Wytwórnia: Seifert Records FZS-6


Higher Ground
Some Skunk Funk
Stratus
Black Ice in Rio
Fat Lip
Pools
Trane’s Mode
Turbulent Plover
Pass It On
Nothing Personal
Invitation


Muzycy:
Mateusz Smoczyński, skrzypce, skrzypce barytonowe; Stephan Braun, wiolonczela


Recenzja opublikowana w Jazz Forum 12/2020


Keep On Turnin’

Mateusz Smoczyński & Stephan Braun

  • Ocena - 4.5

Kiedy pomiędzy dwójką doświadczonych i uznanych artystów rodzi się porozumienie na gruncie sztuki, którą tworzą, ale też czysto ludzka sympatia i życzliwość, musi powstać coś wartościowego. Ci panowie znali się wcześniej ze słyszenia, do spotkania doszło 10 lat temu i już po samej rozmowie czuli, że muszą kiedyś razem zagrać. Doszło do tego dużo później i choć nieczęsto, to regularnie się powtarzało. Towarzyszyła tym spotkaniom tak dobra energia i radość płynąca ze wspólnej gry, że w efekcie powstała płyta, która przywoła uśmiech na twarzach wielu słuchaczy. Uśmiech tak bardzo potrzebny zwłaszcza teraz, kiedy wielu zmaga się z większymi niż zwykle trudnościami, wszyscy zaś tęsknią za muzyką graną na żywo. Ten długi wstęp prowadzi do kolejnego wydawnictwa Fundacji im. Zbigniewa Seiferta – albumu „Keep On Turnin’” nagranego przez Mateusza Smoczyńskiego i Stephana Brauna.

Skrzypek Mateusz Smoczyński upodobał sobie ostatnimi czasy właśnie duety. Na początku tego roku dostaliśmy doskonałą, wydaną przez ACT, płytę „Speaking Sound”, którą nagrał ze wspaniałym pianistą Joachimem Kühnem. Po raz pierwszy zagrał też w tym roku w duecie z Dominikiem Wanią. Teraz mamy kolejne duetowe wydawnictwo zrealizowane z niemieckim wiolonczelistą Stephanem Braunem. Doskonali improwizatorzy i wirtuozi swoich instrumentów nie nagrali, być może ku zaskoczeniu niektórych, autorskiego materiału, a wrócili do lat wczesnej młodości i do muzyki ulubionych artystów. Zbieżne gusta i doskonałe porozumienie sprawiły, że dobór konkretnych utworów nie był trudny. Na „Keep On Turnin’” możemy usłyszeć utwory takich muzyków jak Stevie Wonder, Brecker Brothers, John Scofield, Bronisław Kaper czy Zbigniew Seifert. To podróż do tego, co znane i lubiane, to odkurzone wspomnienia i utwory, które zostały nieco odświeżone. Muzycy nie zmieniali ich na siłę, nie próbowali ulepszać, eksperymentować czy udziwniać. Zachowali to, co najlepsze. Nowe są improwizacje i brzmienia – panowie bawią się dźwiękami, przetwarzają je przy pomocy elektroniki i loopera. Smoczyński korzysta także z charakterystycznie brzmiących skrzypiec barytonowych, a Braun z pięciostrunowej wiolonczeli.

„Keep On Turnin’” to najbardziej rozrywkowa płyta w bogatym dorobku polskiego skrzypka. To efekt pracy dwóch świetnych muzyków i pozycja zapewniająca nie tylko dobrą muzykę, ale i rozrywkę na wysokim poziomie. To także nowe spojrzenie na repertuar instrumentów smyczkowych. Jeśli chcecie wiedzieć, jak brzmi muzyka z pogranicza fusion i soulu rozpisana na wiolonczelę i skrzypce, koniecznie sięgnijcie po to wydawnictwo. 


Autor: Mery Zimny

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm