Aktualności
Maceo ParkerMACEO PARKER FUNKY JAZZ & GROOVE

JF27 kwietnia br. w warszawskiej Sali Kongresowej wystąpi Maceo Parker ze swoim zespołem Roots Revisited. Występ legendy muzyki soul, rhythm and bluesa i funky odbędzie się pod szyldem Ery Jazzu.

Amerykański saksofonista przez 20 lat był członkiem zespołu Jamesa Browna, z którym nawiązał współpracę już w 1964 roku. Grał też w zespołach George’a Clintona, Bootys’ego Collinsa i Prince’a. Po rozstaniu się z Brownem, w 1990 roku założył własną grupę JB Horns, do której zaangażował m.in. puzonistę Freda Wesleya i saksofonistę Pee Wee Ellisa, z którymi wcześniej współpracował w zespole Jamesa Browna.

Jego autorskie albumy okupywały wysokie miejsca na listach bestsellerów: „Roots Revisited”, „Mo’ Roots”, „Life In Planet Groove”, „Funky Stuff”. Upowszechniło się wtedy wśród fanów jego powiedzenie: „2% Jazz, 98% Funky Stuff”. Nie mniejszą popularnością cieszyły się wydawane już w nowym millenium jego kolejne płyty „Funk Overload”, „Dial M-A-C-E-O” i „Made By Maceo”. Maceo Parker jest szczególnie dumny z nagrania dokonanego z big bandem niemieckiej rozgłośni WDR.

Swój ekspresyjny, bardzo melodyjny styl na alcie uformował słuchając nagrań Juliana Cannonballa Adderleya, Lou Donaldsona, a przede wszystkim saksofonistów Raya Charlesa – Davida „Fathead” Newmana i Hanka Crawforda. Z kolei on sam wywarł wpływ na nowe pokolenie muzyków; do fascynacji jego stylem przyznaje się m.in. holenderska saksofonistka Candy Dulfer. Z jego kolejnymi zespołami współpracowali m.in. organista Larry Goldings, wokalista Bobby Byrd, gitarzysta Rodney Jones, a także i... Candy Dulfer.

Maceo Parker Roots Revisited: Maceo Parker - as, flute, voc; Dennis Rollins - tb, Ron Tooley - tp, Will Boulware - keyb, Bruno Speight - g, Rodney „Skeet” Curtis - b, Jamal Thomas - dr, Corey Parker - voc, Neta Hall - voc)

www.jazz.pl
 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm