Jazz Compilation

Hevhetia

To już drugi po czterech latach krążek ze słowackim jazzem, jaki ofiarujemy naszym prenumeratorom. Sampler wytwórni Hevhetia (w sumie 78 minut muzyki!) prezentuje najbardziej interesujące słowackie zespoły w 13 utworach wybranych z 13 albumów. Tę kompilację spinają klamrą tytułowe utwory z dwóch różnych albumów nagranych w Polsce przez AMC Trio.

1. AMC Trio – Thor-Iza  5:50 („Thor-Iza”) 

Tych muzyków chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać, bo już kilkakrotnie występowali w Polsce i cieszą się renomą międzynarodową. Pianista Peter Adamkovic, basista Martin Marincak i perkusista Stanislav Cvanciger  opowiadają o historii zespołu, swojej natchnionej muzyce i inspiracjach w wywiadzie, który publikujemy w najnowszym numerze JAZZ FORUM. Piękna, melodyjna Thor-Iza to tytułowa kompozycja z ich debiutanckiego albumu.

2. Miloš Železňák Trio – 219,5  6:07 

Groove’owe trio gitarzysty Milosa Zeleznaka to również zespół gwiazd słowackiego jazzu. Na basie gra Juraj Griglak, na perkusji Martin Valihora. Ich muzyka ma w sobie przestrzeń,  oddech, ale i cios. W grze lidera można dopatrzyć się silnych wpływów Johna Scofielda.

3. Pavol Bodnár & InterJAZZional BandThe Water Song  8:35 („ECCEJAZZ”)

Do wykonania swoich kompozycji pianista Pavel Bodnar skompletował międzynarodowy zespół. Swojej płycie dał podtytuł „Cztery kolory mego jazzu”. Tytuły poszczególnych utworów wyróżnione zostały na okładce w czterech różnych kolorach – zielonym, pomarańczowy, niebieskim i czerwonym. Każdy z kolorów wyraża inny styl. Jak wyjaśnia sam kompozytor, utwory żółte są sztuczne, napisane zostały techniką dwunastotonową i mają formę jazzowych standardów; czerwone  odnoszą się do osobistych uczuć kompozytora; zielone zainspirowane zostały słowacką muzyką ludową, zaś niebieskie – muzyką latynoską. Pieśń o wodzie, utrzymana w metrum 7/4, zainspirowana została słowacką piosenką ludową Ked som isiel po vodicku brriezkom. Została jednak zaznaczona nie kolorem zielonym, lecz niebieskim, zapewne dla podkreślenia wpływów karaibskich (w warstwie rytmicznej). InterJAZZional Band gra tu w składzie: Pavel Bodnar - p, Martib Valihora - dr, Tomas Baros - b Stano Paluch - viol, Rado Tariska -as, Winand Gabor, Elsa Valle - voc, Eddy Portella - conga.

4. David Kollar Band – Ethnology, Swing Part I  4:34 („Way From East”)

Młody gitarzysta David Kollar, grający w stylu fusion, wypłynął współpracując z  wieloma różnymi zespołami z Presova i Kosic. Muzykę jego tria cechuje spontaniczność i pełna wyczucia interakcja, dynamiczne funkowe riffy, rockowy atak i swingujący puls.

5. Pavel J. Ryba & Mind the Step – Song for Jaco  6:27 („Morally Topless”)

Słowacki mistrz bezprogowej gitary basowej Pavel J. Ryba z zespołem Mind the Step składa hołd swojemu wielkiemu idolowi. Do hołdu przyłącza się gość bardzo specjalny – przyjaciel nieodżałowanego Jaco Pastoriusa, amerykański wirtuoz gitary Mike Stern.

6. Fuse Jazz – Labyrinth II  8:36 („Euphoric Union”)

Kwartet perkusisty Stefana Bugaly z Trnavy specjalizuje się w jazzie fusion. Tytuł płyty podkreśla entuzjazm muzyków i wysoki stopień zespołowej integracji. Skład zespłu Fuse Jazz: Stefan Bugala - dr, Michal Bugala - g, Eugen Vizary - keyb,  Juraj Gregorik - bg.

7. Stano Palúch & Nothing But Swing Trio – East of the Sun 4:45

Oto ukłon w stronę tradycji. Stareńki standard East of the Sun (and West of the Moon) nawiązuje do stylu Hot Club de France. Stano Paluch swinguje na skrzypcach wykwintnie jak Stephane Grappelli. Towarzyszące mu trio fortepianowe ma „swing” w nazwie i w tym zakresie spełnia oczekiwania.

8. Ron Affif Trio – Here and Now 4:45

To debiut studyjny amerykańsko-słowackiego tria. Nowojorski gitarzysta Ron Affif po raz pierwszy pojawił się na Słowacji w 2000 roku na festiwalu Bratislava Jazz Days 2000, od tego czasu powrócił tam kilka razy. Jego brzmienie i wirtuozowskie podejście przypomina styl Pata Martino, ale do swoich mistrzów zalicza on również takie nazwiska jak Joe Pass, Kenny Burrell i George Benson. Basista Jurak Griglak i perkusista Martin Valihora studiowali na Konserwatorium w Bratysławie. Perkusista skończył Berklee i ma za sobą wiele międzynarodowych dokonań, m.in. jako członek tria sławnej już japońskiej pianistki Hiromi, z którą nagrał płyty „Brain i „Spiral” dla wytwórni Telarc.

9. Oskar Rózsa Sextet – Part VI („Sextet”) 5:55

Part VI to jedna z jedenastu kompozycji (części) zaprezentowanych na dwóch kompaktach w albumie zatytułowanym „Oskar Rozsa Sextet”. Jest to eksperymentalny projekt grającego na gitarze basowej lidera, w którego sekstecie grają: Miki Skuta - keyb, Lubor Priehradnik - tp, Radovan Tariska - as, Marcel Buntaj – dr, Andrej Seban - g.

10. Robert Rovina – Too Hot 3:58 („Here I Am”)

„Oto jestem” – oznajmia tytułem swojej debiutanckiej płyty młody gitarzysta z Kosic. Robert Rovina zdobył nagrodę dla najlepszego instrumentalisty w  Konkursie Nowe Twarze Słowackiego Jazzu w roku 2002. Too  Hot to jedna z jego pełnych uroku, zgrabnych kompozycji w stylu easy-listening.

11. Oskar Rozsa Trio with John Shannon & Martin Valihora Dance of Paradigms („The Universal Cure”)  5:33

Basista Oskar Rozsa tym razem w trio z gitarzystą Johnem Shannonem i Martinem Valihorą na perkusji. Tytuł płyty „Universal Cure” zdaje się sugerować, że zespół potraktował swoją muzykę jako środek terapeutyczny.

12. PaCoRa Trio – D-haluška/D-noodle 5:02

Zespół PaCoRa występował już w Polsce wielokrotnie zachwycając słuchaczy wirtuozowską grą w tradycji przedwojennego swingu i przemycając przy okazji wpływy karpackiego folkloru ze Słowacji, Wegier i Mołdawii. Nazwa zespołu bierze się od pierwszych liter nazwisk muzyków: Stano Paluch - skrzypce, Marcel Comendant - cymbały, Robert Ragan – kontrabas. Cymbalistów było wielu, ale żaden nie śmiał zagrać przy Marcelu.

13. AMC Trio & Ulf Wakenius – Soul of the Mountain  6:34

„Złotą trzynastkę” wytwórni Hevhetia zamyka tytułowy utwór z najnowszej płyty AMC Trio „Soul Of The Mountain”, na której ze Słowakami gościnnie gra szwedzki gitarzysta Ulf Wakenius. Odsyłamy jeszcze raz do wywiadu, którego tytuł brzmi „strumień z czysta wodą”. Bo taka właśnie – czysta, zwiewna i przejrzysta – jest ta muzyka.

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm