Aktualności




OLD JAZZ MEETING – ZŁOTA TARKA 2009

JF



W dn. od 14 do 16 sierpnia odbędzie się w Iławie organizowany już po raz 39. festiwal Old Jazz Meeting – Złota Tarka.

W programie m.in.:

KONKURS
Jak zawsze preferowane są zespoły, ale po ubiegłorocznych doświadczeniach, Złota Tarka otwiera się na jazzowe śpiewanie. Odpowiednia informacja widnieje już na stronie internetowej Złotej Tarki. W związku z tym Złota Tarka będzie nagrodą podwójną – dla najlepszego zespołu i najlepszego wokalisty (wokalistki). Wokalistom towarzyszyć będzie sekcja dyżurna (fortepian, kontrabas i perkusja). Zgłoszenia na konkurs można nadsyłać do 30 czerwca 2009. Szczegółowe informacje: www.zlotatarka.pl

COOLING’S FAMILY & FRIENDS
Przed 25 laty był to zespół rodzinny. Grali w nim: tata na trąbce, mama na banjo, zaś dzieci obsługiwały puzon, klarnet, fortepian i perkusję. Ich związki z Polską sięgają lat 60. Nazwisko Hansa Carlinga widnieje na pierwszej płycie w serii Polish Jazz we wspólnych nagraniach z zespołem Ragtime Jazz Band. Ćwierć wieku temu (w 1984 roku) już jako jazzująca rodzina, wystąpili na OJM w Warszawie. Z zarejestrowanego tam koncertu powstał reportaż „Jazzowa rodzina” (będzie emitowany podczas projekcji multimedialnych). Gunhild, puzonistka miała wtedy osiem lat (dziś prowadzi własny big band), Max, klarnecista miał wówczas lat 11 (dziś uchodzi w Szwecji za jednego z najbardziej stylowo grających klarnecistów dixielandowych), zaś Ulf, perkusista miał lat sześć i ledwo wytrzymywał trudy wieczornego grania z zadymionej sali warszawskiej Stodoły. Wśród przyjaciół zobaczymy i usłyszymy muzyków z Danii, Szwecji, Niemiec i Polski.

TRIBUTE TO HENRYK MAJEWSKI
Koncert poświęcony niezwykle charyzmatycznej postaci w polskim jazzie tradycyjnym. Zwany był przez muzyków Papą. Był bowiem dobrym duchem polskiego dixielandu. Świetny trębacz, aranżer i kompozytor, ujawnił wkrótce talenty pedagogiczne, pozyskując dla polskiego jazzu zastępy młodych, których uczył jazzu w Big Bandzie Stodoła, a później na warsztatach jazzowych w Chodzieży i Puławach. Gdyby nie tragiczny wypadek, świętowałby wraz z nami jubileusz 15-lecia Złotej Tarki w Iławie, której poświęcił 10 lat swego artystycznego życia jako dyrektor artystyczny tej imprezy (1994-2004).

W programie wizualizacja (biografia Henryka Majewskiego), zaś w warstwie muzycznej przewiną się przez estradę iławskiego amfiteatru muzycy z jego zespołów, zabrzmią też tematy z jego kompozytorskiej teki. Kierownictwo muzyczne sprawuje Andrzej Jagodziński. Pokieruje on big bandem, z którego wyłaniać się będą formacje związane z karierą jazzową Henryka Majewskiego (m.in. Warszawscy Stompersi, Old Timers, Swing Session). Zaśpiewają też gwiazdy polskiej wokalistyki jazzowej z Ewą Bem na czele. Specjalne miejsce w koncercie przewidziane jest dla obu synów Henryka, Wojtka i Roberta Majewskich, którzy zagrają w duecie.

JAZZ SMILING
Recital Waldemara Malickiego, jednego z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich o niespotykanej erudycji. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku, po czym doskonalił swe umiejętności na seminariach mistrzowskich w Wiedniu. Na koncertach wykonuje własny, autorski program pełen muzycznego humoru i wirtuozostwa. Posiada rzadko spotykaną obecnie zdolność improwizowania na zadane tematy, także jazzowe. Jego recital pomyślany jest jako muzyczny deser dla bardziej wyrobionej publiczności niedzielnego popołudnia.

POKAZY MULTIMEDIALNE
Tym razem większość materiałów dotyczyć będzie uczestników złototarkowych festiwali, a także postaci Henryka Majewskiego i jego artystycznych dokonań. Przypomnimy też reportaże i relacje z 15-letniej historii Złotej Tarki w Iławie.

WYSTAWA OBRAZÓW ANDRZEJA RZEPKOWSKIEGO
Artysta umiejętnie łączy dwie pasje – malarstwo i jazz. Muzyczna pasja pojawiła się dość wcześnie i zaczęła nabierać kształtów, gdy rozpoczął naukę gry na klarnecie. Malarstwem zainteresował się dużo później. Początkowo tworzył na własny użytek. Z czasem obie pasje połączył w jedno, co dało początek malarstwu jazzującemu. I tak pojawiła się seria grających portretów, potem seria impresji muzycznych. Dziś jego malarstwo (nie tylko jazzowe) znane jest z wielu prestiżowych wystaw, zdobi wiele prywatnych kolekcji, stanowiło oprawę scenograficzną programów telewizyjnych i koncertów jazzowych. Wystawie towarzyszyć będzie projekcja programów telewizyjnych „Count Basie Made in Poland” i „Tribute to Ella”, w których wykorzystane zostały obrazy artysty jako elementy scenografii.

Organizatorami festiwalu są Iławskie Centrum Kultury i Polskie Stowarzyszenie Jazzowe. Dyrektor artystyczny: Ryszard Wolański.

Wkrótce szczegóły związane z koncertami festiwalowymi.

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm