Aktualności
fot. Piotr Gruchała

Nahorny Trio – Ballad Book Okruchy Dzieciństwa
Jazz Dobry nad Dolinką
18.01.2018 (piątek), 18.30
Służewiecki Dom Kultury
ul. Jana Sebastiana Bacha 15
Warszawa – Mokotów

Bilety: 20 zł

Nahorny Trio – Ballad Book Okruchy dzieciństwaPremiera nowej płyty 18 stycznia w Służewieckim Domu Kultury w Warszawie

Premierowy koncert legendy polskiego jazzu Włodzimierza Nahornego i jego tria w programie z nowego albumu „Ballad Book – Okruchy dzieciństwa” .

Włodzimierz Nahorny - fortepian
Mariusz Bogdanowicz - kontrabas
Piotr Biskupski - perkusja

Kolejna odsłona twórczości Włodzimierza Nahornego, mistrza liryki, która w balladach znajduje swój najpiękniejszy wyraz.  Jedenaście utworów w większości napisanych specjalnie na tę płytę. „Ballad Book –  Okruchy dzieciństwa” to sentymentalna podróż do Kwidzyna – miasta, gdzie Mistrz spędził swe młode lata.  Jest to płyta inna niż poprzednie, nagrane w trio. Stonowana stylistycznie. Jest twórczą odpowiedzią na współcześnie otaczający nas krzyk, zgiełk i pośpiech. To muzyka pełna oddechu, spokoju, zadumy i refleksji. 

Twórczość Włodzimierza Nahornego to poezja i romantyzm – język niedefiniowalny i nieprzewidywalny. Utrzymana w jazzowym kanonie pianistyka, nosi osobiste słowiańskie piętno. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Twórczy idiom jest tak szeroki, jak nieskończony jest wachlarz jego artystycznych możliwości. Od samego początku kariery, od debiutu, wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. To człowiek o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełen energii i nowatorskich koncepcji. Krytycy nazywają go Chopinem jazzu.

Nahorny Trio to obecnie jeden z najważniejszych zespołów jazzowych na krajowej scenie. Zespół w składzie z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie i Piotrem Biskupskim na perkusji istnieje nieprzerwanie od 1991 roku. To, jak dotąd, najdłużej grające polskie trio jazzowe. Jest ono bazą wszystkich projektów Mistrza: „Śpiewnik Nahornego”, „Kolędy na cały rok”, „Piosenki Lwowskie” i „Nahorny Sextet Chopin Genius Loci”. Trio ma w swoim programie również fragmenty programów „Nahorny-Szymanowski Mity” czy „Chopin Genius Loci”, w których lider połączył świat muzyki poważnej i jazzu tworząc nową wartość wykraczającą poza dotąd znany jazzowy kanon transkrypcji muzyki poważnej. To muzyka na wskroś współczesna, czerpiąca inspirację z wielu gatunków.

Producentem i wydawcą płyty „Ballad Book – Okruchy Dzieciństwa” jest Mariusz Bogdanowicz.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm