10-11/2013

Jesiennym wydaniem JAZZ FORUM żegnamy JARKA ŚMIETANĘ! Fotografia na okładce pochodzi z sesji wykonanej przez Krzysztofa Babirackiego podczas zeszłorocznych koncertów naszego wybitnego gitarzysty w Chicago. „Jakim był Jarek muzykiem? Amerykańskim po prostu. Amerykańskim gitarzystą na bardzo wysokim poziomie, wręcz gigantycznym” – mówi w swoim wspomnieniu jego przyjaciel i od 20 lat partner muzyczny Wojtek Karolak. „Nasz gust spotykał się wszędzie, gdzie jest ten blues, czarna amerykańska muzyka. (...) To był najbliższy mi człowiek spoza rodziny. Nie mam teraz do kogo zadzwonić.”

John McLaughlin przypomina, jak powstała kultowa grupa Remember Shakti i czego można się spodziewać na pożegnalnych koncertach w Bielsku-Białej i Warszawie.

Amerykańska wokalistka Stacey Kent, która wystąpi w Warszawie i Poznaniu z programem „The Changing Lights”, opowiada Markowi Tomalikowi o swoich ostatnich inspiracjach, poszukiwaniu balansu pomiędzy radością a smutkiem.

Janusz Szrom, wokalista, który ma za sobą premierę albumu „Śpiewnik” a przed sobą kolejną autorską płytę „Pełną gębą”, w swoim pierwszym wywiadzie dla JAZZ FORUM zwierza się Piotrowi Rodowiczowi: „Zdarza się, że na scenie powstają rzeczy niezwykłe, wręcz magiczne. Dla tych chwil właśnie pokochałem muzykę”.

Młody pianista i kompozytor Michał Wróblewski, który zapowiada trasę koncertową z amerykańskim asem trąbki Terence’em Blanchardem, opowiada o swoim niezwykłym projekcie „Jazz i Orkiestra”. To fascynujące nagranie udostępnione zostało naszym prenumeratorom na płycie dołączonej do tego numeru JAZZ FORUM,

Tajemnice wrocławskiego festiwalu Jazztopad, który w tym roku świętuje 10-lecie, odsłania jego twórca i dyrektor Piotr Turkiewicz. O gliwickim PalmJazz Festival i swoich muzycznych pasjach mówi pianista i kompozytor Krzysztof Kobyliński.

Rezydujący obecnie w Nowym Jorku gitarzysta Rafał Sarnecki dzieli się swoimi obserwacjami z niedawnej podróży do Chin.

Janusz Szprot żegna zmarłego latem tego roku puzonistę Ryszarda Zawistowskiego, przywołując barwne anegdoty o ulubionym niegdyś zespole warszawskiej Stodoły – Gold Washboard.

W numerze ponadto, jak zwykle, relacje z ostatnich festiwali i ważnych koncertów, recenzje płyt, kalendarz koncertów i tras oraz cała masa wiadomości.

 

 

CD DLA PRENUMERATORÓW
50. Michał Wróblewski, Marek Demidowicz
55. Następna płyta: Hefi Quartet feat. Krzesimir Dębski „Live”


NEWS
2. Zaduszki Jazzowe
3. Nagroda dla geniusza, Konkurs Monka, We Want Miles, Triumf w Belgii, Urodziny Uli, Dianne Reeves w Teatrze Wielkim, Remembering Nina & Abbey, Jubileusz Jagody, Jazzowy Debiut Fonograficzny i inne wiadomości 
10. Tu się gra jazz!
69. Trasy


LIVE
6. Pamięci Jarka Śmietany, Marek Gaszyński
8. Koryfeusz Muzyki Polskiej 2013, Marta Januszkiewicz
30. Sex Mob w Palladium, Cezary Gumiński

FEATURES
14. John McLaughlin Remembers Shakti, Michał Niewęgłowski
16. Jazz w Państwie Środka, Rafał Sarnecki
18. Piotr Turkiewicz & 10 lat Jazztopadu, Monika Okrój
36. Jarek Śmietana 1951 - 2013, Paweł Brodowski & Wojtek Karolak
44. Stacey Kent: między radością a smutkiem, Marek Tomalik
46. Janusz Szrom: pełną gębą, Piotr Rodowicz
52. Krzysztof Kobyliński: twórca muzyki i zdarzeń muzycznych, Andrzej Kalinowski


FESTIWALE
22. Ladies’ Jazz, Adam Dobrzyński
24. Jazzbląg 2013, Andrzej Dorobek
28. Letnia Akademia: Legendy Polskiego Jazzu, Vanessa Rogowska
32. Sopot Molo, Przemek Dyakowski
34. Old Jazz Meeting, Witold Mirski
54. Art of Improvisation Creative Festival, Monika Okrój
55. Belgian Jazz Meeting 2013, Marek Romański

CODA
23. Irena Orłowska, Krzysztof  Balkiewicz
42. I Remember Ryszard Zawistowski, Janusz Szprot
53. Żegnaj Alex, Paweł Brodowski


RECENZJE
56. CD (John Coltrane, Kenny Garrett, Trombone Shorty, The Swallow Quintet, Stacey Kent, Sting, Linda Oh, Jacob Anderskov, Tonbruket, RGG, Możdżer/Danielsson/Fresco, High Definition Quartet, Anna Serafińska Groove Machine, Urszula Dudziak, Lora Szafran, Marek Kazana Project, Generation Next, 250 kg, Dźwięk-Bud)


PRENUMERATA
70. Zaprenumeruj!
72. Stragan Muzyczny

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm