Aktualności
Jerzy Duduś Matuszkiewicz
(fot. Jan Rolke)ZŁOTY FRYDERYK DLA DUDUSIA

Paweł Brodowski    7 kwietnia rozdane zostały Fryderyki 2008. Galę wręczenia nagród Akademii Fonograficznej zorganizowała po raz drugi Agencja STX Jamboree – w tym samym miejscu co w zeszłym roku, a właściwie w dwóch sąsiadujących miejscach. Muzyka rozrywkowa królowała w Fabryce Trzciny, zaś muzyka poważna i jazzowa znalazły bardziej nobliwą oprawę w Bazylice oo. Salezjanów. Ceremonii w Bazylice towarzyszyła muzyka w wykonaniu orkiestry kameralnej Concerto Avenna. Po jedenastu Fryderykach w kategoriach muzyki poważnej przyszedł czas na jazz. Tę część otworzył Henryk Miśkiewicz, który z towarzyszeniem orkiestry i swojego zespołu zagrał rzewną balladę Hancocka Tell Me a Bedtime Story.
    Oba jazzowe Fryderyki dostał Piotr Wojtasik: w kategoriach Jazzowy Album Roku – za album „Circle” i Jazzowy Muzyk Roku. Znakomity trębacz nie mógł być na gali obecny. Niżej podpisany, który miał zaszczyt ogłoszenia tych nagród, odczytał podziękowanie nadesłane przez laureata.
    Punktem kulminacyjnym tej części gali było wręczenie nagrody Złotego Fryderyka, którym uhonorowany został Jerzy Duduś Matuszkiewicz, legendarny saksofonista i lider, pionier polskiego jazzu, kompozytor muzyki filmowej i telewizyjnej. Statuetkę przekazał mu Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który powiedział: „Są Fryderyki duże, większe i olbrzymie. Rozmiarów tego Fryderyka nie mam odwagi zmierzyć. Otrzymuje go człowiek wielki, jego muzyka jest w nas od dziesięcioleci, w każdym zakątku Polski.” Ceremonia ta miała powtórkę kilka godzin później, gdy tę samą nagrodę w Fabryce Trzciny wręczyła Dudusiowi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
    Na zakończenie tej części gali publiczność usłyszała medley słynnych tematów filmowych Dudusia, które zinstrumentował Krzysztof Herdzin i wykonał z towarzyszeniem swojego jazzowego tria i orkiestry Concerto Avenna. Były w tej wiązance m.in. tematy z „Wojny domowej”, „Janosika” i „Stawki większej niż życie”. W tym ostatnim segmencie w brubeckowskim metrum na 5/4 Złoty Duduś dołączył na saksofonie. Publiczność zgotowała jubilatowi owację na stojąco.
    Trudno o lepszy timing dla tej nagrody, bowiem trzy dni później 10 kwietnia Jerzy Matuszkiewicz obchodził 80-te urodziny. Drogi, wielki i kochany, Dudusiu, żyj sto lat i króluj nam w polskim jazzie po wsze czasy! 
                                                                                                                   Paweł Brodowski
P.S. W kategorii „Album Roku – Piosenka Poetycka” Fryderyka wywalczyła Aga Zaryan za płytę „Umiera piękno”.
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm