Aktualności




Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie



27. edycja festiwalu odbywać się będzie w dn. 23-26 czerwca w krakowskich klubach i Muzeum Manggha

24 czerwca 2021, godz. 20.00
Klub Single Scena, ul. św. Marka 21
Jazzowe Debiuty – dyplomy wokalne studentów Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej

Wiktora Dennis - śpiew
Anna Raczyńska - śpiew
Diana Ciecierska - śpiew

gościnnie:
Adam Niedzielin - fortepian
Tomasz Kupiec - kontrabas
Łukasz Sobczyk - perkusja
Michał Jurkiewicz - instr. klawiszowe

25 czerwca, godz. 20.30
Klub Piec Art, ul. Szewska 12
Kuba Banaszek Trio (premiera)
lider - fortepian
Alan Wykpisz - kontrabas
Maksymilian Olszewski - perkusja

Kuba Banaszek Trio to naturalna i szczera interpretacja klasycznego tria jazzowego przygotowana przez pianistę i kompozytora Kubę Banaszka. W jego koncepcji znalazło się miejsce na twórczą eksplorację syntezy klawiszowych instrumentów elektronicznych i elektromechanicznych z akustyczną barwą zespołu. Pianista do projektu zaprosił znakomitych muzyków: kontrabasistę Alana Wykpisza oraz perkusistę Maxa Olszewskiego, wieloletniego kompana ze swojego autorskiego kwartetu. Zespół przygotowuje się do pracy studyjnej, a ich pierwszy album powstanie dzięki Stypendium Twórczym Miasta Krakowa.

Od autora o samej muzyce: „Idea realizowanego projektu jest naturalną, twórczą potrzebą wyrażenia emocji związanych z minionym rokiem 2020. Czas pandemii, bez wątpienia trudny dla nas wszystkich, okazał się nowym etapem w moim życiu, burzącym dotychczasowy porządek i rutynę. Ilość i charakter życiowych zmian, których doświadczyłem, zaprowadziły mnie do stworzenia muzycznej refleksji związanej z tym czasem emocjonalnego rozliczenia.”

26 czerwca, godz. 20.30
Klub Piec Art, ul. Szewska 12
Młoda Scena Jazzowa – po długim i trudnym okresie zamrożenia kultury przez pandemię festiwal otwiera scenę na własne projekty studentów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej

27 czerwca 2021, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Andrzej Jagodziński Trio - Bach (premiera w Krakowie)
Andrzej Jagodziński - fortepian
Adam Cegielski - kontrabas
Czesław „Mały” Bartkowski - perkusja


fot. Paweł Cegielski

Andrzej Jagodziński to znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. Sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył wraz z muzykami swojego tria, czołowymi przedstawicielami polskiej sceny jazzowej, kontrabasistą Adamem Cegielskim i legendarnym perkusistą Czesławem „Małym” Bartkowskim, wspaniałymi interpretacjami Chopina. W latach dwutysięcznych zaczął sięgać po utwory innych kompozytorów polskich: Krzysztofa Komedy, Andrzeja Kurylewicza, Jerzego Wasowskiego, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, a także po utwory polskiej muzyki ludowej, czy większe formy muzyki klasycznej, jak np. Sonata b-moll F. Chopina czy wybrane części symfonii Ludwiga van Beethovena. Wracając do początków sukcesu i brzmienia tria jazzowego jako podstawowego składu wykonawczego interpretującego muzykę Chopina, najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. W odróżnieniu od twórczości Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane melodie były podstawą i inspiracją do improwizacji, w utworach Bacha, dla Jagodzińskiego i jego Tria tą inspiracją jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów.

28 czerwca 2021, godz. 20.00
Klub Single Scena, ul. św. Marka 21
Jazzowe Debiuty – dyplomy wokalne studentów Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej
Wojciech Gwiżdż - śpiew
Martyna Kasprzycka - śpiew
Dominika Skoczylas - śpiew

gościnnie:
Adam Niedzielin - fortepian
Tomasz Kupiec - kontrabas
Łukasz Sobczyk - perkusja

29 czerwca 2021, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Dominik Wania – „Lonely Shadows” (premiera w Krakowie)
Dominik Wania - fortepian


fot. Jacek Poremba 

Tego artysty nie może zabraknąć w programie festiwalu, zwłaszcza kiedy pojawia się z nowym autorskim projektem. To właśnie na tym festiwalu miał premierę jego znakomity debiut z projektem „Ravel” nagrany w trio, który został obsypany nagrodami, m.in. dwiema statuetkami Fryderyk (w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku) oraz nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury”. I tym razem czołowy polski pianista jazzowy nie rezygnuje z wyraźnych wpływów kompozytorów klasycznych, takich jak Maurice Ravel, Siergiej Prokofiew, Aleksander Skriabin czy Erik Satie. Muzyka Wani jest pomostem między czystą wolnością improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, a pianistyką przesiąkniętą europejską muzyką klasyczną.

Dominik Wania dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowana jego nazwiskiem płyta „Lonely Shadows” to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie. Dominik Wania, znany ze współpracy z kwartetem Macieja Obary (premiery również na festiwalu Starzy i Młodzi...) oraz z ich dwóch dobrze przyjętych przez krytykę albumów wydanych przez ECM Records („Unloved”, „Three Crowns”), zaprezentuje materiał nagrany w listopadzie 2019 r. w Lugano. „Lonely Shadows” jest świadectwem jego twórczej oryginalności, a także ważnym uzupełnieniem słynnej linii nagrań solowych ECM.






  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm