Aktualności
fot. Jerzy KazimierczakTadeusz Federowski nie żyjeNestor polskich perkusistów jazzowych zmarł w Warszawie 31 sierpnia 2018. Miał 87 lat.

Tadeusz Federowski był jednym z pionierów powojennego jazzu. Karierę rozpoczął w 1951 roku w zespole Pinokio. W 1956 roku grał w zespole dixielandowym Janusza Zabieglińskiego na koncercie inauguracyjnym w warszawskim klubie studenckim „Stodoła”. Przez wiele lat był członkiem zespołów Zabieglińskiego, Swingtetu i Big Bandu Stodoła. Współpracował z Jerzy „Dudusiem” Matuszkiewiczem (Traditional Jazz Makers, Polish All Stars, Big Band Hybrydy), a nawet i Krzysztofem Komeda, z którym występował w Stodole i na Jazz Jamboree 59. Przez 20 lat grał w zespole Old Timers Henryka Majewskiego, był także filarem Swing Session.

Był jednym z najlepszych polskich perkusistów tradycyjnych, swingował i miał niezachwiany time.


Tadeusz Federowski z zespołem Old Timers  na Old Jazz Meeting 1977
fot. Jerzy Kazimierczak

Sylwetka w Wikipedii:

Tadeusz Federowski (ur. 25 sierpnia 1931 w Rybniku) – polski perkusista jazzowy związany z warszawskim klubem Stodoła. Absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. 

Karierę rozpoczął w roku 1951 jako perkusista zespołu Pinokio. Współpracował z nim do 1954, a potem przez dwa lata pracował w wyuczonym zawodzie (fotogrametra). Od 1956 roku ponownie zajmowała się działalnością muzyczną, grając – do roku 1958 – na perkusji w zespole dixielandowym. Potem związał się ze Swingtetem Janusza Zabieglińskiego, a jednocześnie współpracował z zespołami Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza – Kwartetem i grupą Traditional Jazz Makers, która potem pod nazwą Polish All Stars jako pierwszy polski zespół jazzowy występowała za granicą (Dania, 1958). W grupie tej znaleźli się m.in. Zbigniew Namysłowski i Andrzej Kurylewicz. Następnie współpracował z triem Krzysztofa Komedy (1959), z którym wziął udział w prestiżowej imprezie jazzowej – Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree. 

W latach 60. XX wieku był perkusistą jazzbandów: Big Band Hybrydy (1960) i Big Band „Stodoła” (1969). Ponownie nawiązał też współpracę z J. Matuszkiewiczem i jego grupą All Stars (1964), z którą wystąpił w filmie Jazz aus Polen (reż. Janusz Majewski, realizacja Joachim Berendt dla telewizji zachodnioniemieckiej). 

W 1972 roku związał się z zespołem Old Timers Henryka Majewskiego. Współpraca ta trwała do 1992 r. W latach 1977-1987 grał też w innej formacji H. Majewskiego – Swing Session (gdzie śpiewała m.in. Ewa Bem). Z tymi grupami muzycznymi koncertował w prawie całej Europie i wziął udział w licznych festiwalach i imprezach jazzowych (zarówno w Polsce, jak i za granicą). Przez jakiś czas grał też z Asocjacją Hagawhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Federowski - cite_note-1. 

W swojej pracy artystycznej miał też możliwość współpracy z wieloma zagranicznymi muzykami jazzowymi, m.in. z Beryl Bryden oraz Wildem Billem Davisonem. 

W repertuarze zespołów, w których grał Federowski, oprócz kompozycji rodzimych twórców, nie zabrało też standardów światowego jazzu, jak np. A Night in Tunisia (muz. Dizzy Gillespie), Blue Monk (muz. Thelonious Monk), Caravan (muz. Duke Ellington, Juan Tizol), Lady Be Good (muz. George Gershwin), Lazybird (muz. John Coltrane), Love for Sale (muz. Cole Porter), Night and Day (muz. C. Porter), Our Love Is Here to Stay (muz. G. Gershwin), So What (muz. Miles Davis), Somebody Loves Me (muz. G. Gershwin), Sweet Georgia Brown (aut. Maceo Pinkard, Kenneth Casey, Ben Bernie). 

W 2004 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W roku 2005 wziął udział w imprezie muzycznej poświęconej pamięci Henryka Majewskiego i 40-lecia grupy Old Timers. 


Tadeusz Federowski – Laureat Honorowej Złotej Tarki. Obok stoją Andrzej Śmigielski i z saksofonem Jerzy „Duduś" Matuszkiewicz
fot. Marek Karewicz

Dyskografia

Jako muzyk sesyjny 

•1964 - Ricercar 64 (EP, Veriton V-290)

•Kamiński, Wegehaupt, Fedorowski: Chodzież vol. 1 (LP, Poljazz PSJ-116)

•Karolak, Wegehaupt, Fedorowski, Kamiński: Chodzież vol. 2 (LP, Poljazz PSJ-117)

•Karolak, Wegehaupt, Fedorowski, Kamiński: Chodzież vol. 3 (LP, Poljazz PSJ-118)

•1966 - Janusz Zabiegliński: And his Swingtet (LP, Muza XL-0357)

•1971 - Mieczysław Mazur: Rag - swing - time (LP, Muza SXL-0789)

•1972 - Old Timers: Hallo, hold the line (LP, Muza SX-0842)

•1976 - William 'Wild Bill' Davision, Old Timers: Wild Bill Davison with Old Timers (LP, Poljazz Z-SX-0616)

•1977 - Old Timers: Aquarium Live Nr 4 (LP, Poljazz Z-SX-0672)

•1978 - Old Timers, William 'Wild Bill' Davision: Old Timers with Wild Bill Davision (LP, Muza SX-1771)

•1983 - Old Timers: Old Timers (LP, Poljazz PSJ-124)

•1987 - Old Timers: Jubileum (LP, Poljazz PSJ-192)

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm