Aktualności
Stulecie Peggy Lee

Paweł Brodowski100 lat temu urodziła się legendarna amerykańska wokalistka.

Przyszła na świat 26 maja 1920 roku w Jamestown, w Północnej Dakocie jako Norma Deloris Egstrom. Jej ojciec był z pochodzenia Szwedem, matka z pochodzenia Norweżką. Peggy Lee – to jej pseudonim artystyczny nadany przez radiowego didżeja. Piosenkarka, kompozytorka, aktorka, jedna z wielkich postaci amerykańskiej muzyki popularnej i jazzu XX wieku. Jej kariera trwała sześć dziesięcioleci. Pod koniec życia ciężko chorowała. Zmarła w wieku 81 lat na atak serca 22 stycznia 2002 roku w Los Angeles.

Wypłynęła na szersze wody jako wokalistka z Big Bandem Benny’ego Goodmana, z którym występowała przez dwa lata (1941 - 43). Z tego okresu pochodzą takie przeboje jak Blues in the Night i Why Don’t You Do Right. Ten drugi rozszedł się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Już wtedy uformował się jej charakterystyczny styl wokalny – pełen finezji, powściągliwy, intymny, ale ekscytujący, nasycony bluesem i swingiem.

W 1943 roku poślubiła Dave’a Barboura, gitarzystę Big Bandu Goodmana, który z tego powodu musiał opuścić orkiestrę, a w ślad za nim odeszła Peggy Lee. Przez kolejne lata nagrywała z różnymi zespołami dla wytwórni Capitol i Decca. Wydany w 1953 roku orkiestrowy album „Black Coffee” był jej powrotem do jazzu. Na płycie „Beauty And The Beat!” (1959) towarzyszył jej kwartet George’a Shearinga. Wielkim sukcesem aktorskim Peggy Lee była drugoplanowa rola w filmie „Pete Kelly’s Blues”, za którą w 1955 otrzymała nominację do Oscara.

Była też znakomitą kompozytorką, jej największe hity to m.in. Mañana, I Don’t Know Enough About You, Golden Earrings, Lover, Mr Wonderful, a przede wszystkim Fever (1957). Za It’s All There zdobyła w 1969 nagrodę Grammy (miała w sumie 13 nominacji). W roku 1995 uhonorowana została nagrodą Grammy za całokształt osiągnięć.


W ramach obchodów stulecia Peggy Lee zaplanowano jubileuszowe wystawy, specjalne programy radiowe i telewizyjne, koncerty. Już w kwietniu wydana została nowa kompilacja jej najpopularniejszych piosenek „Ultimate Peggy Lee”. 

JAZZ FORUM 6/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Orient Express

The Consonance Trio

Płyta miesiąca

Marcin Wasilewski Trio w/Joe Lovano

Arctic Riff

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Fotografie gwiazd jazzu

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm