Aktualności
Monika Borzym śpiewa stare piosenkiPremiera szóstego albumu wybitnej wokalistki z polskimi przedwojennymi standardami

Projekt muzyczno-literacki dwójki znakomitych artystów – Moniki Borzym i Krzysztofa Dysa. Premiera albumu „Monika Borzym śpiewa stare piosenki” 25 sierpnia 2020. Płyta ukazała się nakładem wytwórni Borzym Music Polska (płyta CD oraz VINYL)

Singiel „Takie ciało”O projekcie:

„Początkowo chcieliśmy nazwać ten projekt ‘Retro’, lecz w trakcie jego powstawania, koncertów, kilku publicznych wykonań, badających reakcje publiczności, odeszliśmy od tego pomysłu, aby nie szufladkować tych wspaniałych utworów określeniem o konotacjach – delikatnie mówiąc – ‘zakurzonych’... Po trójkowej audycji ‘Dancing, Salon, Ulica’ (emisja 16.02.2020), którą prowadził Jan Młynarski, a Monika i Krzysztof wykonywali kilka utworów z tego projektu – okazało się, że świeże brzmienie piosenek sprzed 1939 roku otulonych ciepłym, zmysłowym i bardzo świadomym głosem Moniki, w fenomenalnych aranżacjach i mistrzowskim wykonaniu Dysa (On jak mało który polski pianista tak dobrze czuje swing) – że to jakże współczesne brzmienie nie zasługuje na taką etykietę i wybraliśmy inny tytuł… Proponujemy zatem Państwu przedwojenne standardy jazzowe – bo to utwory taneczne, które mimo długiego życia nie straciły nic ze swojego uroku - jako koncept zatytułowany „Monika Borzym Śpiewa Stare Piosenki”. Urzekające i wciąż świeże melodie autorstwa m.in. Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego z nieśmiertelnymi tekstami Juliana Tuwima i Mariana Hemara – są wszak dziedzictwem narodowym polskiej kultury i zarzewiem rodzimego jazzu.”

Kup Płytę
https://www.facebook.com/ART2MusicManagement/?ref=br_rs

oraz :
www.riskmadeinwarsaw.com

Dys i Borzym obudzili te piękne piosenki i tchnęli w nie nowe życie nie burząc artystycznych zamysłów autorów. Oryginałów. Dziś chcemy przekazać je Państwu z dumą i przyjemnością. Słuchajcie, zdziwcie się, że muzyka naprawdę może się nie starzeć i pokochajcie te piosenki w wykonaniach młodego pokolenia polskich artystów. Na koncercie można będzie usłyszeć m.in: MarylaDaj mi tę jedną nocPokoik na HożejPłyta z zadrąBezsenna noc, Bez śladu twa wielka miłość minieMiłość Ci wszystko wybaczyMoja WarszawoNa pierwszy znakNikt tylko TyMoże tak może nie oraz – super rarytas – czyli Takie ciało, piosenkę specjalnie napisaną dla Moniki przez Artura Andrusa i Łukasza Borowieckiego. Utwór jest hołdem dla kobiecego ciała (które w każdym rozmiarze może być piękne) i znakomicie wpasowuje się w akcję „ciałopozytywności”, którą Monika propaguje i wspiera.
Krzysztof Dys 
Rocznik 1982, polski pianista, improwizator. Wykształcenie klasyczne zdobył w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu. Obecnie jako doktor sztuk muzycznych wykłada na tej uczelni, pracując jako adiunkt w klasie fortepianu jazzowego. Zdobywa prestiżowe nagrody zarówno na polu muzyki klasycznej, m.in. III nagroda, International Piano Competition of the Russian Conservatory Alexander Scriabin, Paris, France – jak i muzyki jazzowej: II nagroda, Warsaw Jazz Pianist Contest, Warsaw, Poland: Grand Prix, Jazz nad Odrą Festival, kwartet Soundcheck, Wrocław. Jest członkiem wielu znakomitych artystycznych składów reprezentujących polska muzykę jazzową na lokalnym rynku oraz na całym świecie: m.in, Adam Bałdych Quartet, trio LAM, quartet SOUNDCHECK.

Monika Borzym
Jedna z najzdolniejszych artystek jazzowych młodego pokolenia (1990 rocznik). Monika urodziła się w Warszawie, tu skończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Naukę kontynuowała w USA na kierunkach: jazz, interpretacja, aranżacja. Ma na swoim koncie pięć solowych albumów. Pierwsze dwie płyty „Girl Talk” i „My Place” (dziś maja status „platynowych”) nagrała w USA przy współpracy z tuzami światowego jazzu (m.in. Johnem Scofieldem, Mitchellem Longiem, Aaronem Parksem i Randym Breckerem). W 2016 roku ukazał się w Polsce kolejny album Moniki, z autorskimi interpretacjami piosenek Joni Mitchell „Back To The Garden” („Złota płyta”). Rok później przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego Monika wraz z Mariuszem Obijalskim stworzyli płytę „Jestem Przestrzeń” z poezją Anny Świrszczyńskiej - płyta została bardzo ciepło przyjęta przez słuchaczy. Gościnnie pojawili się na niej m.in. Wojciech Waglewski, John Scofield, Robert Kubiszyn i Michał Bryndal. W 2018 roku ukazała się płyta z utworami Thoma Yorka i Johna Greenwooda – „Radiohedonistycznie” – utwory brytyjskiej grupy zostały zaaranżowane przez Nikolę Kołodziejczyka, kompozytora i dyrygenta na arcyciekawy skład: 3 waltornie, klarnet basowy, violę da gamba i jazzowe trio.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm