Wytwórnia: Strut 04026

Inspiration Information Vol. 3

Mulatu Astatke & The Heliocentrics

  • Ocena - 4

Masengo; Cha Cha; Addis Black Widow; Mulatu; Blue Nile; Esketa Dance; Chik Chikka; Live From Tigre Lounge; Chinese New Year; Phantom of the Panter; Dewel; Fire in the Zoo; An Epic Story; Anglo Ethio Suit








Brytyjski projekt The Heliocentrics przedstawia się jako spadkobiercę Arkestry Sun Ra. To porównanie nie tylko na wyrost, ale także nie do końca adekwatne, niemniej przyznać trzeba, że formacja prezentuje całkiem efektowne wydanie kosmicznego post-jazzu ery hip-hopu.

Psychodelizujące, nieco mroczne, czerpiące z groove’owego fusion, funku oraz etno utwory, jakie wypełniały debiutancką płytę „Out There” sprzed dwóch lat, dorównywały najszlachetniejszym pozycjom z katalogu wytwórni Ninja Tune (bijąc na głowę miałkie realizacje przereklamowanej Cinematic Orchestry), momentami zbliżając się również do flirtujących z jazzem produkcji Madliba. Jednak w przeciwieństwie do (z pewnymi wyjątkami) jednoosobowej, opartej głównie na samplingu metodzie tego ostatniego, tu mamy kompletny band – dowodzony przez perkusistę Malcolma Catto.

Nową płytę Heliocentrics firmują wraz z Mulatu Astatke, urodzonym w Etiopii w 1943, ale wykształconym w Londynie oraz USA (był pierwszym afrykańskim studentem Berklee) muzykiem (przede wszystkim wibrafonistą) i kompozytorem. Jest on ikoną ethio-jazzu, nurtu czerpiącego zarówno z zachodniego jazzu i funku, jak i etiopskich skal, łączącego ekspresję amerykańskich instrumentalistów z etiopską ludową poetyką.

Na marginesie zaznaczyć trzeba, że tradycja etiopskiej muzyki popularnej i jazzu to materiał na osobną, fascynującą rozprawę – zainteresowani tamtejszą sceną sięgnąć powinni przynajmniej po wydawane nakładem Buda Musique składanki z serii „Ethiopiques”, a jeśli chodzi o twórczość samego Astatke – przede wszystkim po jego płyty z lat 60. i 70. opublikowane przez Worthy Records (ciekawostka: ma on na koncie także nagrany z towarzyszeniem: Krzysztofa Ścierańskiego, Pawła Jastrzębskiego, Zbigniewa Wegehaupta, Winicjusza Chrósta, Jerzego Bartza, Krzysztofa Zawadzkiego, Tomasza Szukalskiego, Henryka Majewskiego, wydany przez Poljazz album „Plays Ethio-Jazz”). 

„Inspiration Information” wyśmienicie spaja kluczowe elementy dźwiękowych światów Heliocentrics i Astatke – zarówno na poziomie samych kompozycji, jak i opartych o tradycyjnie jazzowe oraz afrykańskie instrumentarium aranżacji. Tak więc płynnie przenika się tu funkowy (czasem wręcz hip-hopowy) groove i afrykański trans, aura psychodelicznego fusion i duch korzennego etno. Mocną stroną krążka jest także nastrojowość i melodyjność. Całość wypada zaskakująco naturalnie i autentycznie. Wyświechtane slogany mówiące, iż muzyka łączy pokolenia, czy też jest uniwersalnym językiem, znajdują tu swe potwierdzenie!

Mulatu Astatke wraz The Heliocentrics wystąpili 28 października w warszawskim Palladium.
 

Autor: Łukasz Iwasiński

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm