Aktualności
Orzechowski i Więcek u Wojciecha KilaraKoncert z muzyką z „Drakuli” w domu wybitnego kompozytora w ramach OFF Club 2020, dostępny na Youtube

Jazzmani niepokorni – poszukujący wirtuoz fortepianu i saksofonista z charakterem – grają wariację na temat muzyki z „Drakuli” Coppoli, autorstwa Wojciecha Kilara. U niego w domu.

Piszą organizatorzy:
„Jeżeli wierzymy, że genius loci istnieje i opiekuje się danym miejscem, sprawia, że jakaś przestrzeń jest absolutnie wyjątkowa, to czemu nie mielibyśmy uwierzyć, że komunikuje się z nami za pomocą dźwięków? Zwykle pewnie, jak to duch, trzaska nocą okiennicami albo wyje w rynnach, ale jeśli mamy do czynienia z willą, w której Wojciech Kilar skomponował wiele ze swoich najwybitniejszych dzieł, to trudno się dziwić, że przemawia do nas głosami fortepianu i saksofonu.”

Dom Kilara, mieszczący się w Katowicach przy ul. Kościuszki, niejedno słyszał, ale efekty wizyty Piotra „Pianohooligana” Orzechowskiego i Kuby Więcka mogły wprawić te stare mury w zdumienie.

Pianohooligan na swój pseudonim solidnie zapracował nieortodoksyjnym podejściem nie tylko do instrumentu, ale także do dwóch wielkich tradycji – klasycznej i jazzowej. Nie tylko je łączy, ale też obie kwestionuje, testuje ich granice, nagina reguły, co można sprawdzić na takich płytach, jak „Experiment: Penderecki”, „Bach Rewrite” (z Marcinem Maseckim) czy „Dziady” (z High Definition Quartet).

Z kolei Kuba Więcek uważany jest za jednego z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych polskich saksofonistów młodego pokolenia – jego drugi album nieprzypadkowo nosi tytuł „Multi-tasking”. Urodził się w Rybniku, kształcił m.in. w Amsterdamie i Kopenhadze, a gra we własnym, unikalnym języku.

Orzechowski i Więcek spotkali się u Kilara, by w jego autorstwa ścieżce dźwiękowej do „Drakuli” Francisa Forda Coppoli znaleźć punkt wyjścia do własnych, często odległych podróży.

Zobacz koncert OFF Club: Orzechowski i Więcek w Domu Wojciecha Kilara: 


Koncert będzie dostępny na oficjalnym kanale OFF Festivalu do 16 lutego.

Mecenasami projektu OFF Club są Cisowianka Perlage, Miasto Katowice, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca. Ostatni koncert zrealizowany w ramach OFF Club będziecie mogli zobaczyć w lutym na kanale OFF Festival Katowice na Facebooku i YouTube

Mecenasi: Cisowianka Perlage, Miasto Katowice, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm