Aktualności
John ZornWARSAW SUMMER JAZZ DAYS: ZORN FEST

JFDziś wieczór, 3 lipca, trzeci wielki koncert Warsaw Summer Jazz Days 2009 w Sali Kongresowej, tym razem Zorn Fest, czyli „festiwal w festiwalu”.  John Zorn zaprezentuje trzy różne formacje: Braxton-Graves-Laswell-Zorn, The Dreamers oraz Electric Masada.

BRAXTON, GRAVES, LASWELL, ZORN
To, jak zapowiadają organizatorzy festiwalu, być może największa gratka dla tych wszystkich, którzy szczególnie
mocno identyfikują się z jazzową stroną działalności John Zorna, choć przecież znając szerokość muzycznych horyzontów lidera i pozostałych członków jego kwartetu, jazzowych korzeni granej przez nich muzyki gwarantować nie sposób.

W pierwszej linii dwaj saksofoniści, koryfeusze nowojorskiej awangardy, konceptualiści –  Anthony Braxton i John Zorn. W sekcji rytmicznej na gitarze basowej Bill Laswell,   na perkusji Milford Gaves.

John Zorn – as,  Anthony Braxton – as, Bill Laswell – bg, Milford Graves – dr

THE DREAMERS
The Dreamers to najmniej radykalna odsłona Zornowskiego oblicza jako kompozytora. Źródeł muzyki granej przez zespół należałoby poszukać w płycie „The Gift” wydanej 2001 r., na której Zorn zaprezentował zdecydowanie nierewolucyjne tematy odwołujące się częstokroć do muzyki popularnej, sięgające niekiedy po brzmienia znane nam z muzyki Carlosa Santany, włoskich westernów czy kubańskiej muzyki tanecznej.
The Dreamers czarują słuchacza lekkimi brzmieniami, kusząca wdzięcznymi melodiami oraz brawurowym i błyskotliwym wykonawstwem. W zespole grają: jeden z najciekawszych gitarzystów dzisiejszej sceny Marc Ribot, wibrafoinista Kenny Wollesen i Joey Baron na perkusji, Treveor Dunn na gitarze basowej, kontrabasie i marimbie, Cyro Baptiste na instrumentach perkusyjnych oraz wschodząca gwiazda organów Hammonda Jamie Saft. Bedzie to pierwszy występ tej formacji w Polsce.

Marc Ribot - g, Jamie Saft - keyb, Kenny Wollesen - vib, Trevor Dunn - b, Joey Baron - dr, Cyro Baptista - perc

ELECTRIC MASADA
Masada, której słuchaliśmy przed laty na Warsaw Summer Jazz Days, była kwartetem akustucznym, nawiązującym do freejazzowych idei Ornette’e Colemana z końca lat 60. z dodatkiem wpływów muzyki żydowskiej, klezmerskiej, wschodnioeuropejskiej. Obok Johna Zorna grającego (jak Ornette Coleman) na saksofonie altowym zespół tworzyli: Dave Douglas na trąbce, Gregi Cohen na kontrabasie i Joey Barron na perkusji. Tym razem Zorn przedstawi nową wersję elektryczną w składzie poszerzonym aż do oktetu.

John Zorn - sax, Marc Ribot - g, Jamie Saft - keyb, Trevor Dunn - b, Joey Baron - dr, Kenny Wollesen - vib, Cyro Baptista - perc, Ikue Mori - electronics


 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm