Wytwórnia: Universal Music Polska 2748961

Impressions On Chopin

Leszek Możdżer

  • Ocena - 5

Prelude No. 26 Op. posth. - As-dur; Mazurka Op. 24 No. 2 - C-dur; Etude Op. 10 No. 6 - es-moll; Mazurka Op. 33 No. 2 - D-dur; Nocturne Op. 15 No. 1 - F-dur; Etude Op. 25 No. 9 - Ges-dur; Mazurka Op. 68 No. 3 - F-dur; Etude Op. 25 No. 4 - a-moll; Mazurka Op. 24 No. 1 g-moll; Prelude Op. 28 No. 7 A-dur; Mazurka Op. 17 No. 4 a-moll; Prelude Op. 28 No. 3 G-dur; Nocturne Op. 15 No. 3 g-moll; 14. Contredance Op. posth. Ges-dur; Mazurka Op. 24 No. 1 (second version) - g-moll
Muzycy: Leszek Możdżer, fortepian; Madjid Khaladj, instr. perkusyjne

Nie ma chyba potrzeby analizowania i szczegółowego opisywania płyty, która nie jest nowa, istnieje na rynku ponad dziesięć lat, a dla pewnego kręgu fanów stała się niemal kultowa. Leszek Możdżer co najmniej kilkakrotnie „podchodził” do jazzowych interpretacji utworów Fryderyka Chopina. Nagrał je dla Polonii Records, wykonywał na wspólnym z Adamem Makowiczem koncercie w Carnegie Hall, nagrał program dla polskiej telewizji i cały taki, trwający około godziny, program dla wytwórni Naive w 1999 roku. Teraz właśnie ta płyta została wznowiona i wydana na rynku polskim.

Dobrze, że jest ona u nas łatwo teraz dostępna, bo to doskonały album. Byłem świadkiem, jak Leszek Możdżer wykonywał podobny program w warszawskiej Akademii Muzycznej – było wspaniale! Jego styl, dziś tak łatwo rozpoznawalny, był charakterystyczny już wtedy, gdy nagrywał tę płytę. Dbałość o artykulację i brzmienie, niezwykła wrażliwość na barwę dźwięku – to słychać wszędzie. Są tu i zabawy harmoniczne (Etiuda nr. 9 z op. 25) i mnóstwo rytmicznych pomysłów, są skojarzenia z jazzowymi standardami (My Secret Love i Segment), zaskakujące zmiany barwy (tłumienie strun fortepianowych daje kapitalny efekt marimby w Preludium G-dur).

Możdżer nie waha się przed niczym, dwukrotnie zatrudnił perkusjonistę na bębenkach (to Madjid Khaladj grający na instrumencie o nazwie tombak), najwidoczniej chciał mieć prawdziwego partnera do improwizacji rytmicznych. Pomysł goni pomysł, a wszystko wykonane tak perfekcyjnie, że przekonuje natychmiast. Trzeba słuchać i znów się zachwycać i radować, bo to muzyka radości.

Do płyty dołączona jest książeczka z tekstem w trzech językach: francuskim, angielskim i niemieckim. Chopin Możdżera idzie w świat.

Autor: Ryszard Borowski

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm