Aktualności

Program festiwalu: 
Środa, 17.11.2021
Koncert otwarcia - Adam Pierończyk (saksofon) i Anat Fort (fortepian) 
Debiut zespołu Adam Pierończyk Trio w Izraelu: Adam Pierończyk (saksofon), Shay Hazan (kontrabas), Ron Ben Yosef (perkusja). 

Czwartek, 18.11.2021 
Maciej Sikała Trio - retransmisja koncertu z warszawskiego klubu Jassmine 
Maciej Sikała (saksofon), Wojciech Pulcyn (kontrabas), Sebastian Frankiewicz (perkusja) 

Koncerty w ramach programu „Chopin improwizowany”: „Chopin in the Jezreel Valley” - Gilad Ephrat Ensemble; „Mazurka a-la Turk” - Ariel Qasis i Gilad Weiss; „From Warsaw to Jerusalem” - Daniel Zamir i Nitzan Bar 

Piątek, 19.11.2021 
Jazz Forum Talents – retransmisja koncertu z warszawskiego klubu Jassmine
Kasia Pietrzko (fortepian), Maciej Kądziela (saksofon altowy), Jakub Mizeracki (gitara), Tomasz Chyła (skrzypce), Kacper Smoliński (harmonijka ustna), Roman Chraniuk (kontrabas), Adam Zagórski (perkusja) 

Koncerty w ramach programu „Chopin improwizowany”: „Chopin in a Dream” - Nuphar Fey (fortepian); „Frederick in Rio”- Matan Klein (flet), Gadi Stern (fortepian), David Michaeli (kontrabas), Ben Aylon (perkusja). 
„Dreaming of Komeda”: STAV gra Komedę, Achai (fortepian), Roi Avivi (gitara), Daniel Harlev (kontrabas), Shahar Haziza (bębny). 

Szczegółowy program dostępny jest na stronie festiwalu: https://mailchi.mp/c28c3cec0213/3qepfzi8x5

Polish Jazz Festival w Tel AwiwiePierończyk, Sikała, Jazz Forum Talents podczas drugiej edycji izraelskiego festiwalu w dn. 17-19 listopada

W dniach 17-19 listopada izraelska publiczność po raz kolejny będzie miała okazję posłuchać najlepszego polskiego jazzu w wykonaniu uznanych kompozytorów i stojących u progu kariery, młodych jazzmanów. Przez trzy wieczory wypełnione koncertami na żywo oraz w formie cyfrowych transmisji, polscy i izraelscy muzycy zagrają własne utwory, a także kompozycje przygotowana specjalnie na festiwal, będące rezultatem wspólnych, polsko – izraelskich jazzowych improwizacji. Festiwal polskiego jazzu w Tel Awiwie, to wyjątkowe muzyczne spotkanie, organizowane przez Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Tel Awiwie oraz Stowarzyszenie Jazz Fun Club, którego dyrektorem artystycznym jest Barak Weiss.

Mocnym akcentem festiwalu będzie występ tria Adama Pierończyka oraz koncert, będący efektem muzycznego spotkania saksofonisty z wybitną, izraelską pianistką jazzową Anat Fort. Dodatkowo Pierończyk weźmie udział w nagraniu płyty z izraelskimi muzykami Shay Hazan (kontrabas) i Roy Ben Yosef (bębny). Płyta ukaże się pod marką Polish Jazz Festival in Tel Aviv. 

Ponadto uczestnicy wydarzenia obejrzą retransmisje koncertów Jazz Forum Talents oraz Maciej Sikała Trio, które odbyły się w warszawskim klubie Jassmine, a także posłuchają takich izraelskich jazzowych indywidualności, jak Daniel Zamir, Nofar Fay, Gilad Efrat Ensemble czy STAV

Polski akcent wydarzenia to także muzyczny maraton „Chopin Improwizowany”, zapoczątkowany w zeszłym roku, stał się inspiracją dla oryginalnych produkcji, będących połączeniem jazzu i klasyki. W ramach programu izraelscy muzycy wykonają własne utwory, stylistycznie nawiązujące do twórczości Fryderyka Chopina. 

Innym, znaczącym polskim wątkiem festiwalu będzie uświetnienie 90. rocznicy urodzin znanego kompozytora i ojca współczesnego polskiego jazzu Krzysztofa Komedy. Z tej okazji izraelski zespół STAV zaprezentuje swój projekt „Dreaming of Komeda”, a sieć kin Cinematheque Tel Aviv udostępni online dzieła filmowe Romana Polańskiego ze ścieżką dźwiękową, skomponowaną przez Komedę – „Dwaj ludzie z szafą” i „Nóż w wodzie”. 

Polski jazz ma ugruntowaną pozycję na międzynarodowej arenie muzycznej, a polscy artyści z sukcesami występują na światowych festiwalach i scenach.  Mimo to, dla izraelskich fanów gatunku, polski jazz wciąż pozostaje nieznany, zwłaszcza jego współczesne wydanie. Instytut Polski w Tel Awiwie, Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie i Jazz Fun Club próbują to zmienić, organizując wspólnie po raz drugi Polish Jazz Festival w Tel Awiwie. 

Zeszłoroczna, pierwsza edycja festiwalu, ze względu na pandemię koronawirusa, odbyła się online w formie koncertów transmitowanych na żywo oraz cyfrowych prezentacji z klubów muzycznych Warszawy, Krakowa i Tel Awiwu. W tym roku Polish Jazz Festival odbędzie się w formule hybrydowej.  Koncerty na żywo i cyfrowe transmisje, a także spotkania z izraelską publicznością odbędą się w jazzowym zagłębiu - klubie Terminal 4 w Tel Awiwie. Cyfrowy zapis muzycznych wydarzeń będzie dostępy dla fanów jazzu na facebookowym profilu festiwalu  (https://www.facebook.com/polishjazzfest/) w późniejszym terminie. Instytut Adama Mickiewicza z siedzibą w Warszawie jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. Instytut prezentował projekty, które obejrzało 60 milionów widzów. Portal Culture.pl stworzony i prowadzony przez Instytut, to codziennie aktualizowany serwis informujący o najciekawszych wydarzeniach związanych z polską kulturą na świecie. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Instytut Polski w Tel Awiwie jest kulturalną placówką dyplomatyczną, której celem jest prezentowanie izraelskiej opinii publicznej współczesnej kultury polskiej. Instytut, który działa przy polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, nawiązuje współpracę z wiodącymi izraelskimi instytucjami edukacyjnymi i kulturalnymi w celu tworzenia wydarzeń, festiwali i działania w sztuce, tańcu, teatrze, historii, Nauce, filmie i designie, warsztaty, wydarzenia i spotkania artystów izraelskich i polskich, aby umożliwić dyskurs wielokulturowy przy wzajemnym nawożeniu wspólnej przeszłości i przyszłości oraz głębokiego odniesienia

Jazz Fun Club jest stowarzyszeniem entuzjastów jazzu w Izraelu. Swoją działalność rozpoczął 5 lata temu i stara się zaspokoić potrzeby miłośników jazzu, wykraczające poza te oferowane w ramach izraelskich festiwali jazzowych czy innych standardowych występów komercyjnych. W ciągu pięciu lat swojej działalności Jazz Fun Club zaprosił do kraju dziesiątki światowej klasy muzyków jazzowych. Ponadto organizuje wieczorne koncerty z najlepszymi izraelskimi artystami tego gatunku, a także wykłady o jazzie oraz spotkania z międzynarodowymi artystami jazzowymi.


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm