Wytwórnia: ACT


1. John Lee Hooker Della Me 3:15

2.  Wollny/Kruse/Schaefer Funèbre 4:45

3. Lars Danielsson Asta 5:35

4. Nils Landgren/Rigmor Gustaffson Fragile 3:13

5. David Binney/Chris Potter/Uri Caine/Brian Blade The Global Soul 4:10

6. Viktoria Tolstoy Shining on You 4:03

7. Gerardo Nuñez/Michael Brecker/Chano Dominguez Calima 4:44

8. Joel Harrison/Norah Jones Tennessee Waltz 4:22

9. Tomasz Stańko/Jazz Baltica Ensemble Down by the Old Well 6:51

10. E.S.T. Dodge the Dodo 5:15

11. Soriba Kouyaté/Paolo Fresu/Linne Marthe Massanicissé 4:14

12. Eddie Harris/Nils Landgren/Bernard Purdie/WDR Big Band Wade in the Water 4:45

13. Nils Landgren Funk Unit/Esbjörn Svensson Walk Tall 5:17

14. Nguyên Lê/Huong Thanh/Paolo Fresu Mangustao 4:08

15. Joachim Kühn, Django Bates, Gibbs Black Is the Colour of My True Love’s Hair 4:42

16. Vince Mendoza/Al Di Meola/Michael Brecker/Canizares/WDR Big Band Tangos 7:08


ACT: 15 Magicznych Lat

Wybór najciekawszych nagrań niemieckiej wytwórni ACT

1. John Lee Hooker Della Me 3:15

z płyty „Lost Blues Tapes” (1965)

Początek płyty to niespodzianka – John Lee Hooker w nagraniu archiwalnym zarejestrowanym przez Siggiego Locha na Folk and Blues Festival w Niemczech w 1965 roku. Legendarnemu bluesmanowi towarzyszy na gitarze basowej Buddy Guy.

2. Wollny/Kruse/Schaefer Funèbre 4:45

z płyty „ II” (2006)

– pod tą tajemniczą nazwą kryje się trio młodych niemieckich muzyków. Michael Wollny - p, Eva Krause - b, Erik Schaefer - dr. Krytycy wróżą im karierę na miarę E.S.T.

3. Lars Danielsson Asta 5:35

z płyty „Libera Me” (2005)

Tę piękną melodię, dedykowaną córce szwedzkiego kontrabasisty, polscy fani znają z wykonań tria Możdżer/Danielsson/Fresco. A tutaj mamy jej orkiestrową wersję z autorskiego albumu, na którym Danielssonowi towarzyszą m.in. trębacz Nils Petter Molvaer i perkusista Jon Christensen z Norwegii oraz amerykański saksofonista Dave Liebman

4. Nils Landgren/Rigmor Gustaffson Fragile 3:13

„Sentimental Journey” (2003)

Szwedzki puzonista Nils Landgren jest jednym z filarów wytwórni ACT, w pewnym sensie prawą ręką producenta Siggiego Locha. W tej „sentymentalnej podróży” Nils pokazuje swoje możliwości wokalne, a partneruje mu krajanka, Rigmor Gustafsson.

5. David Binney/Chris Potter/Uri Caine/Brian Blade The Global Soul 4:10

„South” (2001)

Amerykanin David Binney gra na saksofonie altowym, a wspomagają go tu same gwiazdy. Skład niewiarygodny – wystarczy popatrzyć na nazwiska.

6. Viktoria Tolstoy Shining on You 4:03

„Shining On You” (2004)

Szwedzka śpiewaczka Viktoria Tolstoy to gwiazda wytwórni ACT. Na tej płycie wszystkie piosenki skomponował Esbjörn Svensson, który także we wszystkich utworach gra na fortepianie ukrywając się wszelako pod pseudonimem (patrz wywiad z Siggim Lochem).

7. Gerardo Nuñez/Michael Brecker/Chano Dominguez Calima 4:44

„Jazzpaña II” (2000)

Oto wspaniały pokaz fuzji flamenco i jazzu. W tym projekcie gościem artystów hiszpańskich był nieodżałowany saksofonista tenorowy Michael Brecker. Gerardo Nuñez gra na gitarze, Chano Dominguez na fortepianie.

8. Joel Harrison/Norah Jones Tennessee Waltz 4:22

„Free Country” (2002)

Zanim Norah Jones stała się gwiazdą, a jej album „Come Away With Me” okazał się jednym z największych bestsellerów ostatnich lat, wzięła udział w nagraniu gitarzysty i wokalisty Joela Harrisona.

9. Tomasz Stańko/Jazz Baltica Ensemble Down by the Old Well 6:51

„The Birth And Re-Birth Of Swedish Folk Jazz” (1998)

Oto Tomasz Stańko (artysta związany z wytwórnią ECM) w gościnnym nagraniu jako solista z Jazz Baltica Ensemble. Down by the Old Well to szwedzka piosenka ludowa w nowej aranżacji Bengta-Arne Wallina, który przed laty zasłynął nowatorską fuzją jazzu i muzyki ludowej na plycie „Old Folklore In Swedish Modern”.

10. E.S.T. Dodge the Dodo 5:15

z płyty „From Gagarin’s Point Of View” (1999)

Od tego albumu rozpoczął się triumfalny podbój światowej sceny jazzowej przez supertrio E.S.T. Wytwórnia ACT przyczyniła się walnie do sukcesu Esbjörna Svenssona i jego szwedzkich kolegów.

11. Soriba Kouyaté/Paolo Fresu/Linne Marthe Massanicissé 4:14

„Kanakassi” (1997)

Coś dla tych, którzy kochają world jazz. Tradycja zachodnio-afrykańskich griotów spotyka się tutaj z tradycją jazzu spod znaku Milesa Davisa. Paolo Fresu gra na trąbce, instrumentem Soriby Kouyaté jest kora.

12. Eddie Harris/Nils Landgren/Bernard Purdie/WDR Big Band Wade in the Water 4:45

„Soul To Jazz” (1996)

Eddie who? W 1996 roku wielki tenorzysta Eddie Harris wystąpił jako solista z big bandem kolońskiej rozgłośni radiowej w programie „Soul To Jazz”, który został następnie zarejestrowany w nagraniu studyjnym.

13. Nils Landgren Funk Unit/Esbjörn Svensson Walk Tall 5:17

„Paint It Blue” (1995)

Przygoda Nilsa Landgrena z wytwórnią ACT zaczęła się od tego nagrania w 1995 r. Tytułowy Walk Tall to oczywiście temat Juliana Cannonballa Adderleya. W Funk Unit gościnnie grali: Michael i Randy Brecker, Till Brönner, Airto Moreira i Bernard Purdie.

14. Nguyên Lê/Huong Thanh/Paolo Fresu Mangustao 4:08

„Tales From Viêt-Nam” (1994)

Współpraca z wietnamsko-francuskim gitarzystą nazwiskiem Nguyên Lê rozpoczęła się jeszcze wcześniej. Jego „wietnamskie opowieści” to powrót do rodzinnych korzeni, spotkanie muzyki Wschodu i Zachodu.

15. Joachim Kühn, Django Bates, Gibbs Black Is the Colour of My True Love’s Hair 4:42

„Europeana” (1993)

Znakomity brytyjski kompozytor i aranżer Michael Gibbs przygotował specjalnie dla ACT-u orkiestrowy projekt „Europeana”, na którym znalazły się opracowania melodii ludowych z różnych stron naszego kontynentu. Solistami są m.in. pianista Joachim Kühn i Django Bates, który gra na tenorhornie.

16. Vince Mendoza/Al Di Meola/Michael Brecker/Canizares/WDR Big Band Tangos 7:08

Jazzpaña” (1992)

Swing bigbandowy i flamenco! Jubileuszową składankę zamyka utwór z pierwszego nagrania, którym ACT rozpoczynał swoją historię w 1992 roku. Tangos to kompozycja Vince’a Mendozy, solistami Big Bandu WDR są Michael Brecker na tenorze oraz Al Di Meola i Canizares na gitarach, na perkusji gra Peter Erskine.

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm