Aktualności

Program:

03.08.2022 (środa)
18:00   Jazz w filmie i literaturze (rozmowa z Jerzym Szczerbakowem, Miejska Biblioteka Publiczna im. Witalisa Szlachcikowskiego/ Wstęp wolny)

4.08.2022 (czwartek)
16:16 Pan Kleks na PKS-ach (Przywitanie Pana Kleksa, Dworzec PKS)
Parada muzyczno-teatralna (przejście z dworca PKS ulicą 1-go Maja na Plac Jana Pawła II)
16:45 Piknik rodzinny z Panem Kleksem (muzyka ze spektaklu Pan Kleks – Powrót, przy współpracy z Teatrem Muzycznym w Toruniu (Koncert/ Plac Jana Pawła II/ wstęp wolny)
19:00 Wystawa okładek Jazzpress-u: Jazz w Polsce (Plac Jana Pawła II/ wstęp wolny)
20:00 Inauguracja Festiwalu, Interpretacja hejnału Wąbrzeźna skomponowanego przez Józefa Mossakowskiego (Plac Jana Pawła II / wstęp wolny)
Duet Igor Zakus & Usein Bekirov + zaproszeni goście (Koncert / Plac Jana Pawła II / wstęp wolny)

5.08.2022 (piątek)
19:30 Improwizacja w twórczości, cykl wydarzeń poświęcony wyobraźni (Plaża miejska nad Jeziorem Zamkowym / wstęp wolny)
Jakub Biewald: Wizualno-muzyczna improwizacja / wstęp wolny
Andy Bengsch: DJ set na jazzowo (Jazz/Funk - Impreza na plaży / wstęp wolny)

6.08.2022 (sobota)
10:00 Igor Zakus: warsztaty jazzowe – gitara basowa (Wąbrzeski Dom Kultury / bilety)
14:00 Usein Bekirov: warsztaty jazzowe – pianino (Wąbrzeski Dom Kultury / bilety)
19:30 Orange Trane (Koncert/ Amfiteatr/ wstęp wolny)
Marek Napiórkowski Trio „HIPOKAMP” (Koncert / Amfiteatr / wstęp wolny)
Jam session (Plaża nad Jeziorem Zamkowym / wstęp wolny)

7.08.2022 (niedziela)
11:30 Marek Napiórkowski: warsztaty jazzowe – gitara (Wąbrzeski Dom Kultury / bilety)
19:30 Grzech Piotrowski & Alchemik Big Band „Tribute to Ella Fitzgerald” (Koncert / Amfiteatr / wstęp wolny)
Ewa Bem + Alchemik Big Band (Koncert / Amfiteatr / wstęp wolny)
Jam session (Plaża nad Jeziorem Zamkowym / wstęp wolny)

*Ilość miejsc podczas wydarzeń w amfiteatrze jest ograniczona. Nieodpłatne wejściówki będzie można odebrać dwie godziny przed rozpoczęciem koncertów.

WąbJAZZno 2022 w WąbrzeźnieEwa Bem & Alchemik Big Band, Igor Zakus & Usein Bekirov, Marek Napiórkowski, Orange Trane, 3-7 sierpnia

W tym roku rezydentem będzie duet Igor Zakus & Usein Bekirov. Muzycy otworzą festiwal improwizacją na temat miejskiego Hejnału, zagrają koncert z zaproszonymi gośćmi oraz poprowadzą warsztaty. Ich muzyka nasycona elementami etnicznymi i ukraińską ludową nutą jest pełna emocji wywołanych przez brutalną wojenną rzeczywistość.

Igor Zakus – basista, kompozytor, lider wielu zespołów  autor symfonii na kwintet jazzowy i orkiestrę filharmoniczną jest cenionym w Europie wirtuozem gitary basowej. Usein Bekirov – krymski Tatar, kompozytor, pianista. W swoich kompozycjach wykorzystuje melodie ludowe Tatarów Krymskich, Ukraińców, Azerów i ludów Bałkanów.

W niedzielę 7 sierpnia o godz. 19:30 wystąpi Ewa Bem z wyjątkowym akompaniamentem grupy Alchemik Big Band Grzecha Piotrowskiego. To muzyka, która niweluje różnice pomiędzy pokoleniami, „Podaruj mi trochę Słońca” w swój uniwersalny sposób trafia do każdego. 

Koncert Pierwszej Damy Jazzu poprzedzi wyjątkowy projekt „Tribute to Ella Fitzgerald” w wykonaniu Alchemik Big Band, będą to standardy jazzowe w oryginalnych aranżacjach z lat dwudziestych - czterdziestych. W repertuarze koncertu utwory pisane lub aranżowane specjalnie dla Elli Fitzgerald i Franka Sinatry przez najlepszych światowych aranżerów.

Zaproszenie przyjął również Marek Napiórkowski – wspaniały gitarzysta, który zaprezentuje świetny projekt pt. Hipokamp (sobota 6 sierpnia). Zagrają z nim Jan Smoczyński na syntezatorach i instrumentach klawiszowych oraz  Michał Miśkiewicz na perkusji.

Cykl sobotnich koncertów w amfiteatrze rozpocznie Orange Trane w składzie Piotr Lemańczyk - kontrabas, gitara basowa,  Dominik Bukowski  -  wibrafon, Tomasz Łosowski -  perkusja, Szymon Łukowski - saksofon altowy, klarnet basowy, Michał Jan Ciesielski - saksofon tenorowy oraz raper Eskaubei.

Nie zabraknie jam sessions w niezwykłej scenerii jeziora, które  poprowadzą studenci z Bydgoskiej Akademii JAZZu.

W czwartek 4 sierpnia odbędzie się muzyczno-teatralna parada oraz piknik rodzinny ze świetną aranżacją muzyki z musicalu Pan Kleks – Powrót, przy współpracy z Teatrem Muzycznym w Toruniu.

WąbJAZZno poszukuje przestrzeni do współpracy na pograniczu sztuk plastycznych i muzyki. W piątek 5 sierpnia Jakub Biewald, podczas improwizacji muzycznej będzie improwizował wizualnie. Wieczór zakończy jazzująca impreza na plaży nad brzegiem pięknego jeziora Zamkowego, w roli DJa – Andy Bengsch.

Współpraca z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Wąbrzeźnie wzbogaci Festiwal serią wieczorów z kinem muzycznym oraz panelem dyskusyjnym na temat jazzu i literatury (środa 3 sierpnia).

Odbędzie się również wystawa okładek e-miesięcznika JazzPRESS. Od samego początku JazzPRESS miał szczęście do zdjęć okładkowych – autorem pierwszej okładki był Iwo Zaniewski, później przez lata za sesje odpowiadał team Krzysztof Wierzbowski i  Bogdan Augustyniak, a od ponad siedmiu lat front JazzPRESSu stał się autorską galerią prac Kuby Majerczyka. Wyróżnikiem sesji okładkowych miesięcznika jest to, że na okładkach znajdują się wyłącznie polscy muzycy – od młodych, zdolnych, wartych wyróżnienia po największych mistrzów, legendy polskiego jazzu, takich jak Ewa Bem, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski i in.

WąbJAZZno to także możliwość bezpośredniego kontaktu z muzykami w postaci kilku godzinnych warsztatów, w tym roku odbędą się warsztaty gitarowe z Markiem Napiórkowskim (niedziela 7 sierpnia, godz. 11:30 WDK), z Igorem Zakusem w klasie gitary basowej oraz w klasie pianina z Useinem Bekirovem (sobota 6 sierpnia).

WąbJAZZno.2 odbędzie się dzięki współfinansowaniu ze środków Gminy Miasta Wąbrzeźno, dofinansowaniu z budżetu województwa Kujawsko- Pomorskiego. Honorowym patronatem objął festiwal Marszałek województwa Kujawsko Pomorskiego Piotr Całbecki oraz dzięki wsparciu i hojności mecenasów, partnerów i sponsorów.

Płyta miesiąca

Adam Bałdych Quintet/Agata Szymczewska

Legend

Linki
Z galerii

Alice Zawadzki

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm