Aktualności




Nowe kierunki na AM we Wrocławiu



Katedra Muzyki Jazzowej otwiera klasy wokalistyki jazzowej, organów Hammonda  i kompozycji jazzowej. Dni otwarte: 22-24 kwietnia

W roku akademickim 2021/2022 Katedra Muzyki Jazzowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu planuje rozszerzenie swojej oferty studiów I i II stopnia. Studenci będą mogli rozpocząć naukę w klasie wokalistyki jazzowej pod kierunkiem wspaniałej wokalistki Doroty Miśkiewicz, organów Hammonda pod kierunkiem Kajetana Galasa oraz kompozycji jazzowej pod kierunkiem Bartosza Pernala. 

Dla istniejącej od 20 lat Katedry Muzyki Jazzowej wrocławskiej uczelni muzycznej to nie tylko szansa na dalszy rozwój i pozyskanie nowych studentów, lecz przede wszystkim ogromny zaszczyt i prestiż. Do grona znakomitych artystów i pedagogów, m.in. pianisty i kierownika Katedry Jakuba Stankiewicza, trębacza Piotra Wojtasika, saksofonistów Janusza Brycha i Tomasza Wendta, gitarzysty Artura Lesickiego, dołączą kolejne gwiazdy polskiej sceny jazzowej. Poszerzenie oferty studiów oraz zaproszenie do współpracy nowych artystów pozwoli również na przekształcenie Katedry w odrębny Wydział Muzyki Jazzowej w sumie piąty Wydział we wrocławskiej uczelni muzycznej.

Katedra Muzyki Jazzowej powstała jako Zakład Muzyki Jazzowej za sprawą Profesora Aleksandra Mazura w 2001 r. i na początku skupiała młodych, jeszcze studiujących pasjonatów muzyki jazzowej i estradowej, którzy dziś tworzą kadrę pedagogiczną Katedry, prowadząc szeroką działalność pedagogiczną i artystyczną nie tylko w murach macierzystej uczelni (Tomasz Pruchnicki, Jakub Olejnik, Przemysław Jarosz). Studenci i absolwenci Katedry od wielu lat zbierają laury konkursowe w Polsce i zagranicą, prezentując się zarówno w mniejszych formacjach, jak również jako regularnie koncertujący Big-bBand Akademii Muzycznej we Wrocławiu. 

Ważnym elementem działalności Katedry Muzyki Jazzowej jest wieloletnia, stała współpraca z wrocławskim Festiwalami Jazz nad Odrą oraz Jazztopad, podczas których studenci i pedagodzy prezentują się regularnie, a młodzi adepci sztuki jazzowej zdobywają najważniejsze nagrody konkursowe. Inna formą działalności są cykle warsztatów i kursów mistrzowskich, nierzadko prowadzone przez takie sławy, jak Wynton Marsalis i jego Jazz at Lincoln Center, Bob Mintzer, Billy Childs, Larry Koonse, Tina Raymond, Giuseppe Bassi i Riccardo del Fra.






  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm