Aktualności
MUZYKA MŁODEJ GENERACJI (1978-1982)

JFUkazał się niezwykły album „Muzyka Młodej Generacji (1978-1982) na zdjęciach Jacka Awakumowskiego”.

Wydawnictwo to przypomina brzemienne w skutkach wydarzenia, które pod koniec lat 70. przewietrzyły, by nie powiedzieć, zrewolucjonizował polską estradę i zaowocowały powstaniem legendarnego już Festiwal w Jarocinie. Mowa tu o zainicjowanym w 1978 roku ruchu Muzyki Młodej Generacji, który szeroko otworzył nasz rynek dla muzyki rockowej, dając początek karierom m.in. takich grup, jak: TSA, Dżem, Brygada Kryzys, Dezerter, Kombi, Krzak, Exodus i dziesiątków innych.

Wyjątkowość tego blisko 200-stronicowego wydawnictwa polega na tym, że nie jest ono klasycznym albumem fotograficznym, bo choć zawiera ponad 350 fotografii, to tylko kilkanaście z nich zyskałoby uznanie artystów fotografików. O dziwo to zupełnie nie przeszkadza, bo odpowiadający za jego stronę graficzną, notabene fotografik, Mirosław Makowski potrafił ułożyć z nich ciekawą opowieść o dziwnych czasach, które odeszły wraz z przemianami ustrojowymi i upadkiem muru berlińskiego.

Innym novum jest zebrana i wyselekcjonowana przez Marcina Jacobsona dokumentacja (daty, miejsca, nazwiska) ruchu Muzyki Młodej Generacji (w tym trzy pierwsze festiwale w Jarocinie) oraz subiektywny wybór głosów prasy, które więcej mówią o tym, jaki wywołał on ferment, niż nawet najbarwniejsze wspomnienia rockowych kombatantów.

W albumie znajdziemy nigdy wcześniej nie publikowane zdjęcia, poza wyżej wymienionymi, zespołów jak: SBB, Republika, Maanam, Mech, Kasa Chorych, Cytrus, Ogród Wyobraźni, Art Rock, Mietek Blues Band oraz kilkadziesiąt zdjęć publiczności, na których wielu uczestników tamtych zdarzeń prawdopodobnie nie bez trudu się odnajdzie.

Album powstał z inicjatywy Fundacji „Sopockie Korzenie”, a mimo że niewiele ma z jazzem wspólnego, godny jest polecenia i uwagi. Wydany został w miękkiej okładce, w formacie przypominającym album „This Is Jazz” Marka Karewicza. Jego dystrybutorem jest wydawca „Archiwum Polskiego Rocka”, wydawnictwo WDAXROCK z Gdańska.

www.muzykageneracji.pl
www.wdaxrock.com


 

 
JAZZ FORUM 6/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Orient Express

The Consonance Trio

Płyta miesiąca

Marcin Wasilewski Trio w/Joe Lovano

Arctic Riff

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Portrety

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm