Aktualności

Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko:

10.07.2022, godz. 20:00
Rzeszów, dziedziniec Zamku Lubomirskich
EABS: Purple Sun
Marcin Wasilewski Trio & Nils Petter Molvær

11 .07.2022, godz. 20:00
Warszawa, Plac Defilad
EABS: Purple Sun
Marcin Wasilewski Trio & Nils Petter Molvær

Wstęp na koncerty w Warszawie i Rzeszowie jest bezpłatny.

Toast urodzinowy dla Tomasza StańkoKoncerty z okazji 80. rocznicy urodzin legendarnego trębacza: 10 lipca w Rzeszowie na Dziedzińcu Zamku Lubomirskich,  11 lipca w Warszawie na Placu Defilad

11 lipca 2022 roku największy polski trębacz i kompozytor jazzowy Tomasz Stańko obchodziłby 80. urodziny. Z tej okazji cykl wydarzeń poświęconych artyście otworzą urodzinowe koncerty w miejscach początku i końca jego kariery – w Rzeszowie i Warszawie. Podczas wydarzeń organizowanych pod hasłem „Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko” wystąpią Marcin Wasilewski Trio ze specjalnym udziałem norweskiego trębacza Nilsa Pettera Molværa i zespół EABS.

„Tata wielokrotnie powtarzał, że czuje się spełniony. Śmierć traktował jako naturalny element cyklu życia i taką też mądrość chciał podarować swoim fanom. Dlatego chcemy go wspominać w atmosferze radości, celebrując jego życie i sztukę, w otoczeniu artystów, na których wywarł wpływ i których przez lata inspirował. Dokładnie tak, jak on by sobie tego życzył” – mówi Anna Stańko, córka trębacza i założycielka Fundacji im. Tomasza Stańko.

Podczas muzycznych toastów dla Tomasza Stańko uczestnicy koncertów usłyszą dwa projekty specjalne. Pierwszy nawiązuje do burzliwego okresu twórczości Tomasza Stańko: kultowego albumu „Purple Sun”, którego reinterpretacji podjęli się muzycy najpopularniejszego dziś jazzowego zespołu młodego pokolenia EABS. Drugi zaprezentuje Marcin Wasilewski Trio, który na swoim koncie ma ponad dwie dekady koncertów i nagrań z artystą – od „Soul of things” po „Lontano” i „Wolność w sierpniu”. Gościem specjalnym Tria będzie wybitny norweski trębacz Nils Petter Molvær – gwiazda europejskiego jazzu, kompozytor i producent, uznawany za pionera nu jazzu, który jako trębacz już teraz pozostawił trwałe ślady w historii muzyki i stworzył swoje niepowtarzalne brzmienie, łącząc rozmaite muzyczne style – jazz, ambient, house, elektronikę, breakbeats, hip-hop, rock i pop.

Świętowanie przez cały rok

Wydarzenia związane ze świętowaniem 80. rocznicy urodzin Tomasza Stańko potrwają cały rok, a życie i twórczość artysty przypominane będą w wielu miejscach świata. 8 lipca w warszawskim klubie Jassmine program „Tribute to Stańko” zaprezentują Kuba Więcek, Emil Miszk, Mateusz Kaszuba, Michał Jaros i Tymek Papior. Po urodzinowych toastach w Rzeszowie i Warszawie rozpocznie się międzynarodowy cykl wydarzeń pod hasłem „Remembering Tomasz Stańko”. Jego muzyka rozbrzmiewać będzie m.in. w Krakowie – mieście, gdzie odebrał swoją muzyczną edukację, zakładał pierwsze zespoły i nawiązywał przyjaźnie, które odcisnęły piętno na jego artystycznej karierze, na koreańskiej wyspie Jara, w Nowym Jorku i Londynie.

Ukaże się także anglojęzyczne wydanie biografii Tomasza Stańko pt. „Desperado” – wywiadu-rzeki, przeprowadzonego przez Rafała Księżyka. Premiery niepublikowanych dotąd nagrań trębacza szykują ECM Records i wydawnictwo Astigmatic. Finałem cyklu będzie jubileuszowa, 20. edycja Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej.

Celebrację okrągłej rocznicy urodzin artysty Fundacja im. Tomasza Stańko rozpoczęła pod koniec 2021 roku. Wówczas użytkownicy mogli poznać nową odsłonę platformy Tomasz Stańko Archives. Pod koniec grudnia w Rzeszowie, rodzinnym mieście Tomasza Stańko, powstał mural upamiętniający artystę. Praca na ścianie budynku przy ulicy Hetmańskiej 16 powstała na podstawie grafiki autorstwa Joanny Stańko.

Pomysłodawca i organizator: Fundacja im. Tomasza Stańko

Organizatorzy: Estrada Rzeszowska, Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza - Plac Defilad

Partnerzy:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Miasto Rzeszów
Miasto Stołeczne Warszawa

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm