Wytwórnia: Fenommedia FM 16-014

One Step; Universe; In a Silent Way; Mahindra; Passanger; Animosia; From the Past; Skrik

Muzycy: Marcin Oleś, kontrabas; Bartłomiej Oleś, perkusja

Recenzję opublikowano w numerze 7-8/2016 Jazz Forum.


One Step From The Past

Marcin & Bartłomiej Oleś Duo

  • Ocena - 4

Jeśli jazz oznacza dziś ni mniej, ni więcej tylko kreatywne muzyczne myślenie, brak granic wyobraźni dźwiękowej i umiejętność improwizowania – to ten album jest czystym jazzem. Piszę to z pełną świadomością, że znajdzie się wcale liczne grono purystów, którzy natychmiast zakrzykną: „to nie jazz!”. I, na swój sposób, będą mieli rację.

Kilkugodzinna sesja w warszawskim studiu S-4, zorganizowana przez rozgłośnię BBC i program Jazz on 3, jest przykładem tworzenia muzyki tu i teraz. Muzyki przekraczającej granice stylistyczne i gatunkowe – odległej jednak od idiomu wypracowanego przez pokolenia amerykańskich jazzmanów. Na „One Step From The Past” znalazło się miejsce dla tęsknych melodii, o etnicznym posmaku, granych smyczkiem na kontrabasie. Znajdziemy tu też transowe ostinata połączone z grzmiącym szaleństwem perkusyjnym, jakby wyjęte z jakiegoś szamańskiego rytuału. Są też zawiłe partie basu pizzicato punktowane uderzeniami bębnów budzące skojarzenia z rockiem progresywnym. Duże wrażenie robi też umiejętność tworzenia ilustracyjnych impresji dźwiękowych – tyleż nastrojowych, co pełnych sonorystycznych barw (np. From the Past).

Zadziwia bogactwo melodyczne muzyki – pomimo że mamy do czynienia z instrumentami tradycyjnie traktowanymi jako sekcja rytmiczna. Jest to możliwe zarówno dlatego, że bracia Marcin i Bartłomiej Olesie są wirtuozami, jak i dlatego, że obaj traktują swoje instrumenty niekonwencjonalnie. Przez lata wspólnego grania wypracowali nie tylko telepatyczne wręcz porozumienie, ale także rodzaj wzajemnego dźwiękowego odczuwania. 


Autor: Marek Romański

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm