4-5/2012

„Saksofon jest tylko medium, nie ma dla mnie większego znaczenia. Najważniejsza jest sama muzyczna idea” – przekonuje Branford Marsalis w wywiadzie, jakiego udzielił Markowi Duszy. Rozmowa, której pretekstem była najnowsza płyta tytana saksofonu „Four MFs Playin’ Tunes”, to cover story kwietniowo-majowego numeru JAZZ FORUM.

13 maja br. przypada setna rocznica urodzin Gila Evansa. Jeden z największych aranżerów w dziejach jazzu, ceniony zwłaszcza za wspólne dokonania orkiestrowe z Milesem Davisem w ćwierć wieku po śmierci pozostaje postacią kultową. „Był pierwszym muzykiem, który podniósł aranżację do rangi sztuki, i to sztuki najwyższej, przyćmiewającej czasami umiejętność gry solowej, czy sztukę improwizacji” – pisze w dogłębnym eseju prawdziwy znawca tematu Ryszard Borowski.

O muzyce i dokonaniach wielkich mistrzów jazzowej aranżacji, Gila Evansa i Boba Brookmeyera wypowiada się również Maria Schneider, kontynuatorka ich idei, dziś najwybitniejsza na świecie aranżerka, kompozytorka i bandleaderka.

Nowojorskie inspiracje – to spisana przez Marka Romańskiego, w formie rozmowy, relacja z podróży artystycznej Tomasza Dąbrowskiego do Wielkiego Jabłka. Jeden z najciekawszych trębaczy młodego pokolenia nagrał na Manhattanie aż trzy płyty z udziałem czołowych muzyków tamtejszej sceny. Tomasz Dąbrowski wyrasta na jednego z najciekawszych trębaczy, w skali już nie tylko polskiej, ale nawet europejskiej

Jazz jak tlen, część II. Pianista-weteran Wojtek Kamiński w wywiadzie-rzece ciągnie rozpoczętą już w poprzednim numerze opowieść o swojej trwającej nieprzerwanie już pół wieku karierze muzyka, nie tylko tradycyjnego. Jego rozmówcą jest niestrudzony kronikarz polskiego jazzu Krystian Brodacki.

„Jazz Tribute To Michael Jackson” – na debiutancką płytę swojego kwintetu kontrabasista Piotr Filipowicz wybrał 10 spośród największych hitów Króla Popu i potraktował je jak standardy jazzowe. Album ten wydany przez Polskie Radio w formie digipacku otrzymują wszyscy prenumeratorzy naszego czasopisma.

Relację z Bielskiej Zadymki Jazzowej, która zapisała się w historii koncertem Marii Schneider & Silesian Jazz Orchestra, napisał Paweł Brodowski. Zaś Andrzej Dorobek dzieli się uwagami o Jazz Od Nova Festival w Toruniu.

Marek Dusza dorzuca swoje impresje z 12 Points Festival w portugalskim Porto, a Monika Okrój z międzynarodowych warsztatów Take Five Europe na farmie ekologicznej Bore Place pod Londynem.

Na „Płytę miesiąca” wybraliśmy album „301” nieodżałowanej szwedzkiej super grupy E.S.T., który recenzuje Cezary Gumiński. W dziale recenzji ponadto m.in. prezentacja i ocena najnowszych płyt takich artystów jak Clarke & White, Brad Mehldau Trio, Vijay Iyer Trio, Rudresh Mahanthappa, Billy Hart, Norah Jones, Krzysztof Komeda, Baaba, Ela Mielczarek, Marek Ałaszewski i Klan.

A jeśli chodzi o książki, to Anna Bernat pisze o tym, co w swojej autobiografii wyśpiewała Urszula Dudziak, a Bogdan Chmura stara się rozwikłać Stanisława Danielewicza kłębowisko „Jazzowiska”.

To tylko niektóre z materiałów pomieszczonych w najnowszym numerze JAZZ FORUM.

CD DLA PRENUMERATORÓW
40. Filipowicz Quartet „Jazz Tribute To Michael Jackson”
41. Następna płyta: IV Letnia Akademia Jazzu – Tribute to Komeda

NEWS
2. Międzynarodowy Dzień Jazzu
3. Warsaw Summer Jazz Days, Adam Bałdych & Baltic Gang, Wiosna Jazzowa Zakopane, Fryderyki 2012, Komeda, Komeda i inne wiadomości
6. Tu się gra jazz
14. Archiwum Polskiego Jazzu, Dr Adam Rusek
14. Muzeum Jazzu to więcej niż muzeum, Marek Gaszyński
69. Trasy

LIVE
8. Era Jazzu: Al Di Meola, Piotr Iwicki
12. Take Five Europe, Moonika Okrój
31. Brad Mehldau Trio, Monika Okrój
33. Niemen Wspomnienie, Jan Cegiełka
39. Benefis Macieja Sikały, Stanisław Danielewicz
51. Johnny Winter: zimowy koncert, Andrzej Dorobek

KSIĄŻKI
18. Co wyśpiewała Urszula Dudziak, Anna Bernat
68. W kłębowisku Jazzowiska, Bogdan Chmura

FESTIWALE
20. Bielska Zadymka Jazzowa, Paweł Brodowski
34. 12 Points Festival, Marek Dusza
49. Jazz Od Nowa Festival, Andrzej Dorobek

FEATURES
24. Gil Evans i Bob Brookmeyer: Maria Schneider o swoich mistrzach, Paweł Brodowski
26. Tomasz Dąbrowski: nowojorskie inspiracje, Marek Romański
36. Branford Marsalis: saksofon to tylko medium, Marek Dusza
40. Gil Evans w stulecie urodzin, Ryszard Borowski
44. Wojtek Kamiński: Jazz jak tlen, część II, Krystian Brodacki


RECENZJE
54. CD (E.S.T., Corea, Clarke & White, Brad Mehldau Trio, Vijay Iyer Trio, Rudresh Mahanthappa, Billy Hart, Norah Jones, The Best Jazz... Ever, Emeli Sandé, Al Di Meola, Christoph Titz, Krzysztof Komeda, Baaba, Jerzy Małek, Przemek Dya¬kowski, Rama 111, Ela Mielczarek, Klan, Marek Ałaszewski i Klan, Leszek Cichoński)

PRENUMERATA
70. Zaprenumeruj
71. Uzupełnij swoją kolekcję
72. Stragan Muzyczny

Fotografia na okładce: Branford Marsalis (Universal) 

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm