9/2011

Grzegorz Karnas – portret zwielokrotniony. Ten oryginalny, „niby otwarty, a jednak trudno dostępny, uparty, niepokorny, nieskory do kompromisów” wokalista właśnie wydał nowy album, zatytułowany po prostu „Karnas”, który „chyba właściwie ilustruje kontrolowany chaos, panujący w duszy artysty”. Album o dużym rozrzucie stylistycznym, ale zarazem bardzo klarownej, spójnej koncepcji. Wywiad Bogdana Chmury z Grzegorzem Karnasem to „cover story” wrześniowego numeru JAZZ FORUM.

„Co jest potrzebne, aby w XXI wieku z rozmachem zacząć światową muzyczną karierę? Talent, ciężka praca i kupa szczęścia. To wszystko ma Monika Borzym. Ma poza tym zaledwie 21 lat, a na swoim koncie studia na amerykańskich uczelniach, występy, nagrania z największymi postaciami jazzowego światka i kontrakt z wytwórnią płytową. Ma też już gotową debiutancką płytę, która zachwyca. Jak to się stało, że osiągnęła to wszystko w tak krótkim czasie?” – zastanawia się Ryszard Wojciul rozmawiając z wokalistką, której album ukaże się nakładem Sony na początku października. Monika zwierza się w sposób szczery i bezpretensjonalny: „Ja po prostu kocham jazz”.

Warszawską klubokawiarnię Chłodna 25 – miejsce spotkań, debat, spektakli teatralnych i „najbardziej twórczą scenę muzyki improwizowanej w Warszawie, a może i w tej części Europy” – przedstawia Kajtek Prochyra.

Michał Wilczyński przypomina działający od 35 lat zespół Krzak, żywą legendę polskiego blues-rocka.

Zadziwiającą historię popularności legendarnego wibrafonisty, kompozytora i bandleadera Jerzego Miliana w Wielkiej Brytanii opisuje Ray Thomas.

Marek Łoś, mieszkający przez wiele lat w Stanach artysta-malarz, prezentuje swoje ilustracje do wydanej tam obrazkowej książki dla „dzieci i dla dorosłych”, opowiadającej historię, jak młody Miles Davis poszukiwał w Nowym Jorku Charlie’ego Parkera – „Lookin’ for Bird in the Big City” .

Letni Festiwal w Piwnicy pod Baranami w Krakowie ocenia Bogdan Chmura, a Vanessa Rogowska Letnią Akademię Jazzu w Łodzi. Paweł Brodowski i Piotr Iwicki opisują, co naprawdę wydarzyło się w Gdańsku na Ołowiance na super widowisku Marcus+, Krystian Brodacki składa sprawozdanie z wyprawy na Pescara Jazz we Włoszech, Andrzej Dorobek zabiera nas na Mudstock w Dolinie Charlotty.

To tylko niektóre „highlights” najnowszego numeru, który przynosi relacje z kilku innych liczących się festiwali i koncertów, mnóstwo recenzji płytowych oraz  informacji o wydarzeniach jazzowych w Polsce i za granicą.

Prenumeratorzy JF otrzymują sampler czołowej słowackiej wytwórni płytowej Hevhetia, a na nim m.in. kilka utworów z najnowszej płyty bohatera tego wydania, którym jest Grzegorz Karnas.
 

SPIS TREŚCI

15. 10 Years Hevhetia
39. Następna płyta: Adam Bałdych „Magical Theater”

NEWS
 2. Miles Smiles
 3. Ambasador Herbie Hancock, Sonny Rollins w drodze, Urbaniak gra, Archiwum Polskiego Jazzu, Polski Jazz w Berlinie, Benefis Jarka Śmietany, Jazz na Starówce i inne wiadomości
 6. Tu się gra jazz
 8. Podwójna Era
29. Benefis Lothara Dziwoki
69. Trasy

FESTIWALE
12. Letni Festiwal jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Bogdan Chmura
14. Letnia Akademia Jazzu, Vanessa Rogowska
16. Jak było w Puławach,  Mikołaj Ł. Lipowski
20. Jazz Baltica: Remembering Esbjörn, Paweł Brodowski
21. Solidarity of Arts: World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Jerzy Bartkowski
22. Solidarity of Arts: Marcus+, Paweł Brodowski
25. Dwa dni z Marcusem Millerem, Piotr Iwicki
26. Pescara Jazz, Krystian Brodacki
28. Złota Tarka bez dixielandu, Witold Mirski
46. Mudstock w Dolinie Charlotty, Andrzej Dorobek
50. Muzeum Jazz Festival, Jan Cegiełka

LIVE
18. Erykah Badu,  Agnieszka Antoniewska
18. Nick Cave, Marek Tomalik
19. Non-Stop pół wieku później

FEATURES
30. Chłodna 25, Kajtek Prochyra
32. Monika Borzym: „Ja po prostu kocham jazz”, Ryszard Wojciul
36. Szukając Milesa, Marek Łoś
40. Grzegorz Karnas: portret zwielokrotniony, Bogdan Chmura
44. Krzak, Michał Wilczyński
54. Sweet Moods – historia popularności Jerzego Miliana w Wielkiej Brytanii, Ray Thomas

CODA
52. Józef Stolarz, Krzysztof Balkiewicz
53. Joe Lee Wilson, Janusz Szprot
53. Frank Foster, Paweł Brodowski

RECENZJE
58. CD (Return To Forever, Stanley Clarke, Weather Report, Ketil Bjornstadt/Svante Henryson, Blaser/Motian/Lossing/Morgan, Viktoria Tolstoy, David Sylvian, Jeff Bridges, AMC Trio & Ulf Wakenius, Piotr Baron, Andrzej Przybielski & Oleś Brothers, Profesjonalizm, Biotone, Jachna/Buhl, Projekt Grzegorza Rogali, Me Myself And I, Adam Wendt Power Set, Krzysztof Klenczon i Trzy Korony)

 

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm