Dashava; Sida
Raduisia
Vyidy Ivanku
Anastasija
Chodzież
Dushko moja
Oi Spy Dytia
Ivanku, Ivanku

Muzycy: Anastasija Litvinyuk, fortepian, śpiew; Igor Hnydyn, perkusja, futujar, śpiew; Roman Chraniuk, kontrabas, okaryn, śpiew; Anna Hnydyn, śpiew (9)


Kinva

Kinva

Nasi prenumeratorzy wraz z numerem Jazz Forum 1-2/2023 otrzymują płytę ukraińskiego zespołu Kinva, który zawiązany został w Polsce, już po wybuchu wojny. Pianistka Anastasiya Litvinyuk i perkusista Igor Hnydyn należą do czołówki współczesnej sceny jazzowej Ukrainy, kontrabasista Roman Chraniuk jest Polakiem o ukraińskich korzeniach, gra m.in z konstelacją Jazz Forum Talents. Niezwykle frapujący wywiad, jaki przeprowadził z tymi artystami Tomasz Gregorczyk, to cover story tego specjalnego wydania JAZZ FORUM, który dedykujemy wspaniałym muzykom jazzowym Ukrainy.


Roman Chraniuk, Igor Hnydyn Anastasija Litvinyuk fot. Sisi Cecylia

Na krążku, który trafia teraz do rąk subskrybentów JF, znalazły się tradycyjne utwory ukraińskie w jazzowym opracowaniu oraz oryginalne kompozycje Litvinyuk i Hnydyna:

Dashava – utwór Igora Hnydyna, który napisał w swoim rodzinnym miasteczku o tej samej nazwie. Poza melodią, jej cechą charakterystyczną jest ciągle zmieniające się metrum.

Sida – wspólna improwizacja Anastasiji, Romana i Igora, inspirowana osadą Sida w Karpatach. Utwór poświęcony pamięci Markijana Ivashchyshyna.

Raduisia – źródło utworu stanowi stara ukraińska kolęda, na bazie której Igor Hnydyn skomponował cały utwór, śpiewają Anastasija, Roman i Igor.

Vyidy Ivanku – utwór został skomponowany przez Igora jeszcze w 2008 r. w Warszawie, podczas pobytu na stypendium „Gaude Polonia”.

Anastasija – autorska ballada Igora Hnydyna.

Chodzież – utwór Anastasiji, napisany w Chodzieży, podczas warsztatów jazzowych.

Dushko moia – łemkowska piosenka, zaaranżowana przez Anastasiję Litvinyuk, zaśpiewana przez cały zespół.

Oi spy dytia – ukraińska kołysanka zaaranżowana przez Anastasiję.

Ivanku, Ivanku – ukraińska piosenka, którą śpiewa Anna Hnydyn – ośmioletnia córka Anastasiji i Igora. Poza standardowymi instrumentami można tu usłyszeć Igora grającego na fujarze i Romana na okarynie.
Autor: Tomasz Gregorczyk

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm