Aktualności

WOJTEK KORDA & NIEBIESKO-CZARNI W FIRST

First

W piątek 25 listopada br. w klubie First w Łomiankach pod Warszawą wystąpi formacja Wojciech Korda & Niebiesko Czarni. To kolejna odsłona cieszących się ogromną popularnością koncertów „Legendy Polskiej Sceny Muzycznej”.

Legendarny wokalista, gitarzysta, i kompozytor, „król polskiego rocka” Wojciech Korda to nietuzinkowy artysta o ogromnych możliwościach wokalnych i niewyczerpanych zasobach energii.

Współpracę z zespołem Niebiesko-Czarni rozpoczął w 1964 roku. W ponad czternastoletniej historii Niebiesko-Czarni nagrali osiem płyt długogrających
oraz 24 single i czwórki o łącznym nakładzie 3,5 mln szt.; dali ponad 3000 koncertów;  przejechali ponad 245 000 kilometrów w trasach koncertowych.

Wojciech Korda & Niebiesko-Czarni
FIRST
25.11.2011
, godz. 20:00

FIRST Club & Restaurant
05-092 Łomianki
ul. Warszawska 71B
tel. 22 751 51 51
http://www.firstvilla.pl

Wojciech Kędziora, pseudonim artystyczny – Korda, urodził się 11 marca 1944r. w Poznaniu. Jego kariera muzyczna rozpoczęła się w chórze Poznańskie Słowiki Stefana Stuligrosza w latach 1951-57. Swoje solowe występy estradowe rozpoczął wraz z gitarzystą Tomaszem Dziubińskim w klubie studenckim „Od Nowa” w Poznaniu.

W 1962r. wystąpił na I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i znalazł się w finałowej tzw. „Złotej Dziesiątce” razem z Czesławem Wydrzyckim (późniejszym Niemenem), Karin Stanek, Wojtkiem Gąssowskim i Heleną Majdaniec. Na tym festiwalu uwagę na Wojtka zwrócił kierownik artystyczny Niebiesko Czarnych – Franciszek Walicki, który zaproponował mu dołączenie do składu zespołu. Korda odrzucił jednak jego propozycję, nie chciał bowiem przerywać nauki, chociaż w tym samym roku został solistą w zespole dixielandowym Zygmunta Wicharego.

Po ukończeniu Technikum Geodezyjnego Wojtek musiał jednak dokonać wyboru: politechnika czy estrada? Zwyciężyło zamiłowanie do muzyki.
W styczniu 1964r. Wojtek nagrał swoją pierwszą piosenkę „Niewinny złodziej” (muz. H. Klejne, sł. A. Hosper) z zespołem Bogusława Klimczuka w Studiu Polskiego Radia w Warszawie, po czym 12 stycznia 1964r. zdecydował się na nawiązanie współpracy z zespołem Niebiesko Czarni i został jego wokalistą.

Komponował także piosenki. Dwunastoletnia praca w zespole przyniosła takie przeboje jak: „Niedziela będzie dla nas”, „Hej tam w dolinie”, „Płynie Wisła”. „Na betonie kwiaty nie rosną”, „Andrea Doria” i wiele innych.

20 stycznia 1964r., podczas koncertu w Sali Kongresowej w Warszawie, Wojtek wystąpił po raz pierwszy z zespołem Niebiesko Czarni. Oprócz zespołu N-C przyjechała ze swoim programem sławna piosenkarka i aktorka Marlena Dietrich, której towarzyszył zespół kierowany przez B. Bacharacha.

Podczas II KFPP 24-28 czerwca 1964 w Opolu, Wojtek zaśpiewał w tercecie razem z Czesławem Niemenem i Krzysztofem Klenczonem piosenki „Szkolne wspomnienia (muz. i sł. K. Klenczon) oraz „Hippy, Hippy Shake”.
Na przełomie lipca i sierpnia 1964r. Krzysztof Klenczon podjął decyzję o odejściu z zespołu. Jego miejsce zajął Wojciech Korda, który od tego momentu pełnił funkcję wokalisty i gitarzysty. W tym charakterze wziął udział w pierwszej sesji nagraniowej, która miała miejsce jeszcze w sierpniu 1964r.

W dniach 23-27 czerwca 1965r., podczas III KFPP w Opolu, zaśpiewał piosenki: „Niedziela będzie dla nas” (muz. J. Popławski, sł. J. Grań), „Adagio cantabile” (muz. J. Popławski, sł. J. Grań), „Podobni do mew” (muz. W. Meller, sł. E. Fiszer). Ta ostatnia przyniosła mu nagrodę za piosenkę o tematyce turystycznej.

Po występie doszło do spotkania Włodzimierza Wandera, Andrzeja Nebeskiego oraz braci Zbigniewa i Wiesława Bernolaków z Wojtkiem, w skutek którego powstał nowy zespół „Polanie”. Po bardzo krótkim okresie współpracy Korda podjął decyzję o pozostaniu w Niebiesko Czarnych. Nastepcą Wojtka w Polanach został wokalista Czerwono Czarnych - Piotr Puławski i tak powstał legendarny skład grupy „Polanie”.

8 grudnia 1965r., razem z Niebiesko Czarnymi, wystąpił w Gitariadzie.

Kolejnym sukcesem zespołu było zdobycie w listopadzie 1966r. nagrody na Międzynarodowym Turnieju Zespołów Rockowych w Paryżu.

W czerwcu 1967r. podczas V KFPP opolska publiczność miała okazję usłyszeć piosenki takie jak: „Raz ją spotkałem”, „Pod naszym Niebem”, „Płynie Wisła”, „Adiago cantabile” oraz w duecie z Adą Rusowicz „Hej wracajcie chłopcy na wieś”. W Opolu wystąpił ponownie w '68, '70 i '74r.

Do historii przeszedł także wieczór, a w zasadzie noc z 31 października na 1 listopada 1967r., gdy Wojtek z N-C w składzie: J. Popławski, Zb. Podgajny, K. Wiśniarowski i T. Głuchowski wystąpili w Radio Luxemburg w audycji „Music in the night”.

17 września 1971r. w Dzieżgoniu Wojtek poślubił wokalistkę Adriannę Rusowicz. Świadkami uroczystości zostali przyjaciele artystów: Janusz Popławski i Franciszek Walicki.

22 kwietnia 1973r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni, N-C z solistami: Adą Rusowicz, Wojtkiem Kordą i gościnnie Stanem Borysem przedstawili premierową rock-operę „Naga”, której Korda jest w części kompozytorem.
W ciągu 2 lat zespół zagrał 130 przedstawień „Nagiej”, co świadczyło o wielkim zainteresowaniu publiczności.

Kolejne lata, to zagraniczne trasy koncertowe, które wynikały z ogromnej popularności Niebiesko Czarnych. W latach 1974-76 zagrali oni setki koncertów w ZSRR, Czechosłowacji, NRD, USA, Kanadzie, Australii czy Szwecji.
Rok 1976 przyniósł jednak wielokrotnie odsuwane rozwiązanie Niebiesko Czarnych. 30 czerwca we Lwowie odbył się ostatni koncert zespołu. Rozpad Niebiesko Czarnych zmobilizował Kordę do dalszej ciężkiej pracy.

W latach 1977-80 grał i śpiewał w utworzonym z Adą Rusowicz duecie „Ada i Korda”, któremu towarzyszył zespół instrumentalny Horda w składzie: Jan Gałkowski - org, Wojciech Michalczyk - g, Zbigniew Mrozowski - dr, Joachim Rzychoń - bg oraz doszedł Andrzej Mikołajczak - keyb. W roku 1979 duet „Ada i Korda” nagrał jedyny albumu pt. „Masz na mnie sposób”, na którym znajdują się takie przeboje jak: „Masz u mnie plus”, „Mamy fart”, „Czas wszystko zmienia” (Opis albumu w dyskografii).

W 1983r. w Polskim Radio Łódź z Orkiestrą Henryka Debicha p/k Ryszarda Kniata, dokonał nagrania „Są takie łzy niepotrzebne nikomu” (muz. Ryszard Kniat, sł. Andrzej Sobczak). W nagraniu towarzyszyli mu m.in. Urszula, Konrad Dębski, Ryszard Kniat - chórki , Jerzy Karwowski - sax i Marek Surdyk - perkusja.

Lata 1980-83 i 1988-90 to wyjazdy do Skandynawii oraz ośrodków polonijnych USA i Kanady, gdzie występował w klubach muzycznych. W międzyczasie wielkie koncerty w kraju, np. 12 i 13 lipca 1986 pierwszy koncert z serii „Dinozaury Mocnego Uderzenia” pt. „Old Rock Meeting” (patrz dyskografia album „Old Rock Meeting”), którego pomysłodawcami byli Franciszek Walicki i Marek Karewicz.

Po latach, sopocka publiczność znów mogła zobaczyć weteranów rocka na żywo, byli także Ada i Wojtek z Niebiesko Czarnymi. W 1987r. Niebiesko Czarni obchodzili jubileusz 25-lecia, co stanowiło pretekst do zorganizowania drugiego koncertu „Dinozaurów”, w którym oprócz jubilatów wystąpili tak znamienici artyści jak: Alibabki, T. Woźniak, P. Szczepanik, Skaldowie, Cz. Niemen, B. Wyrobek, U. Sipińska, P. Janczerski i A. Bychowski.

24 października 1988r. TVP wyemitowała koncert „Gwiazdy Mocnego Uderzenia”, który został nagrany w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, gdzie Wojtkowi towarzyszyli: Włodzimierz Wander i Przemysław Gwoździowski - sax, Dariusz Kozakiewicz i Tomasz Dziubiński - gitara, Eugeniusz Orlicki - bas, Maciej Czaj - perkusja i Jerzy Zgrzeba - klawisze.

Trzeci koncert „Dinozaurów” miał miejsce 5 i 6 lipca 1991r. i nosił tytuł: „Trzy Dekady Rocka w Polsce”. Z Wojtkiem zagrali reaktywowani Niebiesko Czarni w składzie: Popławski – gitara, Wander i Gwoździowski - sax, Henryk Zomerski - bas, Piotr Szulc - voc, Jerzy Zgrzeba - klawisze i Wojciech Morawski – perkusja. Pomysłodawcą i organizatorem tych koncertów był F. Walicki, a przyjęcie ich przez publiczność i zainteresowanie jakim się cieszyły dały dowód na to, iż muzyka ta była, jest i będzie zawsze żywa i bliska, tak samo jak jej wykonawcy m.in. Korda jako frontman.

Tragicznie rozpoczął się rok 1991. 1 stycznia samochód, którym podróżowali Wojtek i Ada uległ wypadkowi, w którym zginęła Ada.

W sierpniu 1991r. w Studiu Giełda w Poznaniu Wojtek w towarzystwie muzyków: Dariusza Kozakiewicza - g, Krzysztofa Przybyłowicza - dr, Sławomira Sokołowskiego - keyb i programowanie, nagrał album poświęcony pamięci Ady Rusowicz „Radości i smutki” do tekstów wybitnego poznańskiego autora Andrzeja Sobczaka oraz do muzyki W. Kordy i S. Sokołowskiego.

10 października 1992r. Wojtek w towarzystwie przyjaciół oddali hołd Adzie grając i śpiewając w koncercie poświęconym jej pamięci.

Przybyli m.in. Helena Majdaniec (z Paryża), Andrzej Nebeski (ze Szwecji), Włodzimierz Wander (z USA) oraz będący w kraju: Wanda Kwietniewska, Janusz Popławski, Henryk Zomerski, Andrzej Bychowski i inni. (Opis gości w dyskografii).

18 grudnia 1993r., w poznańskim Ratuszu, Wojtek poślubił drugą kobietę swojego życia. Żona Aldona towarzyszy mu zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym pełniąc funkcję managera.

Od powrotu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii w połowie lat 90-tych, do dnia dzisiejszego, Wojtek aktywnie koncertuje bawiąc publiczność swoimi niezapomnianymi przebojami z okresu Niebiesko Czarnych, solowymi nagraniami oraz dziesiątkami angloamerykańskich hitów.

Wystąpił w wielu programach telewizyjnych, filmie fabularnym „Mocne uderzenie” (reż. J. Passendorfer), filmach tv „Kulig”, „Przekładaniec” i „Mogło być inaczej”.

Aktualnie współpracuje z muzykami czołowych zespołów beatowych lat 60. w składzie: Andrzej Mikołajczak (Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego, Nowi Polanie), Tomasz Dziubiński (Test, Woytek Band – zespół Wojciecha Skowrońskiego), Leszek Muth (Romuald I Roman), Przemysław Lisiecki (Blues & Rock Wojciecha Skowrońskiego), którego w 2008 roku zmienił Marek Surdyk (Orkiestra Zbigniewa Górnego).

W marcu 2009 roku Marka Surdyka zastąpił Andrzej Nebeski (perkusista zespołów: Niebiesko - Czarni, Polanie, Nowi Polanie i Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego).

 

 



  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm