Aktualności




THE BEST OF BLUE NOTE RECORDS – CIĄG DALSZY

JF



W środę 2 września ukazał się w sprzedaży kolejny, 12 tom w serii „Polityka prezentuje The Best of Blue Note Records” – Art Blakey & The Jazz Messengers „Moanin’”.

W katalogu wytwórni Blue Note jest to pozycja fundamentalna. Jedna z najlepszych płyt w dorobku zespołu Jazz Messengers w sposób efektowny i wyrazisty zdefiniowała nowy kierunek jazzu. W tym nagraniu z października 1958 idea hard bopu znalazła swoje spełnienie. Autorem tytułowego utworu był pianista Bobby Timmons, ale płyta została zdominowana przez saksofonistę Benny’ego Golsona (wówczas kierownika muzycznego zespołu), który napisał na tę sesje aż cztery
kompozycje: Are You Real, Along Came Betty, Blues March i Drums Suite. Trzy pierwsze weszły na stałe do repertuaru zespołu i znalazły się w skarbnicy standardów. W składzie, który uważany był za jeden z najlepszych w historii zespołu, grali: Lee Morgan - tp, Benny Golson - ts, Bobby Timmons - p, Jymie Merritt - b oraz Art Blakey - dr.

Kolekcja The Best of Blue Note Records została zainicjowana przez Bibliotekę Polityki w połowie czerwca. Kolejne tomy ukazują się co środę. Płyty ze znakiem firmowym kultowej wytwórni, która w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia, mają formę książeczki z fotografiami artystów, biografią i omówieniem nagrania. Autorami tych tekstów są Paweł Brodowski i Tomasz Szachowski. Oddzielne omówienia poszczególnych płyt (Mirosław Pęczak, Dorota Szwarcman) publikuje w każdym numerze tygodnik „Polityka”.

1. John Coltrane „Blue Train”
2. Miles Davis „The Complete Birth Of The Cool”
3. Nina Simone „At The Village Gate”
4. Herbie Hancock „Cantaloupe Island”
5. Bobby McFerrin „Spontaneous Inventions”
6. Cannonball Adderley „Somethin’ Else”
7. Chet Baker „My Funny Valentine”
8. Dexter Gordon „Go!”
9. Us3 „Hand On The Torch”
10. Sonny Rollins „Ballads”
11. Freddie Hubbard „Ready For Freddie
12. Art Blakey and The Jazz Messengers „Moanin’”, 2 września
13. Kenny Burrell „Midnight Blue”, 9 września
14. Chick Corea „Now He Sings, Now He Sobs”, 10 września
15. McCoy Tyner „The Real McCoy”, 23 września

Reedycje te cieszą się dużym powodzeniem, sprzedawane są w nakładzie kilkunastu tysięcy egzemplarzy – każda z nich mogłaby się ubiegać o tytuł Platynowej Płyty.

Biblioteka Polityki postanowiła poszerzyć serię o dalsze pięć pozycji z katalogu Blue Note. Do końca października ukażą się jeszcze:

Dianne Reeves „I Remember”, 30 września
Duke Ellington „Money Jungle”, 7 października
Horace Silver „Song For My Father”, 14 października
Jimmy Smith „Back At The Chicken Shack”, 21 października
Wayne Shorter „JuJu”, 28 października
Ta ostatnia ukaże się tuż przed przyjazdem Wayne’a Shortera do Polski.

Dodatkowe informacje: www.polityka.pl/bluenote


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm