Wytwórnia: KOLD, 0006

Electric City
Eon
Ritual 3
For Rest
Ritual 4
Old Land
Inner Sky

Muzycy: Sainkho Namtchylak, śpiew; Kuba Wójcik, gitara; Grzegorz Tarwid, fortepian, syntezatory; Andrzej Święs, kontrabas; Albert Karch, perkusja


Manifesto –  Live At SPATiF

Minim feat. Sainkho

Po ubiegłorocznym, studyjnym albumie „Earth” nadeszła pora na drugą odsłonę współpracy prowadzonego przez Kubę Wójcika kwartetu Minim i tuwińskiej wokalistki Sainkho Namtchylak. Tym razem w wydaniu koncertowym. Materiał na płytę „Manifesto” zarejestrowano pod koniec 2019 roku podczas występu w warszawskim klubie SPATiF.

Muzyka ta odbiega nieco charakterem od zawartości krążka studyjnego, jest bardziej stonowana, jednorodna, a momentami bliższa konwencji jazzowej (w otwierającym album Electric City Namtchylak zdaje się nawiązywać do schyłkowego okresu twórczości Billie Holiday). Na płycie nie brakuje rzecz jasna wpływów muzyki tradycyjnej z Tuwy (popis solowego śpiewu gardłowego w Ritual 3). Pojawia się również quasi- balladowa nostalgia (For Rest ze wspaniale, choć niespiesznie rozwijaną dramaturgią), i mroczna elektroniczna pulsacja w Ritual 4, za którą odpowiada Grzegorz Tarwid (zastąpił w składzie grupy Kamila Piotrowicza).

Na albumie „Manifesto” nie czuć pośpiechu, członkowie kwartetu i występująca gościnnie wokalistka skupiają się na konstruowaniu opowieści w odpowiednim, niejako naturalnym dla tej muzyki rytmie. Jest w ich metodzie coś z medytacji, ale i z obserwacji natury, a może raczej próby zjednoczenia, która przebiega na dwóch równoległych planach. Z jednej strony to rodzaj dialogu z otaczającym światem, z drugiej – budowanie wewnątrzzespołowej jedności. Atmosfera utworów naprzemiennie zagęszcza się, by następnie stać się lżejszą i bardziej przejrzystą. Jak gdyby wraz z muzykami oddychał jakiś ogromy, niewidzialny ale wyczuwalny organizm, lub jak gdyby wewnątrz zespołowego kręgu biło ogromne, wspólne dla wszystkich serce pompujące dźwięki w wyimaginowany krwiobieg.

Pomimo nieznacznych, acz zauważalnych różnic pomiędzy „Earth” a „Manifesto”, Minim pozostaje zespołem, który swoją muzyką dostarcza wielu powodów do ekscytacji i sprawia, że do ich nagrań chce się wracać.

Rafał Zbrzeski (Radio Kraków)

W listopadowym numerze JAZZ FORUM 10-11/2021 publikujemy również wywiad, który z gitarzystą Kubą Wójcikiem, liderem grupy Minim, przeprowadziła Mery Zimny.


  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm