Aktualności
Sun Ra ArkestraPOWRÓT SUN RA

JFLegendarna Sun Ra Arkestra wystąpi w  Polsce na czterech koncertach – 23 marca w Warszawie (Fabryka Trzciny), 24 marca w Katowicach (Hipnoza), 25 marca w Bielsku-Białej (BCK) oraz 26 marca w Świdnicy (Teatr Miejski).

Koncertujący obecnie pod dyrekcją Marshalla Allena big band ma 11-osobowy personel: Marshall Allen - dyrygent, as, fl; Noel Scott - as, voc; Charles Davis - ts, voc; Reynold Scott – bars, Fred Adams – tp, Dave Davis – tb, Dave Hotep  - el-g, Farid Barron – p, Joonie Booth – b, Elson Nascimento - perc, surdo; Wayne Anthony Smith Jr. – dr.


Sun Ra Arkestra to kosmiczny wehikuł, w którym charyzmatyczny lider, pianista, filozof, Sun Ra, przemierzał od 1954 roku planetę Ziemię pokrzepiając ludzkie serca przepowiedniami i obietnicami dotyczącymi nowego tysiąclecia.

Sun Ra twierdził, iż na Ziemię przybył z Saturna, w dniu tak szczególnym, że nie może go ujawnić ze względu na jego kosmiczne znaczenie. Jedna z anegdot mówi o tym, że leżąc w szpitalu urządził pielęgniarkom awanturę, gdy te nie chciały wpisać w kartę szpitalną Saturna jako miejsca urodzenia.

Debiutował w latach 30. jako pianista, aranżer i kompozytor w Chicago. Jego muzyka charakteryzowała się niespotykanymi wcześniej przejściami od klasycznego swingu do awangardowego free jazzu w pojedynczym utworze. W swoich kompozycjach często sięgał do najgłębszych korzeni jazzu wywodzących się z tradycyjnej muzyki afrykańskiej.

Działania Arkestry, przecierającej szlaki dla nowatorskich zjawisk scenicznych, wywarły wpływ na wiele grup takich jak: Earth Wind & Fire, Greatful Dead czy Parliament-Funkadelic. Kiedy Sun Ra opuścił planetę Ziemia w 1993 r., nie pozostawił jednak Arkestry, ale  przemierza z nią Gwiezdne Drogi, aby przekazać swoje przesłanie mieszkańcom Ziemi.

Obecnie Arkestra wykonuje repertuar m.in. z muzyką Fletchera Hendersona, Duke’a Ellingtona oraz kompozycje jej wieloletniego lidera Sun Ra.

Najnowsza trasa koncertowa dedykowana jest Marshallowi Allenowi, którego nastrojowe kompozycje i aranżacje rozwijają idee Sun Ra i jego „Dziwnych Matematycznych Równań Rytmicznych” w swingującej celebracji Wszechkosmicznej Zabawy.

Występy Sun Ra Arkestra odbywają się w cyklu Jazz Raz Po Raz, organizowanym przez Agencję Paradam.
www.jazzrazporaz.pl


Czytaj: wywiad Agnieszki Antoniewskiej z Marshallem Allenem


 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm