Aktualności
Krzysztof Komeda
fot. Andrzej Zborski

DZIEŃ KOMEDY

JF

Dziś mija dokładnie 40 lat od czasu śmierci Krzysztofa Komedy, wielkiego kompozytora i pianisty, który zmarł w Warszawie 23 kwietnia 1969 roku, w wieku 38 lat. Polskie środowisko jazzowe składa hołd legendarnemu artyście, którego wpływ wyczuwalny jest do dziś, a kult przybiera na sile.

Radiowa Trójka przypomina w dniu dzisiejszym twórczość Komedy w całej serii audycji, począwszy od godzin rannych do prawie północy. Kanał TVP Kultura w kwietniowym programie prezentuje kilkanaście filmów z muzyką Komedy.

Dzisiejsze wydanie „Gazety Wyborczej” poświęca tej rocznicy całą kolumnę: „Tęsknota za Komedą”. Adam Domagała rysuje sylwetkę nieodżałowanego artysty,
a Dorota Subbotko rozmawia z Zofią Komedową-Trzcińską.

W Poznaniu wydana została nowa książka o Komedzie, napisana przez prof. Marka Hendrykowskiego, autora wielu cenionych publikacji na temat polskiego i światowego filmu. Do wczorajszego wydania dziennika „Polska” (22.04.09), a także dzisiejszej edycji „Głosu Wielkopolskiego” dołączona została płyta kompaktowa pt. „Komeda gra standardy” z nigdy wcześnie niepublikowanymi nagraniami Sekstetu Komedy dokonanymi w latach 1956 - 57. Odnalezienie tych taśm w poznańskich archiwach Polskiego Radia to wydarzenie niemal epokowe!

Dziś wieczorem  w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczyna się Muzeum Jazz Festival specjalnym koncertem ku czci Komedy, z udziałem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Krzesimira Dębskiego, z solistami Tomaszem Stańką, Urszulą Dudziak i Leszkiem Możdżerem. Koncert ten powtórzony zostanie w piątek 24 kwietnia w Poznaniu, w Auli Uniwersyteckiej, pod hasłem „Komeda w Filharmonii”.

W sobotę 25 kwietnia w poznańskim Muzeum Narodowym odbędzie się premiera spektaklu „Komeda – Sextet, Etiudy baletowe w teatrze tańca.
W Poznaniu w dn. 25 - 27 maja odbędzie się specjalny festiwal pod nazwą „Komeda pamięć – inspiracje”. 

Na oficjalnej stronie internetowej (www.komeda.vernet.pl) od dziś dostępna jest prawie cała książka „Komeda Zośka i inni” Zosi Komedowej-Trzcińskiej, którą z całego serca pozdrawiamy.

Portret Krzysztofa Komedy (fotografia Marka Karewicza z Jazz Campingu Kalatówki 1959) widnieje na okładce najnowszego numeru JAZZ FORUM. Na naszych łamach Jarosław Merecki recenzuje wspomnianą książkę „Komeda” Marka Henrykowskiego. Dramatyczne i wciąż do końca nie wyjaśnione okoliczności wypadku, który zdarzył się na wzgórzach Hollywood i w rezultacie tragicznej śmierci Krzysztofa Komedy, przypomina artykuł Marka Nizińskiego „Piękni trzydziestoletni” z londyńskich „Wiadomości” (1971), a twórczość wybitnego artysty omawia znany brytyjski krytyk Stuart Nicholson, którego artykuł pt. „The Lost Leader” był wcześniej publikowany na łamach miesięcznika „Jazzwise”, patrz: oryginalny tekst w języku angielskim.


 

MOKOTÓW JAZZ FEST – JAROSŁAW ŚMIETANA TRIO

Jerzy Szczerbakow

W niedzielę 27 maja w Warszawie odbędzie się druga odsłona Mokotów Jazz Fest, na której wystąpi Jarosław Śmietana Trio.

Skwer im. Olgi i Andrzeja Małkowskich, godz. 16.00

Plenerowy koncert organizowany jest w ramach Majówki na Skarpie (projekt Warszawska Droga Kultury). Zapraszają: RadioJAZZ.FM i Dzielnica Mokotów

Jarosław Śmietana Trio
Jarosław Śmietana – gitara
Wojtek Karolak – organy Hammonda
Adam Czerwiński – perkusja

Formacja ta występuje pod różnymi nazwami – czasem jako Jarek Śmietana Trio, czasem jako Wojciech Karolak Trio, a czasem jako Karolak/Śmietana Band - co jednak z punktu widzenia słuchaczy niewiele zmienia. Tego dowodzi wydana w ubiegłym roku płyta zatytułowana „I Love The Blues” firmowana przez Jarek Śmietana & Wojtek Karolak Band.

Jarek Śmietana – gitarzysta jazzowy i kompozytor. Współzałożyciel i lider legendarnej polskiej grupy Extra Ball (1975-1981), a także takich formacji jak: Sounds, Symphonic Orchestra i Polish Jazz Stars. Współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim w Namysłowski-Śmietana Quartet. Grał z wieloma wybitnymi muzykami, jak m.in.: Art Farmer, Freddie Hubbard, Eddie Henderson, JoeZawinul, Gary Bartz, Carter Jefferson, Vince Mendoza, John Abercrombie, Idris Muhammad, Mike Stern, Zbigniew Seifert, David Gilmore, Dave Friedman. W 1998 r. honorowany nagrodą Fryderyka za album za album „Songs And Other Ballads”.

Wojtek Karolak - organy Hammonda. Karierę rozpoczął w 1958 roku w zespole Jazz Believers jako saksofonista. Później grał w The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego (saksofon), w zespole Andrzeja Kurylewicza, Swingtecie Jerzego Matuszkiewicza (fortepian). W 1962 r. wraz z Andrzejem Dąbrowskim założył The Karolak Trio i wydał pierwszą autorską płytę. Współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespołach Polish Jazz Quartet i Mainstream (już jako hammondzista).

W latach 80. wraz z Tomaszem Szukalskim (saksofon) i Czesławem Bartkowskim (perkusja) tworzył formację Time Killers - wydana w 1984 r. płyta zatytułowana „Time Killers” została uznana w ankiecie krytyków JAZZ FORUM za najlepszą płytę jazzową dekady. W latach 90. współpracował z Jarosławem Śmietaną, z którym nagrał trzy albumy. Ponadto gra z Piotrem Baronem, Zbigniewem Lewandowskim, w Guitar Workshop Leszka Cichońskiego. Uczestniczył w nagraniu płyty Obywatel GC Grzegorza Ciechowskiego (1988). Komponuje muzykę filmową („Konopielka” w reżyserii Witolda Leszczyńskiego) i do tekstów żony, Marii Czubaszek.

Adam Czerwiński - perkusja. Karierę rozpoczął w 1986 w zespole Janusza Muniaka. Później współpracował z zespołami D-BOX , Young Power, New Presentation, a także Janem Ptaszynem Wróblewskim i Zbigniewem Namysłowskim. W 1993 r. rozpoczął współpracę z Jarosławem Śmietaną, z którym nagrał płyt, m.in.: „Phone Consultations”, „Autumn Suite” czy „Polish Standards”, a także ostatnią „I Love The Blues”. Współpracował również z Lee Konitzem, Eddie’m Hendersonem, Larrym Koonse’em, a ostatnio z Nigelem Kennedym. Jest pomysłodawcą i współtwórcą festiwalu Jazz w Lesie, który od 1995 r. organizowany jest w Sulęczynie.

W ramach Mokotów Jazz Fest wystąpią także:
30 sierpnia Krzysztof Herdzin Trio
24 października – Jaskułke & Wyleżoł DuoDram

Festiwal zainaugurował koncert Artur Dutkiewicz Trio 30 kwietnia 2012 r.
Koncert odbył się z okazji Światowego Dnia Jazzu ustanowionego przez UNESCO.

JAROŁAW ŚMIETANA TRIO
Majówka na Skarpie w ramach projektu Warszawska Droga Kultury
27.05.2012, godz. 16:00
Warszawa
Skwer im. Olgi i Andrzeja Małkowskich
Koncert plenerowy – wstęp wolny

Strona festiwalu: www.mokotowjazzfest.pl

Jerzy Szczerbakow


 



  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm