Jazz Sampler Vol. IV

Dla naszych prenumeratorów swój najnowszy sampler przygotowała słowacka wytwórnia Hevhetia. W tej specjalnej kompilacji obok czołowych zespołów słowackich i czeskich znalazły się również nagrania naszych znakomitych pianistów: Michała Tokaja, Pawła Kaczmarczyka, Piotra Wyleżoła, Agi Derlak i wokalistki Ani Rybackiej.

Otto Hejnic Trio – Scrapple From the Apple
04:53 („Standards One”, HV 0087-2-331)



Otto Hejnic Trio (lider - perkusja, Ondrej Krajňák - p, Josef Fečo - b) na swoim drugim albumie prezentuje starannie wybrany zestaw standardów jazzowych w nowych, dynamicznych i błyskotliwych aranżacjach. Wśród kompozytorów znaleźli się m.in. Charlie Parker, Errol Garner, czy Consuelo Velazquez.


Jelle van Giel Group – Coast to Coast
04:54 („Songs For Everyone”, HV 0098-2-331)



Jelle van Giel to młody i gruntownie wykształcony perkusista z Belgii, który grał w wielu grupach o szerokiej palecie gatunkowej (muzyka klasyczna, World Music, jazz, rock, folk i inne). Najnowszy album zawiera jego autorskie kompozycje utrzymane w klimacie nowoczesnego, gładko płynącego jazzu.


Sphere – Celadon
03:48 („Synesthesia”, HV 0085-2-331)



„Synesthesia” to album nagrany przez jedyne w swoim rodzaju akustyczne trio Sphere, którego liderką jest polska, ale mieszkająca w Danii, wokalistka Ania Rybacka (skład uzupełniają: Marek Kądziela - g i Kuba Dybżyński - cl). Muzyka tej grupy jest pełna intymnych emocji, subtelnego liryzmu i oscyluje pomiędzy jazzem, folkiem, muzyką klasyczną, współczesną i improwizowaną.


Aga Derlak Trio – Troublesome
07:13 („First Thought”, HV 0090-2-331)


Trio młodej polskiej pianistki założone w 2012 r. (obok liderki zagrali: Tymon Trąbczyński - db i Bartosz Szabłowski - dr) wydało płytę wypełnioną oryginalnymi kompozycjami autorskimi. Utwory frapująco łączą rozmaite inspiracje – od tradycyjnego jazzu po muzykę improwizowaną i idealnie oddają wielkie możliwości wykonawcze zespołu grającego z wirtuozerią i dynamiczną energią.


Hanka Gregušová – Saga of Beauty - River Flows
05:22 („Essence”, HV 0082-2-331)


Album wokalistki Hanki Gregušovej przynosi znakomite połączenie jej wyjątkowej ekspresji za światem słowackich pieśni ludowych. Swingujące jazzowe aranżacje wykonuje zespół złożony ze znanych muzyków jazzowych, z producentem, aranżerem i pianistą Ondrejem Krajňákiem na czele oraz tradycyjna grupa cymbalistów Ivana Heraka.


Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio – Something Personal
05:54 („Something Personal”, HV 0100-2-331)



Paweł Kaczmarczyk należy do najważniejszych postaci polskiego jazzu. Zdobył także uznanie międzynarodowych mediów. Jest fenomenalnym pianistą i kompozytorem, wydał kilka albumów w renomowanych europejskich firmach, koncertuje na scenach całego świata. Ma własną osobowość artystyczną, nieustannie poszukuje nowych kontekstów dla swojej muzyki. To kreator wyjątkowych inicjatyw artystycznych. „Something Personal” (obok lidera zagrali Maciej Adamczak - db i Dawid Fortuna - dr) to wypadkowa jego doświadczeń odzwierciedlająca dojrzałość i wrażliwość pianisty, współczesna muzyka improwizowana na najwyższym poziomie.


NOCZ & Iva Bittová – Bio - Bi
02:56 („NOCZ & Iva Bittová”, HV 0086-2-331) 



Wymownie zatytułowany album przynosi połączenie sił czesko-norweskiego zespołu, inspirowanego free jazzem, noise’em i ambientem (Didrik Ingvaldsen - tp, Radim Hanousek - ss, bs; Marian Riedl - db, Vaclav Palka - dr, perc) z czeską wokalistką Ivą Bittovą. Ich wspólnymi cechami są łatwość przekraczania barier gatunkowych i indywidualna ekspresja na polu muzyki improwizowanej i totalnej wokalistyki połączonych ze zwartą sekcją dętą i dynamicznym rytmem.


Pavel Morochovič Trio – Renaissance 2
The Unbearable Lightness of Being
06:38 („Awakening”, HV 0093-2-331)


Trio oryginalnego pianisty jazzowego, w którym obok lidera grają słowacki basista Juraj Griglák i perkusista Martin Valihora. Album „Awakening” zawiera oryginalne kompozycje i nowe formy melodyjnego jazzu, wzbogacone nowatorskimi pierwiastkami brzmienia i ekspresji wszystkich muzyków.


E Converso – Zornet
01:57 („Konspiračni melodie”, HV 0088-2-331) 


Na swojej płycie zespół E Converso (Michał Wróblewski - as, Jan Pisklak - g, Jan Chalupa - perc) łączy wpływy nowojorskiej sceny Downtown ze współczesnym europejskim jazzem i free improvem.


Piotr Wyleżoł – Black Water
05:04 („Improludes”, HV 0083-2-331) 


Pianista i kompozytor Piotr Wyleżoł na swojej solowej płycie prezentuje osiem własnych kompozycji. Ten album przynosi świeże i oryginalne pomysły muzyczne, artysta czaruje wspaniałą techniką i emocjonalną głębią. To muzyka inspirowana kompozycjami na fortepian Franza Liszta, ale wypełniona jest jazzową ekspresją.


Sisterhood of Klangpedal – Metod
07:37 („Sisterhood of Klangpedal, HV 0097-2-331)


Słowacki zespół o niecodziennej nazwie Sisterhood of Klangpedal (Matej Miklos - keyb, Mario Polonyi - b i Jan Steno - dr) gra własną muzykę bazującą na progresywnym art rocku, niepozbawioną wdzięku, humoru i muzykalności.


Andy Belej & Friends – I Still Believe
03:31 („Dreams And Ideas”, HV 0092-2-331) 


Słowacki wokalista i gitarzysta z Prešova Andy Belej zbudował swoją płytę wokół własnych anglojęzycznych tekstów, będących zarazem oryginalną poezją i melodyczną, pełną ekspresji wypowiedzią. Towarzyszy mu wspaniały zespół jazzowy i kwartet smyczkowy.


Port Mone – Nina
04:14 („Thou”, HV 0081-2-331) 


Najnowszy krążek białoruskiego tria (Aleksey Vorsoba - acc, Sergey Kravchenko - perc, Aleksey Vanchuk - bg) przynosi kompozycje pełne skomplikowanych melodii i motywów. Artyści starają się łączyć muzykę klasyczną, noise, ambient, improwizację, eksperyment i folk w oryginalny sposób. Płyta została nagrana w niezwykłych warunkach akustycznych, poza studiem, w lesie, jako rezultat kreatywnego i nowatorskiego stosunku do procesu twórczego.


Jazzabell – Club Your Heads
05:10 („Jazzabell”, EH 0041/42-2-331) 



Zespół Jazzabell z Koszyc to przede wszystkim kreatywny duet Matej Lazár - keyb i Vladislav Mužak - b, który uzupełniają Tomi Beneš - dr oraz Filip Molčányi - ss. Podobnie jak debiut, także ich najnowszy podwójny album zawiera melanż jazzu, funku, latino i bluesa o bardzo dynamicznej formie, mocnym brzmieniu i świetnych aranżacjach.


Michał Tokaj Trio – Moonlight
03:51 („The Sign”, HV 0089-2-331)



„The Sign” to rodzaj kroniki zdarzeń, doświadczeń i refleksji, które polski pianista zebrał przez ostatnią dekadę, w czasie intensywnych tras w kraju i zagranicą. Prezentuje barwną, dynamiczną i żywiołową grę, bogatą w pomysły, idealnie go w tym wspierają basista Michał Barański i perkusista Łukasz Żyta.


Opracowanie redakcyjne: Marek Romański

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm