Aktualności

Artur Dutkiewicz Quartet
„Tribute to Tomasz Szukalski”
11.01.2018 (piątek), godz. 19.00 i 21.30
12on14 Jazz Club
ul. Noakowskiego 16
Warszawa

Bilety:
Normalny 85 PLN
Ulgowy 76 PLN
Tribute to Tomasz Szukalski @ 12on1411 stycznia w warszawskim Jazz Clubie 12on14 zagra Artur Dutkiewicz Quartet

Koncerty (o godz. 19.00 i 21.30) będą poświęcone pamięci Tomasza Szukalskiego. Legendę polskiego jazzu, saksofonistę tenorowego, postać charyzmatyczną i niezwykle barwną przypomną Artur Dutkiewicz (fortepian), Adam Kowalewski (bas), Krzysztof Dziedzic (perkusja) – członkowie ostatniego stałego składu zespołu Tomasza Szukalskiego, oraz Radosław Nowicki (saksofon).

Jego charakterystyczny, odznaczający się ogromną siłą i ekspresją dźwięk saksofonu, tworzący indywidualny styl, zabrzmiał na ponad 100 polskich i europejskich nagraniach płytowych. Współpracował z takimi gwiazdami jak Tomasz Stańko, Edward Vesala, Terje Rypdal, Palle Danielsson, Dave Holland, Józef Skrzek, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa. Połączenie słowiańskiej śpiewności i ciepła oraz buntowniczej drapieżności w grze były odzwierciedleniem jego niezwykle barwnej osobowości. Jego muzyka była i jest inspiracją dla wielu instrumentalistów w Polsce i na świecie.

Kwartet w składzie Artur Dutkiewicz (fortepian), Adam Kowalewski (bas), Krzysztof Dziedzic (perkusja), był ostatnim stałym zespołem Tomasza Szukalskiego. Występowali razem przez ponad 10 lat. W 2008 roku Kwartet odbył ostatnią trasę koncertową (12 koncertów), rozpoczynając w Polsce i docierając aż na Syberię: od Orenburga, przez Krasnojarsk, Irkuck aż do Ułan Ude, pod granicę z Mongolią. Artur Dutkiewicz, wieloletni przyjaciel Tomasza Szukalskiego, przez ponad 20 lat występował z nim w kwartecie oraz w duecie. Adam Kowalewski i Krzysztof Dziedzic, bardzo młodzi wówczas muzycy, którzy zostali zauważeni przez mistrza Szukalskiego na warsztatach jazzowych. Jak wspominają, terminowanie u Jego boku miało ogromny wpływ na ukształtowanie ich osobowości artystycznych.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm