Wytwórnia: BAG Production

What About
21
Fred Hampton
Everything Happens to Be
Cold Weather
Chorale Type
Tomas Plays the Drums
Long Last Moment
To-Ron-To
Abide with Me

Muzycy: Ben Goldberg, klarnet; Ellery Eskelin, saksofon tenorowy; Mary Halvorson, gitara; Michael Formanek, kontrabas; Tomas Fujiwara, perkusja 

Recenzja opublikowana w Jazz Forum 1-2/2022


Everything Happens To Be

Ben Goldberg

W przypadku tego rodzaju twórczości ważny jest nie tylko warsztat i technika, ale też umiejętność wzajemnego słuchania, wyczucia w muzycznym dialogu oraz odpowiedni dobór środków wyrazu. Zespołów, które spełniałyby te wszystkie warunki, nie ma zbyt wiele. Dlatego tak bardzo cieszy, że kwintet amerykańskiego klarnecisty Bena Goldberga odznacza się kunsztem i ma dar do tworzenia muzyki pełnej pasji, intrygujących pomysłów i nośnych melodii.

Lider zespołu znany jest między innymi z nagrań New Klezmer Trio, które w latach 90. wydawało swoje albumy w wytwórni Tzadik Johna Zorna.

Na tym jednak nie kończy się aktywność Goldberga, mającego na koncie dużą liczbę udanych wydawnictw z gitarzystą Nelsem Cline’em, pianistką Kris Davis, czy basistą Trevorem Dunnem. Artysta łączy w swojej twórczości wątki muzyki żydowskiej, jazzowej i improwizowanej. Na przestrzeni lat składał też muzyczne hołdy swoim idolom – Theloniousowi Monkowi („Plays Monk”, 2007 r.) oraz Steve’owi Lacy’emu („The Door, The Hat, The Chair, The Fact”, 2006). W 2021 klarnecista jest niezwykle aktywny. Do tej pory nakładem własnej wytwórni BAG Production wydał aż cztery albumy.

Na „Everything Happens To Be” znalazły się sesje nagraniowe z 2018 roku. Materiał zatem przeleżał trzy lata, ale tym bardziej dobrze, że się w ogóle ukazał, bo stanowi kwintesencję współczesnego jazzu na najwyższym poziomie. Z pewnością nie mielibyśmy do czynienia z tak wspaniałą muzyką, gdyby nie udział zaproszonych przez lidera gości. Benowi Goldbergowi towarzyszy gitarzystka Mary Halvorson, kontrabasista Michael Formanek i perkusista Tomas Fujiwara. Wymienieni muzycy tworzą na co dzień trio Thumbscrew. Skład grupy Goldberga uzupełnia saksofonista Ellery Eskelin – współtwórca znakomitego tria z akordeonistką Andreą Parkins i perkusistą Jimem Blackiem, a także członek kwintetu Dave’a Liebmana.

Ben Goldberg ma na koncie album „The Out Louds” z Tomasem Fujiwarą i Mary Halvorson z 2016 roku. Artyści zatem współpracowali już ze sobą w różnych konfiguracjach i okolicznościach. Dzięki temu łatwiej było im osiągnąć muzyczne porozumienie, którego spektakularnym efektem jest album „Everything Happens To Be”. Muzyka na nim zawarta jest kreatywna, otwarta i zagrana z dużą lekkością. Ben Goldberg na klarnecie wyczarowuje piękne melodie, a Mary Halvorson imponuje charakterystycznym, jedynym w swoim rodzaju rozmytym brzmieniem gitary. Wszystko do siebie pasuje niczym w układance. Muzyka płynie sobie swobodnie i skrzy się świeżością, błyskotliwością i fantastycznym brzmieniem.

Autor: Piotr Wojdat

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm