Aktualności
Jon Hassel

MOVING CLOSER 2008

JF

W listopadzie rusza kolejna, druga edycja dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Nowych Mediów Moving Closer. W Warszawie oraz Gdańsku zaprezentują się najważniejsze i najbardziej nowatorskie postaci i zjawiska światowej sztuki i muzyki. Impreza odbywać się będzie w dwa kolejne weekendy listopada – od 7 do 9 listopada i od 14 do 16 listopada – w Pałacu Kultury i Nauki, w kinie Muranów, Cafe Kulturalna, CDQ i CSW Laboratorium.

To unikalne wydarzenie artystyczne, uznane przez magazyn „Aktivist” za najlepszy ubiegłoroczny festiwal w kategorii muzyki elektronicznej, ma na celu popularyzację najciekawszych współczesnych osiągnięć artystycznych, wykorzystujących nowe i tradycyjne środki przekazu. Ciekawa formuła Festiwalu łączy dokonania estetyczne pozornie odrębnych obszarów twórczości, sytuując je we wspólnym kontekście audiowizualnym. Szerokiej publiczności zaprezentowane zostaną tak różne dziedziny twórczości jak animacja, wideo-art, muzyka klubowa i eksperymentalna, teatr i taniec nowoczesny.

„Moving Closer” zgromadzi artystów z różnych części świata – w tym Francji, Szwecji, USA, Japonii, Rumunii i Polski, których rozpiętość doświadczeń i inspiracji złoży się na niepowtarzalną mozaikę kulturową i artystyczną.

Gwiazdy tegorocznej edycji to m.in. Jon Hassel – twórca wizjonerskich kompozycji muzycznych łączących tradycje antyczne i cyfrowe, współpracujący z największymi twórcami minimalu i muzyki popularnej, a także Tomasz Stańko i Piotr Cieplak, który zaprezentuje multimedialny spektakl w swojej reżyserii – „Hotel pod Aniołem".

Będziemy też mieli okazję usłyszeć słynnego Yoshihiro Hanno, producenta i kompozytora, którego ostatni projekt RADIQ porusza się w rejonach dubu, jazzu, hip hopu i deep minimalu, oraz prezentujących elektroniczne eksperymenty Theo Teardo, remiksera i kompozytora, autora muzyki do nagrodzonego Oscarem filmu „Denti” i Andresa Jankowskiego z Takeshim Nishimoto. Awangardowe oblicze muzyki klubowej zaprezentują żywiołowa Suzywan oraz Mike Ladd i DJ Bunuel. Muzyce towarzyszyć będą wizualizacje i projekty multimedialne, m.in. w wykonaniu Sylwestra Łuczaka.

W programie, obok występów kompozytorów i didżejów, spektakli teatralnych oraz pokazów instalacji multimedialnych i prac (audio)wizualnych, znajdą się warsztaty prowadzone przez uczestników Festiwalu, wykłady i konferencje poświęcone muzyce i sztuce nowoczesnej. Przez cały czas trwania Festiwalu można też będzie oglądać spektakularne, wielkoformatowe wizualizacje na elewacji Pałacu Kultury i Nauki.

więcej informacji:
www.movingcloser.com.pl


Szczegółowy program:

6 listopada, CSW Łaźnia, Gdańsk:
Munro + Nishimoto – Andres Jankowski i Takeshi Nishimoto


Warszawa:

4 listopada, Teatr Polonia, godz. 18:00
Ciało Kobiety / Młot – reż. Judith Depaule

7 listopada, kino Muranów, godz. 21.30:
Jon Hassel & Maarifa Street,

7 listopada, Kino Muranów, godz. 18:30 – plener
Teatr Makata / Ania Piotrowska - Atak Przestrzeni

7 listopada, Cafe Kulturalna, godz. 22.30:
Munro + Nishimoto – Andres Jankowski i Takeshi Nishimoto

7 listopada, PKiN, godz. 18.00-24.00:
Wizualizacje plenerowe – Sylwester Łuczak

7 listopada, CDQ, godz. 22.00:
Lady Aarp, Fanu (Finlandia), Bypass, Storyteller, Ik - Sn6, A2xd, 76_21, C.H. District, Mlynk, Raflezjak, Pigs In Space, Ik - Sn6, Ar2 - Sn6, Martinos, Bolverk

8 listopada, Cafe Kulturalna:
Theo Teardo – godz. 21.00
Yoshihiro Hanno – godz. 22.00
DJ Bunuel – godz. 23.00

8 listopada, PKiN, godz. 18.00-24.00:
Wizualizacje plenerowe – Sylwester Łuczak

9 listopada, Cafe Kulturalna:
Marek Chołoniewski - Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej, Muzyka Centrum Art Society, Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie, Festiwal Audio Art

Prezentacje, Wykłady, Warsztaty:
- Historia polskiej muzyki elektronicznej – godz. 15:00
- Audio Art – godz. 16:00
- dark&lightZone koncert – godz. 18:00
- MaWe - system interaktywny – godz. 17:00
- dizzy dizzy – godz. 22:00

AudioTong
- Okosanu - projekty Audiowizualne 19:00

14 listopada, Cafe Kulturalna:
Suzywan & VJ Dothy – występ audiowideo – godz. 22.00
Revisq – godz. 23.00
Instalacja wideo – godz. 22.00

14 listopada, PKiN, godz. 18.00-24.00:
Wizualizacje plenerowe – Sylwester Łuczak

15 listopada, Folwark Sztuki, godz. 19.00:
Hotel Pod Aniołem – multimedialny spektakl w reżyserii Piotra Cieplaka
Teatr Makata – performance plenerowy

15 listopada, PKiN, godz. 18.00-24.00:
Wizualizacje plenerowe – Sylwester Łuczak

16 listopada, CSW Laboratorium:
Tomasz Stańko oraz Kinior & Makaruk – godz. 21.00
Instalacja Wideo – godz. 22.00

16 listopada, Cafe Kulturalna, godz. 22.00:
Mike Ladd


Ceny biletów:
Cafe Kulturalna – wstęp wolny
Pozostałe miejsca – 30 zł

Bilety do nabycia w: CSW, Kinie Muranów, Ticket Online 

Organizatorem Festiwalu „Moving Closer” jest Stowarzyszenie Artystyczne Makata.
Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Biura Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.
 

 

Strefa Rytmu i Djolof Man
fot. Henryk Kotowski

WARSZTATY BĘBNIARSKIE I NOWA SCENA W WARSZAWIE

Henryk Kotowski

W sobotę 28 lutego warszawską Pragą wstrząsnęły odgłosy afrykańskich bębnów.

Warszawie przybyła jeszcze jedna scena doskonale nadająca się do średniej wielkości koncertów. Na Grochowie – formalnie w dzielnicy Praga Południe – przy ulicy Podskarbińskiej 2 otwarto w październiku 2008 nowy gmach Centrum Promocji Kultury (www.cpk.art.pl). Oglądałem wówczas tam dużą, zbiorową wystawę „decentrystów”. W ostatnią sobotę lutego 2009 miałem okazję przetestować salę koncertową Centrum.

Koncert zachodnioafrykańskiego tria Djolof Man poprzedziły warsztaty bębniarskie, na które zgłosiło się zbyt wielu chętnych. Na koncert przyszło więcej osób niż było miejsc w sali. Stałem więc wciśnięty obok stołu mikserskiego. Taka pozycja w sali ma jednak zaletę – słychać tam najlepiej. Sala jest dobrze wytłumiona i zdecydowanie nadaje się do koncertów. Często bywa tak, że istniejące lokale są absolutnie nieodpowiednie do muzyki a mimo to organizuje się tam regularne występy. Wygląda na to, że czynniki ekonomiczne biorą górę nad estetyką dźwięku.

Warsztaty prowadził Kuba Pogorzelski, polski autorytet w kwesti zachodnioafrykańskich bębnów (www.strefarytmu.pl) z udziałem gwinejczyka Mohameda „Gaspard” Conde. Conde wystąpił potem z grupą Strefa Rytmu w drugiej części koncertu. Trzecia część dwugodzinnego koncertu to połączone siły Strefy Rytmu i Djolof Man. Trio Djolof Man to mieszkający w Polsce Senegalczycy – Mamadou Diof - djemble, Pako Sarr - gitara i Mohamem M’bow - djemble. Muzyka ta jest bardzo wdzięczna – silny rytm, proste melodie i improwizowany śpiew szybko wciąga publiczność. Na zakończenie koncertu zaproszono na scenę z widowni chętnych do pobębnienia. Przypomniało mi to występ Angeliquie Kidjo z Beninu w Sali Kongresowej rok temu – na scenę weszło kilkanaście osób z widowni i próbowali tańczyć (z różnym skutkiem). Czyli zapraszanie widowni na scenę jest niemal obowiązkowym punktem programu w tego typu koncertach.

Dobrze, że zainteresowanie korzeniami muzycznymi rośnie w Polsce. Ułatwia to rozwój zainteresowań muzycznych w kierunku trudniejszej i bardziej ambitnej muzyki, włącznie z jazzem. Choć z wyczuciem rytmu nie jest w Polsce najlepiej – obok mnie na sobotnim koncercie wysoka dziewczyna wyginała się i kołysała przez cały czas – ale nie w rytm muzyki.

Informacja o imprezie rozeszła się chyba pocztą pantoflową, bo tzw. media zawiodły. Lokalna gazetka Pragi Południe podała Klub Kultury „Gocław” jako miejsce koncertu, natomiast „Życie Warszawy” podało datę 29 lutego. Mam wrażenie, że dezinformacja jest cechą narodową w rejonie rzeki Wisły. Nie raz straciłem ciekawe koncerty w Warszawie z powodu braku informacji o nich.

Henryk Kotowski

 

Krzysztof Komeda
fot. Marek Karewicz

KOMEDA – PAMIĘĆ – INSPIRACJE

Patryk Piłasiewicz

W dn. 25 – 28 maja br. odbędzie się w Poznaniu festiwal „Komeda – Pamięć – Inspiracje”, który stanowić ma  dominantę i zwieńczenie różnorodnych działań artystyczno-kulturalnych upamiętniających 40. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego.

Osnową wszystkich wydarzeń festiwalowych jest postać i twórczość Komedy, wybitnego kompozytora, pianisty i prekursora jazzu w powojennej Polsce. Istotą tego artystycznego spotkania jest otwarcie przestrzeni dialogu dla artystów reprezentujących różne spojrzenia na komedowski język artystyczny oraz uświadomienie melomanom, artystom i każdemu, kto obcuje z muzyką, że wartość komedowskiej wrażliwości jest nieodłącznym, żywym elementem współczesnej sztuki.

W festiwali wezmą udział artyści reprezentujący różne spojrzenia na muzykę i wywodzący się z różnych pokoleń – wśród nich Zbigniew Namysłowski i Jerzy Milian – weterani, przyjaciele Krzysztofa Komedy w najtrudniejszych
i zarazem najpiękniejszych dla polskiego jazzu czasach, naznaczonych takimi arcydziełami, jak płyta „Astigmatic” czy koncert Sekstetu Komedy na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie.

Obok nich na scenie staną przedstawiciele młodego pokolenia, odkrywającego na nowo wrażliwość i subtelność komedowskiego języka – zespoły Soundcheck, Marcin Wasilewski Trio czy Mack Goldsbury And The Polish Connection feat. Reggie Moore, promujący swoją najnowszą płytę z oryginalnymi jazzowymi kompozycjami.

Usłyszymy również muzykę Komedy nawiązującą bezpośrednio do tradycji klasycznej – pierwszego dnia wystąpi Lena Ledoff z programem złożonym z utworów Chopina i Komedy (fortepian solo) oraz kwartet smyczkowy I Solisti di Varsovia prezentujący autorskie opracowania najbardziej znanych kompozycji patrona Festiwalu. W koncercie finałowym z Orkiestrą Festiwalową Stanisława Fiałkowskiego wystąpią: Lora Szafran, Zbigniew Namysłowski i Marek Bałata.

Pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu jest powstałe w ubiegłym roku Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Krzysztofa Komedy „Astigmatic”. Ma ono w swym dorobku zorganizowanie cyklu wydarzeń artystycznych „Komeda – Jutro premiera”, w ramach którego w gmachu poznańskiego NBP została wmurowana tablica pamiątkowa poświęcona Krzysztofowi Komedzie, a Jerzy Milian wygłosił wykład i poprowadził koncert pt. „Jazz i poezja”.

Program festiwalu:

25.05 Estrada Poznańska, Scena „Na Pietrze” – Lena Ledoff & I Solisti di Varsovia (inspiracje komedowskie na kwartet smyczkowy i fortepian solo)

26.05 Aula Nova – Marcin Wasilewski Trio (standardy, kompozycje własne i utwory Krzysztofa Komedy. Koncert poprzedzony warsztatami i wykładem pt. „Jazz – Interakcja – improwizacja”)

27.07 Centrum Kultury, Sala Kameralna – Mack Goldsbury And The Polish Connection feat. Reggie Moore (kompozycje własne)

27.07 Klub Dragon – Maciej Fortuna Quintet (koncert otwierający jam session)

28.05 Aula Nova – Jerzy Milian z zespołem, Soundcheck, Orkiestra Festiwalowa p/d Stanisława Fiałkowskiego + Zbigniew Namysłowski, Lora Szafran, Marek Bałata (program złożony z kompozycji Komedy i standardów).

Patryk Piłasiewicz
Prezes Stowarzyszenia „Astigmatic”
 

ROCK ZACZĄŁ SIĘ W GDYNI – BENEFIS FRANCISZKA WALICKIEGO

JF

W poniedziałek 27 lipca br, w Teatrze Muzycznym w Gdyni o godz. 19.30 odbędzie się Benefis Franciszka Walickiego – „Rock zaczął się w Gdyni”.
 
W wyrazie uznania pracy twórczej oraz znaczącego wkładu w rozwój polskiej muzyki rozrywkowej Franciszka Walickiego, wybitnego gdynianina, związanego z miastem nieprzerwanie od 1945 roku, Prezydent Wojciech Szczurek postanowił uhonorować jubilata uroczystością muzyczną na jego cześć.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć w wykonaniu młodych artystów przygotowane specjalnie na tę okazję utwory do słów Jacka Grania, w zupełnie innych, zaskakujących aranżacjach. m.in. Odlot (muz. J. Skrzek), Niedziela będzie dla nas! (muz. Zb. Podgajny), Gdybyś kochał, hej (muz. T. Nalepa) czy Zabawa w ciuciubabkę (muz. Cz. Niemen).

Narratorem koncertu będzie Krzysztof Skiba, który przybliży publiczności barwną postać jubilata, a także znanym sobie przymrużeniem oka, oprawi całość odautorskim komentarzem.

Gośćmi tego wyjątkowego spektaklu muzycznego będą osoby, które przez szereg lat współpracowały z redaktorem F. Walickim: artyści, dziennikarze muzyczni i inne znaczące postacie. Nie zabraknie świetnej muzyki, pięknych obrazów minionej epoki oraz fantastycznej publiczności, a wszystko to w ramach obchodów 50-lecia polskiego rocka, który zaczął się w Gdyni.

Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1 zaprasza na wystawę złożoną z fragmentów bogatej kolekcji Franciszka Walickiego. Znajdują się na niej oryginalne plakaty z tamtych lat, stroje, meble, fotografie z lat 50. i 60.

Wystawę będzie można oglądać do 31 sierpnia br. codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp na wystawę: od wtorku do czwartku 7 zł, w piątek wstęp wolny.

 

Basia

TO ZNOWU BASIA!

JF

Basia Trzetrzelewska wystąpi 5 października w Zabrzu – w Domu Muzyki i Tańca, 6 października w Warszawie –  w Sali Kongresowej i 7 października w Poznaniu – w Auli UAM.

Trasa związana jest z promocją najnowszego albumu „It’s That Girl Again”, którym artystka wraca do solowej kariery muzycznej po niemal 15 latach przerwy! Płyta ukazała się wiosną tego roku najpierw w Japonii, później w Stanach Zjednoczonych, i wreszcie w Europie. W USA osiągnęła piąte miejsce na U.S. Top Contemporary Jazz Albums.

Oto jak ocenił ten album Piotr Iwicki w recenzji dla JAZZ FORUM:

Nie jest ona ani lepsza, ani gorsza od poprzednich. Posiada taneczność i falowanie zarówno autorskich krążków naszej artystki, jak i jej dokonań pod szyldem Matt Bianco.

Otwierające całość If Not Now Then When przenosi nas w rejony klimatów świetnie znanych z dziesiątek piosenek artystki, podszytych latynoskim sosem. Czy coś nas tutaj zaskakuje? Na pewno Someone for Everyone, które choć utrzymane w metrum 5/4 buja jak „upopowiona salsa”. Zachwyca urocze A Gift na 6/8 (mój nr 1 na płycie) i kompletnie oderwany klimatycznie Everybody’s on the Move, bliższy dyskotece niż dotychczasowej formule, z której słynie Trzetrzelewska.

Jak zwykle nie brak na albumie poloników. Mowa o piosence Amelki śmiech (znowu 3/4!) wyúpiewanej w naszym ojczystym języku. Może to nie jest typ na top, ale na rzecz godną udekorowania godłem „Teraz Polska”.

To bardzo słoneczna, taneczna płyta, coś dla fanów smooth-jazzu, latynoskich klimatów jak i dla tych stęsknionych spotkania z dobrą znajomą po latach. Na nowy solowy album Basi z premierowym materiałem czekaliśmy 14 lat (od „Basia On Broadway” z 1994 roku ukazał się jedynie „Clear Horizon: The Best Of Basia”, 1998).

Patrz również – wywiad Agnieszki Antoniewskiej opublikowany w JAZZ FORUM 6/2009.

Organizatorem trasy jest agencja Go Ahead.

www.go-ahead.pl


 

ZMARŁ ANDRZEJ E. GRABOWSKI

Redakcja Jazz Forum

Po długiej chorobie zmarł na atak serca 19 listopada br. w Krakowie Andrzej E. Grabowski, twórca i szef jazzowego serwisu Diapazon.pl. Miał 52 lata.

Studiował fizykę na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, by po dwóch latach przenieść się na teatrologię przy polonistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był pierwszym dyrektorem krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej” i pierwszym redaktorem naczelnym jej krakowskiego wydania. Do organizacji oddziału przystąpił w listopadzie 1989 r., by 2 lutego 1990 r. doprowadzić do wydania pierwszego numeru lokalnego wydania „GW” (drugiego po kieleckim w kraju) wówczas pod nazwą „Gazety w Krakowie” – poinformował portal www.krakow.gazeta.pl.

W 1993 roku Andrzej Grabowski tworzył tygodnik „Szczegółowy Magazyn o Krakowie SMOK” - kompendium informacji o życiu kulturalnym w Krakowie, a następnie pracował w „Oficynie Literackiej” oraz kierował działem wydawniczym Fundacji Międzynarodowe Centrum Rozwoju Demokracji.

Był jednym z założycieli portalu Onet.pl, gdzie przez kilka lat prowadził serwis rozrywkowy, w skład którego wchodziły działy muzyki popularnej, jazzowej i klasycznej oraz dział filmowy.  W portalu tym prowadził również serwis Kulturaparyska, zorganizował i przeprowadził internetowy czat z Jerzym Giedroyciem, na miesiąc przed jego śmiercią.

W roku 2002 uruchomił własny serwis jazzowy – Diapazon.pl, który stał się najważniejszą w tej specjalności platformą elektroniczną w Polsce. W serwisie tym gromadził materiały encyklopedyczne i archiwalne, recenzje płytowe, udostępniał przedruki najciekawszych artykułów z różnych tytułów prasowych oraz – co najważniejsze – podawał informacje na temat bieżących wydarzeń.

Prowokował kontrowersyjne dyskusje i ostre spory. Stworzył możliwość komentowania na gorąco zamieszczanych materiałów, dzięki czemu skupił wokół siebie grupę zapalonych fanów, zwłaszcza wyznawców free jazzu i szeroko rozumianej muzyki improwizowanej.  Swoje teksty podpisywał AEG – „E od imienia ojca Edmunda, gdyż – jak dowiedzieliśmy się od byłej żony, Grażyny Grabowskiej – stwierdził, iż z samego Krakowa Andrzejów Grabowskich są dwie strony w Książce Telefonicznej”.

Można było odnieść wrażenie, że całą tę gigantyczną, mrówczą pracę przy komputerze wykonywał On sam. Gdy w czerwcu tego roku poddał się operacji serca, Diapazon przeszedł – mówiąc Jego własnymi słowami – w stan „hibernacji”. Miejmy nadzieję, że Jego dorobek nie zostanie zmarnowany i znajdą się następcy, który ten ważny projekt będą kontynuowali i rozwijali dalej.

Andrzej Grabowski zostanie pochowany w piątek 27 listopada o godz. 11.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
 

Redakcja Jazz Forum

PROGRAM 2 POLSKIEGO RADIA W CZOŁÓWCE

JF

Program 2 Polskiego Radia w czołówce europejskich rozgłośni muzycznych. Oferta muzyczna Polskiego Radia przoduje w Europejskiej Unii Nadawców.

Departament Radiowy EBU ogłosił statystyki międzynarodowej wymiany koncertowej za rok 2009. Polskie Radio zaoferowało w minionym roku do wymiany międzynarodowej 193 koncerty* (o 111 więcej, niż w 2008 roku). Były to wyłącznie koncerty zarejestrowane lub transmitowane przez Program 2. Z tak bogatą ofertą Polskie Radio znalazło się na trzecim miejscu wśród 88 publicznych organizacji radiowych zrzeszonych i stowarzyszonych z EBU.

O jakości oferty świadczy liczba zamówień na proponowane koncerty. Polskie Radio otrzymało ich 1035, zajmując siódme miejsce w statystyce – tuż za tak zamożnymi i silnymi pod względem artystycznym radiofoniami, jak BBC, Radio Francuskie czy Radio Północnoniemieckie w Hamburgu.

Program 2 Polskiego Radia organizuje, rejestruje i transmituje rocznie kilkaset koncertów muzyki klasycznej (także współczesnej), ludowej i folkowej. Wiele z nich włącza do wymiany europejskiej, w zamian dysponując nagraniami i przekazami na żywo koncertów z całego świata. W ubiegłym roku radiowa Dwójka nadała ponad 900 retransmisji i transmisji najważniejszych światowych wydarzeń muzycznych.

Dodajmy, że na tle polskich rozgłośni radiowych  Program 2 wyróżnia się obecnie szeroka ofertą muzyki jazzowej, w codziennych, trwających pełną godzinę audycjach autorskich.

Od poniedziałku do czwartku, w godz. 22.00 - 23.00 prowadzą je kolejno Tomasz Szachowski (poniedziałek), Paweł Brodowski (wtorek), Maciej Karłowski (środa) i Tomasz Tłuczkiewicz (czwartek). W piątek w prawie czterogodzinnej audycji od 22.15 - 2.00 dyżuruje Przemek Piskuta, a w sobotę godzinny program, od 17.00 do 18.00 mają Janusz Jabłoński i Tomasz Grzegorczyk.

 

 

ZADYMA NA CAŁEGO!

JF

W środę 3 lutego br. rozpoczyna się Lotos Jazz Festival – 12. edycja Bielskiej Zadymki Jazzowej. Extravaganza będzie trwała pięć dni, do niedzieli 7 lutego.

W ankiecie Jazz Top 2009 bielski festiwal uznany został za najlepszy festiwal jazzowy w Polsce! Tegoroczne gwiazdy to: legendarny pianista McCoy Tyner i słynna wokalistka Dee Dee Bridgewater. Zarówno McCoy, jak i Dee Dee uhonorowani zostaną specjalną statuetką Anioła Jazzu. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi z własnym zespołem „car jazzu rosyjskiego”, saksofonista Igor Butman. Inne znakomitości to Magic Malik Orchestra, Jazzanova, Andrzej Jagodziński Trio w programie chopinowskim.

Odbędzie się w sumie 14 koncertów, konkurs jazzowy, trzy wystawy fotograficzne, wystawa plakatów, muzyczny hydepark,
happeningi i wiele innych atrakcji!

To impreza z „duszą”, wpleciona w zimowy pejzaż regionu, której wielka atrakcją jest finałowy koncert na górze Szyndzielnia, gdzie uczestnicy wjeżdżają o zmroku kolejka ondolową i z pochodniami, w śniegu idą do schroniska, by na wysokości ponad 1000 m npm wysłuchać koncertu – czytamy w programie tegorocznej imprezy. – Festiwal odbywa się zarówno w nowoczesnych wnętrzach Klubu Klimat w Galerii Sfera (jeden z pięciu największych tego typu obiektów w Polsce), jak i w przepięknych, stylowych wnętrzach Teatru Polskiego (tam odbywa się festiwalowa gala), w klimatycznym Hotelu President. Niepowtarzalna atmosfera festiwalu, gwiazdy światowego jazu przyjeżdżają do Bielska-Białej na jedyne koncerty w kraju, a często w Europie to magnes przyciągający fanów tej muzyki z całej Polski, a także i z zagranicy.


Dzień pierwszy – 3.02.2010, środa

17.30 Galeria Sfera i Klub Klimat  – Muzyczny Hydepark, otwarcie wystaw fotograficznych: „Twarze jazzu w obiektywie Marka Duszy” i Henryk Malesa – „Ladies of Jazz”
18.30 Uroczyste otwarcie festiwalu, koncert 1/ Klimaty jazzu  – Igor Butman Quartet (Rosja)
20.30 Koncert 2 / Klimaty jazzu – Magic Malik Orchestra (Francja)
23.00 Hotel President – otwarcie wystawy fotograficznej „Fotozadymka Artura Strąka” i jam session

Dzień drugi – 4.02.2010, czwartek

18.00 Galeria Sfera/Klub Klimat –  Koncert 3/ Nadzieje jazzu –  Three Fall (Niemcy)
19.15 Koncert 4/ Nadzieje jazzu – Jerzy Małek Quintet (Polska)
21.00 Wręczenie „Anioła Jazzowego 2010” dla McCoy Tynera
Koncert 5/Geniusze jazzu – McCoy Tyner Trio with special guest Gary Bartz (USA)
23.00 Hotel President – Jam session

Dzień trzeci – 5.02.2010, piątek

15.00 do 19.00 Hotel President – Koncert 6/ Koncert Finałowy konkursu
Komisja Kwalifikacyjna Konkursu LOTOS Jazz Festival 12. Bielskiej Zadymki Jazzowej (Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Herman) po przesłuchaniu 24 materiałów muzycznych zgłoszonych do Konkursu, postanowiła zakwalifikować do finału następujące zespoły: Freeway Quintet, Gabriel Niedziela Special Quartet, Outbreat Quartet i Wojciech Myrczek Quartet.

Laureat Nagrody Głównej wystąpi  podczas sobotniej gali w Teatrze Polskim. Ponadto otrzyma nagrodę w postaci nagrania (1500 egz.) i promocji (za pośrednictwem JAZZ FORUM i patronów medialnych) debiutanckiej płyty oraz statuetki „Aniołka Jazzowego 2010”.

20.00 Galeria Sfera/Klub Klimat –  Koncert 7/ Okolice jazzu – Lesní zvěř (Czechy)
22.00 Koncert 8/ Okolice jazzu –  Jazzanova Live feat. Paul Randolph (Niemcy)
24.00 Hotel President – Jam session

Dzień czwarty – 6.02.2010, sobota

18.00 Teatr Polski – Koncert 9/ Gala w teatrze – Laureat Nagrody Głównej Konkursu
19.15 Koncert 10/ Gala w teatrze – Andrzej Jagodziński Trio „Chopin” (Polska)
21.15 Ogłoszenie wyników licytacji obrazu „Trębacz” Krzysztofa Kokoryna
Wręczenie „Anioła Jazzowego 2010” dla Dee Dee Bridgewater
Koncert 11/ Gala w Teatrze – Dee Dee Bridgewater (USA)

To Billie With Love: A Celebration of „Lady Day” – prapremiera europejska!

Dzień piąty, 7.02.2010, niedziela

14.30 Galeria Sfera/Klub Klimat –  Koncerty 12/ Koncert otwarty
Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyrekcją Andrzeja Zubka
16.00 Galeria Sfera/Klub Klimat – Koncert otwarty 13/ Koncert otwarty 
Roy Bennety Group (Anglia/Polska)
19.30 Schronisko na Szyndzielni – Koncert finałowy 14 –  Fanga (Francja)
23.00 Hotel President – Jam session

Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Sztuka Teatr przy współpracy z Gminą Bielsko-Biała oraz współorganizatorami, sponsorami i partnerami imprezy. Od sześciu lat Zadymka zyskała stałego głównego sponsora – koncern paliwowy Grupę LOTOS S.A. co spowodowało dynamiczny rozwój imprezy i zaowocowało zmianą nazwy na: LOTOS Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa.
www.zadymka.pl


 

Lech Terpiłowski
fot. Jan Rolke

PAMIĘCI LECHA TERPIŁOWSKIEGO

Piotr Rodowicz

13 stycznia br. minęła 80 rocznica urodzin, zaś 15 lutego – 10 rocznica śmierci Lecha Terpiłowskiego – wspaniałej postaci, pianisty, literata, krytyka muzycznego, animatora wielu koncertów jazzowych, zasłużonego działacza wielu stowarzyszeń twórczych, m.in. Polskiej Federacji Jazzowej, której był współzałożycielem.

Wszyscy, którzy Go znali, podkreślają jego ogromną wiedzę, erudycję i poczucie humoru. Muzyka poważna, jazz, pop, dramat i opera nie miały przed nim żadnych tajemnic. Był reżyserem wielu spektakli teatralnych i operowych w całej Polsce, autor książek o polskiej muzyce, m.in. „Szczęśliwi czują bluesa”, w której zawarł swoje jazzowe wspomnienia z lat 40. i 50.

Do jazzu powrócił w latach 90. jako m.in. autor „Seansów jazzowych” – koncertów i spotkań wspomnieniowych odbywających się początkowo w warszawskiej Harendzie, a następnie w Natolińskim Ośrodku Kultury.
Na ostatnie takie spotkanie skrzyknął przyjaciół  w dzień swoich 70. urodzin, na miesiąc przed śmiercią.

Niespostrzeżenie minęło od tego czasu równo 10 lat. Z tej okazji właśnie w tym samym miejscu, w NOK-u na Ursynowie, odbędzie się 25 lutego uroczysty koncert poświęcony pamięci Lecha Terpiłowskiego.

Wystąpią: zespół Blues Fellows Jerzego Więckowskiego z Ewa Konarzewską oraz gościnie w roli solistów: legendarny saksofonista Jerzy Tatarak i wokalista/bandżysta Paweł Tartanus – obaj należeli do ulubionych artystów Lecha Terpiłowskiego.

25 lutego, czwartek, godz. 19.30, N.O.K., ul. Na Uboczu 3, Warszawa-Ursynów, stacja metra Kabaty.

Piotr Rodowicz

 

Zbigniew Jakubek
fot. Jarosław Grabarek

SREBRNY JUBILEUSZ ZBYSZKA JAKUBKA

JF

Mija właśnie 25 lat kariery artystycznej Zbyszka Jakubka, znakomitego pianisty, keyboardzisty, kompozytora i lidera. Z tej okazji w Rzeszowskiej Filharmonii odbędzie się 19 lutego specjalny koncert jubileuszowy.

W pierwszej części programu Lora Szafran zaśpiewa pieśni Chopina, do których słowa napisała Justyna Holm (CD „Tylko Chopin”), a towarzyszyć jej będą obok jubilata Bernard Maseli, Piotr Biskupski, Dariusz Szymańczak oraz orkiestra Filharmoników Rzeszowskich. W części drugiej
zagrają w różnych formacjach muzycy, którzy od lat
współpracują z Jakubkiem, m.in. Nippy Noya, Maseli, Marek Raduli, Tomasz Grabowy i Artur Lipiński.

Zbigniew Jakubek jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Wystartował w  1983 roku w zespole New Coast, w którym grali m.in. Maciej Sikała i Grzegorz Nagórski. Rok  później z zespołem  Still Another Sextet zdobył Grand Prix Jazz Juniors 1984.

Od 1985 roku przez 12 lat grał w zespole Walk Away (Bernard Maseli - vib, Adam Wendt - ts, Jacek Niedziela - b, Krzysztof Zawadzki - dr, Zbigniew Jakubek - keyb), który od zwycięstwa na JnO 1985 przez długie  lata uchodził za najlepszą w Polsce  grupę jazzu elektrycznego.

Kolejne formacje, z którymi związany był Jakubek, to m.in. Young Power, Back In i kwartet Ścierański-Napiórkowski-Jakubek-Dąbrówka. Od roku 2004 roku działa Zbigniew Jakubek Quartet, który oprócz lidera tworzą Marek Raduli, Tomasz Grabowy i Artur Lipiński.  W swojej karierze Zbyszek Jakubek nagrał ponad 40 płyt.

Emotronica: Paweł Kaczmarczyk, Grzech Piotrowski, Michał Barański
fot. Henryk Kotowski

ALCHEMIK STUDIO JAZZ FESTIVAL

Henryk Kotowski

W warszawskim klubie Tygmont przez cztery dni, 8, 9, 10 i 11 lutego odbywać się będzie Alchemik Studio Jazz Festival.

Najlepszy w Polsce klub jazzowy gościł będzie saksofonistę i bandleadera Grzecha Piotrowskiego w różnych wcieleniach. Mini-festiwal jest prezentacją kilku aktualnych projektów tego szalenie płodnego artysty. Zapowiedzi programu są lakoniczne, ale moje doświadczenia mówią, że warto dać się zaskoczyć.

Poniedziałek, 8 lutego, godz. 21 – polsko-holenderski kwartet o nazwie EMOQ. Goście z Holandii to Bram Stadhouders
na gitarze i komputerze oraz Onno Govaert na perkusji. Lokalna ekipa to Grzech Piotrowski - sax i Michał Barański - bas.

Wtorek, 9 lutego, godz. 21 – Orkiestra kameralna Between Sounds.

Środa, 10 lutego, godz. 21 – Atom String Quartet. Czterech skrzypków, którzy biorą także udział w dużej Alchemik Orchestra.

Czwartek, 11 lutego, godz. 21 – Grzech Piotrowski Alchemik Orchestra w pełnym składzie.

Koncerty są biletowane, ale bilety kosztują symboliczne 10 PLN. Można to sobie zrekompensować nie paląc papierosów w czasie koncertu i oszczędzić pieniądze oraz zdrowie, własne i muzyków.

Publiczność dopisuje na występach Piotrowskiego, więc radzę przyjść wcześniej.

fot. John Guillemin

PROGRAM II POLSKIEGO RADIA – ZMIANA RAMÓWKI

JF

Na czas żałoby narodowej programy radiowe i telewizyjne zmieniły swoje ramówki. Oto ramówka Programu II PR, od poniedziałku 12 kwietnia do niedzieli 18 kwietnia br.

PONIEDZIAŁEK  12.04.2010
0.00 – 1.00 – program muzyczny – prowadzi Piotr Matwiejczuk

1.00 – 2.00 – Fantazja polska – opracowanie Małgorzaty Gąsiorowskiej
Zbigniew Bargielski II Kwartet smyczkowy Wiosenny, wyk. Kwartet Wilanów;  Grażyna Pstrokońska-Nawratil El Condor (Wiosna) – koncert na dwie marimby i orkiestrę smyczkową, wyk. Agnieszka Pstrokońska-Komar, Gaston Silvestre – marimby, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal; Ludomir Różycki Orfan – 4 pieśni op. 12 do słów Cezarego Jellenty, wyk. Urszula Kryger – mezzosopran, Joanna  Hajn – fortepian; Zbigniew Bargielski Aria z kupletem, wyk. Zbigniew Koźlik i Krzysztof Olczak – akordeony; Włodzimierz Kotoński Muzyka wiosenna, wyk. Agata Igras – flet, Tytus Wojnowicz – obój, Krzysztof Bąkowski – skrzypce, Marcin Wierzbicki – syntezator

2.00 – 6.00 – Muzyczna noc Euroradia – opracowanie Renaty Mieszkowskiej
Wolfgang Amadeus Mozart, Alban Berg, Johannes Brahms, Antonin Dvořak, Józef Haydn, Giuseppe Verdi, Leoš Janaček, Oskar Morawetz, Jan Ladislav Dussek, Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Grażyna Bacewicz

6.00 – 9.00  PORANEK DWÓJKI – blok muzyczno-publicystyczny
Wiadomości: 6.00, 7.00, 8.00; 6.00 – 9.00: m.in. Kalendarium; Słowo na dzień: 6.15, Zaproszenia na imprezy kulturalne; Wiadomości kulturalne; Kącik chopinowski; Płyta Tygodnia; Patronaty Dwójki; 8.00 – 9.00: m.in. Przegląd prasy; Nowości płytowe; Gość Poranka; Patronaty Dwójki; Omówienie programu; Zwiastuny najciekawszych audycji

9.00 – 12.00  – program muzyczny  - prowadzi Piotr Orawski

9.00 – 9.05 – Wiadomości 3’

12.00 – 13.00  – program muzyczny  - RCKL

13.00 – 16.00  – program muzyczny  - prowadzi Marek Zwyrzykowski

16.00 – 19.00 – WYBIERAM DWÓJKĘ: blok muzyczno publicystyczny – prowadzi Agata Kwiecińska

16.00 – 16.05 – Wiadomości 3’
19.00 – 22.00  – program muzyczny  - prowadzi Grażyna Teodorowicz

22.00 – 24.00 – program muzyczny  - prowadzi Andrzej Chłopecki

WTOREK  13.04.2010
0.00 – 1.00 – program muzyczny  – prowadzi Andrzej Chłopecki

1.00 – 2.00 – Fantazja polska – opracowanie Barbary Taraszkiewicz-Nowik

2.00 – 6.00 – Muzyczna noc Euroradia – opracowanie Barbary Taraszkiewicz-Nowik
Francis Poulenc, John McCabe, Clément Jannequin, John William Hobbs, Arthur Sullivan, Johannes Brahms, Giovanni Pierluigi da Palestrina, Jan Sebastian Bach, Johan Svendsen, Fryderyk Chopin, Claude Debussy, Domenico Cimarosa, Józef Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven

6.00 – 9.00  PORANEK DWÓJKI – blok muzyczno-publicystyczny
Wiadomości: 6.00, 7.00, 8.00; 6.00 – 9.00: m.in. Kalendarium; Słowo na dzień: 6.15, Zaproszenia na imprezy kulturalne; Wiadomości kulturalne; Kącik chopinowski; Płyta Tygodnia; Patronaty Dwójki; 8.00 – 9.00: m.in. Przegląd prasy; Nowości płytowe; Gość Poranka; Patronaty Dwójki; Omówienie programu; Zwiastuny najciekawszych audycji

9.00 – 12.00 – program muzyczny  - prowadzi Piotr Orawski

9.00 – 9.05 – Wiadomości 3’

12.00 – 13.00  – program muzyczny  RCKL

13.00 – 16.00  – program muzyczny  – prowadzi Marek Zwyrzykowski

16.00 – 19.00 – WYBIERAM DWÓJKĘ: blok muzyczno publicystyczny – prowadzi Agata Kwiecińska

16.00 – 16.05 – Wiadomości 3’

19.00 – 22.00  – program muzyczny  - prowadzi Jacek Hawryluk

22.00 – 24.00 – program muzyczny  - prowadzi Ewa Szczecińska


ŚRODA 14.04.2010

0.00 – 1.00 – program muzyczny  - prowadzi Ewa Szczecińska

1.00 – 2.00 – Fantazja polska – opracowanie Barbary Taraszkiewicz-Nowik 
Józef Koffler 15 Wariacji na orkiestrę smyczkową op. 9 wyk. Orkiestra Kameralna „Amadeus”, dyr. Agnieszka Duczmal; Henryk Mikołaj Górecki Pięć pieśni kurpiowskich, wyk. Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, dyr. Violetta Bielecka; Tadeusz Baird II Symfonia, wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji, dyr. Zbigniew Graca                                                          

2.00 – 6.00 – Muzyczna noc Euroradia – opracowanie Zofii Żmigrodzkiej Jan Sebastian Bach, Feliks Mendelssohn, Petr Eben, Cesar Franck, Alexandre Guilmant, Wolfgang Amadeus Mozart, Max Bruch, Maurice Ravel, Antonio Vivaldi, Francis Poulenc, Camille Saint-Saëns, Bela Bartok, Franciszek Schubert, Józef Haydn

6.00 – 9.00  PORANEK DWÓJKI – blok muzyczno-publicystyczny
Wiadomości: 6.00, 7.00, 8.00; 6.00 – 9.00: m.in. Kalendarium; Słowo na dzień:6.15, Zaproszenia na imprezy kulturalne; Wiadomości kulturalne; Kącik chopinowski; Płyta Tygodnia; Patronaty Dwójki; 8.00 – 9.00: m.in. Przegląd prasy; Nowości płytowe; Gość Poranka; Patronaty Dwójki; Omówienie programu; Zwiastuny najciekawszych audycji

9.00 – 12.00 – program muzyczny  – prowadzi Róża Światczyńska

9.00 – 9.05 – Wiadomości 3’ 

12.00 – 13.00 – program muzyczny  - RCKL

13.00 – 16.00 – program muzyczny  – prowadzi Marek Zwyrzykowski
 
16.00 – 19.00 – WYBIERAM DWÓJKĘ: blok muzyczno publicystyczny – prowadzi Agata Kwiecińska

16.00 – 16.05 – Wiadomości 3’

19.00 – 22.00 – program muzyczny  - prowadzi Magdalena Łoś

22.00 – 24.00 – program muzyczny  - prowadzi Kuba Borysiak


CZWARTEK 15.04.2010 
0.00 – 1.00 – program muzyczny  - prowadzi Kuba Borysiak

1.00 – 2.00 – Fantazja polska – opracowanie Małgorzaty Gąsiorowskiej
Aleksander Lasoń VII kwartet smyczkowy, wyk. Kwartet Śląski; Iwona Kisiel Pieśni, wyk. Anna Radziejewska – mezzosopran, Mariusz Rutkowski – fortepian; Jan Oleszkowicz Pierścienie Saturna, wyk. Orkiestra Kameralna „Wratislavia”, dyr. Jan Stanienda; Bartosz Kowalski-Banasewicz Cantabile II na klarnet i beat-box, wyk. Michał  Górczyński – klarnet, Patryk Matela „TikTak” – beat box

2.00 – 6.00 – Muzyczna noc Euroradia – opracowanie Elżbiety Gryń-Stasik
Ludwig van Beethoven, Bo Holen, Jan Sebastian Bach, Piotr Czajkowski, Franciszek Liszt, Feliks Nowowiejski, Wolfgang Amadeus Mozart, Jerzy Filip Telemann

6.00 – 9.00  PORANEK DWÓJKI – blok muzyczno-publicystyczny
Wiadomości: 6.00, 7.00, 8.00; 6.00 – 9.00: m.in. Kalendarium; Słowo na dzień: 6.15, Zaproszenia na imprezy kulturalne; Wiadomości kulturalne; Kącik chopinowski; Płyta Tygodnia; Patronaty Dwójki; 8.00 – 9.00: m.in. Przegląd prasy; Nowości płytowe; Gość Poranka; Patronaty Dwójki; Omówienie programu; Zwiastuny najciekawszych audycji

9.00 – 12.00 – program muzyczny  - prowadzi Róża Światczyńska

9.00 – 9.05 – Wiadomości 3’

12.00 – 13.00 – program muzyczny  - RCKL

13.00 – 16.00 – program muzyczny  - prowadzi Marek Zwyrzykowski

16.00 – 19.00 – WYBIERAM DWÓJKĘ: blok muzyczno publicystyczny – prowadzi Agata Kwiecińska

16.00 – 16.05 – Wiadomości 3’

19.00 – 22.00 – program muzyczny  - prowadzi Joanna Grotkowska

22.00 – 24.00 - program muzyczny  - prowadzi Jacek Hawryluk


PIĄTEK 16.04.2010 

0.00 – 1.00 – program muzyczny  - prowadzi Jacek Hawryluk

1.00 – 2.00 – Fantazja polska – opracowanie Elżbiety Gryń-Stasik
Jan Wański Litania do św. Jana Nepomucena, wyk. Zespół Śpiewaków  „Camerata Silesia”, Il Tempo, dyr. Anna Szostak; Marian Sawa Witraże, wyk. Jan Bokszczanin; Jan Wański Litania do Najświętszej Marii Panny, wyk. Zespół Śpiewaków „Camerata Silesia”, „Il Tempo”, dyr. Anna Szostak,

2.00 – 6.00 – Muzyczna noc Euroradia – opracowanie Elżbiety Gryń-Stasik
Dymitr Szostakowicz, Benjamin Britten, Karol Maria Weber, Michaił Rimski-Korsakow, Luwig van Beethoven, Jerzy Fryderyk Haendel, Albertus Groneman, Franciszek Schubert

6.00 – 9.00  PORANEK DWÓJKI – blok muzyczno-publicystyczny
Wiadomości: 6.00, 7.00, 8.00; 6.00 – 9.00: m.in. Kalendarium; Słowo na dzień: 6.15, Zaproszenia na imprezy kulturalne; Wiadomości kulturalne; Kącik chopinowski; Płyta Tygodnia; Patronaty Dwójki; 8.00 – 9.00: m.in. Przegląd prasy; Nowości płytowe; Gość Poranka; Patronaty Dwójki; Omówienie programu; Zwiastuny najciekawszych audycji

9.00 – 12.00 – program muzyczny – prowadzi Magdalena Łoś

9.00 – 9.05 – Wiadomości 3’

12.00 – 13.00 – program muzyczny  - RCKL

13.00 – 16.00 – program muzyczny  – prowadzi Marek Zwyrzykowski

16.00 – 19.00 – WYBIERAM DWÓJKĘ: blok muzyczno publicystyczny – prowadzi Agata Kwiecińska

16.00 – 16.05 – Wiadomości 3’

19.00 – 22.00 – program muzyczny  - prowadzi Marcin Majchrowski

22.00 – 24.00 – program muzyczny  - prowadzi Przemysław Psikuta


SOBOTA 17.04.2010
 
0.00 – 2.00 – program muzyczny  –  prowadzi Przemysław Psikuta

2.00 – 6.00 – Fantazja polska – opracowanie Zofii Żmigrodzkiej
Ludomir Różycki: Ballada, wyk. Elżbieta Karaś-Krasztel – fortepian, Polska Orkiestra Radiowa dyr. Wojciech Czepiel, Sonata wiolonczelowa a- moll op. 10, wyk. Tomasz Strahl – wiolonczela, Edward Wolanin – fortepian; Juliusz Zarębski Róże i ciernie op. 13, wyk. Wojciech Świtała – fortepian; Karol Szymanowski: Pieśni księżniczki z baśni op. 31, wyk. Jadwiga Gadulanka – sopran, Krystyna Borucińska – fortepian, Romans op. 23, Kołysanka, wyk. Piotr Pławner – skrzypce, Waldemar Malicki – fortepian; Tadeusz Baird Suita liryczna na sopran i orkiestrę, wyk. Bożena Harasimowicz–Haas – sopran, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia dyr. Piotr Borkowski; Andrzej Panufnik Kołysanka ma 29 instrumentów smyczkowych i 2 harfy, wyk. Polska Orkiestra Radiowa dyr. Andrzej Straszyński; Karol Szymanowski III Symfonia Pieśń o nocy op. 27, wyk. Wiesław Ochman – tenor, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia dyr. Jerzy Semkow; Stanisław Skrowaczewski Muzyka nocą, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Ruben Silva, Aleksander Tansman 6 Pieśni do słów Nadieżdy de Braganca, wyk. Halina Szymulska – sopran, Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie dyr. Renard Czajkowski; Andrzej Panufnik Sinfonia concertante, wyk. Urszula Janik Krzemionka – flet, Urszula Mazurek – harfa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia dyr. Jerzy Katlewicz; Stefan Kisielewski 7 Pieśni do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, wyk. Jadwiga Skoczylas – sopran, Katarzyna Jankowska – fortepian; Edward Bogusławski Impromptu, wyk. Warszawskie Trio Harfowe; Roman Maciejewski Kołysanka i Allegro concertante, wyk. Maciej Grzybowski – fortepian, Polska Orkiestra Radiowa dyr. Wojciech Michniewski

6.00 – 10.00 – PORANEK DWÓJKI – prowadzą: Magdalena Łoś i Piotr Kędziorek (wyd. H. Chutowski) 
Wiadomości: 6.00, 7.00, 8.00; 6.00 – 9.00: m.in. Kalendarium; Zaproszenia na
imprezy kulturalne; Wiadomości kulturalne;, Kącik chopinowski; Płyta Tygodnia; Patronaty Dwójki;  7.40 – 7.45 – Pięć minut nad Biblią
8.00 – 9.00: m.in. Przegląd prasy; Nowości płytowe; Gość Poranka; Patronaty Dwójki; Omówienie programu; Zwiastuny najciekawszych audycji

9.00 – 9.05 – Wiadomości 3’ + REKLAMA

9.10 – 9.20 – Wiersze z gazet i czasopism

10.00 – 10.07 – Wiadomości kulturalne + Reklama

10.07 – 10.30 – Tygodnik literacki

10.30 – 12.00 – Głębokie słuchanie – prowadzi Adam Suprynowicz

12.00 – 13.00 – Z Archiwum R – audycja Katarzyny Nowak

13.00 – 14.30 – Duża czarna: Analogowy jazz – wokół wytwórni Blue Note – audycja Przemysława Psikuty

14.30 – 15.00 – Europejski magazyn kulturalny – prowadzi Katarzyna Nowak

15.00 – 16.00 – Chopin 2010 – prowadzą Kacper Miklaszewski, Andrzej Sułek

16.00 – 16.05 – Wiadomości 3’ + REKLAMA

16.05 – 17.00 – Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego: Feniksy 2010: XVI Targi Książki Katolickiej (16-18 IV) – prowadzi Hanna Maria Giza (wyd. H. Chutowski)

17.00 – 18.00 – Czas na jazz prowadzą: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (Kraków)

18.00 – 19.20 – Powieść w Teatrze Wyobraźni
Szolem Alejchem Notatki komiwojażera – przekład Jakuba Appenszlaka, adaptacja Elżbiety Łukomskiej, reżyseria Waldemara Modestowicza, obsada: Adam Ferency, Stanisława Celińska, Jacek Jarosz, Witold Pyrkosz, Krzysztof Chamiec, Włodzimierz Press, Jan Matyjaszkiewicz, Jerzy Bończak (powt.)

19.20 – 23.00 – Wieczór operowy Dwójki
Vicente Martín y Soler Drzewo Diany – dramma giocoso w dwóch aktach (Teatro Real w Madrycie, 20.03.2010)
wyk. Ekaterina Lekhina – sopran, Ketevan Kemklidze – mezzosopran, Ainoa Garmendia – sopran, Marisa Martins – mezzosopran, Jossie Perez – mezzosopran, José Luis Sola – tenor, John McVeigh – tenor, Simón Orfila – bas, Orquesta Sinfónica de Madrid, dyr. Ottavio Dantone
Autor: Piotr Matwiejczuk

23.00 – 23.30 – Anegdoty Literackie: Mark Twain – bohater i twórca
anegdot – audycja Iwony Malinowskiej (teatr)

23.30 – 24.00 – Kleszczowisko – prowadzi Włodzimierz  Kleszcz


NIEDZIELA 18.04.2010

0.00 – 2.00 – Kleszczowisko – prowadzi Włodzimierz Kleszcz

2.00 – 6.00 – Fantazja polska – opracowanie Małgorzaty Gąsiorowskiej
Grażyna Bacewicz Uwertura, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz; Feliks Rybicki Pieśni, wyk. Izabela  Kłosińska – sopran, Barbara Topolnicka – fortepian; Zygmunt Noskowski Morskie Oko, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Gabriel Chmura; Zygmunt Krauze Suite de danses et de chansons, wyk. Elżbieta Chojnacka – klawesyn, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Wojciech Michniewski; Stanisław Wiechowicz Kolędziolki beskidzkie do słów Emila Zegadłowicza, wyk. Chór Żeński Polskiego Radia, dyr. Maciej Ogarek; Piotr Moss Concertino na dwoje skrzypiec, dwa kwartety smyczkowe i  kontrabas, wyk. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, dyr. Agnieszka Duczmal; Józef Koffler Wariacje na temat walca Johanna Straussa op. 23, wyk. Andrzej Dutkiewicz – fortepian; Romuald Twardowski Oda do młodości, wyk. Tadeusz Kruszyński – recytacja, Chór i Orkiestra Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Szymon Kawalla; Paweł Buczyński W Beskidach, wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Szymon Kawalla; Ignacy Feliks Dobrzyński Koncert fortepianowy As-dur op. 2 (rekonstrukcja Krzysztofa Baculewskiego), wyk. Paweł Skrzypek – fortepian, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Andrzej Straszyński; Krzysztof Baculewski The Profane Anthem to Anne, wyk. Magdalena Szostak – Krupowicz – sopran solo, Elżbieta Starczynowska – sopran, Violetta Gawara – alt, Krzysztof Kowalski – tenor, Adam Myrczek – bas, Zespół Barokowy Il Tempo, Zespół Śpiewaków Camerata Silesia, dyr. Anna Szostak; Mieczysław Karłowicz Bianka z Moleny – prolog symfoniczny op. 6 z muzyki do dramatu Biała gołąbka Jozafata Nowińskiego, wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jerzy Salwarowski; Juliusz Zarębski Kwintet fortepianowy g-moll op. 34 (instr. Agnieszka Duczmal), wyk. Ewa Pobłocka – fortepian, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, dyr. Agnieszka Duczmal

6.00 – 10.00 – PORANEK DWÓJKI prowadzi Aleksander Laskowski

6.00 – 6.05 – Wiadomości 3’ + REKLAMA
 
6.30 – 6.45 – Lumen – światło wiary i kultury

7.00 – 7.05 – Wiadomości 3’ + REKLAMA

8.00 – 9.00 – Nabożeństwo Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

9.00 – 9.05 – Wiadomości 3’ + REKLAMA

9.45 – 10.00 – Jest taki obraz – audycja Michała Montowskiego z udziałem
dr Grażyny Bastek

10.00 – 12.30 – Wariacje z muzyką – prowadzi Małgorzata Pęcińska
Domenico Cimarosa Sonaty fortepianowe (wybór), wyk. Victor Sangiorgio – fortepian; Franciszek Schubert Fantazja C-dur na skrzypce i fortepian D. 934, wyk. Renaud Capuçon – skrzypce, Jérôme Ducros – fortepian; Max Bruch 8 Utworów op. 83, wyk. Amici Ensemble; Robert Schumann II Symfonia C-dur op. 61, wyk. Królewska Orkiestra Filharmoniczna w Sztokholmie, dyr. Sakari Oramo

12.30 – 14.00  – Zagadki literackie: od debiutu na Parnas – czyli poetyckie
drogi mistrzów – opracowanie Doroty Gacek i Elżbiety Łukomskiej

14.00 – 15.00 – Musica Humana: Muzyka czasów Henryka VIII Tudora – audycja Ewy Obniskiej

15.00 – 16.00 – Płytomania – audycja Jacka Hawryluka

16.00 – 16.05 – Wiadomości 3’ + REKLAMA

16.05 – 18.00 – Słuchaj świata: Luizjana – prowadzą: Jakub Borysiak i Bartosz Panek

18.00 – 19.00 – Literacka zakładka: Zofia Posmysz – i jej „Pasażerka”  –
audycja Bożeny Markowskiej i Ireny Heppen (teatr)

19.00 – 22.00 – Filharmonia Dwójki – transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Karol Rathaus: Suita baletowa Zakochany lew, Prelude op. 71, Szymon Laks Bezdomna jaskółka opera w 1 akcie w wersji koncertowej,
wyk. Sylvie Vartan, Manuel Nunez Camelino, Patrick Agard, Olivia Doray, Christine Tumbarello, Sandrine Eyglier, Cyril Rovery, Agnieszka Makówka, Grzegorz Pazik, Daniel Borowski, Katarzyna Trylnik, Anna Karasińska, Chór Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz
autor: Agata Kwiecińska (dyżur w studiu – Irena Myczka)

22.00 – 23.00 – Dramat  w Teatrze Wyobraźni
Zofia Posmysz Pasażerka – reżyseria Janusza Kukuły (premiera) (teatr)

23.00 – 00.00 – Cztery struny świata – prowadzi Piotr Matwiejczuk
Musica mundana Rossa Daly’ego
 

Detko Band
fot. Henryk Malesa

SOPOT MOLO JAZZ FESTIVAL 2010

JF

W piątek i sobotę, 6 i 7 sierpnia odbędzie się Sopot Molo Jazz Festival. W programie  m. in. Artur Dutkiewicz Trio, Ilona Damięcka Quintet, Detko Band & Colin Hunter, Rama 111,  Józef Eliasz & El Jazz Big Band + Henryk Miśkiewicz, Macieja Sikała, Peter Tuscher & Janusz Mackiewicz Quartet.

To juz piętnasta edycja imprezy, która w swojej idei nawiązuje do tradycji legendarnych festiwali jazzowych, jakie miały miejsce w Sopocie ponad pół wieku temu.

Festiwal wystartuje w piątek o godzinie 16.30 nowoorleańskim pochodem muzyków i publiczności ul. Bohaterów Monte Cassino spod kościoła św. Jerzego, w dół do Mola, gdzie ulokowana muszla koncertowa.

O godz. 17.00 w muszli koncertowej na Molo rozpocznie się koncert, na którym wystąpią kolejno: Detko Band z kandyjskim muzykiem Colinem Hunterem, Ilona Damięcka Quintet (Ilona Damiecka - p, wokal, Piotr Lemańczyk - b, Hornby Tyler - dr, Marcin Gawdzis - tp, Maciej Sikała - ts, ss), Lawrence Jazz 3 z USA. Zwieńczeniem wieczoru będzie koncert „W rytmie Chopina” – Eljazz Big Band Józefa Eliasza z udziałem Krzysztofa Herdzina, Henryka Miśkiewicza i Macieja Sikały.

W sobotę wystąpią: czesko-polski projekt Inner Spaces (laureat Konkursu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w gdyńskim klubie Ucho), legenda Wybrzeża, działająca od 1968 roku Rama 111, Artur Dutkiewicz Trio & Jorgos Skolias w programie „Hedrix Piino” oraz Peter Tuscher (Niemcy) & Janusz Mackiewicz Quartet (Peter Tusher - tp, Janusz Mackiewicz - b, Darek Herbasz - ts, Dominik Bukowski - vib, Piotr Mania - p, Marcin Jahr – dr).


Po koncertach odbywać się będą nocne jam sessions w Starym Rowerze.

Wstęp wolny.

Organizator:
Kąpielisko Morskie Sopot
Sopot, ul. Powstańców Warszawy 2/4/6

www.trojmiasto.pl/sopot-molo-jazz

Oregon

JAZZ JAMBOREE 2010

JF

52. Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree 2010 odbędzie się w Warszawie w dn. 4 – 28 listopada. Wśród gwiazd m.in. Incognito, Oregon, The Shin, Carmen Moreno i Anna Serafińska, Laboratorium, Loud Jazz Band, oraz Adam Makowicz i Janusz Olejniczak w uroczystym finale „Chopin – Pierwszy Jazzman Europy”.

Koncerty odbywać się będą w Teatrze Polskim, Sali Kongresowej i Filharmonii Narodowej.

W listopadzie polska publiczność będzie miała okazję posłuchać i przeżywać  jazz w różnych kolorach, od tradycji swingu z lat 30. („Sinatra Song Book” –  w roli Franka Sinatry wschodząca gwiazda wokalistyki Ingar Kristiansen) i Carmen Moreno z premierą swojej pierwszej płyty, do współczesnych odmian jazzu.

Dwa bieguny współczesnego jazzu usłyszymy w wykonaniu z jednej strony amerykańskiego zespołu Oregon reprezentującego klasyczne, aczkolwiek niecodzienne ujecie muzyki improwizowanej, a z drugiej strony –  kultowej brytyjskiej grupy Incognito, łączącej brzmienia soul i funk wychodząc z muzyki lat 80.

Wśród gości zagranicznych w ramach idei dnia narodowego kontynuowanego przez Fundację Jazz Jamboree, w tym roku jazzmani z Gruzji, pierwszy i jedyny koncert w Warszawie.  Rewelacyjny show w klimacie Etno-jazz zaprezentuje zespół The Shin. Będzie to spektakl muzyczny prezentujący muzykę sięgająca dna duszy zarówno dzięki dźwiękom, jak i tańcowi. Młodą generację reprezentuje Kanudosi.  Jest to nawiązanie do tradycji festiwalowej.

Ponadto w programie wieczór jubileuszy: 40-lecie Laboratorium oraz 30-lecie polsko-norweskiej formacji Loud Jazz Band.

Finałem Festiwalu, włączając się w tegoroczne, jubileuszowe obchody, będzie specjalny koncert  „Chopin – pierwszy jazzman Europy”.  Udowodnią to dwaj wielcy pianiści: Janusz Olejniczak  i Adam Makowicz,  28 listopada  w Filharmonii Narodowej.

PROGRAM
4.11 Incognito, Teatr Polski, godz. 20.00

6.11 Oregon, Teatr Polski, godz. 20.00

15.11 The Shin, Kanudosi; Sala Kongresowa, godz. 19.00

18.11 „Śpiewając Jazz” – Carmen Moreno, Anna Serafińska, Maciej Zakościelny; The Sinatra Songbook feat. Ingar Kristiansen, Teatr Polski, godz. 19.00

19.11 Laboratorium, Loud Jazz Band; Teatr Polski, godz. 19.00

28.11 „Chopin – Pierwszy Jazzman Europy” – Adam Makowicz, Janusz Olejniczak


Wydarzenia towarzyszące:
Jazzowy cykl dokumentalny Andrzeja Wasylewskiego „Od Raga do Rocka z Joe Berendtem”, Klub Tygmont, w każdą środę listopada, godz. 18.00

Jam Session w Remoncie, Klub Remont, ul. Waryńskiego 12.

Prezentacja nowej książki Krystiana Brodackiego „Historia Polskiego Jazzu” (PWM), Klub Tygmont

Wystawa fotografii Marka Karewicza „This Is Jazz”, Teatr Polski

Organizator: Fundacja Jazz Jamboree

www.jazz-jamboree.pl

 

Elektra Kurtis

GREEK FREAKS W WARSZAWIE

JF

W sobotę 27 listopada br. w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie wystąpi jedyna w swoim rodzaju konstelacja greckich gwiazd ethno-jazzu: Anthimos – Joriadis – Kurtis & Elektra & Stewart.

Repertuar zespołu to koktajl współczesnego jazzu, zachodniej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej Grecji, regionu śródziemnomorskiego i północnej Afryki.

Elektra Kurtis – skrzypaczka i kompozytorka pochodzenia greckiego mieszkająca w Nowym Jorku. Prywatnie siostra Milo Kurtisa, jej wieloletni partner życiowy to jazzowy tubista-gigant Bob Stewart.  Liderka Ensemble Elektra występowała z tak wybitnymi artystami jak: Steve Coleman, Lester Bowie, Gerry Mulligan, Paquito D’Rivera, Lionel Hampton, Max Roach, Simon Shaheen oraz Israel „Cachao” Lopez. Współpracowała z kompozytorami muzyki współczesnej, jak Anthony Davis, John Zorn, Craig Harris twórczo kontynuując i rozwijając tradycje muzyki jazzowej i klasycznej.

Curtis Stewart – nowojorski skrzypek. Prywatnie syn Elektry Kurtis i Boba Stewarta. Jako solista występował z Narodową Orkiestrą Repertory, z Akua Dixon w Aaron Davis Hall. Ma za sobą występy muzyki kameralnej w Rochester International Jazz Festival, Beethoven Institute w Mannes College of Music, doprowadziły go do koncertów muzyki z awangardowej i jazzowej w Carnegie Hall z New England Symphonic Ensemble.

Milo Kurtis – perkusjonista, multiinstrumentalista pochodzenia greckiego.  Przez kilka lat przebywał w USA, skąd powrócił w 1996 roku. Współzałożyciel zespołu Maanam, wspólnie Wojciechem Waglewskim współzałożyciel międzynarodowej grupy Ya -Sou, członek pierwszego składu zespołu Voo Voo. Występował z Tomaszem Stańko, grupami Osjan, Brygada Kryzys, Virtual Jazz Reality. Obecnie lider i założyciel formacji Drum Freaks.

Anthimos Apostolis – gitarzysta rockowy i jazzowy. Już jako 17 latek grał w grupie Czesława Niemena. Na festiwalu Jazz and Rock Now otwierał Igrzyska Olimpijska w Monachium, gdzie wystąpił obok takich osobistości jak Charles Mingus, John McLaughlin i The Mahavishu Orchestra. Gitarzysta zespołów Dżem, Osjan, Krzak, SBB, muzyk Tomasza Stańko.

Kostek Joriadis – klawiszowiec, trębacz, wokalista, producent. Legenda polskiej sceny muzycznej. Grał z takimi zespołami jak: Maanam, Izraeal, Lady Punk, jako muzyk sesyjny z Kultem, Tiltem, De Mono. Z własnym zespołem Human nagrał wiele przebojów.


Greek Freeks
Sobota, 27 listopada, godz. 19.00
Jazz Club Rynek
Warszawa, SDK, Rynek Starego Miasta 2
Informacje, bilety: tel. 022 7697759, 0501 140523

Agencja Ika Art.Wojciechowscy
Iwona Strzelczyk Wojciechowska, Krzysztof Wojciechowski

www.jazznastarowce.pl, www.ikaart.pl

 

MIŁOŚĆ MI WSZYSTKO WYJAŚNIŁA

Stołeczna Estrada

W niedzielę 1 maja br. o godz. 21.00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się koncert z okazji beatyfikacji Jana Pawła II, na którym wykonana zostanie kantata jazzowa Joachima Mencla „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. 

W koncercie wezmą udział polskie i światowe gwiazdy muzyki: Dino Saluzzi – wirtuoz bandoneonu, obecnie największa na świecie gwiazda argentyńskiego nuevo tango, Barbara Buonaiuto, Valerie Ekoume, wybitny saksofonista amerykański Dave Libeman, Jorgos Skolias – oryginalny wokalista o greckich korzeniach, Ewa Bem, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Kuba Badach – gwiazdy polskiego jazzu, Orkiestra Sinfonia Viva, Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej oraz popularna góralska Kapela Obrochtów z Zakopanego.

Kantata jest zbiorem pieśni śpiewanych, a także utworów instrumentalnych inspirowanych konkretnymi wierszami Karola Wojtyły. Znamienne jest to, że kilka z tych wierszy nosi w tytule określenie „pieśń”. Fragmenty poezji Karola Wojtyły, które posłużyły artyście w stworzeniu tej kantaty, należą do najbardziej intymnych w twórczości naszego wielkiego rodaka. Charakter całości jest związany z muzyką jazzową, oprawioną o brzmienia orkiestry symfonicznej, chóru chłopięcego oraz kapeli góralskiej, co zdecydowanie poszerza formułę do dużej formy instrumentalno-wokalnej.

Na obraz całości składają się: melancholia argentyńskiego tanga, słoneczna radość afrykańskiej pieśni, grecki temperament, ostre powietrze góralskiej muzyki, łagodność gregoriańskiego chorału, powaga i liryzm muzyki symfonicznej.

Joachimowi Menclowi udało się skomponować przepiękną, harmonijną muzykę, co szczególnie trudne i zaskakujące przy udziale tak wielu artystów uprawiających różnorodne gatunki muzyczne. W swoim dziele połączył wzniosłość i młodzieńczość, które doskonale oddają słowa i ducha jakie przez całe swoje życie roztaczał nad nami Jan Paweł II. Ten koncert będzie niezapomnianym przeżyciem i cudownym hołdem złożonym beatyfikowanemu papieżowi.

Organizatorem koncertu jest Stołeczna Estrada, współpraca Fundacja Media Visage.

Patroni koncertu: Program Pierwszy Polskiego Radia, TVP Kultura, Echo Miasta.

Koncert będzie transmitowany na żywo przez TVP Kultura (godz. 21) oraz retransmitowany przez TVP Polonia, godz. 22.40

www.estrada.com.pl


 

EL-EMINENCE FEST

JF

Józef Skrzek i Steve Schroyder (ex Tangerine Dream) będą gwiazdami Festiwalu Muzyki Elektronicznej El-Eminence Fest, który odbędzie się 30 października w warszawskiej Stodole.

Zanim jednak pojawią się w warszawskiej Stodole zawitają razem do Niemiec. Dokładnie 1 października muzycy wystąpią na Electronic Circus w Gütersloh, festiwalu który również poświęcony jest el-muzyce. Nie jest to pierwszy wspólny występ obu muzyków. Spotkali się już w ramach Ricochet Gathering (wyjątkowy projekt, którego nazwa odnosi się jednocześnie do wydarzenia jak i określa grupę artystów biorących w nim udział. Muzycy prezentujący muzykę elektroniczną spotykają raz do roku z małą grupą fanów w wybranym wcześniej miejscu i urządzają coś w rodzaju improwizowanego koncertu), a wynikiem tego spotkania była płyta „Trilogy”, nagrana przy udziale trzeciego muzyka Paula Lawlera.

Na festiwalu El-Eminence Fest wystąpią także:

Władysław Komedarek prezentujący materiał z premierowego albumu „Przestrzenie przeszłości”, zawierającego najlepsze utwory muzyka.

Agressiva 69. Zespół będzie promował swój nadchodzący album „Republika 69” z coverami Republiki.

Zespół Omni, który również zaprezentuje publiczności wyniki pracy nad projektem OME poświęconym pamięci Tomka Beksińskiego.

EL-EMINENCE FEST

Festiwal Muzyki Elektronicznej

Józef Skrzek

Steve Schroyder (ex Tangerine Dream)

Władysław Komendarek

Omni (feat. OME „tOMEk Beksiński”)

*Agressiva 69*

30.10.2011 – Warszawa, Stodoła, godz. 17.00
Otwarcie bram godz. 16.00

Ceny biletów:
80 zł w przedsprzedaży.
90 zł w dniu koncertu.

Bilety w sprzedaży na:
www.metalopolis.pl, www.ticketpro.pl, www.ebilet.pl,
www.ticketportal.pl, www.kupbilet.pl, www.eventim.pl

Wszelkie informacje o sprzedaży biletów: tel 032/205 25 00 (wew 101),
e-mail: koncerty@metalmind.com.pl, www.metalopolis.pl,
www.metalmind.com.pl Sprzedaż wysyłkowa: 032/205 25 00 (wew. 187),
shop@metalopolis.com.pl, www.metalopolis.pl


 

IX MOKOTÓW OLD ROCK’N’ROLL MEETING

JF

22 września o godz. 19.00 w Centrum Łowicka na warszawskim Mokotowie odbędzie się kolejny już IX Meeting. Gwiazdą koncertu będzie Halina Frąckowiak, wystąpią m.in. Zielono-Czarni, którzy już od 11 lat odgrzewają starego, dobrego rock’n’rolla.

Po raz kolejny będziemy mogli spotkać się w gronie miłośników starego, dobrego rock’n’rolla i posłuchać muzyki w wykonaniu gwiazd estrady i młodszych mniej znanych muzyków. Tu na Łowickiej występowali wcześniej: Mira Kubasińska, Katarzyna Sobczyk, Wojciech Korda, Janusz Popławski, Aleksander Nowacki, Marek Ałaszewski i Cezary Szlązak.

W tym roku gwiazdą koncertu będzie Halina  Frąckowiak, znana wcześniej m.in. z występów z grupą ABC. Jak zwykle na scenie pojawią się Zielono-Czarni, którzy od ponad
dziesięciu lat przypominają niezapomniane polskie przeboje z lat 60. i 70. Od ponad dekady niezmiennie z zespołem współpracują: Ewa Konarzewska, Andrzej Frajndt, Piotr Miks, Tomasz Jaśkiewicz i Andrzej Bigolas. Z Zielono-Czarnymi gościnnie zaśpiewa Andrzej Supron, który wraz z Ewą Skrzypek poprowadzi ten koncert.
 
Wystąpi również Mirosław Kalisiewicz z formacją Hamak Band z programem anti-age music (muzyka przeciw starzeniu się !?), a także Grupa Piotra Bajusa i Piotr Miks Band.

Imprezie towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna Zbigniewa Antoszewskiego. Ten popularny kiedyś gitarzysta basowy, członek legendarnych zespołów Tajfuny i Bizony, od kilku lat z powodzeniem uwiecznia na zdjęciach artystów oraz ciekawe wydarzenia estradowe.

Patronat artystyczny jak zwykle będą pełnili: Marek Gaszyński i Marek Karewicz.

Polskie Nagrania zaprezentują kilka swoich nowych pozycji w tym: „Ogień to my” – Piotr Miks, Ewa Skrzypek i Dylemat.

Patronat medialny pełnią Południe i Jazz Forum.

Impreza finansowana jest ze środków m.st. Warszawy Dzielnicy Mokotów z pomocą Stoartu.

Na koncert zapraszają: Miłosz Górecki – Przewodniczący Rady Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy i Bogdan Olesiński – Burmistrz Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

 

JAZZ GOES TO TOWN FESTIVAL 2011

Michał Polański

Czeskie miasto Hradec Králové po raz kolejny staje się mekką jazzu za sprawą Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Goes to Town”. Przez sześć dni, od 10 do 15 października, Hradec Králové zapełni publicznością swoje sale koncertowe, bary i miejsca publiczne, gdzie występować będą niebanalne postaci współczesnej sceny jazzowej.

Festiwalowa publiczność usłyszy muzykę jazzową we wszystkich jej formach i różnorodnych sposobach jej interpretacji. Jazz będzie wykonywany przez młodych, utalentowanych artystów, jak również przez prawdziwe gwiazdy tego gatunku.

„Jazz Goes to Town” to sześciodniowe święto muzyki jazzowej. Codziennie odbywać się będą dwa festiwalowe koncerty, zaś kulminacją imprezy będą główne wieczory festiwalowe (14.10 i 15.10), kiedy to na scenie hradeckiego Centrum Kongresowego „Aldis” zaprezentują się cztery zespoły na najwyższym poziomie czeskim, europejskim i światowym.

W programie tegorocznej edycji imprezy oprócz jazzu z pewnością nie zabraknie bluesa, free jazzu, funky, world music i solowych recitali pianistycznych. Zaprezentuje się także młoda generacja czeskich muzyków.
W trakcie festiwalowego tygodnia zaprezentuje się około 20 zespołów w różnorodnym programie, który przedstawia się następująco:

Poniedziałek, 10 października

19:00 John Gros / Brian Seeger & Friends (USA/CZ) Teatr „Drak”
21:00 Rajnošek Band (CZ) Klub „Kozinka”

Wtorek, 11 października

19:00 Points (CZ) Teatr „Drak”
21:00 Adam Tvrdý Trio (CZ) Klub „Kozinka”

Środa, 12 października

19:00 Jan Kořínek & Groove (CZ) Teatr „Drak”
21:00 Lukáš Martinek & Private Earthquake (CZ) Klub „Kozinka”

Czwartek, 13 października

19:00 wrgha POVO Orchestra (CZ) – Teatr „Drak”
21:00 J.J.Jazzmen feat. Josef Bažík Pavelka (CZ) – Klub „Kozinka”

Piątek, 14 października

19:00 Pierwszy główny wieczór festiwalu
Centrum kongresowe „Aldis” – mała sala

The East-West European Jazz Orchestra TWINS 2011/2012 feat. Dian Pratiwi, Ryan Carniaux, Ondřej Štveráček, Andrew Krasilnikov (USA/EU/RI/RUS) European Jazz Ensemble (GB/D /NL/CZ)
 
Sobota, 15 października

19:00 Drugi główny wieczór festiwalu
Centrum Kongresowe „Aldis” – duża sala

Fanfán Tulipán (CZ), Milan Svoboda Quartet (CZ), Clarinet Trio (D), Jack Bruce & His Big Blues Band (GB)

Lista gwiazd, które w ciągu ostatnich siedmiu lat ozdobiły swymi występami Festiwal „Jazz Goes to Town”, jest bardzo długa. Hradec Králové gościł wykonawców indywidualnych i zespoły z całego świata, jak: Joe Zawinul, Al Foster, Art Ensemble of Chicago, Jean-Luc Ponty, Mike Mainieri’s Steps Ahead, John Surman, Vienna Art Orchestra, Willem Breuker Kolektief, Lester Bowie’s Brass Fantasy, James Carter Quartet, Albert Mangelsdorff Quartet, Michel Camilo Trio, czy Dave Liebman Dublin Project.

Spośród wykonawców czeskiej sceny jazzowej wymieńmy przynajmniej takie nazwiska jak  Rudolf Dašek, Jana Koubkova, Karel Ružicka, czy Milan Svoboda.

Międzynarodowy festiwal „Jazz Goes to Town” szybko stał się jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w Hradec Kralove i towarzyskim wydarzeniem roku. Wraz z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym stał się stałą atrakcją kulturalną na najwyższym poziomie zarówno w kontekście lokalnym, jak i międzynarodowym.

Michał Polański

Bilety na dwa główne wieczory festiwalu „Jazz Goes to Town” w dn. 14 i 15 października do nabycia na stronie:
http://www.ticketpro.cz/jnp/home/index.html

Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu:
 http://www.jazzgoestotown.cz/

Kontakt z organizatorami festiwalu:
tel. (OO 420) 495 211 081
e-mail: info@jazzgoestotown.com 

 

C.J. Chenier

DZIEDZIC TRONU ZYDECO POWRACA NA RAWĘ BLUES

Rawa Blues

Na jedyny koncert w Europie prosto z Luizjany przylatuje C.J. Chenier & Red Hot Louisiana Band. Mistrz akordeonu zagra na Rawa Blues Festival już po raz drugi. Występ będzie częścią celebracji jubileuszu Alligator Records.

Ciągle mamy w pamięci pierwszy występ Cheniera i części jego zespołu, która zdołała dotrzeć do Spodka na Rawa Blues Festival w 2002. Wówczas dwóch członków jego zespołu nie przybyło na czas z powodu odwołanych lotów z USA. W rozmowie Chenier nawiązuje do tego pamiętnego koncertu: „Zawsze chciałem dostać drugą szansę, aby móc wrócić i dać ludziom sto procent tego, co mam do przekazania. Teraz ją otrzymałem i jestem bardzo szczęśliwy”.

Okrzyknięty jednogłośnie najlepszym żyjącym akordeonistą i wokalistą zydeco, Chenier stał się legendą. Artysta jest fenomenem na skalę światową, który można porównywać tylko z jego ojcem – Cliftonem Chenierem. Jednak muzyk z dużym dystansem podchodzi do tych stwierdzeń. Na pytanie dotyczące występu na Rawa Blues Festival 2011 wykazuje ogromny entuzjazm i pewne zaskoczenie, że „zostałem wybrany do wzięcia udziału w już historycznym festiwalu i dodatkowo w tak doborowym towarzystwie
genialnych wykonawców”.

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się „in-door” (pod dachem). Tegoroczna 31. edycja to jedyny oficjalny koncert w Europie z okazji jubileuszu 40-lecia legendarnej wytwórni Alligator Records.

Bilety na 31. edycję festiwalu, która odbędzie się 8 października w katowickim Spodku są sprzedawane w kilkuset punktach sieci Ticketpro w całej Polsce oraz w Internecie poprzez serwis Ticketpro.pl. Ceny biletów w zaczynają się od 65 PLN.

Szczegóły na temat festiwalu można znaleźć woficjalnym serwisie:

www.rawablues.com

EUROPEJSKI KONGRES KULTURY – PODSUMOWANIE

NIA

Zakończył się Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu, jedno z najważniejszych wydarzeń Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji. Debatom poruszającym najbardziej aktualne problemy współczesnej kultury towarzyszyły interdyscyplinarne projekty artystyczne.

Ideą organizowanego z polskiej inicjatywy Kongresu było
stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat zmieniającej się definicji kultury i scenariuszy jej rozwoju. Intelektualne ramy Kongresu wyznaczył, w przygotowanej specjalnie na tę okazję książce „Kultura w płynnej nowoczesności”, jego gość specjalny – profesor Zygmunt Bauman. Filozof, uważny obserwator przemian społecznych, wygłosił także odczyt inauguracyjny, sytuując kulturę w centrum największych wyzwań współczesności.

Program Kongresu opierał się na czterech filarach: spotkaniu Ministrów Kultury krajów UE, spotkaniach i dyskusjach czołowych europejskich intelektualistów, debatach w ramach inicjatywy A Soul for Europe i wydarzeniach artystycznych.

Na Europejskim Kongresie Kultury spotkali się teoretycy i praktycy, mistrzowie i alternatywni twórcy, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, instytucji europejskich oraz organizacji pozarządowych, a także publicyści, animatorzy i aktywiści z Polski i zagranicy.

Łącznie odbyło się 13 debat i zrealizowanych zostało ponad 100 interdyscyplinarnych projektów. Program artystyczny Kongresu współtworzyło 550 kuratorów i artystów. Do Wrocławia przyjechali m.in.: Zygmunt Bauman, Mirosław Bałka, Andrzej Wajda, Zbigniew Libera, Gianni Vattimo, Jan Fabre, Brian Eno, Krzysztof Penderecki, Oliviero Toscani, Ryszard W. Kluszczyński, Fatos Lubonja, Jonny Greenwood, Pekka Himanen, Krzysztof Wodiczko, Dubravka Ugrešić, Sara Arrhenius, Wiktor Jerofiejew, Ewa Rewers.

Kongres wyróżniało problemowe podejście do kultury oraz interdyscyplinarna formuła, łącząca teoretyczną refleksję z praktyką kulturalną. W warstwie merytorycznej Europejski Kongres Kultury dał szansę na dyskusje, spotkania, często burzliwe wymiany myśli oraz integrację wszystkich jego uczestników.

Refleksje wypracowane podczas kongresowych spotkań zostaną zebrane i wydane w specjalnej publikacji. Pierwsze wnioski i rekomendacje na przyszłość padły już podczas uroczystego zamknięcia. – Odbyliśmy podróż, której punktem wyjścia była refleksja nad kulturą, kulturą jako najważniejszym fragmentem kapitału współczesnej Europy, bazy na której możemy budować perspektywy na przyszłość, zaczynem zmian społecznych, ekonomicznych i gospodarczych – powiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski.

Paneliści podkreślali, że w dobie ery cyfrowej zmianie uległa sama definicja kultury, a jej europejski model jako taki już nie istnieje. Zdaniem uczestników dyskusji kultura powinna budzić zaufanie i nieść zmianę społeczną. – Kultura jest ważna, bo uczy kreatywnego myślenia, dlatego istotna jest edukacja kulturalna i kształtowanie kompetencji kulturalnych – zaznaczył Minister Bogdan Zdrojewski. Rolę kultury podkreślał również obecny podczas zamknięcia Kongresu Dyrektor Generalny ds. Kultury, Edukacji i Młodzieży w Komisji Europejskiej, Jan Truszczyński twierdząc, że kultura jest skuteczną strategią rozwoju Unii Europejskiej i naszym w niej głównym kapitałem.

Program czterech dni Kongresu wypełniło wiele wyjątkowych przedsięwzięć artystycznych. Specjalnie na Kongres Brian Eno przygotował multimedialny projekt Future Perfect prezentowany na Wrocławskiej Fontannie, a Mirosław Bałka stworzył instalację „Wege zur Behandlung von Schmerzen”. Podczas bezprecedensowych spotkań Krzysztofa Pendereckiego z Jonnym Greenwoodem i Aphex Twinem zabrzmiały światowe prawykonania kompozycji: Aphex Twin „Threnody for the Victims of Hiroshima remix” oraz „Polymorphia Reloaded”, a także Jonny Greenwood  „48 Responses to Polymorphia”.

Zgodnie z naczelnym hasłem Kongresu „Art for Social Change”, kultura dla zmiany społecznej, do udziału i kształtowania otwartej formuły Kongresu zaproszeni byli jego uczestnicy, współtworząc takie projekty jak: warsztaty dedykowane osobom o różnych kompetencjach i umiejętnościach (warsztaty liberatury, twittowania, warsztaty muzyczne, cykl warsztatów dla organizacji pozarządowych), zwycięskie projekty konkursu przeprowadzonego w ramach przygotowań do Kongresu przez Narodowy Instytut Audiowizualny czy projekt społeczny Miasta w Komie.

W systemie akredytacyjnym Europejskiego Kongresu Kultury zarejestrowało się 15 tys. osób. Dodatkowo, wejściówki pobrało 5 tys., a we wszystkich kongresowych wydarzeniach wzięło udział około 200 tys. uczestników. Przy organizacji Kongresu pomagało ponad 550 wolontariuszy. Odwołując się do przewodniego hasła UE na rok 2011 – wolontariatu oraz do ważnej dla rozwoju kapitału społecznego w strategii Polska 2030 idei innowacji społecznej przez kulturę, w Kongres zaangażowanych było blisko 100 organizacji pozarządowych z Polski i Europy.

W program Kongresu włączone zostały projekty zwracające uwagę na problem społecznego wykluczenia związanego np. z wiekiem czy narodowością (spektakl „Nogi” Teatru Tańca Dawka Energii z Wałbrzycha czy interdyscyplinarny „Pamięć i zapomnienie” Fundacji Kobiecej EFKa). W pozarządowym Generatorze Pomysłów, podczas którego kongresowa publiczność głosowała na jeden z pięciu projektów wypracowanych w ciągu dobry nieprzerwanej pracy, zwyciężył „Generation Swap” („Wymiana międzypokoleniowa”), zakładający wspólną pracę seniorów zajmujących się ginącymi rzemiosłami i młodych artystów/designerów.

Jednym z warunków udziału w konkursie dla organizacji pozarządowych przeprowadzonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny było przygotowanie wspólnego projektu dla organizacji z różnych krajów, przede wszystkim z krajów zza wschodniej granicy – Białorusi, Ukrainy, Kaukazu, w których mieszkańcy mają ograniczony dostęp do tego, co dzieje się w kulturze europejskiej. Zwycięskimi przedsięwzięciami realizowanymi we Wrocławiu były m.in. Radio Ryba, w ramach którego polscy i białoruscy dziennikarze przygotowali relację (wywiady) z Kongresu dla Białorusi, „ART Training in Wrocław” obejmujący współpracę polskich i ukraińskich artystów przy tworzeniu gry miejskiej, czy wspomniany już Generator Pomysłów – zapraszający do wspólnej pracy twórców z Polski, Gruzji, Armenii, Ukrainy i krajów Europy zachodniej.

Kongresowe projekty jeszcze po oficjalnym zakończeniu będą miały swoją kontynuację w przestrzeni publicznej czy sieciowej (np. zeskanowane rysunki – efekt wspólnego komiksowania na karteczkach post-it), bądź w postaci zachowanych nagrań. Wiele kongresowych przedsięwzięć ma charakter audiowizualny: Doc’s Docs Gdańsk Remix – konkurs na kolaż dokumentów ze Stoczni Gdańskiej, subiektywnie doświadczany świat Kongresu prezentują filmy kręcone telefonami komórkowymi uczestników zachęconych przez przedstawicieli ruchu społecznego Miasta w Komie. Przez cały październik będzie można wysłuchać relacji z wydarzeń Europejskiego Kongresu Kultury przygotowanych przez dziennikarzy białoruskiej redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy oraz internetowego Radia Ryba. Nagrania dotrą bezpośrednio do mieszkańców Białorusi, aktywizując ich do świadomego działania.
Audycje będą również dostępne na stronach:
www.polskieradio.pl  i http://radioryba.com

W ramach projektu grupy Supermarket „Wyprzedaż” powstał rodzaj platformy kontaktowej dla przedstawicieli instytucji, NGOs i grup niezależnych działających w obszarze kultury.

Debaty oraz uroczystości otwarcia i zamknięcia Kongresu transmitowano pod adresem www.culturecongress..eu oraz www.nina.gov.pl. Ich nagrania niebawem będą dostępne na wskazanych stronach.

Zgodnie z naczelną ideą Kongresu kultura jako narzędzie zmiany społecznej, Kongres był platformą spotkań, wymiany perspektyw i katalogów dobrych praktyk przez aktywnych uczestników życia społecznego, w tym organizacji pozarządowych.

Na Kongres akredytowało się 430 przedstawicieli mediów z Polski i zagranicy.

Więcej informacji:
www.culturecongress.eu
oraz www.uwaganakulture.pl

Informacja prasowa w wersji elektronicznej oraz materiały graficzne i zdjęcia z Kongresu dostępne są na:

ftp://ftp.nina.gov.pl
login: prasa
hasło: ninapress

 

Loud Jazz Band: Oystien Skar, Wojtek Staroniewicz, Erik Johannessen, Mirosław Carlos Kaczmarczyk,
Piotr Iwicki
fot. Henryk Malesa

THE SILENCE –  LOUD JAZZ BAND TOUR

Pl

Polsko-norweska formacja Loud Jazz Band Mirosława „Carlosa” Kaczmarczyka wystąpi 15, 16 i 17 września na trzech koncertach w Warszawie, Grodzisku Mazowieckim i Ciechanowie.

15.09.2011 klub Mała i Czarna, Warszawa, g. 20.00
www.malaiczarna.pl

16.09.2011 Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, g. 19.30 www.centrumkultury.eu

17.09.2011 Centrum Kultury w Ciechanowie, g. 19.00 www.ckisz.ciechanow.net.pl

LOUD JAZZ BAND istnieje od 1989 r. i został założony w Polsce przez gitarzystę i kompozytora Mirosława „Carlosa” Kaczmarczyka. Zespół wypracował własne brzmienie, wizję muzyki i miejsce na jazzowym rynku.

Skład jest międzynarodowy:

Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk - gitara
Erik Johannessen - puzon
Wojciech Staroniewicz - saksofon
Kristian Edvardsen - gitara basowa
Øystein Skar - fortepian
Ivan Makedonov - perkusja
Maciej Ostromecki - instrumenty perkusyjne
Piotr Iwicki - syntezator, instrumenty perkusyjne

Grupa ma w swoim dorobku już osiem płyt. Krążek „Don’t Stop The Train” zdobył trzecie miejsce w rankingu Guitar Top 2004 miesięcznika „Gitara i bas magazine”. Album „4ever2U” był nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. W 2000 r. utwór LJB „4ever2u” został wykorzystany na płycie „Smooth Jazz Cafe 2” wydanej przez Program Trzeci Polskiego Radia. Przez wiele lat grupa grała ze znanymi muzykami, jak m.in. Helge Lien (fortepian), Cezary Konrad (perkusja), Knut Løchsen (fortepian), Per Mathisen (gitara basowa), Krzysztof Herdzin (fortepian).

„The Silence” to płyta refleksyjna. Bardzo „skandynawska”, a jednak ciągle w głównym nurcie muzyki tworzonej od lat przez muzyków LJB. „The Silence” to w większym stopniu refleksja niż cisza, to harmonia, balans, to wypowiedź bardzo osobista dedykowana osobom, wspomnieniom, uczuciom i wrażeniom z różnych napotkanych na naszej drodze sytuacji.

oficjalna strona zespołu: www.loudjazzband.com

 

OFF JAZZ FESTIVAL W TCZEWIE

CKiS w Tczewie

Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w dniach 6 - 8 października br. organizuje kolejną, piata edycję Off Jazz Festival. Wystąpią m.in. DagaDana, Mikromusic, Adam Wendt Power Set, Czary Mary z Mikołajem Trzaską i Krystyna Stańko.

Impreza stanowić ma off-jazzową propozycję, łączącą jazz z innymi gatunkami muzycznymi (m.in. muzyką elektroniczną, folkową, popową), jak również propozycję edukacyjną – w tym roku publiczność będzie mogła wziąć aktywny udział w tworzeniu improwizowanego utworu muzycznego.

Na festiwalu usłyszymy  polsko-ukraińską mieszankę folku, jazzu i elektroniki, laureatów Fryderyka w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata – trio DagaDana. W październiku br. ukazuje się nowy, długo wyczekiwany album grupy
„Dlaczego nie”, który  pokazuje również wpływy marokańskie. Koncert w Tczewie będzie częścią międzynarodowej trasy zespołu, na której znajdują się takie miejsca jak Paryż, Singapur czy Dżakarta.
 
Ponadto wystąpi wrocławska grupa Mikromusic – jedna z najciekawszych formacji młodego pokolenia na polskiej scenie muzycznej, charakteryzująca się stylistyką nu-jazzową. Wizytówką zespołu jest hipnotyzujący głos wokalistki Natalii Grosiak.  

Podczas festiwalu nie zabraknie również tczewskiego akcentu w postaci Adama Wendta z triem Power Set. Kolejna muzyczna niespodzianka, której nie można przegapić to Czary Mary – projekt  w składzie: Mikołaj Trzaska, Tomasz Gadecki i Rafał Mazur, muzycy pierwszy raz wystąpią w takim składzie właśnie na Off Jazz Festival-u, po nich na scenie pojawi się Krystyna Stańko – jedna z najlepszych polskich wokalistek, która zaprezentuje jazzowe aranżacje utworów Petera Gabriela.

Warsztaty dla publiczności wraz z mini koncertem na skrzypce elektryczne, wokale, efektory, sekwencery i loopery, poprowadzi Degradazia, czyli projekt Wojtka Grabka – multiinstrumentalisty, który ostatnio wydał swój debiutancki album „8” pod patronatem Programu 3 Polskiego Radia oraz Dagi Gregorowicz z zespołu DagaDana.  

Festiwalowy klimat będzie można poczuć również w Piwnicy Kulturalnej (Piwnica CKiS), w piątek po koncertach odbędzie się tam festiwalowe jam session.

Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki
Tadeusz Żmijewski

PROGRAM FESTIWALU

Czwartek, 6.10.11, godz. 19:00

DAGADANA

DEGRADAZIA (GRABEK & Daga Gregorowicz )
koncert oraz warsztaty z udziałem publiczności

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z możliwościami obróbki dźwięku na żywo, poznają wykorzystywane przez muzyków instrumenty oraz wezmą aktywny udział w tworzeniu improwizowanego utworu muzycznego.

Piątek, 7.10.11, godz. 19:00

MIKROMUSIC

ADAM WENDT Power Set

+ Jam session (Piwnica Kulturalna)

Sobota, 8.10.11, godz. 19:00

CZARY MARY
Mikołaj Trzaska  - sax, klarnet
Rafał Mazur - bas
Tomek Gadecki - sax

KRYSTYNA STAŃKO Secretly Koncert
Muzyka Petera Gabriela

Bilety:

Karnet na 3 dni festiwalu – 40 PLN

pojedynczy bilet – 15 PLN

Przedsprzedaż i rezerwacja stolików:
Centrum Kultury i Sztuki
ul. Wyszyńskiego 10
Tczew
tel. 58 531 07 07
www.ckis.tczew.pl

 

ZBIGNIEW SEIFERT IN MEMORIAM – W BERLINIE

Aneta Norek

26 listopada br. w Berlinie, w ramach Polskiej Prezydencji 2011 w Radzie UE, odbędzie się koncert jazzowy pt. Zbigniew Seifert in Memoriam.

W koncercie, który będzie mieć miejsce w Instytucie Francuskim, udział wezmą: Mateusz Smoczyński - skrzypce, Ack van Rooyen - trąbka, Richie Beirach - fortepian, Glen Moore - kontrabas, Janusz Stefański - perkusja oraz Atom String Quartet.

Wydarzenie transmitować będzie Radio Berlin. Przed koncertem goście zostaną zaproszeni na wystawę zdjęć i pamiątek po artyście.

Organizatorami koncertu są: Stowarzyszenie Artystyczne Pro Musica Mundi, Fundacja im. Zbigniewa Seiferta oraz Jazzwerkstatt Berlin-Brandenburg.

Projekt Zbigniew Seifert in Memoriam dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.

Zbigniew Seifert in Memoriam
16.11.2011, godz. 20.00
Instytut Francuski
Kurfürstendamm 211
Berlin, Niemcy

www.zbigniewseifert.org
http://www.zbigniewseifert.org/proj/31/zbigniew-seifert-in-memoriam-berlin-polska-prezydencja.html
www.promusicamundi.pl

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO BERLINA!!!

Aneta Norek

 

Anita Wardell

ANITA WARDELL W JAZZ CAFE POSK W LONDYNIE

Tomek Furmanek

Brytyjska wokalistka Anita Wardell wystąpi w sobotę 17 września w Jazz Cafe POSK w Londynie.

Nagrodzona prestiżową BBC Jazz Award w kategorii Best of Jazz w 2006 roku Anita Wardell swym bezkompromisowym stylem zdobyła pozycję kultową w brytyjskim środowisku jazzowym – zarówno wśród słuchaczy, jak i kolegów muzyków.

Urodzona w Wielkiej Brytanii, studiowała muzykę na Adelaide University w Australii, a następnie powróciła do Londynu, by kontynuować studia w Guildhall School of Music and Drama.

Artystka ma na swoim koncie sześć albumów, które zostały bardzo wysoko ocenione przez brytyjska krytykę. Wydany w 2006 roku album „Noted”, będący kolekcją klasyków z ery Blue Note (do wielu z nich Anita dopisała własne słowa), często gościł na antenach radiowych i uzyskał wyłącznie
pięcio - lub czterogwiazdkowe recenzje w brytyjskich i europejskich magazynach muzycznych. Następny album w jej dyskografii – „Kinda Blue” – odniósł podobny sukces. Obecnie artystka pracuje nad nowym albumem, który ukaże się wiosną 2012 roku.

Wokalistka obdarzona jest głosem o niespotykanej barwie i skali, którego używa tak, jak muzyk jazzowy używa instrument. Zapełnia najbardziej prestiżowe sale klubów jazzowych, jej koncerty w klubie Ronnie’ego Scotta w Londynie były wielkim przebojem tego klubu. Koncertuje w UK, Europie i Stanach Zjednoczonych, prowadzi prestiżowe warsztaty wokalne w Londynie, Francji i USA.

Mark Murphy, pionier bebopu i legendarny wokalista jazzowy, jest pełen podziwu dla Anity. „Zdumiewa i porusza mnie to, z jakim uczuciem Anita śpiewa ballady, by potem znów wrócić do doskonałego scatu”.

Norma Winstone, wybitna wokalistka brytyjska zachwyca się szczerością i pięknem muzycznych interpretacji Anity Wardell, określając je jako „poruszające”.

Jeden z brytyjskich krytyków napisał o niej już w 1997 roku: „Anita Wardell jest obecnie jednym z najbardziej ekscytujących i oryginalnych przykładów sztuki wokalnej improwizacji”.

Inny recenzent, po koncercie Anity w Pizza on the Park w Londynie, podsumował: „Oczarowała zdumioną publiczność – słuchali zaczarowani w skupionej ciszy”.

Anita Wardell
17 września, godz. 20.30
Jazz Cafe POSK
238-246 King Street, Hammersmith, W6 0RF London, United Kingdom

www.anitawardell.com

www.jazzcafeposk.co.uk

Tomek Furmanek

 

MY, SAKSOFON – KONCERT JACKA DELONGA

PWM

We wtorek 25 października o godz. 17.00 w sali nr 12 Akademii Muzycznej w Łodzi (ul. Gdańska 32) odbędzie się koncert kwartetu saksofonowego Jacka Delonga i Big Bandu Akademii Muzycznej w Łodzi. Wstęp wolny.

To wydarzenie towarzyszy promocji najnowszej książki Jacka Delonga zatytułowanej „My, saksofon”. Publikacja ta, wydana nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w interesujący sposób przybliża burzliwe dzieje saksofonu. Autor zabiera czytelników w niezwykłą podróż w czasie śladami tego instrumentu, pokazując jego podwójne oblicze. Poszczególne rozdziały przenoszą czytelników m.in. do warsztatu genialnego konstruktora Adolfa Saksa, w miejsca występów wojskowych orkiestr dętych, ale także do klubów jazzowych, na dancingi oraz do szkół muzycznych na różnych kontynentach.

Więcej informacji na stronie: www.jazzowisko.pl
 

Ewelina Babiarz

JAZZ CHRISTMAS EWELINA BABIARZ

Performance Promotion

W piątek 16 grudnia br. w Polskim Radiu Rzeszów z jazzowym koncertem świątecznym wystąpi wokalistka Ewelina Babiarz.

Muzycy mówią o niej: objawienie. Ewelina Babiarz lubi zaskakiwać oraz przełamywać stereotypy. Na swoim koncie ma produkcje z wielkimi nazwiskami polskiego świata muzyki, jak  m.in. Włodzimierz Nahorny, Paweł Skorupka czy Leon Sęk. W czerwcu tego roku, zaraz po udziale w finale finałów „Szansy na sukces”, ukazał się jej pierwszy
singiel promujący nadchodzącą debiutancką płytę, na której odnajdziemy mieszankę popularnych brzmień z soczystym jazzem.

Od najmłodszych lat zakochana w śpiewie, perfekcjonistka z temperamentem oraz niepoprawna optymistka, która jak każda kobieta podlega emocjom. Pytana o wydarzenia, które zapadły najmocniej w jej pamięci Ewelina wymienia występ w świątyni Apollina na Riwierze tureckiej oraz warszawskiej Sali Kongresowej.

Ewelinie towarzyszyć będzie niezwykle utalentowane trio jazzowe w składzie: na fortepianie Paweł Lipski – student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie; na perkusji Maciej Wojcieszuk, na kontrabasie Radek Łukaszewicz, uczeń prof. Adama Cegielskiego.

Jazz Christmas Ewelina Babiarz
16 grudnia, start. godz. 19:45
Polskie Radio Rzeszów S.A.
ul. Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
   
Wstęp wolny – ilość miejsc ograniczona!

Więcej informacji:
www.facebook.com/ewelinababiarz


 

Joe Bonamassa
fot. Zosia Matysik

JOE BONAMASSA W SALI KONGRESOWEJ

Andrzej Matysik

Na jedynym koncercie w Polsce 1 marca w warszawskiej Sali Kongresowej wystąpi amerykański mistrz bluesa, gitarzysta i wokalista Joe Bonamassa.

Joe Bonamassa - gitara i śpiew
Carmine Rojas - gitara basowa
Tal Bergman - perkusja
Rick Melick - instrumenty klawiszowe i śpiew

Joe Bonamassa przyszedł na świat w 8 maja 1977 roku w Utice w stanie Nowy Jork, dokładnie w 66-te urodziny Roberta Johnsona. Dzięki temu, że jego ojciec Len posiadał sklep z instrumentami, Joe zaczął grać na gitarze Chiquita o pomniejszonej skali już w wieku czterech lat. Siedem lat później zaczął pobierać lekcje gry, po raz pierwszy występował na scenie przed B.B. Kingiem w wieku 12 lat, a w dwa lata później został zaproszony do udziału w festiwalu Fendera. Wraz z Berrym Oakleyem Juniorem, synem basisty zespołu The Allman Brothers Band, założył zespół The Bloodline, którego członkami byli też m.in.: syn Milesa Davisa Erin Davis i syn Robby'ego Kriegera z grupy The Doors, Waylon Krieger. Zespół wydał jeden album, na którym gościnnie zagrał Warren Haynes.

Ale ten zespół znanych muzycznych dzieci to tylko pierwszy etap w karierze Joe, trampolina do wielkiej kariery. O toku, jaki przybrało jego życie zadecydowała miłość do gitar: graniem na tym instrumencie nie tylko zarabia na życie, i zaskarbia sobie miłość tysięcy ludzi na całym świecie (gra ponad 200 koncertów rocznie!), ale też i zwyczajnie sprawia sobie przyjemność. Od najmłodszych lat kolekcjonuje gitary – ma ich ponad 215! Do nagrania płyty zawierającej 11 utworów potrafi użyć 22 różne gitary i 5 wzmacniaczy, natomiast podczas koncertów używa średnio od 5 do 8 różnych instrumentów. W tym Gibsona sygnowanego swoim własnym nazwiskiem, o numerze seryjnym 001, choć, jak mówi, wolałby, żeby to było 007...

Jego muzykę zgrabnie określono „postmodernistycznym bluesem”: słychać w niej zarówno wpływy bluesa z Delty Missisipi, brytyjskiej Inwazji Bluesowej lat 60., jak i czysto rockowe zagrywki. Tym, co łączy te elementy w spójną całość, jest wirtuozeria, nad którą młody mistrz nieustannie pracuje. Lubi też swoją wiedzą dzielić się z małymi adeptami gitary, i muzyki w ogóle: uczestnicząc w programie „Blues in the Schools” podróżuje po amerykańskich szkołach, by zachęcać dzieci do zainteresowania bluesem. Jak mówi, dawno temu poświęcił się muzyce, i, choć to wymaga wyrzeczeń, nie żałował tej decyzji ani przez chwilę. Z tej decyzji są też zadowoleni jego fani, którzy swego mistrza obdarzają nieziemskim uwielbieniem, tłumnie zjawiając się na wszystkich jego koncertach.

Bonamassa jest częstym gościem na listach przebojów: wydana w 2003 roku płyta „Blues Deluxe”, promująca obchodzony wtedy Rok Bluesa, dotarła do pierwszego miejsca na bluesowej liście „Billboardu”, podobnie, jak wydany w 2006 roku album „You & Me”. Wszystkie dotychczasowe płyty Bonamassy święciły wielkie sukcesy: te, które nie znalazły się na pierwszym miejscu listy „Billboardu”, docierały przynajmniej do pierwszej dziesiątki. W maju 2009 roku Joe Bonamassa zagrał koncert w słynnej londyńskiej Royal Albert Hall, na który bilety wyprzedane zostały w ciągu niecałego tygodnia! To niezwykłe wydarzenie, które sam artysta opisuje jako kulminacyjny punkt 20 lat spędzonych na scenie, wydane zostało na płycie DVD. Tamtego wieczoru obok Bonamassy na scenie pojawili się też goście specjalni, legendy brytyjskiej sceny muzycznej, Eric Clapton i Paul Jones.

Pełna dyskografia artysty zawiera następujące tytuły: „A New Day Yesterday” (2000), „So, It’s Like That” (2002), „A New Day Yesterday Live” (2002), „Live At The Cabooze” (2002), „Blues Deluxe” (2003), „Had To Cry Today” (2004), „A New Day Yesterday: Live” (2005), „Live At Rockpalast” (2005), „You & Me” (2006), „Sloe Gin” (2007), „Live From Nowhere In Particular” (2008), „The Ballad of John Henry” (2009), „Joe Bonamassa: Live From Royal Albert Hall” (2009), „Black Rock” (2010), „Dust Bowl” (2011). 27 września ukazała się jego kolejna płyta. Nosi tytuł „Don’t Explain” i zawiera interpretacje 10 bluesowych klasyków. Album jest wspólnym dziełem Bonamassy i pochodzącej z Los Angeles blues-rockowej wokalistki i kompozytorki, Beth Hart.

Od 2010 roku współtworzy super grupę Black Country Communion, w której skład wchodzą też: Glenn Hughes, Jason Bonham, oraz Derek Sherinian. Ich pierwsza płyta nosi tytuł „Black Country Communion”. W czerwcu 2011 ukazała się kolejna, zatytułowana po prostu „2”.

Joe Bonamassa
Warszawa
Sala Kongresowa
1 marca 2012, godz. 20.00

www.ticketportal.pl

 

Nigel Kennedy

NIGEL KENNEDY – HENDRIX!

Stodoła

Nieobliczalny i kontrowersyjny brytyjski wirtuoz skrzypiec Nigel Kennedy wystąpi w warszawskiej Stodole w niedzielę 18 marca z programem utworów Jimiego Hendriksa.

Nigel Kennedy - skrzypce elektryczne
Z - Star - vocals
Doug Boyle - gitara
Piotr Wyleżoł - fortepian, organy Hammonda
Adam Kowalewski - kontrabas, gitara basowa
Krzysztof Dziedzic - perkusja

Na koncercie w Stodole  Kennedy przedstawi program bliższy takiej właśnie tradycji – oryginalne, porywające kompozycje inspirowane twórczością Jimiego Hendriksa. Jak twierdzi: „Hendrix plasuje się na równi wysoko z wybitnymi kompozytorami muzyki klasycznej. Ma wiele wspólnego z postaciami takimi jak Franz Liszt czy Chopin – to wspaniały kompozytor i instrumentalista, który tworzył muzykę zupełnie nowego dla swych czasów gatunku”.

Kennedy’emu towarzyszyć będzie zespół w składzie czołowych polskich jazzmanów na stale koncertujących z nim jako Nigel Kennedy Quintet: Piotr Wyleżoł (fortepian, organy Hammonda), Adam Kowalewski (kontrabas, gitara basowa), Krzysztof Dziedzic (perkusja) oraz, gościnnie, znakomity brytyjski gitarzysta Doug „rock god” Boyle, poprzednio grający w Caravan jak i między innymi z Robertem Plantem. Obok występu w Gdyni, jest to jedyny koncert Artysty z tym unikatowym repertuarem w Polsce.

 

Nigel Kennedy, najlepiej sprzedający płyty klasyczny muzyk wszechczasów, porusza się równie swobodnie w repertuarze klasycznym jak i współczesnym, jako jeden z nielicznych obie te formy wykonując na najwyższym poziomie. Prezentowany niezliczoną ilością nagród w tym Grammy Awards, brytyjską Brit Awards, francuską Vivement Dimanche Gold Award, niemieckimi Echo Awards, szwajcarską Gold Rose of Montreaux, w Polsce – nagrodą Fryderyka muzyk jest artystą bezkompromisowym, wspaniałym showmanem, który idealnie nawiązuje kotakt z publicznością. Jako kompozytor, ma na koncie wiele oryginalnych aranżacji w tym płyty „Kafka”, „A Very Nice Album”, „Shh” , „Four Elements”.

Świetny improwizator, rasowy jazzman, współpracował z legendarnym Stephane’em Grapellim oraz czołowymi muzykami współczesnego jazzu , w tym z Ronem Carterem i Jackiem De Johnette. W wieku lat szesnastu zaproszony do Ellington Orchestra. Zasłynął przełomowym nagraniem „Czterech pór roku” Vivaldiego, jako pierwszy w historii otwierając wcześniej hermetyczny i elitarny świat muzyki klasycznej dla masowej publiczności. W ślad za nim poszli Pavarotti, Trzej Tenorowie, Vanessa Mae. Jego spuścizna utorowała drogę do kariery obecnym popularnym klasykom młodego pokolenia. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych interpretatorów Bacha na świecie.

Na stale wpisany w spuściznę muzyczną Wielkiej Brytanii, Kennedy od dawna istnieje także jako ciekawa postać w środowisku brytyjskiego rocka i pop. Artyści, z którymi współpracował bądź nadal współpracuje to miedzy innymi: The Who, Robert Plant, Jeff Beck, Paul McCartney, Donovan, Boy George, Peter Gabriel, Kate Bush, Damon Reece (Massive Attack), Jon Lord (Deep Purple), Eddie Kramer (producent Jimiego Hendriksa).

Dwa lata temu, z okazji 40 rocznicy śmierci muzyka to właśnie Kennedy został zaproszony do zaprezentowania w klubie Ronnie Scott’s, ostatnim miejscu, w którym wystąpił Hendrix, programu nawiązującego do twórczości muzyka.

Miłośnik Polski. Współpracuje z czołówką polskiej sceny jazzowej. Będąc Dyrektorem Arystycznym Polskiej Orkiestry Kameralnej, doprowadził do pierwszego po dłuższej przerwie nagrania przez orkiestrę albumu dla liczącego się wydawnictwa oraz ekstensywnych tras po najlepszych salach koncertowych Europy. 2 lata temu doprowadził do uformowania własnej nowatorskiej Orchestra of Life – biegłej zarówno w repertuarze klasycznym jak i rozrywkowym. Jej skład tworzą najzdolniejsi polscy muzycy młodego pokolenia. Z jego inicjatywy i pod jego kuratelą odbył się w 2010 w Londynie trzydniowy festiwal polski, na którym ugościł czołówkę artystów polskich reprezentujących zróżnicowane nurty muzyczne od klasyki (Janusz Olejniczak, Orchestra of Life) po jazz (Jarek Śmietana, Anna Maria Jopek) do etno włącznie (Kroke).

(na podstawie informacji klubu Stodoła)


Nigel Kennedy: Hendrix
niedziela 18.03.2012, godz. 19.00
Klub Stodoła
Warszawa, ul. Batorego 10

Ceny biletów: 65 zł (przedsprzedaż), 75 zł (w dniu koncertu)

Sprzedaż biletów: Kasa Klubu Stodoła (ul Batorego 10, 22 825 60 31, czynna: pn-pt 9:00-21:00, sob 9:00-14:00), TicketClub (ul. Bracka 25, Traffic Club), Sklepy Media Markt i Saturn, Bileterie Empik oraz punkty sprzedaży Ticketpro (www.ticketpro.pl) i Eventim (www.eventim.pl) oraz Ebilet (www.ebilet.pl) na terenie całego kraju.

www.stodola.pl


 

An On Bast i Maciej Fortuna

AN ON BAST/MACIEJ FORTUNA „1”

An On Bast

11 czerwca br. wychodzi debiutancka płyta intrygującej formacji An On Bast/Maciej Fortuna, którą utworzyli „pierwsza dama polskiej elektroniki” i jeden z czołowych trębaczy jazzowych młodego pokolenia.

An On Bast i Maciej Fortuna wykreowali nowy gatunek muzyczny –„processingbop”. Jest to konglomerat muzyki elektronicznej wykonywanej na żywo (live electronics), jazzowego mainstreamu silnie osadzonego w konwencji post-bopu oraz młodzieńczej inwencji artystów,
którzy przedkładają komunikatywność przekazu nad sztywne ramy obu bazowych gatunków.

Muzyczne poczynania Duetu można scharakteryzować słowami An On Bast: „Sygnał trąbki Macieja, oprócz tego, że jest słyszalny akustycznie – lub przez niego modyfikowany – wchodzi do mojego software’u, gdzie jest kontrolowalny przez moje efekty oraz jednocześnie nagrywany, edytowany, loopowany i po odsłuchu wypuszczany, by znów być poddawanym w czasie rzeczywistym różnym procesom, tak jak w żywiole live-acta”.

Utwory na płycie to precyzyjne zaaranżowane kompozycje i jednocześnie nieustanny dialog pomiędzy muzykami wykorzystującymi swe instrumenty z mistrzowskim kunsztem i szybkością, dzięki którym uzyskują nową jakość ograniczoną już tylko ich muzyczną wyobraźnią. Używanie elektronicznych urządzeń przetwarzania dźwięku zaciera granice wykonawcze pomiędzy instrumentami akustycznymi, a elektroniką.

An On Bast, nazywana pierwszą damą polskiej elektroniki, jest kompozytorką i performerką. Ma na koncie pięć albumów i pięć EP-ek wydanych w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA oraz wiele klubowych i festiwalowych koncertów w kraju i za granicą. Absolwentka Red Bull Music Academy w Melbourne (2006) oraz laureatka Grolsch Independence Award (2010).

Maciej Fortuna to jeden z najbardziej dynamicznych i wszechstronnych polskich muzyków jazzowych młodego pokolenia. Przez JAZZ FORUM uznany dwukrotnie „Nową Nadzieją” (2011, 2011), nominowany do Fryderyka 2011 (kategoria Jazz/Debiut Fonograficzny Roku) za autorską płytę „Lost Keys” zespołu Maciej Fortuna Quartet.

link do utworu promującego płytę:
http://soundcloud.com/an-on-bast-maciej-fortuna/time-to-be

http://www.facebook.com/AnOnBastMaciejFortuna
http://anonbast.com/
http://maciejfortuna.pl/


 

JAZZTOPAD 2012 – KOMPLETNY PROGRAM

Piotr Turkiewicz

W dn. od 3 do 25 listopada odbywać się będzie wrocławski Jazztopad, jeden z najlepszych festiwali jazzowych w Polsce. I jeden z najbardziej kreatywnych – bo nie tylko prezentuje, a również kreuje nowe sytuacje artystyczne. Organizatorzy ogłosili już kompletny program. Wśród gwiazd m.in. Ornette Coleman, Jack DeJohnette, Bill Frisell, Enrico Rava.

3.11.2012, godz. 18:00, sala Filharmonii Wrocławskiej
Enrico Rava Quintet „Tribe”

Enrico Rava - trąbka
Giovanni Guidi - fortepian
Gianluca Petrella - puzon
Gabriele Evangelista - kontrabas
Fabrizio Sferra - perkusja

Enrico Rava jest jednym z najciekawszych trębaczy starego kontynentu. Chociaż pochodzi z Włoch, jego muzyczne korzenie sięgają twórczości największych trębaczy amerykańskiej historii jazzu – Milesa Davisa czy Cheta Bakera. Ogromny wpływ na sztukę muzyczną Ravy miał jego długoletni pobyt w Nowym Jorku, gdzie zgłębiał rejony (avant-garde) z takimi sławami jak Cecil Taylor, Roswell Rudd, Rashied Ali, Carla Bley czy Lee Konitz. Rava jest artystą legendarnej wytwórni ECM, więc nie dziwi fakt, że jego sztukę można określić często jako „liryczne pejzaże dźwiękowe”, a jego muzykę na albumach wydanych z ECM charakteryzuje się określeniem „o jeden stopień powyżej ciszy”.

Trzeba zaznaczyć jednakże, że artysta czerpie pełnymi garściami z całej muzyki dziś go otaczającej. Spuściznę wielkiej tradycji jazzowej łączy z energią i witalnością tego, co najnowsze oraz świeże we współczesnym jazzie. Inspiracje muzyczne Ravy są szerokie – niektóre jego płyty nawiązują do muzyki poważnej – „L’Opera Va”, „Rava Plays Carmen” czy też popularnej – np. twórczości Micheala Jacksona: „Rava On The Dance Floor”. Obok wybitnego trębacza na scenie staną utalentowani włoscy muzycy młodego pokolenia: na fortepianie zagra Giovanni Guidi, na puzonie – uważany za jednego z najlepszych puzonistów jazzowych – Gianluca Petrella, na perkusji Fabrizio Sferre, a przy kontrabasie stanie Gabriele Evangelista. Na festiwalu Jazztopad kwintet wykona materiał z szeroko oklaskiwanego zarówno przez publiczność i recenzentów albumu „Tribe”, który okrzyknięty został jednym z najlepszych w dorobku Enrico Ravy.

4.11.2012, godz. 18:00, sala Filharmonii Wrocławskiej
Benoit Delbecq: PREMIERA kompozycji na zamówienie festiwalu

Lutosławski Quartet
Miles Perkin - kontrabas
Benoit Delbecq - fortepian, kompozycja

„Promienna harmonia, rygor intelektualny i modernistyczna technika pianistyczna... muzyk o postępowym myśleniu” – tak francuskiego pianistę Benoita Delbecqa opisał pokrótce portal All About Jazz. Artysta uczył
się zarówno jazzu, jak i muzyki poważnej, co pozwoliło mu na wytyczenie własnych, niepowtarzalnych ścieżek balansujących pomiędzy tymi dwoma muzycznymi światami. Do swojej sztuki inkorporuje różne eksperymenty dźwiękowe, a także elektronikę, udoskonala swój fortepian, preparując go różnymi materiałami. Elementy te łączą go ze muzyką współczesną.

Twórczość Delbecqa z jednej strony zdaje się mieć wspólny rodowód z twórczością Johna Cage’a czy György’a Ligetiego, z drugiej zaś z tradycją jazzu. Muzyka Delbecqa zanurzona jest w swoistej poetyckości, gdzie uczucie wydaje się mieć kluczową rolę wyrazową. Poza występowaniem solo czy w składach kameralnych, pianista komponuje – zarówno na zamówienie festiwali muzyki współczesnej, jak i jazzowych. Tworzy również na potrzeby teatru, tańca, filmu czy sztuk wizualnych. Muzyk jest laureatem wielu wyróżnień, są nimi m.in. członkostwo w (Civitella Foundation New York), nagroda (Prix de la Sacem). Na zamówienie festiwalu Jazztopad Delbeck skomponuje utwór na kwartet smyczkowy (a dokładniej: będzie to zespół Filharmonii Wrocławskiej, który specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej – Lutosławski Quartet), kontrabas oraz fortepian. Zasiądzie za nim sam kompozytor, a na kontrabasie zagra Miles Perkin.

10 i 11.11.2012 – koncerty w domach prywatnych

Po sukcesie zeszłorocznej oryginalnej inicjatywy organizowania koncertów w kameralnych przestrzeniach mieszkań prywatnych, w tym roku będzie ona kontynuowana. W głównej roli wystąpią koncertujący na festiwalu muzycy koreańscy. Czekamy na zgłoszenia mieszkańców z centrum Wrocławia, którzy chcieliby zaprosić do swoich domów muzyków i fanów jazzu na jedyne w swoim rodzaju wydarzenia muzyczne.

Weekend koreański:
10.11.2012, godz. 18:00, sala Filharmonii Wrocławskiej
Miyeon & Park

Miyeon - fortepian
Park Je Chun - instrumenty perkusyjne

Muzycy duetu opierają swoją sztukę na rodzimej tradycji muzycznej. Dźwięki muzyki koreańskiej łączą z jazzem i zachodnią muzyką współczesną. Niewątpliwie pozostają pod wpływem free jazzu; można stwierdzić, że na scenie muzycznej Korei Południowej są pionierami free improvisation. Zarówno Miyeon, która gra na fortepianie, jak i perkusista Park odebrali akademickie wykształcenie muzyczne na kierunkach muzyka współczesna oraz kompozycja. Poświęcili się również studiowaniu kultury muzycznej swojego kraju, w szczególności muzyki szamańskiej, Pansori i Samulnori. Łącząc wspomniane światy muzyczne ze spółczesnym jazzem, tworzą jedyny w swoim rodzaju styl. Swą nowatorską muzykę przedstawiają nie tylko w swoim kraju – koncertują z powodzeniem na całym świecie. Duet nagrodzony został wieloma krajowymi nagrodami – uzyskał Korean Music Award za najlepszy album crossover i najlepszą płytę z muzyką instrumentalną, a w plebiscycie magazynu „Jazz People” nagrania zespołu znalazły się w top 10 jazzu koreańskiego XXI wieku.

Geomungo Factory

Yoo Mi-Young - geomungo
Lee Jeong-Seok - geomungo
Jeong Ein-Ryoung-– geomungo
Kim Sun-A - gayageum

Czterech młodych muzyków spotkało się w 2007 roku i postawiło sobie za cel pokazanie słuchaczom na całym świecie fascynujących dźwięków tradycyjnego koreańskiego instrumentu geomungo. Jest to swego rodzaju cytra, której powstanie datuje się na IV wiek. Dla realizacji swoich artystycznych wizji muzycy powołali do życia nowe typy tego instrumentu, tj. elektryczne geomungo, wiolonczelę geomungo, mini geomungo (przypominające gitarę) czy ksylofon geomungo. Stworzyli tym samym, jak wskazuje nazwa zespołu, swoistą fabrykę współczesnego geomungo. „Produkują” oni sztukę ze wszech miar ciekawą, bo nie ograniczającą się do określonych stylów czy konwencji. Zespół prezentuje niezwykle kreatywną, wręcz eksperymentalną muzykę o różnorodnej ekspresji pochodzącej z wielu tradycji – tych wschodnich i zachodnich. Medytacyjną oraz duchową istotę koreańskiej kultury muzycznej łączy z wpływami muzyki otaczającej go współcześnie. Innowacyjność działań artystycznych Geomungo Factory sprawia, że zespół stanowi jeden z najciekawszych głosów awangardy i rodzimej tradycji koreańskiej sceny muzycznej.


11.11.2012, godz. 18:00, sala Filharmonii Wrocławskiej
Heo Yoon-Jeong, Aram Lee, Bracia Oleś: PREMIERA na zamówienie festiwalu

Heo Yoon-Jeong - geomungo
Aram Lee - daegum
Marcin Oleś - kontrabas
Bartłomiej Oleś - perkusja

Muzycy uprawiający sztukę zakorzenioną w tradycyjnej muzyce koreańskiej – Aram Lee i Heo Yoon-Jeong – wraz z czołowymi polskimi jazzmanami – braćmi Oleś – tworzą jedyne w swoim rodzaju dzieło. Na festiwalu Jazztopad  usłyszymy niespotykaną kooperację twórców nadzwyczaj kreatywnych – bracia Oleś wspólnie z Heo Yoon-Jeong i Aramem Lee zaprezentują sztukę muzyczną, która powstała przez wzajemne inspirowanie się swoją działalnością artystyczną. Muzycy z Dalekiego Wschodu grają na tradycyjnych koreańskich instrumentach, które powstały kilkanaście wieków temu – geomungo jest rodzajem cytry, a daegum rodzajem fletu poprzecznego. Jest to niewątpliwie wyjątkowy projekt, ponieważ przełamuje granice między odległymi kulturami i językami muzycznymi.

Heo Yoon-Jeong, wybitna artystka geomungo związana z Tori Ensamble i Sangsang Ensemble, z powodzeniem łączy rodzimą sztukę muzyczną z wpływami muzyki współczesnej i awangardowej. Odebrała ona gruntowne wykształcenie w zakresie tradycyjnej muzyki koreańskiej na uczelniach w Seulu. Prowadzi również działalność dydaktyczną. Koncertowała z takimi artystami jak kompozytor Stephan Micus, czy zespołami: San Jose Chamber Orchestra czy KBS Korean Traditional Music Orchestra. Przez szereg lat pełniła funkcję koncertmistrza Seoul Metropolitan Korean Music Orchestra. Jej osiągnięcia uhonorowano przyznaniem artystce elitarnego stypendium Asian Cultural Council.

Marcin i Bartłomej Oleś – najlepsza sekcja rytmiczna w Polsce („rytmiczny dream team” – „JazzZeitung”) – nazywani są „największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku” („Dziennik”). Zarówno ten pierwszy – kontrabasista, jak i drugi, który gra na perkusji, obok jazzu studiował również w „klasycznych” klasach Akademii Muzycznych. Bracia skłaniają się do stwierdzenia, że raz bliżej im było do jazzu, raz do muzyki kameralnej, czy współczesnej, ale zawsze najbliżej do tej improwizowanej. Poza występowaniem w kameralnych składach często dzielą scenę z gwiazdami światowego jazzu – Kennym Wernerem, Davidem Murrayem, Erikiem Friedlanderem, Kenem Vandermarkem, Chrisem Speedem czy Williamem Parkerem. Ponadto poświęcają się komponowaniu – również dla potrzeb filmu i teatru, tworzą też autorskie projekty muzyczne.
Muzycy z Korei Południowej poprowadzą warsztaty tradycyjnej muzyki koreańskiej. Odbędzie się również panel dyskusyjny, na który zapraszamy wszystkich zainteresowanych jazzem i tradycyjną muzyką Korei.

17.11.2012,  godz. 19:00, Kino Helios Nowe Horyzonty
Bill Frisell: „The Great Flood” (film niemy z muzyką na żywo)

Ron Miles - kornet
Tony Scherr - kontrabas
Kenny Wollesen - perkusja
Bill Frisell - gitara elektryczna

Projekt organizowany przy współpracy American Film Festival.

Bill Frisell jest jednym z najbardziej wpływowych i odkrywczych gitarzystów swojego pokolenia, laureatem nagrody Grammy. Jego sztuka cechuje się liryczną naturą spotęgowaną eksperymentami z elektroniką, czy poruszaniem się pomiędzy utartymi gatunkami muzycznymi. Do swojej twórczości inkorporuje ducha całej amerykańskiej muzyki – od Theloniousa Monka, przez Aarona Coplanda, Boba Dylana, po Charlesa Ivesa. Ten jedyny w swoim rodzaju muzyk, grający zarówno na gitarze elektrycznej, jak i akustycznej, również z sukcesem komponuje. Jego muzykę można usłyszeć w kilkunastu filmach dźwiękowych, np. Wima Wendersa, Gusa Van Santa, tworzy także akompaniament dla filmów niemych, np. Bustera Keatona. We Wrocławiu będziemy mogli zobaczyć film przygotowany przez Billa Morrisona – „The Great Flood”, do którego Frisell skomponował muzykę i która zostanie przez niego i jego zespół wykonana na żywo podczas projekcji filmu. Obraz przedstawia wielką powódź, która nawiedziła deltę Missisipi w 1927 roku i wywołała falę wielkiej emigracji. Spowodowała ona przesiedlenia ludności afroamerykańskiej na północ Stanów Zjednoczonych. Głównymi bohaterami filmu są muzycy bluesowi, którzy opuszczają ogarnięty kataklizmem teren i wyruszają w daleką podróż, która zmieni na zawsze nie tylko społeczeństwo oraz kulturę amerykańską, ale również muzykę.   


17.11.2012, warsztaty mistrzowskie na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
Prowadzący: Jack DeJohnette

18.11.2012, godz. 18:00, sala Filharmonii Wrocławskiej
Jack DeJohnette Group

Don Byron - klarnet, saksofony
Marvin Sewell - gitara elektryczna
George Colligan - fortepian
Jerome Harris - gitara basowa
Jack DeJohnette - perkusja

Wielka legenda jazzu, najwspanialszy perkusista wszech czasów – tak należy określić Jacka DeJohnette’a, muzyka, którego niesamowite zdolności wytyczały ścieżki współczesnego jazzu. Występował on wśród najbardziej kultowy gigantów jazzu – Milesa Davisa, John Coltrane’a, Ornette'a Colemana, Herbie’ego Hancocka, czy Keitha Jarretta. Styl gry DeJohnette’a uważany jest za unikalny. Podkreśla się jego niesamowite zdolności wyrazowe, genialną, wirtuozerską technikę oraz innowacyjne wprowadzanie elektroniki do jazzu. DeJohnette doceniany jest nie tylko jako sideman, ale też jako wspaniały lider i kompozytor, którego twórczość jest ciągle tak świeża oraz różnorodna, jak na początku jego działalności. Trwająca już od ponad pół wieku kariera tego mistrza perkusji przyniosła mu niezliczoną ilość nagranych płyt oraz przyznanych nagród – Jazz Masters Award, Jazz Legends Award, czy kilkanaście wyróżnień magazynu „Downbeat”. W tym roku muzyk obchodzi swoje 70. urodziny. Świętuje je, koncertując ze wspaniałymi muzykami: wyśmienitym indywiduum – klarnecistą i saksofonistą Donem Byronem, gitarzystą Marvinem Sewellem, pianistą Georgem Colliganem oraz grającym na gitarze basowej Jeromem Harrisem.


24.11.2012, godz. 19:00, Teatr Współczesny
Dzień odkryć europejskiego jazzu: Take Five: Europe, JazzPlaysEurope: Laboratory 4

Take Five: Europe jest programem dla utalentowanych muzyków, kompozytorów, dyrygentów i wokalistów jazzowych młodego pokolenia, którzy na progu międzynarodowej kariery pragną rozwijać swoją wiedzę oraz umiejętności. Program umożliwia „zrobienie sobie przerwy” w codziennej pracy, dzięki czemu artyści zyskują czas na poszerzenie kontaktów zawodowych oraz zgłębienie wiedzy o rynku muzycznym Europy. Z poszczególnych instytucji i festiwali z różnych krajów zrzeszonych w Take Five (Jazztopad jest jednym z takich festiwali) co roku wybierani są dwaj najbardziej rokujący artyści. W pierwszej edycji z polskich jazzmanów wybrano Macieja Obarę (saksofon) i Macieja Garbowskiego (kontrabas) – będziemy mogli usłyszeć ich, jak też innych uczestników tegorocznego programu, podczas tegorocznego Jazztopadu. W drugiej edycji Take Five: Europe, która odbywać się będzie w 2013 roku, wezmą udział: pianista Marcin Masecki oraz kompozytor i trębacz Piotr Damasiewicz. Muzycy biorący udział w tym wspieranym przez Unię Europejską programie zagrają też na innych czołowych europejskich festiwalach: Jazz sous les Pommiers, North Sea Jazz Festival, Molde Jazz Festival, London Jazz Festival, Banlieues Bleues i podczas koncertów w La Dynamo we Francji.

JazzPlaysEurope także jest programem, którego celem jest edukacja i rozwój artystyczny muzyków jazzowych. Skierowany jest do jazzmanów początkujących na scenie. Inicjatywa stwarza międzynarodową sieć i forum wymiany młodych twórców jazzu. Platforma JazzPlaysEurope powstała w roku 2007 i zrzesza wiele organizacji oraz festiwali europejskich, w tym Jazztopad. Na fali sukcesów poprzednich edycji, w tym roku usłyszymy 4. odsłonę JazzPlaysEurope: Laboratory. Z każdego kraju (Polska, Niemcy, Belgia, Holandia, Słowacja, Francja i Luksemburg) do uczestnictwa w programie wybierany jest jeden przedstawiciel. W tym roku Polskę reprezentować będzie klarnecista Mateusz Rybicki, student Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Zasadą jest, że młodzi muzycy spotykają się na kilka dni i tworzą w tym czasie wspólny program, z którym wyruszają w trasę koncertową po różnych europejskich miastach.

25.11.2012, godz. 19:00, Audytorium Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej
Ornette Coleman – jedyny jego koncert w Europie

Al MacDowell - gitara basowa
Tony Falanga - kontrabas
Denardo Coleman - perkusja
Ornette Coleman - saksofony, skrzypce, trąbka

Ornette Coleman – gigant jazzu, jest jedną najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych figur sztuki muzycznej XXI wieku. Minęło już ponad 50 lat, odkąd wstrząsnął on światem jazzu, wprowadzając na jego drogi free jazz. To on ukuł ten termin – swoim albumem z 1960 roku – „Free Jazz: A Collective Improvisation”. Od tej pory jazzu słuchamy w zupełnie inny sposób. Artysta rozpoczął do dziś niekończącą się debatę dotyczącą granic muzyczności i natury muzycznej wolności. Dzieła tego niepokornego Mistrza, niegdyś przełomowe – przez wielu uważane za nie do przyjęcia – dziś stanowią jazzowy kanon. Wielcy tamtych czasów, jak Miles Davis czy Charles Mingus, drwili z Colemana, nazywali jego sztukę anty-muzyką. Inni postrzegli go jako muzycznego geniusza, jak określił tego saksofonistę – ale i skrzypka i trębacza – kompozytor Leonard Bernstein. Jedyna w swoim rodzaju twórczość Colemana opiera się na jego teorii harmolodii. Głównym jej założeniem jest dominacja emocji i wolnej ekspresji nad stroną formalną utworów. Muzyk utytułowany jest niezliczoną ilością nagród. W 2007 roku odebrał nagrodę Pulitzera. Coleman jest drugim jazzmanem w historii, który został nią wyróżniony i pierwszym muzykiem, który otrzymał ją za płytę („Sound Grammar”). W kwartecie Mistrza usłyszymy jego syna -  Denardo Colemana (perkusja), a także takich wybitnych muzyków jak Tony Falanga (kontrabas) i Al MacDowell (gitara basowa). Coleman koncertuje stosunkowo rzadko, występ na Jazztopadzie będzie jego jedynym koncertem w Europie.

Wszystkie informacje o festiwalu znajdują się na stronie internetowej:
www.jazztopad

 

 


 

JERZY MILIAN POWRACA

Michał Wilczyński

„When Where Why” – to tytuł pierwszej płyty z przygotowywanej przez GAD Records serii z nieznanymi wcześniej nagraniami Jerzego Miliana. Choć w sklepach płyta pojawi się dopiero 8 grudnia, jest już dostępna u wydawcy.

Niezwykle bogata twórczość Jerzego Miliana nie miała dotąd pokrycia w dostępnych wydawnictwach. „When Where Why” jest tego doskonałym przykładem – to zbiór zapomnianych, w większości nieznanych nagrań z lat 70., zarejestrowanych w NRD z pomocą big bandu Güntera Gollascha. Tylko jedno z nich ukazało się na płycie winylowej. Inny służył za tło muzyczne w programach BBC.

Teraz te przebojowe, bigbandowe kompozycje z mocnym beatem i rozmarzone bossa novy wreszcie trafiają do słuchaczy w zremasterowanej, oczyszczonej wersji. To wciąż jest jazz, lecz taki, do którego można tańczyć – mówi Milian. Materiałowi towarzyszy książeczka z obszernym szkicem (także po angielsku) oraz nieznanymi zdjęciami. Choć handlową premierę płyty zaplanowano na 8 grudnia, niecierpliwi już teraz znajdą ją bezpośrednio u wydawcy.

Jerzy Milian, uznawany za najlepszego polskiego wibrafonistę, grał z takimi gwiazdami, jak Krzysztof Komeda czy Jan Ptaszyn Wróblewski. Przez ćwierć wieku prowadził w Katowicach Orkiestrę Rozrywkową PRiTV, której nagrania do dzisiaj cieszą się wielką popularnością na zachodzie Europy (także na tanecznych parkietach!). Jego winylowe płyty osiągają wysokie ceny, a sam Milian uważany jest za ikonę polskiego jazzu.

„When Where Why” otwiera serię „Jerzy Milian Tapes”, w której ukazywać się będą nagrania artysty dokonane w Polsce, NRD, Czechosłowacji czy Belgii. Druga część serii, „Blues for Praha”, ukaże się na początku 2013 roku i będzie zawierać swingujące, wibrafonowe nagrania z lat 1965-66. W przygotowaniu także książka ze wspomnieniami artysty.

Kontakt:
Michał Wilczyński @ GAD Records
e-mail: biuro@gadrecords.pl / tel. 0-509-381-325

 

Baaba

Baaba rusza w trasę

W styczniu br. zespół Baaba wraz z panem buniem i Gabą Kulką rusza w trasę promującą singiel o zbiorczej nazwie „Piastelsi”. Koncerty w Elblągu, Sopocie, Warszawie, Krakowie, Dębicy i Lublinie.

Zespół przygotował specjalny program, na który składają się nieco zapomniane piosenki polskie z lat 60. i 70., trochę klasyki polskiej muzyki filmowej oraz

nieśmiertelne przeboje Baaby i Iron Maiden.

Występują:
Gaba Kulka - śpiew, organy
m.bunio.s - śpiew
Piotr Zabrodzki - gitara basowa, śpiew, organy
Bartosz Weber - gitara
Macio Moretti - perkusja
Tomasz Duda - saksofon tenorowy, flet poprzeczny, organy, tamburyno, śpiew

TRASA
08.01 Elbląg, Klub Miazzga
09.01 Sopot, Mewa Towarzyska
16.01 Warszawa, Powiększenie
17.01 Kraków, Klub Re
18.01 Dębica, Dom Kultury
19.01 Lublin, Warsztaty Kultury


Baaba w grudniu nagrała na żywo EPkę w analogowym Studio im. Adama Mickiewicza u Macieja Cieślaka. Singiel, nie dość że nagrany na taśmę, z taśmy bez ingerencji komputera trafi prosto na winyl. EPka ukaże się nakładem Lado ABC, najpierw w formie mp3, a w marcu na czarnym krążku.

http://www.youtube.com/watch?v=jvWqRkadROw

www.baaba.org
www.ladoabc.com



Trasa koncertowa towarzysząca wydaniu płyty „Drive”:

KRAKÓW
9.01 Rotunda, ul. Oleandry 1, g. 20.00,
21.02 Piwnica pod Baranami, Rynek Główny 27, g. 21.00

WARSZAWA
5.02 Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75, g. 20.00,

KATOWICE
28.02 Katofonia, ul. Mariacka 18a, g.19.00

ŁÓDŹ
6.02 Klub Scenografia, ul. Zachodnia 81/83, g. 20.00
8.03 Festiwal Yapa, Politechnika Łódzka, g. 19.00

Drive – nowa płyta Jerzego Michała Bożyka

9 stycznia w krakowskiej Rotundzie odbędzie się pierwszy koncert trasy promocyjnej legendarnego pianisty i wokalisty Jerzego Michała Bożyka z okazji wydania jego najnowszej płyty „Drive”.

Na płycie gościnie śpiewa Magda Bożyk, bratanica artysty, wokalistka i zarazem producentka płyty.

Wydaniu nowego krążka towarzyszyć będą od stycznia do marca br. koncerty w Krakowie, Warszawie, Katowicach i Łodzi. Na pierwszy z nich, artyści zapraszają już 9 stycznia 2013 roku, o godzinie 20.00 do krakowskiego klubu Rotunda (ul. Oleandry 1).

O wykonawcach:

Jerzy Michał Bożyk to postać, o której wiele można byłoby napisać. Osobowość nietuzinkowa i niezwykle ciekawa, krakowski piosenkarz i kompozytor – legenda wielu festiwali, koncertów i spotkań klubowych. Urodzony we Lwowie. Ukończył Liceum Muzyczne w Łodzi w 1959. Po jego ukończeniu rozpoczął współpracę z zespołami The Jazz Five Boys, Silver Jazz i Tiger Rag. Do 1976 koncertował na kontraktach w Czechosłowacji, Finlandii i Szwecji. W 1977 zdał państwowy egzamin piosenkarski u profesora Bardiniego. Następnie ukończył studia teatrologiczne na Uniwersytecie Łódzkim (laureat pierwszej nagrody Towarzystwa Kultury Teatralnej za pracę naukową). Wieloletni uczestnik Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami, Jazz Jamboree i Zaduszek Jazzowych, ale również  łódzkiego festiwalu Yapa, studenckiego festiwalu muzyki turystycznej i poetyckiej.

Laureat pierwszej nagrody w konkursie kompozytorskim zorganizowanym przez Rząd RP na Uchodźstwie oraz dwóch nagród wykonawczych z zespołem jazzowym Beale Street Band, którego jest solistą (z zespołem tym nagrał dwie płyty LP). Nagrał również płyty z wokalistką Anną Stanek-Włodarczyk, z wokalistką Zofią Pilarz, z kompozytorami Zwierzynieckiego Koła Przyjaciół Sztuk Wszelkich oraz z instrumentalistami Starego Dobrego Małżeństwa. Wystąpił w wideoklipie TVP Kraków w reżyserii Krzysztofa Hajcha z własnym utworem do tekstu Antoniego Czekalskiego „Blues Alkoholowy”.

Jest kierownikiem muzycznym grupy wokalno-instrumentalnej Dekadencja, współzałożycielem Los Coñocrados, kierownikiem Tria Jerzego Bożyka i Bożyk Trio, wokalistą tria Wanda, Chris and Jerry, duetu Margaret and Jerry oraz aktorem teatru „Adalex”. Zagrał rolę pianisty w filmie Petera Zelenki „Bracia Karamazow”. 

Jerzy Bożyk to również przewodnik terenowy PTTK, tłumacz przysięgły języka słowackiego i propagator kultury mniejszości słowackiej w Polsce, promotor polskiego autostopu i zapalony cyklista. Obecnie koncertuje w krakowskim klubie Awaria.

Magda Bożyk (bratanica Jerzego Bożyka) – wokalistka, etnolożka i producentka. Absolwentka Szkoły Muzycznej II Stopnia im. WładysławaŻeleńskiego w Krakowie (dyplom 2005) oraz Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (dyplom 2005). Autorka reportaży dla Miesięcznika ZNAK. Współpracowała z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz z Domem Spotkań z Historią (Archiwum Historii Mówionej). Stypendystka The Institute for Humane Studies przy George Mason University (w latach 2008 i 2009). Wokalistka i producentka najnowszej płyty Jerzego Michała Bożyka „Drive”

O płycie „Drive”:
Jak sami muzycy donoszą:
„Drive” – ekspresyjność wyrażona w postaci Napięcia – Różnicy Potencjału pomiędzy Ładunkiem ekspresji a jej Wyzwoleniem – na wzór „U” w Prawie Ohma w odniesieniu do elektryczności. Życzymy podniesienia adrenaliny!
Jerzy Bożyk

„Drive” czyli „jazda”, „mieć jazdę”, ale też „odjazd”, „szaleństwo”. Wymyśliliśmy sobie z Jurkiem, że wydamy płytę. Ja zabawię się w producenta, a on zrobi swoją robotę. To znaczy właściwie najpierw miała być płyta Jurka, a ja miałam być tylko producentem. Ale Jurek od razu zaproponował, żebym
z nim zaśpiewała, więc nie odmówiłam.

A dlaczego „Drive”? Bo Jurek ma maksymalny drive na muzykę i na wszystko, czym się zajmuje. Żyje muzyką – co chwilę gdzieś z kimś gra, albo komponuje, albo komuś gra, albo dla kogoś. Ale taki sam drive ma do jazdy autostopem, do słowackiej mniejszości narodowej, do polskich spraw (o, zgrozo), do Presleya itd. itd. Poza tym Jurek w ogóle jest odjazzdowy.

Jako producentowi najbardziej zależało mi na kompozycjach Jurka. Moja ukochana kompozycja to „Chandra blues” do słów Barbary Rybałtowskiej. Zastanawiałam się nawet nad takim tytułem dla płyty, ale chandra jest przeciwieństwem charakteru Jurka i jego nastawienia do życia. Jurek chciał „Drive” i ten tytuł jest świetny. Utwory Presleya w wykonaniu Jurka są wspaniałe, tak samo Toma Jonesa. Nic jednak nie pobije „Summertime” – to jest prawdziwy odjazd, gdzie ja za Jurkiem ledwo nadążam… Płyta jest fajna. Myślę, że tych, którzy znają Jurka, „Drive” zaskoczy (Jerzy Bożyk melancholijny!), a tych, którzy Go nie znają, na pewno zachęci.
Magda Bożyk

Informacje o płycie:

DRIVE. Jerzy Michał Bożyk & Magda Bożyk
Wykonawcy: Jerzy Michał Bożyk – vocal, piano, Magda Bożyk – gościnnie vocal

Lista utworów na płycie „Drive”:

1. That’s Life
(muz. i sł. Dean Kay, Kelly Gordon)
Jerzy Michał Bożyk (vocal, piano)

2. My Way
(muz. Claude François, Jacques Revaux, sł. fr. Claude François i Gilles Thibault,
sł. ang. Paul Anka)
Jerzy Michał Bożyk (vocal, piano)

3. Wybrane utwory Elvisa Presleya
Love Me Tender
(muz. i sł. Vera Matson, Elvis Presley)
First in Line
(muz. Ben Weisman, sł. Aaron Schroeder)
Can’t Help Falling in Love
(muz. i sł. George Weiss, Hugo Peretti, Luigi Creatore)
Jerzy Michał Bożyk (vocal, piano)

4. Dream a Little Dream of Me
(muz. Fabian Andre, Wilbur Schwandt, sł. Gus Kahn)
Magda Bożyk (vocal), Jerzy Michał Bożyk (piano)

5. Jest w nas pamięć
(muz. Jerzy Michał Bożyk, sł. Andrzej Bajkowski)
Jerzy Michał Bożyk (vocal, piano)

6. Pytasz mnie – mówisz mi
(muz. i sł. Andrzej Rosiewicz)
Jerzy Michał Bożyk (vocal, piano)

7. Pamiętnik
(muz. Jerzy Michał Bożyk, sł. Andrzej Bajkowski)
Jerzy Michał Bożyk (vocal, piano)

8. Był już kiedyś rock
(muz. Jerzy Michał Bożyk, sł. Roman Gorzelski)
Jerzy Michał Bożyk (vocal, piano)

9. Autumn Leaves
(muz. Joseph Kosma, sł. ang. Johny Mercer)
Magda Bożyk (vocal)
Jerzy Michał Bożyk (vocal, piano)

10. Chandra blues
(muz. Jerzy Michał Bożyk, sł. Barbara Rybałtowska)
Jerzy Michał Bożyk (vocal, piano)

11. A-B
(muz. Jerzy Michał Bożyk, sł. Andrzej Bajkowski)
Jerzy Michał Bożyk (vocal, piano)

12. Blues o moich miastach
(muz. Jerzy Michał Bożyk, sł. Barbara Urbańska)
Jerzy Michał Bożyk (vocal, piano)

13. Cyrilometodská
(muz. Jerzy Michał Bożyk, sł. Gabriel Glovacký)
Jerzy Michał Bożyk (vocal, piano)

14. To nie jestem ja
(muz. i sł. Wojciech Serafin)
Magda Bożyk (vocal)
Jerzy Michał Bożyk (vocal, piano)

15. Wybrane utwory Toma Jonesa
Green Grass of Home
(muz. i sł. Claude “Curly” Putman, Jr.)
Delilah
(muz. Les Reed, sł. Barry Mason)
Brother, Can You Spare a Dime
(muz. Jay Gorney, sł. Edgar Yipsel Harburg)
Jerzy Michał Bożyk (vocal, piano)

16. Summertime
(muz. i sł. George Gershwin, Ira Gershwin, Du Bose Heyward, Dorothy Heyward)
Magda Bożyk (vocal)
Jerzy Michał Bożyk (vocal, piano)

17. If I Ruled the World
(muz. i sł. Leslie Bricusse, Cyril Ornandel)
Jerzy Michał Bożyk (vocal, piano)


Sprzedaż biletów na koncerty:
www.jerzymichalbozyk.pl
• w miejscach koncertów promujących płytę

Nośnik CD 1
Cena: 49.20 PLN
Nakład: 1000 egz.
Produkcja: grudzień 2012
Producent: Aedificium
Firma fonograficzna: Mediapixel
Studio Nagrań: Gorycki i Sznyterman

Patronat medialny: Jazz Forum, AMS 

Sponsorzy: Laborooms, Gorycki i Sznyterman, Drukarnia Towarzystwo Słowaków w Polsce, Filmotechnika Zakład Plakatowania Miasta



 

Bracia Oleś i Theo Jörgensmann

Oleś Brothers & Theo Jorgensmann – Transgression Tour

Podczas najnowszej trasy z braćmi Oleś wystąpi niemiecki wirtuoz klarnetu Theo Jörgensmann. W dn. 17 - 25 stycznia br. koncertować będą w ośmiu miastach Polski.

Bracia Oleś – kontrabasista Marcin i perkusista Bartłomiej Brat – od ponad dziesięciu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata, tworząc rytmiczny dream team”, jak napisał o nich niemiecki magazyn „JazzZeitung”. Z niemieckim klarnecistą współpracują już od 10 lat. W tym roku obchodzić będą 40 rocznicę urodzin.

Transgression Tour
Theo Jorgensmann - klarnet
Marcin Oleś - kontrabas
Bartłomiej Brat Oleś - perkusja

17.01.2013 Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.
18.01.2013 Jazz Club Bagatella, Darłowo
19.01.2013 MDK, Wągrowiec
20.01.2013 CK Agora, Wrocław
21.01.2013 Pardon To Tu, Warszawa
22.01.2013 Meskalina, Poznań
24.01.2013 Cafe Ratuszowa, Legnica
25.01.2013 MCK, Tychy

www.oles-oles.com


Kurt Elling: najlepszy wokalista, najlepszy album

Best of All

Amerykański magazyn „JazzTimes” w numerze styczniowo-lutowym 2013 opublikował wyniki dorocznej ankiety swoich czytelników (przeprowadzonej online):

Artist of the Year
Sonny Rollins
Joe Lovano
Esperanza Spalding
Kurt Elling

New Artist
Gregory Porter
Ben Williams
Ambrose Akinmusire
Linda Oh

New Release
Kurt Elling „1619 Broadway: The Brill Building Project” (Concord Jazz)
Pat Metheny „Unity Band” (Nonesuch)
Brad Mehldau „Trio Ode” (Nonesuch)
Gregory Porter „Be Good” (Motéma)

Historical Release
Bill Evans „Live at Art D’Lugoff’s Top of the Gate” (Resonance)
The Dave Brubeck Quartet „Their Last Time Out” (Sony Legacy)
Wes Montgomery „Echoes of Indiana Avenue” (Resonance)
Keith Jarrett/Jan Garbarek/Palle Danielsson/Jon Christensen
„Sleeper: Tokyo, April 16, 1979” (ECM)

Best Groups

Acoustic Group
Wayne Shorter Quartet
Branford Marsalis Quartet
Joe Lovano Us Five
Christian McBride & Inside Straight

Contemporary/Electric Group
Pat Metheny Unity Band
Béla Fleck & the Flecktones
Robert Glasper Experiment
Yellowjackets

Big Band
The Clayton-Hamilton Jazz Orchestra
Maria Schneider Orchestra
Mingus Big Band
Gordon Goodwin’s Big Phat Band

Vocal Group
The Manhattan Transfer
The Four Freshmen
Take 6
New York Voices

Blues Artist
Tedeschi Trucks Band
B.B. King
Gary Clark Jr.
Buddy Guy

Best of the Jazz Industry

Record Label
Concord
Motéma
ECM
Blue Note

Books
„The Jazz Standards: A Guide to the Repertoire” by Ted Gioia (Oxford University Press)
„Clark: The Autobiography of Clark Terry by Clark Terry”, with Gwen Terry (University of California Press)
„Keystone Korner: Portrait of a Jazz Club” by Kathy Sloane (Indiana University Press)

Film/Video/TV Series
Treme (HBO)
Syndicated Radio Program
Marian McPartland’s Piano Jazz (NPR)
JazzSet With Dee Dee Bridgewater (NPR)
The Checkout (with Josh Jackson) (WBGO)
Jazz After Hours (with Jim Wilke) (PRI)

Festival
Newport Jazz Festival
Monterey Jazz Festival
Detroit Jazz Festival
Montreal International Jazz Festival

Nightclub
Village Vanguard
Yoshi’s (Oakland & San Francisco)
Dizzy’s Club Coca-Cola
Scullers Jazz Club

Best Musicians

Trumpet
Roy Hargrove
Wynton Marsalis
Ambrose Akinmusire
Terence Blanchard

Trombone
Wycliffe Gordon
Steve Turre
Robin Eubanks
Trombone Shorty

Tenor Saxophone
Sonny Rollins
Joe Lovano
Wayne Shorter
Branford Marsalis

Alto Saxophone
Miguel Zenón
Kenny Garrett
Lee Konitz
Rudresh Mahanthappa

Soprano Saxophone
Wayne Shorter
Branford Marsalis
Dave Liebman
Jane Ira Bloom

Baritone Saxophone
Gary Smulyan
James Carter
Ronnie Cuber
Claire Daly

Clarinet
Anat Cohen
Paquito D’Rivera
Ken Peplowski
Don Byron

Flute
Nicole Mitchell
Hubert Laws
Dave Valentin
Henry Threadgill

Violin
Regina Carter
Jean-Luc Ponty
Sara Caswell
Jenny Scheinman

Piano
Herbie Hancock
Chick Corea
Brad Mehldau
Keith Jarrett

Electronic Keyboards
Chick Corea
Herbie Hancock
Craig Taborn
John Medeski

Organ
Joey DeFrancesco
Dr. Lonnie Smith
Larry Goldings
Gary Versace

Guitar
Pat Metheny
Bill Frisell
Kurt Rosenwinkel
Russell Malone

Acoustic Bass
Christian McBride
Ron Carter
John Patitucci
Esperanza Spalding

Electric Bass
Marcus Miller
Stanley Clarke
Esperanza Spalding
Victor Wooten

Vibes
Gary Burton
Stefon Harris
Joe Locke
Warren Wolf

Drums
Jack DeJohnette
Roy Haynes
Jeff Hamilton
Brian Blade

Percussion
Poncho Sanchez
Bobby Sanabria
Airto Moreira
Giovanni Hidalgo

Male Vocalist
Kurt Elling
Gregory Porter
Sachal Vasandani
Mark Murphy

Female Vocalist
Diana Krall
Esperanza Spalding
Gretchen Parlato
Dee Dee Bridgewater

Miscellaneous Instruments (banjo, harmonica, cello, oud, et al.)
[4 Winners]
Béla Fleck (banjo)
Toots Thielemans (harmonica)
Steve Turre (conch shells)
Howard Levy (harmonica)

Arranger
John Clayton
Maria Schneider
Darcy James Argue
John Hollenbeck
 


AKUMULATOR JAZZ FESTIVAL
19 stycznia 2013 (sobota)
Start: godzina 19.00
Rotunda, Kraków

Akumulator Jazz Festival

Pod szyldem tego festiwalu 19 stycznia 2013 roku w krakowskiej Rotundzie wystąpią: Pink Freud, Krzysztof Ścierański Quartet, Uda, Apostolis Anthimos oraz Karl Culley.

Z okazji premiery trzeciego albumu zatytułowanego „Łowy kraby”, krakowskie Uda oraz Agencja Akumulator postanowiły zaprosić do wspólnego biesiadowania znakomitych gości. 19 stycznia w Rotundzie wystąpią artyści efektowni, uznani, szczerzy i cenieni, którzy zaprezentują różne odcienie współczesnego jazzu: eksperymentalno-elektroniczni Pink Freud (prosto z trasy koncertowej Blade Runner Tour), jazzowo wirtuozerski Krzysztof Ścierański (z nowym kwartetem), surrealistyczno-crossoverowe UDA oraz akustyczno-rozśpiewany Karl Culley. Jako gość specjalny wystąpi Apostolis Anthimos (SBB).

Imprezę poprowadzi Mariusz Kałamaga (kabaret Łowcy.B)

AKUMULATOR JAZZ FESTIVAL
19 stycznia 2013 (sobota)
Start: godzina 19.00

Bilety: 40 zł w przedsprzedaży / 45 zł w dniu Festiwalu

Część dochodu ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczona na pomoc finansową dla Fundacji Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jasińskiego (www.buremisie.org.pl)

Rezerwacja biletów: Agencja Artystyczna Akumulator, tel. 601 771 160, email: agencja@aaakumulator.pl

Sprzedaż biletów od 1 stycznia 2013

Agencja Artystyczna Akumulator: www.facebook.com/AkumulatorAA

Centrum Kultury Rotunda  www.rotunda.pl

Ticketpro: www.ticketpro.pl

PINK FREUD
Jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie i nie tylko. Zespół przyczynił się do zmiany generacyjnej na polskiej scenie jazzowej i do otworzenia rynku wydawniczego dla muzyki niezależnej. Kwartet ten stał się obecnie najgorętszym muzycznym towarem eksportowym polskiej kultury.

Entuzjastyczne recenzje krytyków potwierdziła swym licznym przybyciem publiczność podczas niezliczonych koncertów w kraju i zagranicą m.in. Japonia, Meksyk, Chile, Argentyna, Peru, Maroko, Niemcy, Austria, Belgia, Francja, Portugalia, Włochy, Węgry, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Czechy, Ukraina, Rumunia.

Zespół ma na koncie wiele prestiżowych nagród m.in. tytuł płyty roku 2010 programu 3 Polskiego Radia; trzykrotne zwycięstwo w prestiżowej ankiecie Jazz Top miesięcznika JAZZ FORUM w kategorii najlepszy zespół elektryczny w latach 2010, 2008 oraz 2007; Jazzowy Oscar przyznawany przez stowarzyszenie Melomani; Yach na festialu Yach Film 2005 w kategorii „Inna Energia” za teledysk do utworu „Come As You Are”; Grand Prix festiwalu Yach Film 2007 za teledysk do utworu „Dziwny jest ten Kraj”; nagroda na festiwalu Northernwave w Islandii za teledysk do utworu „Dziwny jest ten Kraj”.

www.pinkfreud.pl

KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI
Wybitny polski gitarzysta basowy, muzyk sesyjny. Czołowy basista jazzowy Europy. Członek legendarnych formacji jazzowych i rockowych: Labolatorium, Krzak, String Connection. Ma na koncie współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, jak Zbigniew Namysłowski, Ewa Bem, Tomasz Stańko, Marek Grechuta, John Porter, Jan Pluta, Republika, Marek Wilczyński, zespół Wilki i inni. 33 albumy studyjne.

www.scieranski.com.pl

UDA

Jeden z najbardziej charakterystycznych młodych polskich zespołów. Częściowo improwizowana, w znacznej mierze instrumentalna i nieco niepoczytalna muzyka zespołu przywodzi na myśl skojarzenia przede wszystkim z fusion jazzem i rockiem progresywnym, ale również z psychodelią, free czy wręcz metalem, tworząc zbzikowaną fuzję niemal wszystkich znanych stylów muzycznych.

Zespół ma na koncie trzy płyty studyjne, występy między innymi u boku legendy hard rocka Uriah Heep, a także Pink Freud, Acid Drinkers, Apostolisa Anthimosa, Pogodno, na festiwalach muzycznych oraz setki innych koncertów, w tym udźwiękawianie na żywo filmów niemych. Premiera trzeciego albumu „Łowy kraby” odbędzie się 19 stycznia 2013.  Na płycie wystąpili gościnnie Krzysztof Ścierański, Apostolis Anthimos oraz Marcin Gałażyn (Motion Trio).

www.udaonline.pl

ANTHIMOS APOSTOLIS

Urodzony w Polsce Grek, uznawany jest za jednego z najciekawszych instrumentalistów z pogranicza jazzu i rocka. Choć zaczynał jako gitarzysta, jest także interesującym perkusistą, pianistą oraz basistą. Od 1971 roku współtworzy legendarny zespół SBB, jedną z najważniejszych formacji w historii polskiego rocka.

Od lat 80. pracuje z Tomaszem Stańko, zarówno podczas koncertów, jak i projektów płytowych (m.in. „C.O.C.X.”, „Lady Go”, „Chameleon”). Grał z zespołami Krzak i Osjan, przez wiele lat był w Grecji rozchwytywanym sidemanem – zwiedził cały świat jako perkusista George’a Dalarasa.

W 1994 roku zadebiutował jako solista albumem „Days We Can’t Forget”, do którego nagrania zaprosił Gil Goldstein, Matthew Garrison, Paul Wertico, Jim Beard oraz Sugar Blue. Prowadził zespół Theatro, a od ponad dekady gra z własnym trio – w polskiej oraz międzynarodowej odsłonie, gdzie wspomagają go Gary Husband i Mark Egan. Regularnie nagrywa i koncertuje na całym świecie – czy to z SBB, czy solo.

www.apostolis.pl

KARL CULLEY

Niesamowity angielski gitarzysta, wokalista i kompozytor, obecnie mieszkający w Krakowie. Ma na koncie 2 albumy („Bundle Of Nerves” 2009 i „The Owl” 2011). Oba wydawnictwa doczekały się świetnych recenzji w liczących się magazynach, m.in.: MoJo i The Sunday Express. Karl łączy niesamowitą technikę gry, z natchnionym wokalem, wyjątkową muzyką i melodyką. Proponując piękne, bogate aranżacje i melodie, Karl jednocześnie jest świetnym showmanem,który porywa publiczność niezależnie od okoliczności.

www.karlculley.co.uk

Patroni medialni:

Magazyny:

Gitarzysta, Perkusista, Jazz Forum, Jazz Press

Portale (oprócz powyższych magazynów):

owsiak.net.pl, ticketpro.pl, megatotal.pl, antymuza.pl, barock.pl, e-splot.pl, Fabryka Zespołów, naszemiasto.pl, independent.pl, koncertomania.pl, krakowskascenamuzyczna.pl, kulturatka.pl, progrock.org.pl, netfan.pl, Polish Jazz, studentnews.pl, screenagers.pl, dlastudenta.pl, wywrota.pl

Radio:

Radiofonia.fm (Kraków), Radio Jazz, Radio Centrum (Rzeszów) plus ogólnopolskie wsparcie antenowe od Tok FM i Radio Roxy.



  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm