Aktualności

Markiewicz & Banaszek U2 Jazz Cover Project
12.05.2019 (niedziela), godz. 18.00
Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
ul. Bartosza Głowackiego 1
Olsztyn

U2 Jazz Cover Project w Olsztynie12 maja w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej utwory kultowego zespołu zagrają Markiewicz & Banaszek

Projekt „Markiewicz & Banaszek U2 Jazz Cover Project” to muzyczne spotkanie wokalistki Małgorzaty Markiewicz, pianisty jazzowego Marcina Banaszka oraz zupełnie nowego spojrzenia na muzykę światowej sławy zespołu rockowego U2. Podczas koncertu będzie można usłyszeć największe przeboje zespołu U2 w niezwykłych aranżacjach o subtelnym, akustycznym brzmieniu.

Małgorzata Markiewicz jest jedną z najbardziej intrygujących wokalistek na polskiej scenie muzycznej. Ma na swoim koncie m.in. diamentową płytę za album „Psałterz wrześniowy” Piotra Rubika i Zbigniewa Książka, który promowała w duecie z Januszem Radkiem piosenką „Psalm dla Ciebie”, a także udział w prestiżowych koncertach w kraju i za granicą oraz nagrody na największych polskich imprezach muzycznych, takich jak Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu czy w Sopocie. Swoją karierę muzyczną zaczęła mając zaledwie 13 lat, wykonując piosenkę Violetty Villas „List do matki” w telewizyjnym programie „Szansa na sukces”. Zwyciężyła w finale tego programu i jako najmłodsza uczestniczka w historii wystąpiła w koncercie Debiutów Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zdobyła nagrodę radiowej Jedynki. Następne lata przyniosły jej nagrody na największych polskich festiwalach muzycznych, w tym ponownie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (nagroda publiczności oraz najlepszy album roku) a także statuetkę Top Trendy za najlepiej sprzedający się album roku i nagrodę publiczności za najlepszy występ wieczoru podczas Sopot Top Trendy 2007. Zainteresowania muzyczne Małgorzaty Markiewicz od dawna zwrócone są także w kierunku muzyki jazzowej, a zaproszenie do współpracy od legendy polskiej sceny jazzowej Janusza Skowrona, utwierdziło ją tylko co do słuszności obranego kierunku. Artystka znalazła swój własny, unikatowy język na styku dwóch stylów, muzyki pop i jazz. Z pianistą, producentem i kompozytorem Nikolą Kołodziejczykiem nagrała materiał na  swoją debiutancką płytę, której premiera planowana jest w pierwszej połowie tego roku. Jeszcze przed planowanym wydaniem albumu, znajdująca się na nim piosenka „Niebywałe” została zauważona przez jury konkursu ZAIKS „Piosenka na Sto” i wyróżniona spośród ponad tysiąca utworów nagrodą za najlepsze wykonanie. Markiewicz współpracowała z takimi artystami jak: Adam Sztaba, Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Cezary Konrad, Janusz Skowron, Krzesimir Dębski, Grzech Piotrowski, Robert Majewski, Jerzy Małek, Zbigniew Górny.

Współautor projektu „U2 Jazz Cover Project” Marcin Banaszek to pianista i kompozytor, absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie asystent w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w krakowskiej uczelni. Laureat krajowych i zagranicznych konkursów jazzowych: Nadzieje Warszawy (Warszawa, 2011), Europejskie Integracje Muzyczne (Żyrardów, 2011), Krokus Jazz Festival (Jelenia Góra, 2011), Gnesin Jazz Festival (Moskwa, 2012).

Małgorzacie Markiewicz i Marcinowi Banaszkowi na scenie towarzyszyć będą również wyjątkowi muzycy:
Michał Zaborski - altówka
Krzysztof Lenczowski - wiolonczela
Andrzej Zielak - kontrabas
Karol Domański - perkusja

https://www.facebook.com/malgorzatamarkiewiczofficial/

https://www.instagram.com/malgorzatamarkiewiczofficial/


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm