4-5/2011

Vijay Iyer – Muzyk Dekady. Chyba o żadnym innym muzyku jazzowym nie pisze się ostatnio tak wiele, nikt nie dostał na raz tylu nagród co on. Odzywają się coraz bardziej donośne głosy, że 39-letni pianista amerykański pochodzenia azjatyckiego jest Muzykiem Dekady. Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, gdzie Vijay Iyer wystąpił solo, był okazją do spotkania z wybitnym artystą i wejrzenia w głąb jego muzyki. Z Vijayem Iyerem rozmawia Paweł Brodowski.

Komeda 80. 27 kwietnia br. Krzysztof Komeda skończyłby 80 lat. Co sprawiło, że stał się legendą i największą postacią polskiego jazzu? Jakim naprawdę był człowiekiem? Co było w nim szczególnego, wyjątkowego – odpowiada nam w „liście od rodziny” i dzieli się swoimi refleksjami Tomasz Lach, syn Zosi Komedowej, spadkobierca, strażnik pieczęci i kurator spuścizny po legendarnym muzyku.

Krzysztof Klenczon – burzliwy rejs. Niezapomniany wokalista i gitarzysta Niebiesko-Czarnych, Czerwonych Gitar i Trzech Koron zmarł 7 kwietnia 1981 roku w Chicago w wyniku urazów odniesionych w wypadku samochodowym. W 30 rocznicę jego śmierci Grzegorz Andrian, basista zespołu Trzy Korony mieszkający dziś w Australii, wspomina burzliwy rejs.

Samuel Blaser solo. Szwajcarski muzyk wyrasta dziś na jednego z najwybitniejszych puzonistów współczesnego jazzu. Z artystą, który w maju zawita ponownie do Polski, rozmawia Marek Romański

O swoich nagraniach opowiadają w specjalnych wywiadach muzycy z RGG Trio – o płycie „One” (Maciej Karłowski), Michał Wierba i Piotr Schmidt – o „Black Monolith” (Monika Okrój), Rafał Sarnecki – o „The Madman Rambles Again” (Bogdan Chmura).

Żegnamy legendarnego perkusistę Kwartetu Brubecka Joe’ego Morello, pioniera polskiego jazzu powojennego, basistę zespołu Melomani Witolda Kujawskiego, wybitnego krytyka muzycznego Bohdana Pocieja.

Ponadto: relacje z festiwali Jazz nad Odrą we Wrocławiu i Jazz Od Nowa w Toruniu, recenzje koncertów i płyt, zapowiedzi wydarzeń z życia koncertowego, które wchodzi w dynamiczną fazę.

Dla prenumeratorów mamy prawdziwą niespodziankę. „Dawno już nie słyszałem tak dobrej polskiej płyty” – pisze Ryszard Borowski w pięciogwiazdkowej recenzji albumu „I Remember”, który firmuje Michał Wróblewski Trio. O tym sensacyjnym debiucie opowiada nam sam lider.

 

CD DLA PRENUMERATORÓW
34. Michał Wróblewski Trio: „I Remember”, Paweł Brodowski

NEWS
2. Jazz polskiej prezydencji
2. Sonny na medal, Stańko w Antologii Stulecia, Hamburger Jazzpreis dla Adzika, Resonance Festival, Plus Grand Prix Jazz Melomani 2010 – nominacje
6. Tu się gra jazz
8. Warsaw Summer Jazz Days
27. Wiosna Jazzowa Zakopane
29. Wasa Swing Festival, Jazzahead 2011
69. Trasy

CODA
2. Joe Morello, Paweł Brodowski
3. Witold Kujawski, Paweł Brodowski
55. Bohdan Pociej

LIVE
16. Marcin Wasilewski Trio, Ryszard Borowski
26. Omar Sosa Afri-Lectric, Cezary Gumiński
50. Krystyna Prońko w POSK, Tomasz Furmanek

FEATURES
18. Komeda 80: list od rodziny, Tomasz Lach
30. Michał Wierba & Piotr Schmidt: Black Monolith, Monika Okrój
32. Rafał Sarnecki: The Madman Rambles Again, Bogdan Chmura
36. Vijay Iyer: muzyk dekady, Paweł Brodowski
40. Samuel Blaser solo, Marek Romański
42. Krzysztof Klenczon: burzliwy rejs, Grzegorz Andrian
44. RGG Trio: One, Maciej Nowak

FESTIWALE
20. Od Nowa Jazzu, Andrzej Dorobek
22. Jazz nad Odrą 2011, Grażyna Studzińska-Cavour, Paweł Brodowski, Monika Okrój
52. JnO 2011: Otwarty Konkurs Na Indywidualność Jazzową, Tomasz Szachowski

RECENZJE
60. CD (Kurt Elling, Eldar Djangirov, Willie Nelson & Wynton Marsalis feat. Norah Jones, Ted Nash/Jazz at Lincoln Center Orchestra, Nguyęn Lę, RGG, Marcin Wasilewski Trio, Avishai Cohen, Thärichens Tentett, Rumer, Soft Machine Legacy, Jeff Aug, Rafał Sarnecki, Filip Wojciechowski, Michał Wróblewski Trio, Marcin Wawrzynowicz Sex¬tet, Wierba & Schmidt Quintet feat. Dante Luciani, Octavia, Andrzej Śmigielski)

PRENUMERATA
70. Zaprenumeruj Jazz Forum
71. Archiwalia: uzupełnij swoją kolekcję
80. Stragan muzyczny

 

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm