Aktualności
Thärichens Tentett



25. WARSZAWSKIE SPOTKANIA MUZYCZNE

ZKP



Warszawskie Spotkania Muzyczne muzyka dawna – muzyka nowa. To pełna nazwa festiwalu, który odbędzie się w dn. 7 - 15 maja br. Pośród wykonawców m.in. jeden z czołowych niemieckich zespołów jazzowych – Thärichens Tentett.

Warszawska publiczność będzie miała już po raz 25-ty okazję spotkać się ze wspaniałymi wykonawcami, którzy zaprezentują zarówno utwory nowe, jak i te pochodzące z kanonu repertuarowego dawnych mistrzów.

Festiwal, którego twórcą i dyrektorem jest kompozytor Władysław Słowiński, organizowany jest od 1986 przez Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich przy współpracy radiowej „Dwójki” oraz Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Festiwal Od lat szczyci się udziałem świetnych wykonawców i ciekawym doborem repertuaru, a z roku na rok „nabiera tempa” i trafia do
gustu coraz większej liczby słuchaczy.

Od 2010 roku jeden z koncertów prezentuje muzykę jazzową, co jest dość nietypowe, ale ciekawe. W programie Festiwalu znajdzie się także koncert jednego z czołowych niemieckich zespołów jazzowych – Thärichens Tentett, zorganizowany we współpracy z Instytutem Goethego i wpisany do obchodów 20-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami, jakie odbędą się w maju i czerwcu 2011, m.in. w postaci festiwalu Sąsiedzi 2.0. Zespół wystąpi w Polsce i Warszawie po raz pierwszy, 10 maja w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego.

Co jeszcze usłyszymy na tegorocznych „Spotkaniach”? W programie festiwalu znajdą się ważne dzieła muzyki współczesnej, w tym również skomponowane na zamówienie naszego festiwalu.  Przypomniane zostaną rzadko lub wcale nie wykonywane utwory kompozytorów emigracyjnych: Antoniego Szałowskiego, Jerzego Fitelberga, Michała Spisaka i Tadeusza Kasserna.

Niezwykłym wydarzeniem będzie koncert Polskiego Chóru Kameralnego „Schola Cantorum Gedanensis”, który w pierwszej części wykona Offertoria i Communiones (w 400-lecie wydania tych dzieł w Wenecji) jednego z  największych polskich kompozytorów, Mikołaja Zieleńskiego; w drugiej zaś utwory zamówione przez Festiwal poświęcone Warszawie w przypadającą w 2011 roku 400. rocznicę ostatecznego przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy przez króla Zygmunta III Wazę.

Wśród wykonawców znajdą się także m.in. znakomity wrocławski zespół muzyki dawnej Ars Cantus, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyr. Krzysztofa Słowińskiego, Orkiestra Kameralna „Wratislavia” z Janem Staniendą, wielce zasłużony w promowaniu muzyki polskiej różnych epok w kraju i za granicą Kwartet Wilanów oraz wybitni kameraliści i soliści polscy, jak skrzypek Krzysztof Bąkowski, koncertmistrz orkiestry Filharmonii Narodowej,  a także niezwykle utalentowani muzycy najmłodszego pokolenia, w tym pianistka Magdalena Lisak, laureatka VI miejsca w XIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 1995 roku oraz flecista Łukasz Długosz, laureat Konkursu Młodych Wykonawców Muzyki XX i XXI wieku, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Artysta, mimo młodego wieku, koncertuje z najlepszymi orkiestrami świata. Gwiazdą jednego z koncertów będzie również niezwykle popularny aktor Artur Barciś, który wyrecytuje znakomite felietony Stefana Kisielewskiego i Erica Satie.

Koncerty odbędą się w Zamku Królewskim, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz Centralnej Bibliotece Rolniczej.

Festiwal ten, choć nie wyznacza nowych trendów i nie wywołuje skandali, pozwala miło i ciekawie spędzić czas, słuchając ciekawej muzyki, zarówno tej dobrze nam znanej, jak i całkiem nowej. I jest okazją do spotkania wielu ciekawych ludzi, ciekawych kompozytorów i utalentowanych artystów,

Cena biletów też do przyjęcia: (normalny 15 PLN, ulgowy 10 PLN), które można będzie nabyć w miejscu imprezy na godzinę przed koncertem. Być może będą nawet karnety do kupienia wcześniej u organizatorów. Zapraszamy!

Festiwal organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich, finansowany ze środków Urzędu Miasta Warszawy, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu Instytutu Gothego i Ambasady Niemiec w Polsce. Patronami medialnymi jest Program 2 Polskiego Radia, Życie Warszawy i Polskie Centrum Informacji Muzycznej. Cieszymy się również ze współpracy redakcyjnej RMF-Classic.

Zapraszamy też na stronę internetową Festiwalu www.wsm.art.pl

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm