Aktualności
Ptaszyn w Jazz.PLZ okazji 85. urodzin Dwójki 7 stycznia w Studiu S3 wystąpi Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego

Cykl audycji „Jazz.PL” nawiąże w najbliższych tygodniach do 85. urodzin Dwójki. W ramach jubileuszowych koncertów zaprezentują się wybitni muzycy zaprzyjaźnieni ze stacją. Na początek spotkanie z muzyką wielkiego mistrza polskiego jazzu – Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który wystąpi ze swoim kwartetem. Premiera wydarzenia w piątek, 7 stycznia, o godz. 18.00 na antenie Dwójki. Koncert będzie dostępny również – w streamingu wideo – na Facebooku i kanale YouTube stacji oraz stronie dwojka.polskieradio.pl. Wydarzenie z udziałem publiczności – z zachowaniem reżimu sanitarnego. Na słuchaczy czekają zaproszenia – można je zdobyć słuchając Dwójki.

Podczas piątkowego wieczoru w Studiu S3 Polskiego Radia Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet zaprezentuje się w składzie: Jan Ptaszyn Wróblewski -saksofon tenorowy, Wojciech Niedziela - fortepian, Andrzej Święs - gitara basowa/kontrabas, Marcin Jahr - perkusja. Koncert poprowadzą Piotr Metz i Andrzej Zieliński.

Jan Ptaszyn Wróblewski (ur. 1936) gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Zadebiutował w 1956 roku w formacji Krzysztofa Komedy. Działał w takich rodzimych, pionierskich formacjach jazzowych, jak m.in. Jazz Believers (1958-1959), Kwintet Andrzeja Kurylewicza (1960-1961), Polish Jazz Quartet (1963-1966). W latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Cały czas koncertuje z autorskim projektem Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet.

O jazzie opowiada w lekki, przystępny sposób. Współpraca z Willisem Conoverem (popularyzatorem jazzu w Voice of America, czyli Głosie Ameryki) zaowocowała powstaniem audycji „Trzy kwadranse jazzu” w Trójce. To najprawdopodobniej najstarsza na świecie audycja radiowa poświęcona temu gatunkowi muzyki. Nadawana jest od 1970 roku.

Polskie Radio jest wydawcą wielu jego płyt. Najnowsza z nich to „Jan Ptaszyn Wróblewski – Studio Jazzowe PR 1969-1978 z 2020 roku. To specjalne wydawnictwo, przygotowane z okazji 95-lecia Polskiego Radia,  zbiera na pięciu albumach imponujący dorobek Studia Jazzowego Polskiego Radia pod kierownictwem Wróblewskiego z lat 1969-1978, a także jego późniejsze nagrania, w tym m.in. występ z Festiwalu Jazz Jamboree ’79. Razem – ponad cztery godziny najwyższej jakości jazzu wybranego przez samego artysty – Laureata Nagrody Mediów Publicznych 2019 w kategorii Muzyka.

Mistrz jazzu, animator tej sceny, jest również wybitnym dziennikarzem muzycznym. Popularyzuje jazz w naszym kraju dzięki audycjom w Polskim Radiu, które prowadzi już od ponad 50 lat – w ubiegłym roku Jan Ptaszyn Wróblewski świętował swoje 85. urodziny. A już w najbliższy piątek, 7 stycznia, artysta i pedagog wystąpi z okazji zbliżającego się jubileuszu Dwójki, której jest niemal rówieśnikiem.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm