Aktualności

Jazz na Starówce
Nicholas Payton „Afro-Caribbean Mixtape”
22.07.2017, godz. 19.00
Rynek Starego Miasta
Warszawa

Wstęp wolny

Pozostałe koncerty:
29 lipca – James Carter Trio
5 sierpnia – Marek Napiórkowski Sextet
12 sierpnia – Grzegorz Turnau – TurBikon
19 sierpnia – Christian Bakanic Trio
26 sierpnia – Josemi Carmona & Javier Colina Group





Nicholas Payton w Warszawie!

Iwona Strzelczyk-Wojciechowska



Jeden z czołowych amerykańskich trębaczy zagra w sobotę 22 lipca na Jazzie na Starówce

Na Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce Nicholas Payton zaprezentuje projekt „Afro-Caribbean Mixtape”.

Nicholas Payton - trąbka, fortepian
Vicente Archer- gitara basowa
Joe Dyson - perkusja

Nowoczesnym jazzem i możliwościami improwizacji jazzowej zainteresował go Wynton Marsalis, z którym koncertował w Nowym Orleanie i do dziś związany jest z jego Lincoln Center Jazz Orchestra. Koncertował z legendarnymi artystami jak m.in Ray Brown, Ray Charles, Art. Blakey, Roy Haynes, Joe Henderson. Grał w zespołach Clarka Terry’ego, Ellisa Marsalisa, Arta Blakeya, Elvina Jonesa. Prowadzi cieszące się uznaniem i popularnością  autorskie zespoły. Współpracuje z gwiazdami wokalistyki tj. Cassandra Wilson, Esperanza Spalding, Jane Monheit.

„Trąbka Paytona i jego solówki wymykają się klasyfikacji gatunkowej, są esencją tworzenia muzyki... Payton zmienia dźwięki... Jego solówek nie da się w żaden sposób opisać, zaklasyfikować, Są równie oryginalne jak i mistrzowsko technicznie”. Howard Reich, Chicago Tribune



Nicholas Payton urodził się w Nowym Orleanie w rodzinie o dużych tradycjach muzycznych – jego matka była pianistką i wokalistką, ojciec słynnym kontrabasistą. Już we wczesnym dzieciństwie Nicholas objawił swój talent muzyczny. Pierwszą trąbkę dostał w wieku czterech lat, a nim skończył dziewięć, brał już udział w sesjach z miejscowymi zespołami, w wieku 12 lat był członkiem zespołu All Star Brass Band, z którym zaliczył wiele występów i tras koncertowych.

Payton uczęszczał do artystycznej szkoły średniej High School for the Creative Arts, potem studiował na uniwersytecie pod kierunkiem pianisty Ellisa Marsalisa (ojca Wyntona, Branforda, Delfeayo i Jasona).

Jako lider nagrał mnóstwo albumów i koncertował na całym świecie, zarówno z własnymi grupami, jak i gościnnie z innymi zespołami. Jego imponujące CV zawiera długą listę artystów, z którymi współpracował i albumów, do których powstania się przyczynił. Występował i nagrywał wieloma luminarzami jazzu, jak m.in. Joe Henderson, Wynton Marsalis, Herbie Hancock, Christian McBride, Joshua Redmanm, Roy Hargrove.

Dla wytworni Verve Records, w 1992 roku nagrał pierwszą płytę „From This Moment”. Dwa lata później brał udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Kansas City” Roberta Altmana. W 1997 roku otrzymał nagrodę Grammy za płytę Doc Cheatham & Nicholas Payton”.



Komponuje, aranżuje, wykonuje i nagrywa muzykę z własnymi grupami w różnych konfiguracjach: solo, w duecie, trio, kwartecie, kwintecie, sekstecie i 21-osobowym big bandzie. Znany z śmiałych decyzji: w 2011 roku nagrał „Bitches” – concept album z 16 utworami. Payton na tej płycie śpiewa oraz gra nie tylko na trąbce, ale i każdym innym instrumencie. W nagraniu towarzyszą mu takie gwiazdy jak m.in.: Cassandra Wilson i Esperanza Spalding. W 2012 r. Payton nagrał w pełnym orkiestrowym składzie swoją kompozycję, „The Black American Symphony”, najbardziej ambitne dzieło w jego dorobku. Przyświecał mu cel podkreślenie znaczenia amerykańskiej czarnej muzyki dla kultury światowej.





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm