Aktualności
MŁODY MUZYK ROKU 2012 –  POZNAJMY FINALISTÓW

TVP KULTURA4 kwietnia na antenie TVP Kultura będzie miała miejsce transmisja na żywo z finału konkursu Młody Muzyk Roku 2012. O najwyższe trofeum walczyć będzie siedmioro najzdolniejszych młodych instrumentalistów, którym towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna.

Zwycięzca otrzyma zaproszenie do Wiednia, gdzie będzie reprezentować Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Talentów.

Idea przedsięwzięcia

Młody Muzyk Roku to ogólnopolski konkurs na najlepszego młodego muzyka grającego na jednym z instrumentów klasycznych, a zarazem realizowane z rozmachem nowoczesne show telewizyjne.

Na skalę i rangę wydarzenia składa się wiele elementów. Muzyczne super talenty pojawiają się w nowoczesnej oprawie medialnej. Wydarzenie pomyślane jest jako widowiskowa realizacja telewizyjna, a poszczególne etapy muzycznych zmagań są transmitowane i relacjonowane zarówno na antenie TVP Kultura, jak i w Internecie (na Facebooku oraz w specjalnym serwisie dedykowanym konkursowi).

Występom przygląda się jury złożone z muzycznych autorytetów. W tym roku zasiądą w nim Krzesimir Dębski (przewodniczący), Alicja Paleta-Bugaj, Tadeusz Gadzina i Tytus Wojnowicz. Jurorzy na gorąco, publicznie oceniają i komentują wystąpienia młodych instrumentalistów. Telewidzowie mają też okazję zajrzeć za konkursowe kulisy, by podpatrzyć reakcje uczestników i ich najbliższych, wysłuchać pierwszych wrażeń.

W wielkim, finale najlepsza siódemka występuje z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Nagroda dla zwycięzcy to zaproszenie do reprezentowania Polski na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu. Finaliści tego konkursu mają okazję wystąpić przed słynnym Wiedeńskim Ratuszem, a ich występy transmitowane są do wielu europejskich krajów.

Konkurs Młody Muzyk Roku to wyjątkowe wydarzenie artystyczne i medialne, będące czymś znacznie więcej niż kolejnym programem typu „talent show”. – To przede wszystkim szansa dla młodych ludzi, którzy swoją przyszłość pragną związać z muzyką poważnąmówi Robert Kamyk, kierownik redakcji muzyki TVP Kultura. – To także dowód na to, że w dobie mediów elektronicznych można z powodzeniem promować młodych instrumentalistów, specjalizujących się w wykonywaniu utworów klasycznych.

Konkursowe zmagania

Dwudziestkę półfinalistów wyłoniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie dotychczasowych osiągnięć artystycznych. – To nowa formuła preselekcji w historii naszego konkursumówi Mariola Wiśniewska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Wcześniej kandydaci zgłaszali się sami i zdarzało się, że brakowało w tym gronie najwybitniejszych młodych osobowości muzycznych. Nowa formuła pozwoliła zaprosić do udziału w wydarzeniu najbardziej obiecujących i utalentowanych muzyków z całej Polski. Wybitny talent to jednak nie jedyny warunek, które muszą spełniać uczestnicy. Drugim kryterium jest wiek – uczestnicy nie mogą mieć więcej niż 19 lat.

Półfinalistów oceniało jury w składzie: Krzesimir Dębski (przewodniczący), Alicja Paleta-Bugaj, Tadeusz Gadzina, Tytus Wojnowicz. To właśnie oni wyłonili siedmiu najlepszych młodych instrumentalistów, którzy już 4 kwietnia pojawią się z Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, by z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej wykonać finałowy utwór i ponownie skonfrontować się z ocenami jury.

Choć laureata wyłoni czwórka jurorów, na ostateczny werdykt wpływ będą mieli również widzowie TVP Kultura, którzy za pośrednictwem systemu audiotele zagłosują na swojego faworyta. Głos telewidzów będzie piątym głosem jurorskim i może przesądzić o tym, komu przypadnie zaszczytny tytuł najlepszego Młodego Muzyka Roku 2012.

U progu błyskotliwej kariery

Laureaci poprzednich edycji konkursu Młody Muzyk Roku osiągali bardzo wiele. Bartosz Głowacki, zwycięzca sprzed dwóch lat aktualnie doskonali swoje umiejętności na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych na świecie – Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie (Royal Academy of Music), a już za kilka dni zadebiutuje w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall.

Wszystko wskazuje więc na to, że i tegorocznego laureata konkursu Młody Muzyk Roku czeka błyskotliwa, międzynarodowa kariera muzyczna, sceniczna, a także towarzyszący jej rozgłos medialny. Wychodząc z tego założenia, TVP Kultura nie poprzestaje na realizacji konkursu, lecz dodatkowo organizuje specjalnie dla finalistów pakiet warsztatów i szkoleń z zakresu wizerunku scenicznego i medialnego.

W ramach tego projektu doświadczeni eksperci – m.in. dziennikarze, styliści, aktorzy – przekazują młodym muzykom wiedzę z zakresu zasad autoprezentacji scenicznej i pozascenicznej, podpowiadają, w jaki sposób świadomie kreować swój wizerunek, jak zaistnieć na scenie, w jaki sposób zachować się przed kamerą, jak współpracować z mediami, jak poruszać się w niełatwym świecie showbiznesu i jak radzić sobie z medialnym rozgłosem. „Bardzo nam zależy, by wyposażyć uczestników naszego konkursu w pakiet praktycznej wiedzy i umiejętności, które pomogą im na dalszych etapach kariery” – mówi Robert Kamyk, kierownik redakcji muzycznej TVP Kultura. „To przecież właśnie Ci młodzi ludzie już niebawem będą reprezentować Polskę na światowych scenach, staną się wizytówką naszego kraju w najlepszym tego słowa znaczeniu. Dlatego właśnie nikt bardziej niż oni nie zasługuje, by inwestować w ich talent, by ich promować i oferować jak najszersze wsparcie”.

Finaliści

Poznajmy finałową siódemkę konkursu Młody Muzyk Roku 2012!
Aleksander Tomaszkiewicz
Wiolonczelista
Wiek: 18 lat

Sylwetka: Uczeń dyplomowej klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jako solista występował m.in. na Uniwersytecie w Calgary, grał z orkiestrami na festiwalach „Gwiazdy Promują” w Filahrmonii Dolnośląskiej czy „Mistrzowie polskiej wiolonistyki” w Filahrmonii Zielonogórskiej. Na Międzynarodowych kursach muzycznych w Łańcucie dokonał prawykonania Concertina na wiolonczelę i orkiestrę.

Ważniejsze osiągnięcia: III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu (2009), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego – Warszawa-Łomianki (2008), II miejsce oraz nagroda specjalna w postaci wykonania Koncertu C-dur J. Haydna z towarzyszeniem kwartetu Prima Vista na I Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczelowym (2010).

Prywatnie: Od dziesiątego roku życia pływa na windsurfingu, a od czwartego – jeździ na nartach. Mówi, że oba sporty dają mu dużo wolności i adrenaliny. Kocha podróżować, uwielbia gotować, interesuje się także modą. Pierwsze zarobione pieniądze wydał na Encyklopedie o Jamesie Bondzie. Już jako 6-latek pracował przy nagraniach piosenek dla dzieci. W dzieciństwie chciał zostać piosenkarzem. M.in. z tego powodu wybrał grę na wiolonczeli. Mówi, że spośród wszystkich instrumentów to wiolonczela najbardziej przypomina głos ludzki. Jego idolem spoza kręgu muzyki klasycznej jest Michael Jackson. Aleksander pochodzi z rodzimy muzyków. Mama jest kierownikiem wydziału rytmiki w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tata to były waltornista. Obecnie biznesman. Siostra po 4 latach szkoły muzycznej, postanowiła uprawić sport. Dziś jest cenionym trenerem pływania w Sydney w Australii.

Marzenia: Zostać koncertującym solistą. Zagrać koncert D. Szostakowicza z London Symphony Orchestra, a także spotkać się i zagrać wspólnie z Mischa Maiskym.

Aleksander o sobie: Lubię żyć. Lubię ludzi. Lubię się bawić. Lubię się śmiać. Lubię dobrze zjeść. Wzrusza mnie sztuka na wysokim poziomie. Wszystko jedno, czy jest to muzyka, kino czy teatr. Nie lubię nieuczciwości. Nie lubię braku pasji. Uwielbiam dzielić się z innymi swoim radościami. Kocham scenę i światło reflektorów.

W finale wykona: Dymitr Szostakowicz – I Koncert wiolonczelowy Es-dur op. 102, cz. I


Łukasz Brzezina
Akordeonista
Wiek: 16 lat

Sylwetka: Uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie akordeonu pod kierunkiem Klaudiusza Barana. Brał udział w licznych koncertach, konkursach, przeglądach, a także festiwalach w Polsce i za granicą (Włochy, Francja, Słowacja, Niemcy). Uczestniczy w Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu. Od 2009 roku bierze udział w Festiwalu „Wakacje z muzyką”. W 2011 roku Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci włączył Łukasza do programu dla uzdolnionych muzyków. Łukasz gra na włoskim instrumencie Bugari Bayan Activa wykonanym na specjalne zamówienie.

Ważniejsze osiągnięcia: Łukasz jest laureatem 15 nagród na konkursach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, między innymi: I nagrody na XIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2010), V nagrody na XXXVI Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (2010) I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Solcu-Zdrój (2010) czy I nagrody na XIV Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych (2011). Łukasz zdobywał również nagrody wraz z zespołami kameralnymi.

Prywatnie: Gdyby Łukasz nie został muzykiem, nie oglądalibyśmy go dziś nie w finale Młodego Muzyka Roku, a najprawdopodobniej na murawie. Łukasz bowiem w dzieciństwie chciał zostać piłkarzem, a footballem interesuje się do dziś. Często gra w piłkę nożną z kolegami, wieczorami zaś lubi oglądać mecze najlepszych światowych drużyn. Inną pozamuzyczną pasją Łukasza jest motoryzacja. Uwielbia samochody, zwłaszcza szybkie. Mówi, że pierwsze zarobione pieniądze odłoży na samochód. Zainteresowanie samochodami odziedziczył po ojcu, który jest zawodowym kierowcą i technikiem samochodowym. Auto prowadził już w wieku trzech lat, siedząc na kolanach taty. Łukasz interesuje się również historią, szczególnie II Wojną Światową. Jest fanem serialu „Czas honoru“. W wolnych chwilach… piecze wyborne serniki.

Marzenia:  Zostać cenionym muzykiem, móc przekazywać publiczności doznania i emocje. Posiadać szybki samochód, najchętniej Ferrari. Zarabiać tyle, aby rodzinie nigdy niczego nie brakowało.

Łukasz o sobie: Moją pasją jest akordeon. Nie wyobrażam sobie życia bez akordeonu. Granie sprawia mi ogromną radość. Mogę przez to przekazać swoje emocje i uczucia. Bardzo lubię występować na scenie, która daje mi możliwość zaprezentowania moich umiejętności i możliwości.

W finale wykona: Richard Galliano – Opale Concerto, część 3 – Allegro energico


Mateusz Michał Makuch
Skrzypek
Wiek: 17 lat

Sylwetka: Mateusz kształci się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. W wieku 13 lat wystąpił jako solista z Polską Orkiestrą Radiową, uzyskując największą ilość głosów telewidzów w Finale Krajowych Eliminacji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków 2008 roku. Koncertował w kraju i za granicą z towarzyszeniem wielu orkiestr (m.in. w Oldenburgu w Niemczech i Brukseli). Występował także w Łazienkach Królewskich, na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w warszawskiej Sali Kongresowej. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Zielona Góra, Marszałka Województwa Lubuskiego, Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego. Brał także udział w Kursie Mistrzowskim Maestro Maxima Vengerova.

Ważniejsze osiągnięcia: Konkursowe osiągnięcia i nagrody Mateusza z dwóch ostatnich lat to między innymi I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim, Nagroda Miasta Poznania, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, I miejsce oraz Nagrody Specjalne w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie im. St. Serwaczyńskiego, I miejsce oraz Nagroda Specjalna w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypce Dla Najlepszych w Szczecinie, tytuł Młodego Paganiniego oraz Nagroda Specjalna w Konkursie Ogólnopolskim Młody Paganini w Legnicy.

Prywatnie: Zamiłowanie do muzyki odziedziczył po babci i dziadku, którzy również grali na skrzypcach. Rodzice Mateusza nie są zawodowo związani z muzyką. Mateusz wspomina, że jako siedmiolatek zachwycał się dźwiękiem fletu, ale kiedy rodzice zaprowadzili go do popołudniowej szkoły muzycznej nie miał jeszcze stałych zębów. Z gry na flecie nic więc nie wyszło, ale podsunięto mu skrzypce, do których szybko się przekonał. Doskonalenie gry na tak trudnym instrumencie zajmuje Mateuszowi gros czasu, z którego niewiele pozostaje na rozwijanie innych pasji. W nieczęstych wolnych chwilach chodzi na pływalnię. Mówi, że ten sport jest mu szczególnie bliski. Poza klasyką lubi słuchać muzyki rozrywkowej i filmowej, szczególnie utworów z lat 60.

Marzenia: Marzenia Mateusza koncentrują się wokół gry na skrzypcach i udziału w prestiżowych konkursach.

Mateusz o sobie: Mimo, że gram muzykę poważną, bardzo lubię pożartować i się pośmiać. Pokładam się ze śmiechu oglądając programy rozrywkowe. Irytują mnie ludzie którzy wszystko i wszystkich traktują ze śmiertelną powagą. Wierzę, że można realizować swoje pasje, a równocześnie być sobą.

W finale wykona: Henryk Wieniawski – Wariacje na temat własny op. 15.


Jagoda Krzemińska
Flecistka
Wiek: 16 lat

Sylwetka: Najmłodsza uczestniczka tegorocznego konkursu Młody Muzyk Roku, a zarazem jedyna kobieta, która odstała się do finałowej siódemki. Jagoda jest uczennicą 3. klasy gimnazjum w Kluczborku oraz 3. klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Opolu. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertowała zarówno w Polsce, jak i za granicą (Austria, Węgry, Słowacja). Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymuje też stypendium Burmistrza Miasta Kluczborka. W konkursie Młody Muzyk Roku bierze udział już po raz drugi (poprzednio w 2009 roku).

Ważniejsze osiągnięcia: I miejsce w British Flute Society Flute Competitions w 2011 w Londynie, I miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Fletowym SANKYO 2011, I miejsce w IV Konkursie Fletowym im. Mariana Katarzyńskiego w Sosnowcu, I miejsce w X Ogólnopolskim Wiosennym Festiwalu Fletowym w Sochaczewie, I miejsce w XII Ogólnopolskim Rybnickim Festiwalu Młodych Talentów, II miejsce w IX Polskim Festiwalu Fletowym w Sieradzu.

Prywatnie: W przeszłości marzyła, by zostać florystką lub piekarzem. Pochodzi z rodziny medycznej – mama jest pediatrą, tata kardiologiem, dziadek chirurgiem. W wolnym czasie lubi chodzić po górach, podróżować, czytać, spotykać z przyjaciółmi, uczyć języków obcych. Poza klasyką, słucha poezji śpiewanej, bluesa i reggae.

Marzenia: Zostać muzykiem.

Jagoda o sobie: Nie jestem materialistką.

W finale wykona: Celice Chaminade – Concertino.


Jakub Muras
Saksofonista
Wiek: 16 lat

Sylwetka: Uczeń IV klasy ZPSM-POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obok muzyki solistycznej jest także wielkim miłośnikiem kameralistyki. Wraz z „2nd Silesian Saxophone Quartet”, którego był sopranistą, zdobył następujące nagrody: I miejsce na IX Ogólnopolskim Festiwalu Saksofonowym w kategorii zespołów kameralnych (Przeworsk 2010), I miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych CEA (Warszawa 2011), I miejsce w XXXIII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych (Wrocław 2011).

Ważniejsze osiągnięcia: Jako solista uczestniczył w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Do najważniejszych jego osiągnięć należą: I miejsce na XXXIV Ogólnopolskim Konkursie Młodego Muzyka (Szczecinek 2010), II miejsce na IX Ogólnopolskim Festiwalu Saksofonowym (Przeworsk 2010), II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pro Bohemia (Ostrava 2011).

Prywatnie: Jako dziecko bardzo chciał zostać kucharzem we własnej restauracji. Ma troje rodzeństwa, w tym brata bliźniaka. Mówi, że razem z rodzicami tworzą „zgraną paczkę”. Interesuje się wszystkim po trochu, w wolnych chwilach lubi przeczytać książkę lub film, pod warunkiem jednak, że będą dobre. Gdy sprzyja pogoda, chętnie oddaje się sportom, zazwyczaj gra w piłkę nożną oraz siatkówkę. Jak niemal każdy młody chłopak lubi też czasem tak po prostu rozerwać się, grając na konsoli. Poza klasyką, chętnie słucha jazzu.

Marzenia: Ukończyć szanowaną uczelnię i zostać popularnym, koncertującym muzykiem. Założyć rodzinę z ukochaną kobietą i zarabiać wystarczająco, by wieść godne życie.

Jakub o sobie: Staram się być pogodny i otwarty dla wszystkich, nie szczędząc przy tym mojego osobistego, specyficznego poczucia humoru. Poza wszystkimi aspektami duchowymi, w życiu cenię sobie szczególnie jedzenie i spanie. Gdyby nie muzyka, prawdopodobnie całkowicie oddałbym się powyższym zajęciom.

W finale wykona: Pedro Iturralde – Pequena Czarda


Piotr Krzaczkowski
Akordeonista
Wiek: 18 lat

Sylwetka: Uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Lublinie. Koncertował na estradach w kraju i za granicą, m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Palazzo Mordini w Castelfidardo (Włochy). Jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W tym roku został stypendystą Fundacji Kultury Polskiej „Młoda Polska”. Brał udział w mistrzowskich kursach akordeonowych w Miętnem pod okiem najwybitniejszych instrumentalistów.

Ważniejsze osiągnięcia: Piotr jest laureatem wielu konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Ważniejsze wyróżnienia: II miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Castelfidardo w 2011 r. (Włochy), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Przemyślu w 2011 r., II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie w 2011 r. (Litwa), I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie w Chełmie w 2011 r. oraz II miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Przemyślu w 2010 r.

Prywatnie: Nikt z rodziny Piotra nie był muzykiem. Naukę gry na instrumencie rozpoczął, by umilić czas babci i mamie, która pracuje jako księgowa. Poza muzyką, Piotr interesuje się fotografią. Pragnie zgłębić tajniki aparatów-lustrzanek, a w wolnym czasie robić jak najwięcej zdjęć. Lubi grać w piłkę nożną i uprawiać sporty. Czasami zastępuje też kolegę w zespole klezmerskim. Piotr ma już za sobą pierwszą pracę – była to realizacja tła muzycznego do spektaklu Williama Shakespeare’a „Wiele hałasu o nic” w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Pierwsze zarobione pieniądze przeznaczył na zakup oryginalnych nut na akordeon.

Marzenia: Zostać uznanym na świecie akordeonistą i pedagogiem. Żyć spokojnie – z dala od stresu i problemów. Osiągnąć materialną stabilność.

Piotr o sobie: Moją przyszłość planuję związać z muzyką.

W finale wykona: Mikołaj Majkusiak – Concerto classico, cz. I Allegro Ben Ritmico


Maciej Kułakowski
Wiolonczelista
Wiek: 16 lat

Sylwetka: Uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, student Hochschule fϋr Musik und Darstellende Kunst w Mannheim. Występuje na licznych koncertach solowych i kameralnych (m.in. z Polską Filharmonią Kameralną, Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej, Radomską Orkiestrą Kameralną, Kammerorchester Hannover). Koncertował w Hiszpanii, Belgii, Niemczech, Włoszech i Francji. Brał udział w wielu kursach muzycznych, gdzie kształcił się m.in. pod kierunkiem S. Firleja, T. Strahla S. Popova, E. Bronziego, L. Lessera i A. Diaza. Maciej pracował również pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych wiolonczelistów naszych czasów, profesora Arto Norasa, na kursach w Hamburgu, Radziejowicach, a ostatnio na prestiżowym kursie w ramach Festiwalu im. P. Casalsa w Prades (Francja).
 
W 2010 roku w Sali Filharmonii Bałtyckiej Maciej wykonał kompozycję Tadeusza Kassaka „McKulak” z towarzyszeniem Kassak Brass Ensemble. Dwukrotnie uczestniczył w wielkim międzynarodowym przedsięwzięciu – Morningside Music Bridge w Calgary (Kanada). Wraz z Calgary Symphony Orchestra wykonał Koncert wiolonczelowy h-moll A. Dworzaka. Maciej miał także zaszczyt wystąpić na koncercie inaugurującym działalność Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach pod batutą K. Pendereckiego. W roku 2010 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz został laureatem konkursu Narodowego Centrum Kultury – Młoda Polska.

W 2011 roku wraz z pianistką Dominiką Glapiak nagrał płytę.

Ważniejsze osiągnięcia: II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Austrii (2006). I nagroda w „Talents for Europe” (2006), III nagroda na konkursie „ Młody Muzyk” w Estonii (2007), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu (2008), I nagroda oraz nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. F. Dotzauera w Dresden (2009), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Oldenburg (2011).

Prywatnie: Maciej pochodzi z rodziny muzyków. Tata i mama są pianistami, siostra – wiolonczelistką, dziadek – trębaczem, a wuj – muzykiem jazzowym. Pozamuzyczne zainteresowania Macieja to kino i sport. Gra w koszyków, piłkę nożną i tenisa. Jako tenisista ma na koncie pierwsze sportowe osiągnięcia – zdobył mistrzostwo powiatu gdańskiego. Maciej gra nie tylko na wiolonczeli, lecz także na gitarze basowej (m.in. w trio jazzowym). Ma dwa koty. Mówi, że najlepszym, co spotkało go w życiu, jest jego rodzina.

Marzenia: Dorównać najlepszym, jednocześnie pozostając sobą. Być normalnym, opanowanym człowiekiem.

Maciej o sobie: Jestem szczęściarzem.

W finale wykona: Piotr Czajkowski – Pezzo Capriccioso op. 62


Jury
Krzesimir Dębski (przewodniczący)
Alicja Paleta-Bugaj
Tadeusz Gadzina
Tytus Wojnowicz

Nagroda
Laureat konkursu Młody Muzyk Roku 2012 otrzyma zaproszenie do Wiednia, gdzie będzie reprezentować Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków. Jeżeli dotrze do finału, będzie miał okazję wystąpić przed słynnym Wiedeńskim Ratuszem. Wydarzenie to będzie transmitowane do wielu europejskich krajów.

Młody Muzyk Roku na antenie TVP Kultura

21 marca, godz. 18:55
Półfinał konkursu Młody Muzyk Roku 2012

21 marca, godz. 23:10
Półfinał konkursu Młody Muzyk Roku 2012 – powtórka

23 marca, godz. 8:20
Półfinał konkursu Młody Muzyk Roku 2012 – powtórka

26 marca, godz. 22:50
Finaliści konkursu Młody Muzyk Roku 2012 – Portret 1

27 marca, godz. 22:00
Finaliści konkursu Młody Muzyk Roku 2012 – Portret 2

28 marca, godz. 23:20
Finaliści konkursu Młody Muzyk Roku 2012 – Portret 3

29 marca, godz. 23:00
Finaliści konkursu Młody Muzyk Roku 2012 – Portret 4

30 marca, godz. 22:30
Finaliści konkursu Młody Muzyk Roku 2012 – Portret 5

31 marca, godz. 22:15
Finaliści konkursu Młody Muzyk Roku 2012 – Portret 6

1 kwietnia, godz. 22:35
Finaliści konkursu Młody Muzyk Roku 2012 – Portret 7

2 kwietnia, godz. 22:25
Przed finałem konkursu Młody Muzyk Roku 2012 – cz. I

3 kwietnia, godz. 21:30
Przed finałem konkursu Młody Muzyk Roku 2012 – cz. II

4 kwietnia, godz. 20:20
FINAŁ KONKURSU MŁODY MUZYK ROKU 2012 – NA ŻYWO

Organizatorzy
TVP Kultura
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm