Aktualności

Symfonia STU
3.03.2018, godz. 19.00
Opera Narodowa
Plac Teatralny 1
Warszawa

Premiera Symfonii STU w Operze NarodowejNa koncercie 3 marca World Orchestra Grzecha Piotrowskiego zaprezentuje dwie symfonie.

Koncert odbędzie się w dwóch częściach:
19:00 Symfonia LECH CZECH i RUS (czwarte wykonanie)
20:30 Symfonia STU– Premiera

Część pierwsza: Symfonia „Lech Czech i Rus”
Premiera odbyła się 9 lipca 2016 roku w Sali Filharmonii NOSPR w Katowicach z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. Na scenie Opery Narodowej zabrzmi po raz czwarty.

Inspiracje do powstania tej symfonii to moment zderzenia muzyki Słowian - pogan, z muzyką kościelną, chorałem gregoriańskim. Inspiracje sięgają dalej, czasów Prasłowian, którzy żyli otoczeni muzyką obecną podczas pracy i wszelkich obrzędów takich jak: topienie marzanny, weseliska, stypy, święto gaika, pór roku czy rytuał postrzyżyn.

Dalszą składową symfonii „Lech Czech i Rus” jest improwizacja, której historię i style World Orchestra bada od lat prezentując artystów z wielu światowych kręgów kulturowych, style i źródła sięgające czasów, kiedy to muzyka przekazywana była z ojca na syna, mistrza na ucznia, gdy o kunszcie artysty świadczyły jego zdolności improwizatorskie.

Kolejnym elementem składowym brzmienia są ludowe instrumenty takie jak: bandury, kobzy, bałałajki, cymbały, kurai, kaval, duduk. Wprowadzenie ich do symfonii to element migracji artystów i ich instrumentów tak powszechny w dawnych czasach. Ostatni element to wprowadzenie elementów przyrody i natury: dźwięki tworzone przy użyciu kamieni, patyków, piasku, naśladowanie szumu wiatru i wody – mają dodać szczyptę archaizmu, prymitywizmu.

Część druga: Symfonia „Stu” – Premiera

Wyjątkowym wydarzeniem będzie premierowe wykonanie Symfonii „Stu”. Na scenie Teatru Wielkiego pojawi się około dwustu wyjątkowych artystów z czterech kontynentów. Zagrają połączone zespoły: World Orchestra oraz Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

Mówi Grzech Piotrowski:
Dzieło powstawało w trzech etapach, w latach 2012-2014-2017. Ważną rolę w procesie powstawania „Stu” odegrał koncert World Orchestry w Berlinie w 2012 roku, gdzie zabrzmiała pierwsza część Symfonii, dalej wizyta na Majdanie w 2014 roku. Dwa dni po moim powrocie miały miejsce tragiczne zajścia w Kijowie. Muzyka sama przelewała się z głowy na papier, powstała druga część dzieła. Kolejnym elementem są zmiany polityczno-religijne w Europie oraz rozważania nad rewolucją przemysłową początku XX wieku i analogią do rewolucji technologicznej w wieku XXI. Zapowiada się ciekawie – skład orkiestry to około dwustu muzyków. Czeka nas jeden z największych koncertów z muzyką improwizowaną w historii Polski.


Występują:
WORLD ORCHESTRA
Grzech Piotrowski - kompozytor, sopran/tenor sax
Wiesław Pieregorólka - dyrygent
Theodosii Spassov - kaval
Eivind Aarset - gitara
Ruth Wilhelmine Meyer - voc ludowy
Rasm Al-Mashan - voc orient
Marta Matuszna Wejhenig - voc ludowy
Monika Kuczera - voc klasyczny
Ghostman - voc orient
Maria Pomianowska - suka biłgorajska
Espen Leite - accordion
Lars Andreas Haug
Terje Isungset - drums, stones, woods
Azat Bikchurin - kurai
Evgeny Lebedev - piano
Anton Revnyuk - d.bass
Ignat Kravtsov -drums
Anna Wandtke - skrzypce
Dawid Lubowicz - skrzypce
Mateusz Smoczyński - skrzypce
Michał Zaborski - altówka
Krzysztof Lenczowski - cello
Aiaz Nukhov Akhatovich - kyl-kubyz
Marcel Comendant - tsymbaly
Mateusz Szemraj - oud
Adeb Chamoun - instr. perc.
Sebastian Wypych - d.bass
Robert Luty - drums
Alchemik Orchestra (12 osób)
Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego - Opery Narodowej


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm