Aktualności

Z NIEBA JAZZ

JF

W podziękowaniu za życie i twórczość Andrzeja Cudzicha 18 stycznia br. o godz. 19.00 w Centrum Kultury Rotunda przy ul. Oleandry 1 w Krakowie odbędzie się koncert pt. „Z nieba jazz” dedykowany pamięci Andrzeja Cudzicha, znakomitego kontrabasisty, kompozytora i lidera, który zmarł pięć lat temu, w listopadzie 2003 oku.

Koncert ten, w podziękowaniu za dzieło jego życia, organizuje Stowarzyszenie RUaH. Udział wezmą wybitni reprezentanci polskiej sceny jazzowej, przez lata współpracujący z Andrzejem: Piotr Baron, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik oraz młodzi artyści inspirujący się jego kompozycjami, m.in. zespół The Conception. Ponadto wystąpią muzycy związani z zespołem AmenBand – założonej przez Andrzeja Cudzicha formacji o przesłaniu chrześcijańskim. Koncert złożony będzie w całości z autorskich utworów nieodżałowanego kontrabasisty.

Bilety do nabycia w Centrum Kultury Rotunda, a także w wydawnictwie paganini (Kraków, ul. Batorego 19).

www.andrzejcudzich.pl
 

Krzysztof Komeda
fot. Marek Karewicz

KOMEDA W TRÓJCE

JF

Dziś, w czwartek 23 kwietnia, na antenie Trójki, przez cały dzień, od rana do wieczora prezentowana jest muzyka Krzysztofa Komedy – począwszy od audycji „Zapraszamy do Trójki” (w godz. 6.00 - 9.00), a skończywszy na „Akademii Muzycznej Trójki”.

Pojawią się również wątki osobiste i fragmenty wypowiedzi Komedy pochodzące z Archiwum Polskiego Radia. Będzie można posłuchać o pasjach słynnego muzyka związanych z filmem oraz wszelkimi dziedzinami sztuki, ale także o szaleństwach młodości i fascynacji… samochodami.

Komedzie poświęcony będzie „Klub Trójki”, godz. 21.00, w którym pośród zaproszonych gości pojawi się m.in. Zbigniew Namysłowski (który grał na kultowej płycie Komedy „Astigmatic”). Specjalne wydanie „Akademii Muzycznej Trójki” (godz. 22.00) opracował Jan Ptaszyn Wróblewski, saksofonista, który debiutował w Sekstecie Komedy na I Festiwalu Jazzowych w Sopocie i który współpracował z legendarnym pianistą i kompozytorem jeszcze w latach 60.

Całodzienny cykl o Krzysztofie Komedzie przygotował Michał Margański.

 

PETER BRÖTZMANN CHICAGO TENTET

JF

24 maja br. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie wystąpi Peter Brötzmann Chicago Tentet. Zespól ten, złożony z czołowych muzyków free-jazzowych Europy i Ameryki, od 12 lat nieprzerwanie koncertuje na festiwalach i w większych klubach po obu stronach Atlantyku; nagrywa entuzjastycznie przyjmowane płyty; udowadniając, że zaangażowanie i kreatywność wszystkich członków orkiestry są gwarancją ciągłego rozwoju prawdziwej, bezkompromisowej sztuki.

Peter Brötzmann (Niemcy) - saksofony, klarnet
Ken Vandermark (USA) - saksofony
Mats Gustafsson (Szwecja) - saksofony
Joe McPhee (USA) - trąbka
Magnus Broo (Szwecja) - trąbka
Jeb Bishop (USA) - puzon
Johannes Bauer (Niemcy) - puzon
Per Ake Holmlander (Szwecja) - tuba
Kent Kessler (USA) - kontrabas
Fred Lonberg-Holm (USA) - wiolonczela
Paal Nilssen-Love (Norwegia) - perkusja
Michael Zerang (USA) - perkusja

Będzie to pierwszy i jedyny w Polsce koncert tej formacji. Chicago Tentet przyjeżdża do nas na zaproszenie krakowskiego klubu Alchemia.

www.alchemia.com.pl

 

Plakat autorstwa Rosława Szaybo

WIOSNA JAZZOWA - ZAKOPANE 2009

JF

„Jak jazz na szczycie – to tylko w Zakopanem” – to hasło przyświecać będzie tegorocznej Wiośnie Jazzowej, która odbędzie się w trzeci weekend maja, od czwartku 14 do niedzieli 17 maja. Miejscem wszystkich koncertów jest Hotel Belvedere (Sala Piłsudzkiego) oraz dodatkowo w niedzielę Hotel Hyrny.

Największą gwiazdą imprezy będzie rezydujący od kilku lat w Krakowie sławny brytyjski skrzypek Nigel Kennedy, który ze swoim polskim zespołem wystąpi dwukrotnie – na otwarcie  i zamknięcie festiwalu, prezentując program znany już z płyty „A Very Nice Album”. 

Pozostałe koncerty  upłyną pod znakiem Gali Jazz Top. Wystąpią w różnych konstelacjach laureaci najnowszej ankiety czytelników JAZZ FORUM, a więc zbierze się tam czołówka polskiego jazzu. Pod Tatrami pojawi się najlepsza obecnie nasza grupa jazzowa – Marcin Wasilewski Trio, które ostatnio świeciło triumfy
w Stanach i Wielkiej Brytanii, promując płytę „January” (Album Roku).

Ze swoimi zespołami zagrają zwycięzcy kategorii indywidualnych, mistrzowie sowich instrumentów  – saksofonista tenorowy Janusz Muniak, saksofonista altowy Henryk Miśkiewicz, trębacz Piotr Wojtasik z saksofonistą sopranowym Adamem Pierończykiem i puzonistą Grzegorzem Nagórskim. Jeden z zespołów firmować będą wspólnie gitarzysta Jarek Śmietana i organista Wojtek Karolak, swój własny kwintet zaprezentuje wokalista nr 1 Marek Bałata.

Koncerty poprowadzi redaktor naczelny JF Paweł Brodowski.Autorem festiwalowego plakatu jest legendarny grafik Rosław Szaybo, scenografię przygotuje Ewa Strzelecka.

Wiosnę Jazzową Zakopane 2009 organizuje Biuro Promocji Zakopanego, a dyrektorem festiwalu jest Andrzej Kawecki.

WIOSNA JAZZOWA ZAKOPANE 2009
GALA JAZZ TOP

14 - 17 maja
koncerty – Hotel Belvedere, Sala Piłsudskiego

Czwartek, 14 maja
godz. 19:30
Nigel Kennedy
(koncert biletowany: 150 zł/VIP, 100 zł/N)
Nigel Kennedy - skrzypce,
Tomasz Grzegorski - saksofon tenorowy, Piotr Wyleżoł - fortepian,
 Adam Kowalewski- kontrabas, Krzysztof Dziedzic - perkusja
Piątek, 15 maja
godz. 19:00 Janusz Muniak Quartet
Janusz Muniak - saksofon tenorowy, Paweł Kaczmarczyk - fortepian,
Maciej Adamczak - kontrabas, Krzysztof Dziedzic - perkusja
godz. 20:30 Miśkiewicz-Majewski Quintet Plays Komeda
Henryk Miśkiewicz - saksofon altowy, klarnet; Robert Majewski - trąbka, Wojciech Majewski - fortepian, Jacek Niedziela - kontrabas,
Krzysztof Dziedzic - perkusja
Sobota, 16 maja
godz. 19:00 Marcin Wasilewski Trio
Marcin Wasilewski - fortepian, Sławomir Kurkiewicz - kontrabas,
Michał Miśkiewicz - perkusja
godz. 20:30 Śmietana-Karolak Band
Jarek Śmietana - gitara, Wojtek Karolak - organy, Adam Czerwiński - perkusja, Adam Kowalewski - kontrabas
Niedziela, 17 maja
godz. 18:00 Marek Bałata Quintet
Marek Bałata - śpiew, Marek Markowski - fortepian, Szymon Kamykowski, Stanisław Michalak - kontrabas, Bartek Staromiejski
godz. 20:00 Piotr Wojtasik Quartet feat. Adam Pierończyk
Piotr Wojtasik - trąbka, Adam Pierończyk - saksofon sopranowy i tenorowy, Peter Giron - kontrabas, John Betsch - perkusja
godz. 21:00 Nigel Kennedy
Hotel Hyrny
(koncert biletowany: 130 zł/VIP, 80 zł/N)
Nigel Kennedy - skrzypce,
Tomasz Grzegorski - saksofon tenorowy, Piotr Wyleżoł - fortepian,
 Adam Kowalewski- kontrabas, Krzysztof Dziedzic - perkusja


www.zakopane.pl





 

Zajęcia prowadzi Piotr Baron

PIERWSZE PÓŁ ROKU INSTYTUTU JAZZU W NYSIE

Elżbieta Baron

Po latach starań i formalnych zabiegów Instytut Jazzu w Nysie stał się faktem.Pół roku minęło jak jeden dzień... czas więc na pierwsze podsumowanie.

Pod wodzą Dyrektora Instytutu, dr. hab. Wojciecha Niedzieli prof. PWSZ, wykładowcy fortepianu, rozpoczął się nowy rozdział w historii uczelni. Studenci klas instrumentalnych i klasy wokalnej przystąpili do zgłębiania tajników muzyki improwizowanej.

Klasy poszczególnych instrumentów prowadzą:fortepian, harmonia - dr hab. Wojciech Niedziela, prof. PWSZ (Dyr. Instytutu Jazzu) gitara - dr hab. Karol Ferfecki, prof. PWSZ kontrabas, gitara basowa, historia jazzu - dr hab. Jacek Niedziela, prof. PWSZ perkusja - mgr Adam Buczekpuzon, big band - dr Grzegorz Nagórski, saksofon, improwizacja - mgr Piotr Baron, trąbka - mgr Robert Majewski, wokalistyka - mgr Inga Lewandowska.

Przedmiotów teoretycznych i fortepianu dodatkowego uczą: dr Piotr Baron (wicedyrektor Instytutu Jazzu, emisja głosu, zespoły wokalne i chór, klasa śpiewu), mgr Dagmara Niedziela, mgr Aleksandra Brzeźnicka, mgr Roman Hudaszek oraz inni wykładowcy klas instrumentalnych.

Wykładowcy to znani i  utytułowani muzycy o od lat ugruntowanej pozycji w świecie jazzu. Dwóch z nich - dr Grzegorz Nagórski i mgr Piotr Baron otrzymali nominacje Akademii Fonograficznej do nagrody Fryderyk 2009, w kategoriach: Jazzowy Muzyk Roku i Jazzowy Album Roku.  Po raz pierwszy w tym roku wręczono Fryderyki za Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. 20 kwietnia, podczas Gali Fryderyk 2009, nominowany i w tej kategorii dr Grzegorz Nagórski odebrał statuetkę za swoją pierwszą autorską płytę „Dedication” (BCD Records).

Działalność instytutu obfitowała w liczne wydarzenia specjalne, wychodzące poza mury uczelni. W pierwszym semestrze roku akademickiego 2008/2009 odbyły się jam sessions - spotkania zespołów złożonych ze studentów Instytutu Jazzu oraz zaproszonych gości. Studenci w czasie spontanicznych koncertów, w klubie muzycznym Szpula, prezentowali nabywane w szkole umiejętności nyskiej publiczności. Znakomita atmosfera tych spotkań i rosnące zainteresowanie słuchaczy pozwala mieć nadzieję na kolejne poniedziałkowe spotkania. Kolejną prezentacją Instytutu Jazzu był koncert chóru akademickiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie pod dyrekcją dr. Piotra Barona oraz zespołu instrumentalnego Instytutu Jazzu PWSZ. W koncercie wziął także udział zespół Radosne Śpiewanie z domu dziecka w Paczkowie.

W kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Nysie - mimo dotkliwego zimna - ponad 500 słuchaczy wysłuchało koncertu kolęd, pastorałek i pieśni bożonarodzeniowych oraz ich jazzowych opracowań.

Okazją do posłuchania studentów IJ były Targi Edukacyjne we Wrocławiu, Katowicach i Opolu. Dzięki muzyce w ich wykonaniu stoisko promocyjne PWSZ oblegane było przez tłumy zwiedzających. Wielogodzinny występ adeptów jazzowej sztuki ożywił i uświetnił prezentację uczelni.

Szerokim echem odbiły się wydarzenia składające się na program Dni Otwartych Instytutu Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Interesujący wykład o nowoczesnych technikach komputerowych we współczesnej produkcji muzycznej, rozbudził żądzę wiedzy na ten temat wśród uczestniczących w nim przedstawicielach branży muzycznej, jak i spoza niej oraz zachęcił Koło Naukowe Produkcji Muzycznej Instytutu Jazzu (organizatora wykładu) do zorganizowania kolejnej odsłony tematu.

Wydarzeniem drugiego dnia Drzwi otwartych były warsztaty dotyczące gry w małym zespole jazzowym, prowadzone przez światowej sławy puzonistę, profesora Wydziału Jazzu Uniwersytetu w Miami - Dantego Lucianiego. Koncert wieńczący dni otwarte instytutu na długo pozostanie w pamięci tłumnie nań przybyłej publiczności. Amerykański artysta i znakomici wykładowcy IJ PWSZ, swą fachowością i wrażliwością poruszyli serca słuchaczy. Wcześniej, potencjalni kandydaci na studentów jazzowego instytutu nyskiej uczelni mieli okazję spotkania się z wykładowcami większości klas instrumentalnych, oraz zapoznania się z samą uczelnią.

Zainteresowanie młodych muzyków pragnących rozwijać swoje umiejętności poprzez wybór kształcenia w PWSZ rokuje szybki wzrost liczby studentów Instytutu Jazzu, który dzięki wsparciu i przychylności władz nyskiej uczelni, w połączeniu z przyjaznym klimatem tu panującym, pozwalają przypuszczać, iż Instytut Jazzu PWSZ na szanse stać się w niedalekiej już przyszłości jednym z najważniejszych miejsc na mapie edukacyjnej jazzowej Europy.   

Elżbieta Baron

 

Adam Milwiw-Baron
fot. Archiwum PWSZ w Nysie

INSTYTUT JAZZU PWSZ W NYSIE – DRZWI OTWARTE SZEROKO

Piotr Baron

W ramach „Dni Otwartych” Instytut Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie tętnił i pulsował nie tylko codziennym jazzowym rytmem, ale także, czy też przede wszystkim nieustannym i bardzo aktywnym kontaktem z gośćmi z zewnątrz. Za takich rozumiemy tu tak PT władze i pracowników naszej uczelni, wykładowców i studentów innych instytutów, ale także gości senso stricte: mieszkańców Nysy, uczniów szkół średnich oraz przyjezdnych z innych miast i krajów (sic!).



Dzień pierwszy – człowiek vs. komputer, kto kogo, w jakiej sprawie i o co tu chodzi

18 marca 2009 r. o godz. 15.00, w sali A101 w Budynku Głównym przy ul. Chodowieckiego 4 odbył się wykład, czy też raczej multimedialny pokaz połączony z koncertem. Mgr Adam Milwiw-Baron (trębacz jazzowy, producent muzyczny, absolwent Wydziału Jazzu katowickiej AM i certyfikowany konsultant Apple) z pomocą techniczną Pana Łukasza Grabowskiego (multimedia wizualne) wyjaśnił rzeczy, których każdy rasowy jazzman boi się, albo przynajmniej brzydzi. Okazało się ni stąd ni zowąd, że nadal to człowiek jest twórcą, a komputer narzędziem (ewolucja na linii np.: pień drzewa, fujara, fagot, kontrafagot, fagot elektryczny, fagot wirtualny, komputer fagotowy), że można kreatywnie improwizować na kornecie, brzmiąc jak syntezator, lub gitara (że o fagocie nie wspomnę) i nadal decydować o kształcie artystycznym dzieła. Możliwości technik komputerowych przydatnych w pracy w studio, na scenie, w komponowaniu i opracowywaniu dzieł są olbrzymie, pomocne i nie zmieniają istoty bytu muzyki. Natomiast z natury rzeczy łatwość generowania brzmień wirtualnych pozwala twórcy rozszerzyć zakres marzeń i możliwości, oby tylko nie zastąpiły one tego co najważniejsze – codziennych, żmudnych ćwiczeń na instrumencie. Licznie zgromadzone audytorium nagrodziło e-artystę gromkimi brawami, po czym już poza protokołem nastąpiła normalna, analogowa rozmowa między prelegentem a słuchaczami, efektem której była między innymi wzajemna wymiana adresów e-mailowych. Możemy liczyć na ponowne jazzowe komputerowanie w czasie Nyskiego Festiwalu Nauki we wrześniu 2009 – oby. 

Dzień drugi – wyjaśniamy, pomagamy, zachęcamy

Dzień zaczął się od konsultacji instrumentalnych, jakich 19 marca od godz. 11.00 do 13.00 udzielali w swoich klasach: pianistycznych – dr hab. Wojciech Niedziela profesor PWSZ  (Dyrektor Instytutu Jazzu), kontrabasowych – dr hab. Jacek Niedziela, profesor PWSZ, puzonowych – dr Grzegorz Nagórski, perkusyjnych – mgr Adam Buczek i saksofonowych – mgr Piotr Baron. Frekwencja przewyższyła znacznie oczekiwania konsultantów. Specjalnie przyjechali zainteresowani zdawaniem do IJ PWSZ kandydaci z Wrocławia, Opola, Poznania, Krakowa, Katowic i (sic!) Ostravy. Atmosfera zajęć z oficjalnej bardzo szybko przeradzała się w partnerską, na koniec wręcz familiarną. Konsultowani opuszczali klasy z uśmiechem, konsultanci z pozytywnym zdziwieniem.

O 13.00 powietrze zaczęło zmieniać gęstość, dał się odczuć wyraźny niepokój, ktoś rozpuścił plotkę, że już idą, oni! Czyli kto?

Puzoniści z Miami

Nie wszyscy wiemy, że dr Grzegorz Nagórski w latach 1991-1993 studiował w University of Miami. Po otrzymaniu dyplomu (Master Degree) tej renomowanej amerykańskiej uczelni rozpoczął pracę tamże na stanowisku asystenta w klasie puzonu jazzowego i zespołów instrumentalnych. Tam poznał się i zaprzyjaźnił z Dantem Lucianim, fenomenalnym puzonistą, bandleaderem, nauczycielem. Naturalną koleją rzeczy panowie zapraszali się wzajemnie do różnych, tak artystycznych, jak edukacyjnych przedsięwzięć jazzowych. Nagórski wielokrotnie współpracował z Dantem w USA także poza Miami, Dante koncertował i uczył w Polsce, chociażby na legendarnych Warsztatach jazzowych w Puławach (niegdyś chodzieskich, sukcesja zachowana).

I nareszcie, w końcu, udało się. Instytut Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, w ramach „Dni Otwartych”, miał zaszczyt zaprosić chętnych na bezpłatne warsztaty dotyczące gry w małym zespole jazzowym, które poprowadził Dante Luciani, światowej sławy amerykański puzonista, profesor Wydziału Jazzu University of Miami. Warsztaty odbyły się w budynku Instytutu Jazzu (PWSZ „B”) 19 marca o godz. 13.00. Chętnych było więcej niż miejsc. Wiele pytań pozostało bez odpowiedzi z prozaicznej przyczyny braku czasu. Wiedza, łagodność, fachowość i przede wszystkim wirtuozeria prelegenta powalały wręcz nawet tych na co dzień najkrnąbrniejszych z „naszych”, zachwycały „nienaszych”, cieszyły i zapadały w umysły i serca. Z pewnością od tego momentu imię Dante nie będzie kojarzyło się już uczestnikom warsztatów wyłącznie z autorem „Nie-boskiej komedii”.

Każdy festiwal ma swoją gwiazdę, każdy cykl dydaktyczny swój highlight. Tak było i tym razem...

Kolacja Mistrzów (in concert)

O godzinie 18.00 w Collegium Artium PWSZ w Nysie przy ul. Obrońców Tobruku 5 odbył się koncert naszego amerykańskiego gościa wraz z wykładowcami nyskiej uczelni (Grzegorzem Nagórskim na puzonie, Wojciechem Niedzielą na fortepianie, Jackiem Niedzielą na kontrabasie oraz Adamem Buczkiem na perkusji). Jak z pewnością powiedziałby Jan Ptaszyn Wróblewski – doborowa paczka! Jak powiedzieli później słuchacze – same gwiazdy. Moi wspaniali koledzy z pracy ramię w ramię, strzemię w strzemię z  Dantem Lucianim wykreowali cudnej urody przestrzeń muzyczną wypełniającą całe Collegium Artium, nasączającą słuchaczy ciepłem, dobrem i... swingiem. Obecni wiedzą co mam na myśli, obcowali wszak z wielką sztuką.

Sala była wypełniona po brzegi a wspaniała reakcja publiczności może być potwierdzeniem jakości tego niezapomnianego wieczoru w nyskiej uczelni.

IJ PWSZ w Nysie stoi otworem i już dziś zaprasza wszystkich Państwa na kolejne „Dni Otwarte”.

http://www.pwsz.nysa.pl/instytut/i_jazz.php


mgr Piotr Baron
wykładowca saksofonu IJ PWSZ w Nysie

 

 

Branford Marsalis
fot. Jan Bebel

BRANFORD MARSALIS x 2

JF

30 maja br. w Blue Note Jazz Club w Poznaniu  i 31 maja w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach wystąpi Branford Marsalis Quartet, jeden z najlepszych zespołów współczesnego jazzu.

Kwartet Branforda promować będzie najnowszy album, zatytułowany po niemiecku: „Metamorphosen”. Metamorfoza to przekształcenie się z jednej postaci w drugą, przejście w nowe stadium. Ale słuchając tej muzyki, nie wyczuwa się jakiejś radykalnej zmiany, a raczej kontynuację rozwoju, kolejny przystanek w podróży, która trwa już 10 lat.

Tak długo zespół ten gra w niezmienionym składzie: Branford Marsalis - saksofon sopranowy, altowy i tenorowy, Joey Calderazzo - fortepian, Eric Revis - kontrabas oraz Jeff  „Tain” Watts -  perkusja. Jeff „Tain” jest w tym zespole już od lat dwudziestu, a z Branfordem współpracuje jeszcze dłużej – obaj grali w Kwintecie Wyntona Marsalisa na Jazz Jamboree ’83. Dziesięć lat temu Joey Calderazzo zajął miejsce nieodżałowanego Kenny’ego Kirklanda.

„Branford Marsalis Quartet istnieje w obecnym kształcie już dziesięć lat. Wystarczająco długo, by wypracować mocne, kolektywne brzmienie – cel, do jakiego dąży każdy zespół we wciąż ewoluującym post-bopowym mainstreamie” – napisał recenzent z „New York Timesa”. „Idąc za przykładem swego lidera, saksofonisty zawziętego w swej szczerości, cały kwartet jednocześnie się rozluźnił i nabrał pewności siebie”.

Na najnowszej płycie każdy z muzyków prezentuje swoje kompozycje. Najwięcej, bo aż trzy, podrzucił basista (w tym jeden utwór solowy), najmniej, tylko jedną – sam lider (Jabberwocky), po dwie kompozycje napisali Watts i Caderazzo (piękne melodie, nasycone ładunkiem liryzmu The Blossom of Parting i The Last Goodbye).

Album „Metamorphosen” nagrany został w sierpniu zeszłego roku, po zakończeniu europejskiej trasy. Ten właśnie repertuar wykonywany był półtora miesiąca wcześniej na koncertach na warszawskim Torwarze i w krakowskiej Filharmonii. Na Branforda czekają teraz fani w Poznaniu i Katowicach.
 

Andrzej Dąbrowski, Kalatówki
Jazz Camping 1999
fot. Krystian Brodacki

MIASTO BŁĘKITNYCH NUT

Krystian Brodacki

Z sympatią przeczytałem panegiryczną recenzję Bogdana Chmury z książki „Miasto błękitnych nut” Antoniego Krupy, którą znany krakowski „radiowiec, muzyk, dziennikarz, krytyk, juror, jednym słowem barwna postać krakowskiego środowiska  jazzowego, bluesowego i rockandrollowego” (cytat z recenzji) wystawił sobie swego rodzaju pomnik za życia.

Chciałbym dać dwa sprostowania. Chmura pisze: „To już druga, obok pracy Grzegorza Tusiewicza, wydana ostatnio książka traktująca o jazzie w Krakowie”, mając zapewne na myśli wydany w 2006 r. zbiór wspomnień, impresji i relacji o klubie „Helikon”. Otóż Tusiewicz wydał jeszcze książeczkę pt. „Jazz w Krakowie – kronika” – w 2002 r. (a więc też niedawno). Dodam, że „dawno”, bo w 1997 r. ukazał się Roberta Buczka „Krakowski przewodnik jazzowy”, a jeszcze dawniej, w 1975 r.,  opracowanie Jana Poprawy pt. „Jazz w Krakowie”. Jak z tego widać, krakowska bibliografia jazzowa rośnie, czego mogą pozazdrościć inne środowiska, z Warszawą na czele.

Drugie sprostowanie ma charakter osobisty. Pisze Chmura, iż „ogromnym walorem książki są unikalne fotografie, pochodzące z prywatnych zbiorów (m.in. Jerzego Skarżyńskiego. Mariana Ferstera, Maćka Dyląga); także Marek Karewicz bez wahania zezwolił na bezpłatne wykorzystanie swoich prac”...

To pięknie. Aliści w drugiej wkładce fotograficznej (po 54. stronie książki) znalazłem fotografię przedstawiającą Andrzeja Dąbrowskiego w akcji – nie podpisaną. Informuję zatem, że jestem jej autorem (pochodzi z „Jazz Campingu 1999”). Zapewniam, że gdyby Antek Krupa zwrócił się do mnie z prośbą o bezpłatne jej wykorzystanie – nie odmówiłbym.

Krystian Brodacki

Noel Akchote

NOEL AKCHOTE W SKŁADZIE BUTELEK

Michał Libera

7 maja br., w najbliższy czwartek, o godzinie 21.00 w Składzie Butelek przy ulicy 11 listopada 22 w Warszawie wystąpi gitarzysta Noel Akchote, który zaprezentuje materiał ze swojej nowej płyty solowej „Eagle” – covery utworów Ramones, Nelly Furtado, Cheta Bakera, Link Raya, a także jego nowe kompozycje.

Improwizator, enfant terrible europejskiej improwizacji, wiecznie niepokorny muzyk, gotowy do nowych poszukiwań i nie dający się zamknąć w żadnej kategorii, Akchote programowo korzysta ze wszystkich estetyk, co umożliwia mu niespotykane doświadczenie w różnych gatunkach.

Najbardziej znany w Polsce z duetów z Markiem Ribotem i Euegenem Chadbournem na płycie „Lust Corner”, Akchoté jest także autorem trylogii minimalistycznej na gitarę i wzmacniacz (bez dotykania strun gitary) – „Simple Joseph”, „Alike Joseph”, „Perpetual Joseph”, założycielem zespołów opracowujących standardy muzyki kabaretowej (czego efektem są znane wydawnictwa W&W – Au Bordel oraz Cabaret Modern oraz projektu opery Das Kastanienball. Ostatnio zajmujr się przede wszystkim bardzo dobrze przyjętą przez krytykę serię hommage – albumów na solo gitarę poświęconym szczególnie ważnym dla niego artystom (Sonny Sharock, Kylie Minogue).

Grał niemal ze wszystkimi najważniejszymi muzykami sceny eksperymentalnej drugiej połowy XX wieku – improwizatorami, takimi jak D. Bailey, E. Parker, H. Bennink, J. Leandre, związanymi z nowojorską sceną downtown M. Ribot, E. Chadbourne, T. Cora; jazzmanami, jak L. Sclavis, S. Rivers, H. Texier, R. Galliano, M. Portal; muzykami rockowymi, jak D. Grubbs i J.F. Pauvros, czy wiodącymi artystami muzyki elektronicznej, jak Matmos, czy Stock, Hausen & Walkman.

W Polsce znany jest z kilku występów w ramach trasy koncertowej z Andrzejem Izdebskim oraz Michałem Gosem a także serii koncertów 5x Noël Akchoté z kilkunastoma muzykami z Polski w warszawskim Jazzgocie (codziennie ok. 100 osób)

Michał Libera


 

MELODY GARDOT: A STAR IS BORN

JF

Melody Gardot wyrasta na godną następczynię Diany Krall, Katie Melua czy Norah Jones, ale z własnym niepowtarzalnym stylem. W Wielkiej Brytanii jej album „My One And Only Thrill” znalazł się od razu na pierwszym miejscu Amazon UK Chart.

Najnowsza płyta  to połączenie rytmów latynoskich, korzennego bluesa i folku. Dojrzałość tej muzyki jest tym bardziej zaskakująca, że Melody dopiero niedawno skończyła 20 lat! W tym wieku nie każdy ma tyle do powiedzenia o życiu, uczuciach i emocjach.

Na swojej debiutanckiej płycie „Worrisome Heart” Melody Gardot pokazała, że potrafi połączyć swoją własną pasję z tradycją jazzu i bluesa. Jednak wszyscy, którzy poddali się urokowi tego albumu, będą mocno zaskoczeni postępem, jaki dokonał się w jej muzyce od tamtego czasu i jak bardzo dorosły i przemyślany jest wydany teraz album „My One And Only Thrill”.

Przy powstawaniu płyty pomocą służył jej Vince Mendoza, znakomity aranżer znany ze współpracy z takimi muzykami jak Al Di Meola, Joni Mitchell, Kyle Eastwood, Joe Zawinul. To dzięki niemu słychać na tej płycie echa Peggy Lee i Franka Sinatry. Prawdziwą maestrię Mendoza pokazał w tytułowym utworze „My One And Only Thrill”, od delikatnego wstępu poprzez nagły zwrot aż do finału, który przywodzi na myśl muzykę pisaną przez Bernarda Herrmanna do filmów Hitchcocka.

Jeszcze rok temu, nikt nie mówił o niczym innym poza wypadkiem samochodowym, z którego Melody cudownie uszła z życiem i o terapeutycznej roli muzyki w jej powrocie do zdrowia. Dziś ten temat schodzi na daleki plan, liczy się tylko muzyka!
Premiera płyty: 15 maja.

http://del.interoute.com/?id=124c2de4-2bc4-49d8-b5cc-92c7eeb9303b&delivery=stream

 

 

Mateusz Smoczyński

JAZZ POINT ORCHESTRA + VIOLIN SUMMIT

JF

W poniedziałek 11 maja w warszawskim klubie Jazz Point (Złote Tarasy, ul. Złota 59) odbędzie się spotkanie na szczycie naszych czołowych skrzypków jazzowych.

Na jednej scenie skrzyżują smyczki Krzesimir Dębski, Maciej Strzelczyk, Adam Bałdych i Mateusz Smoczyński, by wykonać kompozycje młodych polskich  muzyków jazzowych. Towarzyszyć im będzie Jazz Point Orchestra p/k Ryszarda Borowskiego. Gdyby tak jeszcze do tej konstelacji mógł dołączyć Michał Urbaniak? Początek koncertu o godz. 20.00.

Trzy godziny wcześniej, czyli o godz. 17.00 ten sam program, z tymi samymi gośćmi specjalnymi, przedstawiony zostanie w Warszawskiej Akademii Muzycznej (ul. Okólnik 1) z tą jednak różnicą, że orkiestra wystąpi pod nazwą Big Band Akwarium.




 

Nina Simone

WARSAW SUMMER JAZZ DAYS – THE MUSIC OF NINA SIMONE

JF

Dziś, 2 lipca, kolejny wielki koncert festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2009 – specjalny wieczór pod hasłem „Sing The Truth – The Music of Nina Simone”.

Na scenie Sali Kongresowej spotkają się cztery słynne śpiewaczki, reprezentujące różne pokolenia i różne gatunki muzyki – Dianne Reeves, Angelique Kidjo, Lizz Wright oraz Simone –  córka legendarnej Niny Simone. Wokalistkom towarzyszyć będzie zespół złożony z muzyków z oryginalnego bandu Niny Simone, poprowadzonego przez wieloletniego kierownika muzycznego jej różnych zespołów – gitarzystę i wibrafonistę Alana Shackmana.

Dianne Reeves – artystka zaliczana do grona największych żyjących śpiewaczek jazzowej sceny. Sukcesorka muzycznych dokonań Dinah Washington oraz Carmen McRae.
 Wielokrotna laureatka nagród Grammy w kategorii najlepszych nagrań jazzu wokalnego. Od drugiej połowy lat 80, a więc niemal od samego początku solowej kariery związana z legendarną wytwórnią Blue Note.

Angelique Kidjo –gwiazda world music, choć w sferze jej zainteresowań jest również i muzyka jazzowa, czego najlepszym dowodem niech będą wspólne nagrania z Cassandrą Wilson czy Branfoddem Marsalisem. Artystka urodzona w Quidah w Zachodniej Afryce w rodzinie z tradycjami artystycznymi (matka była aktorką, a ojciec teatralnym producentem). Ma do tej pory na swoim koncie osiem autorskich. Swoim ostatnim albumem „Djin Djin” z 2007 r. Kidjo sięgnęła po nagrodę Grammy w kategorii „Best Contemporary World Music Album”.

Lizz Wright – niespełna 30 letnia, wschodząca gwiazda muzyki rozpiętej pomiędzy soulem, popem a jazzem. Wielka i śmiało można powiedzieć spełniona nadzieja słynnej Verve, która w 2003 r. wraz z wydaniem debiutanckiej płyty zatytułowanej „Salt” brawurowo wkroczyła na światową scenę muzyczną. Dzisiaj ma już na koncie trzy autorskie płyty i jest jedną z największych koncertowych atrakcji, także i światowego jazzu.

Simone, czyli Liza Celeste Stroud – córka Niny Simone. Wokalistka i postać tym bardziej interesująca, że jako jedna z nielicznych kobiet dzieliła przez kilka lat swoje profesjonalne życie pomiędzy pracę w armii amerykańskiej w stopniu sierżanta i muzykę, którą profesjonalnie zaczęła traktować jeszcze w trakcie wojskowej służby w Niemczech Zachodnich. Jej nazwisko pojawiało się w otoczeniu z jednej strony gwiazd muzyki latynoamerykańskiej (Raphael), z drugiej słynnych grup funkowych jak Liquid Soul. Jej głos usłyszeć możemy w ścieżce dźwiękowej do filmu „Król Lew”, słynnej broadwayowskiej produkcji Aide oraz na płycie „Simone On Simone” wydanej w ubiegłym roku.

Dianne Reeves, Anqelique Kidjo, Lizz Wright, Simone oraz The Original Nina Simone Band w składzie: Al Schackman – kierownik muzyczny, gitara i wibrafon, Chris White - bas, Paul Robinson - perkusja, Leopold Fleming - instr. perkusyjne, Jeremy Berlin - fortepian


 

Zofia Komedowa
fot. Stanisław Chybowski

POŻEGNANIE ZOSI KOMEDOWEJ

Krystian Brodacki

W piątek 11 września br. na warszawskich Powązkach odbędzie się pogrzeb Zosi Komedowej. O godz. 13. w kościele Św. Karola Boromeusza rozpocznie się msza żałobna, po której nastąpi odprowadzenie Prochów do grobu rodzinnego.

Prezydent RP przyznał pośmiertnie Zofii Komeda Trzcińskiej Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Żonę i muzę Krzysztofa Komedy żegna na łamach JAZZ FORUM Krystian Brodacki:

Podobno polscy reżyserzy narzekają na brak ciekawych scenariuszy... Życie Zofii z Tittenbrunów Trzcińskiej (primo voto Lachowej) to gotowy scenariusz do pasjonującego filmu, który może kiedyś powstanie: byłby w nim i wątek beztroskiego dzieciństwa na Kresach w rodzinie o bogatych tradycjach patriotycznych, byłby wątek rzezi na Wołyniu i bezpośredniego zagrożenia życia, byłby też wątek konspiracyjny, gdy nastoletnia Zosia zostaje
łączniczką w partyzantce AK zgrupowania „Jodła” w Górach Świętokrzyskich...

To dopiero wstęp do życiorysu, w którym wszechwładnie zapanuje wątek jazzowy: inicjacja nastąpiła w Krakowie około 1946 r., gdy po raz pierwszy usłyszała jakieś nagranie Louisa Armstronga, i zachwyciła się, podobnie jak muzyką w filmie „Serenada w dolinie słońca”. Potem – pierwsze małżeństwo, pobyt w Poznaniu, rozwód, powrót do ukochanego Krakowa, mordercza praca w oparach azotanu srebra, w charakterze robotnicy, w fabryce bombek na choinkę...

W 1954 r. ktoś wprowadza ją na słynne Zaduszki Jazzowe w sali gimnastycznej szkoły przy ul. Królowej Jadwigi. Odtąd jej życie nabiera kolorów i przyspieszenia, poznaje muzyków i fanów. Zaprzyjaźnia się z Wandą Warską, z którą razem zamieszkają; gdy Wanda wygra konkurs wokalny zorganizowany przez nowo powstały jazzujący zespół MM 176 (z Trzaskowskim i Kurylewiczem!), Zofia wejdzie mocno w jazzowe środowisko. Odkrywa w sobie talenty menedżerskie, które docenią nie tylko jazzmani. Została kierownikiem organizacyjnym, a także konferansjerem Kwintetu Jazzowego Polskiego Radia (czyli zespołu Kurylewicza i Warskiej po rozpadzie MM 176). Z drugiej strony działa przez pewien czas W Piwnicy Pod Baranami, wprowadzając jazz do miejsca, w którym dotąd nie był zbyt mile widziany; dzięki Zofii rozpoczyna się złoty okres dla tej muzyki w „Piwnicy”.

Nieco wcześniej, na przełomie lat 1955 - 1956, zaczyna organizować w różnych miastach tzw. turnieje jazzowe – imprezy masowe z udziałem wielu zespołów; na turniej do Krakowa przyjechał wtedy poznański zespół Jerzego Grzewińskiego, a z nim – Krzysztof Trzciński. Po jam session poszli razem na spacer. „Właśnie tej nocy zakochałam się w Krzysztofie...” – wyznała mi podczas rozmowy w 1994 r. Stali się nierozłączną parą. Młody laryngolog – pianista był już wtedy zdecydowany pójść drogą jazzu nowoczesnego, jednak wsparcie nie tylko duchowe, lecz i organizacyjne ze strony tej urodziwej, pełnej energii i świadomej jego (i swych) możliwości kobiety odegrało w jego karierze fundamentalną rolę. Umiała stworzyć mu warunki niezbędne artyście do pracy twórczej, a mając rozległe kontakty w polskim a potem i zagranicznym świecie sztuki i kultury, pomogła mu pokonać różne bariery i wywalczyć silną pozycję nie tylko w europejskim środowisku jazzowym, lecz także – a może przede wszystkim – w filmowym. Reszta jest historią, której tragicznym zwieńczeniem będzie wypadek w Beverly Hills...

Po śmierci Krzysztofa w 1969 r. Zofia Trzcińska oddała wszystkie siły, by dorobek Artysty zachować od zapomnienia. Dysponując bogatym zbiorem jego nagrań i fotografii najpierw doprowadziła do wydania przez Poljazz albumu z czterema longplayami z muzyką Krzysztofa – koncertową, baletową, teatralną, organizowała też koncerty z cyklu „Muzyka pozostała”; wraz z Krzysztofem Riege napisała scenariusz do filmu TVP o Komedzie. W III. RP najpierw udostępniła swe archiwum fonograficzne firmie Polonia Records, która wydała dużą ilość kompaktów komedowskich; gdy w związku z różnymi nieporozumieniami (m.in. na tle wydania książki pt. „Oj, Zośka”) Zosia przeniosła prawa do wydawania muzyki Komedy na wytwórnię Power Bros. Krzysztofa Popka. Nakładem tej wytwórni pod wspólnym hasłem „Zofia Komeda presents” wydano 19 CD Komedy i oddzielnie dwa zestawy: „The Genius of Christopher Komeda” (13 CDs) i „Muzyka filmowa Krzysztofa Komedy” (8 CDs) – wszystkie z komentarzami Zofii, a niektóre z fragmentami filmów. Jej wspomnienia pt. „Komeda, Zośka i inni” okazały się bestsellerem.

Była także działaczką Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Od lat zmagała się z chorobą i  stopniowo jej udział w pracach różnych ciał PSJ malał. Przebywała najchętniej w swej posiadłości w miejscowości Chmiel w Bieszczadach, gdzie jako przewodnicząca Komitetu Obywatelskiego „Solidarności” w Lutowiskach z determinacją broniła tego pięknego skrawka Polski przed różnymi zakusami. To jeszcze jeden wątek jej bogatego życiorysu.

Zmarła na atak serca w bielańskim szpitalu w Warszawie, 20 sierpnia br. wieczorem. W swych ocenach ostra jak brzytwa, w swych reakcjach gwałtowna jak burza, nie przez wszystkich była lubiana. Ale teraz, gdy odeszła, wszyscy mamy świadomość, że nasze środowisko jazzowe utraciło jedną ze swoich, już nielicznych, ikon. Jej odejście to także strata dla całej polskiej kultury.

Żegnaj Zosiu! Żegnaj „Szefie” jak zwykł nazywać Cię Krzysztof. Żegnaj Crazy Girl, „Szalona Dziewczyno”, jak zatytułował dedykowany Ci utwór. Zapewne Ci go zagrał na powitanie po tylu latach...

Krystian Brodacki


 

 

Billy Harper

8. ZMAGANIA JAZZOWE – FINAŁ

JF

To już ostatni akcent 8. Zmagań Jazzowych w Szczecinie! Gala z Billym Harperem w piątek 30 października zamyka tegoroczny festiwal.

W czwartek 29 października w Studiu S-1 Radia Szczecin wystąpił International Jazz Quartet w składzie: Piotr Wojtasik - tp, Maciej Sikała - ts, oraz dwaj Amerykanie: Wayne Dockery – bas i John Betsch – dr.

W piątek 30 października o godz. 20.00 rozpoczyna się w Operze na Zamku koncert galowy. W pierwszej części wyjdą na scenę młodzi szczecińscy muzycy: Raphael Ughi, Tomasz Licak i Kuba Skowroński, a obok nich Marcin Jahr na perkusji i Joanna Gajda na fortepianie. W części drugiej pojawi się konstelacja amerykańskich gwiazd z gościnnym udziałem Piotra Wojtasika. Personel zespołu to: Billy Harper - ts, Piotr Wojtasik - tp, Reggie Moore - p, Wayne Dockery - b, John Betsch - dr

Tegoroczne Zmagania Jazzowe dedykowane są staraniom o utworzenie Akademii Sztuki w Szczecinie.

Bilety w  Royal Jazz Clubie, ul. Mariacka 26, Szczecin. Dodatkowo, wejściówki na Galę Finałową (30.10) można kupić także w CIKIT na Zamku, kasach Opery na Zamku oraz na portalu Infoludek.pl

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa & Royal Jazz Club.

Więcej informacji: www.jazz.szczecin.pl

rjc@royal.szczecin.pl

 

POETA FORTEPIANU

JF

200. rocznicę urodzin wybitnego polskiego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina Narodowy Bank Polski upamiętni emisją banknotu kolekcjonerskiego o nominale 20 zł.

W tym roku mija 200 lat od narodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji rok 2010 został ogłoszony Rokiem Chopinowskim. – Włączając się w te obchody, Narodowy Bank Polski uczci znakomitego kompozytora emisją czwartego w historii Polski banknotu kolekcjonerskiego. Na całym świecie Fryderyk Chopin i jego muzyka są kojarzone z Polską i tradycjami polskiej szkoły sztuki kompozytorskiej – powiedział prezes banku Sławomir Skrzypek.

Najnowszy banknot kolekcjonerski będzie miał nominał 20 zł. – Jego motywem przewodnim jest postać wielkiego wirtuoza i fortepian, który w sposób symboliczny przedstawiłem na obu stronach banknotu – mówi Grzegorz Pfeifer, który wspólnie z Katarzyną Jarnuszkiewicz wykonał projekt graficzny banknotu.

Na przedniej stronie banknotu, w jego w centralnej części znajduje się portret Fryderyka Chopina, widzianego z profilu. Ten element został wydrukowany w technice stalorytniczej. Ryt portretu wykonał Przemysław Krajewski – artysta rytownik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA. Z lewej strony znajduje się wizerunek fragmentu dworku w Żelazowej Woli, w którym urodził się kompozytor, a z prawej – reprodukcja pierwodruku jednego z jego utworów – Mazurka b-moll op. 7 wraz z autografem artysty. Na odwrotnej stronie, na tle mazowieckiego pejzażu z charakterystycznymi wierzbami, umieszczono reprodukcje fragmentu jego Etiudy f-moll op. 10. Banknot ma wymiary 138 x 69 mm i będzie posiadał szereg zabezpieczeń przed fałszerstwami.

W historii polskiego pieniądza wizerunek Fryderyka Chopina był już wcześniej wykorzystywany. Pojawił się na wyemitowanym w 1982 r. banknocie powszechnego obiegu o nominale 5000 zł (wartość przed denominacją).

Banknot z Fryderykiem Chopinem będzie można nabyć wyłącznie na aukcji w serwisie Kolekcjoner pod adresem www.kolekcjoner.nbp.pl. Planowany termin rozpoczęcia aukcji to przełom lutego i marca. Cena wywoławcza, a także inne parametry aukcji zostaną opublikowane co najmniej 7 dni przed jej rozpoczęciem.
 

Marcin Wasilewski Trio
fot. Wojciech Kubik

NORTH SEA I FINAŁ MUNDIALU

JF

W związku z ogromnym zainteresowaniem finałem Mundialu organizatorzy festiwalu North Sea w Rotterdamie zostali zmuszeni do dokonania zmian w programie niedzielnym, 11 lipca. W największej sali „Nile” w godzinach 20.30 – 23.00 zamiast koncertu odbędzie się transmisja meczu finałowego Hiszpania – Holandia!

Organizatorzy informują, iż drzwi do największej sali „Nile”, zdolnej pomieścić nawet 10.000 słuchaczy, gdzie występują największe gwiazdy festiwalu, zostaną otwarte w niedzielę o godz. 14.00. Program w tej sali wyglądać będzie następująco:

14.45 –  16.00 Katie Melua
16.15 –  17.30 Buddy Guy
17.45  –  19.00 Joss Stone
19.15  –  20.30 Ben Harper
20.30  –  23.00  World Cup Final
23.30  –  01.00 Stevie Wonder

Pozostała część programu niedzielnego bez zmian, za wyjątkiem Cuby and the Blizzards w sali Mississippi (show po meczu). Na Głównym Placu, w Mississippi i The Tigris mecz finałowy transmitowany będzie na specjalnych ekranach.

Pech ma nasz zespół, Marcin Wasilewski Trio, którego koncert wyznaczony został w niedzielę 11 lipca w sali Yenisei, w godz. 21.00 - 22.00, a więc właśnie w czasie transmisji. Nasi muzycy, nie dość że nie będą mogli obejrzeć finałowego meczu, to nie mogą liczyć na wysoką frekwencję.

Kto wygra? Muzyka czy piłka nożna? Holandia czy Hiszpania?

Tomasz Stańko Quintet (w skandynawskim składzie) grać będzie w piątek 9 lipca w sali Madeira, w godz. 21.30 - 22.30.

Maja Ratkje

AVANT ART FESTIVAL 2010 – WEEKEND NORWESKI

JF

W piątek 24 września startuje trzecia edycja Avant Art Festival. W pierwszy muzyczno-teatralny weekend festiwalu (24-26.09) Wrocław zamieni się w mekkę norweskiej bohemy artystycznej.

W Imparcie zagrają m.in. Maja Ratkje, Arve Henriksen i Jono EL Grande, a swoje spektakle zaprezentuje Verdensteatret, MaisonDahlBonnema & Needcompany oraz [Minus 20] collective.

W środę, 22 września, podczas konferencji prasowej Kostas Georgakopulos - dyrektor AVANT ART FESTIVAL oficjalnie zapowiedział trzecią, przełomową edycję wrocławskiego festiwalu o muzyce, który wchodzi do kanonu najbardziej wartościowych imprez w Polsce. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyła Lisbeth J.Bodd - dyrektor słynnego Verdensteatret, zdobywcy prestiżowych nagród, m.in. nowojorskiej Bessie Award 2006. Projekt „And All the Questionmarks Started to Sing”, który zainauguruje tegoroczną edycję festiwalu (24.09, g. 18:30, CS Impart) jest międzynarodową koprodukcją m.in. Verdensteatret i Avant Art Festival. 

W Imparcie zaprezentowany zostanie także  „Ricky and Ronny and Hundred Stars – a Sado Country Opera” w wykonaniu Maison Dahl Bonnema & Needcompany oraz „The Fork” – efekt kooperacji polsko-norwesko-francuskiej.

Norweski weekend to także święto muzyki – we Wrocławiu wystąpi Maja Ratkje (25.09) – niekwestionowana dama dźwiękowej awangardy, zwana „Pattonem w spódnicy” oraz słynny jazzowy trębacz Arve Henriksen w duecie z Janem Bang (26.09) i dadaistyczny trikster Jono El Grande (26.09). Na scenie w Imparcie pojawią się też: PUMA, Offonoff, Stian Westerhus & Terje Isungset i Necessary.

AVANT ART FESTIVAL nie jest typowym festiwalem muzycznym – to festiwal o muzyce, na którym odbiorca doświadczy wrażeń niedostępnych na komercyjnych wydarzeniach kulturalnych.

 - Oprócz projektów stricte operujących sztuką dźwięku podczas Avant Art można zobaczyć spektakle teatralne i taneczne, instalacje i performance. Poszukiwanie wartości muzycznych w działaniach, które mogą się bez muzyki obejść, ale razem z nią tworzą nowe konteksty, odkrywają nowe terytoria w twórczości artystycznej i zmieniają jej odbiór to jedno z podstawowych kryteriów selekcji projektów, które goszczą na festiwalu – podkreślił na konferencji Kostas Georgakopulos. 

Patronat honorowy nad festiwalem objął Prezydent Miasta Wrocławia – Rafał Dutkiewicz.

WEEKEND NORWESKI (24-26.09) - PROGRAM

24/09 – 26/09
24/09
10.00-16.00
Platforma Edukacji Kulturalnej
Warsztaty dla i producentów sztuk performatywnych kuratorów, Falanster
18.30 Verdensteatret (NOR), And All the Questionmarks Started to Sing, CS Impart
20.00 Puma (NOR), CS Impart
21:30 Stian Westerhus & Terje Isungset (NOR), CS Impart

25/ 09
14.00
Platforma Edukacji Kulturalnej
Panel dyskusyjny, BWA Wrocław, Galeria Awangarda
18:30 [Minus 20] collective (PL / NOR / FR), The Fork, CS Impart
20.00 Maja Ratkje (NOR), CS Impart
21:30 Offonoff (NOR), CS Impart
22.30 Necessary (NOR), CS Impart

26/ 09
10.00-16.00 Platforma Edukacji Kulturalnej
Warsztaty dla kuratorów i producentów sztuk per formatywnych, Falanster
18.00 MaisonDahlBonnema & Needcompany (NOR / NL / BE),
Ricky and Ronny and Hundred Stars – a Sado Country Opera, CS Impart
20.00 Jono El Grande (NOR), CS Impart
21:30 Arve Henriksen & Jan Bang (NOR), CS Impart

AVANT ART FESTIVAL (24-26.09, 1-4.10), CS Impart,  Mazowiecka 17, Wrocław
Ceny biletów w przedsprzedaży: spektakle – 15 zł, koncerty: 15-30 zł, bilety łączone: 25-35 zł, karnet: 110 zł.

Projekt „Avant Art Festival 2010. Norwegia” współfinansowany jest ze środków Funduszu Wymiany Kulturalnej. Wsparcie udzielone zostało przez Islandię, Lichtenstein oraz Norwegię przez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Projekt dofinansowany przez Gminę Wrocław oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Więcej informacji na stronie: www.avantfestival.pl
 

Wojciech Gogolewski Trio
fot. Henryk Kotowski

JAZZ CLUB MATRIX W WARSZAWIE

Henryk Kotowski

Nowe miejsce spotkań sympatyków jazzu w Warszawie to nietypowy lokal o nazwie Jazz Club Matrix na Mokotowie przy ulicy Malczewskiego nr 21. Najbliższe stacje metra to Wierzbno lub Racławicka.

Miejsce to jest położone w dzielnicy willowej pomiędzy ulicą Puławską a Aleją Niepodległości. Jest to piętrowa willa adaptowana na lokal do spotkań. Pomieszczenia są małe i dają możliwość pewnej prywatności.

Redakcja JAZZ FORUM wysłała zwiadowcę do nowego jazz klubu w niedzielę 7 listopada 2010. W piwnicy grało trio: Wojciech Gogolewski na fortepianie, Wojciech Pulcyn na kontrabasie i Adam Lewandowski na perkusji. Grali głównie standardy a słychać ich było we wszystkich pomieszczeniach dzięki elektryfikacji całego budynku.

Bardzo przyjemna atmosfera, wnętrza w starym stylu, wrażenie bycia w prywatnym domu na „imprezie”. Mimo wentylacji daje się jednak odczuć intensywny dym tytoniowy, więc proponowałbym wydzielić część pomieszczeń dla niepalących.

Gospodarzem klubu jest Joanna Kapkowska. Z ciekawością oczekujemy na informacje o programie klubu.

Henryk Kotowski

 

Omar Sosa

NOWY SEZON ERY JAZZU

Dionizy Piątkowski

Znane już są terminy najbliższych koncertów Ery Jazzu. 19 marca br. w warszawskim Palladium wystąpi Omar Sosa & Afri-Lectric Quintet feat. Joo Kraus, 14 kwietnia Regina Carter, 19 maja Bollywood Brass Band.

Gorące, latynoskie rytmy pojawią się wraz z koncertem kubańskiego pianisty Omara Sosy. Genialny artysta połączył w jedną spójną melodykę i brzmienie to wszystko, co jest pulsem dzisiejszego jazzu: afrykańską rytmikę, impulsywność latynoskich nastrojów, sonorystykę i nietuzinkowość improwizacji jazzu, melancholię bluesa oraz wrodzoną, kubańską „buena vista”. Z jednej strony elokwencja na miarę pianistyki Keitha Jarretta, przebojowość gry Oscara Petersona, z drugiej – koncepcje muzyczne rodem z afro-skojarzeń Ahmada Jamala i Abullaha Ibrahima okraszone charakterystycznym brzmieniem oraz impulsem legendarnej Buena Vista Social Club. Jeśli do tego dodać jego oryginalną formułę połączenia afro-cuban jazzu z ultranowoczesnymi elektronicznymi strukturami – jawi się muzyka na miarę naszego wieku – i być może nurt, którym podążać będzie jazz przez najbliższe dekady.

Tym razem  Omar Sosa ( po trzech latach od brawurowego koncertu na 10-lecie Ery Jazzu) przedstawi swój nowy zespół Afri-Lectric Quintet z gościnnym udziałem trębacza Joo Krausa. Kraus jest jednym z najpopularniejszych muzyków młodego pokolenia, od lat związany z niemiecka sceną nu-jazzu oraz electric- jazzu. Współtworzył brzmienie i jest autorem sukcesów takich formacji jak Kraan, Tab Two, Soulounge, Jazzkantine oraz De Phazz. Na jedynym koncercie w Polsce zagrają  19 marca w warszawskim klubie Palladium.

Wielkim wydarzeniem będzie jedyny w Polsce koncert Reginy Carter, najlepszej skrzypaczki jazzowej i jednej z najbardziej ekspresyjnych solistek tej muzyki. Genialna instrumentalistka, jako pierwsza wykonawczyni jazzowa,  zagrała na bezcennych, ponad dwuwiekowych Il Cannone Guarnei del Gesu, skrzypcach należących niegdyś do  samego mistrza Niccolo Paganiniego. Regina Carter – obecnie uznawana za najwybitniejszą skrzypaczkę jazzową na świecie. Podczas koncertów ma się wrażenie, że skrzypaczka oraz jej grupa mają niekończące się zasoby energii i muzycznych skojarzeń czym w uroczy i zabawny sposób zdobywają publiczność na całym świecie. Jej nowy projekt obejmuje  jazzowe interpretacje etnicznych i  folkowych ballad granych z niezwykłym pietyzmem, werwą i estradową emocją. Album „Reverse Thread” nominowany jest do tegorocznej Grammy Awards. Z projektem tym Regina Carter przyjeżdża na zaproszenie Ery Jazzu na jedyny (14.04) koncert w Polsce!

Wydarzeniem będzie także pierwsza w Polsce prezentacja hinduskiej formacji Bollywood Brass Band. Program „East Meets Jazz” zostanie zaprezentowany 19 maja i będzie z pewnością doskonałym prologiem do letnich festiwali i koncertów. Bollywood Brass Band jest pionierskim zespołem, który w znamienity i perfekcyjny sposób połączył elementy hinduskiej muzyki etnicznej oraz tanecznej z przebojami filmowymi Bollywood i jazzowymi improwizacjami. Obok Triloka Gurtu, formacji Shakti egzotyczny zespół  jest dzisiaj najlepszą wizytówką hinduskiego ethno-jazzu.

Era Jazzu promować będzie także polskich artystów skupionych wokół projektu Era Music Garden.


Więcej: www.jazz.pl

Dionizy Piątkowski

 

Ken Vandermark
fot. Krzysztof Machowina

KEN VANDERMARK NA OŁOWIANCE

Małgorzata Gołaszewska

We wtorek 8 lutego  w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku na Ołowiance wystąpi CINC Trio.

Trio CINC tworzą Paul Lytton (perkusja), Ken Vandermark (saksofon) i Philipp Wachsmann (skrzypce i elektronika). Zespół został założony przez Lyttona i Vandermarka, którzy przez dłuższy czas grali w duecie, do czasu gdy Lytton zaproponował, aby dołączył do nich Wachsmann – i w ten sposób narodziło się trio.

Muzyka tria jest improwizowana spontanicznie prezentując szeroki zakres ekspresji, czasami przypomina surowe piękno Mortona Feldmana, w innych momentach dźwięki i rytmy powracają do amerykańskiego free jazzu  lat 60.

Ich pierwsze wspólny materiał został zaprezentowany podczas europejskiej trasy koncertowej, jesienią 2004 roku. Trio CINC znalazło się również na Nickelsdorf Konfrontationen Festival w 2005 r. (gościnnie z pianistą John Tilbury) oraz koncertowało w Ameryce Północnej w
czerwcu 2006 roku, gdzie było wydarzeniem Suoni Per Il Popolo Music Festival w Montrealu. Grupa zajęła poczesne miejsce w dokumentalnym filmie Daniel Kraus „Muzyk”. Lytton i Vandermark pracowali już wcześniej razem w Territory Band od 2000 roku, a Wachsmann występował z duetem Nilssen-Love/Vandermark w Londynie wiosną 2010 – i to londyński koncert zainspirował CINC do wznowienia działalności.

Małgorzata Gołaszewska

CINC Trio
8.02.2010 wtorek, 19:00
Sala Kameralna na Ołowiance
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
tel. 58 320 62 64, fax 58 323 83 63

Bilety w cenie 10 - 30zł

 

GITAROWY REKORD GUINESSA – ZMIANA DATY

JF

W związku z uroczystościami beatyfikacyjnymi Papieża Jana Pawła II, jakie będą miały miejsce 1 maja 2011, próba bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa w tym roku odbędzie się wyjątkowo dzień wcześniej w sobotę 30 kwietnia.

1 maja Leszek Cichoński zaprasza fanów gitary na  koncert „Hendrix Symfonicznie”. Gitarowe dzieła Jimiego Hendriksa będzie można usłyszeć w nowych symfonicznych aranżacjach w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej
z towarzyszeniem polskich artystów, z Leszkiem Cichońskim na czele.

Jak co roku wszyscy miłośnicy Hendriksa i gitarowego grania spotkają się na wrocławskim rynku, by po raz kolejny spróbować pobić należący do nich Gitarowy Rekord Guniessa!

Wrocław miastem gitary!

Gitarowy Rekord Guinnessa - 30 kwietnia 2011
Koncert Jimi Hendrix Symfonicznie – 1 maja 2011
www.heyjoe.pl

 

Imagination Quartet

IMAGINATION QUARTET W NOWYM SKŁADZIE

JF

Z początkiem roku, w składzie Imagination Quartet zaszły zmiany, zarówno personalne jak i instrumentalne. Kacpra Zasadę, dotychczasowego kontrabasistę, zastąpił Dariusz Świtalski, który gra na gitarze basowej.

Aktualnie Imagination Quartet, występuje w składzie Michal Sołtan - gitara, Maciej Dziedzic - perkusja, Damian Pińkowski - saksofon tenorowy, Dariusz Świtalski - bas. Zespół będzie można usłyszeć 30 stycznia w audycji „Przesłuchanie” autorstwa Tomka Kina na antenie stacji Roxy FM,  6 lutego w klubie Mała i Czarna na warszawskim Mokotowie oraz 15 lutego w Jazzowni Liberalnej na Rynku Starego Miasta.

Nowy członek zespołu Dariusz Świtalski tajniki basu zgłębiał u Krzysztofa Ścierańskiego, Wojciecha Pilichowskiego, Tomasza Grabowego i Piotra Żaczka. W 2006 r. wyjechał do Irlandii, gdzie przez dwa lata grał w lokalnych zespołach i klubach. Wziął także udział w nagraniach teledysku promującego płytę Braiana Hanlona „Switched –What Was”. Obecnie studiuję na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

„W Irlandii, zarówno na jam session, jak i podczas mniejszych lub większych koncertów, poczułem, że moje granie zaczyna nabierać kolorów, że w końcu ‘mówię dźwiękami’ i to tymi, którymi chcę. Koledzy z branży często nazywają taki stan ‘otwarciem głowy’. Dziś chyba wiem, co to znaczy: muzyka to nie tylko nuty, zasady harmonii, tempa i aranże, ale także sposób myślenia, patrzenia na życie” – opowiada Darek Świtalski.

Kontakt:
Jakub Krzeszowski
Imagination Quartet Managmenet
www.myspace.com/imaginationquartet

tel. 0 500 785 338
e-mail: jakub.krzeszowski@gmail.com


 

Fredrika Stahl

OSTATKI Z FREDRIKĄ STAHL

JF

Fredrika Stahl wystąpi 8 marca br. z recitalem podczas ostatkowej  imprezy w warszawskiej Fabryce Trzciny. Szwedzka wokalistka wykona swoje najpopularniejsze piosenki w tym z najnowszej płyty „Sweep Me Away” (Sony), która ukazała się we wrześniu ub.r.

Fredrika Stahl jest obecnie jedną z najgłośniejszych młodych gwiazd muzyki jazzowej, często porównywana do takich artystek jak Norah Jones czy Tracy Chapman. W jej piosenkach oprócz jazzu można także  odnaleźć  elementy muzyki pop, soul, blues, swing.

W ubiegłym roku Stahl została zaproszona do współpracy przy nagraniu nowej wersji piosenki Twinkle Twinkle Little Star wykorzystanej w kampanii reklamowej jednej ze znanych marek samochodowych, co przyniosło artystce ogromną popularność na całym świecie.
 
Fabryka Trzciny, ul. Otwocka 14, Warszawa. Początek imprezy godzina 20.00, początek koncertu godzina 21.00. Bilety na koncert w promocyjnej cenie 85 PLN można nabyć (od 20.01.2011 roku) w kasie Fabryki Trzciny, w systemach sprzedaży Eventim (www.eventim.pl), Shortcut (www.shortcut.pl), Ticketpro (www.ticketpro.pl).
W cenie biletu open bar na wino Carlo Rossi. Po koncercie  znany warszawski DJ zapewni taneczną zabawę  do białego rana.

Recenzję albumu Fredriki Stahl „Sweep Me Away” napisała dla JAZZ FORUM Agnieszka Antoniewska.


 

BLASER QUARTET TOUR 2011

JF

Występem 26 lutego br. na Od Nowa Jazz Festival w Toruniu kwartet amerykańskiego puzonisty rozpocznie krótką trasę po Polsce, na którą złożą się również występy 27 lutego w krakowskiej Alchemii, 28 lutego w katowickiej Hipnozie i 1 marca w sopockiej Versalce.

Zespół tworzą wybitni instrumentaliści nowej muzyki improwizowanej: Samuel Blaser - puzon, Marc Ducret - gitara, Gerry Hemingway - perkusja, Bänz Oester - kontrabas

28 lutego puzonista Samuel Blaser zaprezentuje ponadto warsztaty solowe na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Samuel Blaser zyskał rozgłos i uznanie w ciągu ostatnich kilku lat dzięki śmiałym improwizacjom i niesamowitemu kunsztowi, których to owocem jest jego najnowsza płyta „7th Heaven”. Swój niezaprzeczalny talent w połączeniu z duchem współpracy pomógł Blaserowi stworzyć z Scottem Dubois, basistą i perkusistą Thomasem Morgan oraz Geraldem Cleaverem siedem oddzielnych utworów, które balansują pomiędzy hard bop i free jazzem, a wszystkie potwierdzają fakt, iż zostały stworzone przez nową gwiazdę sztuki improwizacyjnej.

W utworach Blasera puzon rozbrzmiewa dźwiękami tradycji, finezji i innowacyjnych poszukiwań. Silne, kolorowe dźwięki pozwalają na wyrażenie swoich muzycznych inspiracji w bezpośredni sposób, tak więc każdy niuans ma swoje uzasadnienie i cel. Kompozycje Blasera emanują melodyjnością i harmonią układając się w spójną całość, gdzie nic nie jest przypadkowe. Wszystko to osadzone jest głęboko w estetyce jazzowej.

Blaser angażował się w tworzenie własnych składów już od dawna. Najnowszym efektem jego pracy jest kwartet tworzony wraz z gitarzystą Toddem Neufeld, basistą Thomasem Morgan i perkusistą Tyshawnem Storey. Dzieląc swój czas pomiędzy Nowym Jorkiem i Berlinem, Blaser nadal pracuje z kilkoma innymi grupami, jak również udziela się w innych składach. Ostatnio współpracował również z takimi muzykami, jak Renee Rosnes, Hal Galper i David Taylor.

Choć płyta „7th Heaven” jeszcze nie ostygła, puzonista przygotowuje się do wydania kolejnych nowych nagrań: dwie płyty CD z Samuel Blaser Quartet.

„Świat muzyki fascynuje mnie nieskończenie i jestem zdecydowany wyruszać w coraz to nowe podróże” – mówi Blaser. „Chodzi o odkrycie i dzielenie się nowymi pomysłami. Uwierz mi, jestem dowodem, że błyszczący puzon jest w stanie wysłać ogromny komunikat do serca i zmienić twoje życie.”

Kompozytor i gitarzysta Marc Ducret jest chyba najbardziej oryginalny wśród współczesnych improwizatorów. Niezwykle utalentowany samouk, muzyk nie ograniczający się do określonego stylu. Pisze muzykę charakterystyczną i nieoczekiwaną. Agresywne dźwięki gitary elektrycznej przeplatają się z subtelną impresjonistyczną abstrakcją. Mieszanka ta prowadzi przez rock, post-bop aż po świat flamenco i muzyki klasycznej.

Jeden z najbardziej niekonwencjonalnych gitarzystów będący w stanie wydobyć niepowtarzalne brzmienia, obejmujące wszystkie możliwe formy muzyki. Marc Ducret wykonuje solo oraz z własnymi zespołami, m.in. Tentet Siedmiu Pieśni.
www.marcducret.com

Gerry Hemingway został stworzony do życia jako kompozytor i solista od 1974 roku. Hemingway to członek Guggenheima. Znany jest również z jedenastoletniej współpracy w kwartecie Anthony’ego Braxton, a także z jednymi z najwybitniejszych improwizatorów i kompozytorów, w tym Evan Parker, Cecil Taylor, Mark Dresser, Anthony Davis, George Lewis, Derek Bailey, Leo Smith, Oliver Lake, Kenny Wheeler, Frank Gratkowski, John Cale, Marilyn Crispell, Michael Moore i wielu wielu innych.
www.gerryhemingway.com

Banz Oester jest jednym z najbardziej rozchwytywanych basistów europejskiej sceny jazzowej. Lista jego partnerów jest niemal nieograniczona. Poza tym jest bardzo pracowitym sidemanem - grał z międzynarodowymi sławami, jak Michael Brecker, Dewey Redman, Joe Lovano, Pierre Favre, Bill Stewart, Vienna Art Orchestra itd. Oester prowadzi również własne zespoły. Jego znakiem rozpoznawczym są ciepłe soulowe dźwięki gut-string i bezpretensjonalny ton linii melodycznych. Banz Oester jest jednym z największych romantycznych buntowników współczesnego jazzu, który wyraża się w uszanowaniu tradycji i chęci odkrywania nieznanego.
www.baenzoester.com

Blaser Quartet Tour 2011
25.02 Wiesbaden, Niemcy – Jusy Music Festival
26.02 Toruń, Jazz Od Nowa Festival
27.02 Kraków, Klub Alchemia
28.02 Kraków, Akademia Muzyczna – Samuel Blaser solo worshop
28.02 Katowice, Klub Hipnoza
1.03 Sopot, Versalka, Jazz Travel

Organizator trasy:
Izumi Uchida Guillemin
izumiproductions@aainstruments.eu

Sponsor: Swiss Arts Council Prohelvetia
Patroni medialni: RadioOrla.fm, radiojazz.fm, Jazz Forum

Bobby McFerrin

BOBBY McFERRIN WE WROCŁAWIU

JF

Bobby McFerrin, nazywany jednym z cudów światowej muzyki, wystąpi 17 czerwca w hali Orbita we Wrocławiu. Koncert ten uświetni Święto Wrocławia i zakończy wiosenny sezon Ethno Jazz Festival 2011.

Bobby McFerrin jest zdobywcą 10 nagród Grammy, uznawanym za jednego z najsłynniejszych na świecie innowatorów i improwizatorów wokalnych, jest wybitnym dyrygentem, twórcą jednej z najpopularniejszych piosenek końca XX wieku (Don’t Worry, Be Happy), a także zapalonym rzecznikiem edukacji muzycznej. Jego płyty sprzedały się w nakładzie 20 milionów egzemplarzy, zaś współpraca z takimi artystami jak Yo-Yo Ma, Chick Corea i Herbie Hancock uczyniła z niego prawdziwego ambasadora muzyki klasycznej i jazzu.

McFerrin posiada cztero-oktawową skalę głosu i szeroki zakres technik wokalnych. To ostatni prawdziwy człowiek renesansu w świecie muzyki, badacz wokalny, który łączy własne pomysły z jazzem, folkiem i muzyką świata – chóralną, a cappella i klasyczną. Jako dyrygent posiada słuch orkiestrowy, przez co jego inwencja wokalna zdaje się nie mieć granic. Potrafi zaśpiewać na przykład zainspirowane trąbką partie w standardzie jazzowym Round Midnight albo interpretuje partie fletu i wiolonczeli w dziełach Fauré i Vivaldiego, czy też po prostu tworzy zupełnie nowe brzmienie.

17.06.11 godz.19.00 Hala Orbita, ul. Wejherowska 34

WrocLove Fest – Święto Wrocławia
Bobby McFerrin

bilety: 200 zł – I miejsca, 150 zł – II miejsca, 120 zł – III miejsca, 90 zł – IV miejsca,  50 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

Bilety do nabycia w sieciach salonów Empik, Mediamarkt i Saturn w całej Polsce  oraz w serwisach www.eventim.pl i www.ticketpro.pl

rezerwacje: bilety@o2.pl, www.ethnojazz.pl

 

Fred Anderson
fot. Jan Rolke

JAZZ W TVP KULTURA: LUTY 2011

JF

Fred Anderson Trio, Tomasz Stańko, Pat Metheny & Jim Hall, Włodek Pawlik, Ray Charles, Andrzej Kurylewicz – to niektóre propozycje jazzowe, jakie w lutym szykuje TVP Kultura.


2 lutego

23:45 Noc z jazzem: Legendy Jazzu, Latynoski Jazz – Eddie Palmieri and Dave
Valentin

00:10 Noc z jazzem: Jazz Made in Chicago, Poznań 2007 – Fred Anderson Trio


9 lutego

19:50 Miniatury muzyczne – Tomasz Stańko

00:45 Noc z jazzem: Legendy Jazzu, Wielcy gitarzyści – Pat Metheny and Jim Hall

01:10 Noc z jazzem: Jazz Made in Chicago, Poznań 2007 – Fred Anderson Trio (2)


12 lutego

12:50 Miniatury muzyczne – Włodek Pawlik


16 lutego

23:50 Noc z jazzem: Mistrzowie amerykańskiego jazzu – Ray Charles, geniusz soulu

00:50 Noc z jazzem: Dee Dee Bridgewater – w hołdzie Elli Fitzgerald


19 lutego

13:05 Andrzej Kurylewicz Trio


23 lutego

00:10 Noc z jazzem: Mistrzowie amerykańskiego jazzu – kraina bluesa
 

MIHALY DRESCH QUARTET W POZNANIU

Multikulti

W cyklu Made In Jazz na dwóch koncertach 22 i 23 marca br. w poznańskiej Scenie na Piętrze wystąpi słynny węgierski zespół Mihály Dresch Quartet.

Mihály Dresch Quartet:
Mihály Dresch - sax, fl, bcl
István Baló - dr
Miklós Lukács - cymbalon
Ernő Hock – b

Saksofonista Mihaly Dresch przez jednych postrzegany jako najbardziej twórczy kontynuator idei Dona Cherry’ego, przez innych jako naddunajski Jan Garbarek, uzyskał status ambasadora węgierskiej muzyki, którzy jedni nazywają jazzem, inni world jazzem, a jeszcze inni ethno jazzem.

Urodził się w Budapeszcie w 1955 roku. Ukończył studia w zakresie jazzu, fascynował go węgierski folklor. W połowie lat 80. założył zespół Dresch Quartet, łącząc obie estetyki. Album „Riding The Wind” przyniósł grupie sukces w Wielkiej Brytanii. Kolejny album „Hungarian Bebop” zespół nagrał razem z Archie’m Sheppem. Ostatni album „Rare Bird” ukazał się w 2009 roku.

Dresch Quartet współpracował z wieloma wybitnymi postaciami światowego jazzu, jak John Tchicai, Roscoe Mitchell, Chico Freeman, David Murray czy Dewey Redman i Hamid Drake. Występował na festiwalach jazzowych: Jazz & Wine Festival (Włochy), Festival Jazzebre (Francja), London Jazz Festival (Wielka Bytania), JazzFest Wien (Austria), Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, New Morning (Francja) czy Jazz Brugge
(Belgia).

Scena na Piętrze, Poznań, ul. Masztalarska 8
22.03.2011, godz.20.30
23.03.2011, godz.21.00

Koncerty odbywają się   ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Poznaniu

 

MAGDA PISKORCZYK W FILMACH HOHNERA

JF

Od kwietnia br. sylwetka naszej czołowej artystki bluesowej Magdy Piskorczyk prezentowana jest na stronie firmy Hohner.

http://www.hohner.eu/index.php5?2551

A teraz można ją zobaczyć i usłyszeć również w dwóch oficjalnych filmach tego znanego producenta instrumentów. Pierwszy to relacja z największych targów muzycznych na świecie – Musikmesse we Frankfurcie,

http://youtu.be/SjEffJzejis

drugi zaś prezentuje serię gitar akustycznych Essential Roots, dedykowanych takżemiłośnikom bluesowej tradycji:

http://youtu.be/0WDpYxl_U6c

Oficjalny kanał firmy Hohner na Youtube:
http://www.youtube.com/HohnerHMI
 

KONCERT PAMIĘCI ANDRZEJA ZAUCHY

Kasia Jacobson

24 września o godzinie 19.00 w Sali Kongresowej w Warszawie odbędzie się koncert poświęcony pamięci Andrzeja Zauchy. Udział wezmą nasi czołowi wokaliści: Krystyna Prońko, Ewa Bem, Kayah, Andrzej Sikorowski, Mieczysław Szcześniak, Kuba Badach oraz Janusz Szrom.

Przygotowali oni nowe interpretacje utworów z Jego repertuaru, m.in. Bądź moim natchnieniem, C’est la vie, Myśmy byli sobie pisani, Wymyśliłem Ciebie, Siódmy rok, Jak na lotni, Bezsenność we dwoje, Byłaś serca biciem, Dzień dobry Mr. Blues, Rozmowa z Jędrkiem.

Gwiazdom na scenie będą towarzyszyli młodzi laureaci organizowanego od trzech lat w Bydgoszczy Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie".

W październiku tego roku mija 20 lat od śmierci Andrzeja Zauchy – wspaniałego wokalisty, instrumentalisty i aktora, który odszedł przedwcześnie u szczytu swojej kariery.

Bilety do nabycia w salonach Empik, na stronie eBilet.pl oraz w kasach Sali Kongresowej.

Więcej informacji:

Tel. 052 360 82 90 biurofestiwalowe@zauchafestiwal.pl

www.zauchafestiwal.pl
 

Sade

SADE – JEDYNY KONCERT W POLSCE

JF

Sade, światowej sławy brytyjska śpiewaczka o ekscytującym, zmysłowym głosie, wystąpi 11 listopada w łódzkiej Atlas Arenie na jedynym koncercie w Polsce.

Ze względu na sensacyjne recenzje i wspaniałe reakcje publiczności na wiosenną trasę Sade ogłosiła, że powraca do Europy tej jesieni na kolejne tournee. Nowe koncerty odbędą się w Niemczech, Szwajcarii, Danii oraz – po raz pierwszy – w Finlandii, Rosji, Polsce, Chorwacji i Węgrzech.

Po długiej przerwie Sade powróciła na scenę minionej wiosny – zagrała dla ponad 150,000 ludzi w 21 krajach. Niezapomniane występy zespołu łączyły w sobie klasyczne brzemienia Sade z oszałamiającą grafiką Sophie Muller, dając niepowtarzalne doświadczenie koncertowe.

Podczas dwugodzinnego występu fani zabierani są na podróż przez ponadczasowe hity artystki – od uwielbianej przez tłumy piosenki Smooth Operator do namiętnej bluesowej ballady Jezebel. Set lista zawiera także kompozycje z uznanego przez krytyków albumu „Soldier Of  Love”.

Pierwszy z 54 koncertów Sade w USA odbył się 16 czerwca w Baltimore. Sade podbiła Amerykę i zebrała entuzjastyczne recenzje. Fani w Ameryce i Kanadzie są podekscytowali możliwością ujrzenia Sade pierwszy raz od uznanej trasy „Lovers Live”, która odbyła się w 2001, a reakcje prasy i publiczności są doskonałe.

Recenzje koncertów były entuzjastyczne na całym świecie:

„Siła tkwi w głosie! Sade udowodniła swoją elegancję.”
Tages Anzeiger, Szwajcaria

„Jeden z najlepszych koncertów wszechczasów”
Gaffa, Dania

„Ponownie zakochani w Sade”
Berlingske Tindende, Dania

„Sade dostarcza czystej przyjemności”
Politiken, Dania

„Oszałamiająca Sade i jej soulowe show w Sportpaleis… Porwało nas to ekscytujące i perfekcyjne show.”
De Morgen, Belgia

„Światowa klasa”
Bild, Niemcy

Znana z unikalnego i ponadczasowego brzmienia Sade w trakcie trwania swojej 27-letniej kariery odniosła ogromny międzynarodowy sukces. Od wydania debiutanckiego albumu „Diamond Life” w 1984 roku wszystkie pięć studyjnych albumów znalazło się w pierwszej dziesiątce notowania Billboardu Top 200 Album Chart. Od 1984 roku do dziś na całym świecie zostało sprzedanych 55 milionów płyt.

Album „Soldier Of Love” dostał nagrodę Bestseller Empiku w kategorii Najlepszy Zagraniczny Album, wcześniej okrywając się podwójną platyną.
„Soldier Of Love” odniósł sukces na całym świecie. Zadebiutował w Stanach Zjednoczonych na pierwszym miejscu list przebojów i utrzymał się na nich przez trzy tygodnie. Płyta sprzedała się w dwóch i pół miliona egzemplarzy na całym świecie, osiągając status diamentowej.

Podążając za tym sukcesem Sade wydała album z największymi przebojami „The Ultimate Collection” zawierający 29 znanych utworów oraz trzy nigdy wcześniej niepublikowane, m.in. remiks „The Moon and The Sky” nagrany razem z JAY-Z. Po miesiącu od wydania płyta uzyskała status podwójnej platyny.

Zespół był nominowany do nagród American Music Awards, MTV Video Music Awards, wygrał cztery nagrody Grammy, pierwszą w roku 1986 w kategorii Best New Artist, w 1994 roku w kategorii Best R&B Performance By A Duo Or Group za album „No Ordinary Love”, w 2002 roku w kategorii Best Pop Vocal Album za album „Lovers Rock”, i ostatnią w 2011 roku w kategorii Best R&B Performance By a Duo or Group za „Soldier Of Love”.

SADE W POLSCE
11 listopada 2011
Atlas Arena, Łódź

Ceny biletów:
259 zł – niepełnosprawni
275 zł – trybuny, płyta tył
330 zł – trybuny, płyta przód

UWAGA:
Bilety na platformę dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich nie będą dostępne w regularnej sprzedaży. Aby nabyć bilet w tej strefie, prosimy o wysłanie maila na adres: niepelnosprawni@eventim.pl

 

Więcej informacji na www.sade.com

 


 

Grzegorz Karnas
fot. Bogdan Krężel

GRZEGORZ KARNAS U SIEBIE W ŻORACH

JF

Po entuzjastycznie przyjętym koncercie w radiowej trójce Grzegorz Karnas Vocal Cello Quintet zagra tym razem w rodzinnym mieście wokalisty i wiolonczelisty – w Żorach.

20 listopada o 18.00 na żorskiej scenie na starówce wystąpią:

Grzegorz Karnas - śpiew
Michał Tokaj - fortepian
Adam Oleś - wiolonczela
Michał Jaros - kontrabas
Sebastian Frankiewicz - perkusja

Koncert jest częścią trasy promującej najnowszą płytę Grzegorza KARNAS.

Zobacz: Koncert Grzegorza Karnasa w Studiu im. Agnieszki Osieckiej

www.karnasmusic.com


 

Zbigniew Wegehaupt
fot. Filip Błażejowski

MSZA ŚW. POGRZEBOWA ZA DUSZĘ ZBIGNIEWA WEGEHAUPTA

JF

Msza Św. pogrzebowa za duszę Zbigniewa Wegehaupta zostanie odprawiona w sobotę 21 stycznia o godz. 11.00 w kościele parafialnym oo Barnabitów pod wezwaniem św. Antoniego Zaccarii, przy ul. Sobieskiego 15 w Warszawie.

Pogrzeb odbędzie się w środę 25 stycznia o godz. 12.00 w Katowicach-Bogucicach na Cmentarzu oo Bonifratrów przy ul. Wróblewskiego.

Mszę Świętą odprawi proboszcz dr. Kazimierz M. Lorek – przyjaciel Zbyszka. 

Wybitnego kontrabasistę pożegnają muzyką  przyjaciele  – Adam Cegielski i Andrzej Jagodziński, bracia Robert i Wojtek Majewscy, Krzysztof Herdzin i Michał Kulenty, Janusz Szrom, który zaśpiewa Psalm, kontrabasista klasyczny Adam Bogacki, Zbigniew Namysłowski i Janusz Skowron. Czytania: Aleksander Trąbczyński.

Początek uroczystości o godz. 10.45 (uwaga: wjazd na parking od ul. Sobieskiego, jadąc od centrum za Kościołem, w prawo).

Zbigniew Wegehaupt zmarł na atak serca o północy z 12 na 13 stycznia 2012 roku w Warszawie. Żył 57 lat. Cześć Jego pamięci!



 

JAZZOWY DEBIUT FONOGRAFICZNY

IMIT

Uruchomiono nowy program Instytutu Muzyki i Tańca „Jazzowy Debiut Fonograficzny” – skierowany do polskich muzyków jazzowych oraz do mających siedzibę w Polsce firm fonograficznych.

Program polega na zrealizowaniu nagrania płytowego debiutujących wykonawców muzyki jazzowej (prowadzących działalność indywidualną lub zespołową) w formie płyty CD z równoczesnym wprowadzeniem plików do sprzedaży w formacie cyfrowym.

Ważnym elementem programu jest, aby nagranie płyty było pierwszym nagranym albumem w życiu artystycznym wykonawcy lub przynajmniej połowy wszystkich członków zespołu. Maksymalny wiek uczestnika programu to 28 lat (w przypadku zespołu wylicza się średnią arytmetyczną).

Program „Jazzowy debiut fonograficzny” ma na celu zwiększenie liczby debiutów i nagrań muzyki jazzowej, ułatwienie wejścia na rynek muzyczny nowym zespołom i solistom, a także animację jazzowej twórczości kompozytorskiej (przynajmniej 25% czasu trwania nagrania musi zostać poświęcone muzyce polskiej z obligatoryjnym nagraniem przynajmniej 1 nowego utworu polskiego kompozytora).

Termin nadsyłania zgłoszeń (formularz aplikacyjny wraz z załącznikami) upływa w dniu 30 kwietnia 2012 roku, zaś termin wyboru wniosków 15 maja 2012 roku.

Szczegółowe informacje oraz regulamin programu znajdują się na stronie internetowej www.imit.org.pl w zakładce programy.

 

U.K. 2012 „NIGHT AFTER NIGHT” – JEDYNY POLSKI KONCERT

Michał Polański

30 maja w krakowskim Klubie Studio wystąpi legendarna formacja U.K. w składzie: Eddie Jobson, John Wetton, Alex Machacek, Gary Husband.

Zespół U.K. powstał w połowie lat 70. z inicjatywy Johna Wettona (wokal, bas) i Billa Bruforda (perkusja), po zawieszeniu działalności przez grupę King Crimson, z którą obaj muzycy byli związani. Wetton zaprosił do współpracy Eddie’ego Jobsona (inst.. klawiszowe, skrzypce), którego poznał podczas współpracy z formacją Roxy Music, Bruford zaś zwerbował Allana Holdswortha (gitara), który zagrał
wcześniej gościnnie na jego debiutanckiej solowej płycie. Jako kwartet, U.K. nagrał tylko jeden album zatytułowany po prostu „U.K”, po czym, po odejściu z zespołu Bruforda i Holdswortha oraz dołączeniu do składu Terry’ego Bozzio (perkusja) zespół przekształcił się w trio i wydał drugą płytę, „Danger Money”. Rok później, w marcu 1980 roku, w wyniku różnic poglądów dotyczących stylu przyszłych nagrań, U.K. przestał istnieć.

Po ponad 20 latach, między 1995, a 1998 rokiem, Jobson i Wetton wznowili współpracę i pojawiła się szansa na nową płytę zatytułowaną „Legacy”, jednak ostatecznie do sfinalizowania projektu nie doszło.

10 lat później, w październiku 2007 roku Jobson ogłosił powstanie nowego zespołu UKZ, w którego składzie znaleźli się Aaron Lippert (śpiew), Trey Gunn (gitara, bas, stick) i Marco Minnemann (perkusja). W marcu 2009 roku UKZ wydał EPkę zatytułowaną „Radiation”.

Wreszcie pod koniec 2009 roku z inicjatywy Eddie’ego Jobsona doszło do pierwszych po 30-letniej przerwie koncertów, podczas których Jobson i Wetton pojawili się obok siebie na scenie!  Co więcej, koncerty te odbyły się w Polsce! Podczas trzech wieczorów w Krakowie, Warszawie i Bydgoszczy zespół w składzie: Jobson, Wetton, Tony Levin, Marko Minnemann i Greg Howe zaczarował publiczność utworami z dorobku UK , oraz m.in. King Crimson.

W 2012 roku Eddie Jobson ponownie doprowadził do reaktywacji zespołu i zorganizowania trasy koncertowej pod hasłem „U.K. 2012 Night After Night”. Zespół w Europie pojawi się w składzie: Eddie Jobson (viol, keyb), John Wetton (bass, voc), Alex Machacek (guitar) i Gary Husband (drums).

Eddie Jobson  – klawiszowiec i skrzypek, a także kompozytor, aranżer, autor tekstów, realizator i producent nagrań. Swoją karierę rozpoczął jako siedemnastolatek i występował między innymi w Roxy Music, grupie Franka Zappy, Curved Air, U.K. i Jethro Tull. W latach 80. nagrał dwie solowe płyty, „Zinc – The Green Album” i „Theme Of Secrets”.

John Wetton  – gitarzysta basowy, gitarzysta i wokalista. Współpracował między innymi z zespołami King Crimson, Uriah Heep, Wishbone Ash czy U.K., a także jako muzyk sesyjny z Brianem Eno, Bryanem Ferrym i Philem Manzanerą. Nagrał też wiele albumów solowych. Światową sławę zyskał w 1982 roku z zespołem Asia po wydaniu debiutanckiej płyty zespołu zatytułowanej „Asia”.

Alex Machacek – jazzowy gitarzysta i kompozytor pochodzenia austriackiego. Zafascynowany twórczością Joe Passa, Allana Holdswortha i Franka Zappy. Nagrał kilka albumów solowych. Współpracował z Terrym Bozzio, Eddie’m Jobsonem i Treyem Gunnem w UKZ, a ostatnio z Planet X i Virgil Donati Band.

Gary Husband –  jazzowy perkusista i pianista mający na swoim koncie współpracę z całą śmietanką muzyków rockowych, bluesowych i jazzowych. Jego nazwisko pojawiło się na okładkach płyt takich artystów jak m.in.: John McLaughlin, Jack Bruce, Robin Trower, Allan Holdsworth Trio, Mike Stern, Billy Cobham, Jeff Beck, Gary Moore, Level 42, Andy Summersa Mike & The Mechanics , Jimmy Nail, Chrisa Squire, Al Jarreau. Wydał kilka albumów solowych.    

U.K. 2012 „NIGHT AFTER NIGHT”

30.05.2012  Kraków, Klub „Studio”,  godz. 20.00

Bilety w cenie 120 zł do nabycia na:

www.rockserwis.pl , www.ticketpro.pl , www.eventim.pl

więcej informacji na stronie organizatorów koncertu:
www.rockserwis.pl

Michał Polański

 

TYRMANDIADA 2012 –  JAZZ W KINIE

Marta Koszowy

W niedzielę 27 maja, w ramach V Warszawskego Festiwalu im. Leopolda Tyrmanda – Tyrmandiada,  w klubie U Artystów odbędzie się dyskusja na temat jazzu, bluesa i Erosa, z udziałem Krystiana Brodackiego, autora książki „Historia jazzu w Polsce”, oraz Kajetana Prochyry z jazzarium.pl.
 
Dyskusję poprzedzi projekcję filmu „Mo’ Better Blues” w reżyserii
Spike’a Lee.

niedziela 27 maja
Klub U Artystów
Dom Artysty Plastyka
ul. Mazowiecka 11a
Warszawa

19:00 - rozmowa z Krystianem Brodackim i Kajetanem Prochyrą
20:00 - projekcja „Mo’ Better Blues” Spike’a Lee

„Szczytowym osiągnięciem folkloru miejskiego w skali ogólnoświatowej
jest konkretna forma muzyczna – the blues – produkt negro-amerykańskiego folkloru – tej najbardziej dynamicznej cywilizacji muzycznej naszej epoki. Istotę tej cywilizacji stanowi pogarda dla letniości, dla ckliwej, landrynkowej niby-uczuciowości, dla taniego sentymentu, płochości, i quasi-wdzięku. Pokolenia anonimowych twórców folkloru murzyńsko-amerykańskiego nauczyły świat znowu, że ból jest bólem, że sentymentalizm to tandeta, że nagłe przejścia od cierpienia i nostalgii do żywiołowej radości – bez krygowania się i wdzięczenia – mogą być naturalne i szczere.”

Tak pisał Leopold Tyrmand o feelin’ blue, nostalgii, z której wyrósł blues, a jak dowodzi Iain Lang „Jazz to nie tylko blues, ale blues jest wyłącznie jazzem”.

Marta Koszowy
dyr. artystyczny festiwalu Tyrmandiada


 

Paweł Kaczmarczyk

MAGIA SAKSOFONU DEXTERA GORDONA

Bartosz Stawiarz

W sobotę 9 czerwca w krakowskim klubie Harris Piano Jazz Bar wystąpi formacja Kaczmarczyk/Baron Directions in Music prezentując tym razem utwory Dextera Gordona.

Dexter Gordon był jednym z pierwszych i najbardziej liczących się w muzyce jazzowej saksofonistów tenorowych, którzy w grze na swoim instrumencie zastosowali stylistykę bebopu. Paweł Kaczmarczyk w kwietniu zeszłego roku poświęcił mu dwa koncerty z serii Directions in Music.

9 czerwca w klubie Harris Piano Jazz Bar Paweł Kaczmarczyk Audioofeeling Band wraz z gościem specjalnym, Piotrem Baronem, przedstawią oryginalne aranżacje utworów tego rewelacyjnego, amerykańskiego instrumentalisty.

Zespół zagra w składzie:
Piotr Baron - saksofon
Paweł Kaczmarczyk - fortepian
Maciej Adamczak - kontrabas
Dawid Fortuna - perkusja

Piotr Baron zaprasza na koncert: http://www.youtube.com/watch?v=OJ_u-CFaZME

9 czerwca 2012
godz. 22:00
Harris Piano Jazz Bar
Rynek Główny 28
Kraków

Bilety:
25 zł w przedsprzedaż / 40 zł w dniu koncertu

Punkty sprzedaży:
Harris Piano Jazz Bar oraz w punktach InfoKraków (ul. św. Jana 2 i
Pawilon Wyspiańskiego)

Rezerwacje stolików:
E-mail: rezerwujestolik@gmail.com
tel. (12) 421-57-41

www.harris.krakow.pl

W czerwcu Paweł Kaczmarczyk kontynuuje cieszący się w Krakowie ogromną popularnością cykl koncertów Directions in Music. To projekt mający na celu prezentację twórczości wybitnych kompozytorów i instrumentalistów światowego jazzu. Sekcję rytmiczną w tym projekcie tworzą muzycy z zespołu Audiofeeling Band, natomiast zaproszeni goście są tematycznie związani z twórczością prezentowanego artysty.

Directions In Music: FREDDIE HUBBARD (Jerzy Małek, Piotr Schmidt)
Directions In Music: HANK MOBLEY (Tomasz Grzegorski)
Directions In Music: GARBAREK/JARRETT (Grzech Piotrowski)
Directions In Music: RAY CHARLES (Jorgos Skolias)
Directions In Music: DEXTER GORDON (Piotr Baron)
Directions In Music: MICHAEL BRECKER (Szymon Kamykowski)
Directions In Music: THELONIOUS MONK (Karol White)
Directions In Music: ELVIN JONES (Kazimierz Jonkisz)
Directions In Music: WOODY SHAW (Piotr Schmidt)
Directions In Music: ERIC DOLPHY (Maciej Obara)
Directions In Music: ZBIGNIEW SEIFERT (Mateusz Smoczyński)
Directions In Music: STAN GETZ (Janusz Muniak)
Directions In Music: CHET BAKER (Robert Murakowski)
Directions In Music: SAM RIVERS (Marek Pospieszalski)
Directions In Music: SŁAWOMIR KULPOWICZ (Paweł Jarzębski, Janusz Stefański)

Oficjalna strona Pawła Kaczmarczyka:
www.pawelkaczmarczyk.com


 

Natalia Niemen

NATALIA NIEMEN & PIOTR BARON QUINTET W RADOMIU

Przemysław Ziętek

W niedzielę 10 czerwca w sali koncertowej szkoły muzycznej Oscara Kolberga w Radomiu odbędzie się charytatywny koncert jazzowy, na którym zagrają Natalia Niemen i Piotr Baron Quintet.

Natalia Niemen - śpiew
Piotr Baron - saksofon tenorowy i sopranowy
Piotr Schmidt - trąbka
Dominik Wania - fortepian
Maciej Adamczak - kontrabas
Przemysław Jarosz - perkusja

Piotr Baron i Natalia Niemen swoje inspiracje muzyczne czerpią ze świata wartości religijnych. Niezmiennie jednak trafiają prosto w serce każdego, kto ma w sobie choć odrobinę wrażliwości artystycznej, niezależnie
od wyznawanej religii. Natalia Niemen i Kwintet Piotra Barona grają po prostu świetny nowoczesny jazz, niekiedy abstrakcyjny i swobodny, kiedy indziej solidnie swingujący i zarażający energią. Zespół wciąga nas do swojego muzycznego świata i zabiera w podróż pełną najwspanialszych wrażeń artystycznych i emocjonalnych.

Podczas koncertu zostaną zaprezentowane autorskie kompozycje Natalii Niemen w aranżacjach Kwintetu Piotra Barona oraz materiał z jego płyty „Sanctus, Sanctus, Sanctus”.

NATALIA NIEMEN
Jest starszą córką wokalisty, kompozytora i muzyka Czesława Niemena i modelki Małgorzaty Niemen. Jej młodsza siostra Eleonora jest także piosenkarką. Największy wpływ na jej gust muzyczny wywarł ojciec, który widział ją w roli skrzypaczki solistycznej grającej w orkiestrze. Od najmłodszych lat zajmowała się muzyką. Jako dziecko słuchała takich wykonawców r’n’b jak Mahalia Jackson, Otis Redding, Aretha Franklin, Wilson Pickett.

Ukończyła średnią szkołę muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Warszawie przy ul. Krasińskiego 1 w klasie altówki. Na zawodowej scenie śpiewać zaczęła w 1997 roku towarzysząc w chórkach Natalii Kukulskiej. W marcu 1998 roku ukazała się jej solowa płyta „Na opak” z kompozycjami i tekstami artystów związanych z formacją Sixteen: Grzegorza Kloca, Jarosława Pruszkowskiego, Mirosława Hodunia i Olgi Pruszkowskiej. Pierwsze sukcesy osiągnęła na komputerowej liście przebojów Radia ZET i Twojej Liście Przebojów TVP1. Z powodzeniem wystąpiła na Festiwalu Polskiej Piosenki Opole ’98. Następnie pod koniec lat 90. została wokalistką zespołu chrześcijańskiego New Life’ M. oraz chórzystką i solistką zespołu Trzecia Godzina Dnia. Koncertuje także z własnym programem wraz z mężem Mateuszem Otrembą (Mate.O).

PIOTR BARON
Wybitny wrocławski saksofonista. W 1978 r. został wyróżniony jako solista na festiwalu Jazz nad Odrą. W 1984 r. zdobył solistyczne Grand Prix na festiwalu San Sebastian „Jazz Aldia” w Hiszpanii. Współpracował ze wszystkimi liczącymi się polskimi jazzmanami, wieloma europejskimi sławami, m. in. byli to Bo Stief, Jasper Van’t Hof, European Broadcasting Union International Big Band 1998 w Sztokholmie, a także z gwiazdami jazzu z USA (Ray Charles, Art Farmer, Al Porcino, Billy Harper, David Murray, Eddie Henderson czy „Wadada” Leo Smith).

Nagrał ponad 60 płyt (m. in. z Artem Farmerem, Eddie’m Hendersonem, Victorem Lewisem i Johnem Hicksem) oraz sześć autorskich przedsięwzięć: „Take One” (1995), „Tango” (1996), „Blue Rain” (1997), „Bogurodzica” (2000) i nagrany w Nowym Jorku album „Reference” (2004).

 Aktualnie jest liderem tria, kwartetu i kwintetu. Ponadto współpracuje z czołowymi europejskimi grupami jazzowymi, m.in. Piotr Wojtasik Group oraz Jaromir Honzak Quartet East.

Fragmenty recenzji:
Czego jak czego, ale konsekwencji można Piotrowi Baronowi pozazdrościć. W jego dyskografii, jeśli nie ilością, to na pewno ciężarem gatunkowym dominują płyty będące manifestami chrześcijańskiego, a ściślej – katolickiego światopoglądu. Teraz do „Bogurodzicy” i „Salve Regina” dołącza trzeci album o takim charakterze: „Sanctus, Sanctus, Sanctus” (...) Album chyba nie bez powodu ukazuje się w okresie wielkanocnym – znajdziemy na nim hymny: „Chrystus zmartwychwstan jest” i kojarzący się z liturgią rezurekcyjną „Te Deum” (..) Za mikrofonem stanęła również Natalia Niemen i warto zaznaczyć, że po raz pierwszy na płycie Barona występują wokaliści. Domyślam się, że nie jest to zabieg komercyjny, a raczej wspólnota duchowej i religijnej świadomości.(...)

 Może się to odbiorcy podobać albo nie, ale dla Barona muzyka nie jest celem samym w sobie. Czy sięga po język free jazzu, bebopu czy gospel, zawsze chodzi o jedno. Saksofonista chętnie podkreśla, że gra wyłącznie na chwałę Bożą i nietrudno zauważyć, że właśnie temu celowi są podporządkowane wszystkie środki. W kilku momentach wyczuwam ściągnięte cugle w improwizacjach, słyszę, że dałoby się popędzić gdzieś dalej i głębiej w muzykę, ale jednocześnie słyszę, jak Piotr Baron pyta: „Po co?”. Autor: Janusz Jabłoński „Tygodnik Powszechny”

Związani z nurtem muzyki chrześcijańskiej Natalia Niemen i Piotr Baron(...) w poznańskim klubie Blue Note.

 Natalia Niemen-Otremba i saksofonista Piotr Baron związani są z nurtem muzyki chrześcijańskiej. Po raz pierwszy spotkali się razem trzy lata temu podczas nagrania płyty Barona, „Sanctus, Sanctus, Sanctus”. Teraz znów postanowili wystąpić razem o czym mogliśmy się przekonać w minioną sobotę w poznańskim klubie Blue Note. (...) Poznański koncert rozpoczął „Kadish” – ponad 20-minutowy utwór czerpiący z tradycji żydowskiej. (...) Gdy zjawiła się Natalia Niemen zaproponowała swój swingujący utwór „Dzieci”. Podobać mógł się nie tylko jej pełen ekspresji głos, ale również fortepianowa improwizacja.
 Potem przyszedł czas na opartą o tekst Psalmu 88 pieśń Joachima Mencla do tekstu jego żony Beaty „Wołam do Ciebie Panie” z dynamiczną solówką saksofonu Barona. Wreszcie zaaranżowana w stylu gospel wielkanocna pieśń „Chrystus zmartwychwstan jest”. To tutaj właśnie było widać największą zaletę nurtu muzyki chrześcijańskiej, w którym chodzi o pokazanie pieśni znanych z tradycyjnych interpretacji kościelnych inaczej. O wydobycie z nich tego co na pozór jest niezauważalne. Ukazanie ile w nich jest rytmu co sprawi, że sięgną po nie ci, którym do tej pory wydawały się po prostu nudne.
Jazzowe improwizacje dopełniają tylko całość. Ubogacają ją. Potwierdzeniem tego była instrumentalna wersja „Barki”. Temat tej popularnej pieśni wypłynął z długiej, bo również trwającej około 20 minut improwizacji, a jej finał był zaskakujący, bo z melodii „Barki” wyrósł wykonywany na saksofonie „Apel Jasnogórski”. Autor: Marek Zaradniak „Głos Wielkopolski”

Natalia Niemen & Piotr Baron Quintet
10 czerwca 2012, godz. 19.00
Sala koncertowa szkoły muzycznej im. Oscara Kolberga
Radom
ul. 25 czerwca

cena biletów:
25PLN - przedsprzedaż
30PLN - w dniu koncertu
15PLN - Uczniowie szkoły muzycznej  ( przy okazaniu legitymacji )

Każdy uczestnik koncertu otrzyma z biletem jednorazową zniżkę na usługi:
centrum zdrowia i urody  (www.laser-clinic.pl)  - 25%
restauracja  (www.fondo.info.pl) - 10%
myjnia samochodowa (www.washuuup.pl)  - 10%
sklep muzyczny  (tomart.radom.pl) - 5%

Współorganizatorem koncertu jest Agencja Muzyczna Małgorzata Michalska Music

 

 

John McLaughlin & the 4th Dimension

GITARA 2012

Aleksandra Furtak

W dn. od 10 października do 8 listopada br. odbywać się będzie 15. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA 2012. Gwiazdami tegorocznego święta gitary będą John McLaughlin, który wystąpi z zespołem The 4th Dimension, oraz Tommy Emmanuel.

Nietypowo, bo o miesiąc wcześniej, rozpocznie się 15. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA 2012. Jego jubileuszowa edycja potrwa od 10 października do 8 listopada, a koncerty festiwalowe odbywać się będą
głównie w weekendy, tak żeby ułatwić uczestnictwo w nich także osobom spoza Wrocławia.  

Wyjątkowość tegorocznej GITARY dotyczy nie tylko kwestii organizacyjnych, ale i programu, który obfitować będzie w koncerty naprawdę wybitnych artystów. Trudno jest mówić o jednej gwieździe Festiwalu, gdyż w programie znajdą się dwa wielkie nazwiska – John McLaughlin, który wystąpi ze swoim nowym zespołem The 4th Dimension (3 listopada w Hali Orbita) oraz Tommy Emmanuel, mistrz fingerstyle’u, którego koncert zakończy Festiwal.

Szczególnie interesująco zapowiada się weekend lutniowy, podczas którego w roli gościa specjalnego wystąpi Jan Peszek. Aktor zaprezentuje między innymi wiersze Angelusa Silesiusa w wyjątkowej muzycznej oprawie, za którą odpowiadać będą – lutnista Jan Čižmář i flecistka Marta Kratochvílová, duet pochodzący z Czech. Innym duetem, który wystąpi podczas Festiwalu jest szwajcarskie Zehnder-Preisig Duo wykonujące muzykę eksperymentalną. Jego kompozycje bazują na brzmieniu skrzypiec Tobiasa Preisiga i na śpiewie alikwotowym, który mistrzowsko wykonuje Christian Zehnder.

Jak zwykle nie zabraknie również doskonałych recitali klasycznych w wykonaniu Any Vidović oraz Christiana Haimela. W stylistyce jazzowo-etnicznej zaprezentuje się Marcin Olak Trio, które wykona utwory ze swojej nowej płyty, oraz Ultra High Flamenco – młoda hiszpańska grupa specjalizująca się w nowoczesnych aranżacjach flamenco. 


PROGRAM
15. Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA 2012
10.10 – 08.11.2012

Ultra High Flamenco (Hiszpania) 
Hiszpańskie improwizacje
10.10.2012, godz. 19:00 
Filharmonia Wrocławska, ul. Piłsudskiego 19
40/60/70/90 PLN

Marcin Olak Trio (Polska)
Jazz akustycznie
13.10.2012, godz. 19:00
Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56
25/35 PLN

Ana Vidović (Chorwacja)
Piękno gitarowej klasyki 
17.10.2012, godz. 19:00
Filharmonia Wrocławska, ul. Piłsudskiego 19
35/45/65 PLN
 
Paolo Cherici (Włochy) 
Viva Italia - lutnia w baroku
20.10.2012, godz. 19:00
Stara Giełda, pl. Solny 16
25/35 PLN

Jan Čižmář & Marta Kratochvílová (Czechy)
Jan Peszek (Polska)
Mistyka i lutnia w klasztorze
21.10.2012, godz. 18:00
Aula Leopoldina, pl. Uniwersytecki 1
25/35 PLN

Wieczór Autorski
Krzysztofa Nieboraka (Polska)
26.10.2012, godz. 19:00
Klub pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21
15/20 PLN
 
Christian Heimel (Austria) 
Wieczór z muzyką klasyczną
27.10.2012, godz. 19:00
Stara Giełda, pl. Solny 16
25/35 PLN

Zehnder-Preisig Duo (Szwajcaria) 
Poza granicami głosu
28.10.2012, godz. 18:00
Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
35/45/65 PLN
 
John McLaughlin & The 4th Dimension (Wlk. Brytania / Indie / Kamerun)
Doskonały wymiar jazzu
03.11.2012, godz. 19:00
Hala Orbita, ul. Wejherowska 34
60/90/125/160/190 PLN
 
Tommy Emmanuel (Australia)
Mistrzowski fingerstyle 
08.11.2012, godz. 19:00
Wrocławskie Centrum Kongresowe, ul. Wystawowa 1
60/90/125 PLN

Organizator: Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe

Więcej o programie Festiwalu: www.gitara.wroclaw.pl


 

JOE BONAMASSA AKUSTYCZNIE – ZA MIESIĄC

Delta

Joe Bonamasssa akustycznie – jedyny koncert w Polsce odbędzie się dokładnie za miesiąc, 5 lipca, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

W maju skończył 35 lat, profesjonalnie występuje od 23. Choć ma na koncie niezliczoną ilość koncertów i płyt, znany z pełnych energii występów ze swym stałym, elektrycznym – i elektryzującym! – składem artysta tego lata zaprezentuje się z zupełnie nowej strony.

W składającej się z zaledwie siedmiu koncertów trasie będą mu towarzyszyli muzycy wywodzący się z różnych kultur, grający na rzadko w muzyce rozrywkowej wykorzystywanych instrumentach. Irlandczyk Gerry O’Connor zagra na mandolinie, skrzypcach i irlandzkim banjo, Szwed Mats Wester na harfie klawiszowej, Amerykanin Arlan Schierbaum na akordeonie, fisharmonii oraz czeleście, a skład uzupełni pochodzący z Puerto Rico perkusjonista Lenny Castro, który w przeszłości współpracował z artystami takimi, jak m.in. the Rolling Stones, Elton John, Eric Clapton, Toto, Steely Dan, Christopher Cross, Stevie Wonder, David Sanborn, Avenged Sevenfold, Little Feat, Tom Petty, czy the Red Hot Chili Peppers.

Obietnica „akustycznego” koncertu zostanie spełniona w stu procentach, bo wszystkie instrumenty będą nagłośnione jedynie za pomocą mikrofonów. Specjalnie na tę okazję przygotowany i zaaranżowany repertuar, złożony z największych przebojów Bonamassy, zostanie zarejestrowany w formie DVD podczas koncertu 3 lipca w wiedeńskiej Operze. Nad spójnością całości czuwa producent Kevin Shirley, znany ze współpracy z m.in. Led Zeppelin, Iron Maiden czy Olivią Newton-John.

Projekt Joe Bonamassa Akustycznie jest jednorazowym przedsięwzięciem i lipcowa trasa będzie jedyną okazją do usłyszenia go na żywo. Zaprezentowany zostanie tylko na kontynencie europejskim: w Francji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Holandii i Polsce.

Dlaczego na miejsce jednego z koncertów tej ekskluzywnej trasy Joe wybrał właśnie Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu? To zasługa gorącego powitania, jakie polscy fani zgotowali mu podczas marcowego koncertu w wypełnionej do ostatniego miejsca Sali Kongresowej. Do takiej publiczności chce się wracać!

Joe Bonamassa - gitary akustyczne
Gerry O’Connor - mandolina, skrzypce, irlandzkie banjo
Mats Wester - harfa klawiszowa
Arlan Schierbaum - akordeon, fisharmonia , czelesta
Lenny Castro - instrumenty perkusyjne

JOE BONAMASSA AKUSTYCZNIE
Zabrze, Dom Muzyki i Tańca
5 lipca 2012, godzina 20.00
bilety: 100-310 zł
www.ticketportal.pl 

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/421024824590997/
Zobacz: http://www.youtube.com/watch?v=OFghhY9jfUQ

Organizator: Agencja Koncertowo-Wydawnicza Delta

więcej informacji na www.delta.art.pl
 

Hawkwind

HAWKWIND GWIAZDĄ INO-ROCK W INOWROCŁAWIU

Michał Polański

Tegoroczną, piątą już edycję Ino-Rock Festival zwieńczy występ pionierów space rocka – kultowej formacji Hawkwind. Zespół pojawi się w naszym kraju po raz pierwszy.

Grupa założona została w 1969 roku przez Dave’a Brocka i Micka Slattery’ego i zaliczana jest do twórców hard rocka, space rocka i rocka psychodelicznego. Często wymieniana jest też jako jeden z prekursorów muzyki punk.

W okresie największej popularności skutecznie konkurowała z takimi gigantami sceny rockowej jak Pink Floyd, Emerson, Lake and Palmer, czy Led Zeppelin.

Grupa przeszła jak na rockowe standardy niezliczoną liczbę zmian personalnych (przez Hawkwind przewinęło się łącznie kilkudziesięciu muzyków z Lemmym, czy Gingerem Bakerem z Cream na czele). Jedynym członkiem, który nigdy nie opuścił składu jest jej lider i założyciel – Dave Brock. W 2009 roku zespół obchodził czterdziestolecie działalności. Wyprzedane na pniu koncerty w londyńskiej Porchester Hall uświetnili znamienici goście, m.in. Bruce Dickinson i Arthur Brown.

 W chwili obecnej muzycy Hawkwind wspólnie z Williamem Shatnerem pracują nad muzycznym projektem mającym uczcić Igrzyska Olimpijskie w Londynie.
W maju 2012 roku ukazał się najnowszy album „Onward”, który Hawkwind będzie promował podczas koncertu w Inowrocławiu.

Wcześniej udział w Ino-Rock potwierdzili m.in. Quidam, Soen i Gazpacho. Przypominamy, że w tym roku festiwal odbędzie się 7 i 8 września w Inowrocławiu.

Michał Polański

 

RGG Trio

RGG W TRÓJCE

JF

10 czerwca w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce wystąpi trio RGG, jeden z najlepszych naszych zespołów jazzu akustycznego.

RGG
Przemysław Raminiak - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja

W ubiegłym roku RGG obchodziło dziesięciolecie swojej działalności.
Trio powstało w 2001r. Zadebiutowało w roku 2002 podczas V edycji festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa, gdzie wówczas  jako Raminiak-Garbowski-Gradziuk Trio jednogłośnie zdobyło główną nagrodę. Do kolejnych sukcesów RGG można również zaliczyć udział w XXVII Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Getxo (Hiszpania), gdzie trio zajęło II miejsce oraz otrzymało Nagrodę Publiczności.

Trio ma na koncie pięć albumów. Trzeci, „Unfinished Story – Remembering Kosz”, poświęcony  pamięci Mieczysława Kosza, został uznany za Jazzową Płytę Roku 2007 w Jazz Radio oraz dzienniku „Rzeczpospolita”. Piąta płyta w dorobku RGG, zatytułowana „One”, została nagrana z okazji dziesięciolecia tria.

„Doświadczenie zetknięcia się z muzyką Trio RGG daje mi wyraźne odczucie, że wiem dlaczego polska muzyka zawsze była tak bardzo ceniona od czasów Fryderyka Chopina”.  
Thomas Gustafsson


„Słuchając tej wspaniałej muzyki odczuwam wyraźnie, jak Trio RGG podchodzi do swojej muzyki z wyważonymi umysłami i duszami pełnymi pokory i szacunku dla wydarzenia, jakim jest jej granie. Ich świadomość brzmienia i przestrzeni zaznacza fakt, że jest to zespół europejski, doskonale zorientowany we wszystkich różnych parametrach w muzyce, wartych skupienia i uwagi. Poza tym, wiara Trio RGG w to, co muzyka może wyrazić i osiągnąć, jest moim zdaniem oczywista dla słuchacza. Wynikiem tego nagrania jest muzyczny artefakt, wynikający z konsekwentnych wyborów, muzyka wypełniająca przestrzeń powagą i świętym światłem – eleganckie sformułowanie wywodzące się z trzech gorących i wnikliwych intelektów”.
Anders  Jormin

„Mamy drugi po Simple Acoustic Trio młody zespół, którym możemy pochwalić się za granicą".
Marek  Dusza (Audio)

RGG
10 czerwca, godz. 20.05
Studio Koncertowe im. Agnieszki Osieckiej TRÓJKA
ul. Myśliwiecka 3/5/7 Warszawa

 

CZECH JAZZ WORKSHOP W PRADZE

Martin Sulc

Międzynarodowa kadra znakomitych muzyków i pedagogów poprowadzi Czeskie Warsztaty Jazzowe, które odbędą się w Pradze w dn. 21 - 28 lipca br.

Kadra:  Brian Charette (USA) - fortepian, Phil Wilkinson (USA) - fortepian, Ana Cisneros (Hiszpania) - wokal, Marta Topferova (Czechy) - wokal,  Kornek Fekete-Kovac (Węgry) – trąbka, puzon; Osian Roberts (Wielka Brytania) - saksofon, Libor Smoldas (Czechy) - gitara, Steve Walsh (USA) - gitara, Juraj Griglak (Słowacja) - gitara basowa, Steve Haines (USA) - kontrabas, Marcin Jahr (Polska) - perkusja.

Organizatorem warsztatów jest Czeskie Stowarzyszenie jazzowe (Czech Jazz Society).

Martin Sulc (prezes)
Czech Jazz Society
Karmelitska 23
11800 Praha 1

msulc@czechart.cz
tel +420 603 161 950

Więcej informacji na temat programu i warunków uczestnictwa w warsztatach na stronie: www.czechjazzworkshop.cz

 

 

VOICINGERS 2012

Grzegorz Karnas

W dniach 17 - 26 sierpnia odbędzie się w Żorach piąta edycja imprezy, którą jej twórca i szef artystyczny Grzegorz Karna nazwał VOICINGERS i która urosła  do rangi festiwalu jazzowego o charakterze wokalnym!

Warsztaty, jazzowy konkurs wokalny, koncerty specjalne z udziałem wokalistów z całego świata, jamy...

Tegoroczny konkurs przyciągnął bodaj najciekawszych wykonawców w jego pięcioletniej historii. Być może to za sprawą magnetyzmu gwiazdorskiej obsady jury, któremu przewodniczy Patricia Barber...

Oto link do jednego z nadesłanych utworów:

http://soundcloud.com/voicingers/pardo-2-norm-01-02

http://www.voicingers.com/pl/o-festiwalu
http://jazzowe-zory.pl/
 

DRESZER JAZZ – OLD TIMERS

JF

Koncertem w Parku Dreszera w sobotę 25 sierpnia o godz. 17.00 jeden z najlepszych zespołów jazzu tradycyjnego Old Timers, zwieńczy cieszący się dużą popularnością wśród warszawiaków festiwal Dreszer Jazz.

Pełny program tegorocznego cyklu DRESZER JAZZ:

Lipiec
7 Wojtek Kamiński Swing Workshop
14 Iza Zając Quartet
21 Warszawa-Kiyv Express
28 Kwartet Janusza Bogackiego

Sierpień
4 Tomasz Bielski Band
11 Atom String Quartet
25 Old Timers

Park Dreszera, Warszawa, pomiędzy ul. Puławską, Odyńca, Krasickiego i Ursynowską

Organizatorzy: Rada i Zarząd Dzielnicy Mokotów, Centrum Łowicka, STOART

 

MOKOTÓW JAZZ FEST – WYLEŻOŁ & JASKUŁKE DUO DRAM

RadioJazz.FM

24 października w warszawskim Pałacu Szustra odbędzie się koncert Wyleżoł & Jaskułke DuoDram, który zakończy tegoroczny Mokotów Jazz Fest.

Piotr Wyleżoł - fortepian
Sławomir Jaskułke - fortepian

DuoDram – określenie rodem z teatru w tym przypadku określa spotkanie dwóch osobowości świata muzyki. Wspólny projekt wybitnych pianistów jazzowych Sławka Jaskułke i Piotra Wyleżoła jest dowodem dojrzałego wyboru i świadomej drogi obu artystów. Wyjątkowy spektakl muzyczny opiera się na dialogu między dwoma muzykami, jednocząc jazzowe brzmienie z wyrafinowaną klasyką, osobliwe szaleństwo z odważną formą. Dzieło zaskakuje i wzrusza, dotyka i inspiruje. Dociera w najgłębsze zakamarki duszy, urzekając zachęca do wspólnej wędrówki. Dwa instrumenty połączone jednym miejscem, dwoje artystów połączonych jedną muzyką. To harmonijne i idealne spotkanie dwóch światów jest gwarantem wielkiego wydarzenia i sztuki na najwyższym poziomie.

Piotr Wyleżoł
Uznawany za jednego z czołowych polskich pianistów jazzowych. Pianista, kompozytor, improwizator. Laureat licznych konkursów i festiwali jazzowych. Lider własnego trio. Współpracuje z Nigelem Kennedym. Płyta artysty „Children’s Episodes” otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2010 w kategorii Jazzowy Album Roku. Nagrywa dla prestiżowej wytwórni Fresh Sound Records.

Sławek Jaskułke
Jeden z czołowych polskich pianistów jazzowych średniego pokolenia. Kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Członek kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. Ma za sobą koncerty na niemal wszystkich kontynentach i największych scenach świata, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku czy Symphony Hall w Chicago. Twórca i lider projektu „Chopin na 5 fortepianów”, który prezentowany był na światowej wystawie EXPO w Shanghaju oraz Singapurze i prestiżowej
Sali Koncertowej Zakazanego Miasta w Pekinie.

W ramach festiwalu odbyły się:
- Artur Dutkiewicz Trio 30.04.2012r. Koncert odbył się z okazji
Światowego Dnia Jazzu ustanowionego przez UNESCO.
- Jarosław Śmietana Trio (27.05.2012)
- Krzysztof Herdzin Trio (30.08.2012)

RadioJAZZ.FM i Dzielnica Mokotów zapraszają na koncert zamykający cykl
MOKOTÓW JAZZ FEST:

Wyleżoł & Jaskułke DuoDram
24.10.2012, godz. 19:30
Pałac Szustra
ul. Morskie Oko 2
Warszawa

WSTĘP WOLNY

Strona festiwalu: www.mokotowjazzfest.pl
 

poniżej link do video duetu:
http://m.youtube.com/watch?feature=related&v=aE7moLHtqoQ

www.radiojazz.fm
 

GRAMMY 2013 – NOMINACJE

JF

Ogłoszone zostały nominacje do nagród Grammy 2013. Wśród nominowanych muzyków jazzowych m.in. Chick Corea, Ravi Coltrane, Robert Glasper. Zwycięzców poznamy podczas gali w Los Angeles 10 lutego 2013 roku.


Best Improvised Jazz Solo
„Cross Roads”
Ravi Coltrane, soloist
Track from: Spirit Fiction (Blue Note)
„Hot House”
Gary Burton & Chick Corea, soloists
Track from: Hot House (Concord Jazz)
„Alice in Wonderland”
Chick Corea, soloist
Track from: Further Explorations (Chick Corea, Eddie Gomez & Paul Motian)
(Concord Jazz)
„J. Mac”
Kenny Garrett, soloist
Track from: Seeds From the Underground
(Mack Avenue Records)
„Ode”
Brad Mehldau, soloist
Track from: Ode (Brad Mehldau Trio) (Nonesuch)

Best Jazz Vocal Album
Soul Shadows
Denise Donatelli (Savant Records)
1619 Broadway: The Brill Building Project
Kurt Elling (Concord Jazz)
Live
Al Jarreau (And the Metropole Orkest) (Concord)
The Book of Chet
Luciana Souza (Sunnyside Records)
Radio Music Society
Esperanza Spalding (Heads Up International)

Best Jazz Instrumental Album
Further Explorations
Chick Corea, Eddie Gomez & Paul Motian (Concord Jazz)
Hot House
Chick Corea & Gary Burton (Concord Jazz)
Seeds From the Underground
Kenny Garrett (Mack Avenue Records)
Blue Moon
Ahmad Jamal (Jazz Village)
Unity Band
Pat Metheny Unity Band (Nonesuch)

Best Large Jazz Ensemble Album
Centennial: Newly Discovered Works of Gil Evans
Gil Evans Project (ArtistShare)
For the Moment
Bob Mintzer Big Band (MCG Jazz)
Dear Diz (Every Day I Think of You)
Arturo Sandoval (Concord Jazz)

Best Latin Jazz Album
Flamenco Sketches
Chano Domínguez (Blue Note)
¡Ritmo!
The Clare Fischer Latin Jazz Big Band (Clare Fischer Productions/Clavo Records)
Multiverse
Bobby Sanabria Big Band (Jazzheads)
Duos III
Luciana Souza (Sunnyside Records)
New Cuban Express
Manuel Valera New Cuban Express (Mavo Records)

Best Pop Instrumental Album
24/7
Gerald Albright & Norman Brown (Concord Jazz)
Impressions
Chris Botti (Columbia)
Four Hands & a Heart Volume One
Larry Carlton (335 Records, Inc.)
Live at the Blue Note Tokyo
Dave Koz (Just Koz Entertainment)
Rumbadoodle
Arun Shenoy (Arun Shenoy Music Publishing)

Best Traditional Pop Vocal Album
Christmas
Michael Bublé (143/Reprise)
A Holiday Carole
Carole King (Hear Music)
Kisses on the Bottom
Paul McCartney (Hear Music)

Best Instrumental Composition
“December Dream”
Chuck Loeb, composer (Fourplay)
Track from: Esprit De Four (Heads Up International)
“Mozart Goes Dancing”
Chick Corea, composer (Chick Corea & Gary Burton)
Track from: Hot House (Concord Jazz)
“Music of Ansel Adams: America”
Chris Brubeck & Dave Brubeck, composers (Temple University Symphony Orchestra) (BCM&D Records)
“Overture, Waltz and Rondo”
Bill Cunliffe, composer (Temple University Symphony Orchestra) (BCM&D Records)
“Without a Paddle”
Bill Holman, composer (Tall & Small)
Track from: High on You (Bosco Records)

Best Instrumental Arrangement
“Afro-Cuban Jazz Suite for Ellington”
Michael Philip Mossman, arranger (Bobby Sanabria Big Band)
Track from: Multiverse (Jazzheads)
“How About You”
Gil Evans, arranger (Gil Evans Project)
Track from: Centennial - Newly Discovered Works Of Gil Evans (ArtistShare)
“Irrequieto”
Bob Mintzer, arranger (Bob Mintzer Big Band)
Track from: For the Moment (MCG Jazz)
“A Night in Tunisia (Actually an Entire Weekend!)”
Wally Minko, arranger (Arturo Sandoval)
Track from: Dear Diz (Every Day I Think Of You) (Concord Jazz)
“Salt Peanuts! (Mani Salado)”
Gordon Goodwin, arranger (Arturo Sandoval)
Track from: Dear Diz (Every Day I Think Of You) (Concord Jazz)

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
“City of Roses”
Thara Memory & Esperanza Spalding, arrangers (Esperanza Spalding)
Track from: Radio Music Society (Heads Up International)
“Look to the Rainbow”
Gil Evans, arranger (Gil Evans Project and Luciana Souza)
Track from: Centennial - Newly Discovered Works Of Gil Evans (ArtistShare)
“Out There”
Shelly Berg, arranger (Lorraine Feather)
Track from: Tales of the Unusual (Jazzed Media)
“Spain (I Can Recall)”
Vince Mendoza, arranger (Al Jarreau And The Metropole Orkest)
Track from: Live (Concord Records)
“Wild Is the Wind”
Nan Schwartz, arranger (Whitney Claire Kaufman And Andrew Playfoot)
Track from: The Greatest Film Scores of Dimitri Tiomkin (LSO Live)

Best Blues Album
33 1/3
Shemekia Copeland (Telarc International)
Locked Down
Dr. John (Nonesuch)
Let It Burn
Ruthie Foster (Blue Corn Music)
And Still I Rise
Heritage Blues Orchestra (Raisin' Music)
Bring It on Home
Joan Osborne (Saguaro Road)
Additional Nominations of Interest
In the Best R&B Album Category
Black Radio
Robert Glasper Experiment (Blue Note)

In the Best R&B Performance Category
“Gonna Be Alright (F.T.B.)”
Robert Glasper Experiment Featuring Ledisi
Track from: Black Radio (Blue Note)
In the Best Traditional R&B Performance Category
“Lately”
Anita Baker (Blue Note)
“Real Good Hands”
Gregory Porter
Track from: Be Good (Motema Music)
In the Best Album Notes Category
Piazzolla in Brooklyn
Fernando Gonzalez, album notes writer (Pablo Aslan Quintet) (Soundbrush)
In the Best Engineered Album, Non-Classical Category
The Absence
Moogie Canazio & Al Schmitt, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer
(Melody Gardot) (Verve/Decca)
In the Best Surround Sound Album Category
Modern Cool
Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer;
Michael Friedman, surround producer (Patricia Barber) (Premonition Records)
In the Best Long Form Music Video Category
Radio Music Society
Esperanza Spalding
Pilar Sanz, video director; Esperanza Spalding, video producer (Heads Up International)

Pełna lista nominacji:
http://www.grammy.com/nominees


 



  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm