Aktualności
McCoy Tyner
fot. John Abbott



LOTOS JAZZ FESTIVAL – BIELSKA ZADYMKA JAZZOWA 2010

JF



W lutym br. w Bielsku-Białej zadymi się, że aż miło, w dodatku na jazzowo! W dniach od 3 do 7 lutego odbędzie się Lotos Jazz Festival 12. edycja Bielskiej Zadymki Jazzowej.

W ciągu tych pięciu dni odbędzie się 14 koncertów, w trakcie których wystąpi plejada gwiazd światowego i europejskiego jazzu, a także odbędą się trzy wystawy fotografii, muzyczny hydepark i wiele innych atrakcji! W tym roku wśród wykonawców znaleźli się tacy artyści, jak McCoy Tyner, Dee Dee Bridgewater, Jazzanova, Igor Butman Quartet i Magic Malik Orchestra.


PROGRAM

Dzień pierwszy – 3.02.2010, środa

„Klimaty jazzu” to cykl koncertów, który przedstawia  różnorodność  stylistyk  i tzw. „klimatów” w obrębie muzyki jazzowej. Ma prezentować projekty wywodzące się z różnych kultur i krajów, ukazywać tradycję i tendencje rozwojowe tego gatunku muzycznego.

 17.30 Galeria Sfera i Klub Klimat  – Muzyczny Hydepark, otwarcie wystaw fotograficznych: „Twarze jazzu w obiektywie Marka Duszy” i Henryk Malesa – „Ladies of Jazz”

18.30 Uroczyste otwarcie festiwalu, koncert 1/ Klimaty jazzu  – Igor Butman Quartet (Rosja)

20.30 Koncert 2 / Klimaty jazzu – Magic Malik Orchestra (Francja)

23.00 Hotel President – otwarcie wystawy fotograficznej „Fotozadymka Artura Strąka” i jam session

Dzień drugi – 4.02.2010, czwartek

„Nadzieje jazzu” – to koncerty przedstawiające ciekawych, młodych muzyków z kraju i zagranicy, którzy zostali zauważeni i docenienie przez krytykę muzyczną, którzy odnoszą  sukcesy w konkursach i festiwalach, a z ich twórczością wiążą się nadzieje na dalszy rozwój jazzu.  Dla nadania szczególnego znaczenia tym prezentacjom, zostały one umieszczone w programie w ten sam dzień festiwalu co cykl „Geniusze jazzu”. Ta nazwa koncertów zarezerwowana jest dla światowej sławy, najwybitniejszych twórców muzyki jazzowej.

18.00 Galeria Sfera/Klub Klimat –  Koncert 3/ Nadzieje jazzu –  Three Fall (Niemcy)

19.15 Koncert 4/ Nadzieje jazzu – Jerzy Małek Quintet (Polska)

21.00 Wręczenie “Anioła Jazzowego 2010” dla McCoy Tynera
 
Koncert 5/Geniusze jazzu – McCoy Tyner Trio with special guest Gary Bartz (USA)

23.00 Hotel President – Jam session

Dzień trzeci – 5.02.2010, piątek

Finał konkursu. Konkurs Bielskiej Zadymki Jazzowej przeprowadzany jest w dwóch etapach. W trakcie pierwszego zespoły przysyłają swoje nagrania „demo”, z których komisja kwalifikacyjna pod przewodnictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego wyłania trzech lub czterech finalistów. Finaliści występują w Klubie Festiwalowym przed specjalnie powołanym jury, które wyłania spośród nich Laureata Nagrody Głównej oraz przyznaje nagrody indywidualne. Laureat Nagrody Głównej występuje  podczas sobotniej gali w Teatrze Polskim. Ponadto otrzymuje nagrodę w postaci nagrania (1500 egz.) i promocji (za pośrednictwem JAZZ FORUM i patronów medialnych) debiutanckiej płyty oraz statuetki „Aniołka Jazzowego 2010”.

15.00 do 19.00 Hotel President – Koncert 6/ Koncert Finałowy konkursu

„Okolice jazzu” – to prezentacje nowych form i gatunków muzycznych, które nawiązują do muzyki jazzowej lub wykorzystują jej elementy.  W ramach tego cyklu przedstawiane są  nowe zjawiska, projekty tego typu z kraju i zagranicy.

20.00 Galeria Sfera/Klub Klimat –  Koncert 7/ Okolice jazzu – Lesní zvěř (Czechy)

22.00 Koncert 8/ Okolice jazzu –  Jazzanova Live feat. Paul Randolph (Niemcy)

24.00 Hotel President – Jam session

Dzień czwarty – 6.02.2010, sobota

„Gala w teatrze” – jest podsumowaniem całego festiwalu, podczas którego wręczane są nagrody przyznawane w konkursie. Podczas niej przed festiwalową publicznością, występuje Laureat Nagrody Głównej. Jest to pierwszy element promocji tego zespołu. W dalszej części gali prezentowane są wybitne projekty których stylistyka, charakter i ranga ukazuje wkład jazzu we współczesną kulturę muzyczną świata. Wręczane są nagrody Artystyczne Stowarzyszenia Sztuka Teatr dla najwybitniejszych muzyków festiwalu.

18.00 Teatr Polski – Koncert 9/ Gala w teatrze – Laureat Nagrody Głównej Konkursu

19.15 Koncert 10/ Gala w teatrze – Andrzej Jagodziński Trio „Chopin” (Polska)

21.15 Ogłoszenie wyników licytacji obrazu „Trębacz” Krzysztofa Kokoryna
Wręczenie “Anioła Jazzowego 2010” dla Dee Dee Bridgewater

Koncert 11/ Gala w Teatrze – Dee Dee Bridgewater (USA) To Billie With Love: A Celebration of „Lady Day” – premiera europejska!

Dzień piąty, 7.02.2010, niedziela

„Koncerty otwarte”
to stały element współpracy festiwalu z Wydziałem Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Co roku orkiestra przedstawia publiczności nowy program. W tym roku dodatkowo wystąpi w Klubie Klimat polsko-angielski Roy Bennet Group. Koncerty te spełniają rolę promocyjną dla festiwalu, uczelni, muzyków i samego jazzu – wstęp na nie jest darmowy.

„Koncert finałowy” odbywa się w otaczających miasto górach. We wnętrzach zabytkowego Schroniska PTTK po kilkudziesięciu godzinach koncertów i jam session organizatorzy proponują publiczności przede wszystkim dobrą zabawę przy dobrej muzyce. Z uwagi na specyfikę miejsca prezentowane są tam projekty z gatunku etno-jazzu.

14.30 Galeria Sfera/Klub Klimat –  Koncerty 12/ Koncert otwarty
Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyrekcją Andrzeja Zubka

16.00 Galeria Sfera/Klub Klimat – Koncert otwarty 13/ Koncert otwarty
Roy Bennety Group (Anglia/Polska)

19.30 Schronisko na Szyndzielni – Koncert finałowy 14 – Fanga (Francja)
23.00 Hotel President – Jam session

WYKONAWCY

Igor Butman – rosyjski wirtuoz saksofonu, dyrygent, kompozytor, właściciel klubu, szef festiwalu i gospodarz programu telewizyjnego. Jest największą osobowością rosyjskiego jazzu o silnej, międzynarodowej renomie. Studiował w słynnej Berklee College of Music i przez dziesięć lat koncertował i nagrywał w USA. Był solistą słynnej Lincoln Center Jazz Orchestra Wyntona Marsalisa. Wielkim, międzynarodowym sukcesem okazał się jego album „Magic Land”, w nagraniu którego wzięli udział Chick Corea , John Patitucci, Randy Brecker, Stephon Harris i Jack DeJohnette. Na Zadymce wystąpi ze swoim moskiewskim kwartetem. Będzie to pierwszy festiwalowy koncert tego zespołu w Polsce.
http://www.igorbutman.com

Malik Mezzadri to wybitny flecista i kompozytor pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej. Jest liderem francuskiego zespołu Magic Malik Orchestra. Zespół łączy tradycje akustycznego jazzu z nowoczesnymi wpływami – elektronicznymi bitami i muzyką świata. To jedna z najciekawszych formacji współczesnej, francuskiej sceny jazzowej. Na Zadymce zaprezentuje swój najnowszy program.
http://www.myspace.com/magicmalikorchestra

Three Fall – młode niemieckie trio występujące w niespotykanym składzie: saksofon tenorowy, puzon, perkusja. Zespół błyskawicznie zdobył sobie uznanie krytyki i publiczności. W ciągu pierwszego roku istnienia zdobył nagrodę Futuresounds 2008 w konkursie Leverkusen Jazz Festiwal, dotarł do półfinału Neuen Deutschen Jazz Preis Mannheim 2009, jak również wystąpił w Jazzfestival Viersen, Jazzfestival Leverkusen i  Jazzrally Düsseldorf. Zespół zachwyca publiczność radością grania, jego młodość, nieco prowokujący styl zachowania hip-hopowej subkultury połączony z doskonałą techniką i jazzową improwizacją dają niezwykły efekt świeżości i oryginalności. Będzie to ich premierowy koncert w Polsce.
http://www.threefall.de 
 
Jerzy Małek to wyróżniający się na naszej scenie muzycznej trębacz i kompozytor młodego pokolenia. Jego kwintet prezentował się na wielu konkursach i festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, zdobywając pierwsze miejsca i nagrody indywidualne. Do najważniejszych należą: pierwsze miejsce na Jazz Juniors 1999 oraz „Klucz do Kariery” na Pomorskiej Jesieni Jazzowej zdobyty  tego samego roku.  W 2000 r  Jerzy Małek został laureatem Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach, oraz „Nową nadzieją” w corocznej ankiecie czytelników JAZZ FORUM. W 2004 r. artysta zdobył trzecie miejsce na Międzynarodowych Zmaganiach Instrumentów Dętych w Szczecinie, w których udział brali muzycy z Europy i USA.
http://www.myspace.com/jerzymalek

McCoy Tyner to prawdziwy geniusz jazzu. Ten niegdysiejszy członek kwartetu Johna Coltrane’a (wspólnie nagrali m.in. legendarny album „A Love Supreme”) zapisał się w jazzowej historii jako genialny pianista, lider, kompozytor i aranżer. Stworzył własny, zupełnie nowy styl gry na fortepianie o niezwykle skomplikowanej harmonii. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród (w tym National Endowment for the Arts Jazz Master i pięciu nagród Grammy), a od 2005 roku doktorem honoris causa najsłynniejszej jazzowej uczelni na świecie – Berklee College of Music. Od ponad 50 lat prowadzi aktywną działalność koncertową i nagraniową. Artyście towarzyszyć będą w Bielsku-Białej stale współpracujący z nim muzycy: Gerald Cannon (bass), Eric Kamau Gravatt (perkusja) oraz Gary Bartz (saksofon). Zespół przyleci na Zadymkę specjalnie na jedyny koncert artysty w Polsce.
http://mccoytyner.com
 
Lesní Zver niedawno wydał swoją pierwszą płytę. Ich muzyka to, jak sami ją określają dzika mieszanka nu-jazzu, psychodelii i drum’n’bass. Ta czeska formacja zdążyła już występować w wielu prestiżowych miejscach w Czechach, Słowacji i  w Niemczech, grali na Festiwalu Jazz Goes to Town (Hradec Králové 2005), New Jazz Days (Bratysława 2006) lub Silent Friday (Stuttgart 2008). Brali udział w projektach multimedialnych Federico Diaz i David Kořínek. Ich  zadymkowy koncert będzie pierwszym spotkaniem z polską publicznością.
http://www.myspace.com/lesnizver

Jazzanova określana jest jako kolektyw djsko-producencki, lecz ich ostatnie występy bardziej zbliżone są do typowych koncertów niż setów dj-skich., a ich najnowszy projekt zatytułowany jest Jazzanova Live feat. Paul Randolph. Grupa zaliczana jest do najciekawszych i najważniejszych zespołów nu-jazzowych na świecie.  Nowe, oryginalne brzmienie uzyskali łącząc nowoczesną taneczną estetykę opartą na samplach z  muzyczną tradycją lat 70. (disco, funk) czy 60. [(azz). Wszystko w oparciu o znakomity perfekcyjny miks i doskonałą produkcję. To właśnie twórcy Jazzanovy współcześnie, na nowo odkryli pierwotną taneczność jazzu, prezentując ją w niebywale inteligentny, porywający i sposób. To oni przypomnieli również Europie uroki starego, dobrego Polish Jazzu, wydając małą antologię tego nurtu.
http://www.jazzanova.com

Andrzej Jagodziński to wybitny polski pianista, kompozytor i aranżer, który ma w swym dorobku artystycznym występy i nagrania z wieloma polskimi zespołami jazzowymi. Od 1993 roku prowadzi własne trio, które w 1994 roku nagrało płytę  „Chopin”, uznaną przez czytelników JAZZ FORUM za płytę roku, Wydawnictwo otrzymało również nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego – Fryderyk ’94 oraz laur Melomani ’94 - nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej. Andrzej Jagodziński nagrodzony został również nagrodą Programu Trzeciego Polskiego Radia - Mateusz ’94 za „Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce”. 
http://www.jagodzinski.art.pl

Dee Dee Bridgewater to jedna z ikon współczesnego jazzu. Ta amerykańska aktorka i wokalistka wielokrotnie była nagradzana i nominowana do prestiżowych nagród (od Grammy Awards po Jazz Academy Awards). Prowadzi popularną audycję JazzSet with Dee Dee Bridgewater w National Public Radio. Jej występ na Zadymce będzie równocześnie premierą europejską najnowszej płyty „To Billie With Love: A Celebration of Lady Day”. Razem z nią  wystąpią: Edsel Gomez (fortepian), James Carter (saksofony), Bruce Cox (perkusja) i Ira Coleman (bass).
http://www.deedeebridgewater.com

Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach to jedna z największych i najlepszych orkiestr studenckich w kraju. Działa nieprzerwanie od 1972 roku. W jej składzie jako studenci występowali między innymi: Jarosław Śmietana, Piotr Wojtasik i bracia Niedzielowie. Orkiestrę poprowadzi jej założyciel – profesor Andrzej Zubek.
http://www.am.katowice.pl/

Roy Bennett Group – dziesięć osób i prawdziwy, muzyczny dynamit na scenie. Tak trzeba opisać nowopowstały, polsko-angielski zespół Roy Bennet Group. Założycielem i pomysłodawcą zespołu jest Krzysztof Witkowski. W skład Roy Bennett Group wchodzą polscy muzycy, a wokalistą jest charyzmatyczny Roy Bennett – anglik o jamajskich korzeniach. Roy Bennett Group to pełna pozytywnej energii mieszanka funky, reggae, jazz i r&b. Połączenie profesjonalizmu muzyków polskiej estrady z optymistycznym przekazem jamajskiej duszy artystycznej Roya pozwoliło stworzyć płytę „Positive Energy” – muzykę pełną pozytywnej energii trafiającą do szerokiej publiczności.
www.roybennettgroup.pl

Fanga to niezwykła, kosmopolityczna fuzja osobowości i energii muzyków z Montpellier. Zespół odniósł sukces mieszając afro-beat, jazz, funk i odtwarzanie muzyki z płyt winylowych. Ich muzyka  silnie osadzona jest w tradycji afrykańskiej. Jej melodyjność i hipnotyczny rytm wciągają słuchaczy w swoisty stan transu. Będzie to pierwsza wizyta tego popularnego, francuskiego zespołu w Polsce.
http://www.afrofanga.com

Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Sztuka Teatr przy współpracy z Gminą Bielsko-Biała oraz współorganizatorami, sponsorami i partnerami imprezy. Od sześciu lat Zadymka zyskała stałego głównego sponsora – koncern paliwowy Grupę LOTOS S.A. co spowodowało dynamiczny rozwój imprezy i zaowocowało zmianą nazwy na: LOTOS Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa.

Więcej informacji i aktualności będą się sukcesywnie pojawiać na stronie
internetowej festiwalu www.zadymka.pl
 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm