Aktualności
Po koncercie w Merdian Center w Waszyngtonie: Adam Cegielski, Czesław Bartkowski, Dave Brubeck i Andrzej Jagodziński

BRUBECK NA MEDAL

JF

    Dave Brubeck został odznaczony przez Departament Stanu USA medalem za promocję Ameryki koncertami na całym świecie. Minęła niedawno 50. rocznica jego słynnej trasy koncertowej pod auspicjami Departamentu Stanu, podczas której Kwartet Brubecka koncertował w takich krajach jak Indie, Pakistan, Sri Lanka, Afganistan, Iran i Irak, Turcja i Polska.
    Podczas ceremonii 8 kwietnia Nagrodę Bena Franklina wręczyła artyście sekretarz stanu Condoleezza Rize. „Jako mała dziewczynka wychowywałam się na dźwiękach Kwartetu Brubecka, gdyż mój ojciec był Pana największym fanem” – powiedziała. I dodała: „Dziękuję Panu za postawę patriotyczną,  przywództwo w reprezentowaniu Ameryki, przybliżenie języka, dźwięków i ducha jazzu nowym pokoleniom na całym świecie”.
    Brubeck zaś przypomniał, że „jazz był i jest głosem wolności. Ludzie w dawnych satelickich krajach ZSRR  pragnęli wolności i bardzo ryzykowali grając tę muzykę”. Po czym usiadł przy fortepianie i zagrał Dziękuję, improwizowaną impresję skomponowaną 50 lat temu pod koniec trasy w Polsce, dedykowaną matce, która rozmiłowana była w muzyce Fryderyka Chopina.
    Trzy dni później podczas Festiwalu Brubecka w Waszyngtonie, w Meridian International Center, Trio Andrzeja Jagodzińskiego dziękowało legendarnemu muzykowi, dedykując mu swój program jazzowych interpretacji utworów Chopina.
 

John Medeski

BLUES ROCK JAZZ WARSAW FESTIVAL

JF

Występem amerykańskiej grupy Medeski Martin & Wood rozpoczyna się dziś, 23 kwietnia, Blues Rock Jazz Warsaw Festival. W Sali Kongresowej zagrają również Jazz Big Band Graz oraz zespół The Transgress.

Organizowany po raz pierwszy festiwal trwać będzie trzy dni, a trójczłonowa nazwa znajduje odbicie w jego programie. Pozostałe dwa koncerty odbędą się w Palladium. W piątek 24 kwietnia królować będzie blues. Wystąpią tego wieczoru Joe Bonamassa, Magic Slim & Teardrops oraz Ścigani. Zaś w sobotę scenę Palladium przejmą muzycy ze świata rocka: brytyjska grupa Level 42, Voo Voo i Amuse Me.

Słynne trio Medeski Martin & Wood reprezentuje jazz groove’owy. Organista John Medeski, perkusista Billy Martin i basista Chris Wood występowali ostatnio w Warszawie  razem z Johnem Scofieldem na Warsaw Summer Jazz Days 2007 na Torwarze.

Jazz Big Band Graz to 17-osoboowa orkiestra Instytutu Jazzu w Grazu. Solistami są m.in. trębacz Horst-Michael Schaffer i saksofonista Heinrich von Kalnein.

Joe Bonnamassa (ma dopiero 32 lata), jest uznawany przez wielu za najlepszego bluesowego gitarzystę na świecie. Wykona m.in. utwory z płyty „The Ballad Of John Henry”.
72-letni gitarzysta i wokalista Magic Slim wystąpi wraz z zespołem Teardrops w składzie: Jon McDonald - gitara i śpiew, Danny O’Connor - gitara basowa i Lenny Media - perkusja i śpiew.

Brytyjski zespół Level 42 zdobył wielka popularnośc w latach 80. Jego liderem jest wirtuoz gitary basowej i wokalista Mark King.

Zespół Voo Voo z Wojciechem Waglewskim i Mateuszem Pospieszalskim nie wymaga żadnej rekomendacji.

Ideą festiwalu jest promocja młodych rodzimych zespołów. W przesłuchaniach eliminacyjnych wzięło udział około 150 zespołów. W kategorii jazzu zwyciężył zespół The Transgress, w kategorii bluesa – Ścigani, w kategorii rocka – Amuse Me. Laureaci wystąpią podczas głównych koncertów.

 
Program Festiwalu

czwartek 23 kwietnia, dzień jazzu – Sala Kongresowa
· Medeski Martin & Wood
· Jazz Big Band Graz
· zespół wyłoniony w drodze eliminacji, w kategorii jazz  - zespół The Transgress.
 
piątek 24 kwietnia, dzień bluesa – Palladium, ul. Złota 9

· Joe Bonamassa
· Magic Slim and The Teardrops
· zespół wyłoniony w drodze eliminacji, w kategorii blues  - zespół  Ścigani.
 
sobota 25 kwietnia, dzień rocka – Palladium
· Level 42
· VooVoo
· zespół wyłoniony w drodze eliminacji, w kategorii rock - zespół Amuse Me

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Universitatis Varsoviensis, dyr. Mariusz Pluta.



 

Melomani

MELOMAN

Monika Okrój

W programie lokalnej telewizji Proart z Ostrowa Wielkopolskiego ukazał się krótki program z udziałem Witolda Kujawskiego – niegdyś kontrabasisty legendarnego zespołu Melomani.

Sędziwy muzyk wspomina powojenne lata i początki jazzu w Polsce. Jako „odkrywca” Krzysztofa Komedy opowiada o historii rozkwitu jego talentu, a także o własnej muzycznej drodze. To wszystko wzbogacone jest unikalnymi zdjęciami z prywatnego zbioru.

Nagranie zostało zrealizowane u niego w mieszkaniu, przy ostrowskim Rynku, gdzie systematycznie spotykają się miłośnicy jazzu, jego wierni słuchacze i przyjaciele. Otwartość  Witka Kujawskiego i chęć przekazywania jazzowego bakcyla jest znana tutejszemu środowisku. Sam często powtarza  w żartobliwym tonie  – „korzystajcie, póki nie mam oczu szeroko zamkniętych!”.

Piętnastominutowa produkcja przygotowana przez Agatę Kosiek i Włodzimierza Więckowiaka jest dostępna online pod adresem: http://tvproart.pl/tvonline/obejrzyj/762/Meloman/

Monika Okrój

 

Al Di Meola

AL DI MEOLA W PŁOCKU

JF

Amerykański wirtuoz gitary Al Di Meola wystąpi 19 czerwca br. w Płocku. Koncert, będący częścią tourne „New World Sinfonia”, oficjalnie otworzy IV edycję Festiwalu Cinemagic.pl.

Al Di Meola należy do absolutnej czołówki światowej sceny jazzowej. Jego wspaniała technika, połączona z pasją, pozwoliła mu zdobyć wiele prestiżowych nagród. Stał się najmłodszym gitarzystą na ich liście „Gallery of Greats”. W 2000 roku wydał zachwycającą płytę „Grande Passion – World Sinfonia”, łączac elementy jazzu, fusion, muzyki klasycznej i latynoskiej.

www.cinemagic.pl

WYWIAD Z PAWŁEM KACZMARCZYKIEM

Peter Motyčka

Przed koncertem Pawła Kaczmarczyka na festiwalu Jazz Goes To Town 2008 w Hradec Králové, nazwisko polskiego pianisty znane było tylko nielicznym.

Jest jednak pewne, że występ formacji Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band na długo pozostanie w pamięci wszystkich słuchaczy... Polska, po koncertach Leszka Możdżera i Marcina Wasilewskiego, znów wystawiła mocnego reprezentanta; ten zaledwie 24-letni pianista w krótkim czasie osiągnął pozycję, jakiej mogą mu pozazdrościć muzycy z długoletnim stażem.

Jego autorski projekt „Audiofeeling” (Arms Records 2007/Hevhetia) okazał się płytą roku w ankiecie prestiżowego czasopisma JAZZ FORUM; w kategorii „pianista” Kaczmarczyk znalazł się na drugim miejscu, a jego zespół wspiął się na trzecią pozycję.

Audiofeeling Band wniósł na festiwalową scenę ogromną energię i spontaniczność, prezentując solidny akustyczny jazz, grany bez udziwnień i efekciarstwa. Po koncercie Paweł znalazł chwilę, by podzielić się ze mną  swoimi przemyśleniami. Zaskoczył mnie jego spokój, szczerość i pokora, bo przecież po  nawiązaniu współpracy z taką firmą jak ACT Music, "miał prawo" zachowywać się zupełnie inaczej.

Cztaj wywiad: PAWEŁ KACZMARCZYK: Uczę się, grając z doświadczonymi muzykami



 

CHOPIN KLASYCZNIE, JAZZOWO, ROCKOWO

JF

Stołeczna Estrada z okazji 50-lecia Koncertów Chopinowskich zaprasza na niecodzienne spotkanie z muzyką Fryderyka Chopina do Łazienek Królewskich w Warszawe. 16 maja podczas Nocy Muzeów pod pomnikiem zabrzmią znane utwory Chopina w wersji klasycznej, jazzowej i rockowej.

W wieczór poprzedzający pierwszą niedzielę sezonu koncertowego, na scenie ustawionej na wodzie przed pomnikiem Fryderyka Chopina, wystąpią znakomici artyści: Joanna Ławrynowicz, Leszek Możdżer, Anna Serafińska, Leszek Świdziński, muzycy z zespołu Rock Loves Chopin oraz zespół taneczny Folies Dancing Company.

„Chcemy zaprosić słuchaczy do odkrywania muzyki najwybitniejszego polskiego kompozytora w zupełnie nowym, współczesnym kontekście. Nie stroniąc od klasyki, wychodząc naprzeciw młodemu odbiorcy zaprezentujemy rockowe i jazzowe wersje utworów Chopina. Zaproszeni wykonawcy to wybitni interpretatorzy, którzy swoimi wykonaniami od lat budzą podziw publiczności na całym świecie” – zachęca Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Uniwersalny przekaz muzyczny kompozycji, pełen bardzo znanych tematów melodycznych pozwolił stworzyć program koncertu, który przemówi do wszystkich wielbicieli muzyki Fryderyka Chopina. Podczas wieczornego koncertu w Łazienkach Królewskich usłyszymy m.in: Pieśń Życzenie, Improwizacje na tematy chopinowskie w wykonaniu Leszka Możdżera, Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, Preludniu e-moll, op. 28 nr 4, Preludium A-dur op. 28 nr 7, Sonatę Księżycową, a także znane każdemu Polonezy.

Skład zespołu Rock Loves Chopin: Radek Chwieralski, Szczepan Walczak, Tim Flavio, Tomek Mądzielewski, Maciej Łukasiewicz

Choreografię do pokazu tanecznego przygotowała Marzena Worotnik i Katarzyna Barcik.


Wstęp wolny

Patroni medialni: Radio PIN, Życie Warszawy, TVN Warszawa


 

PUŁAWY 2009

JF

W dniach 9 – 19  lipca 2009 roku w „Domu Chemika” w Puławach odbędą się 39. Warsztaty Jazzowe. Organizatorem warsztatów jest Polskie Stowarzyszenie Jazzowe i Fundacja Jazz Jamboree wspólnie z Puławskim Ośrodkiem Kultury  „Dom Chemika”,  przy współpracy Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.


Kadra pedagogiczna:
 
Fortepian: Wojciech Niedziela, Kuba Stankiewicz
Kontrabas, gitara basowa : Jacek Niedziela, Kamil Erdem (Turcja)
Gitara: Artur Lesicki, Konrad Zemler
Trąbka: Robert Majewski
Puzon, big band: Dante Luciani (USA)
Saksofon/ flet: Sundar Visvanathan (Kanada)
Perkusja: Cezary Konrad, Zbigniew Lewandowski
Vocal:  Sibel Kose (Turcja), Janusz SzromInga Lewandowska
Historia jazzu: Jacek Niedziela
Teoria improwizacji: Janusz Szprot
Sekcje akompaniujące:
- Wojciech Majewski /p/, Wojciech Pulcyn /b/ i Kazimierz Jonkisz /dr/
- Bogdan Hołownia /p/, Mariusz Bogdanowicz /b/ i Sebastian Frankiewicz /dr/.
Kierownik artystyczny: Janusz Szprot
Kierownik organizacyjny: Krzysztof Sadowski (Prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego)

Przewidujemy zaproszenie na Warsztaty „visiting professors”: Ewę Bem i Jarosława Śmietanę.

Uwaga: Skład kadry może zostać nieznacznie zmodyfikowany w zależności od ilości i składu zgłoszonych uczestników.


Program dydaktyczny:
- teoria improwizacji,
- historia jazzu,
- klasy instrumentalne,
- klasy wokalne,
- zespoły instrumentalne – combo i big band.


Do dyspozycji uczestników jest aparatura nagłaśniająca oraz biblioteka ze zbiorem około 10.000 utworów jazzowych, piosenek i innych materiałow do nauki jazzu.

Uczestnicy otrzymują bezpłatnie wydawnictwo: „Materiały do ćwiczeń improwizacji jazzowej” wraz z CD, opracowane przez  prof. Janusza Szprota.

Plan zajęć:

· 10  - 11.00 TEORIA
· 11  - 13.30 klasy instrumentalne i wokalne
· 14  - 15.00 obiad
· 16  - 19.00 zajęcia indywidualne i zespoły
· 19  - 20.00 kolacja
· 20  - 21.30 HISTORIA  STYLÓW JAZZOWYCH
· 22  - 03.00 koncert, jam session
 
Wieczorne „jam sessions” odbywają się pod opieką artystyczną wykładowców, którzy zazwyczaj rozpoczynają każdą sesję, po czym każdy z uczestników Warsztatów może wziąć w niej udział.  Wspólne muzykowanie uczniów i nauczycieli nie tylko doskonale uzupełnia całodzienny program nauczania w klasach ale częstokroć staje się na długo zapadającym w pamięć wydarzeniem artystycznym.   
 
W  ramach Warsztatów odbywają się także otwarte koncerty jazzowe z udziałem kadry, zaproszonych zespołów a także uczestników Warsztatów. Koncerty te zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem  publiczności.
    
Warto przypomnieć, że Warsztaty Jazzowe w Puławach są bezpośrednią kontynuacją Warsztatów w Chodzieży zainicjowanych przez  PSJ  w 1970 roku!!! Jest to więc najstarsze a zarazem wzorcowe i najbardziej popularne przedsięwzięcie tego typu w Polsce. Już 38 lat trwa legenda  Warsztatów, utrzymuje się ich niezmiennie wysoki poziom merytoryczny i artystyczny, nie słabnie pasja i entuzjazm uczestników, wciąż pojawiają się wśród nich nowe talenty i to co przyniosła nam tradycja będzie także kultywowane w tym roku.

W czasie tegorocznej imprezy – podobnie jak w ubiegłym roku - jednym z priorytetów programu Warsztatów będą zajęcia z big bandem, który poprowadzi wybitny puzonista i band leader Dante Luciani z Miami University. W związku z tym, że wśród zgłoszonych uczestników nie ma wystarczającej ilości trębaczy i puzonistów do skompletowania pełnego składu big bandu, zwracamy się z apelem do dyrektorów szkół muzycznych, aby wydelegowali „dęciaków” zainteresowanych praktyką w  orkiestrze jazzowej i rozważyli ufundowanie im stypendium na Warsztaty. Organizatorzy Warsztatów także przewidują specjalne ulgi dla trębaczy i puzonistów.
   
Zapisy do dnia 20 czerwca 2009 poprzez internet::

www.pok.cad.pl  > Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe 2008 > „Formularz Zgłoszeniowy” 
lub na adres: 
Puławski Ośrodek Kultury  „Dom Chemika”,  24-100 Puławy ul. Wojska Polskiego 4

Kontakt -  tel.:  081-8879601
                081-8864861
            e-mail:   pok-domchemika@rubikon.net.pl

W sprawach programowych można kontaktować się z Januszem Szprotem:
Tel.:   +90 535 310 84 39
e-mail: janusz@bilkent.edu.tr, jszprot@gmail.com






The 39th Jazz Workshop will take place on 9 – 19 July 2009 in „Dom Chemika”, Puławy, Poland.

The workshop is organized by the Polish Jazz Society (PSJ), together with the Puławy Culture Center „Dom Chemika” and with the cooperation of the Jazz Department of the Katowice Music Academy.

Pedagogical Staff:
 
Piano: Wojciech Niedziela, Kuba Stankiewicz 
Double bass, bass guitar: Jacek Niedziela, Kamil Erdem (Turkey)
Guitar: Artur Lesicki, Konrad Zemler, Jarosław Śmietana (*)
Trumpet:  Robert Majewski
Trombone: Dante Luciani (USA)
Saxophone: Sundar Visvanathan (Canada)
Drums and Percussion: Zbigniew Lewandowski, Cezary Konrad
Vocals:  Sibel Kose (Turkey), Janusz Szrom, Inga Lewandowska, Ewa Bem (*)
Big Band: Dante Luciani
Jazz history: Jacek Niedziela
Jazz theory: Janusz Szprot

Accompanying sections for vocalists:
- Wojciech Majewski /p/, Wojciech Pulcyn /b/ i Kazimierz Jonkisz /dr/
- Bogdan Hołownia /p/, Mariusz Bogdanowicz /b/, i Sebastian Frankiewicz /dr/.

Artistic head and program coordinator: Janusz Szprot
Organizational director: Krzysztof Sadowski (President of the Polish Jazz Society)

Note:  The recruitment of the instructors is not yet finished. The staff list may also be updated and changed slightly depending on the amount of participants in this year’s workshop. Some of the staff members [indicated (*)] will participate as visiting professors and will give special 3 or 4 day courses for individuals and groups.

Didactic Program:

- theory of improvisation,
- arranging and composing
- history of jazz styles
- instrumental classes,
- vocal classes,
- instrumental and vocal ensembles (including combos and big band)

The participants will have access to a library of about 10000 jazz pieces and songs, as well as many other miscellaneous jazz aids.
All of the participants will be provided with the book „Materiały do ćwiczeń improwizacji jazzowej”, along with an accompanying CD, prepared by Janusz Szprot. The English version of this book will be available for the foreign participants.
The language of instruction is Polish, but there will be an interpreter serving the needs of foreign participants.

Daily Schedule:

· 9:00  - 10:00 Breakfast
· 10:00  - 11:15 Jazz Theory
· 11:15  - 13:30 Master Classes
· 14:00  - 15:00 Lunch
· 16:00  - 19:00 Master classes and ensembles rehearsals
· 19:00  - 20:00 Dinner                                            
· 20:00  - 21:30 History of jazz styles
· 22:00  - 03:00 Faculty Concerts and Jam Sessions
 
The evening’s jam sessions take place under the artistic supervision of the faculty staff that usually start every session and then allow for every participant of the workshop to join in. The jamming of the teachers and students together is not only a great way to sum up a day’s work at the workshop but also is often a memorable artistic event.

Another part of the workshop is the open concerts featuring members of the staff, as well as invited guests and participants of the workshop. These concerts are always very popular events.
    
It is useful to remember that the Puławy Jazz Workshop is a direct continuation of the Chodzież Jazz Workshop initiated by the Polish Jazz Society in 1970. It is therefore the oldest, most influential and popular such event in Poland. The legend of this workshop spans 39 years and has always featured a very high artistic level, as well as the stellar passion and enthusiasm of the participants. Great new talents constantly emerge and this year’s workshop will continue this tradition.

Polish Jazz Society tries to keep the cost of participation at the workshop as low as possible, so that musically gifted students can take part regardless of their funds.

This year, payment for the international students is: 400 EURO or 500 $ – including tuition, local cost of traveling, room and food. Total fees must be paid by the start of the Workshop. Registration will begin at NOON Thursday, July 9th and continue until 5:00 pm.

Polish Jazz Society will also offer exceptional participants of local and international festivals scholarships in the form of participating in the workshop free of charge.
 
Deadline for application: 20 June 2009

Through the internet: www.pok.cad.pl/aktual   > Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe 2009 >
„Formularz Zgłoszeniowy”  (ask for English version)

Or by writing to the address:
 
Puławski Ośrodek Kultury  „Dom Chemika”,

 ul. Wojska Polskiego 4.
24 -100 Puławy, Poland

Email: pok-domchemika@rubikon.net.pl

Tel: +48 81 887 96 01
       +48 81 886 48 61


For information regarding the program please contact:

Janusz Szprot

Tel.: +90 535 310 84 39

 e-mail: jszprot@gmail.com


 

Maciej Zembaty z gitarą, ale tak naprawdę gra Ela Dębska (po prawej)
fot. Henryk Kotowski

WOLNOŚĆ MACIEJA ZEMBATEGO

Henryk Kotowski

Miało to być promocyjne spotkanie z okazji wydania nowej płyty CD. Wyszedł z tego happening. Trochę muzyki, dużo opowieści, sporo wódki, wspomnienia i refleksje.

W piątek 8 maja patio hotelu przy ulicy Podskarbińskiej 11A (warszawski Klub Dobrej Muzyki) powoli zapełniało się coraz bardziej siwymi panami i dużo młodszymi paniami.

Wreszcie na scenę weszli muzycy a na końcu bohater wieczoru, Maciej Zembaty, ubrany jak Ray Charles – w ciemnym garniturze, w białej koszuli z muchą
i w ciemnych okularach.

Garnitur muzyków też był bogaty – gitary, skrzypce, akordeon, perkusja. Grania na gitarze, pomimo protestów ze sceny ale za aprobatą widowni, próbował też Maciej Zembaty. Ale jego główny atut to niezwykle niski głos i teksty. Od dłuższego czasu jest zafascynowany Leonardem Cohenem i próbuje tłumaczyć teksty jego piosenek. Trudno mi ocenić jakość tłumaczeń i interpretacji bo szczerze mówiąc zostałem całkowicie zaskoczony tym występem.
Nie słyszałem o Zembatym przez kilkadziesiąt lat i było to moje pierwsze zetknięcie się z jego muzykowaniem. Jest on prawdopodobnie jednym z bardziej bojkotowanych przez media artystów. Nie jest to może świadomy bojkot, po prostu masowa publiczność nie chce słuchać gdy ktoś ma coś do powiedzenia.

Nowowydana płyta nosi tytuł Wolność – znaczy Freedom (Nr FCD684) i jest to jak najbardziej zbiorowy projekt, „lista płac” zawiera blisko 20 nazwisk wykonawców.

W najbliższy poniedziałek 18 maja 2009 w Gdańsku w klubie Parlament odbędzie się kolejny koncert w ramach promocji tej płyty.

A już w sobotę 16 maja 2009 Maciej Zembaty kończy 65 lat. Osiągnął ustawowy wiek emerytalny ale nie ma najmniejszego zamiaru przejść na emeryturę – jest w bardzo dobrej formie i still going strong.

Henryk Kotowski

 

Od lewej: Jan Jarczyk, Krzysztof Woliński, Kazimierz Jonkisz
i Paweł Puszczało
fot. Henryk Kotowski

JAN JARCZYK W JAZZOWNI

Henryk Kotowski

Gościnny występ Jana Jarczyka 9 maja w Jazzowni Liberalnej w Warszawie to kolejny dowód na kurczenie się świata. Mieszka on w Montrealu w Kanadzie od 1985 roku i na dobrą sprawę jest lepiej znany i bardziej aktywny poza Polską ale potrafi wpaść do kraju na kilka występów.

Muzyka, którą zaserwowano gościom Jazzowni to blues i rock-jazz. Na basie zagrał Paweł Puszczało. Dominującym instrumentem była gitara (Krzysztof Woliński), fortepian akompaniował. Nawet Kazimierz Jonkisz, znany z bardzo silnego uderzenia, dopasował się i do wnętrza i do stylu muzyki.

Jana Jarczyka pamiętam jako studyjnego muzyka w nagraniach Marka Grechuty i Bemibek w latach 70. Ale jest on wszechstronnym muzykiem i kompozytorem. Ma solidne wykształcenie muzyczne i sam naucza.

Dopiero teraz po raz pierwszy mogłem ocenić lokal Jazzowni. Poprzednio gdy byłem tutaj nie dało się wejść do środka, tak było pełno. Podłużna sala dla gości jest oddzielona od sceny łukiem i to powoduje, że wysokie tony zatrzymują się na podium scenicznym. Dla publiczności wystawiono 2 głośniki i jedną skrzynię basową na podłodze.

Dopiero gdy podszedłem do samej sceny dobrze było słychać i fortepian i blachy perkusji. Oświetlenie sceny jest niemal psychodeliczne, czego dowód jest na zdjęciu.

Lokal położony jest strategicznie na południowej stronie Rynku Starego Miasta. W lecie będzie tu mnóstwo gości z całego świata, mam na myśli turystów spacerujących po Starówce. Zachodzące słońce nie będzie oślepiać muzyków na scenie, która jest przy oknach. Scena jest niewielka i, prawdę mówiąc, co najwyżej dla tria.

Cieszą takie inicjatywy jak Jazzownia, kolejne miejsce w Warszawie gdzie gra się jazz i jazzująca muzykę.

Henryk Kotowski

 

Władysław Jagiełło
fot. Jan Bebel

POGRZEB WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY

JF

Władysław Jagiełlo pochowany zostanie we wtorek 26 maja 2009 roku na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Msza św. o godz. 11.50 w Dużym Kościele.

Legendarny perkusista zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 1 lutego 2009 roku – za datę śmierci przyjmuje się dzień, w którym policja znalazła Go martwego w jego warszawskim mieszkaniu. Leżał w łazience z rozbitą głową. Przypuszczalnie nie żył już od kilku tygodni. Policję zawiadomili dzień wcześniej Krzysztof Sadowski i Waldemar Kurpiński, którzy zaniepokojeni dłuższą
nieobecnością Kolegi, postanowili złożyć mu wizytę, ale nikt nie odpowiadał na pukanie do drzwi...

Władysław Jagiełło był jednym z pionierów polskiego jazzu, czołowym perkusistą lat 50-tych, uczestnikiem pierwszych historycznych festiwali, członkiem legendarnych zespołów Jerzego Hermana, Karola Bovery’ego, Zygmunta Wicharego, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Zbyszka Namysłowskiego, Andrzeja Kurylewicza, awangardowej grupy Sesja 72, a także liderem własnych zespołów. Żył 74 lata.

Wspomnienie o „Królu polskiej perkusji” napisał w najnowszym numerze JAZZ FORUM Paweł Brodowski.




 

John Zorn

WARSAW SUMMER JAZZ DAYS: ZORN FEST

JF

Dziś wieczór, 3 lipca, trzeci wielki koncert Warsaw Summer Jazz Days 2009 w Sali Kongresowej, tym razem Zorn Fest, czyli „festiwal w festiwalu”.  John Zorn zaprezentuje trzy różne formacje: Braxton-Graves-Laswell-Zorn, The Dreamers oraz Electric Masada.

BRAXTON, GRAVES, LASWELL, ZORN
To, jak zapowiadają organizatorzy festiwalu, być może największa gratka dla tych wszystkich, którzy szczególnie
mocno identyfikują się z jazzową stroną działalności John Zorna, choć przecież znając szerokość muzycznych horyzontów lidera i pozostałych członków jego kwartetu, jazzowych korzeni granej przez nich muzyki gwarantować nie sposób.

W pierwszej linii dwaj saksofoniści, koryfeusze nowojorskiej awangardy, konceptualiści –  Anthony Braxton i John Zorn. W sekcji rytmicznej na gitarze basowej Bill Laswell,   na perkusji Milford Gaves.

John Zorn – as,  Anthony Braxton – as, Bill Laswell – bg, Milford Graves – dr

THE DREAMERS
The Dreamers to najmniej radykalna odsłona Zornowskiego oblicza jako kompozytora. Źródeł muzyki granej przez zespół należałoby poszukać w płycie „The Gift” wydanej 2001 r., na której Zorn zaprezentował zdecydowanie nierewolucyjne tematy odwołujące się częstokroć do muzyki popularnej, sięgające niekiedy po brzmienia znane nam z muzyki Carlosa Santany, włoskich westernów czy kubańskiej muzyki tanecznej.
The Dreamers czarują słuchacza lekkimi brzmieniami, kusząca wdzięcznymi melodiami oraz brawurowym i błyskotliwym wykonawstwem. W zespole grają: jeden z najciekawszych gitarzystów dzisiejszej sceny Marc Ribot, wibrafoinista Kenny Wollesen i Joey Baron na perkusji, Treveor Dunn na gitarze basowej, kontrabasie i marimbie, Cyro Baptiste na instrumentach perkusyjnych oraz wschodząca gwiazda organów Hammonda Jamie Saft. Bedzie to pierwszy występ tej formacji w Polsce.

Marc Ribot - g, Jamie Saft - keyb, Kenny Wollesen - vib, Trevor Dunn - b, Joey Baron - dr, Cyro Baptista - perc

ELECTRIC MASADA
Masada, której słuchaliśmy przed laty na Warsaw Summer Jazz Days, była kwartetem akustucznym, nawiązującym do freejazzowych idei Ornette’e Colemana z końca lat 60. z dodatkiem wpływów muzyki żydowskiej, klezmerskiej, wschodnioeuropejskiej. Obok Johna Zorna grającego (jak Ornette Coleman) na saksofonie altowym zespół tworzyli: Dave Douglas na trąbce, Gregi Cohen na kontrabasie i Joey Barron na perkusji. Tym razem Zorn przedstawi nową wersję elektryczną w składzie poszerzonym aż do oktetu.

John Zorn - sax, Marc Ribot - g, Jamie Saft - keyb, Trevor Dunn - b, Joey Baron - dr, Kenny Wollesen - vib, Cyro Baptista - perc, Ikue Mori - electronics


 

Angelique Kidjo
fot. Hans Kumpf

ANGELIQUE KIDJO W POZNANIU

JF

W niedzielę 24 stycznia 2010 r. w Poznaniu, w auli UAM, w ramach festiwalu Poznań Jazz Fair wystąpi gwiazda world music, afrykańska śpiewaczka Angelique Kidjo.

Pochodząca z Beninu wokalistka (ur. 14. lipca 1960 roku w Ouidah) śpiewa piosenki będące połączeniem popu, jazzu i tradycyjnych afrykańskich pieśni. Uznawana jest za mistrzynię world music. Karierę rozpoczęła w wieku sześciu lat występując z grupą teatralną swojej matki, a jako nastolatka nagrała debiutancką płytę, której sukces sprawił, że Kidjo odbyła triumfalne tournee po krajach Afryki.

W roku 1983 przeprowadziła się do Paryża. W tym samym czasie dołączyła do zespołu Pili Pili, z którym nagrała trzy krążki. W roku 1991 podpisała kontrakt z wytwórnią Island Music, dla której nagrała cztery albumy: „Logozo” (1991),
„Aye” (1994), „Fifa” (1996) oraz „Oremi” (1998). Gościnnie na tych płytach pojawiły się takie sławy jak Carlos Santana, Branford Marsalis, Manu DiBango, Cassandra Wilson i Kelly Price.

Nakładem wytwórni Columbia ukazały się dwa kolejne krążki Kidjo. Sukcesem okazała się zainspirowana kulturą afro-brazylijską płyta „Black Ivory Soul” (2002) z gościnnym udziałem Dave’a Matthewsa oraz legendarnego brazylijskiego śpiewaka Gilberto Gila. Wielką popularnością cieszył się także kolejny krążek Kidjo „Oyaya!” (2004), na którym artystka oddała hołd muzyce latynoamerykańskiej oraz karaibskiej łącząc ją z tradycyjnymi afrykańskimi gitarami.

Najnowszą płytą w dorobku Kidjo jest „Dijn Dijn” (2007), która w 2008 roku przyniosła piosenkarce nagrodę Grammy w kategorii najlepszy album współczesnej world music. Podczas nagrań do „Dijn Dijn” Angelique wsparli między innymi Carlos Santana, Alicia Keys, Joss Stone, Ziggy Marley, Branford Marsalis oraz Peter Gabriel.

Anguelique Kidjo wystąpiła w zeszłym roku na Warsaw Summer Jazz Days w koncercie dedykowanym Ninie Simone „Sing the Truth”, obok Dianne Reeves, Lizz Wright i córki legendarnej diwy, Simone.

Angelique Kidjo, Poznań, Aula UAM, niedziela 24 stycznia, godz. 20.00
Bilety: 110, 130, 150 oraz 170 zł

Organizator: Agencja Go Ahead

www.go-ahead.pl
 

Bobby McFerrin
fot. Thomas Schloemann

BOBBY McFERRIN SINGS CHOPIN

JF

Słynny amerykański wokalista wystąpi w tym roku w Polsce na pięciu koncertach w pięciu różnych miastach, prezentując m.in. przygotowywane specjalnie interpretacje utworów Fryderyka Chopina. Trzy występy odbędą się jeszcze wiosną – w Zabrzu, Częstochowie i Legnicy, dwa latem – w Warszawie i Krakowie.

29 kwietnia Bobby McFerrin da koncert solo a cappella w Zabrzu, w Domu Muzyki i Tańca, a nazajutrz, 30 kwietnia, otworzy jubileuszową edycję 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie. Podczas występu w Archikatedrze Świętej Rodziny towarzyszyć mu będzie Morphing Vienna Chamber Orchestra z Austrii.

McFerrin powróci do Polski dwa tygodnie później, by 13 maja uświetnić inaugurację  Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat 41. Tym razem wspierać go będzie
 Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej Pro Forma z Olsztyna pod kierunkiem Marcina Wawruka.

W programie koncertu obok tematów jazzowych znajdą się również utwory muzyki klasycznej, F. Chopina i J.S. Bacha. McFerrin zaprezentuje też kilka  utworów z mającej się wkrótce ukazać płyty „VOCAbuLarieS”.

 W ramach Obchodów Chopin 2010 McFerrin wystąpi 17 sierpnia w warszawskiej Sali Kongresowej wspólnie z Big Bandem NDR z Hamburga ze specjalnym programem chopinowskim – w ramach festiwalu w Warszawie „Chopin i jego Europa”, a dzień później, 18 sierpnia, w Krakowie – na XV Letnim Festiwalu Jazzowym w Piwnicy pod Baranami.

Już wkrótce ukaże się nowy McFerrina „VOCAbuLarieS”, na którym, jak zapowiadają wydawcy,  McFerrin prezentuje „muzykę na XXI wiek, niepodobną do niczego, co nagrał dotychczas 10-krotny zdobywca nagrody Grammy, a także niepodobną do niczego, jaką nagrał ktokolwiek...”

Ten nowy projekt, do którego rękę przyłożyli Linda Goldstein oraz kompozytor i aranżer muzyki klasycznej, a także wokalista Roger Treece, to rezultat kilku lat pracy, setek sesji studyjnych, melanż muzyki klasycznej, dawnej i współczesnej, opery, rocka, gospel, jazzu, muzyka świata, niezliczonych elementów dźwiękowych, kalejdoskop riffów na pomieszane języki ze wszystkich stron świata, bogatych faktur, skomplikowanych aranży „skonstruowanych tak pieczołowicie jak symfonia Mozarta, czy jak nagrania studyjne grupy Steely Dan”. Siedem utworów, które wypełniają nowy album, trzyma słuchacza w ciągłym napięciu.

11 marca genialny artysta skończył 60 lat! Happy birthday, Bobby! Don’t worry, be happy!
 

CHOPIN 200 – GRAŻYNA AUGUŚCIK’S WORLD SOUND

Tomasz Kaliński

W czwartek 13 maja br. w warszawskim Teatrze Praga odbędzie się bardzo specjalny koncert: Grażyna Auguścik’s World Sound.

To jeden z najciekawszych muzycznych pomysłów na twórcze i nowatorskie przetworzenie muzyki Chopina. Na program koncertu składają się nietuzinkowe, oryginalne i odważne aranżacje utworów Chopina autorstwa Andrzeja Jagodzińskiego. Niekonwencjonalne połączenie wokalizy Grażyny, brzmienia trzech puzonów oraz kontrabasu i akordeonu jest samo w sobie pomysłem intrygującym, który oczekiwany jest z wielkim zainteresowaniem przez organizatorów i melomanów. W Warszawie wokalistka wystąpi na zaproszenie praskiego Domu Kultury.

Grażyna Auguścik zaprosiła do współpracy znakomitych muzyków z Chicago International Trombone Ensemble (Arkadiusz Górecki, Christopher Davis, Szolt Szabo) oraz Jarka Bestera (akordeon) i Matta Ulery (kontrabas).

13 maja, Teatr Praga przy ul. Otwockiej 14, godz. 20.00.
Teatr Praga
Bilety: normalny 30,- PLN, ulgowy 20,- PLN
 

The Hamburg Blues Band
& Chris Farlowe
fot. Jim Rakete

FESTIWAL LEGEND ROCKA 2010 – ODSŁONA I

JF

W piątek i sobotę, 9 i 10 lipca, odbywa się w Dolinie Charlotty koło Słupska pierwsza odsłona Festiwalu Legend Rocka 2010.

Festiwal Legend Rocka organizowany jest już po raz czwarty, w Dolinie Charlotty, w pobliżu Słupska, na terenie nowoczesnego spa, w amfiteatrze, który zdolny jest pomieścić nawet 6000 widzów. Tegoroczna edycja ma dwie odsłony: 9-10 lipca oraz 13 - 15 sierpnia.

ODSŁONA I
9 lipca – Resekcja (Słupsk); Hamburg Blues Band: Chris Farlowe & Clem Clempson (ex-Colosseum), Ken Hensley (założyciel Uriah Heep) & Live Fire
10 lipca – White Room (Wejherowo/Gdynia); David Cross (ex-King Crimson),
Omega

ODSŁONA II
13 sierpnia – Kruk (Dąbrowa Górnicza), Arthur Brown, Eric Burdon
14 sierpnia – Disperse (Biłgoraj), Maggie Bell, Dave Kelly & British Blues Quartet, Marillion
15 sierpnia
– Passion Fruit (Włocławek), Quidam, Nick Simper (współzałożyciel Deep Purple) & Nasty Habits, Procol Harum

Na wszystkich pięciu wieczorach obok słynnych gwiazd brytyjskiego rocka lat 60. i 70. wystąpią jako support młode polskie zespoły wyłonione w ogólnokrajowym konkursie pod hasłem „Sen o Dolinie”.

GWIAZDY ODSŁONY I

HAMBURG BLUES BAND MEETS CHRIS FARLOWE & CLEM CLEMPSON (ex-Colosseum)
Colosseum – to brytyjska, pierwsza na świecie w pełni jazz-rockowa grupa, istniejąca w latach 1968 - 1971. Ze względu na to, że wszyscy muzycy w niej grający, wcześniej występowali w różnych zespołach i osiągali sukcesy, mówi się o niej jako o supergrupie. Kapelę stworzył perkusista Jon Hiseman. który wraz z trójką muzyków (Tony Reeves - bg, Dave Greenslade - keyb, vib; oraz Dick Heckstall-Smith - sax) tworzył trzon zespołu. Z czasem dołączyli do nich dwaj gitarzyści James Litherland (który został także wokalistą) oraz Jim Roche. W 1969 roku wokalistą grupy został Clem Clempson. W czerwcu 1970 r. dołączy do zespołu znakomity rhythm-and-bluesowy wokalista Chris Farlowe.

KEN HENSLEY (założyciel Uriah Heep) – brytyjski muzyk, grający na instrumentach klawiszowych i gitarze. Znany przede wszystkim z występów w grupie Uriah Heep w jej oryginalnym składzie (od 1969 do 1980 roku). Był w tym czasie głównym kompozytorem utworów wykonywanych przez ten zespół.

DAVID CROSS (ex-King Crimson) – skrzypek i kompozytor. Znany jest przede wszystkim z występów w supergrupie muzycznej King Crimson, w której grał na skrzypcach oraz melotronie. Od 1990 roku występuje pod własnym nazwiskiem.

OMEGA – węgierska grupa grająca hard rocka i rocka progresywnego. Za datę założenia zespołu przyjmuje się 23 września 1962, kiedy to w University Club Wyższej Szkoły Technicznej w Budapeszcie grupa dała pierwszy koncert. Jednak sam pomysł powstania zespołu pojawił się już w 1959 roku i, jak mówi legenda, o przydziale instrumentów zadecydowało głosowanie.

4. Festiwal Legend Rocka 2010: 9 - 10 lipca, 13 - 15 sierpnia

Organizatorzy: Mirosław Wawrowski, Włodzimierz Bróż (dyrektor artystyczny)

W tym roku patronat nad Festiwalem „Legendy Rocka” objął Program 1 Polskiego Radia. Jednym z patronów medialnych jest również JAZZ FORUM.

Dolina Charlotty Resort & SPA
Strzelinko 14
76-200 Słupsk

Recepcja
tel.: +48 59 847 43 00, +48 59 847 43 43
fax: +48 59 847 43 44
e-mail: hotel@charlotta.pl

Dział rezerwacji
tel.: +48 59 847 43 41
e-mail: rezerwacja@charlotta.pl

www.dolinacharlotty.pl

 

 

Debbie Davies

DEBBIE DAVIS W POLSCE

JF

Na dwóch koncertach w Polsce, 6 października w Rudzie Śląskiej i 7 października w Poznaniu, wystąpi amerykańska wokalistka i gitarzystka Debbie Davis, słusznie uważana za najlepszą białą blueswoman, zdobywczyni i zdobywczyni wielu prestiżowych nagród, m.in. Blues Music Award 2010.

Występowała i nagrywała z m.in. Albertem Collinsem, Johnem Mayallem, jego żoną Maggie Mayall, Ikiem Turnerem czy Coco Montoyą. Jej ujmującego sposobu bycia na scenie i niezwykle wysokich umiejętności muzycznych będzie można doświadczyć osobiście w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej w śr. 6 października oraz w poznańskim klubie Blue Note w czw. 7 października.

Debbie Davis wystąpi w trio, towarzyszyć jej będzie basista Joe Fonda (współpracował m.in. z Buddym Guyem i Los Lobos) i młody austriacki perkusista Emil Gross.

Ruda Śląska, Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty, środa 6 października, wstęp: 18.30, start: 19.30

Poznań, Blue Note, czwartek 7 października, wstęp: 18.30, start: 19.30

Bilety: 36 PLN w przedsprzedaży, 45 PLN w dniu koncertu, dostępne w
sieci Eventim i kilkuset ich placówkach w całej Polsce (pełna lista tych
miejsc na Eventim.pl), np. Media Markt, Saturn, EMPiK, Kolporter, Ruch,
a także w MCK Ruda Śląska i Blue Note

organizatorzy: Agencja MA-IN, Central Europe Music & Art Passage

www.debbiedavies.com
www.youtube.com/watch?v=_KVCMYG390o
www.myspace.com/joefonda
www.myspace.com/emiliogotthesticks

ZUPEŁNIE INNA HISTORIA… DLA CIEBIE JESTEM SOBĄ

JF

To tytuł koncertu Agi Zaryan, jaki odbędzie się 20 listopada w ramach festiwalu Niewinni Czarodzieje w warszawskiej Galerii Freta (dawniej legendarny klub Le Madame), ul. Freta 39, Rynek Nowego Miasta, godz. 20.00

Wstęp tylko z zaproszeniami. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego i w Galerii Freta. Liczba miejsc ograniczona.

Aga Zaryan wystąpi z zespołem w składzie: Michał Tokaj - p, David Doružka - g, Łukasz Żyta - dr, Michał Barański - b. Uczestnicy usłyszą przygotowane specjalnie na festiwal aranże utworów z repertuaru Kaliny Jędrusik. Cały koncert poprowadzi sama wokalistka, dodając do utworów swoje refleksyjne komentarze.

Aga Zaryan to rozpoznawalna w świecie wokalistka jazzowa młodego pokolenia, przybliżająca współczesnej publiczności
to, co najlepsze w historii jazzu, kontynuując tradycję takich artystów jak Shirley Horn, Carmen McRea, Abbey Lincoln i Joni Mitchell. Wyróżnia ją specyficzny styl, smak i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym, matowym tonem głosu.

Wokalistce udało się połączyć ambitne cele artystyczne z umiejętnością dotarcia do szerszej publiczności, co zaowocowało nagraniem w Polsce pięciu albumów, w tym złotego, platynowego i multiplatynowego. Najnowsza płyta „Looking Walking Being” ukazała się pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records. W roku 2008 Aga została uhonorowana przyznaniem prestiżowej w polskim świecie muzycznym nagrody Fryderyka. Była także nominowana przez Wysokie Obcasy do tytułu „Kobiety Roku 2008”. W latach 2007, 2008 i 2009 Aga otrzymała tytuł Wokalistki roku w rankingu magazynu JAZZ FORUM Artystka występowała w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, Izraelu, Francji, Szwecji, Norwegii, Czechach, Montenegro, Bułgarii, Turcji, Portugalii, Rosji oraz Islandii.

Kalina Jędrusik w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów była mistrzynią pełnych erotyki bluesów, które wykonywała charakterystycznym omdlewającym półszeptem. Dariusz Michalski, autor jej biografii, określił jej barwną postać słowami „niebanalna, nietuzinkowa, niezwyczajna, wielowymiarowa, wielotwarzowa i wielostykowa”.

Premiera książki zbiega się z Festiwalem „Niewinni Czarodzieje”, a jej twórca jest kuratorem wystawy przybliżającej nam tę niezwykłą kobietę, którą będzie można oglądać od 18 listopada w Fotoplastikonie Warszawskim w ramach Festiwalu.

 

Tomasz Stańko
fot. Jan Rolke

STAŃKO QUARTET + CHRIS POTTER W JAZZ STANDARD

JF

Przez cztery wieczory, od czwartku 13 stycznia do niedzieli 16 stycznia br., w nowojorskim klubie Jazz Standard królować będzie Tomasz Stańko.

Koncerty anonsowane są jako Tomasz Stańko Quartet Plus Special Guest Chris Potter. W zespole naszego trębacza zagrają Craig Taborn - fortepioan, Thomas Morgan - kontrabas, Jim Black - perkusja oraz gość specjalny Chris Potter na saksofonie tenorowym.

Bilety po 25 i 30 dolarów.

Stańko debiutował na estradzie klubu Jazz Standard koncertem w czerwcu 2010 roku. „Jesteśmy dumni i zaszczyceni, ze możemy znowu zaprezentować tego wielkiego muzyka, tym razem w dłuższej serii koncertów na czele nowojorskiego zespołu all stars z odlotowym saksofonistą tenorowym Chrisem Potterem” – piszą organizatorzy anonsując ten engagement na swojej stronie internetowej. Ostatni album Stańki „Dark Eyes” znalazł się na ósmym miejscu w Ankiecie Krytyków „Down Beatu” za rok 2010. Nate Chinen pisał w „The New York Times”, że „Stańko to postać pionierska jazzu europejskiego. Potrafi sprawić prostej melodii nadać uczucie intymności. Jego liryzm ma w sobie tajemniczy spokój i posępne piękno”.

W klubie Jazz Standard w pierwszej połowie stycznia występowały m.in. Mingus Big Band i zespół Terence’a Blancharda, zaś po Stańce ponownie Mingus Big Band w programie „Blues & Politics” oraz perkusista Jeff Tain Watts 3 feat. Steve Coleman and Robert Hurst i  Jeff Tain Watts 4.

Jazz Standard 116 East 27th St. 10016 New York, NY
 

B.B King
fot. Gene Tomko

BLUES TOP 2010

Andrzej Matysik

Podczas gdy „Twój Blues” z dumą i radością świętował odebraną w Memphis nagrodę „Keeping the Blues Alive”, czytelnicy jedynego w Polsce czasopisma bluesowego ponownie wybrali swych ulubieńców. Głosowanie odbywało się w 13 kategoriach, z rozróżnieniem na Polskę i Świat.

OSOBOWOŚĆ

1. Wojciech Mann 170
2. Jan Chojnacki 161
3. Ireneusz Dudek 135
4. Andrzej Jerzyk 123
5. Piotr Baron 103

1. B.B. King 203
2. Buddy Guy 166
3. Eric Clapton 135
4. John Mayall 114
5. Thomas Ruf 99


ZESPÓŁ

1. HooDoo Band 206
2. JJ Band 194
3. Boogie Boys 170
4. Dżem 114
5. Blue Machine 98 *

1. The Derek Trucks Band 169
2. Paul Lamb & The King Snakes 157
3. Gov’t Mule 97
4. The California Honeydrops 91
5. Canned Heat 66


PŁYTA

1. „JJ Band i Przyjaciele grają Tadeusza Nalepę” 261
2. HooDoo Band „HooDoo Band” 238
3. Blue Machine „Rockin' The Blues” 139
4. Monkey Business „Dancing Blues” 114
5. Kulisz Projekt „Ciemnogranie” 107

1. Buddy Guy „Living Proof” 156
2. Eric Clapton „Clapton” 131
3. Joe Bonamassa „Black Rock” 81
4. Walter Trout „Common Ground” 68
5. Solomon Burke „Nothing’s Impossible” 62


WOKALISTKA

1. Joanna Mrozek 267
2. Magda Piskorczyk 256
3. Karolina Cygonek 216
4. Agnieszka Łapka 170
5. Martyna Jakubowicz 109

1. Shemekia Copeland 239
2. Susan Tedeschi 193
3. Ana Popovic 143
4. Nora Jean Bruso 117
5. Eden Brent 100

WOKALISTA

1. Tomasz Nitribitt 223
2. Adam Kulisz 200
3. Łukasz Wiśniewski 173
4. Sebastian Riedel 168
5. Maciek Balcar 95

1. Buddy Guy 170
2. Otis Clay 128
3. Joe Louis Walker 120
4. Eric Clapton 97
5. Robert Cray 47


GITARA

1. Bartek Miarka 226
2. Jacek Jaguś 206
3. Leszek Winder 201
4. Sebastian Kozłowski 121
5. Leszek Cichoński 75

1. Joe Bonamassa 215
2. Eric Clapton 178
3. Buddy Guy 143
4. Derek Trucks 125
5. Lurrie Bell 81


HARMONIJKA

1. Michał  „Cielak” Kielak 326
2. Łukasz „Wiśnia” Wiśniewski 312
3. Bartek Łęczycki 309
4. Sławek Wierzcholski 249
5. Irek Dudek 136

1. Paul Lamb 237
2. Jason Ricci 197
3. Charlie Musselwhite 186
4. Rod Piazza 148
5. James Cotton 76


INSTRUMENTY KLAWISZOWE

1. Bartek Szopiński 280
2. Krzysztof Głuch 228
3. Wojciech Karolak 160
4. Michał Cholewiński 154
5. Piotr Michalak 124

1. Pinetop Perkins 195
2. Eden Brent 168
3. Honey Piazza 121
4. Steve Winwood 94
5. Dr. John 75

POZOSTAŁE INSTRUMENTY

1. Jan Gałach - skrzypce 260
2. Jan Błędowski - skrzypce 221
2. Bartek Niebielecki - perkusja 109
4. Szymon Szopiński - perkusja 103
5. Andrzej Serafin - wibrafon 50

1. Dwayne Dopsie - akordeon 125
2. Robert Randolph - pedal steel 110
3. Lech Wierzynski - trąbka 89
4. C.J.Chenier - akordeon 71
5. Bob Stroger - bas 68


ODKRYCIE

1. Przytuła & Kruk 187
2. Hard Times 133
3. Marek Makaron 87
4. Zydeco Flow 84
5. Wolna Sobota 76

1. The California Honeydrops 167
2. Meena 129
3. Moreland & Arbuckle 90
4. Trampled Under Foot 81
5. Devon Allman 69


WYDARZENIE

1. Nagroda „Keeping the Blues Alive” dla kwartalnika „Twój Blues” 257
2. Suwałki Blues Festival 206
3. 30. Rawa Blues Festival 189
4. Olsztyńskie Noce Bluesowe 178
5. Joe Bonamassa w Warszawie 138

1. Crossroads Guitar Festival 174
2. Chicago Blues Festival 144
3. Blues Alive 119
4. Nagroda „Keeping the Blues Alive” dla kwartalnika „Twój Blues” 106
5. Internationales Bluesfest Eutin 46


Polscy laureaci – jak co roku – wystąpią w koncercie GALA BLUES TOP 30 kwietnia br. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Oprócz niepowtarzalnych występów (laureaci zagrają nie ze swymi stałymi zespołami, ale z innymi laureatami), dodatkową atrakcją Gali jest wręczenie nagród: „Bluesów-kalarusów”, czyli grafik autorstwa światowej sławy artysty-plastyka, profesora katowickiej ASP, Romana Kalarusa.

Gościem specjalnym tegorocznej gali będzie projekt wytwórni Ruf, „Blues Caravan: Girls with Guitars”, czyli trzy młode, zdolne wokalistki i instrumentalistki: Cassie Taylor (USA, śpiew/bas); Samantha Fish (USA, śpiew/gitara); Dani Wilde (Wlk. Bryt.; śpiew/gitara).

www.twojblues.com


 

fot. Wojtek Konikiewicz

ANDRZEJ PRZYBIELSKI IN MEMORIAM

Wojtek Konikiewicz

9 lutego 2011 roku odszedł od nas artysta wyjątkowy i niezwykły – Andrzej Przybielski.

Uprawianie muzyki improwizowanej rozpoczął jeszcze w latach szkolnych, w zespole jazzu tradycyjnego, m.in. ze Zdzisławem Piernikiem i Jackiem Bednarkiem. Początkiem jego kariery stał się znaczący sukces na festiwalu Jazz nad Odrą 1969, gdzie uzyskał pierwsze nagrody konkursowe jako solista i kompozytor, a także drugą z zespołem. Już wtedy wpisał się zdecydowanie w nurt free – nowoczesny, poszukujący, stawiający kreację na pierwszym miejscu.
 
Rozpoczął współpracę z Andrzejem Kurylewiczem, a następnie z Czesławem Niemenem, nagrywając legendarny
album „Marionetki”... Kolejny etap rozwoju artysty to Sesja 72, kultowy zespół polskiego free jazzu. Także w latach 70. występuje w duecie z Helmutem Nadolskim, bierze udział w działaniach poetycko-muzycznych, licznych nagraniach muzyki teatralnej i filmowej, współpracuje również z grupą SBB.
 
W latach 80. w naturalny sposób włącza się w nową falę awangardy – w Sesji 80, orkiestrze Free Cooperation i Green Revolution z łatwością znajduje wspólny język z muzykami młodszej generacji. Nawiązuje wtedy także wieloletnią współpracę z Teatrem Performer P. Dudzińskiego. Nagrywa płyty oraz sesje dla Polskiego Radia z różnymi zespołami oraz solistami – w tym z Tomaszem Stańką jego „Peyotl”.
 
W latach 90. kontynuując współpracę z muzykami wspomnianego kręgu, równie naturalnie wchodzi w kooperację z falą yassu (klub Mózg, zespół Trytony, Tymon Tymański i inni). Nagrywa także nadal z muzykami rockowymi – w 1991 z TLove i w 1993 z nowofalowym, bydgoskim Variete. W 1997 wchodzi w skład supergrupy Tribute To Miles Orchestra, koncertuje i nagrywa z nią oraz w wielu innych składach.
 
Nowe tysiąclecie to współpraca z wszystkimi czterema generacjami awangardy – płyty i koncerty m.in. z braćmi Olesiami, jego własną Asocjacją, liczne występy w większych (Orkiestra Świętokrzyska) i kameralnych formacjach (duety, tria), także nagrania i koncerty ze Stanisłąwem Sojką. Był do końca czynny i twórczy, pełen entuzjazmu dla muzyki, zawsze gotowy do działania, otwarty na wszystkie style i gatunki.

Był muzykiem o prawdopodobnie najbogatszej dyskografii wśród jazzmanów, a kto wie czy nie w historii całej polskiej fonografii. Charakterystyczny dźwięk jego trąbki, natychmiast rozpoznawalny to cecha, na którą stać doprawdy nielicznych. Pozostanie postacią legendarną – zarówno środowiska warszawskiego, trójmiejskiego, jak i bydgoskiego, z którym był związany poprzez miejsce zamieszkania.
 
Pamięć o Nim przetrwa nie tylko w muzyce, ale i licznych anegdotach oraz powiedzeniach, których setki krążą w środowisku. Był człowiekiem żyjącym skromnie, nie żądającym dla siebie przywilejów, oddającym się muzyce bez reszty. To niepowetowana strata dla polskiej kultury – odszedł od nas najwybitniejszy trębacz polskiego jazzu: wspaniały artysta, wrażliwy, ciepły i dobry Człowiek. Żył 66 lat.

Dziękuję Ci Andrzeju za to, że byłeś z nami i wniosłeś tak wiele – także w moje życie. Że zagrasz w niebiańskiej orkiestrze to pewne. Wszak, tak jak powiedziałeś po koncercie Free Cooperation na KUL-u w 1986 roku: „Bóg kocha jazz – Oh yes!”.

Wojtek Konikiewicz
 
Pogrzeb Andrzeja Przybielskiego odbędzie się we wtorek 15 lutego godz. 13.45 w Bydgoszczy-Fordonie, Cmentarz Komunalny przy ul. Wiślnej.

FRYDERYKI – JAZZOWE NOMINACJE

JF

Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do nagród Fryderyka 2011. Zgłoszono w sumie 101 albumów muzyki poważnej, 201 z polską muzyką rozrywkową, 139 albumów zagranicznych artystów i 29 albumów jazzowych.

Pośród 34 różnych kategorii, 21 przeznaczonych jest dla muzyki rozrywkowej, 9 dla klasycznej, 4 dla muzyki jazzowej. Oto jazzowe nominacje:

Jazzowy Album Roku: Jerry Bergonzi/Jacek Kochan/Piotr Lemańczyk Trio „Three Point Shot” (Intuition), Robert Kubiszyn „Before Sunrise” (Proa Records & Universal Music), Adam Pierończyk Quartet „El Buscador” (Jazzwerkstatt); Adam Pierończyk Quintet „Komeda – The Innocent Sorcerer” (Jazzwerkstatt/Muzeum
Powstania Warszawskiego); Warsaw Paris Jazz Quintet oraz orkiestra symfoniczna Perfect Girls & Friends „Chopin Symphony Jazz Project” (Blue Note Agencja Artystyczna);
Aga Zaryan „Looking Walking Being” (Blue Note)
Fonograficzny Debiut Roku: Maciej Fortuna Quartet, Robert Kubiszyn
New Trio (Jan Smoczyński, Mateusz Smoczyński, Alex Zinger)
Jazzowy Kompozytor Roku: Maciej Kocin Kociński, Robert Kubiszyn
Adam Pierończyk, Jan Smoczyński, Michał Tokaj
Jazzowy Muzyk Roku: Krzysztof Herdzin, Robert Kubiszyn, Maciej Obara
Adam Pierończyk, Michał Tokaj

Najwięcej nominacji, aż po cztery, otrzymali Robert Kubiszyn i Adam Pierończyk. Krzysztof Herdzin zdobył trzy nominacje, w tym dwie w klasyfikacji muzyki poważnej, w kategoriach Album Roku – Muzyka Współczesna (za album „Symphonicum”) i Kompozytor Roku (obok Rafała Augustyna, Mariana Borkowskiego, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego!). Leszek Możdżer uzyskał nominację w kategorii Album Roku Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa za album „Kaczmarek by Możdżer” (Universal Music Polska).
Kategoria Jazzowy Kompozytor Roku została wprowadzona po raz pierwszy. Również po raz pierwszy Sekcja Jazzowa Rady Akademii przyzna dodatkowo wyróżnienie za Najlepszą Improwizację Roku (spośród pięciu płyt nominowanych w kategorii Jazzowy Album Roku).

Laureatami tegorocznych Złotych Fryderyków są: Jerzy Maksymiuk, Wojciech Młynarski i Włodzimierz Nahorny.

Spośród nominowanych, w kolejnej turze głosowania członkowie Akademii Fonograficznej wybiorą laureatów. Zwycięzców poznamy 9 maja podczas uroczystej gali w warszawskiej Fabryce Trzciny. Ceremonię wręczenia statuetek transmitować będzie na żywo telewizyjna Jedynka. Organizatorami gali są ZPAV, Akademia Fonograficzna i agencja STX Jamboree.
Pełne zestawienie nominacji: www.fryderyki.zpav.pl

 

MARCIN WASILEWSKI TRIO „FAITHFUL”

Universal

W piątek 4 marca ukaże się nowy album Tria Marcian Wasilewskiego nagrany dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ECM. Płyta zatytułowana „Faithful” została nagrana w sierpniu ubiegłego roku w Lugano pod czujnym okiem producenta Manfreda Eichera.

Oprócz utworów autorstwa lidera, na krążku znalazły się kompozycje Hermeto Pascoala, Hanssa Eislera oraz Paula Bleya. Tytułową „Faithful”  trio zaczerpnęło z albumu Ornette’a Colemana „The Empty Foxhole” z 1966.

Wywiad Roberta Supła z Marcinem Wasilewskim to „cover story” marcowego numeru JAZZ FORUM. W plebiscycie  Jazz Top 2010 Marcin Wasilewski Trio  uznane zostało za najlepszy w Polsce zespół akustycznym.

To jedna z najwybitniejszych formacji jazzowych swojego pokolenia. Jej skład tworzą, obok pianisty Marcina Wasilewskiego, kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz. Zespół powstał w połowie lat 90. i początkowo działał pod nazwą Simple Acoustic Trio. Na początku następnej dekady muzycy nawiązali współpracę z Tomaszem Stańko, tworząc jego regularny kwartet.

W 2005 roku wydali swój pierwszy album dla wytwórni ECM, zatytułowany po prostu „Trio”. Z czasem zespół zgodnie z tradycją większości fortepianowych trio w historii jazzu, przyjął nazwę od nazwiska lidera „Marcin Wasilewski Trio” i pod takim właśnie szyldem w 2008 roku ukazał się znakomicie przyjęty krążek zatytułowany „January” kolejny album zespołu.

Oprócz współpracy z Tomaszem Stańką Trio zapraszane było do udziału w wielu międzynarodowych projektach występując u boku takich gwiazd światowego jazzu jak Manu Katché, Dino Saluzzi, Palle Danielsson, Jon Christensen, Arild Andersen, Dhafer Youssef, Joe Lovano, John Surman, Jan Garbarek, czy Bobo Stenson. Muzycy tria współpracowali także m.in. z Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Szukalski, Piotrem Wojtasikiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim i Henrykiem Miśkiewiczem.

Formacja otrzymała wiele nagród, wśród nich m.in. Fryderyk 2002 za album kwartetu Tomasza Stańki „Soul Of Things” oraz kolejno wydane albumy „Suspended Night” i „Lontano”; Fryderyk 2005 za album „Trio” oraz „Jazzowy Muzyk Roku” , Fryderyk 2009 za album „January”. Fryderyk 2009 w kategorii Jazzowy Muzyk Roku dla Marcina Wasilewskiego.

Wydaniu albumu „Faithful” towarzyszyć będzie trasa koncertowa w Polsce:

16.03 Płock, 17.03 Warszawa – specjalny koncert promocyjny organizowany przez Dom Kultury Praga oraz Kino PRAHA, 19.03 Gdańsk, 23.03 Toruń, 25.05 Wałbrzych,
02.04 Lublin, 03.04 Katowice, 30.04 Zakopane (Gala Jazz Top w ramach Wiosny Jazzowej Zakopane 2011), 8.05 Wrocław, 27.05 Bielsko-Biała


 

Rafał Rokicki

GOŚCIE OMARA SOSY

Dionizy Piątkowski

Rafał Rokicki będzie gościem najbliższego koncertu Ery Jazzu. Pianista jest pierwszym laureatem projektu Era Music Garden i przedstawi się publiczności na koncercie Omara Sosy 19 marca br. w warszawskim Palladium.

Rafał Rokicki to pianista, kompozytor i aranżer, absolwent  amerykańskiej Berklee College of Music (2008), zdobywca nagrody Jazz Performance Award w Bostonie (2008), II nagrody w Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy 2009 oraz III nagrody i nagrody publiczności na
Novum Jazz Festiwal w Łomży (2009). Na fortepianie gra od piątego roku życia. Studiował w różnych szkołach muzycznych: w Łomży, w Warszawie (2001, 2004) i w Barcelonie (2002 - 2003) zanim na przesłuchaniach w Barcelonie (2004) zdobył stypendium do najważniejszej szkoły jazzu,  Berklee College of Music w Bostonie.

W 2007 roku poznał basistę Zaka Croxalla i perkusistę Thomasa Hartmana, z którymi nagrał swoją debiutancką płytę zatytułowaną „G.H.R.” (zawierającą sześć autorskich kompozycji Rafała). Album został życzliwie przyjęty zarówno w  Bostonie, jak i w Polsce. W 2009 roku aranżacja standardu „Softly As in  a Morning Sunrise” zdobyła pierwsze miejsce w kategorii jazzowej w serwisie our stage.com; w maju 2009 roku nagranie „Undecided” – pierwsze miejsce w kategorii latynoskiej.

Rafał Rokicki prezentuje swoją muzykę publiczności jazzowej w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu oraz w Wilnie. Także słuchaczom radiowej  Dwójki. Ponadto komponuje muzykę wizualną do projekcji audio-video. Nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego w reżyserii Chada Minnicha oraz jest autorem kilku reklam. Jego utwory stwarzają wyjątkowy nastrój, który wzbogaca odbiór muzyki.

„Najpiękniejsze frazy jazzu wypływają – rekomenduje artystę Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu i ambasador EMG –  gdy nie słuchać w nich pogoni za dźwiękiem, gdy techniczna elokwencja pianisty jest równie ważna co jego twórcza wrażliwość. Pianistyka Rafała Rokickiego jest takim zgrabnym tworem, w którym nie ma zbyt szalonych wybiegów harmonicznych, ale buduje przez to brzmienie, jakie powinno kojarzyć się każdemu z gracją i elegancja jazzu. To nie jest koktajlowy „jazzik” i szybkie przebiegi po klawiaturze, tak często proponowane przez młodych pianistów, którzy bezwiednie bawią się  zazwyczaj prymkami Corei, Jarretta i Rubalcaby. Rafał ma niezły warsztat i ogromny potencjał muzycznych, jazzowych skojarzeń. Bawi się muzyką! A to jest najkrótsza droga do artystycznego spełniana”.

Gościem specjalnym w zespole Omara Sosy będzie natomiast Joo Kraus – jeden z najpopularniejszych muzyków młodego pokolenia, od lat związany z nu & electric jazzem. Niemiecki trębacz współtworzył brzmienie i jest autorem sukcesów takich formacji jak Kraan, Tab Two, Soulounge, Jazzkantine oraz De Phazz. Jego muzyczne pomysły, brawurową grę na trąbce oraz charakterystyczne brzmienie usłyszeć można w nagraniach zarówno jazzowego Pee Wee Ellisa (album „Diffrent Rooms”), grupie Passport Klausa Doldingera, albumach Johanesa Endersa („Human Radio”), Petera Fesslera („Lovers, Fools & Dreamers”), ale także w rockowych formacjach BAP, Furry In The Slaughterhouse, a nawet w nagraniach Nany Mouskouri i Tiny Turner.

Największą popularność, uznanie i nagrody przyniosły trębaczowi nagrania i koncerty w Tab Two, niemieckim duecie (z basistą Helmutem Hattlerem), który stał się forpocztą  hip-hop jazzu, drum’n’base i acid-jazzu w Europie w latach 90. W 2003 roku Jo Kraus  zrealizował autorski, bestsellerowy album „Public Jazz Lounge”, w którym nu-jazzowym brzmieniom poddał wielkie standardy jazzu („Birdland” Joe Zawinula),soulu („Gataway” grupy Earth, Wind & Fire) a nawet pop-rocka („Venus as a Boy” Bjork, „Love Is All We Need” Mary J. Blige).

Miarą fascynacji acid-jazzem oraz latynoskimi rytmami są najnowsze projekty trębacza. Album „Sueño” jest specyficznym ukłonem w stronę tradycji Buena Vista Social Club i zaproszeniem do wspólnej muzyki Omary Portuendo, Compaya Seguendo oraz muzyków legendarnego Afro-Cuban All Stars. Nie dziwi zatem, że w kręgu zainteresowań Joo Krausa znalazł się także kubański pianista Omar Sosa. Ich wspólny kwintet Afri-Lectric będzie miał premierę 19 marca  w ramach Ery Jazzu w warszawskim klubie Palladium .

Najbliższe koncerty ERY JAZZU:

OMAR SOSA & JOO KRAUS 
19.03.2011, godz.20.00 Warszawa, Palladium

REGINA CARTER Quintet 
14.04.2011, godz.20.00 Warszawa, Palladium

BOLLYWOOD BRASS BAND 
19.05.2011, godz.20.00 Warszawa, Palladium

Więcej:
www.jazz.pl
oraz  www.eramusicgarden.pl


 

Joe Lovano

47. FESTIWAL JAZZ NAD ODRĄ

JF

W środę 2 marca Otwartym Konkursem na Indywidualność Jazzową rozpoczyna się we Wrocławiu 47. Jazz nad Odrą. Festiwal będzie trwać sześć dni, zakończy się w niedzielę 6 marca Galą Polskiego Jazzu. Wśród gwiazd m.in. Randy Crawford & Joe Sample, Joe Lovano, David Murray i Christian Scott.

Jazz nad Odrą to, obok Jazz Jamboree i krakowskich Zaduszek Jazzowych, jeden z trzech najstarszych polskich festiwali jazzowych. Narodził się w 1964 roku w klubie studenckim Pałacyk. Od chwili powstania odgrywał znaczącą rolę na polskiej scenie muzycznej. Zdobycie nagrody w festiwalowym konkursie, zauważenie przez jury, czy krytyków, stanowiło dla młodych muzyków przepustkę do profesjonalnej kariery.

Konkurs, który w pierwszych latach istnienia festiwalu był jego najważniejszym elementem, wyłonił tak wielkie indywidualności polskiej sceny jazzowej jak: Ewa Bem, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, Krzesimir Dębski, Jarosław Śmietana, Janusz Strobel, Piotr Baron, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Szukalski, Andrzej Zaucha… Lista jest bardzo długa. Z biegiem lat profil festiwalu uległ zmianie, pojawiało się coraz więcej gwiazd europejskiego i światowego jazzu (takie były oczekiwania festiwalowej publiczności), ale konkurs wyłaniający „indywidualność jazzową” pozostaje w dalszym ciągu „solą” imprezy. 

W tym roku do I etapu eliminacji konkursowych 47. JnO organizatorzy otrzymali 24 zgłoszenia. Są wśród nich soliści, kilkuosobowe zespoły, a nawet 17-osobowy chór. Komisja Kwalifikacyjna w składzie: Jerzy Kaczmarek, Artur Lesicki, Igor Pietraszewski i Wojciech Siwek wybrała spośród nich finalistów II etapu, którzy zaprezentują się podczas głównego Konkursu na Indywidualność Jazzową.

Oto finałowa dziewiątka: Magnolia Acoustic Quartet, Fusion Generation Project, Jazz City Choir, U.R.W.A.K. Wintet, Marcin Fic Quintet, Iterplay, Wojciech Myrczek. Skowroński/Dobroszczyk Quartet, Tuźnik/Kądziela Quartet. Oceniać ich będzie jury, w którym zasiądą: Piotr Baron, Zbigniew Czwojda, Tomasz Szachowski, Jarosław Śmietana oraz Piotr Wojtasik.
 
PROGRAM FESTIWALU

2 marca
CS Impart, godz. 16:00
Wstęp wolny

OTWARTY KONKURS NA INDYWIDUALNOŚĆ JAZZOWĄ 
WIERBA & SCHMIDT QUINTET, special guest PIOTR BARON

Klub Festiwalowy CS Impart
Wstęp wolny
JAM SESSION


3 marca
CS Impart, godz. 19:00
Bilety: I miejsca - 190 zł, II miejsca - 170 zł, balkon - 130 zł

RANDY CRAWFORD & JOE SAMPLE TRIO

CS Impart, godz. 21:30
Bilety: 30zł i 25 zł

KUBA STANKIEWICZ & MACIEJ SIKAŁA
ZBIGNIEW LEWANDOWSKI  FREE BOP PROJECT special guest ROBERT MAJEWSKI

FUNKY GROOVE

Klub Festiwalowy CS Impart
Wstęp wolny
JAM SESSION

4 marca
CS Impart, godz. 18:00
Bilety: I miejsca - 100 zł, II miejsca - 80 zł, balkon - 40 zł

EUROPEAN JAZZ ENSEMBLE
Stan Sulzmann, Alan Skidmore, Gerd Dudek, Nicolas Simion – saxes; Jiri Stivin - flute & alto sax, Matthias Schriefl, Piotr Wojtasik – trumpets; Rob van den Broeck – piano, Ali Haurand – bass, Clark Tracey - drums

JOE LOVANO US FIVE
Joe Lovano - sax
James Weidman - piano
Petar Slavov  - bass
Otis Brown III - drums
Francisco Mela  - drums

CS Impart, godz. 22:30
Bilety: I miejsca - 60 zł, II miejsca - 50 zł, balkon - 40 zł
ADAM PIEROŃCZYK / KOMEDA special guest GREG OSBY
Adam Pierończyk - sax
Greg Osby - sax
Nelson Veras - guitar
Sławomir Kurkiewicz - bass
Łukasz Żyta - drums

VIBRASLAP & JANUSZ SZROM

Klub Festiwalowy CS Impart
Wstęp wolny
JAM SESSION

5 marca
CS Impart, godz. 18:00
Bilety: I miejsca - 100 zł, II miejsca - 80 zł, balkon - 60 zł

CHRISTIAN SCOTT
Christian Andre Scott - trumpet
Louis Fouche - alto sax
Matthew Thomas Wyatt Stevens - guitar
Jamire Anwar Williams - drums
Kristopher Keith Funn - bass

LESZEK MOŻDŻER & KRZESIMIR DĘBSKI feat. ZOHAR FRESCO – drums
Adam Skrzypek - bass
Piotr Dziubek - accordion

CS Impart, godz. 22:30
Bilety: I miejsca - 90 zł, II miejsca - 70 zł, balkon - 50 zł

DAVID MURRAY CUBAN ENSEMBLE PLAYS NAT KING COLE „EN ESPAÑOL”
David Murray - tenor sax, direction
Roman Filiu O’Reilly - alto sax
Ariel Bringuez Ruiz - tenor sax
Mario Morejon – trumpet
Jorge Miguel Vistel Serrano - trumpet
Denis Cuni Rodriguez - trombone
Pepe Rivero - piano
Reinier Elizarde - bass
Georvis Pico Milan - drums
Yuvi Aguillar Rojas - percussion 
 
THE BENNIE MAUPIN ENSEMBLE
Bennie Maupin – bass clarinet, tenor sax, flute
Dariusz Oleszkiewicz - bass
Daryl Munyungo Jackson  - percussion
Michael Stephans - drums

Klub Festiwalowy CS Impart
Wstęp wolny
JAM SESSION

6 marca
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem
godz. 16:00
Bilety: sektor A - 60 zł, sektor B - 40 zł, miejsca siedzące nienumerowane

ZOHAR FRESCO TRIO feat. DANIEL ZAMIR & NITAY HERSHKOVITZ, special guest LESZEK MOŻDŻER
Zohar Fresco - percussion
Daniel Zamir - sax
Nitay Hershkovits - piano
Leszek Możdżer - piano

CS Impart, godz. 18:00
Bilety: I miejsca - 80 zł, II miejsca - 70 zł, balkon - 60 zł

LAUREAT GRAND PRIX 2011
GALA POLSKIEGO JAZZU - BIG FESTIVAL BAND
pod kier. ZBIGNIEWA CZWOJDY oraz soliści, m.in.: CARMEN MORENO, ANNA SERAFIŃSKA, WOJCIECH KAROLAK, JAROSŁAW ŚMIETANA, PIOTR WOJTASIK

Imprezy towarzyszące:

WYSTAWA „Trzy minuty dla jazzu” - Lechosław Carnelli
wernisaż: 3 marca godz. 17:00
Galeria Impart

WYSTAWA pokonkursowa projektów plakatu 47. festiwalu Jazz nad Odrą
foyer CS Imaprt

WYSTAWA „Malarskie impresje jazzowe” - Robert Żytyński
Galeria „Na Dole” CS Impart

Istotnym elementem festiwalu była zawsze jego oprawa graficzna. Plakaty projektowali wrocławscy twórcy o międzynarodowej  sławie: Jan Sawka, Eugeniusz Get Stankiewicz, Rosław Szaybo. Od kilku lat  festiwalowy plakat wyłania konkurs ogłaszany wśród studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Tegoroczny konkurs wygrał Krzysztof Grudziński. Konkursowe projekty będą przez cały marzec prezentowane w hallu CS Impart. 

Od 2004 roku „właścicielem”  Jazzu nad Odrą jest miasto Wrocław współorganizatorami Festiwalu Jazz nad Odrą są: Fundacja Jazz nad Odrą, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Oddział Wrocław oraz Centrum Sztuki Impart.

www.jazznadodra.pl


 

JAZZ W TVP KULTURA – MARZEC 2011

JF

Louis Armstrong, Count Basie, Al Jarreau, Kurt Elling, Billie Holiday, Phil Woods, Dave Brubeck, Dr. Billy Taylor, Tony Bennett, Chick Corea, Pat Metheny, John Coltrane – to legendy jazzu, które zobaczymy i usłyszymy w marcu br. w kanale TVP Kultura.

2 marca
00:25 Noc z jazzem: Mistrzowie amerykańskiego jazzu – Louis
Armstrong – Satchmo

9 marca
00:07 Noc z jazzem: Mistrzowie amerykańskiego jazzu – Count Basie Swingin’ the Blues

14 marca
13:10 Legendy Jazzu: Jazzowi wokaliści – Al Jarreau, Kurt Elling

15 marca
13:10 Legendy Jazzu: Jazzowi wokaliści – Al Jarreau, Kurt Elling
13:41 40-lecie Jazz Forum: Jarosław Śmietana i goście

16 marca
13:13 Legendy Jazzu: Jazz współczesny – George Duke, Lee Ritenour,
Marcus Miller
13:46 16. Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych Zamość ’89.
Lora Szafran
00:10 Noc z jazzem: Mistrzowie amerykańskiego jazzu – Billie
Holiday – Lady Day

17 marca
13:10 Legendy Jazzu: Saksofoniści altowi – Phil Woods, David Sanborn

18 marca
13:10 Legendy Jazzu: Mistrzowie fortepianu – Dave Brubeck and Dr. Billy Taylor
13:43 Jack DeJohnette – Special Edition – Jazz Jamboree ’83

21 marca
13:10 Legendy Jazzu: Blues – Robert Cray and Keb’ Mo’

22 marca
13:10 Legendy Jazzu: Amerykański śpiewnik – John Pizzarelli and Jane Monheit

15:49 40-lecie Jazz Forum: Jarosław Śmietana i goście


23 marca
13:13 Legendy Jazzu: Latynoski Jazz – Eddie Palmieri and Dave Valentin
13:42 Jazz Jamboree ’83 – Andrzej Trzaskowski i Orkiestra PR
00:27 Noc z jazzem: Mistrzowie amerykańskiego jazzu –Thelonious Monk – amerykański kompozytor

24 marca
13:03 Legendy Jazzu: Saksofoniści tenorowi – Benny Golson, Chris Potter, Marcus Strickland
19:35 E.S.T. w klubie Blue Note

25 marca
13:10 Legendy Jazzu: Brazylijski Jazz  – lvan Lins and Oscar Castro -Neves
13:43 Włodzimierz Nahorny w hołdzie Szymanowskiemu – Mity

26 marca
23:47 Jacek Kaczmarski na jazzowo

28 marca 
13:10 Legendy Jazzu: Organy Hammonda – Joey DeFrancesco and Dr. Lonnie Smith

29 marca
13:10 Legendy Jazzu: Jazz Masters 2006 – Tony Bennett, Chick Corea
and Ray Barretto

30 marca
13:10 Legendy Jazzu: Wielcy gitarzyści – Pat Metheny and Jim Hall

23:27 Noc z jazzem: Mistrzowie amerykańskiego jazzu – Świat według Johna Coltrane’a

 


 

PRZEGLĄD W GDYNI

JF

XIV Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu odbędzie się 2 maja br. w Klubie Muzycznym Ucho w Gdyni.

Koncerty finalistów oceniać będzie jury w składzie: Wojciech Staroniewicz, Krystyna Rejnowicz, Dominik Bukowski, Janusz Mackiewicz, Tomasz Sowiński.

Atrakcyjne nagrody ufundowały Miasto Gdynia (10.000 zł  dla najlepszego zespołu i 3000 zł dla solisty) oraz Radio Gdańsk (sesja nagraniowa w Studiu Radia Gdańsk i występ na Sopot Jazz Festival).

Imprezę poprowadzi Przemek Dyakowski, szef Sax Clubu. Po konkursie koncert zagra kwartet złożony z członków jury.

Płyty demo należy przesłać na adres: Kawiarnia Cyganeria, ul. 3-go Maja 27/31, 80-364 Gdynia (z dopiskiem „Przegląd”). Termin nadsyłania płyt demo upływa 10 kwietnia.

Info: Klub Muzyczny Ucho (biuro), tel. (58) 661-89-73, ucho@ucho.com.pl, www.ucho.com.pl

Regina Carter

REGINA CARTER GWIAZDĄ ERY JAZZU

Dionizy Piątkowski

Regina Carter, najlepsza skrzypaczka  i jedna z najbardziej ekspresyjnych solistek jazzu, wystąpi 14 kwietnia br. w warszawskim Palladium w kolejnej odsłonie festiwalu Era Jazzu. Będzie to jej jedyny koncert w Polsce!

Genialna instrumentalistka, jako pierwsza wykonawczyni jazzowa,  zagrała na bezcennych, ponad dwuwiekowych Il Cannone Guarnei del Gesu, skrzypcach należących niegdyś do  samego mistrza Niccolo Paganiniego.

Regina Carter – obecnie uznawana za najwybitniejszą skrzypaczkę jazzową na świecie – przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku dwu lat, jako czterolatka zaczęła grać na skrzypcach. Jej wirtuozeria zwróciła uwagę managerów wytwórni Verve, którzy zaprosili ją do współpracy.

Swój najsłynniejszy album „Paganini: After A Dream” nagrała na skrzypcach Paganiniego, a zawarty na nim
materiał to jazzowe interpretacje kompozycji mistrza. Niezaprzeczalnym jest fakt, iż podczas koncertów ma się wrażenie, że Regina Carter i jej grupa mają niekończące się zasoby energii i muzycznych skojarzeń i w uroczy i zabawny sposób zdobywają publiczność na całym świecie. Jej nowy projekt obejmuje  jazzowe interpretacje etnicznych i  folkowych ballad granych z niezwykłym pietyzmem, werwą i estradową emocją.

Kariera Reginy Carter jest jak prawdziwe crescendo sukcesu, które nigdy nie przestaje brzmieć – komplementują muzykę skrzypaczki krytycy. Ale jak sama konkluduje: „Mam misję do spełnienia: chcę wnieść swój wkład w muzykę i zrobienie tego na swoich warunkach”. Z takim wyzwaniem skrzypaczka wymyka się komercyjnej sferze muzyki, stając się bezwiednie ikoną tego, co w wielkiej sztuce najważniejsze: artystką non-konformistką z ogromnym, rozbuchanym talentem i ambicjami. Podczas koncertów ma się wrażenie, że Regina Carter i jej grupa  znają cel swojej misji, a niekończące się zasoby energii, w uroczy i zabawny sposób zdobywają publiczność na całym świecie. „Regina Carter tworzy muzykę łatwą w odbiorze i jednocześnie zapierającą dech w piersiach. Swoją muzyką zabiera słuchacza w niezwykłą podróż, na którą składają się przeszłość i przyszłość jazzu” –  napisał po koncercie amerykański  „Time Magazine”.

Urodzona w Detroit, córka przedszkolanki i pracownika zakładów Forda, wyrastała w atmosferze amerykańskiej klasy średniej lat 60., gdzie  muzyka klasyczna i edukacja w tym kierunku były w modzie. W wieku dwóch lat zaczęła grać na pianinie, a jako czterolatka rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. Mając dwanaście lat była najmłodszym muzykiem Detroit Civic Symphony Orchestra. Jej spotkanie z jazzem odbyło się dość późno.

W swoje szesnaste urodziny wybrała się na koncert Stephane’a Grappellego, legendarnego skrzypka z Francji, którego długoletnia współpraca z gitarzystą Django Reinhardtem, uczyniła obu światowej sławy legendami jazzu. Regina Carter wspomina, że właśnie dzięki temu koncertowi zrozumiała co chce grać, ile radości i wolności może dostarczyć muzyka improwizowana. Studiowała muzykę w New England Conservatory of Music oraz Michigan’s Oakland University. Przez jakiś czas występowała z popularnym, żeńskim kwartetem Straight Ahead, z którym nagrała dwa albumy dla Atlantic Records.

Afro-Amerykanka Regina Carter grająca jazz na skrzypcach musiała stawiać czoła trzem powszechnym w USA  stereotypom: większość instrumentalistów jazzowych to mężczyźni, większość muzyków smyczkowych jest biała, większość skrzypków to muzycy klasyczni.  Stąd na przekór wszystkiemu coraz mocniej wchłaniała jazz. W 1994 roku związała się z lokalnym ruchem Black Rock Coalition i nawiązała współpracę z liderami modnej New Black Music: Muhalem Richardem Abramsem ( z AACM), Gregiem Tate’em oraz popularnym A String Trio of New York. 

Przełomowym dla młodej skrzypaczki był rok 1998, gdy zaproponowano jej kontrakt w słynnej Verve Records. Pod opieką John Claytona zrealizowała albumy „Rhythms of the Heart” (1999) oraz „Motor City Moments”  (2000), które przedstawiły zdumionemu jazzowemu środowisku wielki talent artystki. Zrealizowany w duecie z pianistą Kennym Barronem album „Freefall” zyskał nominacje do prestiżowej Grammy Awards w 2002 roku. Odtąd jazzowa skrzypaczka zapraszana była do projektów  wybitnych artystów: zagrała w „Blood on the Fields” Wyntona Marsalisa, zaproszona została przez Cassandrę Wilson do udziału w jej „davisowskim” albumie „Travelling Miles”, pojawiała się w nagraniach i koncertach królowej hip-hopowego soulu Mary J. Blige oraz awangardowych projektach Johna Blake’a.

W 2001 roku Regina Carter pojechała do Włoch by zapoznać się z muzyką Niccolo Paganiniego. Nieoczekiwanym efektem tej podróży był nie tylko zachwyt nad ogromną spuścizną kompozytora z Genui, ale także pomysł, by zagrać  „swój jazz” na oryginalnych skrzypcach legendarnego muzyka. Regina Carter  jako pierwsza artystka jazzowa i zagrała na Il Cannone, skrzypcach należących do samego mistrza Niccolo Paganiniego. Po roku wróciła do Włoch by na tych skrzypcach zrealizować album „Paganini: After A Dream”.  Świat jazzu i muzyki klasycznej był zauroczony. Recenzent „Time Magazine” komplementował „Carter tworzy muzykę, której się pięknie słucha, która jest odkrywcza, czasami wręcz brawurowa „swoich słuchaczy Panna Carter zabiera na wyprawę w przyszłość jazzu”.

Kolejna, autorska płyta Reginy Carter ukazała się dopiero w 2006 roku, ale podobnie jak jej poprzednie nagrania, wzbudziła entuzjazm na całym świecie. „I’ll Be Seeing You: A Sentimental Journey” to  muzyczny hołd dla matki Reginy, Grace Lousie Carter. Album zawiera intymne, akustyczne aranżacje utworów z lat 20., 30. i 40. W poszukiwaniach specyficznego nastroju tamtych czasów Regina Carter zaprosiła do współpracy m.in. wybitne wokalistki  Dee Dee Bridgewater i Carlę Cook, klarnecistę Paquito D’Riverę, akordeonistę Gila Goldsteina. Album ten zwiastował także artystyczny zwrot w muzyce Reginy Carter. Coraz wyraźniej słuchać w jej nagraniach inspiracje czerpane wprost z muzyki klasycznej, tanecznego swingu, New Black Music, folkowych skojarzeń z Południa USA, rhythm’n’bluesa a nawet muzyki etnicznej.

Nie zdziwił nikogo zatem fakt, iż swój najnowszy album „Reverse Thread” skrzypaczka zrealizowała wraz z muzykami afrykańskimi, ale w tak kulturowo zagmatwanym tyglu, że trudno dopatrywać się w pomyśle znamion mody na ludowość. Kompozycje Hiwumbe Awumba oraz Mwana Talitambula to np. brawurowo rozegrane ludowe piosenki Żydów z Ugandy, a Un Aguinaldo to kompozycja oparta o  hinduskie i portorykańskie melodie ludowe. Regina Carter nim zrodził się pomysł na tę płytę dokładnie zapoznała się z ogromnym archiwum etnograficznym słynnego nowojorskiego World Music Institute.

Tam znalazła inspiracje, by już pod kątem jazzowej improwizacji oraz folkowej zabawy zaangażować najwłaściwszych muzyków: Yacouba Sissoko - wirtuoza gry na afrykańskiej kora oraz wprawnych jazzowych instrumentalistów – akordeonistów Gary' ego Versace i Willa Holshousera z zespołu Davida Krakauera, basistę Mamadou Ba, gitarzystę Adama Rogersa i perkusistę  Alvestera Garnetta.

Album, którego amerykańska premiera odbyła się latem 2010 roku zyskał entuzjastyczne recenzje prestiżowych mediów. „Reverse Thread” nominowany był także do  Grammy Awards. 

Premierowy program zostanie zaprezentowany wiosną 2011 jedynie na dwóch koncertach w Europie. Regina Carter będzie gościem Ery Jazzu  14 kwietnia w warszawskim klubie Palladium.  

Dionizy Piątkowski

ERA JAZZU
Regina Carter
14.04.2011, godz.20.00 
Warszawa, Palladium
Bilety: 150/100
www.ticketpro.pl
www.ebilet.pl
www.eventim.pl

więcej: www.jazz.pl

 

Piotr Orzechowski
fot. Odile Meylan

PIOTR ORZECHOWSKI LAUREATEM MONTREUX

JF

Piotr Orzechowski, 20-letni student krakowskiej Akademii Muzycznej wygrał 13. Parmigiani Montreux Jazz Piano Solo Competition odbywający się w ramach 45. Montreux Jazz Festival. To pierwszy Polak, który zwyciężył w historii tego prestiżowego konkursu!

Montreux Jazz Piano Solo Competition przeznaczony jest dla pianistów poniżej 30 roku życia. Piotr Orzechowski był najmłodszym uczestnikiem konkursu. Półfinaliści zostali wyłonieni przez jury na podstawie przesłanych nagrań.

Z 42 zgłoszeń z całego świata (10min materiał) do półfinału dopuszczonych zostało 10 pianistów. W półfinale każdy z nich zagrał standard z listy podanej przez jury oraz własną kompozycję lub inny utwór (każdy miał na prezentację łącznie 10 min).

Z uwagi na bardzo wysoki poziom, do finału dopuszczonych zostało czterech pianistów (Polska, USA, Mauritius, Azerbejdżan). Podczas finału każdy pianista zagrał: bluesa, standard z listy ośmiu utworów  oraz swoją kompozycję bądź inny utwór własnego wyboru (łącznie 15min).

JURY
Występy uczestników konkursu oceniało jury, któremu przewodniczył Tommy LiPuma – legendarny amerykański producent płytowy, trzykrotny zdobywca nagród Grammy, który w swej długiej karierze współpracował z takimi sławami jak, m.in.: Barbra Streisand, Miles Davis, Al Jarreau, Natalie Cole czy Diana Krall. W jury zasiadali również: Jean‐Claude Reber (dyrektor Conservatoire Montreux‐Vevey‐Riviera w Szwajcarii), Rocco Zacheo (krytyk muzyczny „Le Temps”), Thierry Lang (pianista), Pascal Bussy (menedżer wytwórni płytowej World Village‐Harmonia Mundi), Leo Tardin (pianista).

Półfinaliści:
Pity Cabrera, 1986 (Kuba)
Jarrett Cherner, 1981 (USA)
Samuel Gasparyan, 1982 (Armenia)
Max Haymer, 1984 (USA)
Jerry Léonide, 1984 (Mauritius)
Emil Mammadov, 1982 (Azerbejdżan)
Andrey Marukhin, 1985 (Rosja)
Piotr Orzechowski, 1990 (Polska)
Jeremy Siskind, 1986 (USA)
Rafael Zaldivar, 1982 (Kuba)

Finaliści:
Jerry Leonide (Mauritius)
Emil Mammadov (Azerbejdżan)
Piotr Orzechowski (Polska)
Jeremy Siskind (USA)

Nagrodzeni zostali:
I miejsce: Piotr Orzechowski (Polska)
II miejsce: Jeremy Siskind (USA)
III miejsce: Jerry Leonide (Mauritius)
Nagroda publiczności: Emil Mammadov (Azerbejdżan)

Nagrody
I Nagroda ‐ CHF 10’000 – ufundowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu (Association des Amis du Festival). Ponadto zdobywca I Nagrody otrzymał: szwajcarski zegarek z limitowanej edycji Parmigiani. W ramach nagrody Piotr Orzechowski ma zapewnioną sesje nagraniową w profesjonalnym studiu – Balik Farm Studio w regionie Toggenburg w Szwajcarii. Podczas sesji zarejestruje swój autorski materiał, który zostanie później wydane w formie promocyjnej płyty. Podczas przyszłorocznej edycji festiwalu Piotr wystąpi wraz z Montreux Young Talent Band (w którego składzie znajdzie się m.in. zdobywca pierwszej nagrody tegorocznego konkursu wokalnego – Montreux Voice Competition).

Piotr Orzechowski BIO
Urodzony w 1990 roku w Krakowie. Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego Piotra Wyleżoła (ukończył I rok). Od najmłodszych lat zdradzał zainteresowanie jazzem – klasyczna edukacja muzyczna uzupełniana więc była lekcjami fortepianu jazzowego.

Dostrzeżony nie tylko jako instrumentalista o ciekawej osobowości, nadzwyczajnej wyobraźni muzycznej i ogromnych możliwościach warsztatowych, ale również jako odpowiedzialny lider oraz kompozytor wartościowych utworów. Potwierdzają to nagrody przyznawane indywidualnie na najbardziej prestiżowych ogólnopolskich festiwalach muzyki jazzowej, m.in.: I Nagroda Indywidualna na Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze w 2007 roku, czy w roku 2008: I Nagroda Indywidualna (tytuł najlepszego instrumentalisty) na Jazz Juniors w Krakowie, III Nagroda dla Indywidualności Jazzowej na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, zakwalifikowanie do finału konkursu Jazz Hoeilaart w Belgii. Osiągnięcia te zadecydowały o przyznaniu Piotrowi w 2008 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najzdolniejszych uczniów szkół artystycznych w Polsce.

W kwietniu 2009 roku Piotr wziął udział w małopolskim konkursie „To co ulepsza” w ramach Festiwalu Filmów Andrzeja Wajdy, gdzie za swój film, do którego także napisał muzykę, otrzymał I miejsce.

Kwartet młodego krakowskiego pianisty Piotra Orzechowskiego (rocznik 1990!) przedstawił zróżnicowany stylistycznie program („Concussion of the Brain” lidera, „Very Early” Billa Evansa i „Song for Bilbao” Metheny’ego), który w pełni zademonstrował talent nagradzanego już kilkakrotnie lidera. Jego improwizacje rozgrywając się początkowo w ambitusie jednej, góra dwu oktaw stopniowo nabierają rozmachu, tworząc logiczny, efektowny łuk z wyraźną kulminacją. Zarówno środki harmoniczne, jak i przekonujący timing, a także wyraźny dystans, spokój i pełna kontrola akcji dziejącej się na estradzie – to cechy już nie tylko szczególnie utalentowanego pianisty, ale też odpowiedzialnego i wiarygodnego lidera Kwartetu.

Ta obserwacja tylko dodatkowo potwierdza opinię, iż „niewiarygodnie dojrzale zagrał i pokierował zespołem”, wygłoszoną kilka miesięcy wcześniej przez Zbigniewa Namysłowskiego na Krokus Jazz Festival 2007, gdzie Piotr otrzymał nagrodę indywidualną. Kwartet jako całość brzmi świetnie i nie wątpię, że silniej da znać o sobie na krajowej scenie.

Tomasz Szachowski,  JAZZ FORUM
Maj 2008

 


 

Omar Puente

FINAŁ JAZZU NA STARÓWCE – OMAR PUENTE SEXTET

JnS

W sobotę, 27 sierpnia odbędzie się w Warszawie ostatnia odsłona tegorocznego  XVII Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi ze swoim sekstetem kubański wirtuoz skrzypiec Omar Puente.

Omar Puente - skrzypce elektryczne
Robert Mitchell - fortepian
Oscar Martinez - konga, timbales
Rene Alvarez - puzon
Yannis Santiago - kontrabas
Mitchel Castellanos - perkusja

Omar Puente (ur. 1962) – kubański wirtuoz skrzypiec, kompozytor, aranżer, pedagog, obecnie mieszka w Anglii. Koncertował na całym świecie z takimi artystami jak Tito Puente, Ruben Gonzales, Tony Bennett, Courtney Pine. Popularyzuje współczesną muzykę kubańską, rozwinął własny styl łącząc jazz z muzyką klasyczną i kubańską.

Urodzony w Santiago de Cuba. Od ojca przejął miłość do skrzypiec. Pod okiem uznanych na świecie profesorów uczył się muzyki klasycznej w Estaban Salas w Santiago, a wieczorami chłonął kubańskie dźwięki stojąc i słuchając legendarnych trovadores, Compaya Segundo i Eliadesa Ochoa. W wieku 12 lat opuścił rodzinę i udał się do Hawany. Podjął naukę w Escuela Nacional de Arte, gdzie warsztaty prowadził m.in. Paquito D’Rivera. Jego nauczycielami klasyki byli Giennadi Dmitriak i Aral Baiciakalov, jazzu latynoskiego – Chucho Valdes i Arturo Sandoval, a muzyki kubańskiej – Ruben Gonzales i Guillermo Rubalcaba.

Omar dołączył do zespołu Jose Maria Vitier z którym koncertował na Kubie i w Meksyku, docierając nawet na New York Jazz Festival. Był solistą w Agrupacion de Concierto i w Nacional Symphony Orquestra de Cuba (NSOC). Występował z Rubenem Gonzalesem w Europie , z Guillermo Rubalcabą w Ameryce Południowej. Nagrywał z Orquestra Reve, Charanga Habanera, Pabalo Milanesem, Leo Brauerem i Silvio Rodriguesem. Grał w The Cuban Boy’s – z tym zespołem spędził kolejne lata jeżdżąc po świecie i grając współczesną muzykę kubańską m.in. na Montreux Jazz Festival i w Hard Rock Café w Manili. Zespół ten zdobył ogromną popularność grając z takimi sławami jak Whitney Houston, MC Hammer i Tony Bennett.

Omar Puente koncertował  w Europie, USA i w Afryce. W Wielkiej Brytanii grał z Tito Puente, Ibrahimem Ferrerem i Omarą Portundo. Grał też z Johnem Williamsem, Eddie Palmieri, a także z Rubenem Gonzalesem i Afro Cuban All Stars. Współpracował z Denys Baptiste podczas międzynarodowego tournee „Let Freedom Ring”, opartego na kompozycji napisanej na 40 rocznicę przemówienia Dr Martina Luthera Kinga. Obecnie Omar występuje z Courtneyem  Pine’em, Robertem Mitchellem, a także z muzykami z Royal Philharmonic Orchestra,  z którymi nagrał CD „Nuance”.

Występował w telewizji BBC, ITV i wielu programach radiowych oraz na koncertach w całej Anglii od Aberdeen, Isle of Wight, Newcastle Eden Project Belfast i Cork a, w klubie Ronnie Scott’s,  w prestiżowych salach Queen Elizabeth Hall, Royal Albert Hall oraz Royal Festival Hall.

Omar Puente nazywa siebie muzykiem, którego serce bije w rytm muzyki kubańskiej, którego dusza jest afrykańska, a dom jest w północnej Anglii, w hrabstwie Yorkshire. Podczas festiwalu odbędzie się promocja jego debiutanckiej płyty jako lidera „From There To Here”. Opowiada jego historię, która zaczęła się w Afryce, była napisana na Kubie. a opracowana w Wielkiej Brytanii. Będzie to pierwszy i jedyny koncert tego artysty w Polsce.

www.omarpuente.com

Wśród towarzyszących mu muzyków Robert Mitchell (rocznik 1971) brytyjski muzyk jazzowy amerykańskiego pochodzenia. Ma renomę bardzo utalentowanego pianisty i kompozytora. Absolwent City University i Guidhall School of Music and Drama. Był dwukrotnie nominowany do BBC Jazz Award i Rising Star w 2002 roku, oraz otrzymał nominację w Gilles Peterson Worldwide Awards (za najlepsza live sesję).

Występował w wielu różnych projektach z takimi muzykami i zespołami jak: Steve Coleman, Norma Winstone, Courtney Pine, Vaughn Hawthorne-Nelson, IGCulture, Greg Osby, The Roots, Steve Williamson, The Warriors Jazz, Sillhouette Brown, Shorter Stories, Omar Puente i Ntoumos i Cubania.

Współpracę z Omarem Puente rozpoczął się od duetu w 2003 roku. Występy w Hawanie International Jazz Festival (2004) doprowadziły ich do programu telewizyjnego dla kubańskiego TV TODO JAZZ. Pianista od 2003 roku jest kompozytorem w Królewskiej Akademii Muzycznej Wydziału Jazzu, pedagogiem na WAC, City University, Middlesex University, a także egzaminatorem na kursie jazzu na Royal Academy Of Music.

www.robertmitchellmusic.com

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jeden z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności, festiwal jazzowy w Polsce. Festiwal jest wizytówką artystyczną stolicy oraz atrakcją turystyczną dla melomanów, turystów z Polski i zagranicy.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Oryginalny program – zróżnicowany stylistycznie, międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia to znaki rozpoznawcze festiwalu.

Organizatorzy festiwalu:
Krzysztof Wojciechowski i Iwona Strzelczyk Wojciechowska – Fundacja Jazz Art

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce Warszawa
Rynek Starego Miasta, 2 lipca - 27 sierpnia

www.jazznastarowce.pl


 

Hermeto Pascoal

SOPOT JAZZ FESTIVAL 2011

Hanna Kożuchowska

20 października br. rozpocznie się Sopot Jazz Festival 2011 z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych jazzowych wykonawców. Wśród gwiazd m.in. legenda jazzu brazylijskiego Hermeto Pascoal.

Festiwal potrwa trzy dni, a w jego trakcie na scenach sopockich klubów zabrzmią jazzowe nuty z różnych zakątków świata, m.in. z Brazylii, Trynidad i Tobago, Maroko, Wielkiej Brytanii, Węgier i Stanów Zjednoczonych.

Festiwal otworzy wystawa w Zatoce Sztuki nie publikowanych i nie pokazywanych dotychczas, portretów światowych sław jazzu z lat 1958-1971 autorstwa niemieckiego fotografika Manfreda Lebera.

Na scenie muzycznej Zatoki Sztuki wystąpią:
Anthony Joseph & Courtney Jones, artyści o karaibskich korzeniach, zamieszkujący i tworzący obecnie w Anglii. Joseph okrzyknięty najbardziej innowacyjnym i ekscytującym głosem Wielkiej Brytanii jest także uznanym poetą, pisarzem i wykładowcą kreatywnego pisania na Uniwersytecie Birkbeck. Jones jest bębniarzem i perkusistą wykorzystującym w muzyce charakterystyczny steelpan, narodowy instrument Trynidadu i Tobago.

Mihaly Dresch Quartet – prowadzony przez węgierskiego saksofonistę, jednego z najciekawszych muzyków jazzowych i folkowych na współczesnej budapesztańskiej scenie. Mihaly Dresch stworzył nowy trend w muzyce współczesnej, połączenie amerykańskiego free jazzu z elementami tradycyjnej muzyki ludowej Węgier.

Stephen Riley & Guests, tenorowy saksofonista koncertujący i nagrywający z Wyntonem Marsalisem, Harrym Connick Jr., Marcusem Robertsem i Ray’em Charlesem. Nagrodzony przez International Association of Jazz Education nagrodą Clifford Brown/ Stan Getz Fellowship Award. Obecnie prowadzi trio z basistą Nailem Caine’em i perkusistą Jasonem Marsalisem, a także współpracuje z Organ Dave Stryker’s Organ Quartet.

Robert Majewski – trębacz, kompozytor, aranżer. W latach 1986-90 był solistą Big Bandu „Studio S 1” Polskiego Radia pod dyr. Andrzeja Trzaskowskiego. Występował z Orkiestrą Eropean Broadcasting Union w Kopenhadze i w Amsterdamie a od 1997 roku jest członkiem Jazz Baltica Ensemble. W 1998 roku w Stuttgarcie, Robert Majewski wraz z Urszulą Dudziak wystąpił na koncercie z okazji 75. rocznicy urodzin J.E. Berendta z programem Komedy. Do formacji Robert Majewski Quartet jazzman zaprosił Marcina Wasilewskiego, Palle Danielssona i Michała Miśkiewicza.

Maciej Grzywacz Quartet – trójmiejski gitarzysta, kompozytor i aranżer. Na swoim koncie, oprócz autorskich albumów, ma dwie nominowane do Fryderyka płyty zespołu (0-58) oraz udział w nagraniach i koncertach z Avishaiem Cohenem, Tylerem Hornby, Maciejem Sikałą, Zbigniewem Namysłowskim, Jakobem Dinesenem, Adamem Pierończykiem, Piotrem Lemańczykiem, Jackiem Kochanem oraz Wojciechem Staroniewiczem. Koncertował m. in. w Kanadzie, Izraelu, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Austrii, Rumunii i na Węgrzech.

Ostatniego dnia festiwalu, 22 października br., w Sali Columbus Hotelu Sheraton zagrają:

Majid Bekkas Group – marokańczyk, profesor gitary, wirtuoz charakterystycznych gitar – oud i guembr, piosenkarz. Zaistniał na europejskiej scenie jazzowej dzięki współpracy z takimi muzykami jak Archie Shepp, Louis Scalvis, Flavio Boltro i Klaus Doldinger. Obdarzony wyjątkowym głosem, określanym „lekarstwem dla duszy”. Dotychczas wydał sześć albumów, ostatni z nich „Kalimba” trafił do sprzedaży w 2007 roku.

Hermeto Pascoal Group – brazylijski kompozytor, uznany za niezwykłą osobowość muzyczną w historii brazylijskiej muzyki. Mistrz aranżacji i improwizacji. Już jako dziecko odtwarzał dźwięki z wody, tworzył instrumenty z dyni, konstruował ze złomu instalacje, które wydawały niesamowite brzmienie. Znany ze swego talentu i niespotykanej kreatywności jest atrakcją festiwali jazzowych. Dziś Hermeto jest członkiem pięciu zespołów, świetnie łączy współpracę i komponowanie w tym czasie.

Na zakończenie w Klubie Sfinks 500 wystąpi Soweto Kinch, brytyjski saksofonista altowy i raper. Zadebiutował w roli wykonawcy i aranżera z Crosby's Jazz Jamaica All Stars w 2001 roku w albumie Massive, który zawierał jego własne aranżacje jazzowe "Vitamin A". Kinch jest laureatem wielu muzycznych wyróżnień, m.in. Nagrody Wschodzącej Gwiazdy w 2002 roku na BBC Jazz Awards oraz MOBO (w 2003 i w 2007) dla Najlepszego Muzyka Jazzowego.

Ale to nie koniec atrakcji Sopot Jazz Festival 2011!

20 października na zaproszenie dyrektora artystycznego Sopot Jazz Festival 2011, Adama Pierończyka do Sopotu przybędzie gość specjalny Takao Fujioka, japoński grafik, autor oprawy graficznej festiwalu. Fujioka jest absolwentem Design School w Osace i właścicielem firmy Jazgra. Tworzy ilustracje, o których sam mówi „jazzowe improwizacje”, będące wynikiem silnej inspiracji twórczością Davida Stone Martina, znanego amerykańskiego artysty. W 2008 r. prace Takao Fujioka pokazywane były na wystawie zatytułowanej „Jazz Perspectives” w Jazz Gallery na Manhattanie. Takao Fujioka jest także pomysłodawcą i autorem okładki płyty Adama Pierończyka Trio – Live at A38.

Tego samego dnia, o 20.30 w sopockim klubie SPATiF odbędzie się Spatif Jam Session –  pierwsze awangardowe jam session organizowane przez trójmiejskich muzyków Irka Wojtczaka i Michała Gosa, do udziału w którym artyści zaprosili Tomasza Ziętka, Adama Żuchowskiego, Kubę Staruszkiewcza i Piotra Manię. Zapowiada się niecodzienne muzyczne eksperymentowanie!

Dyrektorem artystycznym Sopot Jazz Festival 2011 jest Adam Pierończyk.

Organizatorami imprezy Miasto Sopot i Bałtycka Agencja Artystyczna BART, producent festiwalu.



INFORMACJA O BILETACH

20.10.2011 (czwartek), godz. 19.00 ZATOKA SZTUKI

Otwarcie festiwalu, wernisaż wystawy fotografii Manfreda Lebera oraz koncerty Anthony Joseph & Courtney Jones oraz Mihaly Dresch Quartet / bilet w cenie 50 zł (ulgowy: 40 zł).

Bilet upoważnia do wstępu na dwa koncerty i wystawę.


21.10.2011 (piątek) godz. 19.30 ZATOKA SZTUKI

Koncerty: Stephen Riley&Guest i R.Majewski/M.Miśkiewicz/P.Danielsson/M.Wasilewski oraz koncert klubowy Maciej Grzywacz Quartet reprezentujący scenę lokalną/ bilet w cenie w cenie 60 zł (ulgowy: 50 zł). Bilet łączny - upoważnia do wstępu na trzy koncerty.


22.10.2011 (sobota) godz. 19.30 CENTRUM KONFERENCYJNE HOTELU SHERATON

Koncerty: Majid Bekkas Group i HERMETO PASCOAL GROUP / bilet w cenie 100 zł (ulgowy:80 zł) Bilet łączny - upoważnia do wstępu na dwa koncerty.


KLUB SFINKS700 godz. 23.00

Koncert klubowy Soweto Kinch / bilet w cenie 35 zł (ulgowy 25 zł)

Bilety do nabycia w systemie ebilet /www.ebilet.pl oraz w kasach Agencji BART Tel. 58 555 84 51 email: bilety@sopot.pl, szczegóły na www.sopotjazz.pl oraz www.bart.sopot.pl

Karnety w cenie: 225 zł (karnet normalny) oraz 175 zł (karnet ulgowy), upoważniające do wejścia na wszystkie koncerty i wydarzenia Sopot Jazz Festival 2011.
Ilość karnetów ograniczona.

Specjalne zniżki dla uczestników programu SOPOCKA KARTA!


 

THE BEATLES W LATYNOSKICH ARANŻACJACH

Marta Wawrzeniecka

Światowa prapremiera koncertowa materiału z najnowszej płyty Grażyny Auguścik i Paulinho Garcia odbędzie się 20 listopada br. w warszawskim Teatrze Studio. „The Beatles Nova” to już trzeci krążek wydany wspólnie przez artystów.

Płyta zawiera piosenki zespołu The Beatles, w niezwykłych, latynoskich aranżacjach – na gitarę i dwa glosy. Jak mówi piosenkarka, jest to  muzyka z „krainy łagodności”, która  uspakaja i  relaksuje. „Jest nareszcie chwila ciszy, o którą coraz trudniej dziś w muzyce – melancholijnie i dobrze. Wydawałoby się, że muzyka brazylijska to przede wszystkim bomba energetyczna z ogniem. Owszem, jest tak w wielu przypadkach. W naszym to energia nasycona słońcem, która leczy” – powiedziała Grażyna Auguścik.

Grażyna Auguścik jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnych zespołów. Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty „Sunrise Sunset” w 1988 roku trafiła do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, bierze udział w wielu projektach nagraniowych innych artystów. Nagrała trzynaście płyt solowych, co najmniej drugie tyle jako gość, a kolejne to remixy z wykorzystaniem jej głosu.

Więcej na www.grazynaauguscik.com.

Paulinho Garcia urodził się w Brazylii, a od 30 lat mieszka w Chicago. Komponuje, gra na gitarze i śpiewa. Jest jednym z najwybitniejszych wykonawców muzyki brazylijskiej. Koncertował w wielu krajach na całym świecie. Od ponad dziesięciu lat, wspólnie z saksofonista Gregiem Fishmanem tworzą duet Two for Brazil. Wydał 11 płyt, które cieszą się dużą popularnością na obu kontynentach amerykańskich. Więcej na www.paulinhogarcia.com.

Koncert odbędzie się 20 listopada o godzinie 20:00 w Teatrze Studio, pl. Defilad 1. Bilety w cenie 40 zł,60 zł,80 zł,100 zł można nabyć w kasie teatru oraz za pomocą strony internetowej: www.teatrstudio.pl.

Więcej informacji o teatrze: https://www.facebook.com/studio.teatr.  

 

DAMAS KĄDZIELA QUARTET – CIĄGOTY I TĘSKNOTY

Vanessa Rogowska

W piątek 20 stycznia br. o godz. 20 na swój urodzinowy koncert zaprasza łódzki klub Ciągoty i Tęsknoty. Wystąpi Damas Kądziela Quartet „Last Exit”.

Klub świętuje swoje 12 urodziny.

Damas Kądziela Quartet (Last Exit)
Do spotkania muzyków kwartetu jazzowego doszło w 2011 roku. Muzyka zespołu posiada skomponowane części stałe oraz improwizowane odejścia od struktur formalnych w stronę kolektywnego free dialogu i  jest podsumowaniem wspólnej pracy założyciela grupy Piotra Damasiewicza, Marka Kądzieli, Piotra Zabrodzkiego i Michała Treli, związanych głównie ze sceną muzyki improwizowanej.

„Last Exit” to platforma muzyczna wymyślona przez lidera kwartetu, która w sposób kreatywny ma połączyć w spójną całość dwa nurty muzyczne: muzykę klasyczną, w tym współczesną awangardę oraz muzykę jazzową. Inspiracja muzyczna Damas/Kądziela Quartet odnosi się zarówno do muzyków wywodzących się z  gatunku hard bop, free jazz, European free improvisation, m.in. John Coltrane, Woody Shaw, Archie Shepp, Pharoah Sanders, Dewey Redman, Steve Lacy, David S. Ware, Wadada Leo Smith, jak i muzyki najnowszej XX wieku – Karlheinz Stockhausen, Albert  Schonberg, Witold Lutosławski, czy jazzowej awangardy, jak  Anthony Braxton, Bill Dixon, Charles Gayle, William Parker, Spontaneous Music Ensemble, Globe Unity Orchestra czy Alexander fon Schlippenbach.

Piotr Damaś Damasiewicz
Damaś Piotr Damasiewicz, wrocławianin. Studiował na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Bydgoszczy i Katowicach. Kompozytor, trębacz, aktywista, założyciel muzycznej asocjacji „Music According To Art” (MATA), prezentującej artystów poszukujących alternatywnych rozwiązań w sztuce (ImproGrafic, VeNN Circle). Oprócz muzyków MATA skupia także ludzi ze świata sztuk plastycznych i wizualnych, otwartych na dialog. Jednym z ważniejszych wydarzeń w tym zakresie była prezentacja własnych utworów (First Exit) w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, gdzie wszedł w interakcje z „Pojęciokształtami” Stanisława Dróżdża, eksperymentując z przestrzenią i formą. Współpracował także ze środowiskami wrocławskiej i katowickiej ASP, współtworząc różnego rodzaju projekty multimedialne.

W swojej twórczości, w zależności od charakterystyki danego projektu, sięga zarówno do języka hard bopu, jazzu modalnego, kierując się również w stronę idei free-jazzowych, jak i tradycji europejskiej muzyki klasycznej, aż po osiągnięcia muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej.

Damasiewicz ma okazję prezentować swoją twórczość w projektach: Damas Ensemble „Power Of The Horns” – zespół z podwojoną sekcją rytmiczną i (co najmniej) pięcioma instrumentami dętymi oraz Piotr Damasiewicz Quartet  „Mnemotaksja”, jak i również w tych, które współtworzy: First Exit, Escape Art Quintet. Jest członkiem JazzPlaysEurope – muzycznej platformy prezentującej muzyków, kompozytorów z sześciu krajów: Francji, Belgii, Niemiec, Holandii, Słowacji, Polski. Ostatnio wydał autorką płytę „Hadrons” z kompozycjami na kwartet jazzowy i orkiestrę kameralną AUKSO.

Marek Kądziela – gitarzysta jazzowy, kompozytor, muzyk. Absolwent The Carl Nielsen Academy of Music Odense w Danii. Zwycięzca licznych konkursów, m.in. Nocy Blusowej w Rawie Mazowieckiej w 2000 r., mistrzowskiego konkursu gitarzystów jazzowych Guitar  City w 2007 r. Uhonorowany nagrodą dla największej osobowości muzycznej konkursu „Bielska Zadymka Jazzowa”, a także jako student  The Carl Nielsen Academy of Music szwajcarsko-duńskim stypendium „Fundation Idella”.

Współzałożyciel, jak również kompozytor muzyki zespołów m.in. takich, jak  International Jazz Quintet Off-Quar-Tet, Hunger Pangs oraz Kran. Muzyk aktywnie działający i współpracujący ze środowiskiem duńskim, niemieckim, czeskim oraz polskim, o czym świadczą liczne i długie trasy koncertowe.

Na uwagę zasługuje także dziewięcioletnia praktyka pedagogiczna w Polsce i Danii, na co pozwoliło gruntowne przygotowanie do pracy w szkole, jakie otrzymał w The Carl Nielsen Academy of Music. Pedagogiczne doświadczenie pozwoliły mu zdobyć prowadzone przez niego zajęcia wyrównawcze dla studentów gitary 1 roku konserwatorium obejmujące zagadnienia z dziedziny teorii i improwizacji jazzowej, nauka gry na gitarze jazzowej, rockowej i klasycznej oraz prowadzenie zespołów muzycznych w szkołach takich jak: Oure Højskole, Pårup Aften Skole, FOF Musik Skole, Rytmisk Musik Skole Odense, Nyborg Musik Skole, Blegstegård Musik Skole. Prowadził też wielokrotnie warsztaty jazzowe w Polsce (Warsztaty Jazzowe „Na Zamku„ w Nidzicy), jak również w Krakowie i Wrocławiu oraz za granicą na Litwie i Ukrainie w Danii.

O szerokiej działalności muzycznej artysty można było dowiedzieć się z fachowej prasy muzycznej tj. „Magazyn Gitarzysta” i miesięcznik JAZZ FORUM oraz podczas wielu audycji radiowych jak np. „ 3 Kwadranse Jazzu” Jana Ptaszyna Wróblewskiego, któremu jego muzyka przypadła do gustu.

Marek Kądziela wyróżnia się charakterystycznym brzemieniem oraz biegłością, stawiając nacisk na własny styl i osobowość, co przekłada się na jego grę i kompozycje. Dla słuchacza jest to ucieczka w nastrojowy świat najlepszej jakości jazzu, co pozwala na zatopienie się w emocjach, a skończy niechybnie podziwem dla doskonałości kunsztu muzycznego artysty.

Michał Trela wywodzi się z nurtu free jazzowego w oparciu o głębokie podstawy klasycznego jazzu oraz rytmiki afrykańskiej. Stały współpracownik progresywnej sceny jazzowej, członek zespołu Macieja Obary.

Piotr Zabrodzki  wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny. Zabrodzki współpracował z takimi grupami muzycznymi jak Cinq G czy Banda Tre. Brał udział w nagraniu płyt „Polski ogień” oraz „Rodeo Europe”, zawierającej nagrania wykonawców z gatunku dance hall. Wraz z Janem Pęczakiem założył jazzową grupę muzyczną Blast Muzungu. Brał udział w projekcie Dariusza Malejonka „Rymy częstochowskie” – skomponował i wykonał „Emblema 47” Zbigniewa Morsztyna. Zabrodzki współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Easy Band All Stars, Tatsuya Yoshida, Baaba, Junior Stress, Zdzisław Piernik, Pinnawela czy Natu.


Piątek 20.01. 2012, godz. 20.00
Ciągoty i Tęsknoty
Damas Kądziela Quartet „Last Exit”
ul. Wojska Polskiego 144a
91-711 Łódź
tel. 42 650 87 94
tel. 695 991 883

 

 

Krzysztof Herdzin
fot. K. Wierzbowski

KONCERT KOMPOZYTORSKI KRZYSZTOFA HERDZINA

JF

28 kwietnia br. w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie  odbędzie się Koncert Kompozytorski Krzysztofa Herdzina.

Część melomanów, którym nazwisko Krzysztofa Herdzina nie jest obce, z pewnością będzie odrobinę zdezorientowana jego Koncertem Kompozytorskim.  Herdzin jest niewątpliwie jednym z najbardziej wszechstronnych artystów w naszym kraju: pianistą, kompozytorem, aranżerem, dyrygentem, producentem płytowym. Zajmuje się równolegle klasyką, jazzem, muzyką pop i muzyką filmową. Swoim dorobkiem mógłby obdzielić kilku intensywnie pracujących muzyków.

Teraz objawia się przede wszystkim jako kompozytor – co więcej kompozytor próbujący swych sił na polu muzyki współczesnej. Muzyki rozumianej nie z perspektywy awangardy, eksperymentu brzmieniowego czy kompozycyjnego wizjonerstwa. Można zaryzykować twierdzenie, że Herdzin – kompozytor składa się z tradycji
i całą tę wielką tradycję muzyczną, którą zna i której jest nad wyraz świadomy, przefiltrowuje przez własne wyobrażenie piękna. I to właśnie jawi się jako najważniejsza cecha jego muzyki.

Oprócz wyczuwalnych inspiracji francuską muzyką spod znaku Ravela i Debussego, dowcipnego i lekko pastiszowego języka Les Six, wyraźnie słychać w utworach Herdzina inspiracje słowiańską liryką, Karłowiczem, Bacewicz, Rachmaninowem, pojawiają się także echa Gershwina i muzyki filmowej. Ten swoisty synkretyzm przynosi w efekcie rozpoznawalny już i charakterystyczny styl, komunikatywny ale jednocześnie wyrafinowany, solidnie umocowany w świetnych instrumentacjach, świadczących o solidnym warsztacie.

W Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego usłyszymy znakomitych gości: flecistkę Jadwigę Kotnowską, saksofonistów Piotra Barona i Jerzego Główczewskiego. Towarzyszyć im będzie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina, który również zaprezentuje się jako solista w „Concertino na fortepian i orkiestrę”. Usłyszymy ponadto m.in: „Narracje na saksofon i orkiestrę”, poemat „Szkice Zimowe”, „Bajkowe Opowieści na flet i smyczki”, „Preludium Asertywne i Nieasertywna Toccata na smyczki”.

KRZYSZTOF HERDZIN (1970) – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, multiinstrumentalista, producent płytowy, wykładowca akademicki. Jest w naszym kraju jednym z nielicznych wszechstronnych artystów, z tak olbrzymim dorobkiem. Z sukcesem uprawia muzykę klasyczną, jazz i pop, a także jest jednym z najbardziej obecnie cenionych i poszukiwanych aranżerów orkiestrowych i big-bandowych.

Absolwent Bydgoskiej Akademii Muzycznej (1993) w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń. Współpracownik działającej w Niemczech Fundacji Yehudi Menuhina „Live Music Now”, laureat Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach 1993, Jazz Juniors 1989, „Klucza do Kariery” Pomorskiej Jesieni Jazzowej 1990, Nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy 2005, Nagrody Gazety Wyborczej „Feliks 2006”. Wielokrotnie nominowany do nagrody Fryderyk, jak też do nagrody programu III PR „Mateusze” 2009 w kategorii „Całokształt”. Laureat Plebiscytu Radia RMF Classic MocArty 2012. Posiadacz jako aranżer dwóch Platynowych i dwunastu Złotych Płyt. Wziął udział w nagraniu ponad 160 CD (!), w tym jedenastu  autorskich: „Chopin”, „Being Confused” , „Seriale, seriale” , „Almost After”, „Dancing Flowers”, „Live In Tygmont”, „Belcanto Semplice”, „Fantazja na tematy IV Kwartetu Grażyny Bacewicz”, „Symphonicum”,  „Capacity” , „Looking For Balance”.

Współpracował ze wszystkimi największymi polskimi gwiazdami piosenki i jazzu, min. Kayah, Ryszardem Rynkowskim, Edytą Górniak, Ewą Bem, Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Mieczysławem Szcześniakiem, Zbigniewem Wodeckim, Natalią Kukulską, Marylą Rodowicz, Ireną Santor, Wojciechem Gąssowskim, a także Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim.

Występował też ze światowymi gwiazdami jazzu: Marią Schneider, Gregoiretem Maretem, Richardem Boną, Gilem Goldsteinem, Oscarem Castro-Nevesem, Mino Cinelu, Dhaferem Youssef, Garym Husbandem. Dyrygował Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, Capellą Bydgostiensis, Polską Filharmonią Kameralną, Concerto Avenna, Orkiestrą Ricordanza, Orkiestrą Sinfonia Viva, Orkiestrą Sinfonia Artis, Orkiestrą Teatru Wielkiego w Łodzi, Zhejiang Symphony Orchestra, Narodową Orkiestrą Belgii.

Współpracował jako pianista i aranżer przy Festiwalach Piosenki w Opolu i Sopocie, był szefem muzycznym programów telewizyjnych: „Tata Show” w TVP I , III Edycji programu „Idol”, „Jak Oni Śpiewają” w TV Polsat, „MC2 Maszyna Czasu Manna i Materny” oraz „MaMa” w TVP II; był kierownikiem muzycznym musicali „Pięciu Braci Moe” w Teatrze Roma w Warszawie i „Na Końcu Tęczy” w krakowskim Teatrze Stu; dyrygentem orkiestr i szefem artystycznym galowych koncertów telewizyjnych i prestiżowych widowisk plenerowych.

Ma na swoim koncie ponad 3000 (!) partytur na orkiestry kameralne i symfoniczne oraz big bandy i zespoły jazzowe. Skomponował muzykę do filmu Marcina Pieczonki „Kilka Fotografii”, zorkiestrował muzykę J. Stokłosy do musicali „Piotruś Pan” i „Romeo i Julia”, muzykę Jana A. P. Kaczmarka do filmu „Marzyciel” (Oscar 2005), muzykę Grzegorza Daronia do filmów „Pierwszy Milion”, „6 Dni Strusia”, muzykę Henri Seroki do filmu  „U Pana Boga w ogródku” i serialu „Halo Hans”, muzykę Roberta Jansona do filmu „Świadectwo”, muzykę Adama Skorupy do animacji Tomasza Bagińskiego „Kinematograf” i „Historia Polski”.

Jest kompozytorem pierwszego w Polsce oficjalnie wybranego przez sejmik wojewódzki – „Muzycznego Logo” województwa Kujawsko-Pomorskiego. W latach 2006-2008 prowadził autorską audycję „Kalambury z Partytury” w Jazz Radio (Warszawa 106,8, Kraków 101 fm). Obecnie prowadzi własne Trio, Big Band, występuje solo, współpracuje z Edytą Geppert oraz Anną Marią Jopek i udziela się w okazjonalnych składach.

NIE MA JUŻ BILETÓW NA PORTISHEAD JAZZ

Dionizy Piątkowski

Nie ma już klubowych (stojących) biletów na majowy koncert Portishead Jazz. W sprzedaży są jeszcze siedzące miejsca na parterze i balkonie klubu Palladium.

Majowy koncert Ery Jazzu (24.05) to polska premiera formacji z udziałem m.in. muzyków trip -hopowych zespołów Portishead oraz Goldfrapp. Get The Blessing to warsztatowa formacja w skład, której wchodzą: Daisy Palmer – perkusistka grupy Goldfrapp, Jim Barr – basista Portishead, trębacz Pete Judge oraz – grający także w Portishead – saksofonista Jake McMurchie.

Tak sensacyjnie zapowiadającego się projektu Ery Jazzu jeszcze nie było. Połączenie fascynacji trip-hopem, elektroniką i jazzowej improwizacji stało się kwintesencją sukcesu formacji Get The Blessing. Projekt „Portishead Jazz” stał się sporym wydarzeniem na europejskim rynku muzycznym. Teraz zespół pojawia się na wielu znaczących festiwalach świata i prestiżowych, jazzowych scenach.

Uwagę słuchaczy i krytyków wzbudził debiutancki album „All Is Yes” zrealizowany przez trzech muzyków trip-hopowego Portishead: basistę Jima Barra, perkusistę Clive’a Deamera oraz gitarzystę Adriana Utleya. Wzbogacenie elektroniczno-rockowego brzmienia poprzez wprowadzenie jazzowych barw saksofonów oraz trąbki ( wraz z ich elektronicznymi modulacjami) stworzyło bardzo ciekawą, kreatywną relację. Powstał album, który nominowano do prestiżowej nagrody BBC Jazz Award, a zespół Get The Blessing dołączył błyskawicznie do elity brytyjskiego jazzu.

Opiniotwórcze media prześcigały się w komplementowaniu muzyki i zespołu: „doskonały, stylowy i zniewalający” (The Telegraph), „ich podejście do muzyki zmieni wkrótce świat jazzu” (BBC Music), „są dzisiaj najoryginalniejszym i najlepszym zespołem brytyjskiego jazzu (Jazzwise Magazine), a magazyn „Time Out” wyrokuje, że „Get The Lessing doskonale i bezkompromisowo wykorzystują i rock i jazz”.

Premiera nowego albumu „OC DC” zbiega się z wiosenną trasą zespołu i jest entuzjastycznie przyjmowana na całym kontynencie. Po koncercie Ery Jazzu, kwartet przedstawi się także na festiwalu jazzowym w Montrealu.

ERA JAZZU
Get The Blessing – Portishead Jazz
24.05.2012, godz.20.00 – Warszawa, Palladium

bilety: www.ticketpro.pl / www.ebilet.pl  / www.eventim.pl oraz kasa Palladium

więcej: www.jazz.pl
 

Kurt Elling - ambasador jazzu
fot. Michał Broll

KURT ELLING AMBASADOREM JAZZU

Mirosław Rusecki

Za twórcze poszukiwania i wyznaczanie nowych standardów na światowej scenie muzycznej statuetkę Ambasadora Jazzu, przyznawaną po raz pierwszy w historii zakończonego właśnie Silesian Jazz Festival, otrzymał Kurt Elling.

Kapituła nagrody doceniła fakt, że jego poruszające interpretacje jazzowe, wzbogacone tekstami poetyckimi własnego autorstwa, zdobywają serca wielbicieli muzyki na całym świecie.

„Jako że do tej pory Silesian Jazz Festival miał zaszczyt gościć tak wspaniałych muzyków jak między innymi: Wallace Roney, Victor Mendoza, Kurt Rosenwinkel, Ravi Coltrane, Jim Black, Matt Mitchell, George Cables, Lars Danielsson, John Parricelli, Piotr Wojtasik, Jarosław Śmietana, Leszek Możdżer, Michał Urbaniak, Bernard Maseli, uznaliśmy, że najlepszym zwieńczeniem każdej edycji imprezy będzie przyznanie statuetki Ambasadora Jazzu” – powiedział Jerzy Jarosik, dyrektor artystyczny Silesian Jazz Festival. I dorzucił retorycznie:  „A czy jest teraz lepszy ambasador jazzu niż Kurt Elling?”
 
Każdej edycji Silesian Jazz Festival przyświeca idea edukacji jazzowej. Dla-tego właśnie tak uznani muzycy jak Kurt Elling czy Andy Middleton nie tylko koncertowali w Katowicach, ale i poprowadzili warsztaty z wokalistyki jazzowej oraz kompozycji i aranżacji w klasie saksofonu.

Silesian Jazz Festival stara się łączyć koncerty mistrzów (w tym roku byli to między innymi: Adam Makowicz, Henryk Miśkiewicz, Grzegorz Nagórski) z młodymi muzykami, laureatami Bielskiej Zadymki Jazzowej, Jazz Juniors oraz Silesia Juniors Stage. Festiwal jest również platformą integracji ośrodków jazzowych z Polski i Europy, dlatego do Katowic przyjechali przedstawiciele szkół z Krakowa, Gdańska, Rotterdamu oraz Ostrawy.

Mirosław Rusecki
Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek
 

 

UDA ZAGRA W WARSZAWIE

Łukasz Krzywicki

Multinuklearny zespół UDA spod znaku brutal fusion zagra 15 czerwca w klubie Znośna Lekkość Bytu na warszawskiej Pradze.

UDA to jeden z najbardziej charakterystycznych młodych polskich składów. Połączenie zwariowanej mieszanki wszelkich znanych stylów muzycznych, fantazyjnych strojów scenicznych, humorystycznych, surrealistycznych tekstów oraz kunsztu instrumentalnego tworzy świetny show i wielką kulę pozytywnej, jądrowej energii, przeznaczonej do krzewienia miłości i galaktycznego dobra.

Muzykę zespołu trudno scharakteryzować jednym słowem. Oscyluje ona wokół fusion jazzu, rocka progresywnego, free, metalu i psychodelii ze sporą dawką humoru muzyczno-słownego. W skrócie można to nazwać brutalnym fusion.

UDA nagrały dwie płyty – „Hurtownia przebiśniegów” (2010) oraz „Witaj pokarmie” (2011)  zbierając entuzjastyczne recenzje w wielu liczących się pismach i portalach (m.in. Życie Warszawy, Megatotal, Independent, Progrock, E-Splot, Uwolnij muzykę) oraz pojawiając się w radiu (m.in. Radio Kraków, Radio Centrum).

Zespół hiperaktywnie koncertuje w całej Polsce. W lutym odbyła się kolejna trasa po kraju (11 miast – m.in. Warszawa, Kraków, Częstochowa, Wrocław, Poznań, Zgierz, Brzeg i inne). Ponadto UDA supportowały takie zespoły jak: Uriah Heep, Acid Drinkers, Pogodno, Anthimosa Apostolisa, Olafa Deriglassoffa, Wojciecha Mazolewskiego oraz wystąpiły na trójmiejskim VIII Fląder Festiwal 2011.

Zespół udźwiękawiał również na żywo filmy nieme:
- „Generał” (reż. Buster Keaton, 1926)
- „Październik” (reż. Sergiej Eisenstein, 1928)
oraz stworzył ścieżkę dźwiękową do filmu „Droga do Ladakh” (reż.Żeńka Pierożkow, 2012).

UDA
15 czerwca 2012, godz. 21.00
Znośna Lekkość Bytu
ul. Lubelska 30/32, Warszawa (Praga)
Bilety: 10 zł

Więcej info:
http://www.myspace.com/udauda
http://www.youtube.com/user/UdaBand
http://www.reverbnation.com/uda
http://www.facebook.com/pages/Uda/110198865672666

 

Wojtek Mazolewski
fot. Michał Andrysiak

WOJTEK MAZOLEWSKI W USA I PARYŻU

Małgorzata Michalska

Mazolewski Bund Band występuje 13 czerwca w Sunset Jazz Club Paryżu. W USA ukazała się płyta formacji Dennis Gonzalez Yells At Eeels feat. W. Mazolewski i M. Pospieszalski.

Mazolewski i Dennis Goznalez po raz pierwszy spotkali się w 2010 roku na zaproszenie tego pierwszego. Rozpoczęli współpracę pod nazwą Wojtek Mazolewski Trio Feat. Dennis Goznalez. W takim też składzie zagrali trasę koncertową i spotkali się w studio. Efekty tego pierwszego spotkania studyjnego będziemy mogli podziwiać już niebawem, ponieważ materiał zostanie wydany w październiku tego roku w nowej oficynie Fortune Records.
Natomiast już teraz możemy się cieszyć efektami ich drugiego spotkania z roku 2011. Nakładem amerykańskiej Tree Fall Sounds właśnie ukazuje się na winylu płyta: Dennis Gonzalez Yells At Eeels feat. W. Mazolewski i M. Pospieszalski
 
Już dziś 13 czerwca 2012 Wojtek Mazolewski wystąpi w Sunset Jazz Club w Paryżu podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej ze swoim zespołem Mazolewski Bund Band. Jest to żydowski projekt muzyczny gdańskiego basisty, frontmana zespołów Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet. Inspirowane pieśniami Bundu i pieśniami powstańczymi warszawskiego getta jazzowe improwizacje mają zaskakującą siłę przekazu. Jest w nich tragizm, żal, bunt, odwaga i nieprzejednana chęć natychmiastowej rewolucji. Ale jest i wyciszenie, chwila refleksji, jakby cisza przed walką.
 
Zaproszony przez Polski Instytut w Paryżu Mazolewski Bund Band wystąpi w składzie:
Wojtek Mazolewski - kontrabas
Marek Pospieszalski - saksofon
Oskar Torok - trąbka
Paweł Kaczmarczyk - fortepian
Joanna Duda - fortepian elektryczny
Michał Bryndal - perkusja
www.mazolewski.com
 
Koncert w Paryżu:
http://www.institutpolonais.fr/#/event/599
http://www.cfmj.fr/agenda/mazolewski-bund-band.html
http://www.sunset-sunside.com/2012/6/artiste/640/824/
 

Dennis Gonzalez YELLS AT EELS feat. W. Mazolewski i M. Pospieszalski
Kierowany przez światowej sławy trębacza i kompozytora Dennis Gonzalez YELLS AT EELS jest oparty na najlepszej mieszance  gatunków avant-garde/hard-bop/free-jazz. Muzyk tworzy ten zespół wraz z synami: Aaronem (kontrabas) i Stefanem (perkusja) i dodatkowo daje połączenie awangardowych kompozycji kompozytora z instrumentarium Aarona i  Stefana, czyli wpływami punku, metalu i grindcore’u, by stworzyć niepowtarzalne dźwiękowe doświadczenie, które przemawia do samej duszy każdego miłośnika muzyki w ogóle.
Winyl „Wind Streaks in Syrtis Major” został nagrany w gdańskim oddziale Polskiego Radia. Do amerykańskich muzyków dołączyli: Wojtek Mazolewski (bas) i Marek Pospieszalski (tenor sax). Razem kwintet jest przykładem współpracy najlepszych muzyków z Dallas oraz świetnymi przedstawicielami sceny polskiej.

Dennis Gonzalez wydał 40 płyt, założył w Dallas wytwórnię daagnimRecord, koncertował w Azji, Europie, Ameryce Środkowej, na Kubie, Dominikanie i w największych miastach Ameryki Północnej w ostatnich 24 latach. Dennis Gonzales Yells at Eels (wydali 5 płyt) świętuje 13 lat istnienia zespołu wydaniem pierwszego winylu 7" – „Wind Streaks in Syrtis Major” w amerykańskiej wytwórni Tree Fall Sounds.
Treefallsound label
 
RELACJA Z KRAKOWSKIEGO KONCERTU
(...) Tak zaczęła się szalona, jazzowo-punkowa jazda. Kolokwializm - być może - jednak trudno lepiej opisać to, co działo się na scenie Literek. Mieszające się w dzikim tempie i wolumenie powykręcane linie melodyczne, zniekształcone tematy rockowych klasyków, chropowate dźwięki i wiele przenikających się struktur muzycznych raz unosiło, raz niemiłosiernie mordowało. Nic w tym złego - każdy fan free jazzu jest też trochę masochistą. A śledzenie improwizacji każdego z wykonawców czy już sama obserwacja ich zachowania na scenie dawała rozrywkę zmysłom.(...)
Prawdziwy „show time” nastąpił jednak przy połączeniu sił wszystkich artystów. Forma wypracowana przez kwintet przypomniała o punkowych, grind-core_owych i rockowych korzeniach wszystkich muzyków - choć do dyspozycji wciąż mieli tylko kontrabasy, trąbkę, saksofon i perkusję. Anarchistyczna energia popłynęła przez małą salę, szczelnie wypełnionego klubu w post-industrialnym klimacie. Bunt, pozorny chaos, dźwięki raz agresywne, raz ukojone, preparowanie instrumentów - było tu miejsce na wszystko.(...)

Dennis Gonzales jest cenionym w Teksasie kompozytorem, muzykiem, artystą wizualnym i dziennikarzem radiowym. Na ścieżce swojej jazzowej kariery spotkał m.in. Johna Purcella, Johna Blake’a czy Kelvyna Bella, a także Johna Cartera i Henry Franklina. Wojtek Mazolewski to z kolei najbardziej chyba dziś ceniony muzyk jazzowy młodego pokolenia. Liczne nagrody i wyróżnienia stale to potwierdzają - przedostatnia płyta kwintetu Mazolewskiego „Smells Like Tape Spirit” otrzymała tegoroczną nagrodę programu III Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego, a najnowszy album drugiego jego zespołu Pink Freud „Horse&Power” zbiera obecnie entuzjastyczne recenzje.
 
Połączenie sił tak wybitnych i wolnych umysłów muzycznych musiało poskutkować wybuchem nieograniczonej energii  – co można sprawdzić na zarejestrowanym w gdańskim radiu winylu, który...  został właśnie wydany w USA. Pozycja konieczna dla każdego poszukującego słuchacza.
http://www.t-mobile-music.pl/koncerty,6143,relacja_zero_ograniczen.html
 
Zdjęcia z koncertu w Gdańsku z festiwalu Jazz Jantar 2011:
http://annarezulakphoto.blogspot.com/2011/11/jazz-jantar-mazolewskigonzalez-double.html
 
Film z trasy 2011 - Gdańsk, Warszawa, Kraków:
Dennis Gonzalez feat. Wojtek Mazolewski YELLS AT EELS

 

ADAM MAKOWICZ W NOWYM JORKU

Paulina Kabalak

W czwartek 14 czerwca 2012 r. o godz. 19:00 Adam Makowicz zagra dla publiczności zgromadzonej w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

Jak informuje PWM, tuż po recitalu odbędzie się prezentacja książki „Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem” autorstwa Marka Strasza.  Spotkanie poprowadzi saksofonista Krzysztof Medyna.

Adam Makowicz zanim został światowej sławy jazzmanem, pokonał szereg przeszkód. Oto fragment jego wspomnień pochodzący z książki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Grać pierwszy fortepian...”:

„Małe koncerciki jazzowe organizowano w klubach studenckich, dla, jak uważano, lekko szemranego towarzystwa. Nie wiadomo, czego tam się słucha, nie wiadomo, co robi, a na pewno ostro pije. To środowisko
było traktowane jak jakiś margines, które fascynuje się jakąś wariacką muzyką, kakofonią i tak dalej.

No i oczywiście moi rodzice uważali, że ja gram taką muzykę z marginesu, nie wiadomo co. Jak wszyscy rodzice martwili się, kim ich syn chce być. Chcieliby, żebym zdobył jakiś zawód, zarabiał, założył potem rodzinę i tak dalej. Żebym prowadził jakieś rozsądne życie. Pytali mnie – ,,Kim ty będziesz? W knajpie będziesz grał? Będziesz pił alkohol i co wtedy z ciebie wyrośnie?” Dla rodziców nie był to żaden zawód. (...)

I tak wyrastałem w tych najtrudniejszych latach, 15, 16, 17 lat, no i rodzice w żadnym wypadku nie chcieli się zgodzić, żebym uczył się jazzu. I rzeczywiście, gdzie miałbym się go uczyć? Nikt go nie uczył, nikt nie wiedział, co to jest i jak uczyć”.


Paulina Kabalak

 

Emmanuelle Seigner

LALO SCHIFRIN ODWOŁAŁ WYSTĘP NA TARGOWA STREET 2012

Marta Mękarska

Ze względu na nagłe pogorszenie stanu zdrowia argentyński kompozytor muzyki filmowej, 79-letni Lalo Schifrin musi odwołać koncert w Łodzi. Gwiazdą, która zainauguruje IV edycję festiwalu Targowa Street 2012 będzie Emmanuelle Seigner.

Seigner to znakomita francuska aktorka, prywatnie żona Romana Polańskiego. Jako wokalistka zadebiutowała w roku 2006 wraz z rockowym zespołem Ultra Orange. W 2010 wydała solową płytę „Dingue”, na której znalazł się m.in. duet z Iggy Popem oraz mężem Romanem Polańskim.

6 lipca Emmanuelle Seigner przeniesie zgromadzoną publiczność w świat francuskiej muzyki podczas koncertu
na dziedzińcu słynnej łódzkiej „Filmówki”. Będzie to  również wyjątkowa chwila  dla  Romana Polańskiego, najwybitniejszego absolwenta łódzkiej filmówki, który zadeklarował uczestnictwo w koncercie żony – Seigner zaśpiewa w miejscu, gdzie stawiał pierwsze kroki jako reżyser. To właśnie w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej powstała legendarna etiuda dyplomowa późniejszego zdobywcy wszystkich najważniejszych światowych nagród filmowych – „Dwaj ludzie z szafą”.  Rekwizyt z tej etiudy stał się w 2009 roku pierwowzorem Szafy  - nagrody w międzynarodowym konkursie etiud studenckich „Przed Debiutem”, który odbywa się  od pierwszej edycji Festiwalu.

Inauguracja to nie jedyny moment, kiedy będzie można spotkać małżeństwo razem. Polański- Honorowy Obywatel Miasta Łódź – dzień po koncercie, czyli 7 lipca weźmie udział w jednym z otwartych spotkań Festiwalu – Lekcji Kina z Mistrzami, także Seigner w tym samym dniu spotka się z miłośnikami jej talentu muzycznego i aktorskiego.

Znakomita aktorka to dla Targowa Festival uosobienie idei przenikania filmu i muzyki, od momentu powstania przyświecającej festiwalowym wydarzeniom. Seigner zagrała m.in. u boku Johnny’ego Depp’a i Harrisona Forda i zdobyła dwie nominacje do Cezara. Pamiętamy ją z takich produkcji jak „Frantic”, „Dziewiąte wrota”, „Motyl i skafander”, „Plac Vendome”, „Gorzkie gody” czy nagrodzonego w Wenecji „Essential Killing” Skolimowskiego.

W dn. 7-8 lipca muzyczna część Festiwalu przeniesie się na zamkniętą dla ruchu ulicę Targową. Zagrają: Asian Dub Foundation, Apollo 440, Che Sudaka, Łąki Łan, HBlockx i Dubioza Kolektiv, supportowane przez The Washing Machine i Magister Ninja. Szczegółowy program części filmowej zostanie ogłoszony niebawem.

Karnety i bilety na wszystkie koncerty dostępne są w TicketPro. Część filmowa – w tym spotkanie z Romanem Polańskim, E. Seigner, R. Brickiem i innymi gośćmi festiwalu – jest bezpłatna.

Organizatorzy przepraszają za niedogodności wszystkich, którzy nabyli już bilety na koncert inauguracyjny Lalo Schifrina, zmiany w programie wydarzenia nastąpiły z przyczyn od organizatorów niezależnych. Zwrotów oraz zamian można dokonywać w miejscach zakupu. Ceny w poszczególnych strefach pozostają bez zmian.

Więcej informacji o Festiwalu na www.targowafestival.pl oraz www.facebook.com/targowastreet .

Targowa Street Film&Music Festival narodził się w 2009 roku, otwierając dla zerokiej publiczności hermetyczne środowisko legendarnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi – kolebki polskiej kinematografii i jazzu. Od trzech edycji przyświeca mu idea wielokulturowości i wzajemnego przenikania świata filmu i muzyki. Do tej pory na Festiwalu wystąpili artyści m.in. z Serbii, Macedonii, Rosji, Białorusi, Hiszpanii, USA, Ukrainy i Polski.  Integralną część programu festiwalu stanowią, obok koncertów,  projekcje filmowe prezentujące tendencje światowego kina niezależnego, otwarte spotkania z autorytetami świata filmu, laureatami międzynarodowych nagród (Oscar, Złota Palma, Złoty Niedźwiedź, Złote Lwy) w ramach "Lekcji kina z Mistrzami" czy międzynarodowy konkurs studenckich etiud filmowych "Przed Debiutem".

W nadchodzącym roku Targowa Street Film&Music Festival odbędzie się w dniach 6 - 8 lipca i będzie to jego czwarta edycja.

 

JUBILEUSZ 50-LECIA FESTIWALU MŁODYCH TALENTÓW

FMT

Wielka Gala Polskiej Piosenki upamiętni 50-lecie legendarnego Festiwalu Młodych Talentów. 9 lipca w Teatrze Letnim w Szczecinie odbędzie się koncert z udziałem popularnych artystów polskiej muzyki rozrywkowej.

W tym roku mija 50 lat od zorganizowania historycznej edycji, która odbyła się w Szczecinie w 1962 r. Festiwal Młodych Talentów był znaczącym wydarzeniem w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej. Związane są z nim początki karier wielu późniejszych gwiazdy polskiej estrady, jak m.in. Czesław Niemen, Wojciech Korda, Helena Majdaniec, Karin Stanek, Krzysztof Klenczon, Wojciech Gąssowski, Halina Frąckowiak, Kasia Sobczyk, Zdzisława Sośnicka, Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa, Czerwono-Czarni i Niebiesko-Czarni.

Wielka Gala Polskiej Piosenki przywołuje pamięć o wspaniałych i radosnych początkach popularnej muzyki w kraju. Wystąpią reprezentanci pokolenia lat 60., w których to rodziły się ich kariery muzyczne, oraz młodzi wykonawcy, którzy zaśpiewają utwory z repertuaru laureatów Festiwalu Młodych Talentów: Karin Stanek, Heleny Majdaniec, Kasi Sobczyk, Czesława Niemena, Tadeusza Nalepy, Krzysztofa Klenczona.

Swój udział zapowiedzieli: Czerwono-Czarni, Halina Frąckowiak, Wojciech Korda, Maryla Rodowicz, Kasia Kowalska, Maciej Silski, Artur Gadowski (IRA), Kasia Wilk, Janusz Radek, Barbara Włodarczyk, Natalia Pastewska.

Galę poprowadzą jedni z najbardziej cenionych satyryków polskich: Jacek Fedorowicz (który był konferansjerem pierwszej edycji festiwalu w 1962 roku) i Artur Andrus.

Podczas gali wystąpią także zwycięzcy 6. edycji konkursu muzycznego, wyłonionych w ramach konkursu w dniu 7 lipca na szczecińskiej Małej Scenie. Gala Jubileuszowa realizowana będzie wespół z TVP2. Z zarejestrowanego materiału wyemitowany zostanie w telewizji ogólnopolskiej 2-godzinny program.

Bilety w sprzedaży w Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Pełna lista punktów sprzedaży na stronie www.saa.pl

 

Arrested Development

INNE BRZMIENIA ART’N’MUSIC LUBLIN-LVIV 2012

Magda Stępień

W dn. 6-11 lipca odbędzie się piąta edycja festiwalu Inne Brzmienia Art’N’Music Festival Lublin-Lviv 2012. Zagrają m.in. Arrested Development, Trilok Gurtu, Babylon Circus, Poluzjanci.

Tegoroczna edycja obejmie sześć dni imprez masowych i kameralnych z udziałem zespołów muzycznych z Polski i ze świata oraz wystaw artystów zajmujących się fotografią, malarstwem i sztukami wizualnymi na najwyższym światowym poziomie.

Będzie to piąta edycja festiwalu, który jest imprezą wizerunkową Miasta Lublina. Wybór Lublina i Lwowa na miejsce spotkań nie jest przypadkowy, gdyż miasta te współpracę artystyczną rozwijają już od kilku lat. Położenie miast blisko granicy w naturalny sposób budzi dążenia do współpracy europejskiej.

Wystąpią m.in. amerykańska legenda muzyki afrohip-hop Arrested Development, która do tej pory tylko raz odwiedziła Polskę, w roku 2008. Drugą znaną postacią jest Trilok Gurtu – pochodzący z Indii, uważany za jednego z najlepszych perkusistów świata, współpracujący z największymi artystami m.in. Stingiem, Annie Lennox i Patem Methenym.

Pojawią się także wschodzące gwiazdy z Anglii – Shtetl Superstars i Francji – Babylon Circus. Z Izraela przyjedzie zespół Hadag Nahash – najpopularniejszy obecnie wykonawca z tego kraju. Polskę reprezentować będą m.in. grupa Poluzjanci oraz Fisz Emade Tworzywo, a także Tomasz Budzyński oraz projekt specjalny: Jorgos Skolias & Dj Krime.

Magdalena Stępień

www.innebrzmienia.pl

 

Raoul Björkenheim: The Blixt

T-MOBILE NOWE HORYZONTY – ARSENAŁ DŹWIĘKU

Magda Kotowska

Arsenał Miejski we Wrocławiu – klub festiwalowy 12. T-Mobile Nowe Horyzonty – stanie się w tym roku swoistym Arsenałem dźwięku, w którym odbędą się koncerty gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej.

Z projektem The Blixt wystąpi wirtuoz gitary basowej Bill Laswell, należący do czołówki najbardziej utalentowanych muzyków naszych czasów. Nagrywał z takimi sławami jak Peter Brötzmann, Mick Jagger i Laurie Anderson. Wszechstronność Laswella oscyluje wokół dubu, ambientu, jazzu, metalu, hip hopu i world music.

Zagrają siostry CocoRosie – objawienie freak folku i sceny New Weird America, przemycające do swojej muzyki dream pop, operę, blues i hip-hop.


Wspólnie z dj Extravaganza zagra Peaches – niekwestionowa królowa estetyki electroclash i jedna
z największych prowokatorek i skandalistek w całej historii światowej popkultury. Jej muzyka to karkołomna mikstura brzmień radykalnego techno, siarczystego elektro, glam rocka
i gangsterskiego hip hopu, a wszystko to zabarwione punkową bezkompromisowością i feministycznymi tekstami.

Zobaczymy też Senser – nieświadomych rodziców nu-metalowej rewolucji. W ich muzyce punkowy bunt wszedł w mariaż z jamajskimi rytmami, hardcore'owa energia zetknęła się z hip-hopowymi skreczami, a industrialna elektronika zaczęła współgrać z funkową nostalgią.

Klimat kontrowersji złagodzi utalentowana norweska multiinstrumentalista Hanne Hukkelberg. Wśród polskich artystów pojawią się: Cool Kids Of Death, The Saintbox, Ballady i Romanse, Mary Komasa oraz Daniel Bloom i goście. Obok nich zagrają również laureaci konkursu Zrób głośniej!

Codziennie w Arsenale przy ul. Cieszyńskiego 9 we Wrocławiu od 19 do 29 lipca, od 21:00 do białego rana będzie można usłyszeć tam muzykę na żywo w wykonaniu wybitnych artystów i najlepszych dj-ów.

19.07     21.00    DJ Night
20.07     22.00    Cool Kids Of Death
21.07     21.00    Mary Komasa
             22.00    Bill Laswell & The Blixt
22.07     22.00    The Saintbox (Gaba Kulka, Olo Walicki, Maciek Szupica)
23.07     21.00    support: Zwycięzca Konkursu Zrób Głośniej!
             22.00    Hanne Hukkelberg
24.07     22.00    Ballady i Romanse
25.07     21.00    support: Zwycięzca Konkursu Zrób Głośniej!
             22.00    Senser
26.07     22.00    Daniel Bloom i goście
27.07     21.00    support: Zwycięzca Konkursu Zrób Głośniej!
             22.00    Peaches DJ Extravaganza
28.07     22.00    CocoRosie feat. Rajasthan Roots & TEZ
29.07     22.00    DJ Night


CocoRosie feat. Rajasthan Roots & TEZ / 28 lipca
CocoRosie, czyli siostry Sierra i Bianca Casady to nowe objawienie freak folku i sceny New Weird America. Z czterema albumami na koncie uznawane są za niekwestionowane gwiazdy ambitnego popu i folku. Eklektycznie przemycają do swojej muzyki również dream pop, operę, blues czy hip hop. We Wrocławiu zaprezentują projekt pt. „We Are On Fire”, będący jednocześnie  tytułem ich najnowszego singla, nagranego z udziałem Dave'a Siteka (TV on the Radio) oraz Antony’ego Hegarty (Antony and the Johnsons).  Na scenie wystąpią z Rajasthan Roots - grupą hinduskich muzyków oraz z beatboxerem TEZ.

Bill Laswell & The Blixt / 21 lipca
Bill Laswell, mający na swoim koncie blisko tysiąc płyt, należy do czołówki najbardziej wpływowych, płodnych i utalentowanych muzyków naszych czasów. Nagrywał z takimi sławami  jak Peter Brötzmann, Herbie Hancock, Mick Jagger, Peter Gabriel, Laurie Anderson, John Zorn czy Nils Petter Molvaer. Doceniony jako wirtuoz gitary basowej, uznany na polu produkcji muzycznej, okrzyknięty odnowicielem funku, dubu, jazzu i ambientu, wielbiony za swoją działalność na polu animacji kultury, szanowany jako wydawca i promotor świeżej, nowatorskiej i niebanalnej muzyki. Wszechstronność Laswella oscyluje wokół gatunków takich jak dub, ambient, jazz, metal, hip hop, world music. Najnowszym projektem, z którym artysta przyjeżdża do Wrocławia, jest The Blixt, do którego Laswell zaprosił gitarzystę Raoula Björkenheima i perkusistę Morgana Ågrena.
Support The Blixt: Mary Komasa

Peaches & dj Extravaganza / 27 lipca
Peaches to niekwestionowana królowa estetyki electroclash i jedna z największych prowokatorek i skandalistek w całej historii światowej popkultury. Ta kanadyjska diablica urodziła się w 1968 roku – roku kontrkulturowego buntu i seksualnej rewolucji – jako Merrill Beth Nisker w rodzinie o polskich korzeniach (jej dziadkowie pochodzili z Ustrzyk Dolnych). Nagrywała z Iggym Popem, Pink, R.E.M. czy Flaming Lips. Jej muzyka to karkołomna mikstura przygotowana z brzmień radykalnego techno i siarczystego electro, z intensywnym posmakiem glam rocka z lat 70. XX wieku i agresywnego gangsterskiego hip-hopu, a wszystko to podlane punkową bezkompromisowością  i feministycznym sosem wypływającym z zaangażowanych tekstów artystki. Peaches to ekstrawagancki, muzyczny show, naładowany seksem i rock'n'rollem – to swoista „sekstronika”. We Wrocławiu artystka zaprezentuje się z projektem: Peaches & dj Extravaganza.

Senser  / 25 lipca
Senser to nieświadomi rodzice nu-metalowej rewolucji. Ich debiutancki album, wydany w roku 1994, uznany został za objawienie na scenie muzycznej. Niewiele zespołów przed nimi odważyło się na tak radykalne połączenie ze sobą stylistyk rapu, muzyki industrialnej, dubu, elektroniki i ciężkiego gitarowego grania. W ich muzyce punkowy bunt wszedł w mariaż z jamajskimi rytmami, hardcore'owa energia zetknęła się z hip-hopowymi skreczami, industrialna elektronika zaczęła współgrać z funkową nostalgią. Do tego bezkompromisowe, politycznie zaangażowane teksty. Do swoich utworów włączali też elementy drum'n'bass, psychodelii, krautrocka czy metalu. Ich koncerty, będące połączeniem gry światła i dymu – wyglądały jak polityczne wiece czy kontestacyjne misteria. Zespół z impetem wdarł się na niezależne listy przebojów. Występował m.in. z takimi grupami i muzykami jak Ozric Tentacles, Limp Bizkit, Red Hot Chilli Peppers, Henry Rollins, Sunk Anansie, Moby czy Rage Against The Machine.

Hanne Hukkelberg / 23 lipca
Jej muzyka zręcznie wymyka się wszelkim kategoryzacjom. Próbowała swoich sił w rozmaitych stylistykach: w improwizacji, metalu, jazzie, elektronice, rocku i w popie. Jej debiut płytowy „Little Things” był zbiorem zuchwałych i ekscentrycznych piosenek, wydany po nim album zatytułowany „Rykestrasse 68” zaskakiwał ciepłem i lirycznością, a jego następca „Blood >From A Stone” eksplorował tereny romantycznego indie rocka po traktach wydeptanych wcześniej przez Cocteau Twins, Pixies, PJ Harvey czy Sonic Youth. I to  właśnie takie niekonwencjonalne podejście do popu, jazzu i art rocka przyniosło tej skandynawskiej wokalistce światowe uznanie.  Najnowsza płyta Hanne – Featherbrain – jest syntezą jej wcześniejszych dokonań.

Ballady i Romanse & Igor Boxx / 24 lipca
Ballady i Romanse – niezwykły projekt muzyczny sióstr Barbary i Zuzanny Wrońskich. Ten duet to klasyczny neofolk, przełożenie na polski grunt nurtu New Weird America i bogaty w nawiązania tekstowe i muzyczne avant pop, do tego eteryczne wokale, uzupełnione tłem dźwiękowym stworzonym przez zaskakujący zestaw instrumentów, takich jak lizaki-gwizdki czy kryształowe szklanki. Za swój drugi album „Zapomnij”, inspirowany twórczością Czesława Miłosza, Siostry Wrońskie zostały laureatkami tegorocznej nagrody TVP Kultura – Gwarancje Kultury. We Wrocławiu wraz z Siostrami w specjalnie przygotowanym na festiwal projekcie gościnnie wystąpi Igor Boxx. Igor Boxx to pseudonim sceniczny Igora Pudło - współtwórcy legendarnego, wrocławskiego duetu Skalpel oraz autora solowego projektu zatytułowanego „Breslau”.  

Daniel Bloom i goście / 26 lipca
Daniel Bloom to polski kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista, muzyczny archeolog. Wypracował swój elektroniczny freestyle, w którym odnaleźć można elementy wysublimowanego jazzu i kiczowatego elektro wprost z lat osiemdziesiątych. To dźwiękowy anarchista. Rozpoczynał jako perkusista w zespole punkrockowym, był realizatorem dźwięku dla Teatru Polskiego Radia, założył z własnej inicjatywy dwa zespoły, stając się w końcu renomowanym twórcą muzyki filmowej i teatralnej. Skomponował m.in. ścieżkę dźwiękową do filmu „Tulipany”, której głównym wykonawcą był Leszek Możdżer, a także muzykę do filmu „Wszystko, co kocham”. Jacek Borcuch określa brata jako przedłużenie jego wyobraźni w krainie dźwięków. Na wrocławskim koncercie (26 lipca) Daniel Bloom wystąpi z materiałem zatytułowanym „Muzyka z filmów”, będącym podsumowaniem jego wieloletniej artystycznej drogi. Na scenie pojawi się m.in. z Michałem Majeranem z My Myself & I, Radkiem Bednarzem „Bondem” (Miloopa), Maciejem Mazurkiem i Michałem Janotą (Planet L.U.C), a także z Tomkiem Makowieckim  (Makowiecki Band) i Joanną Prykowską (Firebirds).

Cool Kids Of Death / 20 lipca
Na otwarcie cyklu koncertów w Arsenale zagra Cool Kids Of Death – w momencie swojego debiutu w 2002 roku okrzyknięci najbardziej buntowniczą rodzimą grupą i głosem nowego pokolenia. Teraz powracają na scenę, by na żywo odegrać swój przełomowy, zatytułowany tak samo jak sam zespół album. Cool Kids of Death nawet po dekadzie grania nie stracili nic ze swojej żywiołowości, ekspresji i młodzieńczej buntowniczości.  W trakcie koncertu wyświetlany będzie film „Generacja Nic” – kultowy dokument o zespole w reżyserii Piotra Szczepańskiego. Wielka gwiazda polskiej alternatywy powraca!

The Saintbox (Gaba Kulka, Olo Walicki, Maciek Szupica) / 22 lipca
The Saintbox tworzą: utalentowana, oryginalna wokalistka i multiinstrumentalistka Gaba Kulka, jazzowy kompozytor i kontrabasista Olo Walicki, jeden z filarów yassowego nurtu w polskiej muzyce i multimedialny artysta Maciej Szupica, związany z takimi formacjami jak D4D czy Gypsy Pill. Płyta trójki artystów miała swoją premierę w marcu 2012 roku. To muzyka pełna głębi, niepokoju, zmiennych emocji i zaskakujących kulminacji – czasami mroczna, momentami wręcz żartobliwa, pełna odniesień do jazzu lat 70-tych, folku, rocka i dream popu. Całość brzmi jak soundtrack do onirycznego, pełnego surrealizmu filmu – to fikcyjna ścieżka dźwiękowa do obrazu, którego poszczególne sceny i sekwencje pojawiają się same w głowie słuchacza wraz z jego odbiorem. To wszystko razem sprawia, że koncerty The Saintbox to nie tylko przeżycie audiowizualne – to także zainspirowana przez tych nietuzinkowych artystów podróż w głąb siebie – to konfrontacja z własnymi lękami, marzeniami i snami.

Bilety do nabycia na www.nowehoryzonty.pl oraz www.ticketpro.pl,  a także w klubie festiwalowym Arsenał (Cieszyńskiego 9)

Więcej informacji na www.nowehoryzonty.pl
oraz www.facebook.com/NoweHoryzontyArsenal

 

Piotr Ruciński Trio

CAFE LORENTZ – NOWE MIEJSCE JAZZOWE W WARSZAWIE

Grzegorz Gałuszka

Na mapie muzycznej Warszawy pojawia się nowe miejsce – Cafe Lorentz na dziedzińcu Muzeum Narodowego. We wtorek 26 czerwca wystąpi tam Piotr Ruciński Trio z gościnnym udziałem amerykańskiego trębacza Michaela „Patches” Stewarta.

Piotr Ruciński Trio
Piotr Ruciński - gitara
Jacek Prokopowicz - organy Hammonda
Piotr Rodowicz – kontrabas

Zespół stworzony przez doświadczonych muzyków, którzy łączą bluesowe i
jazzowe frazy w dynamiczny i pełen improwizacji program.

Piotr Ruciński – gitarzysta jazzowy i bluesowy, współtwórca zespołu Kadabra, znany także ze współpracy z Elą Mielczarek, kompozytor większości utworów wykonywanych przez trio.

Piotr Rodowicz – znany i podziwiany w Polsce i za granicą kontrabasista,
posiada niebywałą zdolność gry zarówno wyrafinowanych jazzowych solówek,
jak i rytmicznych, mocno osadzonych w klimacie bluesowym pochodów basowych.

Jacek Prokopowicz –  jego dynamiczne i pełne zaskakujących zmian napięcia improwizacje na Hammondzie dostarczają słuchaczom wiele radości i emocji.


Michael „Patches” Stewart – amerykański trębacz urodzony w Nowym Orleanie, chętnie wraca do bluesowych korzeni. Wieloletnia kariera solowa i współpraca z wieloma znanymi muzykami takimi jak Al Jarreau, czy Marcus Miller pozwala mu na swobodne poruszanie się w każdym gatunku muzyki.
http://patchesstewart.com/bio.html

26.06 (wtorek), godzina 19.00
Piotr Ruciński Trio
z gościnnym udziałem Michael „Patches” Stewarta
wstęp wolny

Organizatorzy informują przy okazji, iż działania koncertowe w BISTRO WARSZAWA – SCENA JAZZOWNIA na okres wakacji uległy zawieszeniu.

Grzegorz Gałuszka
artfor@artfor.info 
+48 501334120

www.jazzownia.pl

 

3. DOROCZNE SPOTKANIE RadioJAZZ.FM

Jerzy Szczerbakow

Trzylecie działalności świętować będzie RadioJAZZ.FM w środę 27 czerwca w warszawskiej klubokawiarni „Znajomi Znajomych”. Jako goście specjalni m.in. wystąpią Adam Bałdych i Rafał Sarnecki.

W programie wieczoru: wspólne zdjęcie, koncert muzyków zaprzyjaźnionych z RadioJAZZ.FM, a na koniec sety związanych z radiem DJ-ów (Phil Jones, Łukasz Nitwiński, Cez14, WtymSęk).

Goście specjalni – Adam Bałdych/ Rafał Sarnecki, Bluesmobile

środa 27 czerwca, godz. 19.30
3. Doroczne Spotkanie RadioJAZZ.FM
Znajomi Znajomych
Warszawa
ul. Wilcza 58a

www.radiojazz.fm

 

Paweł Kaczmarczyk
fot. Senkowski

WYPADEK PAWŁA KACZMARCZYKA

Bartosz Stawiarz

6 czerwca Paweł Kaczmarczyk złamał lewą rękę. Mimo to jako pracowity muzyk nie rezygnował z występów. Jego kalendarz koncertowy jest imponujący.

Wirtuoz fortepianu porwał się na nie lada wyzwanie... bo czy zdoła zagrać jedną ręką tak dobrze jak dwiema? Okazuje się, że dla Kaczmarczyka nie ma rzeczy niemożliwych i mimo kontuzji radzi sobie znakomicie. Już na początku lipca lider zespołu Audiofeeling odzyska pełną sprawność lewej ręki i powróci do dawnego, oburęcznego stylu. Czerwcowe koncerty to jedyna okazja, by zobaczyć
jego niecodzienny styl gry!

KACZMARCZYK/JUAREZ Directions In Music: ELIS REGINA 5 lipca!

W wieku 11 lat występowała w dziecięcym programie radiowym „O Clube Do
Guri”. Nagrywała z Antonio Carlosem Jobimem, płytę „Elis & Tom”, uznawaną
za najwspanialszy album bossa novy wszech czasów. Dzięki swojej wybitnej
skali głosu zyskała przydomek „furacão” (huragan). Sprzedała 80
milionów płyt.  Elis Regina, bo o niej mowa, to artystka, której PawełKaczmarczyk postanowił poświęcić kolejny koncert z cyklu Directions in Music.  5 lipca w Klubie Harris Piano Jazz Bar, wspaniałe bossa novy artystki zagrają z Pawłem: Marita Alban Juarez, Jose Manuel Alban Juarez, Tomas Celis Sanchez oraz Andrzej Święs. Koncert będzie imprezą towarzyszącą Letniemu Festiwalowi Jazzowemu w Piwnicy Pod Baranami.

Marita Albán Juárez Quartet - Águas De Março, Warszawa 2012
<http://www.youtube.com/watch?v=nI8efXw7Wj0>

Paweł Kaczmarczyk z Sarnecki Quartet 18 lipca w Krakowie!

Rafał Sarnecki, wybitny gitarzysta mieszkający na stałe w Nowym Jorku, zagra z Pawłem Kaczmarczykiem w Harris Piano Jazz Bar. Koncert 18 lipca odbędzie się w ramach Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy Pod Baranami. Występ będzie promować nową płytę Rafała „The Madman Rambles Again”. Album został wydany w lutym 2011 przez prestiżową wytwórnię Fresh Sound New Talent, dla której nagrywały takie gwiazdy jak Brad Mehldau czy Kurt Rosenwinkel. W nagrywaniu płyty brał udział Paweł Kaczmarczyk.

Rafal Sarnecki Quartet - Hermeto
<http://www.youtube.com/watch?v=UMV8mHWGL7A>

Misterium Przebaczenia
30 czerwca w Gietrzwałdzie, Paweł Kaczmarczyk wraz z Andrzejem Lampert, Katarzyną Lampert, Piotr Baron Quintet oraz Chórem i Orkiestrą pod dyrekcją Huberta Kowalskiego wezmą udział w Misterium Przebaczenia.

Polska - Słowacja. Festiwalowe wakacje
Paweł Kaczmarczyk z zespołem Audiofeeling wystąpi 21 lipca na słowackim Mikulášsky Jazzový Festival. Zespołu nie zabraknie także podczas warszawskiego festiwalu Jazz na Starówce. W naszej stolicy formacja wystąpi 18 sierpnia.

Tydzień później Kaczmarczyk zaprasza  do Lidzbarka Warmińskiego. W ramach Jazz Warmia - Mazury Festiwal przedstawi projekt Directions in Music: Ray Charles z Jorgosem Skoliasem.

Mikulášsky Jazzový Festival - spot 2012
<http://www.youtube.com/watch?v=nF2aJerR-3Y>

Kolejne koncerty New Bone!
Nową płyta zespołu New Bone zatytułowana „Destined” zbiera świetne recenzje a tymczasem formacja nieprzerwanie koncertuje. Zapraszamy na najbliższe koncerty kwintetu w Przemyślu, Oleśnicy, Wadowicach, Pile i Sopocie.

New Bone „Destined”

LETNIA SZARŻA PAWŁA KACZMARCZYKA:

20 czerwca
Paweł Kaczmarczyk z NEW BONE - Alchemia, Kraków

24 czerwca
Paweł Kaczmarczyk z Piotr Schmidt Electric Group - Electric Group Dni Miasta, Knurów

30 czerwca
Paweł Kaczmarczyk & Andrzej Lampert, Katarzyna Lampert, Piotr Baron Quintet, Chór i Orkiestra pod dyrekcją Huberta Kowalskiego - Misterium Przebaczenia Sanktuarium Maryjne, Gietrzwałd

5 lipca
KACZMARCZYK/JUAREZ Directions In Music: ELIS REGINA - Letni Festiwal Jazzowy, Harris Piano Jazz Bar, Kraków

7 lipca
Paweł Kaczmarczyk z Jorgosem Skoliasem - Land Serwis British Garage, impreza zamknięta, Wieliczka

18 lipca
Paweł Kaczmarczyk z Rafał Sarnecki Quartet – Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami, Harris Piano Jazz Bar, Kraków

20 lipca
Paweł Kaczmarczyk z NEW BONE - Przemyski Festiwal „Salezjańskie lato”, Przemyśl

21 lipca
PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING TRIO - Mikulášsky
Jazzový Festival, Liptovsky Mikulas, Słowacja

22 lipca
PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING TRIO – Sucha Beskidzka, tba

27 lipca
KACZMARCZYK/OLEJNICZAK Directions in Music: ZBIGNIEW
WEGEHAUPT - Letni Festiwal Jazzowy, Harris Piano Jazz Bar, Kraków

28 lipca
Paweł Kaczmarczyk z NEW BONE - Oleśnica, tba

29 lipca
Paweł Kaczmarczyk z NEW BONE - Młyn Jazz Festival Wadowice, tba

3 sierpnia
Paweł Kaczmarczyk z NEW BONE - Muzeum Stanisława
Staszica, Piła

4 sierpnia
Paweł Kaczmarczyk z NEW BONE - Sopot Molo Jazz Festival, Sopot

17 sierpnia
PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING BAND - Łódź, tba

18 sierpnia
PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING BAND – XVIII Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce, Warszawa

24 sierpnia
KACZMARCZYK/SKOLIAS Directions in Music: RAY CHARLES - Piaseczno, tba

25 sierpnia
KACZMARCZYK/SKOLIAS Directions in Music: RAY CHARLES - Jazz Warmia – Mazury Festiwal, Lidzbark Warmiński

www.pawelkaczmarczyk.com

 

KRAKÓW SOLO PIANO WEEKEND

Witold Wnuk/Bogdan Chmura

W ramach 17. Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy Pod Baranami w dn. 20 - 22 lipca odbędzie się Kraków Solo Piano Weekend, na którym wystąpi sześciu pianistów: Alan Broadbent, Bobo Stenson, Adzik Sendecki , Piotr Wyleżoł, Piotr Orzechowski i Dominik Wania.

Występy odbywać się będą w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie przy  ul. św. Tomasza.

Celem cyklu jest konfrontacja najwybitniejszych młodych krakowskich  pianistów z uznanymi postaciami światowej pianistyki. 21 lipca – podczas recitali Piotra Orzechowskiego i Vladyslava Sendeckiego zostaną wręczone doroczne nagrody/stypendia Fundacji My Polish Heart założonej dwa lata temu przez Witolda Wnuka i Vladislava Sendeckiego

ALAN BROADBENT
nowozelandzki pianista, kompozytor, aranżer, lider. Urodził się w 1947 w Auckland w Nowej Zelandii. Studiował klasyczny fortepian i teorię muzyki. W 1966 wyjechał do Stanów, gdzie rozpoczął naukę w słynnej Berklee College of Music w Bostonie; równolegle brał prywatne lekcje u legendarnego pianisty jazzowego Lennie’ego Tristano. W latach 1969-72 grał z big bandem Woody’ego Hermana; w latach 70. współpracował z m.in. Chetem Bakerem, Warne’em Marshem i wokalistką Irene Kral. Pierwsze autorskie płyty nagrał w Nowej Zelandii; w 1986 zadebiutował w Stanach krążkiem „Everything I
Love”.

Od końca lat 80. był członkiem kwartetu Charliego Hadena, z którym nagrał dziewięć albumów. Występował i nagrywał solo, w duecie (m.in. z Garym Fosterem), z własnym Alan Broadbent Trio, z orkiestrą smyczkową oraz z Wellington Jazz Orchestra. Zyskał reputację jako aranżer, współpracując z Shirley Horn i Natalie Cole. Jego styl pianistyczny ukształtował się pod wpływem Wyntona Kelly’ego, Billa Evansa, Tommy’ego Flanagana, Reda Garlanda. Jest laureatem nagród (i nominacji) Grammy.

PIOTR WYLEŻOŁ
polski pianista, kompozytor jazzowy, lider, pedagog.  Urodził się w 1976 w Rybniku. Ukończył fortepian na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest artystą bardzo wszechstronnym, prowadzi własne formacje (Trio i Kwintet), współpracuje z innymi muzykami m.in. Jarkiem Śmietaną, Januszem Muniakiem, Ewą Bem. 2001 nagrał pierwszy autorski album „Yearning”, a po nim kolejno: „Piano Trio” (2006), Children’s Episodes” (2009), „Quintet Live” (2010), „DuoDram” (2011). W 2005 rozpoczął trwającą do dziś współpracę z grupą Nigela Kennedy`ego, w której gra na fortepianie i organach Hammonda. Od 2007 prowadzi klasę fortepianu w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie.

VLADISLAV „ADZIK” SENDECKI
polski pianista i kompozytor mieszkający na stałe w Niemczech. „New York Village Voice” uznał go za jednego z pięciu najlepszych pianistów jazzowych na świecie. Urodził się 1955 w Gorlicach. Studiował fortepian w Wyższej Szkole Muzycznej (dziś Akademii) w Krakowie. Wspólnie z Jarkiem Śmietaną założył Extra Ball – czołową polską formację fusion lat 70. W 1978, razem z Andrzejem Olejniczakiem, utworzył grupę Sun Ship, w której grał do 1981, kiedy to wyjechał na stałe za granicę. Najpierw osiadł w Szwajcarii, a następnie w Niemczech, gdzie mieszka do dziś.

Współpracował m.in. z Klausem Doldingerem, Billym Cobhamem, Michaelem i Randym Breckerami, Larrym Coryellem, Michałem Urbaniakiem. Od 1996 jest stałym pianistą
(także kompozytorem i aranżerem) NDR Big Band. Gra na fortepianie, pianie elektrycznym i syntezatorach; jego styl pianistyczny jest syntezą akustycznego jazzu, muzyki klasycznej, pełnego energii fusion i subtelnych odniesień do kultur muzycznych różnych zakątków świata.

PIOTR ORZECHOWSKI
polski pianista, kompozytor jazzowy Jeden z najbardziej obiecujących i utytułowanych pianistów jazzowych młodego pokolenia. Urodził się w 1990 w Krakowie. Regularną naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Krakowie; obecnie (od 2010) studiuje w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu jazzowego Piotra Wyleżoła i Joachima Mencla.

Jest laureatem wielu nagród, m.in. Krokus Jazz Festival 2007 (I nagroda), Jazzu Nad Odrą 2008 (III nagroda), Jazz Juniors 2008 (najlepszy instrumentalista), Montreux Jazz Piano Competition 2011 (I nagroda), Jazz Hoeilaart 2011 (I nagroda), I miejsca w Plebiscycie Gazety Wyborczej „Kulturalne Odloty 2012”. Od 2011 jest liderem grupy High Definition, która zdobyła laury na festiwalach w kraju (m.in. Jazz Juniors) i za granicą (Jazz Hoeilaart).

Współpracuje z wieloma muzykami, m.in. z Jackiem Kochanem, Adamem Bałdychem, Sławkiem Jaskułke, Dorotą Miśkiewicz, Pawłem Mykietynem, Januszem Muniakiem. Piotr Orzechowski w swej grze bez kompleksów łączy elementy muzyki klasycznej (zwłaszcza barokowej i impresjonistycznej) z całą - dawniejszą i współczesną - tradycją jazzowego fortepianu.

BOBO STENSON
szwedzki pianista jazzowy, kompozytor Jeden z najważniejszych pianistów europejskiej sceny jazzowej. Urodził się w 1944. W latach 60. grywał muzykami amerykańskimi, którzy występowali w Sztokholmie, m.in. z Sonnym Rollinsem, Stanem Getzem, Garym Burtonem oraz z mieszkającym w Szwecji Donem Cherrym (w latach 1971-75 nagrali wspólnie cztery albumy).

W kolejnej dekadzie Stenson współpracował i nagrywał z Terje Rypdalem, Pallem Danielssonem, Arildem Andersenem, Jonem Christensenem, Janem Garbarkiem (m.in. „Witchi-Tai-To”, 1973). Jako lider zadebiutował w 1971 albumem „Uderwear” wydanym przez ECM; jego kolejnych siedem płyt również było firmowanych przez monachijską wytwórnię. 1988 Stenson został członkiem kwartetu Charlesa Lloyda, w latach 90. współpracował z Tomaszem Stańką (albumy: „Matka Joanna”, Leosia”, „Litania: Music of Krzysztof Komeda”). W swej grze nawiązuje do stylistyki Billa Evansa i Keitha Jarreta, łącząc nowoczesny warsztat pianistyczny ze skandynawskim liryzmem.

DOMINIK WANIA
polski pianista jazzowy, kompozytor. Urodził się w Sanoku, gdzie uczył się gry na fortepianie w Szkole Muzycznej I i II stopnia. 2005 ukończył z wyróżnieniem krakowską Akademię Muzyczną (klasa fortepianu prof. Andrzeja Pikula). W latach 2006-208 studiował u Danilo Pereza i Jerry’ego Bergonziego w New England Conservatory of Music w Bostonie. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich (muzyka klasyczna) i warsztatach jazzowych.
Współpracował m.in. z Tomaszem Stańką, Dave’em Liebmanem, Marcusem Millerem, Lee Konitzem, Garym Thomasem, Eddie’m Hendersonem. Koncertował w wielu krajach Europy i USA. Jest laureatem festiwali jazzowych, nagrywa z muzykami jazzowymi i klasycznymi, współpracuje z Polskim Radiem i Telewizją. Obecnie jest wykładowcą w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie.

www.cracjazz.pl
 

Dan Tepfer
fot. Vincent Soyez

DAN TEPFER NA FESTIWALU GOLDBERGOWSKIM

JF

7 września br. w ramach Festiwalu Goldbergowskiego w Akademii Muzycznej Gdańsku wystąpi z projektem „Goldberg Variations” znakomity amerykański pianista jazzowy Dan Tepfer.

Projekt „Wariacje Goldbergowskie” – jazzowe improwizacje jako repetycja każdej z Bachowskich wariacji

Dan Tepfer, który jest wschodzącą gwiazdą jazzowego fortepianu, występował już kilkakrotnie w Polsce, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu
w duecie z legendarnym saksofonistą Lee Konitzem.  

Jego najnowszy album „Goldberg Variations”, wydany nakładem wytwórni Sunnyside, otrzymał w JAZZ FORUM ocenę pięciu gwiazdek. Autor recenzji Tomasz Szachowski pisze m.in.

„Tepfer wyraźnie oddziela oryginał bachowski od jazzowych improwizacji. Zarówno początkowa aria, jak i kolejne wariacje mają swój jazzowy komentarz i słuchacz jest w każdym momencie dobrze poinformowany, gdzie kończy się Bach, a zaczyna jazz. Improwizacje, czy też rekompozycje, Tepfera nie są jednorodne i niekoniecznie mają w każdym wypadku charakter jazzowy (myślę tu o jazzowym timingu), ale w każdym wypadku ujawniają ogólnomuzyczną erudycję, wyobraźnię i inwencję Tepfera.

Nie miejsce tu na szczegółowe opisywanie poszczególnych zabiegów pianisty, ale sposób w jaki operuje skalami, jak żongluje odległą od bachowskiej stylistyką, jak lawiruje między barokiem i współczesnością (powiedzmy między Bachem, Bartokiem, Webernem, Coreą i Lennie’m Tristano), jak bawi się bachowskimi motywami, nadając im nowy wymiar rytmiczny, wprowadzając zadziorne synkopy, skróty i wydłużenia – to wszystko sytuuje całe przedsięwzięcie na wysokiej półce erudycji muzycznej.

Czy więc jest to propozycja dla muzycznej elity? Wręcz przeciwnie! Dan w rzeczywistości jest komunikatywny i czytelny dla każdego, kto zechce mu poświęcić kilkanaście czy kilkadziesiąt minut! Odwołania do Bacha nie polegają tylko na zestawieniach poszczególnych wariacji z ich jazzowymi czy jazzującymi komentarzami, ale także na odautorskich podtytułach Tepfera, które korespondują z polifonicznymi wskazówkami wielkiego mistrza. Próbując ocenić to przedsięwzięcie, będące owocem wielu prób i wielu modyfikowanych prezentacji koncertowych, zwracam również uwagę na walor edukacyjny Wariacji. Bo jednak najważniejszy jest tu Bach, którego dzieło Dan Tepfer przemyca w imponujący sposób.”
Tomasz Szachowski (JAZZ FORUM 7-8/2012)

Dan Tepfer U.S.A. Pianista i kompozytor pochodzenia amerykańskiego, jeden z najznakomitszych muzyków międzynarodowej sceny jazzowej. Urodzony w 1982 roku w Paryżu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat w Paris Conservatoire Paul Dukas. Już jako dziecko chętnie improwizował. Robiąc licencjat z astrofizyki na Uniwersytecie w Edynburgu, często grywał na scenie jazzowej. W tym czasie miał też krótki epizod jako dyrygent operowy.

W 2005 roku po ukończeniu Boston’s New England Conservatory, gdzie doskonalił się pod okiem Danilo Perez, Dan przeprowadził się do Nowego Jorku. Szybko stał się znanym, cenionym muzykiem i kompozytorem. Przez gazety nazywany błyskotliwym (The Boston Globe), wybitnym (The Washington Post), niezwykle wyważonym (the New York Times), ze świetnym wyczuciem formy i pewnością gry (Jazz Magazine), Tepfer koncertował zarówno solo jak i z towarzyszeniem orkiestry. Wydał kilka płyt m.in. „Before The Storm” (2005), „Oxygen” (2007), „The Improvisations In Twelve Keys” (2009) oraz „Five Pedals Deep” (2010) jako trio z Thomasem Morganem (bas) i Tedem Poor (perkusja).

W duecie z Lee Konitzem, jednym z najlepszych jazzowych saksofonistów, nagrał płytę „Duos with Lee” nazwaną przez JazzInsideNY „wskazówką dla ludzkiego potencjału”. Słuchając Dana Tepfera odnosi się wrażenie płynności, swobodnego ruchu, ale też stałości gry zakorzenionej w historii jazzu. Dzięki temu Tepfer tworzy nową historię tego gatunku.

W 2011 muzyk wydał swój solowy album „Goldberg Variations”. Płyta jest swego rodzaju dialogiem jazzmana z mistrzem muzyki dawnej. Między poszczególnymi, klasycznie zagranymi wariacjami Jana Sebastiana Bacha, Tepfer nagrał swoje własne improwizacje, podkreślając tym ponadczasowość i ciągłość muzycznych ekspresji

Festiwal Goldbergowski
07.09.2012, godz. 19.00
Dan Tepfer USA – fortepian w projekcie Goldberg Variations

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
ul. Łąkowa ½
Bilety 30 zł N / 15 zł U

 

FESTIWAL JAZZ JANTAR 2012

Monika Małachowska

Mikołaj Trzaska, Nils Petter Molvaer, Bugge Wesseltoft Solo, Mike Mainieri & Northern Lights, World Saxophone Quartet Experience, Krystyna Stańko, Levity, Get the Blessing, John McLaughlin & The 4th Dimension – to tylko niektóre highlights tegorocznego festiwalu Jazz Jantar który odbywać się będzie w Gdańsku od 19 października do 4 listopada.

Program Festiwalu Jazz Jantar 2012

19.10.2012 / Sygnowano Mikołaj Trzaska / otwarcie FJJ

Atomic
Magnus Broo – trumpet / Frederik Ljungkvist – sax / Håvard Wiik – piano / Ingebrigt Håker Flaten – double bass / Paal Nilssen-Love – drums

The Thing
Mats Gustafsson – sax / Paal Nilssen-Love – drums / Ingebrigt Haker Flaten – double bass

20.10.2012 / Norway.NOW

Bugge Wesseltoft Solo 

Mike Mainieri & Northern Lights / polska premiera
Mike Mainieri – vibraphone / Bendik Hofseth – sax / Bugge Wesseltoft – keyboards / Arild Andersen – bass / Audun Kleive - drums

Młoda Scena Jazzowa

21.10.2012 / Avant Days / Norway.NOW

Mikołaj Trzaska Quartet / premiera
Mikolaj Trzaska - sax, clarinet / Pe-Ake Holmlander - tube / Olie Brice – double bass / Mark Sandres - drums

Nils Petter Molvaer / BABOON MOON / polska premiera
Nils Petter Molvaer – trumpet / Erland Dalen – drums / Stian Westerhus - guitar

kIRk / kawiarnia
Paweł Bartnik – electronic instruments / Olgierd Dokalski – trumpet / Filip Kalinowski - turntables

24.10.2012 / All That Jazz

World Saxophone Quartet Experience / polska premiera
Olivier Lake - alto sax / David Murray - tenor sax / Hamiet Bluiett - baritone sax / Tony Kofi - alto, soprano, tenor saxes / Jamaaladeen Tacuma – bass / Ranzel Merritt – drums

26.10.2012 / Dyplomy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki

Gabriela Janusz / Alicja Serowik / Paulina Łaba

27.10.2012  / Trójmiejska Scena Jazzowa / ATJ

Maciej Sikała Trio / trójmiejska premiera 
Maciej Sikała – soprano, tenor sax / Paweł Tomaszewski – organ / Sebastian Kuchczyński - drums

Nostalgia 77 feat. Josa Peit
Josa Peit – vocals / Tim Giles – drums / Mathew Bourne – piano / Benedic Lamdin – guitar / Fulvio Sigurta – trumpet / James Allsopp – reeds / Riaan Vosloo - bass

MSJ

28.10.2012  / TSJ

Krystyna Stańko / KROPLA SŁOWA / premiera
Krystyna Stańko – vocal / Dominik Bukowski – vibraphone / Piotr Lemańczyk – double bass / Cezary Konrad – drums

Tymański & Puchowski feat. Grzegorz Grzyb
Tymon Tymański – acoustic guitar, bass, banjo, vocal / Romek Puchowski – DOBRO, acoustic guitar, vocal/ Grzegorz Grzyb – drums

2.11.2012 / AD / ATJ

Levity / AFTERNOON DELIGHTS / trójmiejska premiera
Jacek Kita – keys / Piotr Domagalski – bass / Jerzy Rogiewicz - drums

Austin Peralta Trio / polska premiera
Austin Peralta – piano / Chris Smith – bass / Jackie McMurchie - drums


3.11.2012 / TSJ / AD

Elec-tri-city / premiera
Marcin Wądołowski – guitar / Dominik Bukowski – xylosynth /Janusz Mackiewicz – bass / Grzegorz Sycz – drums

Get The Blessing / OC DC /  trójmiejska premiera
Jim Barr - bass / Dylan Howe – drums / Pete Judge – trumpet / Jake McMurchie – sax

MSJ

4.11.2012  / ATJ / Polska Filharmonia Bałtycka
John McLaughlin & the 4th Dimension
John McLaughlin – guitar / Gary Husband - keys & drums / Etienne MBappé – bass / Ranjit Barot - drums
 
start: G.20.00
jazzjantar.pl

Festiwal Jazz Jantar to okręt flagowy Klubu Żak. Od narodzin (1973) przechodził burzliwe losy, by od 1997 roku stać się prezentacją tego, co najciekawsze w polskim i światowym jazzie.

Jazz był obecny w Żaku od samego początku. W starej kronice Hot Clubu Alikwoty wśród licznych zdjęć z żakowskich jam sessions znajdują się zdjęcia z koncertu bardzo młodego Zbigniewa Namysłowskiego (1959), program jazzowego karnawału (1959) zapowiada występy Birdland Combo z Holandii oraz All Stars pod kierownictwem Krzysztofa Komedy (bilety kosztowały 20 zł), a prasowa notatka pod zdjęciem roześmianej i ślicznej Mitsou Fontaine z Haiti informuje, że „muzycy rewelacyjnego zespołu murzyńskiego The Delta Rhytm Boys zagrali na jam sessions”.

Od narodzin FJJ do 2001 roku pod szyldem festiwalu występowały legendy polskiego jazzu m.in.: Antiquintet, String Connection, Tie Break, Tomasz Stańko w różnych składach, Extra Ball, Andrzej Zaucha, Stanisław Sojka, Jan Ptaszyn Wróblewski, Helmut Nadolski z Supergrupą Bez Fałszywej Skromności, Ewa Bem, Wojciech Karolak, Novi Singers, Tomasz Szukalski, Józef Skrzek, Artur Dutkiewicz, Young Power, a z artystów zagranicznych saksofonista Phil Woods, trębacz Tom Harrell, saksofoniści z drużyny Milesa Davisa: Bill Evans i Gary Thomas.

Dzisiejszy kształt FJJ to prezentacja trendów i nowych zjawisk, okazja do spotkania legend jazzu, wielkich artystów i muzyków wyznaczających nowe kierunki w jazzie, a także okazja do spotkań entuzjastów muzyki jazzowej. Podczas ostatnich 11 edycji FJJ przed publicznością trójmiejską wystąpili m.in.: Tomasz Stańko (kilkukrotnie), Leszek Możdżer, Nils Petter Molvaer, Esbjorn Svenson Trio, Matthew Shipp, Bester Quartet, Daniel Humair, Piotr Wojtasik, Dave Douglas, Mark Feldman, Eivind Aarset, Yaron Herman, Fra Fra Sound, Marc Ribot, Myra Melford, Steve Coleman, Branford Marsalis, Terence Blanchard, Joshua Redman, Brad Mehldau (dwukrotnie), Vijay Iyer, Jimi Tenor, Ron Carter, David Krakauer, Marcin Wasilewski Trio, Burnt Friedman, Jaki Liebezeit, Omar Sosa oraz wszyscy liczący się trójmiejscy muzycy.

Obecnie FJJ to sześć bloków tematycznych: mainstreamowy All That Jazz, awangardowy Avant Days, Polska Scena Jazzowa (koncerty odbywają się od lutego do kwietnia), Trójmiejska Scena Jazzowa, Młoda Scena Jazzowa prezentująca studentów gdańskiej Akademii Muzycznej (w jego ramach m.in. dyplomy) oraz bloki dedykowane muzyce europejskiej (w 2012 roku to Norway.NOW) i fascynacjom muzycznym trójmiejskich muzyków (blok: Sygnowano) – w 2012 roku gospodarzem tej części festiwalu będzie Mikołaj Trzaska.

W Skandynawii jazz od zawsze cieszył się wysokim uznaniem, a sami muzycy zaliczani są do ścisłej światowej czołówki najbardziej oryginalnych kompozytorów, instrumentalistów oraz improwizatorów. Mikołaj Trzaska do swego dnia SYGNOWANO: MIKOŁAJ TRZASKA wybrał właśnie Skandynawów: ATOMIC i THE THING, których koncerty 19.10.2012 otworzą FJJ. ATOMIC wykonuje współczesną muzykę improwizowaną z licznymi odniesieniami do tradycji amerykańskiego jazzu - brzmień późnych lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, z szczególnym uwzględnieniem dokonań klasyków free jazzu. THE THING to trio free jazzowe, w którego skład tworzy ścisła czołówka free jazzowych improwizatorów w Europie: Mats Gustafsson, Paal Nilssen-Love i Ingebrigt Haker Flaten (także ATOMIC). Sam Mikołaj Trzaska zaprezentuje swój nowy, międzynarodowy projekt MIKOŁAJ TRZASKA QUARTET (21.10.2012 / Mikolaj Trzaska – saksofon, klarnet, Pe-Ake Holmlander – tuba, Olie Brice – kontrabas i  Mark Sandres – perkusja).

Skandynawowie mocno zaznaczą swoją obecność na tegorocznym FJJ. Blok Norway.NOW to trzy koncerty: BUGGE WESSELTOFT SOLO (20.10.2012), MIKE MAINIERI & NORTHERN LIGHTS (20.10.2012) i NILS PETTER MOLVAER (21.10.2012). Pianista Bugge Wesseltoft i Nils Petter Molvaer, który w Gdańsku zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty BABOON MOON to pionierzy nu-jazzu. Obaj uczestniczyli w nagrywaniu płyty NORTHERN LIGHTS, wydanej przez amerykańskiego wibrafonistę Mike’a Mainieri, twórcę legendarnego STEPS AHEAD. Na scenie w Żaku, obok Mainieri wystąpi m.in. Bugge Wesseltoft i znakomity kontrabasista Arild Andersen.

Tegoroczne Avant Days na FJJ to także GET THE BLESSING (3.11.2012), który tworzą muzycy Portishead, tworzący muzykę będącą mieszanką trip - hopu, elektroniki i jazzu. W Żaku zagrają materiał z najnowszej płyty OC DC, dedykowanej Ornette Colemanowi i Donowi Cherry’emu. Polska odsłona avantowa na FJJ to LEVITY (2.11.2012) z projektem Afternoon Delights i kIRk (21.10.2012) z Mszą świętą w Brąswaldzie.

Wątek współczesnej pianistyki jazzowej podobnie, jak w zeszłorocznej edycji FJJ, będzie wyraźny także w tym roku. Obok wspomnianego już Bugge’ego Wesseltofta młode pokolenie będzie reprezentował nadzwyczaj utalentowany 22-letni Amerykanin AUSTIN PERALTA (2.11.2012), mający już w swoim dorobku współpracę z Ronem Carterem, Erykah Badu oraz dwie autorskie płyty (jedna z nich nagrana z muzykami z Cinematic Orchestra), wydane przez Brainfeeder, niezależną wytwórnię z Los Angeles, założoną przez Flying Lotusa. A nazwa Brainfeeder to dzisiaj znak najwyższej jakości.  

Jak co roku na Festiwalu Jazz Jantar nie zabraknie wielkich gwiazd, muzyków i zespołów o imponującym dorobku, którzy odegrali w historii jazzu znaczącą rolę. All That Jazz to…  WORLD SAXOPHONE QUARTET EXPERIENCE (24.10.2012) i JOHN MCLAUGHLIN & THE 4TH DIMENSION (4.11.2012). WSQ, założony w 1976 roku przez czterech wybitnych i charakterystycznych amerykańskich saksofonistów, wywodzących się z kręgów chicagowskiej i nowojorskiej awangardy, do Gdańska przyjedzie z projektem dedykowanym Jimiemu Hendrixowi. Dzisiaj WSQ to saksofoniści: Olivier Lake, David Murray, Hamiet Bluiett i Tony  Kofi. Wystąpią w powiększonym składzie -  o basistę i perkusistę. A basista to kolejna legenda: Jamaaladeen Tacuma, który wraz z saksofonistą Ornette'em Colemanem i gitarzystą Jamesem „Blood” Ulmerem wprowadził funkowy jazz lat 70-tych na awangardowe tory jazzu harmolodycznego. A Anglik John McLaughlin? Słyszymy go – i to jak! – na IN A SILENT WAY, JACK JOHNSON i BITCHES BREW Davisa.  I dwa słowa: MAHAVISHNU ORCHESTRA. To było przełomowe, sensacyjne wręcz połączenie jazz rocka i fusion, fantastyczny mariaż muzyki Wschodu i Zachodu, hinduskiej ragi z jazzowa improwizacją. W Sali Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance przedstawi swój projekt JOHN MCLAUGHLIN & THE 4TH DIMENSION. Po warszawskim koncercie w 2008 roku Marek Dusza z Rzeczpospolitej pisał: „Usłyszeliśmy (…) jazz-rocka w czystej formie z ostrymi riffami gitary, prostym, gęstym rytmem perkusji i miarowym pochodem basowych akordów”.

Ale All That Jazz to także NOSTALGIA 77 feat. JOSA PEIT (27.11.2012). W Żaku zagrają materiał z płyty THE SLEEPWALKING SOCIETY, będący fuzją chilloutu, nu-jazzu, ale też folku czy bluesa. Przyjadą do Gdańska z wokalistką Josą Peit, obdarzoną wyjątkowym głosem, której wpływ na całokształt płyty jest ogromny.
To, co wyróżnia Festiwal Jazz Jantar na tle innych festiwali jazzowych to bardzo mocne wsparcie dla lokalnej sceny jazzowej. Blok Trójmiejska Scena Jazzowa 2012 to przede wszystkim nowe projekty: saksofonisty Macieja Sikały MACIEJ SIKAŁA TRIO (27.10.2012), mocnego tria TYMAŃSKI & PUCHOWSKI FEAT. GRZEGORZ GRZYB (28.10.2012) oraz elektrycznego zespołu kontrabasisty Janusza Mackiewicza ELEC-TRI-CITY (3.11.2012). Wokalistka KRYSTYNA STAŃKO (28.10.2012) przygotowuje na jesień nową płytę KROPLA SŁOWA oraz przedstawi 3 dyplomantki z gdańskiej Akademii Muzycznej Gabrielę Janusz, Alicję Serowik, Paulinę Łabę (26.10.2012). A na finał sobotnich wieczorów festiwalowych Młoda Scena Jazzowa, czyli koncerty studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.

Wszystko o festiwalu: www.jazzjantar.pl.

BILETY I KARNETY

Bilety normalne / koncert w Filharmonii Bałtyckiej / 4.11.2012:
- przedsprzedaż do 2.09.2012: 50 zł
- od 3.09.2012: 90 zł

Karnety normalne – koncerty w Żaku:
- przedsprzedaż do 2.09.2012: koncerty 21.10 i 24.10: 35 zł / pozostałe koncerty: 25 zł
- od 3.09.2012: koncerty 21.10 i 24.10: 50 zł / pozostałe koncerty: 40 zł

Karnety na koncert 26.10.2012: 15 zł

Zniżki studenckie i uczniowskie:
- koncert w Filharmonii – 4.11.2012 / bilety: 30 zł
- koncerty w Żaku – karnety: 20 zł

Super zniżki dla studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku, na Kartę do Kultury, na Kartę Dużej Rodziny*:
- koncert w Filharmonii – 4.11.2012 / bilety: 25 zł
- koncerty w Żaku / karnety: 15 zł

Zniżka na Kartę Festiwalową*:
- koncert w Filharmonii – 4.11.2012 / bilety: 20 zł
- koncerty w Żaku – karnety: 10 zł

* sprzedaż biletów wyłącznie w Klubie Żak, za okazaniem ważnej legitymacji oraz właściwej Karty przy zakupie biletów (1 legitymacja – 1 bilet), dla zniżek na Kartę do Kultury do wyczerpania limitów na dany koncert.
Karnety obejmują wszystkie koncerty danego dnia. Karta Festiwalowa przysługuje trójmiejskim muzykom jazzowym. 

Sprzedaż biletów w Klubie Żak, na www.eventim.pl (tylko bilety normalne, zgodnie z regulaminem eventim.pl).
Kasa Klubu Żak czynna:
- w dniach: 6 – 9.08, 13 – 14.08 i 16.08.2012 w g.16.00 – 19.00  
- w dniach: 17.08 – 2.09.2012 w g. 17.00 – 21.00
- od 3.09.2012 w g.15.00 – 21.00 (pn – pt) i g.16 – 21.00 (sb – nd)
kontakt: kasa@klubzak.com.pl / 58 344 05 73 w.117

INFO

Na koncertach w Filharmonii Bałtyckiej wszystkie miejsca numerowane. Na koncertach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane, liczba miejsc siedzących ograniczona, w przypadku dużego zainteresowania koncertem wszystkie miejsca stojące. Bilety / karnety w cenie przedsprzedaży oraz zniżkowe na karty (KdK, KDR, KF) nie podlegają rezerwacji. Liczba biletów w danej cenie limitowana. Zakupione bilety nie podlegają zwrotom. Na koncertach obowiązuje zakaz fotografowania i rejestrowania. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie. Informacje o zmianach będą zamieszczane na bieżąco na stronie festiwalu www.jazzjanta.pl i facebook.com/jazzjantar.

Płatności: gotówką w kasie Klubu lub przelewem na konto Klubu (wyłącznie po uzgodnieniu z kasą Klubu), odbiór opłaconych przelewem biletów wyłącznie z kasy Klubu w dowolnym terminie, ale nie później niż:
- pół godziny przed koncertem w Klubie Żak
- trzy godziny przed koncertem 4.11.2012

Zasady rezerwacji biletów na koncerty (nie dotyczą biletów sprzedawanych przez eventim.pl): rezerwacje przyjmowane są od 3.09.2012 przez kasę Klubu telefonicznie lub przez pocztę elektroniczną (kasa@klubzak.com.pl) w terminie do 7 dni kalendarzowych poprzedzających datę koncertu. Rezerwację należy wykupić w ciągu 3 dni kalendarzowych od daty jej potwierdzenia przez kasę (niewykupione w tym terminie rezerwacje są anulowane). W przypadku, gdy na dany koncert pozostanie 20 (Klub Żak) lub 40 (Filharmonia Bałtycka) wolnych miejsc rezerwacje nie będą przyjmowane.  

Organizator: Klub Żak / 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197 / www.klubzak.com.pl / biuro@klubzak.com.pl / 58 344 05 73 i 58 345 15 90

www.jazzjantar.pl

 


.

Tymon Tymański

TYMON & THE TRANSISTORS – 10-LECIE

JF

W grudniu, styczniu i lutym grupa Tymon & The Transistors świętuje 10-lecie swojego istnienia. Pierwszy koncert jubileuszowej trasy koncertowej odbędzie się 6 grudnia.

Przed świętami trójmiejskie Tranzystory zdążą odwiedzić Nowy Sącz, Tychy, Zieloną Górę, Wrocław, Kraków, Warszawę, Zgierz, Toruń, Słupsk, Gdynię i Suwałki. Zwieńczeniem trasy będzie wydanie w lutym 2013 albumu pt. „Koncert w Radiu Gdańsk“, którego nagranie pochodzi
z 30 września 2012.

Najbliższe koncerty:
6.12 – NOWY SĄCZ
7.12 – TYCHY
8.12 – ZIELONA GÓRA
9.12 – WROCŁAW
12.12 –  KRAKÓW
13.12 – WARSZAWA
14.12 – ZGIERZ
15.12 – TORUŃ
20.12 - SŁUPSK
21.12 – GDYNIA
22.12 – SUWAŁKI
31.12 – STARA HUTA

 „Dekada działalności to dobra okazja do podsumowania, które stanowi album koncertowy. Większość tego czasu spędziliśmy w weekendowych rozjazdach, więc pomysł z rejestracją koncertu wydaje się uczciwy. W naszym przypadku nie były to stadiony i wielotysięczne hale. Raczej nieduże kluby, w których scenicznym kurzu tarzaliśmy się z niekłamaną przyjemnością i oddaniem, jak przystało na ginący gatunek rokendrolowców. Osobiście nie znoszę płyt typu live, ale nasze nagranie z koncertu w Radiu Gdańsk łączy brud i chropawość żywego występu dla publiczności oraz dobre brzmienie studyjne, oparte na względnej separacji poszczególnych instrumentów“.
Tymon Tymański

O zespole:
Grupa Tymon & The Transistors została powołana do życia w lipcu 2002 roku na warsztatach w ramach imprezy Przystanek Olecko. W roku 2003 zespół pracował nad ścieżką do filmu „Wesele“, którego premiera odbyła się we wrześniu roku 2004. W 2005 roku muzyka z „Wesela“ (głównie autorstwa Tymona Tymańskego) została nagrodzona Orłem Akademii Filmowej oraz Złotą Kaczką czasopisma „Film“.

W roku 2007 zespół wydał kolejną płytę pt. „Don’t Panic! We’re From Poland“. Podobnie jak na pierwszej, w paru utworach drugiego krążka współkompozytorem muzyki był Robert Brylewski (Brygad Kryzys, Izrael). W roku 2010 ukazał się trzeci album Tranzystorów pt. „Bigos Heart“, który w roku 2011 został nagrodzony Fryderykiem w kategorii „Muzyka Alternatywna”.

Od roku 2008 Tymon i Tranzystory pracują nad głośnym już musicalem pt. „Polskie Gówno“, którego długo przekładana premiera odbędzie się we wrześniu 2013. W filmie występują zarówno znakomici aktorzy (Marian Dziędziel, Jan Peszek, Arek Jakubik, Sonia Bohosiewicz, Grzegorz Halama), jak i cała plejada wybitnych postaci polskiej sceny muzycznej (m.in.: Robert Brylewski, Tomasz Lipiński, Lech Janerka, Leszek Możdżer, Kasia Nosowska i Czesław Mozil


 



  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm