Aktualności
Jazzowy Oscar dla Artysty Roku 2008:
Marcin Wasilewski i prezes Ireneusz Kowalewski
fot. Krzysztof M. CiesielskiPLUS GRAND PRIX JAZZ MELOMANI 2008

Paweł BrodowskiW piątek wieczorem 5 czerwca br.  w Teatrze Wielkim w Łodzi odbyła się XVII Wielka Gala jazzowa „Plus Grand Prix Jazz Melomani 2008, podczas której wręczone zostały doroczne „Oscary Jazzowe”. Galę uświetniły koncerty zespołów Monk, Puppini Sisters i Kenny Garrett Quartet.

Nagrodą Grand Prix 2008 za Całokształt Działalności uhonorowany został Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, saksofonista, kompozytor muzyki do wielu filmów i popularnych seriali telewizyjnych, lider legendarnej grupy Melomani, która uformowała się w Łodzi na początku lat 50.

W zeszłym roku nestor polskiego jazzu obchodził 80. rocznicę urodzin. „Duduś” jest ciągle aktywnym muzykiem, kilka miesięcy temu wystąpił na urodzinach klubu Tygmont z zespołem Swing Old Stars (Zbyszek Namysłowski skomentował: „To niewiarygodne! Duduś gra teraz lepiej niż kiedykolwiek!”).

 


Jerzy Matuszkiewicz nie mógł być obecny na gali. Na ekranie odtworzono nagraną wcześniej wypowiedź, w której laureat podziękował Stowarzyszeniu Jazzowemu Melomani i jurorom oraz pozdrowił publiczność. Statuetkę w jego imieniu odebrał Paweł Brodowski.

W kategorii „Artysta Roku 2008” statuetkę otrzymał Marcin Wasilewski (nominowani byli również Anna Maria Jopek i Piotr Wojtasik).

W kategorii „Nadzieja Melomanów Roku 2008” laureatem został Maciej Obara  (nominowani byli również Witold Janiak i Oktawia Kawęcka).

W kategorii „Dziennikarz-Krytyk Roku 2008” nagrodzony został Grzegorz Tusiewicz, autor wydanej w zeszłym roku nakładem PWM monografii „Krakowski Jazz Clubu „Helikon” 1956 – 1969 wspomnienia, impresje i relacje” (nominowani byli również Marek Gaszyński i Jan Targowski). Ze względu na stan zdrowia  Grzegorz Tusiewicz nie mógł przyjechać z Krakowa. Statuetkę odebrał w jego imieniu Teofil Lisiecki, który odczytał podziękowanie przygotowane przez laureata.

Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi dla najlepszego łódzkiego jazzmana otrzymał Witold Janiak z zespołem Mainstreet Quartet.

Nagrodą Grand Prix za Płytę Roku 2008 (przyznaną przez Telewizję Polską) uhonorowane zostało Marcin Wasilewski Trio za album „January” (ECM).

Łódzka galę uświetniły występy trzech zespołów. W pierwszej części śpiewała a cappella męska grupa wokalna Monk z Tarnowa. W części środkowej na scenę wyszły (a raczej wjechały – na cadillacku) Puppini Sisters, wzorujące się na legendarnym zespole Andrews Sisters z lat 30. i 40. i stylizujące się pod względem choreografii na modzie nowej burleski. W porywającym spektaklu znalazły się piosenki z płyt „Betcha Bottom Dollar” i  „The Rise & Fall Of Ruby Woo”.

Ostatni akcent wieczoru należał do Kwartetu Kenny’ego Garretta. Sławnego saksofonisty altowego (grającego również na fortepianie Fendera) wspierali Johnny Mercier na organach Hammonda, Kana Khasu (z Liberii) na gitarze basowej i Justin Brown na perkusji. W 40-minutowym „odlotowym” secie znalazły się trzy utwory lidera: Charlie Brown Goes to South Africa, Drum’n’Bass oraz Wayne’s Thang.

Mistrzynią ceremonii była Anna Popek, a rejestrowała to wszystko ekipa Programu II Telewizji Polskiej. Galę zorganizowało działające od dwudziestu lat Stowarzyszenie Jazzowe Melomani, której prezesem jest Ireneusz Kowalewski.

Paweł Brodowski

JAZZ FORUM 1-2/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Live In Oslo

Loud Jazz Band

Płyta miesiąca

Joachim Kuhn & Mateusz Smoczyński

Speaking Sound

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Foto Wystawa

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm