Aktualności
Bobby McFerrinWOKALNE NORTH SEA

www.northseajazz.com    „Czy wiecie, że North Sea to największy festiwal jazzowy na świecie? Reprezentowany jest tu każdy gatunek – od tradycyjnego jazzu nowoorleańskiego, swingu, bopu i free do fusion, awangardy i jazzu elektronicznego. I na jazzie się nie kończy, można tu usłyszeć blues, gospel, funk, soul, hip-hop, r & b, world beat i latin. Każdego roku festiwal ten przyciąga 60, a nawet 70 tysięcy słuchaczy z całego świata” – tak organizatorzy anonsują tegoroczną, 33 już edycję holenderskiego festiwalu, która zaplanowana jest w dn. od 11 do 13 lipca w Rotterdamie. Koncerty odbywać się będą przez trzy weekendowe dni w centrum Ahoy, jednocześnie na 15 różnych scenach. Wystąpi tam ponad 200 zespołów, w sumie ponad 1200 muzyków.
    Tematem głównym jest wokalistyka jazzowa (vocals in jazz). Artystą Rezydentem będzie Bobby McFerrin, który w piątek 11 lipca otworzy festiwal występem z Big Bandem NDR, w sobotę wystąpi z wirtuozem gitary basowej Richardem Boną, a na niedzielę szykuje niespodziankę.
    Lista zaproszonych wokalistów zapiera dech (to nie Mount Everest, to Himalaje): m.in. Cassandra Wilson, Diana Krall, Al Jarreau, Etta James, Eliane Elias, Nnenna Freelon, Sheila Jordan, Roberta Gambarini, Cleo Laine, Freddy Cole, Rita Reys, Mark Murphy i grupa wokalna New York Voices.
    Będą też ze swoimi zespołami wielkie nazwiska jazzu instrumentalnego: Pat Metheny, tegoroczny laureat Grammy Herbie Hancock, Maria Schneider ze swoją Orkiestrą, Charlie Haden, Abdullah Ibrahim, Wayne Shorter, Charles Lloyd, Branford Marsalis, Brad Mehldau, Phil Woods, Gary Burton, Bobby Hutcherson, Ron Carter i pianista Hank Jones, który 11 lipca obchodzić będzie swoje 90 urodziny! (urodził się 31 lipca 1918 roku!). Królować będzie też soul jazz i fusion: Lou Donaldson, George Benson, Tom Scott & The L.A. Express, Deodato, Victor Wooten, Dweezil Zappa.
    Gwiazdy muzyki pokrewnej to m.in. Angelique Kidjo, Alicia Keys, Angie Stone, Jill Scott, Chaka Khan, Paul Simon, Bootsy Collins, Sergio Mendes, Ivan Lins, Joe Jackson, Youssou N’Dour, Omara Portuondo, Buddy Guy. Swój blok będą mieli artyści z Wielkiej Brytanii – Acoustic Lady¬land, Empirical, Matthew Herbert Big Band. Saksofonista John Surman zagra koncert ze smyczkami.
    Niestety nie został zaproszony tym razem ani jeden zespół z Polski. W morzu występujących tam artystów wyłowiliśmy tylko dwa polskie nazwiska. Są nimi mieszkający od lat w Niemczech Adzik Sendecki grający na fortepianie w Big Bandzie NDR w programie z Bobbym McFerrinem i mieszkający od lat w Belgii saksofonista Cezary Gadzina w międzynarodowej grupie Marockin’ Brass. 

                                                                                                   www.northseajazz.com 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm