Aktualności
Jazz na Skwerze:
Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Tomasz Stańko, Michał Miśkiewicz, Maciej Obara
fot. Henryk KotowskiTOMASZ STAŃKO – AMBASADOR JAZZU

Henryk KotowskiW niedzielę 28 czerwca w Warszawie na scenie wzniesionej na Skwerze Hoovera odbył się bezpłatny koncert Tomasza Stańki pt. „Ambasador jazzu”.

Gorące późne popołudnie. Krakowskie Przedmieście koło pomnika Adama Mickiewicza. Najruchliwszy punkt Warszawy, przechodzi tędy parę tysięcy osób na godzinę.

Pogoda teoretycznie dopisała, ale być może nie do końca – bo nagła fala ciepła, niemal tropikalny upał, nie pasuje do wyrafinowanego jazzu. Brakuje nastroju ciemnego i chłodnego klubu jazzowego, uwagę słuchaczy rozprasza wiele dźwięków docierających z ulicy. Nawet goście kawiarni Skwer, siedzący dalej od sceny nie zwracali uwagi na muzykę i prowadzili głośne rozmowy. Nie zauważyłem, aby wielu przechodniów zatrzymywało się, aby posłuchać muzyki.

Koncert z najwyższej jazzowej półki – być może kilkadziesiąt lat temu musiałby scenę otaczać kordon milicji. Dziś nie był to strzał w dziesiątką z punktu widzenia przeciętnego obywatela.

Dzień wcześniej, w sobotę wieczorem przemaszerowało Krakowskim Przedmieściem kilkuset młodych ludzi przebranych za postacie z teledysków Michaela Jacksona. Świadczy to o tym, jak wielkie emocje budzi plastikowa, komputerowo manipulowana pop kultura. A jak niewielkim zainteresowaniem darzy się wymagający koncentracji i intelektu współczesny jazz.

Obok, w piwnicach pawilonu-kawiarni „Skwer” (wejście przez ukryte drzwi tuż obok baru, po lewej stronie) czeka na zwiedzających otwarta już wystawa fotograficzna „Amerykańscy Ambasadorowie Jazzu ruszają w świat”.

Henryk Kotowski 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm