Aktualności
Sławomir Kulpowicz
fot. Irmgard Pozorski

PAMIĘCI SŁAWKA KULPOWICZA

JF

Rok temu odszedł Sławomir Kulpowicz – jeden z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów polskiego jazzu. W  I rocznicę śmierci, w sobotę 7 lutego br. o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, odbędzie się specjalny koncert pt. „Pamięci Sławomira Kulpowicza”.

Wystąpią:
Stanisław Sojka - voc
Włodzimierz Pawlik - p
Jazz Carriers (Zbigniew Jaremko - sax, Henryk Miskiewicz - sax, Paweł Perliński - p, Kazmierz Jonkisz – dr, Darek Ziółek - bg)
Anna Faber – harfa & Maria Pomianowska – sarangi
Kazimierz Jonkisz Energy (Jonkisz - dr, Piotr „Bocian” Cieślikowski - sax, Wojciech Pulcyn - b)
JCC – chór jazzowo-rozrywkowy p/d Marty Radwan, Monika Urlik - solistka
Koncert poprowadzi Tomasz Tłuczkiewicz.

Bilety: 20 PLN

Organizatorzy: Fundacja Imienia Sławomira Kulpowicza i Polskie Radio S.A.
 

U2 przed koncertem w Chorzowie

SOUNDEDIT I U2

JF

11 i 12 września w Klubie Wytwórnia w Łodzi odbędzie się Festiwal  Producentów Muzycznych Soundedit ’09.

Ideę festiwalu wsparł zespół U2, nagrywając tuż przed koncertem na Stadionie Śląskim krótki film, który zostanie pokazany podczas ceremonii wręczenia nagród 12 września w klubie Wytwórnia.

Organizatorzy festiwalu odebrali od managementu U2 dwie wersje filmu.


Spotkanie odbyło się za kulisami chorzowskiego koncertu, 6 sierpnia.

Najważniejszym gościem Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych – Soundedit ’09 będzie Daniel Lanois, wieloletni współpracownik zespołu U2, współtwórca brzmienia tak znakomitych płyt jak „The Joshua Tree” czy „Achtung Baby”. Będzie to jego pierwszy koncert w Polsce. Towarzyszyć będą mu znakomici muzycy : Brian Blade, Trixie Whitley i Jim Wilson.

Występ rozpocznie się 12 września o godz. 20.00 w klubie Wytwórnia. Bilety w cenie 120 zł (tylko 500 sztuk) są do nabycia w sieci Ticket Pro.

www.soundedit.pl


 

Al Di Meola

AL DI MEOLA W WYTWÓRNI

JF

Al Di Meola będzie gwiazdą koncertu finałowego II Letniej Akademii Jazzu w czwartek, 13 sierpnia, o godz. 19:00 w Klubie Wytwórnia w Łodzi.

Amerykański gitarzysta jazzowy uważany jest za jednego z największych wirtuozów tego instrumentu. Jego wizytówką stało się połączenie jazzu z elementami fusion, bluesa oraz latynoskim brzmieniem flamenco, samby i tanga. Płyty Ala Di Meoli niejednokrotnie zyskały miano bestsellerów. Di Meola współpracował z najbardziej znanymi i
wpływowymi muzykami, jak m.in. Larry Coreyell, Bireli Lagrene, Phil Collins i Bill Bruford.

Świat usłyszał o nim w latach 70. Początki jego kariery związane były z grupą Return to Forever, której założycielem był Chick Corea. Na początku lat 80. był członkiem super tria John McLaughlin – Al Di Meola – Paco De Lucia. Jednocześnie nagrywał argentyńskie tanga Astora Piazzolli. Na drugim biegunie jego działalności znajdziemy rewolucyjne
nagrania z orkierstrami symfonicznymi. Albumy „Friday Night In San Francisco”, „World Simfonia” czy „The Grande Passion” – to kamienie milowe światowej muzyki, wytyczające nowe stylistyczne kanony.

„Al Di Meola, to wielka gwiazda światowej muzyki, wszechstronny, niezwykle wrażliwy i utalentowany twórca. Te cechy pozwalają mu na swobodne wypowiadanie się w każdym muzycznym gatunku, łamanie stylistycznych barier, a w konsekwencji tworzenie we własnym
niepowtarzalnym stylu będącym konglomeratem cech kulturowych narodów świata” - przekonuje Michał Padkowski, koordynator sceny jazzowej Klubu Wytwórnia. „Sam Di Meola, to otwarty i pełen ciepła człowiek, o czym będą się mogli przekonać słuchacze II Letniej Akademii Jazzu, z którymi amerykański wirtuoz spotka się przed koncertem.”

Tuż przed występem odbędzie się projekcja filmu „Czas jazzu” Andrzeja Wasylewskiego.
www.toyastudios.pl


 

Stacey Kent

STACEY KENT W KATOWICACH

JF

Stacey Kent wystąpi  18 października br. w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach.

Amerykańska artystka zaprezentuje utwory ze swojej ostatniej płyty „Breakfast On The Morning Tram”. Stacey Kent uważana jest za jedną z najciekawszych wokalistek jazzowych młodego pokolenia. Swoja karierę rozpoczynała od śpiewania jazzowych standardów w londyńskich klubach, jednak umiejętność łączenia popowej wrażliwości z romantycznym podejściem do klasyki gatunku bardzo szybko zdobyły jej oddane grono wielbicieli na całym świecie. 

Jej pierwszy album „Close Your Eyes” ukazał się w 1997 roku. Od tego czasu nagrała pięć płyt, ale pojawiała się także gościnnie na płytach innych artystów, użyczyła swojego głosu także w filmie Ian McKellena „Richard III” śpiewając jazzową wersję utworu Christophera Marlowe’a The Passionate Shepherd to His Love. W 2007 roku wydany został jej najnowszy i jak na razie jej ostatni album „Breakfast
On The Morning Tram”, której producentem jest jej mąż, brytyjski saksofonista tenorowy Jim Tomlinson.

Płyta została wydana przez paryski oddział Blue Note. „Blue Note to wytwórnia, o której marzyłam od dziecka” – mówi Stacey. Podpisując kontrakt z Blue Note poczułam się tak, jak musiała się czuć Steffi Graf wychodząc na kort, by zmierzyć się z Martiną Navratilową. Zawsze darzyłam Blue Note i nagrywających dla tej wytwórni artystów ogromnym szacunkiem. Tak wiele osobowości i różnych metod ekspresji muzyki, a zarazem nieodłączna szczerość i głębia. Dołączenie do rodziny Blue Note i zapisanie się w kartach jej historii stanowi spełnienie moich marzeń”.
 
Literacka wrażliwość, muzyka inspirowana w równych częściach jazzowa klasyką, country i folkiem, sięganie po utwory tak legendarnych piosenkarzy jak Serge Gainsbourg czy covery utworów Fleetwood Mac – tego właśnie będzie można się spodziewać w trakcie październikowego występu Stacey Kent w Katowicach.

Bilety na koncert dostępne są już na www.ticketpro.pl oraz www.ticketportal.pl


 

Włodzimierz Nahorny

GDAŃSKIE NOCE JAZSOWE

JF

W dn. 21-23 sierpnia br. w Gdańsku, w urzekającej scenerii Teatru Leśnego, odbędą się Gdańskie Noce Jazsowe.

Oto program festiwalu:

21 sierpnia

Artur Dutkiewicz „Niemen Improwizacje”
Artur Dutkiewicz - fortepian, Sebastian Frankiewicz - perkusja, Daniel Biel - gitara basowa

Maciej Sikała Trio
Maciej Sikała - saksofon tenorowy, sopranowy i C-melody; Piotr Lemańczyk - kontrabas, Tomasz Sowiński - perkusja

Ewa Uryga „Jedno spojrzenie”
Ewa Uryga - śpiew, Paweł Tomaszewski - instr. klawiszowe, Andrzej Rusek - gitara basowa, Grzegorz Poliszak - perkusja, Gościnnie: Maciej Sikała - saksofon

22 sierpnia

Benefis Włodzimierza Nahornego
Włodzimierz Nahorny - fortepian, Dorota Miśkiewicz - śpiew, skrzypce, Henryk Gembalski - skrzypce, Wojciech Staroniewicz - saksofon, Mariusz Bogdanowicz - kontrabas, Piotr Biskupski - perkusja; Con Vigore Quartet (Marzena Zajkowska - 1. skrzypce,  Marzena Sikała 2. skrzypce, Maria Kowalkowska – altówka, Agnieszka Kaszuba – wiolonczela); gościnnie: Lora Szafran - śpiew, Henryk Miśkiewicz - saksofon

23 sierpnia

Ilona Gliwa & Francesca Bertazzo Hart
Francesca Bertazzo Hart - wokal,  Ilona Gliwa - fortepian, wokal, Adam Zuchowski - gitara basowa, Tomasz Sowiński - perkusja, Darusz Herbasz - saksofon

Super Extra 3jo
Joanna Duda - fortepian, Michał Kapczuk - gitara basowa, Kuba Szydło - perkusja

Marcin Wasilewski Trio
Marcin Wasilewski - fortepian, Sławomir Kurkiewicz - kontrabas, Michał Miśkiewicz - perkusja

Teatr Leśny, ul Jaśkowa Dolina 45, Gdańsk-Wrzeszcz

wstęp: 5 zł (na każdy wieczór)


 

Michał Urbaniak
fot. Hans Kumpf

MILES OF BLUE – NOWA PŁYTA MICHAŁA URBANIAKA

JF

W 50. rocznicę wydania „Kind of Blue” Michał Urbaniak we współpracy z Sony Music  nagrał płytę EP w hołdzie dla Milesa Davisa. „Miles of Blue” ukaże się w wrześniu.

Kiedy zorientowałem się, że 17 sierpnia mija 50 lat od czasu wydania „Kind Of Blue”, postanowiłem upamiętnić tę płytę, która jest najpopularniejszą, najbardziej uznaną i najlepiej sprzedającą się płytą w historii jazzu (czterokrotna platyna, 200 tysięcy płyt rocznie) – powiedział Michał Urbaniak.


– Gdybym miał jechać na bezludną wyspę, to właśnie tę płytę zabrałbym jako jedyną.  Milesa Davisa usłyszałem po raz pierwszy jako 14-latek, wówczas wirtuoz skrzypiec w łódzkiej szkole. W 1959 roku, kiedy usłyszałem „Kind Of Blue”, a moja ukochana mama kupiła mi saksofon, zacząłem codziennie z tą płytą grać na saksofonie. Miles stał się dla mnie następcą Winnetou, moim bohaterem. 

Kiedy Miles Davis zmarł, miałem przygotowanych kilkanaście utworów w swoich aranżacjach, ale jak zobaczyłem, że każdy nagrywa płytę z muzyką Milesa Davisa, postanowiłem się wycofać z tej niezdrowej konkurencji. Szkice mam do dzisiaj. Niektóre są na najnowszej płycie. W  Nowym Jorku mieszkam od 11 września 1973 roku i przez większość kariery artystycznej miałem wyczucie do młodych talentów. Większość moich młodych muzyków, jako dorośli grali z Milesem Davisem lub Weather Report Zawinula – Marcus Miller, Lenny White, Billy Cobham, Omar Hakim, Bernard Wright, Don Blackman, Anthony Jackson, Kenny Kirkland  i inni.

W hołdzie Milesowi Davisowi i muzykom, którzy z nim grali, Michał Urbaniak wraz z wytwórnią Sony Music wydaje we wrześniu płytę „Miles of Blue”. „Miles of Blue” to również tytuł towarzyszących płycie koncertów – pierwszy w Warszawie pod koniec października.

EP zawiera trzy utwory:
1. All Blues (wersja z wokalem Miki Urbaniak)
2. All Blues (wersja instrumentalna)
3. Manhattan Man (z Tootsem Thielemansem)

Lenny White - perkusja, Al MacDowell - gitara basowa, Jon Dryden - instrumenty klawiszowe, Tom Browne - trąbka, Michał Urbaniak - skrzypce, Mika Urbaniak – wokal i rap

 

BERNOLAK BOOGIE

JF; Michał Wilczyński

Wiesław Bernolak będzie podpisywać w Sopocie swoją książkę „Bernolak Boogie”.

Legendarny gitarzysta, jeden z pionierów polskiego rock and rolla, współtwórca zespołów Czerwono-Czarni i Polanie, od wielu lat mieszkający w Malmö, w Szwecji, przyjechał do Sopotu w związku z promocją autobiograficznej książki „Bernolak Boogie”. Bernolak będzie podpisywać książkę w czwartek 20 sierpnia w Kawiarni pod Żaglami o godz. 19.00, a także w piątek 21 sierpnia i sobotę 22 sierpnia podczas VIII Sopot Moto Festival Powerstation 2009 na stoisku przy wystawie poświęconej historii rock and rolla, w godz. 15.00 - 18.00.


W najnowszym numerze JAZZ FORUM 7-8/2009 książkę „Bernolak Boogie” recenzuje Michał Wilczyński:

Bardzo dobrze, że ta książka ujrzała światło dzienne. Jest to bowiem pozycja niezwykle ważna i bez precedensu wśród książek dotyczących historii polskiego big-beatu. Za pióro chwycił uczestnik tamtych wydarzeń, muzyk związany z zespołami Czerwono-Czarni i Polanie. Bez silenia się na kreowanie niepotrzebnych legend, bez przywoływania dziesiątek dat i faktów – spisał swoje wspomnienia. W ten sposób znana już faktografia, tak skrupulatnie i dokładnie opracowana przez kilku znawców i entuzjastów w „Encyklopedii Polskiej Muzyki Rockowej. 1959-1973” (niestety, dawno już niedostępnej i zdezaktualizowanej), a także wydanej niedawno książce Marka Gaszyńskiego „Mocne Uderzenie Czerwono-Czarni Niebiesko-Czarni”, zyskała nowy wymiar, a puste ramy dat i miejsc zapełniły się po części żywą materią.

Wiesław Bernolak (rocznik 1941) znany jest przede wszystkim jako gitarzysta Czerwono-Czarnych. Był związany z tym zespołem od momentu jego powstania w Gdańsku w czerwcu 1960 r. Grał tam z wieloma doskonałymi, nieco zapomnianymi już muzykami, mającymi za sobą staż w zespołach jazzowych. Byli wśród nich saksofonista Przemysław Gwoździowski (później na jego miejscu pojawili się m.in. Mirosław Wójcik i Zbigniew Bizoń), pianista Zbigniew Wilk (zastąpiony kolejno przez Tomasza Śpiewaka i Józefa Krzeczka), perkusista Jan Knap, basista Wiesław Katana, a także grający na gitarze Piotr Puławski.

Wiesław Bernolak razem z Puławskim odeszli w 1965 r. do powstających właśnie Polan – pierwszej polskiej supergrupy z prawdziwego zdarzenia, będącej fuzją najlepszych muzyków Czerwono-Czarnych i Niebiesko-Czarnych.

Z N-C dołączyli do nich perkusista Andrzej Nebeski (później ABC), saksofonista Włodzimierz Wander oraz gitarzysta basowy Zbigniew Bernolak, starszy brat Wiesława, grającego zarówno na gitarze, jak i na organach. Po rozpadzie Polan w jego karierze był krótki epizod z zespołem Władka Jagiełły (The Jagiellons – zdjęcie tej grupy można odnaleźć w poprzednim numerze JF, przy okazji wywiadu z Jagiełłą), z którym wyjechał do Szwecji... i został tam na stałe, muzykując do dziś z zespołami dixielandowymi, a ostatnio pojawiający się w swojej dawnej roli w reaktywowanym na sporadyczne okazje zespole Czerwono-Czarni.

Bernolak nie opisuje wszystkiego. Pisze o tym, co utkwiło w jego pamięci najmocniej i – co najważniejsze – czyni to z własnej, subiektywnej perspektywy. Dzięki temu mamy okazję spojrzeć „od wewnątrz” m.in. na słynne Festiwale Młodych Talentów (przypomnijmy: wśród laureatów znaleźli się Czesław Niemen, Karin Stanek, Helena Majdaniec, Wojciech Korda, Wojtek Gąssowski, Halina Frąckowiak i inni). Autor był jedną z osób odpowiedzialnych za przesłuchania tych, którzy zgłaszali się na występy, uczestniczył więc w całym procesie odkrywania przyszłych gwiazd. Dużo miejsca poświęca też intensywnym trasom koncertowym Czerwono-Czarnych, przyciągając uwagę czytelnika wieloma anegdotami związanymi z tym, co się działo i na scenie, i poza nią.

Wiele nowego możemy się także dowiedzieć o zespole Polanie. Jest tu sporo i o procesie formowania się zespołu, i o jego powolnej agonii związanej z wyczerpującymi trasami po ZSRR. Najwięcej miejsca autor poświęcił zachodnim wojażom grupy, przypominającym trochę hamburskie lata The Beatles: koncerty w nocnych lokalach i małych klubach, noclegi w najtańszych pokojach i permanentny brak pieniędzy. To chyba najbardziej porywający fragment książki, który czyta się momentami jak scenariusz niezrealizowanego filmu. Jest także mowa o niewykorzystanych propozycjach nagrań płytowych na Zachodzie. Firmy nie były jednak zainteresowane muzykami, którzy nie mają stałych paszportów i możliwości swobodnego podróżowania.

Niewątpliwym atutem książki są zdjęcia. Ponad pięćdziesiąt niepublikowanych wcześniej, nieznanych szerzej fotografii z prywatnego archiwum autora i zbiorów Anny Cewe (jeszcze jedna laureatka Festiwalu Młodych Talentów, związana z zespołem Luxemburg Combo) – wśród nich sporo ujęć zza kulis, z prób, a także fotokopie plakatów czy dyplomów.
Wszystko to składa się na bardzo ciekawą, choć niezbyt obszerną książkę. To niewiele ponad 100 stron. Szkoda tylko, że owiane legendą dwutygodniowe, polskie tournee Polan w roli supportu The Animals zostało skwitowane jednym zdaniem. Kto wie, może w przyszłości doczekamy się szerszego opisu tego wydarzenia? Przydałoby się – im więcej słów wprost od uczestników wydarzeń lat 60., tym lepiej. W końcu big-beat to zjawisko kulturowe i ważna część historii polskiej muzyki – warto więc zadbać o jak najlepszą dokumentację tamtego okresu.
Michał Wilczyński

Wiesław Bernolak, „Bernolak Boogie”,
Gdański Kantor Wydawniczy, 2009 r.

 

Basia

BASIA ZNOWU W POLSCE

JF

Po długiej przerwie Basia Trzetrzelewska znowu wystąpi w Polsce – na trzech koncertach w październiku, w Zabrzu, Warszawie i Poznaniu.

Znakomita wokalistka nagrywająca piosenki mieszczące się na pograniczu muzyki jazzowej oraz ambitnego popu po długiej przerwie ponownie zaśpiewa w Polsce! Basia wystąpi 5 października w Zabrzu (Dom Muzyki i Tańca) 5, 6 października w warszawskiej Sali Kongresowej, 7 października w Poznaniu (Aula UAM). Jej występ w Poznaniu będzie swoistym bonusem do reaktywowanego w tym roku festiwalu Poznań Jazz Fair. Występ związany będzie z promocją najnowszego krążka Basi „It’s That Girl Again”, którym artystka wraca do solowej kariery muzycznej po niemal 15 latach przerwy!

„It's That Girl Again” to czwarty studyjny krążek Basi promowany singlem „A Gift”, a na rynku amerykańskim nagraniem „Blame It On The Summer”. Płyta ukazała się najpierw w Japonii 11 marca, później w Stanach Zjednoczonych 24 marca, po czym w Europie wyłącznie w cyfrowym sklepie iTunes 30 marca, a w Polsce bez ograniczeń 17 kwietnia. Cieszy się niezwykłym powodzeniem na całym świecie: w USA osiągnęła niezwykle wysokie piąte miejsce na U.S. Top Contemporary Jazz Albums. Już teraz „It's That Girl Again” może pochwalić się statusem złotego krążka!

Bilety na koncert w Zabrzu (Dom Muzyki I Tańca, 5.10) można nabywać za pośrednictwem www.ticketportal.pl oraz www.ticketpro.pl, a także w kasach biletowych Domu Muzyki i Tańca. Bilety kosztują 160, 190 oraz 250 zł.
 
Bilety na koncert w Warszawie (Sala Kongresowa, 6.10) można nabywać za pośrednictwem www.eventim.pl, www.ticketpro.pl oraz www.ticketonline.pl. Kosztują 150, 190, 200, 220 oraz 250 zł.

Bilety na koncert w Poznaniu (Aula UAM, 7.10) są do nabycia w następujących punktach: CIM, Rock Long Luck, Fripp Shop oraz www.bilety24.pl. Ceny: 160, 180, 200, 220 oraz 250 zł.


 

Tania Maria

ERA JAZZU – TERAZ TANIA MARIA

JF

Kolejny sezon Era Jazzu rozpocznie 28 września. W warszawskiej Filharmonii Narodowej wystąpi brazylijska wokalistka i pianistka Tania Maria. Koncert ten będzie polską premierą jej nowego albumu „Intimidate”.

Jej życiorys i dokonania artystyczne przypomina szef Ery Jazzu, Dionizy Piątkowski:

Tania Maria (prawdziwe nazwisko Correa Reis Maria) urodziła się w 1948 roku w So Luis w Brazylii. Tam właśnie w wieku siedmiu lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie i choć rodzina była biedna, zapobiegliwa matka przygotowywała swe cztery córki  by w przyszłości miały konkretny zawód. Dla Tani wymarzyła karierę w stomatologii, psychologii, inżynierii lądowej  lub reklamie. Jednak desperacja ojca, utalentowanego gitarzysty i wokalisty amatora, doprowadziła do tego, że Tania najmocniej interesowała się muzyką. Początkowe zachwyt muzyką latynoską przerodził się w fascynację jazzem. W konsekwencji Tania jako trzynastolatka zaczęła występować z własnym, jazzującym zespołem.

Otoczona zewsząd przez muzykę młoda artystka chłonęła: sambę, pop, jazz, blues i brazylijskie chorinho i bossa novę. Choć naukę rozpoczynała od klasycznych lekcji gry na pianinie, szybko jednak zainspirowały ją dokonania nagrania jazzowe. Idolami stali się  Nat „King” Cole' i Oscar Peterson. Może właśnie dlatego jej  indywidualny styl kształtowany był dzięki wpływom najlepszych: pianistów Oscara Petersona i Billa Evansa, wokalistki Sary Vaughan, brazylijskich innowatorów: Antonia Carlosa Jobima czy Miltona Nascimento.

Poza wirtuozerską pianistyką Tania Maria coraz częściej sięgała po znane standardy jazzu i odpowiednio je aranżując łączyła rytmy brazylijskie z karaibską salsą i ekspresyjnymi aranżacjami właściwymi muzyce jazzowej.

Jej debiutancki album „Apresentamos Tania Maria” ukazał się w Brazylii w 1969 roku, ale dopiero „Olha Quem Chenga”  (z 1971 roku) wypromował nową, lokalną gwiazdę. Międzynarodowy rozgłos zdobyła Tania Maria po przeniesieniu się do Francji.

W 1974 roku zamieszkała w Paryżu, a zapał i energia szybko zapewniły jej trzymiesięczny kontrakt w jednym z prestiżowych klubów. W Paryżu została przez następne siedem lat, a albumy, jakie nagrała, niezmiennie podkreślały jej brazylijskie korzenie. Lansowały w Europie brazylijskie rytmy i modę na latynoski jazz. W 1975 roku wystąpiła na Newport Jazz Festival  wraz z Sarą Vaughan. Zachęcona przez gitarzystę Charlie’ego Byrda nagrała w 1981 roku płytę „Piquant” dla amerykańskiej wytwórni Concord, która poszukiwała artystki dla swego latynoskiego projektu „Concord Piccante”.

Na zaproszenie wytwórni  przeniosła się do USA. Tam zrealizowała swe najlepsze (najczęściej koncertowe) albumy. W 1983 roku nagrała bestsellerowy album „Com e With Me”, z tytułowym utworem, które stał się międzynarodowym przebojem i przyniósł pianistce i wokalistce światową karierę. W latach 90. wkroczyła w wyjątkowo aktywny okres swego życia. Nagrywała z zespołami w różnych składach, najczęściej wraz ze swoim trio. Koncertowała na najważniejszych festiwalach na  całym świecie, stała się „ambasadorem  oraz ikoną jazzowej samby”.

Ta dynamiczna wokalistka i znakomita artystka sceniczna będzie pierwszym gościem jesiennej edycji Ery Jazzu. Śpiewa stylem staccato łącząc go z walorami bebopu i latynoskiej muzyki tanecznej, a całość przedstawia wyjątkowo spontanicznie.

www.erajazzu.pl

 

JAZZ IMPROWIZACJA – KONKURS W WILNIE

JF

W dn. 2 - 4 października odbędzie się 22. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Jazz Improwizacja Wilno 2009”.

Konkurs ten organizowany jest od 1979 roku przez  Litewską Akademię Muzyki i Teatru dla młodych pianistów. Od 2006 w jury konkursu  zasiadali m.in. Eduard Ferlet (Francja), Tilo Augsten (Niemcy), Arturas Anusauskas (Litwa) i nasz mistrz fortepianu Artur Dutkiewicz.

Szczegółowe informacje dla zainteresowanych:  www.myspace.com/jazzimprovizacija


 

Wojtek Konikiewicz i Rudolf Kaluza
fot. Andrzej Iwulski

RUDOLF KALUZA W POTRZEBIE

Wojciech Konikiewicz

Rudolf Kaluza, przyjaciel i promotor polskiej muzyki – w potrzebie.

Urodzony w Opolu artysta plastyk i designer o międzynarodowym dorobku i uznaniu. W latach 70. - 80. i późniejszych jego dom w Moenchengladbach był zawsze otwarty i gościnny dla polskich muzyków jazzowych, i nie tylko. U Rudolfa bywali i  mieli u  Niego wsparcie promocyjne chyba wszyscy nasi jazzmani; także najbardziej uznani wokaliści sceny pop
(Połomski, Rosiewicz, Krawczyk etc.).

Kilka lat temu powrócił do Opola i, wskutek różnych zawirowań losu, znalazł się potrzebie. Walczy z rakiem (jest po chemioterapii), zachowując jednak pogodę ducha i nadal tworząc.
Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich, którzy znają Rudolfa – wspomóżcie materialnie tego wspaniałego człowieka, przyjaciela polskiego jazzu wpłacając na konto:

Rudolf Kaluza
12 1030 0019 0109 8518 0226 6120

Równocześnie informuję, że planuję  zorganizowanie koncertu charytatywnego „Tribute To Rudolf Kaluza”. Muzycy i soliści zainteresowani wzięciem w nim udziału proszeni są o kontakt na mój adres mailowy:
voytekkon@poczta.onet.pl

Wojciech Konikiewicz


 

Krzysztof Komeda

KONKURS KOMPOZYTORSKI IM. K. KOMEDY

JF

W ramach tegorocznego Komeda Jazz Festival w Słupsku (12 – 15 listopada) odbędzie się 6. edycja Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy.

Jego celem jest promocja dokonań kompozytorskich młodych kompozytów (do 35 lat). Jest to jedyny tego typu konkurs kompozytorski w Polsce przeznaczony dla muzyków komponujących tematy jazzowe i kompozytorów inspirujących się fenomenem jazzu Nadesłane kompozycje nie mogą być nigdzie publikowane, nagrywane ani wykonywane publicznie Nadsyłane kompozycje młodych twórców ocenia jury, złożone z wybitnych artystów i kompozytorów.

Konkurs wzbudza zainteresowanie również poza Polską. Laureatami Konkursu Kompozytorskiego im. K. Komedy byli m.in. Brazylijczycy: Thiago Trajano i Zezo Olimpio z Rio de Janeiro, Monika Allen z Nowego Yorku, Bartosz Smorągiewicz
z Würzburga.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 10 listopada. Pozostało niewiele czasu, ale może ktoś jeszcze ociąga się z wysłaniem swoich kompozycji.

Regulamin konkursu
1. Do konkursu mogą przystąpić twórcy, którzy do 31.12.2009 r. nie ukończą 35 lat.
2. Nadesłane kompozycje nie mogą być nigdzie publikowane, nagrywane, wykonywane publicznie.
3. Partytury opatrzone godłem, z dopiskiem: Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Komedy należy nadsyłać do dnia 10.11.2009 na adres:
Stowarzyszenie im. Krzysztofa Komedy
ul. Jaśminowa 38
76-200 Słupsk

4. Wewnątrz koperty opatrzonej godłem, zawierającej kompozycję konkursową powinna znajdować się zamknięta koperta(opatrzona godłem), zawierająca krótką informację o kompozytorze, opis utworu dotyczący wskazówek interpretacyjnych, dwa zdjęcia, adres domowy , adres do korespondencji i telefon.
5. Termin rozstrzygnięcia konkursu 12.11.2009 r.
6. Nuty, partytury, płyty CD nie będą zwracane.
7. Wręczenie nagród i prawykonanie najlepszych kompozycji nastąpi 13 listopada 2009 roku podczas Koncertu Galowego XV Komeda Jazz Festival.

Konkurs przebiega w dwóch kategoriach:

Kategoria I OPEN: przedmiotem konkursu są kompozycje jazzowe, dzieła inspirowane jazzem (zawierające elementy jazzu, np. improwizacja), utwory III-go nurtu (Third Stream), formy wokalno-instrumentalne oraz utwory z muzyką elektroniczną. Obsada dowolna. Czas trwania utworu do 30 minut. Wymagana symulacja komputerowa na płycie CD-Audio (lub nagranie live, studyjne, amatorskie) Twórca może przedstawić jedną propozycję. Partytury należy opatrzyć godłem i dopiskiem Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Komedy.

Kategoria II: konkurs tematów jazzowych. Każdy twórca może zgłosić do konkursu dwa tematy. Czas trwania tematu nie powinien przekraczać 5 minut i zawierać minimum 12 taktów. Partytury należy opatrzyć godłem i dopiskiem Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Komedy.

Każdy z utworów musi zawierać: nuty ewentualnie partyturę. Tempo musi być oznaczone. Wymagane nagranie audio na płycie CD-audio(lub nagranie live, studyjne, amatorskie) W obydwu kategoriach przewidziano po 3 nagrody główne.

www.komedajazz.com

 

Mari Boine

KONCERT MARI BOINE PRZEŁOŻONY NA CZERWIEC

Dionizy Piątkowski

Planowany na dziś, 17 maja, koncert Mari Boine w Filharmonii Narodowej, z przyczyn niezależnych od organizatorów zostaje przełożony na poniedziałek, 7 czerwca. Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00.

Jak poinformował organizatorów Management Artystki, Mari Boine jest poważnie chora (m.in. rozległe zapalenie gardła) i przebywa w klinice w Oslo.

Zakupione bilety i zaproszenia zachowują ważność.

W imieniu Artystki oraz  swoim przepraszamy za zaistniałą sytuację!

Dionizy Piątkowski

ERA JAZZU
www.jazz.pl
erajazzu@jazz.pl

Grzech Piotrowski na saksofonie i wokalistka Ruth Wilhelmine Meyer
fot. Henryk Kotowski

GRZECH PIOTROWSKI WORLD ORCHESTRA

Henryk Kotowski

World Orchestra Grzecha Piotrowskiego wystąpiła w środku hiperupalnego lata, 16 lipca, na trawie przy kościele św. Dominika w Warszawie.

To kolejny projekt hiperaktywnego saksofonisty i bandleadera. Projekt wielkiej orkiestry przerósł chyba możliwość zaprezentowania spójnego programu. Dodatkowo, ze wzglądów strategicznych, wprowadzono do repertuaru elementy patriotyczne, co trochę popsuło pierwsze wrażenie.

Polski trzon orkiestry to Marcin Wasilewski - fortepian, Robert Luty - perkusja, Michał Barański - bas, Jan Pilch - instrumenty perkusyjne, Sandra Kopijkowska - harfa, oraz wieloosobowa sekcja smyczkowa Alchemik String Orchestra. Grający na saksofonach lider kolejno przedstawiał i wprowadzał na scenę swoich gości z Norwegii, Baszkirii, Holandii, Mołdawii, Syberii i Bułgarii. Wyszło to jednak trochę jak w przysłowiowym barszczu ze zbyt wieloma grzybami. Raził też trochę kontrast pomiędzy starannymi ubiorami gości a dżinsami i białymi tenisówkami lidera.

Po godzinie, gdy pokąsany przez komary i zmęczony tropikalnym klimatem, zdecydowałem się opuścić teren, zaczęło robić się naprawdę interesująco. Norweska wokalistka Ruth Wilhelmine Meyer jest jakby stworzona do tego klimatu. Osobiście chciałbym usłyszeć pełen koncert tylko z norweskimi gośćmi – wspomnianą wokalistką Meyer, perkusistą Terje Isungset i drugą wokalistką Sinniką Langeland.

Warszawski koncert odbył się w ramach krótkiej trasy od Kaliningradu po Międzyzdroje. Projekt World Orchestra został zarejestrowany na płycie. Być może wrażenia wyłącznie dźwiękowe będą lepsze niż występ na żywo.

Henryk Kotowski

PINK FREUD W TRÓJCE

JF

Pink Freud, w najnowszej ankiecie Jazz Top 2010 uznany za najlepszy w Polsce zespół jazzu elektrycznego, zagra w piątek 28 stycznia w radiowej Trójce.

W ramach dorocznej imprezy Offensywa De Luxe w najbliższy piątek w Studiu im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie wystąpią grupa Kim Nowak oraz formacja Pink Freud Wojtka Mazolewskiego.Koncert z udziałem publiczności rozpocznie się o godzinie 22:05.

Nadchodzące koncerty Pink Freud:

28.01 Warszawa, Trójka na Offensywie De Luxe godz. 22.05, Program III Polskiego Radia

5.02 Warszawa, Klub Ósmy Dzień Tygodnia

11.02 Sopot, Sfinks 700

WARSAW SUMMER JAZZ DAYS 2011

AdamiakJazz

Tegoroczny Warsaw Summer Jazz Days odbędzie się w dn. 17 - 22 czerwca. Koncerty w Skwerze, Palladium i Sali Kongresowej. W programie m.in. Nublu Orchestra conducted by Butch Morris, The Bitches Brew  Revisited,  Jeff Beck, The Cinematic Orchestra, Avishai Cohen i Cassandra Wilson.

Piątek,  17 czerwca
Otwarcie Festiwalu

Sobota, 18 czerwca
Skwer Hoovera
SHOWCASE (scena polska – dzień I)

Niedziela, 19 czerwca
Skwer Hoovera
SHOWCASE (scena polska – dzień II)

Poniedziałek, 20 czerwca
Sala Kongresowa, godz. 19:30
Nublu Orchestra conducted by Butch Morris
The Bitches Brew  Revisited

Wtorek, 21 czerwca
Sala Kongresowa, godz. 19:30
Jeff Beck

Klub Palladium, godz. 22:00
The Cinematic Orchestra

Środa, 22 czerwca
Sala Kongresowa, godz. 19:30
Avishai Cohen „Seven Seas”
Cassandra Wilson

NUBLU ORCHESTRA
Lawrence D. „Butch” Morris - conduction
Graham Haynes - cornet
Jonathon Haffner - alto saxophone
Ilhan Ersahin - tenor saxophone
Ava Mendoza - guitar
Doug Wieselman - guitar
Thor Madsen - guitar
J.A. Deane - live sampling, electronics
Juini Booth - acoustic bass
Michael Kiaer - electric bass
Mauro Refosco - percussion
Kenny Wollesen - drums
Reggie Nicholson - drums
 
Nublu jest siłą, która istnieje pozornie bez definicji. Orkiestrę tworzą różni muzycy, których łączy to, że nazywają Nublu (klub na Lower East Side w Nowym Jorku) domem. Są wśród nich muzycy wywodzący się z takich zespołów jak Brazilian Girls, Wax Poetic, Kudu, Forro in the Dark, I Led Three Lives, Love Trio, a także stali goście jak Graham Haynes i Eddie Henderson – wszyscy zebrani pod batutą Butch Morrisa, twórcy Conduction. Muzyka Nublu Orchestra wyróżnia się jako jeden z najoryginalniejszych i odkrywczych projektów łączących jazz, new music, improwizacje i współczesną muzykę klasyczną. To połączenie dźwięków od jazzu po techno. Kiedy wirujące dźwięki wiejącego wiatru i rogu ustępują miejsca niemalże punk-funkowej linii basowej w utworze Sketches of NYC Nublu dopiero zaczynają pokazywać, na co ich stać.

Butch Morris dyrygując korzysta z improwizacji poszczególnych muzyków, tworząc jednocześnie spójną całość. Jest on swoistym centrum, do którego zbiegają się wszystkie style reprezentowane przez członków zespołu. Tak samo jak klub Nublu jest sercem i jednocześnie nicią łączącą członków jednej z najbardziej zróżnicowanych społeczności w muzycznej historii.

BITCHES BREW REVISITED
Graham Haynes - trumpet/cornet
Vernon Reid - guitar
Melvin Gibbs - bass
JT Lewis - drums
DJ Logic - turntables
James Hurt - keys
Adam Rudolf - percussion
Antoine Roney - bass clarinet/sax

Syn legendarnego perkusisty Roya Haynesa Graham uznawany jest za innowatora na kornecie i flugelhornie, wyjątkowy kompozytor – wschodząca siła we współczesnej muzyce elektronicznej i muzyce świata. Graham Haynes zdefiniował na nowo i przekonstruował gatunek, który nazywamy muzyką jazzową. Grając na kornecie Haynes używa nowych technologii by tworzyć pomysłowe, subtelne klimaty. Nawet pośród elektronicznie przetworzonych dźwięków można wychwycić dźwięk jego instrumentu, którego brzmienie kontrastując z syntetycznym dźwiękiem jednocześnie je oswaja i uwzniośla.

JEFF BECK
Jeff Beck - guitar
Jason Rebello - keyboards
Narada Michael Walden - drums
Rhonda Smith - bass

Legendarny angielski gitarzysta rockowy po raz pierwszy w Polsce. Potrójny laureat tegorocznych nagród Grammy – w kategoriach Best Rock Instrumental Performance za „Hammerhead” i  Best Pop Instrumental Performance za „Nessun Dorma” – obydwa twory z albumu  „Emotion & Commotion”, oraz wspólnie z kilkoma innymi artystami w kategorii Best Pop Collaboration With Vocals category za wykonanie utworu Johna Lennona „Imagine” na płycie Herbie’ego Hancocka „The Imagine. Jego najnowszy projekt to „Jeff Beck: Rock ‘N’ Roll Party Honoring Les Paul”.

THE CINEMATIC ORCHESTRA
Jason Swinscoe – composer, programmer, multiinstrumentalist
Luke Flowers - drums
Tom Chant - saxophone
Nick Ramm - piano
Stuart McCallum - guitar
Phil France - bass

AVISHAI COHEN „SEVEN SEAS”
„Seven Seas” to nowy szczyt w karierze Avishaia Cohena. Bez wahania można powiedzieć, że to dojrzałe dzieło. To album fusion, przenoszący nas bliżej rzeczywistości odysei, swoim tytułem i brzmieniem przywodząc na myśl morskie legendy. Z pewnością to najbardziej ekscytujący album z dotychczasowej dyskografii artysty.

CASSANDRA WILSON
Cassandra Wilson - vocal
Marvin Sewell - guitar
Herlin Reily - drums
Reginald Veal - bass
Jonathan Batiste - keyboards

Koncert Cassandry Wilson to promocja ostatniej płyty „Silver Pony” (patrz wywiad Pawła Brodowskiego w JF 1-2/2011). Ten album to jedyne w swoim rodzaju hybrydowe połączenie nagrań dokonanych  na żywo i w studiu. Nagrania trasy po Europie (m.in. z koncertu pod szyldem Ery Jazzu w Warszawie) płynnie przeplatają się z nagraniami studyjnymi stworzonymi w Piety Street Studios w Nowym Orleanie. Na krążku znajduje się mieszanka jazzowych i popowych klasyków oraz nowych piosenek napisanych przez Cassandrę i jej zespół.

Notki o wykonawcach  na podstawie materiałów przygotowanych przez organizatorów.
 
Miejsca sprzedaży biletów:
Kasa Akwarium Plac Defilad 1 (PKiN, VII p., pok. 718)
Kasa Akwarium będzie czynna od 4 kwietnia 2011 w godz. wt. i czw. 10:00 -16:00, śr. 12:00 - 18:00

Zakup biletów:
www.adamiakjazz.pl
www.ticketpro.pl
www.ebilet.pl

Informacje:
(22) 890 90 90
(22) 620 50 72
www.adamiakjazz.pl
 

RAFAŁ SARNECKI – THE MADMAN NA PRADZE!

JF

Gitarzysta Rafał Sarnecki, który od kilku lat przebywa w Nowym Jorku, wystąpi w czwartek 12 maja na warszawskiej Pradze. Koncert będzie promocją najnowszego albumu „The Madman Rambles Again”. NoveKino Praha, godz. 20.00.

„The Madman Rambles Again”, druga autorska płyta Rafała Sarneckiego, została wydana przez prestiżową hiszpańską wytwórnię Fresh Sound New Talent.

Podczas premierowego koncertu Rafał Sarnecki Quintet wystąpi w składzie:
Rafał Sarnecki - gitara, Jerzy Małek - trąbka, Paweł Kaczmarczyk - fortepian,
Wojciech Pulcyn - kontrabas, Łukasz Żyta - perkusja.

Mówi Rafał Sarnecki: „The Madman Rambles Again” jest pod wieloma względami spełnieniem moich artystycznych marzeń. Od kilku lat planowałem nagrać płytę w większym składzie instrumentalnym (sekstet, septet), który umożliwiłby mi wykorzystanie wielu niezależnych głosów melodycznych. (...) Jako kompozytor mogłem być stuprocentowo szczery ze sobą. (...)

Kompozycje, które znalazły się na płycie powstały w trakcie mojego pobytu w Nowym Jorku i są odzwierciedleniem moich inspiracji tym miastem i bogactwem prądów muzycznych, które miałem możliwość tam zaobserwować. Każdy utwór jest pewną historią, epizodem z mojego życia w „Wielkim Jabłku”. Każdy utwór nawiązuje do trochę innej stylistyki. Tytułowy The Madman Rambles Again ma drobne wpływy stylu M-Base, Hermeto inspirowany był częściowo twórczością znanego brazylijskiego kompozytora Hermeto Pascoal. Student Protest wywołuje pewne skojarzenia z Pat Metheny Group, natomiast Tower of Babel lub Bucaramanga ze współczesną, może nawet awangardową, sceną nowojorską”.

Tomasz Stańko: „Bardzo ciekawe nagranie, świetnie skomponowane i doskonale wykonane. Rafał Sarnecki jest kompozytorem i muzykiem, o wyjątkowym słuchu. Możesz poczuć dotyk Nowego Jorku. Kompozycje są spójne i ciekawe. Bardzoprzyjemnie się słucha. Świetne! Gorąco polecam”.

Rafał Sarnecki (1982) – gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer. Laureat pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Gitarzystów Jazzowych Guitar City 2002. Od 2005 roku mieszka i studiuje w Nowym Jorku. Studia na prestiżowym wydziale jazzu w New School University oraz na wydziale jazzu w Aaron Copland School of Music ukończył z wyróżnieniem. Obecnie kontynuuje studia mistrzowskie. Koncertował w wielu krajach Europy i w USA. Na początku 2008 r. nagrał ze swoim kwartetem pierwszą autorską płytę „Songs From A New Place”. Płyta zawiera kompozycje Rafała. W lutym 2009 została nominowana do nagrody Fryderyk 2009 w kategorii Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku. W lutym 2011 ukazała się druga płyta Rafala zatytułowana „The Madman Rambles Again”. Płyta została wydana przez wytwórnię Fresh Sound New Talent, dla której nagrywali m.in. Esperanza Spalding, Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel, Luis Vidal czy Dave Liebman uznawani za niekwestionowane gwiazdy jazzu.

Rafał Sarnecki Quintet „The Madman Rambles Again”
Czwartek, 12 maja 2011 r. g. 20.00
NoveKino Praha
ul. Jagiellońska 26, Warszawa

Bilety w cenie: 30 PLN (normalne), 20 PLN (ulgowe)
Rezerwacja telefoniczna: NoveKino Praha, tel. 22 343 03 10
Organizatorem koncertu jestTuPraga Dom Kultury.

http://rafalsarnecki.com/
http://www.myspace.com/rafalsarnecki <http://www.myspace.com/rafalsarnecki>
http://tupraga.pl/cms/
http://www.pawelkaczmarczyk.com/ <http://www.pawelkaczmarczyk.com/>
http://www.myspace.com/lukaszzyta
http://www.myspace.com/jerzymalek
 

Samuel Blaser
fot. Wojtek Kubik

SAMUEL BLASER! KONCERT SOLO!

JF

W czwartek 12 maja w Składzie Butelek na warszawskiej Pradze o godz.20.30 wystąpi z recitalem solowym wschodząca gwiazda jazzowego puzonu Samuel Blaser. W piątek 13 maja Samuel Blaser wystąpi w klubie Piec Art w Krakowie, w niedzielę 15 maja na Easy Jazz Festival w Żorach.

Samuel Blaser porównywany jest do legendarnego mistrza puzonu Alberta Mangelsdorffa. Technika jego gry i dojrzałość muzyczna budzą podziw i uznanie. Twórczość Blasera przypomina niektórym muzykę Tomasza Stańko, będącego zresztą idolem Samuela. Od kilku lat puzonista mieszka w Nowym Jorku, gdzie odnalazł dla swojego talentu oraz wyobraźni najlepsze warunki artystycznego rozwoju.

29-letni puzonista i kompozytor szwajcarski jest liderem międzynarodowego zespołu Samuel Blaser Quartet, autorem ostatnio wydanego przez Clean Feed albumu zatytułowanego Samuel Blaser Quartet „Pieces Of Old Sky” (Clean Feed Records, 2009), który otrzymał znakomite recenzje wśród
międzynarodowych krytyków.

Samuel Blaser, zamieszkały aktualnie w Nowym Jorku, jest muzykiem bardzo aktywnym na scenie jazzu i muzyki współczesnej zarówno w Szwajcarii jak i poza jej granicami. Stypendysta prestiżowej amerykańskiej fundacji Fulbrighta, ukończył w ubiegłym roku studia podyplomowe w Suny Purchase College w klasie Johna Fedchocka.

Poza prowadzeniem własnych grup – „Aeby Blaser Quartet” („Rêve...” CD wydany w 2005 roku przez niemiecki YVP), Samuel Blaser Quartet i BraffBlaser, Samuel współpracuje z takimi grupami, jak TNT&Malcolm Braff, François Lindemann Sextet, Elfenbein/Blaser duet. Gra również dużo w Big Band i towarzyszy wielu legendarnym wykonawcom, jak: Phil Woods, Clark Terry, Jimmy Heath, Buddy de Franco, Miles Evans, Hal Galper, etc. W 2002 roku grał z Vienna Art Orchestra. Reprezentował również Szwajcarię w „EBU tour 2005 – hommage to Oscar Peterson”. Samuel jest zdobywcą wielu nagród – między innymi Benny Golson Prize w 2000 roku, czy też wyróżnienia J.J. Johnson Prize w 2006 roku.

Według Johna Fedchocka Samuel Blaser jest wyjątkowym muzykiem, a jego nowo wydana płyta jest wyjątkowym osiągnięciem. Stanowi ona ukoronowanie doświadczeń muzycznych Samuela i ekscytujący punk wyjścia dla dalszej kariery w świecie nowoczesnego jazzu. Jego technice gry na puzonie i opanowaniu instrumentu trudno cokolwiek zarzucić. Jak na swój młody wiek  Samuel wykazuje niezwykłą dojrzałość muzyczną. Swoje kompozycje, zaliczane zdecydowanie do gatunku free-jazz, wzbogaca elementami romantycznymi, demonstrując wrażliwość i indywidualne podejście do harmonii.

www.samuelblaser.com

Samuel Blaser
czwartek 12 maja, godz. 20.30
Skład Butelek
Warszawa/Praga
11 Listopada 22
cena biletów: 10 zł

Organizacja: Izumi Productions

www.skladbutelek.pl


 

Adam Pierończyk: Jazzowy Muzyk Roku. Statuetkę Fryderyka wręczają laureatowi Dorota Miśkiewicz i Zbigniew Namysłowski.
fot. Rafał Nowakowski/arch. STX Jamboree

LAUREACI JAZZOWYCH FRYDERYKÓW 2011

JF

Jazzowymi Fryderykami podzielili się w tym roku Adam Pierończyk, Michał Tokaj i Robert Kubiszyn. Laureatem Złotego Fryderyka został Włodzimierz Nahorny.

Adam Pierończyk odniósł podwójny triumf zdobywając dwa najważniejsze jazzowe Fryderyki: jako Jazzowy Muzyk Roku i za JazzowyAlbum Roku („Komeda – The Innocent Sorcerer”, Jazzworkstatt, Muzeum Powstania Warszawskiego). Michał Tokaj został uhonorowany jako Jazzowy Kompozytor Roku i dostał wyróżnienie za Improwizację Jazową Roku. Robert Kubiszyn zwyciężył w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku („Before Sunrise”).

Doroczne nagrody Akademii Fonograficznej zostały rozdane w poniedziałek 9 maja w warszawskiej Fabryce Trzciny. Gala podzielona została na dwie części: rozrywkową oraz jazzowo-klasyczną.

Jeśli chodzi o jazz, do tegorocznych nagród zgłoszono w sumie 29 albumów. Jazz miał do dyspozycji cztery statuetki, o jedną więcej niż jeszcze rok temu, bo doszedł Fryderyk dla Jazzowego Kompozytora Roku, wręczono ponadto po raz pierwszy specjalne wyróżnienie dla najlepszej improwizacji jazzowej. I był jeszcze Złoty Fryderyk za całokształt.

Oto nominacje i laureaci (wytłuszczona czcionką):

JAZZOWY FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU
Robert Kubiszyn „Before Sunrise” (Proa Records/Universal)
, Maciej Fortuna Quartet „Lost Keys” (Proa Records), New Trio (Jan Smoczyński, Mateusz Smoczyński, Alex Zinger)

JAZZOWY MUZYK ROKU
Adam Pierończyk
, Krzysztof Herdzin, Robert Kubiszyn, Maciej Obara, Michał Tokaj.

JAZZOWY ALBUM ROKU
Adam Pierończyk Quintet „Komeda – The Innocent Sorcerer”
(Jazzwerkstatt/ Muzeum Powstania Warszawskiego), Adam Pierończyk Quartet „El Buscador” (Jazzwerkstatt), Jerry Bergonzi/Jacek Kochan/Piotr Lemanczyk Trio „Three Point Shot” (Intuition), Robert Kubiszyn „Before Sunrise” (Proa Records & Universal Music), Warsaw Paris Jazz Quintet oraz orkiestra symfoniczna Perfect Girls & Friends „Chopin Symphony Jazz Project” (Blue Note Agencja Artystyczna); Aga Zaryan „Looking Walking Being” (Blue Note)

JAZZOWY KOMPOZYTOR ROKU
Michał Tokaj
, Maciej Kocin Kociński, Robert Kubiszyn, Adam Pierończyk, Jan Smoczyński

JAZZOWA IMPROWIZACJA ROKU
Sekcja Jazzowa Rady Akademii Fonograficznej przyznała dodatkowo wyróżnienie za Improwizację Jazzową Roku (spośród pięciu płyt nominowanych w kategorii Jazzowy Album Roku). W przyszłym roku ma to być pełnoprawna kategoria.

Michał Tokaj (fortepian) w utworze „Seeking My Love” na płycie Agi Zaryan, „Looking Walking Being” (Blue Note)

Nominacje uzyskali również:
Robert Majewski (flugelhorn) w utworze „Longing/Mazurek a-moll op. 17 nr 4” na płycie Warsaw Paris Jazz Quintet „Chopin Symphony Project”    (Agencja Artystyczna Blue Note)
Adam Pierończyk (saksofon tenorowy) w utworze „Copernicus” na autorskiej płycie „El Buscador” (Jazzwerkstatt).

Podczas gali nagrodę za Improwizację Jazzową Roku wręczył Michałowi Tokajowi pomysłodawca tego wyróżnienia: Piotr Rodowicz. Pozostały laureatom Fryderyki wręczał duet: Zbigniew Namysłowski i Dorota Miśkiewicz.

Paweł Brodowski wygłosił laudację na cześć laureata Złotego Fryderyka za całokształt twórczości artystycznej:

Oto jego portret:

legenda polskiego jazzu, wychowanek teatrzyku Bim-Bom, laureat pierwszego Jazzu nad Odrą, nobilitowany w Wiedniu nagrodą, którą wręczył mu Duke Ellington, pionier fuzji jazzu i rocka, zdobywca nagród i ulubiony muzyk festiwali opolskich, autor jednego z trzech najpopularniejszych polskich standardów, subtelny, ale i błyskotliwy technicznie pianista, a także saksofonista, flecista, lider, pełen fantazji kompozytor, aranżer, twórca muzyki filmowej i teatralnej, nowatorski interpretator – na gruncie jazzu – muzyki Chopina, Szymanowskiego, Karłowicza, jeden z najbardziej cenionych muzyków jazzowych – i najbardziej lubianych. Obecny na estradzie od ponad pół wieku. Jesienią skończy 70 lat – WŁODZIMIERZ NAHORNY!

Statuetki Złotego Fryderyka otrzymali również Jerzy Maksymiuk (muzyka poważna) i Wojciech Młynarski (muzyka rozrywkowa).

 

Ponadto: Leszek Możdżer zdobył Fryderyka w kategorii Album Roku Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa za album „Kaczmarek by Możdżer” (Universal Music Polska).
Wokalistą Roku został: Kuba Badach.

Warto też przypomnieć, iż Krzysztof Herdzin zdobył trzy nominacje, jedną w dziedzinie muzyki jazzowej (Jazzowy Muzyk Roku) i dwie w klasyfikacji muzyki poważnej: w kategoriach Album Roku – Muzyka Współczesna (za album „Symphonicum”) oraz Kompozytor Roku (obok Rafała Augustyna, Mariana Borkowskiego, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego!).

Mistrzem ceremonii tej części gali był Paweł Sztompke.

Wszystkich laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorami gali byli ZPAV, Akademia Fonograficzna i agencja STX Jamboree.

Pełna lista nagród we wszystkich kategoriach na stronie: www.zpav.pl


 

SOYKA ŚPIEWA MIŁOSZA

JF

„Stanisław Soyka śpiewa 7 wierszy Czesława Miłosza” to tytuł nowego albumu, który nasz czołowy wokalista dedykuje wielkiemu poecie w 100 rocznicę jego urodzin. Premiera: piątek 13 maja 2011 r.

„7 wierszy Miłosza” zawiera 7 utworów skomponowanych do wierszy poety, oraz bonusowy „Brat naszego Boga” w wersji instrumentalnej. Celem wydawnictwa jest upowszechnienie myśli Czesława Miłosza, poety i świadka XX wieku. Wielkiego strażnika „ojczyzny – polszczyzny”, a i człowieka o wyrafinowanym poczuciu humoru. „7 wierszy Czesława Miłosza” to zaproszenie do nietuzinkowej przygody intelektualnej.

Niektóre utwory Artysta wykonuje już publicznie podczas swoich regularnych koncertów. Reakcja publiczności na te pojedyncze prezentacje jest entuzjastyczna.

Album promuje singiel „Na cześć księdza Baki”, który Soyka wykonuje w duecie z Czesławem Mozilem (Czesław Śpiewa).

Stanisław Soyka o projekcie:

Moim pierwszym spotkaniem z poezją Czesława Miłosza była lektura jego wiersza „Który skrzywdziłeś człowieka prostego...” wygrawerowanego na pomniku upamiętniającym poległych robotników Stoczni Gdańskiej w 1970 roku.

Opanowało mnie wówczas przekonanie, że muszę to kiedyś zaśpiewać. D tego momentu minęło może piętnaście lat, gdy w naszej pracowni w Wąchocku nagraliśmy z moją kompanią powyżej wspomniany wiersz z moją muzyką. Potem wpadł mi w ręce tom „Wiersze ostatnie”, gdzie znalazłem rzecz pt. „ Stary człowiek ogląda TV”. Cóż za przenikliwa refleksja dotycząca współczesności...”może byście jednak trochę popłakali / zamiast szczerzyć zęby / i fikać koziołki / dla pełnej sali...”

Z kolei w tomie kupionym niedawno w antykwariacie znalazłem takie perły jak: „Zapomnij”, „Jasności promieniste” czy „Na cześć księdza Baki” z tekstem „ach te muchy / ach te muchy / wykonują dziwne ruchy”. Były tam też „Po osiemdziesiątce” i „Pieśń Pastuszka”.

Tak, Czesław Miłosz żył długo i mądrze i Bogu dzięki. Ten rok mu się należy. Był świadkiem XX wieku i strażnikiem polszczyzny – jego / naszej Ojczyzny.
Spotkanie z poezją Czesława Miłosza to wielkie i ważne doświadczenie, mam nadzieję, że nie tylko dla mnie.

Lista utworów:

1. Stary człowiek ogląda tv          
2. Na cześć księdza Baki
3. Piosenka pasterska
4. Zapomnij
5. Który skrzywdziłeś …                       
6. Po osiemdziesiątce
7. Jasności promieniste

BONUS:

8. Brat naszego Boga (instrumental)

Wydawcą płyty jest Universal Music Polska.

http://www.youtube.com/watch?v=Kt7p451_YzE&feature=channel_video_title

 

 

Aga Zaryan w Castle Oaks Studio

AGA ZARYAN WYSTĄPI NA FESTIWALU MIŁOSZA

JF

Aga Zaryan wystąpi 15 maja w Krakowie na koncercie zamykającym Festiwal Czesława Miłosza. Towarzyszyć jej będą m.in. Grzegorz Turnau i Orkiestra AUKSO.

W Krakowie rozpoczął się II Festiwal Czesława Miłosza, którego głównym celem jest propagowanie twórczości polskiego noblisty. W najbliższą niedzielę, na koncercie zamykającym Festiwal, Aga Zaryan zaprezentuje materiał z najnowszej płyty, której premiera zapowiadana jest na czerwiec tego roku.

Album „A Book Of Luminous Things” tworzą wiersze Czesława Miłosza oraz jego ulubionych poetek: Anny Świrszczyńskiej, Jane Hiershfield oraz Denise Levertov. Swój udział w nagraniach potwierdzili: Grzegorz Turnau, Polska Orkiestra Radiowa, a także ulubieni muzycy Agi Zaryan, docenieni przez międzynarodową publiczność: Michał Tokaj, Larry Koonse, Darek Oleszkiewicz oraz Munyungo Jackson. Album został objęty patronatem MKiDN oraz Deutsche Bank PBC.

Dedykowana Czesławowi Miłoszowi płyta nagrana została w studiu Castle Oaks w Los Angeles w dwóch wersjach – polskiej i angielskiej. Album ten, podobnie jak poprzedni, zostanie wydany przez prestiżową amerykańską wytwórnię Blue Note Records.

Każda płyta Agi Zaryan pokrywała się cennym kruszcem: złotem „My Lullaby” (2002), „Umiera piękno” (2007), platyną – „Looking Walking Being” (2010) czy podwójną platyną – „Picking Up the Pieces” (2006). Nagranie koncertu „Live At Palladium” (z cyklu Deutsche Bank Invites) z 2008 r. zostało nagrodzone poczwórną platynową płytą.

Koncert Deutsche Bank Invites Aga Zaryan odbędzie się 15 maja o godz. 20.00 w Filharmonii Krakowskiej.
 

Steve Hackett

RANDY BRECKER, TRIO PAWLIKA ORAZ STEVE HACKETT

JF

W najbliższą sobotę 14 maja w Noc Muzeów o godz. 20.00 w Łazienkach Królewskich w Warszawie pod pomnikiem Fryderyka Chopina rozpocznie się koncert mistrzów. Wystąpią Randy Brecker z Triem Włodka Pawlika oraz Steve Hackett.

Słynny amerykański trębacz Randy Brecker i Włodek Pawlik Trio (Pawlik - p, Paweł Pańta - b, Cezary Konrad - dr) wykonają utwory z wspólnie nagranych, wysoko ocenionych przez krytyków amerykańskich albumów „Nostalgic Journey – Tykocin Jazz Suite"” oraz „Turtles”.

Brytyjski gitarzysta Steve Hackett wydał właśnie nową płytę „Live Rails”, która w Polsce ukazała się pod koniec kwietnia dzięki wytwórni EMI. Podczas sobotniego koncertu wystąpi w towarzystwie Rogera Kinga na klawiszach i Roba Townsenda na saksofonie i flecie.

Muzycy grać będą na scenie ustawionej na wodzie przy pomniku Chopina w Łazienkach Królewskich.

Organizatorem koncertu jest Stołeczna Estrada.

Wstęp wolny!

Koncert będzie transmitowany na żywo na stronie www.estrada.com.pl
<http://www.estrada.com.pl>

Steve Hackett jest uznanym, niesamowicie utalentowanym i innowacyjnym muzykiem rockowym. Był głównym gitarzystą w zespole Genesis w czasach, kiedy w skład grupy wchodziły jej największe gwiazdy: Peter Gabriel, Phil Collins, Tony Banks i Mike Rutherford; produkował również docenione przez fanów i krytyków albumy zespołu, w tym m.in. „Selling England by the Pound” (ulubiony krążek Johna Lennona!). Hackett czerpie inspiracje z przeróżnych gatunków muzycznych – w jego brzmieniu usłyszymy zarówno elementy jazzu, world music, jak i bluesa. Artysta z równą lekkością tworzy albumy z muzyką klasyczną (zawierające jego własne interpretacje dzieł takich twórców, jak Bach czy Satie), autorskie kompozycje na gitarę akustyczną (które docenił sam Yehudi Menuhin!) oraz ambitne albumy łączące brzmienie gitarowe z orkiestrą (album „A Midsummer Night’s Dream” Hackett nagrał wraz z muzykami brytyjskiej Royal Philharmonic Orchestra).

Dźwięki gitary Hacketta są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów brzmienia Genesis. Muzyk po mistrzowsku gra zarówno delikatne, akustyczne kawałki takie, jak „Horizons” czy „Blood on the Rooftops”, jak i porywające gitarowe solówki w utworach „Firth of the Fifth” czy „Fountain of Salmacis”.

Najnowsze albumy Hacketta to produkcje wyrafinowane, a zarazem zawierające ogromną dawkę mocy i dynamiki. Albumy „Darktown” i „Wild Orchids” cechuje dramatyczność i klimatyczny mrok, zaś płyta „To Watch The Storms” zabiera słuchacza na kolorową podróż w czasie i przestrzeni. Nagrany w 2009 roku – w okresie, w którym życie artysty wypełnione było zawodowymi i prywatnymi zawirowaniami – krążek „Out Of The Tunnel’s Mouth” został przyjęty z entuzjazmem zarówno przez fanów, jak i krytyków. Pojawiły się liczne głosy twierdzące, że jest to najlepszy album w karierze muzyka.

Podczas swoich koncertów Hackett zabiera publiczność w podróż przez wszystkie etapy swojego muzycznego życia. Nieśmiertelne przeboje Genesis takie, jak „Firth Of Fifth” przeplatane są klasycznymi solowymi utworami artysty oraz jego najnowszymi kompozycjami. Występując na żywo Hackett udowadnia, że jest obecnie w najlepszej artystycznej formie.

Najnowszym wydawnictwem Hacketta jest podwójny album koncertowy zatytułowany „Live Rails”, zawierający nagrania z występów w ramach ostatniej światowej trasy koncertowej artysty promującej krążek „Out Of The Tunnel’s Mouth”. Na płytach znajdziemy zarówno najnowszy materiał, jak i klasyczne kompozycje z repertuaru Genesis oraz samego Hacketta.

www.estrada.com.pl

 

JAZZ NA STARÓWCE 2011

JF

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce będzie się odbywać po raz siedemnasty na Rynku Starego Miasta w Warszawie w dn. 2 lipca - 27 sierpnia. Na sobotnich koncertach wystąpią m.in. Tord Gustavsen, Paweł Kaczmarczyk, Gary Guthmann, Caecilie Norby& Lars Danielsson Quartet. Wstęp wolny.


To jeden z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości słuczaczy festiwal jazzowy w Polsce. Festiwal jest wizytówką artystyczną stolicy oraz atrakcją turystyczną dla melomanów, turystów z Polski i zagranicy.

Przez 16 lat istnienia zgromadził imponujące pół miliona zróżnicowanej wiekowo publiczności.  Jeden koncert festiwalowy przyciąga ok. 3, 4 tysięcy ludzi, a jedna edycja – 40 tys. odbiorców. To jeden z najdłuższych festiwali jazzowych w Polsce i jeden z najdłuższych w Europie. Cykl sobotnich koncertów trwa dwa miesiące wakacyjne, przez cały lipiec i sierpień.

Oryginalny program – zróżnicowany stylistycznie, międzynarodowe gwiazdy, premiery i  jazzowe odkrycia to znaki rozpoznawcze festiwalu.

Festiwal od lat obecny jest w najważniejszych polskich mediach, także w prasie zagranicznej i w informatorach turystycznych. Spot z festiwalu ukazał się w BBS World, TV Deutche Welle zrealizowała reportaż z festiwalu.
Festiwal znalazł się wśród najważniejszych imprez Warszawy i został wpisany został do programu ESK –Warszawa Europejską Stolicą Kultury.

PROGRAM

2 lipca
Tord Gustavsen Ensemble
Festiwal zainauguruje młoda gwiazda wytwórni ECM. Norweski pianista należy do najciekawszych osobowości skandynawskiej i europejskiej sceny jazzowej.

9 lipca
Naxsos Quintet
Zespół gwiazd o grecko-polskich korzeniach: Elektra Kurtis, Curtis Stewart, Apostolis Anthimos, Kostas Jorjadis, Milo Kurtis. Koktajl współczesnego jazzu, zachodniej muzyki klasycznej oraz muzyki etnicznej Grecji, regionu śródziemnomorskiego i północnej Afryki.

16 lipca
Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band
Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych młodego pokolenia. kompozytor, solista i sideman. Nagrywa w prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT Music. Laureat wielu prestiżowych nagród: Jazz Top, Oskarów Jazzowych.

23 lipca
Tingvall Trio
Po raz pierwszy w Warszawie jeden z najciekawszych  młodych skandynawskich zespołów  założony w przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Czerpie inspiracje z muzyki kubańskiej, szwedzkich pieśni ludowych, łącząc jazz z rockowym podejściem do grania.

30 lipca
Steinar Aadnekvam Quartet
Po raz pierwszy w Polsce „norweski McLaughlin i Al Di Meola”, młody wirtuoz gitary, finalista prestiżowego Norsk Jazzintro 2010  w porywającym programie – muzyka brazylijska i jazzowa w nowej odsłonie.

6 sierpnia
Manu Delago Group
Po raz pierwszy w Warszawie wirtuoz oryginalnego instrumentu melodycznego, zwanego Hang Drum („Głos Bogów”) należy do najznamienitszych, młodych perkusistów, jego gra i muzyka robi oszałamiającą karierę.

13 sierpnia
Gary Guthman Quartet
Mistrz amerykańskiej trąbki.  Występował na całym świecie z orkiestrami symfonicznymi, towarzyszył takim gwiazdom jak: Tony Bennett, Aretha Franklin, Tom Jones.

20 sierpnia
Caecilie Norby& Lars Danielsson Quartet
Światowej klasy wokalistka, duńska królowa jazzu, czerpiąca natchnienie z nagrań Diny Washington i Arethy Franklin oraz wybitny szwedzki kontrabasista w najnowszym projekcie „Arabesque” (ACT).

27 sierpnia
Omar Puente Sextet
W finale Jazzu na Starówce p raz pierwszy w Warszawie wystąpi ze swoim sekstetem kubański wirtuoz skrzypiec, artysta o bogatej karierze muzycznej, od Orquestra Nacional de Cuba Symphony, Charanga Habanera,  po europejskie tournée  z Rubenem Gonzalesem. Podróżując po świecie od Montreux Jazz Festival po Hard Rock Café w Manili, zachwyca publiczność swoją muzyką, w której elementy jazzu stapiają się z wpływami  muzyki  klasycznej i kubańskiej.
                                                                                 
Organizator festiwalu, Producent: Fundacja Jazz Art, Agencja Ika Art
Dyrektor festiwalu: Krzysztof Wojciechowski
Rzecznik prasowy festiwalu: Iwona Strzelczyk Wojciechowska
 
Honorowy Patronat Festiwalu:
Prezydent m.st. Warszawy
– Hanna Gronkiewicz-Waltz
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski

www.jazznastarowce.pl

 

Krzysztof Komeda

IV LETNIA AKADEMIA JAZZU – KOMEDA

JF

IV Letnia Akademia Jazzu, która odbywać się będzie w łódzkim klubie Wytwórnia w wakacyjne środy i czwartki 1, poświęcona zostanie twórczości Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego. Wystąpią m.in. Tomasz Stańko, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Jerzy Milian, Leszek Możdżer, Janusz Olejniczak, Adzik Sendecki, Andrzej Olejniczak.

Łódzki Klub „Wytwórnia” jest miejscem, gdzie od trzech lat, w miesiącach wakacyjnych realizowany jest projekt Letnia Akademia Jazzu. Podczas Akademii organizowane są tematyczne wystawy, publiczność uczestniczy w wykładach, warsztatach, projekcjach filmowych i koncertach.

Tegoroczna, organizowana juz po raz czwarty Letnia Akademia Jazzu, dedykowana będzie Krzysztofowi Komedzie w osiemdziesiątą rocznicę urodzin wielkiego kompozytora. Swój udział w Akademii potwierdzili zarówno artyści związani bezpośrednio z Krzysztofem Komedą – Tomasz Stańko, Tadeusz Sudnik, Zdzisław Piernik i Jerzy Milian,  jak i instrumentaliści, którym bliska jest Jego twórczość – realizująca symfoniczną wersję kompozycji Komedy Lena Ledoff, Andrzej Olejniczak i Leszek Możdżer, a także, co zapowiada się jako światowa sensacja – wybitny chopinista Janusz Olejniczak w opracowanym klasycznie repertuarze Krzysztofa Komedy.

Do wygłoszenia wykładów zaproszeni zostali redaktor naczelny JAZZ FORUM Paweł Brodowski, Marek Niedźwiedzki, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz.   

Przewidziane są wystawy fotografika Marka Karewicza i członka zespołu Melomani, Antoniego Studzińskiego oraz ekspozycja plakatów filmowych pochodzących ze zbiorów łódzkiego Muzeum Kinematografii. Program IV Letniej Akademii Jazzu obejmuje również cykl jam session i przegląd filmów duńskich twórców – reżysera Henninga Carlsena, przyjaciela Komedy i  Jorgena Letha, reżysera, prekursora współczesnych filmów dokumentalnych, którzy jako pierwsi z zachodnich filmowców  wykorzystali kompozycje Krzysztofa Komedy w swoich filmach.

 

Program IV Letniej Akademii Jazzu

Wystawy:    
Marek Karewicz – Klimat Komedy
Antoni Studziński – grafiki
Plakaty filmowe ze zbiorów Muzeum Kinematografii

07.07.2011 Inauguracja  
Wykład: Paweł Brodowski – Redaktor Naczelny Jazz Forum: Komeda – życie  i twórczość
Koncert: Janusz Olejniczak – Komeda klasycznie

Wydarzenie bezprecedensowe zarówno w świecie muzyki klasycznej jak i jazzu. Po raz pierwszy w historii światowej sławy pianista chopinowski  przedstawi swoja wizję muzyki Krzysztofa Komedy. Janusz Olejniczak to artysta niezwykle wrażliwy, pianista czujący każdą nutę. Sławę dał mu 8. Konkurs Chopinowski w 1970 roku i dziś wciąż znany jest w kraju oraz za granicą przede wszystkim jako interpretator muzyki Chopina, choć ma również inny, rozległy repertuar. Muzyka Chopina pasjonuje go –  jak sam mówi – przez swoją ulotność, nieuchwytność. Podobnie zachwyciły go kompozycje Komedy .

Jam session: Uczniowie szkół muzycznych  

14.07.2011
Wykład: Marek Niedźwiecki – smooth jazz    
Warsztaty: Tadeusz Sudnik - syntezatory
Projekcja: Komeda - muzyczne ścieżki życia" w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy
Koncert: Tadeusz Sudnik – Zdzisław Piernik – Komeda nowe brzmienie 
Tadeusz Sudnik to polski reżyser dźwięku, performer, kompozytor, założyciel Studia Dźwięków Niemożliwych, twórca  muzyki filmowej i baletowej, elektronicznej, teatralnej  i etnicznej. Jego zainteresowania skupiają się na syntezatorach analogowych, elektronicznych urządzeniach przekształcających, efektów dźwiękowych natury, a rzadkie występy przed publicznością to wydarzenia wyjątkowe, niosące ze sobą magię świata dźwięków.
Tadeusz Sudnik jest instrumentalistą cenionym przez światową jazzową czołówkę – współpracował z Tomaszem Stańką, Dom Um Romao z zespołu Weather Report, Sonnym Sharrockiem  i Garym Thomasem (współpracownikiem Milesa Davisa i Johna McLaughlina)

Jam session: uczniowie szkół muzycznych i goście

21.07.2011
Wykład: Jerzy Millian – Komeda a  historia jazzu w Polsce
Jerzy Milian to żywa historia polskiego jazzu. Muzyk, malarz i kompozytor, wibrafonista. Jego nauczycielem był Bogusław Schaeffer. W latach 1956-1958 grał na wibrafonie w sekstecie Krzysztofa Komedy, a na przełomie 1959 i 1960 w Kwintecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Orkiestry Rozrywkowej PRiTV w Katowicach i wykładowcy na poznańskiej PWSM. W uznaniu jego muzycznych osiągnięć odznaczono go w roku 2004 jednym z najwyższych polskich odznaczeń cywilnych – Orderem Odrodzenia Polski.

Warsztaty Zbigniew Wrombel - bas
Zbigniew Wrombel z racji swej wszechstronności i muzycznej wrażliwości jest niezwykle cenionym współpracownikiem wykonawców zarówno ze świata jazzu jak i muzyki popularnej. Uważany jest za muzyka uniwersalnego - gra na gitarach cztero-, pięcio- i sześciostrunowych - progowych i bezprogowych oraz na kontrabasie akustycznym i elektrycznym. Znany jest jako członek grup String Connection, Walk Away i Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego i orkiestr Zbigniewa Górnego Wiesława Pieregorólki czy Alex band
Projekcja: Niewinni czarodzieje – reż. Andrzej Wajda

Koncert: Jerzy Milian – Jazz i poezja. Przedstawienie z nieznaną szerzej muzyką Komedy, które za życia kompozytora było wystawione dwa razy – na JJ w 1960 i 1961 r.
 Gość specjalny Kamil Mackowiak
Jam session: uczniowie szkół muzycznych i goście

28.07.2011
Wykład: Andrzej Idon Wojciechowski – członek legendarnej grupy
Melomani – Komeda i inni 
Warsztaty: Dominik Wania
Projekcja: Prawo i pięść – reż. Jerzy Hoffman  
Koncert: Tomasz Stańko – Litania 
Tomasz Stańko zaliczany jest do ścisłej światowej czołówki muzyków. Współpracownik Krzysztofa Komedy, niezrównany interpretator jego muzyki. 
Jam session: uczniowie szkół muzycznych i goście

04.08.2011
Wykład: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz- członek legendarnej grupy Melomani, uznany kompozytor muzyki filmowej – Komeda a film
Warsztaty: Leszek Możdżer - instrumenty klawiszowe       
Projekcja: Niekochana – reż. Janusz Nasfeter
Koncert: Leszek Możdżer Band
Leszek Możdżer to czołowy przedstawiciel „młodego pokolenia” polskiego jazzu. Muzyk wszechstronny, ceniony współpracownik światowych gwiazd. Wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem i izraelskim perkusistą Zoharem Fresco współtworzy niezwykle energetyczne trio jazzowe. Solo, jako członek zespołu oraz sideman nagrał ponad osiemdziesiąt albumów, w tym z największymi gwiazdami rocka – Davidem Gilmoure’em (Pink Floyd) i Philem Manzanerą (Roxy Music) 
 
Jam session: uczniowie szkół muzycznych i goście

11.08.2011
Wykład: Andrzej Olejniczak – saksofon w jazzie i muzyce filmowej   
Warsztaty: Andrzej Olejniczak
Projekcja: Wybrańcy Bogów umierają młodo

Koncert: Andrzej Olejniczak-Adzik Sendecki Quartet  „Komeda Memory” 
Urodzony w Zduńskiej Woli saksofonista na stałe zamieszkuje w Hiszpanii, gdzie jest cenionym wykładowcą na Uniwersytecie w Bilbao. W 1975 roku zdobył druga nagrodę na Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach a rok później wygrał na XIII Festiwalu Jazz nad Odrą w kategorii solistów. Pierwsze sukcesy odnosił z zespołem  String Connection  – w  pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Jazz Hoeilaart 83 w Belgii.  Swoim nazwiskiem firmuje ponad 50 albumów.
Jam session: uczniowie szkół muzycznych i goście

JAZZFORUM BUDAPEST

László Gőz

W dn. 7 - 10 września w stolicy Węgier odbywać się będzie, organizowany już po raz dziewiąty, festiwal pod banderą JazzForum Budapest. W tegorocznym programie wyeksponowany jest polski jazz.

Wystąpią m.in. Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band (Paweł Kaczmarczyk, Hovik Hovanisian, Marek Pospieszalski, Maciej Adamczak, Dawid Fortuna, Jose Manuel Alban Juarez), Marcin Masecki solo, Jacek Kochan Dominik WaniaPiotr LemańczykToth Viktor, Krzysztof Ścierański solo, Soundcheck (Maciej Kociński, Krzysztof  Dys, Andrzej Święs, Krzysztof Szmańda), Modern Art Orchestra + Kuba Stankiewicz + Piotr Wojtasik.

Ideą festiwalu od samego początku jest prezentacja jak najszerszego spectrum jazzu, od mainstream do form eksperymentalnych.

W trakcie festiwalu odbędą się 23 koncerty w różnych miejscach, m.in. Pałacu Sztuki, Domu Współczesnej Sztuki Trafo  i Budapest Jazz Club. Koncerty bezpłatne będą miały miejsce w iF Cafe i Jdermann Cafe.

Tym razem w programie dużo uwagi poświęconej będzie polskiemu jazzowi, w związku z przejęciem przez nas od Węgier Prezydencji w Unii Europejskiej.

Przewidziano m.in. trzy specjalne projekty polsko-węgierskie z nowym materiałem przygotowanym specjalnie na ten festiwal.

Wystąpią również zespoły i soliści z Europy Zachodnie, często z udziałem muzyków węgierskich. Francuska kontrabasistka Joëlle Léandre w duecie z  perkusistą nazwiskiem Ákos Szelevényi złoży hołd legendarnemu pianiście węgierskiemu György Szabadosowi, który zmarł w tym roku.

Bilety:
Pałac Sztuki (2500 HUF) www.mupa.hu
Dom Sztuki Współczesnej Trafo (1500 HUF) www.trafo.hu
Budapest Jazz Club (1000 HUF) www.bjc.hu

Wstęp do kawiarni (Jedermann, iF) jest wolny!

www.info.bmc.hu
www.facebook.com/JazzforumBudapest

László Gőz
Dyrektor  Budapesztańskiego Centrum Kultury

 

 

GLENN MILLER ORCHESTRA

Makroconcert

Orkiestra Glenna Millera pod batutą Wila Saldena wystąpi w grudniu w Poznaniu, Zabrzu, Łodzi i Warszawie!

„Miło jest spojrzeć z góry na tłumy ludzi kołyszących się w rytm wielkich przebojów.” Glenn Miller

Już od kilku lat w okresie świąt Bożego Narodzenia gościmy w Polsce rewelacyjną orkiestrę Glenna Millera, która swoimi
przebojami wprowadza nas w radosny i rodzinny gwiazdkowy nastrój.

Orkiestra Glenna Millera jest najpopularniejszą i najbardziej pożądaną kapelą swingową na świecie. Mimo, iż początki orkiestry sięgają lat 30. ubiegłego stulecia, to właśnie ona jest niekwestionowanym liderem big-bandowego formatu po dziś dzień. Ani Beatlesi, ani Elvis Presley nie mogą poszczycić się taką liczbą przebojów królujących na pierwszych miejscach list przebojów, jak właśnie Orkiestra Glenna Millera. Dzięki tak wyśmienitym utworom jak Moonlight Serenade, In the Mood, Tuxedo Junction, Chattanooga Choo Choo, czy I've Got a Gal in Kalamazoo, kapela ugruntowała swoją pozycję na scenie.

Po śmierci założyciela orkiestry, Glenna Millera, jego najbliższy przyjaciel Tex Benek postanowił kontynuować działalność zespołu już pod nazwą The World Famous GLENN MILLER ORCHESTRA. Od tego momentu grupa nieprzerwanie występuje na całym świecie, dając blisko 300 koncertów rocznie. Śmiało można powiedzieć, że formacja Glenna Millera to kopalnia hitów.

„Każdy muzyk lub kompozytor marzy o stworzeniu absolutnie wyrazistego brzmienia, które natychmiastowo będzie rozpoznawalne zaledwie po kilku pierwszych taktach”. Słowa te, wypowiedziane, przez nikogo innego, jak lidera orkiestry – Glenna Millera, stały się ogromną inspiracją dla Wila Saldena. Dyrygent ten, jako perfekcjonista zawsze wymagał tego samego od każdego członka grupy. To właśnie jego podejście do pracy sprawiło, że otrzymał on od publiczności najcenniejszą nagrodę – podziw i zachwyt. Za swoją wieloletnią pracę i zaangażowanie Wil Salden został mianowany przez prezesa wytwórni głównym dyrygentem Orkiestry Glenna Millera.

Orkiestra została okrzyknięta najpopularniejszą na świecie, a jej grafik jest zawsze wypełniony występami oraz współpracą z innymi artystami min. Frankiem Sinatrą, Johnnym Desmondem, Erikiem Delaneyem. Prestiż jaki towarzyszy ich występom wart jest każdych pieniędzy. Orkiestra Glenna Millera nie tylko zapełnia sale po brzegi, ale także jest zapraszana by uświetnić swoją obecnością  najbardziej elitarne przyjęcia dla ludzi ze świata polityki i biznesu.

Muzyczną wizytówką kapeli jest niewątpliwie Moonlight Serenade, choć jeśli wierzyć plotkom – oryginalne brzmienie orkiestry zrodziło się z przypadku. Podczas jednego z koncertów główny trębacz doznał kontuzji. Brakujące miejsce musiały uzupełnić charakterystyczne tony klarnetu. To właśnie ten zbieg okoliczności przyczynił się do powstania niepowtarzalnych dźwięków, z których Orkiestra Glenn’a Miller’a słynie od ponad siedemdziesięciu lat i śmiało można powiedzieć, że jest to kapela ponadczasowa.


Na historię grupy składa się nie tylko wieloletnia działalność koncertowa, ale także liczne rekordy. Ani Beatlesi, ani Elvis Presley nie mogą poszczycić się taką liczbą hitów królujących na pierwszych miejscach list przebojów, jak właśnie Orkiestra Glenna Millera. Tylko ta kapela może poszczycić się czterdziestoma światowymi trasami koncertowymi, na które bilety zostały wyprzedane w ciągu jednego dnia! Jest to także jedyny zespół, który występuje przed większość dni w roku, dając blisko 300 koncertów rocznie, odwiedza nawet najodleglejsze zakątki świata. Występowali w całych Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii, Islandii, Nowej Zelandii, Ameryce Południowej, Japonii i na Filipinach.

Już w grudniu będziemy mieli niewątpliwą okazję wybrać się we wspaniałą muzyczną podróż z Orkiestrą Glenna Millera!

Glenn Miller Orchestra
8 grudnia 2011 – Poznań, Aula Mickiewicza
9 grudnia 2011 – Zabrze, Dom Muzyki i Tańca
10 grudnia 2011 – Łódź, Klub Wytwórnia
11 grudnia 2011 – Warszawa, Sala Kongresowa

www.makroconcert.pl

 

 

Uri Caine

JAZZOWY MARATON 24-HOUR RUN JUŻ W SOBOTĘ

Sezon Kultury Tam’Tam

Kolejne wydarzenie festiwalu Jazztopad. W nocy z 26 na 27 listopada rozpocznie się doba, w czasie której jazz zawładnie niemal całym Wrocławiem.

Przez 24 godziny w Filharmonii, na scenach teatrów, w klubach, księgarniach, przestrzeni publicznej, a nawet prywatnych mieszkaniach, muzycy z Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Polski urządzą wielkie jam session.

Wystąpią nie tylko zespoły, ale także didżeje, pokazujący, że jazz to dziś nie tylko muzyczny gatunek, ale też synonim muzyki improwizowanej. Poza koncertami odbędą się także działania z dziedziny performance przygotowane przez artystów sztuk wizualnych.

Finałową gwiazdą maratonu będzie słynny nowojorski pianista i kompozytor jazzowy Uri Caine. W ramach „24-hour-run” wystąpią m.in. muzycy platformy jazzwerkruhr, Invisible Change z Essen oraz Maciej Obara Special Quartet.

Kolejnym i zarazem ostatnim wrocławskim wydarzeniem Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii będzie projekt „two sample”, czyli wymiana studentów wydziałów muzyki elektronicznej z Polski i NRW (30 listopada).

W ramach Sezonu Kultury Tam'Tam rozpoczęła się wymiana studentów muzyki elektronicznej z Uniwersytetu Sztuk Folkwang w Essen i Wyższej Szkoły Muzyki i Tańca w Kolonii oraz Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Pod koniec roku studenci i profesorowie z Essen i Kolonii przyjadą do Polski. Dzięki badaniom nad polskimi tradycjami muzyki elektronicznej włączą się we współczesny żywy krajobraz muzyczny prezentując nowe, powstałe w Polsce kompozycje podczas multimedialnych koncertów studyjnych.

Projekt„24-hour-run: What’s in the fridge?” to drugie po „Prądzie myśli i rzece książek” wydarzenie Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii odbywające się we Wrocławiu.

Projekt świetnie oddaje ideę Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii, który powstał dzięki ponadnarodowej, trwającej czasem nawet dwa lata, współpracy. „Tam”, czyli w Nadrenii Północnej-Westfalii, instytucje i artyści współpracowali z „tam”, czyli Polską, nad powstaniem i realizacją kulturalnych projektów. Efektem tej bliskiej, intensywnej oraz wielowymiarowej współpracy spod znaku Tam'Tam jest wyjątkowy przegląd najciekawszych zjawisk współczesnej sceny kulturalnej niemieckiego regionu.

www.sezon-kultury-tamtam.pl
www.facebook.com/SezonKulturyTamTam

www.jazztopad.pl

 

Mumuki Tango Quartet

SCENA JAZZOWNIA – BISTRO WARSZAWA

Grzegorz Gałuszka

Pod taka nazwą działa teraz klub-restauracja na Rynku Starego Miasta w Warszawie, znana wcześniej jako „Jazzownia Liberalna”, gdzie na przestrzeni ostatnich czterech lat odbyło się ok. 400 koncertów. Najbliższy koncert w niedzielę 11 marca – Mumuki Tango Quartet.

Scena Jazzownia – Bistro Warszawa
Rynek Starego Miasta
róg ul. Jezuicka 1/3
www.jazzownia.pl

PROGRAM  KONCERTÓW
Marzec 2012

11.03.2012 g 19.30 (niedziela)
MUMUKI Tango Quintet
wstęp 10zł ulg, 15zł

18.03.2012 g 19.30 (niedziela)
Economical
wstęp 15zł

24.03.2012 g 19.30 (sobota)
John James i Soul Brothers
wstęp 30zł

25.03.2012 g 19.30 (niedziela)
Wierba & Schmidt Quintet feat. Benjamin Drazen (NYC)
wstęp 20zł

 

MUMUKI Tango Quintet
Mikołaj Stolarski - akordeon
Kaja Nowak - skrzypce
Jacek Siemiątkowski - gitara
Michał Wiśniowski - kontrabas
Łukasz Chrzęszczyk - fortepian

Mumuki Tango Quintet stworzyła piątka studentów warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, których połączyła fascynacja Tango Nuevo, stylem muzycznym stworzonym w latach pięćdziesiątych XX wieku przez Astora Piazzollę. Łącząc techniki charakterystyczne dla klasycznej kompozycji, tradycję argentyńskiego folkloru i jazzującą harmonikę, kompozytor ten stworzył jedyną w swoim rodzaju fuzję, w wyjątkowy sposób godząc niezwykle emocjonalną, obsesyjnie intensywną melodykę i taneczną, improwizacyjną energetykę ze specyficzną dla tanga nutą melancholii. Muzyka ta, będąc syntezą niemal przeciwstawnych muzycznych światów, od ostatnich dekad ubiegłego stulecia zyskała ogromną popularność na całym świecie, swoją atrakcyjnością zapewniając Piazzolli miano najczęściej wykonywanego kompozytora XXI wieku.

Mumuki Tango Quintet jest dokładnym odtworzeniem składu, w którym Piazzolla wykonywał swoje dzieła, często instrumentowane później również na dziesiątki innych sposobów. Efektem zderzenia tak zróżnicowanego instrumentarium jest praktycznie niewyczerpana ilość możliwych do uzyskania brzmień, co w połączeniu z zastosowaniem niekonwencjonalnych sposobów artykulacji i wykorzystaniem perkusyjnych możliwości kontrabasu, fortepianu czy skrzypiec tworzy zupełnie unikatowy świat dźwięku.

Economical
Juliusz Kamil - wokal, fortepian, gitara
Michał Konior - gitara

EconomicalL to niezwykły projekt muzyczny łączący piękno ballad rockowych (i nie tylko) z akustycznymi aranżacjami w formacie „unplugged”. Współtworzą go muzycy rockowej grupy BLiSS:

Juliusz Kamil –  wybitny wokalista, charyzmatyczny lider, grający również na
fortepianie i gitarze akustycznej. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, twórca zespołów Funk Machine, GandahaR i BLiSS, laureat „Szansy na Sukces”, przez lata związany z zespołem Maryli Rodowicz. Jego oryginalne interpretacje polskich i światowych utworów czynią z koncertów Economical niezwykły spektakl urzekający magią samej muzyki w znakomitym wykonaniu.

Michał Konior – uznany gitarzysta śląski, przez lata lider funk-rockowej
formacji Mleko, z Juliuszem Kamilem współtworzy GandahaR i BLiSS.
Współpracował min. z Mietkiem Szcześniakiem, Ewą Bem, Leszkiem Możdżerem i teatrem Buffo w Warszawie. Wypracował swoje unikalne brzmienie czyniące go jednym z najbardziej charakterystycznych polskich wirtuozów gitary.

W repertuarze ECONOMICAL usłyszeć można kompozycje takich artystów jak: Sting, U2, The Doors, Stanisław Sojka, Dido, Prince, Andrzej Zaucha, Jimi
Hendrix, Genesis czy Depeche Mode. Usłyszymy także autorskie kompozycje
Juliusza Kamila.

John James i SoulBrothers
John James - wokal
Jacek Winkel - keyboard
Olaf WĘGIER - saksofon
Phillip Mozul - perkusja
Lukasz Belcyr - gitara
Kuba Wilk Bobas - bas

SoulBrothers są zespołem o unikalnym stylu zarówno na scenie jaki i w swojej produkcji muzycznej. Znani są z kombinacji łączących w sobie jazz, neo-soul, r’n’b, afro i funk, dostarczając swoim słuchaczom niepowtarzalne brzmienie i styl.

John Egwu-James aka John James – lider zespołu, artysta muzyki soul i RnB. Jest wokalistą i producentem, pisze także teksty piosenek. John James przez lata jako młody piosenkarz śpiewał muzykę gospel w kościołach i wielu innych miejscach, lecz kontynuował z tą samą energią eksplorowanie innych gatunków i obliczy muzyki.

John James od kilku lat mieszka w Polsce. Przyjechał do Polski w 2007 roku jako student i ukończył tu Zarządzanie w biznesie. Po ukończeniu studiów założył własną firmę nagrań w Polsce Jack & John Records.

Współpracuje z wieloma artystami i producentami takimi jak Cory Campbell, Jacek Winkiel, Nick Sinckler, Marcin Górny, Maciej Kociński, Marcin Sucharski, Kasia Rościńska aka “K8”, Piotr Żaczek, Robert Luty, Ewa Bem, Natalia Kukulska, TGD, Mietek Szcześniak, Krzysztof Antkowiak, Natalia Niemen, Konin Gospel Choir, Gospel Joy, etc. W 2011 roku wziął także  udział w polskiej edycji programu „X Factor” zdobywając tym rozgłos i wielu fanów. Obecnie pracuje nad wydaniem swojej płyty.


Wierba & Schmidt Quintet feat. Benjamin Drazen

Piotr Schmidt - trąbka, flugelhorn
Benjamin Drazen - saksofon altowy
Michał Wierba - klawisze
Michał Kapczuk - kontrabas
Sebastian Kuchczyński - perkusja

Wierba & Schmidt Quintet, wg ankiety Jazz Top magazynu Jazz Forum – jeden z najlepszych zespołów mainstreamowych w Polsce. Przez sześc lat swojej działalności zdobył uznanie i sławę wygrywając wszystkie najważniejsze konkursy jazzowe w kraju oraz prestiżowy Getxo Jazz Festival w Hiszpanii, gdzie grupa otrzymała również Nagrodę Publiczności, a Piotr Schmidt nagrodę dla najlepszego solisty. Zespół wydał też cztery wysoko notowane i doceniane płyty w tym ostatnią (The Mole People) z gwiazdą polskiego saksofonu tenorowego, Piotrem Baronem. Premiera tej płyty odbyła się w styczniu 2012 i koncert z Benjaminem Drazenem będzie po części
promował tę płytę.

Rewelacja nowojorskiej sceny jazzowej, saksofonista altowy – Benjamin Drazen, znany ze współpracy z gigantami światowego jazzu, takimi jak Rashied Ali, George Garzone czy Gene Jackson zabierze Cię wraz z Kwintetem Wierby i Schmidta w niezwykłą i pasjonującą podróż, którą będziesz długo wspominał.

Jedyny taki koncert w Warszawie.

Scena Jazzownia – Bistro Warszawa
Rynek Starego Miasta
róg ul. Jezuicka 1/3
www.jazzownia.pl


 

fot. Marcin Wojtowicz

XIV FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ SIMCHA

SIMCHA

Koncerty nowojorskiego trębacza Franka Londona i izraelskiej gwiazdy Mor Karbasi to najważniejsze wydarzenia odbywającej się we Wrocławiu czternastej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA. Między 12 a 18 maja Synagoga pod Białym Bocianem ożyje dzięki muzyce, tańcom, wykładom i warsztatom.

SIMCHA to jeden z trzech największych festiwali poświęconych kulturze żydowskiej w Polsce i jedyna taka impreza na Dolnym Śląsku.  Festiwal odbywa się zawsze wokół
 Synagogi pod Białym Bocianem. To historyczne miejsce, otoczone zabytkowymi kamienicami kulturalne centrum, atmosferą ulic Pawła Włodkowica i św. Antoniego przyciąga nie tylko turystów, ale również osoby poszukujące artystycznych wrażeń.

Dzięki Fundacji PRO ARTE 2002 koncerty klezmerów odbywają się w synagodze regularnie. W tym roku organizatorzy SIMCHY wyjątkowo rozpoczynają Festiwal o jeden dzień wcześniej, zapraszając już w sobotni wieczór na Klezmerską Hawdalę. Tuż po zapadnięciu zmroku, symbolicznym zakończeniu szabatu, rozpocznie się muzyczna uczta: artyści z różnych formacji wypełnią synagogę rytmami żydowskich, bałkańskich i jazzowych improwizacji.

Festiwal od początku istnienia współpracuje z Gminą Żydowską, która w sali modlitewnej (szulu) będzie gościła wykładowców i uczestników warsztatów. Tematem przewodnim Festiwalu jest chasydyzm, o którym rozmawiać będą wykładowcy wrocławskiej judaistyki oraz zaproszeni goście m. im. Jan Doktór, Anna Ciałowicz czy Anka Grupińska. Oprócz warsztatów języka hebrajskiego i jidysz, organizatorzy zapraszają na kulinarne spotkanie z restauratorką Malką Kafką oraz artystyczne warsztaty z malarką Mirą Żelechower-Aleksiun.

SIMCHA to przede wszystkim muzyka. Na festiwalowej scenie zaprezentują się m.in. klezmerzy z Lublina i Krakowa. W tym roku artyści Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, pomysłodawcy i dyrektora Festiwalu, wystąpią w towarzystwie wybitnego izraelskiego kantora Israela Randa, dla którego wizyta we Wrocławiu jest niczym powrót do domu: tu przed wojną mieszkała jego najbliższa rodzina.

Tegoroczne gwiazdy to nowojorski geniusz trąbki Frank London, zdobywca nagrody Grammy, związany z zespołami The Klezmatics i Hasidic New Wave oraz Mor Karbasi – pieśniarka łącząca wpływy perskie, izraelskie i marokańskie, która swym śpiewem opowie poruszające historie w prawie zapomnianym już języku hiszpańskich Żydów – ladino

SIMCHA porusza nie tylko wielbicieli żydowskich klimatów, ale co roku na blisko tydzień przeobraża przestrzeń dziedzińca przy ul. Włodkowica 7. To tu, na żydowskim jarmarku spotkają się kupcy z różnych zakątków Polski, tańczyć będą uczestnicy warsztatów oraz bawić się dzieci, podczas działań plastycznych i muzycznych skierowanych bezpośrednio do najmłodszych. Na dziedzińcu również powstanie namiot, pod którym po wspólnym nabożeństwie, w blasku świec, pod stuletnim kasztanem XIV Festiwal SICMHA zakończy się uroczystą kolacją szabatową. 

XIV Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA
12-18 maja 2012 r.
Wrocław

www.simcha.art.pl  
www.fb.com/festiwalsimcha
Organizator: Fundacja PRO ARTE 2002
www.proarte.org.pl  promocja@proarte.org.pl

 

Quincy Jones

SUMMERTIME – DWIE GODZINY Z QUINCYM JONESEM

Paweł Brodowski

Zapraszam na specjalne wydanie audycji  „Summertime, czyli jazz na lato”, w Programie II Polskiega Radia, w sobotę 21 lipca, od 17.00 do 19.00. Moim gościem, rozmówcą w ekskluzywnym wywiadzie, będzie Qunicy Jones, sławny trębacz, aranżer, kompozytor, dyrygent, entrepreneur, producent muzyczny.

Rozmowa przetykana będzie muzyką z całej, ponad 60-letniej kariery wielkiego artysty, który współpracował z takimi sławami jak: Ray Charles, Lionel Hampton, Dizzy Gillespie, Count Basie, Frank Sinatra, Miles Davis, czy Michael Jackson.

Legendarny Q przyjedzie do Polski po raz pierwszy, by wystąpić 11 sierpnia jako dyrygent z big bandem hamburskiej rozgłośni NDR na super widowisku jazzowym Stańko+ na festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku.

Wywiad „Flying to the Moon with Quincy Jones” opublikowany został w najnowszym numerze JAZZ FORUM 7-8/2012.

Zwiastun audycji Summertime - Quincy Jones


Paweł Brodowski


 

VERTIGO JAZZ CLUB zaprasza na koncert Agi Zaryan

Marek Tomalik

Pod takim hasłem, które promuje mający powstać we Wrocławiu super profesjonalny klub jazzowy, odbędzie się 24 sierpnia w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego koncert Agi Zaryan.

Aga Zaryan przybliża współczesnej publiczności to,
co najlepsze w historii jazzu, kontynuując tradycję takich artystów jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Wyróżnia ją specyficzny styl i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania oraz ciepłym matowym tonem głosu.
Pierwsza polska artystka w wytwórni Blue Note Records.

Laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011. Laureatka nagrody Róże Gali 2011. „Looking Walking Being” album roku 2010, Bestseller Empiku Jazz 2010. Laureatka nagrody Fryderyk 2008 („Umiera piękno” i 2011 „Księga olśnień” Album Roku Poezja (śpiewana). Pięciokrotna zwyciężczyni plebiscytu na najlepszą wokalistkę roku magazynu JAZZ FORUM (2007-2011). Laureatka nagrody im. Mateusza Święcickiego 2007 przyznawanej przez „Trójkę” Polskiego Radia.

Aga Zaryan wystąpi z zespołem w składzie:
David Dorůžka - gitara
Michał Barański - kontrabas
Łukasz Żyta – perkusja

24 sierpnia, o godz. 19.00
Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego
Wrocław
pl. Katedralny 1


Bilety (80 zł) są dostępne w sklepie De’Molika, Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego 65 oraz na http://vertigojazz.pl

 

Tomasz Szukalski
fot. Filip Błażejowski


POGRZEB TOMASZA SZUKALSKIEGO

JF

Msza święta żałobna za duszę Ś ƚ P Tomasza Szukalskiego odbędzie się w środę 8 sierpnia o godzinie 12.00 w Kościele Pokamedulskim w Warszawie na Bielanach, ul. Dewajtis 3. Po ceremonii odprowadzenie Prochów do grobu na Cmentarz Bródnowski, brama od ul. Odrowąża, godzina 14.30 (kw. 9D-4-25).

Cześć Jego pamięci!

Krzesimir Dębski
fot. Steven Haberland

LETNIA AKADEMIA JAZZU – KRZESIMIR DĘBSKI & STRING CONNECTION

Wytwórnia

5. edycja Letniej Akademii Jazzu w klubie Wytwórnia w Łodzi powoli dobiega końca. W czwartek, 9 sierpnia wystąpi kultowy zespół String Connection.

String Connection, grupa założona na początku lat 80., szybko uzyskała status kultowego reprezentanta nowego pokolenia muzyków jazzowych. Zespół wystąpił na wielu festiwalach w kraju i za granicą, kilkakrotnie otrzymał tytuł Zespołu Roku w ankiecie czasopisma JAZZ FORUM.

Liderem grupy jest Krzesimir Dębski – skrzypek i kompozytor. Dębski napisał muzykę do wielu filmów, m.in. „Ogniem i mieczem” oraz „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana, „Pieniądze to nie wszystko” i „Kingsajz” Juliusza Machulskiego a także do seriali telewizyjnych – „Na Wspólnej” czy „Na dobre i na złe”.

Warsztaty z artystą rozpoczną się o godz. 11.00. Podczas zajęć Dębski zaprezentuje szerokie spektrum możliwości, jakie dają soliście skrzypce. O godz. 18.30 zobaczymy drugą część dokumentu „Pianiści”, zrealizowanego przez Andrzeja Wasylewskiego.

Wstęp na warsztaty i projekcje jest wolny. Bilety na każdy z koncertów kosztują 20 zł.

Już za tydzień wielki finał 5. Letniej Akademii Jazzu – w klubie Wytwórnia wystąpi wirtuoz akordeonu Richard Galliano.

V Letnia Akademia Jazzu odbywa się od 5 lipca do 9 sierpnia w Wytwórni w Łodzi przy ul. Łąkowej 29.

Szczegółowy harmonogram imprezy oraz wszelkie dodatkowe informacje są dostępne na: www.wytwornia.pl



 

JAZZ NA STARÓWCE – KYLE EASTWOOD

Jazz na Starówce

W sobotę wieczorem 11 sierpnia  w kolejnej odsłonie festiwalu Jazz na Starówce wystąpi z zespołem Kyle Eastwood, amerykański basista, syn sławnego aktora Clinta Eastwooda.

Kyle Eastwood - kontrabas
Graeme Blevins - saksofon sopranowy i altowy
Graeme Flowers - trąbka
Andrew McCormack - fortepian
Martyn Kaine - perkusja


Kyle Eastwood (ur. 19 maja 1968 w Los Angeles, USA) - amerykański muzyk jazzowy (gra na kontrabasie i gitarze basowej), kompozytor, wokalista, oraz aktor filmowy.

Jest synem Clinta Eastwooda, słynnego aktora i reżysera miłośnika jazzu i (niedoszłego pianisty jazzowego). To właśnie ojciec zaszczepił w nim muzyczną pasję. Co roku Clint Eastwood zabierał całą rodzinę na Monterey Jazz Festival, a będąc osobą znaną dawał możliwość spotkania wielu gwiazd muzyki, takich jak Dizzy Gillespie, Stan Getz, Buddy Rich, Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan.

Zaczął od gry na gitarze basowej zasłyszanych utworów różnych gatunków. Przez dwa lata studiował filmoznawstwo na University of Southern California.. W latach 90. został muzykiem sesyjnym i założył własny kwartet, z którym wystąpił na koncercie „Eastwood After Hours: Live at Carnegie Hall” honorującym jego ojca i jego zaangażowanie w promocję jazzu.

Wykazując duże zdolności jako kompozytor znacznie przyczynił się do powstania ścieżek dźwiękowych do siedmiu filmów ojca, w tym obrazu „Mystic River”, który zdobył dwie nagrody Academy Awards oraz „Million Dollar Baby”- cztery Oskary.

Jako aktor zagrał u boku ojca w m.in. takich filmach jak : „Pewnego lata”, „Honkytonk Man”, „Co wydarzyło się w Madison County”.

Kyle jest autorem czterech albumów. „From There to Here” (1998) to zbiór jazowych standardów, jako wokalistka pojawiła się Joni Mitchell. Drugi, „Paris Blue” (2004) wspiął się na 1 miejsce w jazzowym rankingu we Francji. Trzeci album „Now”( 2006) z udziałem Andrew Mccormacka, laureata BBC Jazz Award, tournee towarzyszące albumowi spotkało się z bardzo dużym entuzjazmem i aprobatą krytyki. Dwa lat temu ukazała się jego czwarta płyta „Metropolitan” której koproducentem jest sam Erin Davis, syn Milesa oraz długoletni partner muzyczny Eastwooda Michael Steven. Album przyciągnął uwagę świata jazzu.

Lista muzyków, z którymi Kyle współpracował w swojej karierze, to najlepsze referencje: Joe Lovano, Toninho Horta, Rosario Giuliani, Philip Catherine, Eric Le Lann, Aldo Romano, André Ceccarelli, Toots Thielemans.

www.kyleeastwood.com

sobota 11 sierpnia 2012, godzina 19:00
Jazz na Starówce
Kyle Eastwood
Rynek Starego Miasta
Warszawa

XVIII Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce
Warszawa, Rynek Starego Miasta
30 czerwca- 25 sierpnia 2012

Honorowy Patronat: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz
Prezydent m.st. W- wy

Organizator: Fundacja Jazz Art, Dyrektor festiwalu: Krzysztof
Wojciechowski

Festiwal dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego W-wy oraz
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Mecenas festiwalu: Skoda – Program wiesz co dobre

www.jazznastarowce.pl

 

Bal prasy w lokalu „Adria”
luty 1937 r. NAC

DZISIEJSZA WARSZAWA BAWI SIĘ JAK PRZED WOJNĄ

Jakub Krzeszowski

Do 13 sierpnia w Galerii Plenerowej przy placu Zamkowym zobaczyć wystawę fotografii „Umówiłem się z nią na dziewiątą” – 120 zdjęć, ukazujących rozrywki przedwojennej Warszawy.

Fotografie z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i Narodowego Archiwum Cyfrowego przenoszą w świat zabawy w ekskluzywnych salach Hotelu Bristol i Europejskiego, na dancingi i bale dyplomatów, do modnych lokali: Adrii, Oazy, Morskiego Oka, ale pokazują także rozrywki dostępne na każdą kieszeń – rejsy statkiem na Bielany czy rekreację na plaży braci Kozłowskich nad Wisłą.

Prawie połowa warszawiaków chciałaby bawić się na plenerowych potańcówkach, jak mieszkańcy miasta przed wojną. Marzy nam się też powrót dawnych pikników i przejażdżek po Wiśle. Tak wynika z ankiety „Rozrywki w przedwojennej Warszawie”, przeprowadzonej przez Stołeczną Estradę. O sentyment do przedwojennych rozrywek zapytaliśmy kilkuset warszawiaków, oglądających wystawę „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.

Wystawa stała się okazją do zapytania warszawiaków, które z przedwojennych rozrywek chcą kontynuować dziś. Blisko połowa – aż 47 proc. uczestników ankiety wskazało potańcówki na powietrzu. Plenerowe zabawy taneczne z muzyką na żywo cieszyły się w latach 20. i 30. ogromną popularnością. Drugą rozrywką, do której chcielibyśmy wrócić najbardziej, są przejażdżki łodziami po Wiśle – wolę takiego spędzania czasu wyraziło 38 proc. pytanych. Do stolicy wraca moda na rejsy – współcześnie można pływać statkiem m.in. z Podzamcza na Cypel Czerniakowski.

A 26 proc. pytanych marzy o powrocie weekendowych pikników. Warszawiacy chcieliby także wzorem mieszkańców sprzed dekad, odbywać wycieczki balonem, uczestniczyć w wieczorach z poezją, oglądać pokazy mody, przedstawienia kabaretowe, grać w karty i spędzać czas w kawiarnianych ogródkach.

Wielu uczestników ankiety – 22 proc. uważa, że warto kontynuować tradycje wyścigów konnych. To rozrywka, która od kilu lat odżywa w stolicy i cieszy się coraz większą popularnością wśród młodych.  13 proc. ankietowanych wskazało, że warto kontynuować tradycję miejskich zawodów sportowych. Przed wojną odbywały się one m.in. w Parku Skaryszewskim, na Agrykoli czy torze kolarskim przy ulicy Dynasy. Dziś popularność odzyskują miejskie biegi - maratony przyciągają tysiące uczestników, odbywają się w stolicy m.in. 11 listopada i towarzyszą obchodom rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Warszawiacy chcą również wrócić do tradycji spędzania wolnego czasu na nadwiślańskich plażach: gier zespołowych, zawodów pływackich, opalania. Właśnie tereny nad Wisłą wskazują jako miejsce, które najbardziej nadaje się do pielęgnowania artystycznych i turystyczny zwyczajów sprzed wojny. Tak uważa największa liczba pytanych – 47 proc. Od kilku lat życie kulturalne warszawiaków rozkwita nad Wisłą – wzdłuż wybrzeży przybywa kawiarni, klubów, barek zaadaptowanych na lokale gastronomiczne. Każde widowisko w Multimedialnym Parku Fontann przyciąga kilkanaście tysięcy widzów, a muzyczne Wianki nad Wisłą w tym roku pobiły rekord – wokół sceny przy ul. Sanguszki zgromadziło się 100 tys. ludzi.

Miejscami, w których mieszkańcy stolicy chcieliby rozrywkowo spędzać czas, są również parki i skwery. Wśród parków bezkonkurencyjne pozostają Łazienki Królewskie – 32 proc. uczestników ankiety uważa, że powinny one być miejscem ważnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Przed wojną warszawiacy oddawali się tam spacerom, przejażdżkom konnym i grom plenerowym. Współcześnie w Łazienkach Królewskich odbywają się m.in. Koncerty Chopinowskie (organizowane przez Stołeczną Estradę od 1959 r. pod pomnikiem Chopina), spektakle teatralne, widowiska muzyczne, np. otwierający tegoroczną Noc Muzeów występ Deep Forest, a także wydarzenia rodzinne, m.in. Warszawa Dzieciom. Innymi terenami zielonymi najczęściej wymienianymi jako te, w których warszawiacy chcą odpoczywać, obcować z kulturą i bawić się, są: Ogród Saski, Królikarnia, Park Skaryszewski, Las Kabacki.

Pytani liczą też na powrót życia kulturalnego na place, wskazywali m.in. Plac Defilad, gdzie odbywają się liczne koncerty oraz Festiwal Skrzyżowanie Kultur, oraz Mariensztat, gdzie miłośnicy czytania od trzech lat spotykają na Warszawskim Kiermaszu Książki. Duże wydarzenia kulturalne przyciągają także warszawiaków na Plac Piłsudskiego i plac Defilad – tam we wrześniu po raz 8. stanie namiot Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.  18 proc. ankietowanych mieszkańców stolicy chciałoby także, aby życie artystyczne wróciło do kawiarni. W mieście przybywa lokali stylizowanych na przedwojenne – tam, przy zatłoczonych kontuarach ożywają sceny z czarno-białych fotografii.

W ankiecie zapytaliśmy też warszawiaków, który artysta najsilniej kojarzy im się z przedwojenną Warszawą. Najwięcej, bo 35 proc. głosów ankietowanych zdobył piosenkarz Mieczysław Fogg. Zaledwie jeden procent mniej ankietowanych – 34 proc. – wskazało piosenkarkę i aktorkę Hankę Ordonówną. Na trzecim miejscu znalazła się gwiazda kina niemego Pola Negri, wymieniona przez 31 proc. ankietowanych. Ta trójka artystów wygrała wyraźnie z innymi figurującymi w ankiecie, m.in. Eugeniuszem Bodo , Janem Kiepurą i Adolfem Dymszą. Muzyka nierozerwalnie związana z Warszawą zdobywa teraz nowych odbiorców publiczność – jedną z największych stołecznych sensacji ostatnich lat był Projekt Warszawiak, a utwory Mieczysława Fogga, nagrane przez artystów takich jak: Dorota Miśkiewicz, Mika Urbaniak i grupa Audiofeels, zdobywają młodą publiczność.

– Najlepsze tradycje przedwojennej rozrywki na nowo rozkwitają w stolicy dzięki atrakcjom artystycznym, przyciągającym warszawiaków do miejsc, w których bawiono się kiedyś - mówi Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady. – Stąd organizowane przez nas Wianki nad Wisłą, festiwal muzyki świata na Placu Defilad oraz wydarzenia rocznicowe, m.in. widowiska powstańcze przy Placu Krasińskich. Staramy się poznawać potrzeby warszawskiej publiczności i odpowiadać na nie. W zeszłym roku zlecone przez nas badanie „Życie kulturalne warszawiaków” pokazało, że najwięcej osób chce się bawić na wielkich imprezach plenerowych.  Ankieta „Rozrywki w przedwojennej Warszawie” uzupełnia naszą wiedzę. Teraz wiemy już, jak ważny jest powrót rozrywki na miejskie place, plaże i do parków.

 

NGUYEN LE GWIAZDĄ ERY JAZZU

Dionizy Piątkowski

Nguyen Le będzie pierwszą gwiazdą jesiennej Ery Jazzu. Wietnamski gitarzysta pojawi się wraz z zespołem na jedynym koncercie w Polsce 10 października br. w warszawskim Palladium.

Nguyen Le, od wielu lat związany z prestiżową wytwórnią ACT, ma na koncie kilkanaście albumów, w tym rewelacyjny „Celebrating Jimi Hendrix”. Jego najnowszy album „Songs Of Freedom” zyskał nagrodę Albumu Roku 2011 i jest swego rodzaju manifestem młodego artysty, który antywojenne songi z lat 60. i 70. wplótł w jazz-rockowe ramy. Koreańskiej wokalistce Youn Sun Nah, śpiewającej zmysłowym głosem Eleanor Rigby, towarzyszą dźwięki chińskiego instrumentu smyczkowego erhu i rockowa gitara Le. W Come Together wystąpiło aż czworo śpiewających gości, a interpretacja ma arabski charakter. W ekspresyjnym przeboju Led Zeppelin Black Dog charyzmatycznego głosu użyczył Dhafer Youssef.

W projektach znakomitego gitarzysty udział brali m.in. Yellowjackets, Uri Caine, Johnny Griffin, Didier Lockwood, Carla Bley, Steve Swallow, Randy Brecker, Toots Thielemans, Courtney Pine, Steve Lacy, Dee Dee Bridgewater, Gil Evans, Quincy Jones, Miroslav Vitous, Trilok Gurtu, Dewey Redman, Jon Christensen, Nana Vasconcelos, Paolo Fresu, Kenny Wheeler, John Taylor, Richard Bona, Paul McCandless, John McLaughlin, Michel Petrucciani, Markus Stockhausen, Enrico Rava, Ray Anderson, Dave Douglas i wielu, wielu innych.

Egzotyczny artysta jest wspaniałym przykładem globalizacji we współczesnej muzyce. Choć zafascynowany jest zarówno jazzem, jak i rockiem, to niezwykle konsekwentnie łączy w swojej muzyce rytmy i melodie z innych stron świata, w tym rodzinnego Wietnamu. Rzadko zdarza się, by w osobie jednego muzyka łączyły się południowoazjatycka tradycja muzyczna, fascynacja melodyką arabską i miłość do klasyki rocka i jazzowej improwizacji .

Era Jazzu
NGUYEN LE
From Hendrix to Jazz

10.10.2012, godz.20.00
Warszawa - Palladium

Bilety:
www.ticketpro.pl
www.ebilet.pl
www.eventim.pl

salony EMPiK oraz Teatr Palladium

Więcej: www.jazz.pl
 

Michał Urbaniak

MICHAŁ URBANIAK NA FESTIWALU BOOGIE BRAIN

Karolina Głowińska

Koncert inaugurujący 5. edycję festiwalu Boogie Brain w Szczecinie uświetni Michał Urbaniak, który wstąpi wraz z zespołem Tie Break.

Występ Michała Urbaniaka odbędzie się 19 października br. na scenie Hali Opery na Zamku wraz z zespołem Tie Break oraz 9-osobową formacją Jazzanova live-band i Paulem Randolphem.

Tegoroczna 5.(jesienna) edycja festiwalu Boogie Brain będzie miała dwie odsłony - koncertową (19 października, Hala Opery na Zamku) i klubową (19-20 października, City Hall/P1erwsze Miejsce).

Michał Urbaniak
Rocznik 1943. Pracoholik, jazzman, polska dusza, saksofonista, skrzypek. Bohater książki „Ja, Urbanator” Andrzeja Makowieckiego. Grał jazz w Szwecji, żeby zarobić na wymarzone organy Hammonda. Zakochany w amerykańskim stylu życia, wyjechał do USA. To był 1973 rok. Zdobył światową sławę, nagrał ponad 60 płyt, napisał muzykę do ponad 20 filmów. Grał w popularnych klubach (Village Vanguard, Village Gate) i w słynnych salach koncertowych (Carnegie Hall, Beacon Theatre, Avery Fisher Hall).

Z kim grał? Łatwiej wymienić tych, z którymi nie współpracował. Wystarczy powiedzieć, że do nagrywania projektu „Tutu” zaprosił go Miles Davis, a Urbaniak występował obok największych - m.in. Herbie’ego Hancocka, Weather Report, Wayne’a Shortera, Marcusa Millera, Chicka Corei, Freddie’ego Hubbarda. Nieustająco aktywny, poszukujący, doceniany. Wielokrotnie zwyciężał w plebiscytach polskich i zagranicznych pism muzycznych – w ankiecie pisma Down Beat w 1975 został zwycięzcą w ankiecie krytyków w kategorii talent zasługujący na szersze uznanie, w 1976 zajął II miejsce jako skrzypek jazzowy, w 1992 jego nazwisko znalazło się wśród największych sław jazzu w pięciu kategoriach: album roku (II miejsce), muzyk roku (V miejsce), jazz electronic combo (V miejsce), kompozytor (IX miejsce) i skrzypek (IV miejsce). Również wielokrotnie wybierany był skrzypkiem roku w ankiecie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”.

Informacje dotyczące pozostałych wykonawców na stronie
www.boogiebrainfestival.pl
 

KORYFEUSZ MUZYKI POLSKIEJ 2012

IMIT

Rozpoczyna się druga edycja nagrody polskiego środowiska muzycznego – Koryfeusz Muzyki Polskiej. Od 10 sierpnia można zgłaszać kandydatury do nagrody, ogłoszenie laureatów nastąpi 1 października 2012 roku.

Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej – gatunkowo i chronologicznie – muzyki polskiej. Koryfeusz Muzyki Polskiej jest przyznawany twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym.

Laureaci nagradzani są w 3 kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa.

Kandydatury do nagrody mogą zgłaszać osoby związane z polskim życiem muzycznym. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 września poprzez stronę internetową www.koryfeusz.org.pl.

Koryfeusza Muzyki Polskiej przyznaje Kolegium Elektorów, w skład którego wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także dotychczasowi laureaci nagrody we wszystkich kategoriach.

Nagroda zostanie wręczona 1 października podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Program w całości poświęcony zostanie polskiej muzyce filmowej. Solistami koncertu będą m.in. Janusz Olejniczak i Marta Florek, którym towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Łukasza Borowicza. Gala transmitowana będzie na żywo w Programie Drugim Polskiego Radia.

W ubiegłym roku zgłoszono łącznie 139 kandydatur do nagrody. Laureatem w kategorii Osobowość Roku został Łukasz Borowicz, dyrygent i dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej. Nagrodą za muzyczne Wydarzenie Roku uhonorowano XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, a Nagrodą Honorową za całokształt twórczości – kompozytora i dyrygenta Jana Krenza. Laureatom wręczono statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

Regulamin oraz wszelkie szczegóły dotyczące nagrody dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl.

Operatorem nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej jest Instytut Muzyki i Tańca
www.imit.org.pl.


 

2. FRE3JAZZDAYS FESTIWAL – STRING COLLECTION

Tomek Kaliński

W dn. 16, 17 i 18 sierpnia w Kinie Praha na warszawskiej Pradze odbywać się będzie druga edycja festiwalu Fre3JazzDays. Trzy dni polskiego jazzu i muzyki improwizowanej.

W programie tegorocznej odsłony – String Collection – dominują  instrumenty smyczkowe. Artyści, którzy wystąpią w tym roku, posługują się różnymi językami muzycznymi, ale wspólnym mianownikiem ich poczynań jest oryginalność i świeżość, awangardowe podejście do źródeł swoich inspiracji, doświadczeń, instrumentów. Cechuje ich bezkompromisowość i odwaga w poszukiwaniu punktów stycznych różnych nurtów i stylistyk: muzyki współczesnej, jazzu, klasyki, elektroniki, muzyki etnicznej, popu.

Program:

16 sierpnia, czwartek, 19:00
Medulla – projekt braci Piotra i Pawła Steczków, łączący nowoczesne brzmienia z orientalnymi instrumentami takimi jak duduk, ney czy kalyuka oraz dźwięki elektrycznych skrzypiec + Atom String Quartet – jeden z nielicznych na świecie i jedyny w Polsce kwartet smyczkowy grający jazz; tworzą go skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński oraz altowiolista Michał Zaborski i wiolonczelista Krzysztof Lenczowski.

17 sierpnia, piątek, 19:00
FuturEthno – projekt młodych muzyków z Polski i Ukrainy. Tworzą go: Roman Bardun, Mr Krime, Filip Szymaniak, Łukasz Owczynnikow i Dominik Jaske. Grają jazz pełen etnicznych motywów, ze sporą domieszką muzyki elektronicznej + Marcin Olak Trio z przedpremierową prezentacją materiału, jaki znalazł się na nowej płycie zespołu, „Crossing Borders”; Marcin Olak, Maciej Szczyciński i Hubert Zemler wykonają kompozycje Marcina Olaka i Witolda Lutosławskiego.

18 sierpnia, sobota, 19:00
na scenie spotkają się Andrzej Bauer, Adam Bałdych, Cezary Duchnowski w projekcie przygotowanym specjalnie na FRE3JAZZDAYS. Ich występ będzie intrygującą zagadką na zakończenie festiwalu – muzycy zaprezentują przygotowany materiał dopiero podczas koncertu w Kinie Praha.

Dodatkowo, 17 sierpnia o godzinie 17:30, odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Komeda, Komeda...” Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk. Film skupia się na wczesnej biografii Komedy, zwłaszcza latach poznańskich. Muzyka wspominają m.in. Roman Polański, Andrzej Wajda, Michał Urbaniak, Jan Ptaszyn Wróblewski.

Bezpłatne wejściówki na film można otrzymać w kasie Kina Praha na podstawie biletu lub karnetu festiwalowego.

2. FRE3JAZZDAYS FESTIWAL  –  STRING COLLECTION
Trzy dni polskiego jazzu i muzyki improwizowanej na Pradze
16, 17 i 18 sierpnia, godz. 19:00
Kino Praha, ul. Jagiellońska 26
Warszawa

Bilety na poszczególne koncerty: 40 zł
Karnety na całość festiwalu: 99 zł
Od 4 sierpnia w kasach Kina Praha

Wydarzenie organizowane przez Tu Praga Dom Kultury.

www.fre3jazzdays.pl

Tomek Kaliński, dyrektor artystyczny festiwalu

 

Renato D’Aiello

RENATO D’AIELLO W JAZZ CAFE POSK

Tomasz Furmanek

W sobotę 8 września wystąpi w Jazz Café POSK w Londynie włoski mistrz saksofonu tenorowego Renato D’Aiello.

Saksofonista dał się poznać jako jeden z najbardziej oryginalnych muzyków na londyńskich scenach i wykreował swoje niepowtarzalne, pełne wyrazu brzmienie. Zarówno jego własne kompozycje jak i sposób, w jaki interpretuje standardy jazzowe zaskarbiły mu uznanie zarówno wymagających krytyków jazzowych jak i publiczności, która uwielbia jego pełne energii i wyobraźni solówki.

Renato grał z niezliczoną ilością wybitnych i uznanych muzyków jazzowych, jak m.in. Art Farmer, Steve Grossman, Keith Copeland, Tony Scott, Jim Mullen, czy Gary Husband, regularnie goszcząc w niemalże wszystkich najważniejszych brytyjskich klubach jak Ronnie Scott’s, Pizza Express Dean Street, Vortex, 606 Club czy Primo at The Plaza Hotel. Występował też niejednokrotnie poza granicami UK, niezmiennie spotykając się z dużym uznaniem. Od lipca 2009 r. Renato prowadzi z rosnącym powodzeniem cotygodniowe noce jazzowe w Ronnie Scott’s Bar, które przyciągają wielbicieli jazzu swoją atmosferą oraz doskonałym doborem artystów.

Ian Carr, wybitny trębacz, ale także pisarz, krytyk, autor biografii Milesa Davisa napisał o nim: „Renato to doskonały saksofonista o pełnej pasji i poetyckiej duszy. Posiada wszelkie zalety – od bezbłędnego poczucia tempa i time’u po technikę, która bez wysiłku pozwala mu zamieniać w dźwięki jego (...) pomysły”.

Oto wywiad, który dla JAZZ FORUM przeprowadził z włoskim saksofonistą Tomasz Furmanek:

JAZZ FORUM: Krytycy niezmiennie zachwycają się twoim stylem gry. Czy mógłbyś spróbować określić ten styl?

RENATO D’AIELLO: Styl bezpośredni, bardzo wprost. Żadnych bocznych uliczek, jedynie autostrada od serca do serca.

JF: Zgodziliśmy się wcześniej co do tego, że w muzyce, sztuce w ogóle, jest miejsce dla każdego, że każdy może znaleźć swoją niszę i publiczność dla siebie.

RD: Tak właśnie jest. Z nikim nie rywalizuję, nikogo nie staram się wyprzedzić. Najważniejsze dla mnie jest to, żeby nie tracić ani chwili, żyć pełnią swojego życia. Mam 53 lata, nie chcę niczego odkładać na później, nie ma takiej potrzeby – chwila bieżąca jest najważniejszą i wszystko się w niej zawiera.

JF: Od dwóch lat prowadzisz cotygodniowe poniedziałkowe „wieczoronoce” muzyczne w prestiżowym Ronnie Scott’s Bar. Publiczność świetnie się podczas nich bawi – co jest w nich wyjątkowego?

RD: Te noce to „moje dziecko”, rezultat obietnicy, którą złożyłem sam sobie. Na początku było trudno, ludzie nie wydawali się zainteresowani wychodzeniem w poniedziałkową noc, byłem bliski zrezygnowania. Ale, jak wspomniałem wcześniej, złożyłem sobie obietnicę w duchu japońskiego buddyzmu, że przyjmuję wyzwanie, i że przekształcę negatywy w pozytywy. Udało się, ludzie nie postrzegają już nawet tych wieczorów jako poniedziałków, a raczej jako jazzowe noce, które są dobrym sposobem rozpoczęcia tygodnia i „doładowania baterii” na resztę tygodnia!

JF: Jakieś przesłanie w związku z tym?

RD: Wierz w siebie i w swoją siłę oraz w swoje marzenia. To moje przesłanie. Jak powiedział kiedyś św. Augustyn: „Kochaj i rób co chcesz”.

JF: Powiedz nam kilka słów o zbliżającym się koncercie w Café POSK i o twoich kontaktach z polską sceną muzyczną w Londynie.

RD: Zawsze chciałem wystąpić w Café POSK, przede wszystkim dlatego, że bardzo lubię Polaków i czuję z nimi rodzaj porozumienia. Wystąpię tam z wyjątkowym gronem muzyków. Specjalnie z Włoch, z Bari, przyjedzie utalentowany młody pianista „Lord” Bruno Mantone, na kontrabasie zagra rewelacyjny Nicola Muresu z Sardynii, od 20 lat mój przyjaciel i członek zespołu. Na perkusji natomiast niepowtarzalny Emiliano Franco z Amalfi, obecnie mieszkający w Londynie. Specjalnym gościem będzie dobrze znana publiczności Café POSK Monika Lidke, która zaśpiewa moje dwie kompozycje.

JF: Jakiego repertuaru możemy się spodziewać?

RD: Będzie sporo moich kompozycji z nowego albumu, kilka standardów, zaśpiewam też jedną lub dwie piosenki, gdyż wiem, że przyjmiecie mój śpiew bez uprzedzeń. Mój nowy album zatytułowany jest „Satori”, co w języku japońskim oznacza „przebudzenie”, będzie dostępny już w październiku. Te nowe nagrania powstały po pięciu latach introspekcji. Większość utworów jest dedykowana kobietom, które kocham, w tym szczególnie mojej matce, która była artystką i doskonałą śpiewaczką. Muzyka na tym albumie jest bardziej metafizyczna niż na poprzednich, momentami subtelna ale pełna energii i pasji, więc zapraszam, przyjdźcie do Café POSK aby dzielić ze mną radość życia, którą starałem się zawrzeć w moich kompozycjach.

Renato D’Aiello oraz Satori Band
Sobota 8 września 2012
godz. 20.30
Cena biletu £6
Jazz Café POSK
238-246 King Street
London W6 0RF

www.renatodaiello.altervista.org
www.jazzcafeposk.co.uk

 


 

JAZZOWY DEBIUT FONOGRAFICZNY – DRUGA EDYCJA PROGRAMU

Alina Święs

Departamentu muzyki Instytutu Muzyki i Tańca uruchomił drugą edycję programu „Jazzowy debiut fonograficzny” skierowanego do polskich muzyków jazzowych oraz do mających siedzibę w Polsce firm fonograficznych.

Program polega na zrealizowaniu nagrania płytowego debiutujących wykonawców muzyki jazzowej (prowadzących działalność indywidualną lub zespołową) w formie płyty CD z równoczesnym wprowadzeniem plików do sprzedaży w formacie cyfrowym.

Ważnym elementem programu jest, aby nagranie płyty było pierwszym nagranym albumem w życiu artystycznym wykonawcy lub przynajmniej połowy wszystkich członków zespołu. Maksymalny wiek uczestnika programu to 28 lat (w przypadku zespołu wylicza się średnią arytmetyczną).

Program „Jazzowy debiut fonograficzny” ma na celu zwiększenie liczby debiutów i nagrań muzyki jazzowej, ułatwienie wejścia na rynek muzyczny nowym zespołom i solistom, a także animację jazzowej twórczości kompozytorskiej (przynajmniej 25% czasu trwania nagrania musi zostać poświęcone muzyce polskiej z obligatoryjnym nagraniem przynajmniej 1 nowego utworu polskiego kompozytora).

Termin nadsyłania zgłoszeń (formularz aplikacyjny wraz z załącznikami) upływa w dniu 30 listopada 2012 roku, zaś termin wyboru wniosków 31 stycznia 2013 roku.

Szczegółowe informacje oraz regulamin programu znajdują się na stronie www.imit.org.pl w zakładce programy.
 

Alina Święs

 



  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm