Aktualności
Jonny Greenwood, Marek Moś, Krzysztof Penderecki
fot. M. Oliva Soto



PENDERECKI/GREENWOOD NA OPEN’ER FESTIVAL I… W OGRODACH MUZYCZNYCH

Narodowy Instytut Audiowizualny



5 lipca podczas tegorocznego Open’er Festival w Gdyni odbędzie się koncert Penderecki / Greenwood! Utwory obu artystów wykona AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy w poszerzonym składzie pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego oraz Marka Mosia.

Będzie to pierwsza w historii Open’er Festival „klasyczna” propozycja skierowana do festiwalowej publiczności. Bezprecedensowe zderzenie polskiej awangardy muzycznej lat 60. z najnowszymi kompozycjami twórcy grającego na co dzień w rockowym Radiohead stanowi muzyczną atrakcję dla słuchaczy o różnych upodobaniach i w różnym wieku.

Wspólny koncert Krzysztofa Pendereckiego i Jonny’ego Greenwooda, przygotowany  został z okazji Polskiej Prezydencji i premierowo wykonany podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu.

Rejestracja tego wydarzenia zostanie zaprezentowana publiczności 12. edycji Festiwalu Ogrody Muzyczne na  Dziedzińcu Wielkiego Zamku Królewskiego w Warszawie 12 lipca o godz. 19.00.

Wczesnych kompozycji polskiego kompozytora, Krzysztofa Pendereckiego (Ofiarom Hiroszimy – tren i Polymorphia) oraz inspirowanych jego twórczością utworów gitarzysty zespołu Radiohead, Jonny’ego Greenwooda (Popcorn Superhet Receiver i 48 Responses to Polymorphia) wysłuchała rok temu wielotysięczna publiczność we wrocławskiej Hali Stulecia podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu, a w marcu tego roku także widownia słynnego londyńskiego Barbican Hall. Występ zakończyła kilkuminutowa owacja na stojąco.

„Koncert w londyńskim Barbican Hall był ważny dla kariery Jonny’ego Greenwooda, 40-letniego gitarzysty, który z grupą Radiohead zdobył wszystko, co jest do zdobycia w świecie rocka, a od kilku lat większość czasu poświęca muzyce filmowej i współczesnej. Ale wieczór 22 marca był też istotny dla Krzysztofa Pendereckiego, na którego muzykę otwiera się zupełnie nowa publiczność” –  pisał Bartek Chaciński na łamach Tygodnika „Polityka”.

O współpracy artystów zagraniczne i polskie media pisały:

„Tren” Pendereckiego nadal szokuje siłą, natomiast „Popcorn Superhet Receiver” to już współczesny klasyk.
„The Guardian”

Greenwood wspomina koncert Mistrza z początku lat 90. jako swoiste doświadczenie wewnętrznej przemiany, na stałe uległ wówczas fascynacji Pendereckim tak jak wielu ulega fascynacji Radiohead.
„The New York Times”

Album Krzysztofa Pendereckiego i gitarzysty grupy Radiohead jest fascynującym muzycznym połączeniem dwóch światów – klasyki i rocka.
„La Republika”

Greenwood, jak i przed laty Penderecki, bawi się instrumentami smyczkowymi, nietypowymi metodami wydobywania dźwięku. W końcówce jego orkiestra zamienia się w prawdziwy rockowy band, mknie do przodu, przywołując ciosane, powtarzane bloki partytur. Strawińskiego czy Reicha.
Jacek Hawryluk, „Gazeta Wyborcza”

Twórczość Pendereckiego zawsze była inspiracją dla kolejnych pokoleń muzyków spoza świata klasyki. To kropka nad i.

Piotr Metz, „Wprost”


Koncert Penderecki/Greenwood powstał na zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Owocem muzycznego spotkania Krzysztofa Pendereckiego, czołowego przedstawiciela awangardy muzycznej lat 60. XX wieku i Jonny’ego Greenwooda, twórcy muzyki i multiinstrumentalisty, od lat manifestującego swoje przywiązanie do muzyki polskiego kompozytora, był album „Krzysztof Penderecki/Jonny Greenwood” wydany w marcu tego roku nakładem nowojorskiej wytwórni Nonesuch Records. Płyta znalazła się w pierwszej dziesiątce brytyjskiej listy bestsellerów w kategorii „klasyka” według klasyfikacji Official Specialist Classical Chart.

www.nina.gov.pl
 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm