Aktualności
Starzy i Młodzi, czyli Jazz w KrakowieJohn McLaughlin, Kandace Springs, Joachim Mencel, Adam Bałdych, Andrzej Jagodziński, 16 - 30 kwietnia

Tegoroczną, 25. edycję Festiwalu zainauguruje występujący po raz pierwszy w Krakowie, na jedynym koncercie w Polsce, wirtuoz gitary John McLaughlin!

16 kwietnia 2019, godz. 20.00
Krakowski Teatr VARIETE
ul. Grzegórzecka 71

John Mclaughlin  & The 4th Dimension
John McLaughlin - gitara
Gary Husband - perkusja, instrumenty klawiszowe
Etienne Mbappe - gitara basowa
Ranjit Barot - instrumenty perkusyjne

John McLaughlin – legenda jazzowej gitary, współtwórca kultowych formacji Mahavishnu Orchestra i Shakti, muzyk zespołów Milesa Davisa, Ala Di Meoli i Paco De Lucia, Alexisa Kornera. Jego muzyka obejmuje wiele gatunków jazzu, które łączył z elementami rocka, flamenco i bluesa, hinduską muzyką klasyczną i zachodnią muzyką klasyczną, by stać się jedną z pionierskich postaci muzyki fusion. Został sklasyfikowany na 49 miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”, znalazł się także na liście 75 Great Guitarists magazynu „Down Beat” w kategorii Modern Jazz Maestros oraz na 63 pozycji listy 100 najlepszych gitarzystów magazynu „Guitar World”; Jeff Beck i Pat Metheny nazwali go  najlepszym żyjącym gitarzystą.

Solo McLaughlina z utworu Miles Beyond na albumie „Live At Ronnie Scott’s 2017”, nagranym przez formację John McLaughlin &The 4th Dimension, zdobyło nagrodę Grammy w 2018 za najlepsze improwizowane jazzowe solo. 
27 kwietnia 2019, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26

Kandace Springs – Indigo
Amerykańska wokalistka i pianistka, uważana za jeden z najciekawszych współczesnych głosów. Wyrafinowana mieszanka jazzu, soulu, R&B, popu, a nawet muzyki klasycznej. Prince powiedział kiedyś, że Kandace Springs „ma głos, który mógłby stopić śnieg”.  Jej pierwszy brytyjski występ był wyprzedany na EFG London Jazz Festival , kiedy ukazał się jej debiutancki album Soul Eyes wydany przez prestiżowe Blue Note. Znakomitą wokalistkę o czarownym głosie rekomenduje Gregory Porter, który wystąpił po raz pierwszy w Polsce na Festiwalu „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”. Artystka będzie promowała w Polsce swój nowy album „Indigo”. W ramach Festiwalu odbędą się również premierowe wykonania znakomitych polskich artystów.
28 kwietnia 2019, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26

Joachim Mencel Quintet – Artisena
Joachim Mencel - fortepian, lira korbowa
Weronika Plutecka - skrzypce
Szymon Mika - gitara
Paweł Wszołek - kontrabas
Szymon Madej - perkusja

„Artisena” to fuzja polskiej muzyki ludowej oraz nowoczesnego jazzu. To muzyka bazująca na tradycyjnych tańcach ludowych i chociaż nie jest przeznaczona do tańczenia, to idiom tańca wyraźnie kształtuje cały wyraz tej muzyki. Lider zespołu Joachim Mencel tak mówi: „Zależy mi, aby moja muzyka tańczyła w duszy słuchacza. Chodzi mi bardziej o obudzenie w odbiorcy duchowej, a nie fizycznej ekspresji”.

Program ten zawiera kompozycje autorstwa Joachima Mencla inspirowane tańcami polskimi i tańcami obecnych w Polsce mniejszości etnicznych. Wśród utworów jest m.in: polonez, oberek, kujawiak, czardasz, mazurek i krakowiak. Połączenie autorskiego stylu kompozytorskiego Mencla z duchem muzyki tanecznej stworzyło całkiem nową jakość. Jest to muzyka żywiołowa i jednocześnie poruszająca serce w rytmie ludowych tańców. Słuchacza wzrusza tęskna nuta muzyki naszych korzeni i zadziwia jej asymilacja na gruncie nowoczesnego jazzu. Kompozytor do swojego zespołu zaprosił muzyków grających na perkusji, kontrabasie, skrzypcach i gitarze, a sam zasiada przy fortepianie oraz gra na lirze korbowej – instrumencie mającym swoją bogatą historię w polskiej muzyce ludowej. Album Joachima Mencla „Artisena” ukazał się w kwietniu w wydawnictwie For Tune. 

29 kwietnia 2019, godz. 20.00
Krakowski Teatr VARIETE
ul. Grzegórzecka 71

Adam Bałdych Quartet – Sacrum Profanum
Adam Bałdych - skrzypce
Krzysztof Dys - fortepian
Michał Barański - kontrabas
Dawid Fortuna - perkusja

„Sacrum Profanum” to najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu, nagrany dla prestiżowej niemieckiej oficyny wydawniczej ACT Music. „Sacrum Profanum” jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata – jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Kompozycje średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie, „Miserere” Gregorio Allegriego czy utwory współczesnej awangardzistki Sofi Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany z ogromnym namaszczeniem formalnym, a jego próby jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjno – interpretacyjnej były wręcz zabronione. Bałdych czujnie obserwując przemiany dzisiejszego świata, podejmuje to wyzwanie i tworzy nowy projekt, włączając w niego również swoje nowe kompozycje napisane specjalnie dla tego kwartetu. Po niezwykle udanych projektach „The New Tradition” z Yaronem Hermanem, „Antiphona – Psalmy Syryjskie” czy ostatnio „Brothers” z norweskim Helge Lien Trio, Bałdych tym razem proponuje muzykę niezwykle uduchowioną realizowaną w duchu nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych środków artystycznych jak dźwięk dookólny i wizualizacje. Tworzy muzykę konceptualną, ale w ciągłym dialogu ze swoim odbiorcą.

Najnowszy projekt Adama Bałdycha – Adam Bałdych Quartet – współtworzony z wybitną czołówką polskiego jazzu – Krzysztofem Dysem na fortepianie, Michałem Barańskim na kontrabasie i Dawidem Fortuna na perkusji swoją premierę miał 29 marca 2019r.

Rok 2019 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Komedy.
23 kwietnia 2019 roku mija 50 lat od śmierci genialnego kompozytora, pianisty – Krzysztofa Komedy.
Festiwal z tej okazji zaprezentuje projekt wybitnego polskiego pianisty Andrzeja Jagodzińskiego, który postanowił zaaranżować utwory Komedy na nowo.

30 kwietnia 2019, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26
Międzynarodowy Dzień Jazzu pod patronatem UNESCO

Tribute To Komeda
Agnieszka Wilczyńska - śpiew
Henryk Miśkiewicz - saksofon
Andrzej Jagodziński  - fortepian, aranżacje
Adam Cegielski - kontrabas
Czesław Bartkowski  - perkusja

Bilety:
ebilet.pl
empikbilety.pl i w salonach Empik
Krakowski Teatr Variete
Info Kraków ul. św. Jana 2
bilety@jazz.krakow.pl

Szczegółowy program na stronie: www.krakow-jazz.pl
Organizator: Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne „Jazzowy Kraków”
 e-mail: festiwal@jazz.krakow.pl, 600 82 72 55


JAZZ FORUM 10-11/2019

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

RASP Lovers & Howard

Wojtczak/Piotrowicz, R

Płyta miesiąca

Paul Bley Gary Peacock Paul Motian

When Will The Blues Leave

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Leszek Możdżer

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm